kmail - en to da translation catalogue (1079 entries)

[ctx: %1 is version]
en: Welcome to KMail %1
da: Velkommen til KMail %1

en: KMail is the email client by KDE. It is designed to be fully compatible with Internet mailing standards including IMAP, POP3 and SMTP.
da: KMail er KDE's e-mail-klient. Den er designet til at være fuldt kompatible med internettes mailstandarder herunder IMAP, POP3 og SMTP.

en: KMail has many powerful features that are described in the <a href='help:/kmail2/index.html'>documentation</a>.
da: KMail har mange kraftfulde funktioner som er beskrevet i <a href='help:/kmail2/index.html'>dokumentationen</a>.

en: Important changes since last version:
da: Vigtige ændringer siden sidste version:

en: Some of the new features in this release of KMail include:
da: Nogle af de nye funktioner i denne udgivelse af KMail omfatter:

en: Please take a moment to fill in the KMail configuration panel at Settings->Configure KMail. You need to create at least a default identity and incoming as well as outgoing mail account.
da: Brug venligst et øjeblik på at udfylde KMails indstillingspanel i Indstillinger->Indstil KMail. Du skal som minimum oprette en standardidentitet og en indkommende såvel som en udgående mailkonto.

en: We hope that you will enjoy KMail.
da: Vi håber at du vil nyde KMail.

en: Thank you,
da: Tak,

en: The KMail Team
da: KMail-holdet

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Former maintainer
da: Tidligere vedligeholder

en: Original author
da: Oprindelig udvikler

en: Former co-maintainer
da: Tidligere med-vedligeholder

en: Former core developer
da: Tidligere hovedudvikler

en: Core developer
da: Kerneudvikler

en: Documentation
da: Dokumentation

en: System tray notification
da: Statusområde-bekendtgørelse

en: PGP 6 support and further enhancements of the encryption support
da: PGP 6-understøttelse og forbedret krypteringsunderstøttelse

en: Original encryption support PGP 2 and PGP 5 support
da: Oprindelig understøttelse af kryptering, PGP 2- og PGP 5-understøttelse

en: GnuPG support
da: GnuPG-understøttelse

en: New message list and new folder tree
da: Ny brevliste og nyt mappetræ

en: Anti-virus support
da: Antivirus-understøttelse

en: POP filters
da: POP-filtre

en: Usability tests and improvements
da: Test og forbedring af brugervenlighed

en: Ägypten and Kroupware project management
da: Ägypten- og Kroupware-projekthåndtering

en: Improved HTML support
da: Forbedret HTML-understøttelse

en: Beta testing of PGP 6 support
da: Beta-testning af PGP 6-understøttelse

en: Timestamp for 'Transmission completed' status messages
da: Tidsstempel på "Overførsel fuldført"-statusbeskeder

en: Multiple encryption keys per address
da: flere krypteringsnøgler pr. adresse

en: KDE Email Client
da: KDE's e-mail-klient

[ctx: @title:tab Mailing list settings for a folder.]
en: Mailing List
da: Mailingliste

en: Folder holds a mailing list
da: Mappen indeholder en mailingliste

en: Detect Automatically
da: Detektér automatisk

en: Mailing list description:
da: Beskrivelse af mailingliste :

en: Preferred handler:
da: Foretrukken håndtering:

en: Invoke Handler
da: Start håndtering

en: Address type:
da: Adressetype:

en: Subscribe to List
da: Tilmeld til liste

en: Post to List
da: Send til listen

en: Unsubscribe From List
da: Afmeld fra liste

en: List Archives
da: Vis arkivliste

en: List Help
da: Vis hjælp-liste

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Not available.
da: Ikke tilgængelig.

en: KMail was unable to detect any mailing list in this folder.
da: KMail kunne ikke detektere en mailingliste i denne mappe.

en: KMail was unable to fully detect a mailing list in this folder. Please fill in the addresses by hand.
da: KMail kunne ikke fuldt ud detektere en mailingliste i denne mappe. Udfyld adresserne manuelt.

en: Quota
da: Kvote

en: Usage:
da: Brug:

en: %p% full
da: %p% fuld

en: %1 of %2 used
da: %1 af %2 bruges

[ctx: @title:tab Shortcut settings for a folder.]
en: Shortcut
da: Genvej

en: <qt>To choose a key or a combination of keys which select the current folder, click the button below and then press the key(s) you wish to associate with this folder.</qt>
da: <qt>Klik på knappen nedenunder og tryk på de taster, du vil associere med denne mappe, for at angive en tast eller tastekombination, der vælger denne mappe.</qt>

en: Templates
da: Skabeloner

[ctx: @title:tab View settings for a folder.]
en: View
da: Vis

en: Use custom &icons
da: Brug selvvalgte &ikoner

[ctx: Icon used for folders with no unread messages.]
en: &Normal:
da: &Normale:

[ctx: Icon used for folders which do have unread messages.]
en: &Unread:
da: &Ulæste:

en: Retrieval Options
da: Indstilling af hentning

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures identities]
en: Identities
da: Identiteter

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to receive mail]
en: Receiving
da: Modtagelse

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to send mail]
en: Sending
da: Afsendelse

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures ldap server]
en: LDAP server
da: LDAP-server:

en: Outgoing accounts (add at least one):
da: Udgående konti (tilføj mindst én):

en: Never Automatically
da: Aldrig automatisk

en: On Manual Mail Checks
da: Ved manuelle tjek af e-mail

en: On All Mail Checks
da: Ved alle tjek af e-mail

en: Send &messages in outbox folder:
da: Send &breve i udbakken:

en: Send Now
da: Send nu

en: Send Later
da: Send senere

en: Defa&ult send method:
da: Stan&dardmetode for afsendelse:

en: Enable Undo Send
da: Aktivér fortryd send

en: Add Mail Account...
da: Tilføj e-mail-konto...

en: Custom Account...
da: Brugervalgt konto...

en: Could not start the account wizard. Please make sure you have AccountWizard properly installed.
da: Kunne ikke starte kontoguiden. Sørg for at du har AccountWizard korrekt installeret.

en: Unable to start account wizard
da: Kan ikke starte kontoguiden

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Include in Manual Mail Check
da: Medtag i manuelt tjek af e-mail

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Switch offline on KMail Shutdown
da: Skift til offline ved nedlukning af KMail

en: Check mail on startup
da: Tjek e-mail ved opstart

en: New Mail Notifier Agent not registered. Please contact your administrator.
da: Agent til bekendtgørelse af nye e-mails er ikke registreret. Kontakt din administrator.

en: General
da: Generelt

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Colors
da: Farver

en: Message List
da: Brevoversigt

en: Message Tags
da: Brevmærker

en: Message Body
da: Brevkrop

en: Message List - Unread Messages
da: Brevoversigt - Ulæste breve

en: Message List - Important Messages
da: Brevoversigt - Vigtige breve

en: Message List - Action Item Messages
da: Brevoversigt - breve som er handlingspunkter

en: Fixed Width Font
da: Fastbredde-skrifttype

en: Composer
da: Brevskriver

en: Printing Output
da: Udskrift af data

en: &Use custom fonts
da: &Brug selvvalgte skrifttyper

en: Apply &to:
da: Anvend &på:

en: Quoted Text - First Level
da: Citeret tekst - første niveau

en: Quoted Text - Second Level
da: Citeret tekst - andet niveau

en: Quoted Text - Third Level
da: Citeret tekst - tredje niveau

en: Unread Message
da: Ulæst brev

en: Important Message
da: Vigtigt brev

en: Action Item Message
da: Brev som er handlingspunkt

en: HTML Status Bar Background - No HTML Message
da: HTML statuslinje-baggrund - Intet HTML-brev

en: HTML Status Bar Foreground - No HTML Message
da: HTML statuslinje-forgrund - Intet HTML-brev

en: HTML Status Bar Background - HTML Message
da: HTML statuslinje-baggrund - HTML-brev

en: HTML Status Bar Foreground - HTML Message
da: HTML statuslinje-forgrund - HTML-brev

en: &Use custom colors
da: &Brug egne farver

en: &Do not change color from original HTML mail
da: S&kift ikke farve fra oprindelig HTML-mail

en: Recycle colors on deep &quoting
da: Genbrug farver ved dyb &citering

en: Close to quota threshold:
da: Tærskel for tæt på kvote:

en: Show folder quick search field
da: Vis felt til hurtigsøgning i mappe

en: Show Favorite Folders View
da: Vis Favoritmapper-visningen

en: Never
da: Aldrig

en: As icons
da: Som ikoner

en: As list
da: Som liste

en: Folder Tooltips
da: Værktøjstips for mapper

en: Always
da: Altid

en: Sta&ndard format (%1)
da: Sta&ndardformat (%1)

en: Locali&zed format (%1)
da: Lokali&seret format (%1)

en: C&ustom format:
da: Br&ugertilpasset format:

en: Default aggregation:
da: Standardsamling:

en: Default theme:
da: Standardtema:

en: <qt><a href="whatsthis1">Custom format information...</a></qt>
da: <qt><a href="whatsthis1">Information om brugertilpasset format...</a></qt>

en: <qt><p><strong>These expressions may be used for the date:</strong></p><ul><li>d - the day as a number without a leading zero (1-31)</li><li>dd - the day as a number with a leading zero (01-31)</li><li>ddd - the abbreviated day name (Mon - Sun)</li><li>dddd - the long day name (Monday - Sunday)</li><li>M - the month as a number without a leading zero (1-12)</li><li>MM - the month as a number with a leading zero (01-12)</li><li>MMM - the abbreviated month name (Jan - Dec)</li><li>MMMM - the long month name (January - December)</li><li>yy - the year as a two digit number (00-99)</li><li>yyyy - the year as a four digit number (0000-9999)</li></ul><p><strong>These expressions may be used for the time:</strong></p> <ul><li>h - the hour without a leading zero (0-23 or 1-12 if AM/PM display)</li><li>hh - the hour with a leading zero (00-23 or 01-12 if AM/PM display)</li><li>m - the minutes without a leading zero (0-59)</li><li>mm - the minutes with a leading zero (00-59)</li><li>s - the seconds without a leading zero (0-59)</li><li>ss - the seconds with a leading zero (00-59)</li><li>z - the milliseconds without leading zeroes (0-999)</li><li>zzz - the milliseconds with leading zeroes (000-999)</li><li>AP - switch to AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</li><li>ap - switch to AM/PM display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</li><li>Z - time zone in numeric form (-0500)</li></ul><p><strong>All other input characters will be ignored.</strong></p></qt>
da: <qt> <p><strong>Disse udtryk kan bruges til datoen:</strong></p><ul><li>d - dagen som tal uden indledende nul (1-31)</li><li>dd - dagen som tal med indledende nul  (01-31)</li><li>ddd - dagens forkortede navn (Man - Søn)</li><li>dddd - dagens lange (Mandag - Søndag)</li><li>M - måneden som et tal uden indledende nul (1-12) </li><li>MM - måneden som et tal med indledende nul (01-12)</li><li>MMM - månedens forkortede navn (Jan - Dec)</li><li>MMMM - månedens lange navn (Januar - December)</li><li>yy - året som et tocifret tal (00-99)</li><li>yyyy - året som et fircifret tal (0000-9999)</li></ul><p><strong>Disse udtryk kan bruges for tidspunktet:</strong></p> <ul><li>h - timen uden indledende nul (0-23 eller 1-12 med AM/PM-visning)</li><li>hh - timen med indledende nul (00-23 eller 01-12 med AM/PM-visning)</li><li>m - minutter uden indledende nul (0-59)</li> <li>mm - minutter med indledende nul (00-59)</li><li>s - sekunder uden indledende nul (0-59)</li><li>ss - sekunder med indledende nul (00-59)</li> <li>z - millisekunder uden indledende nul (0-999)</li><li>zzz - millisekunder med indledende nul (000-999)</li><li>AP - skifter til AM/PM-visning. AP erstattes af enten "AM" eller "PM".</li><li>ap - skifter til AM/PM-visning. ap erstattes af enten "am" eller "pm".</li><li>Z - tidszone i numerisk form ( -0500 )</li></ul><p><strong>Alle andre input-tegn ignoreres.</strong></p></qt>

en: Message Window
da: Brevvindue

en: Close the standalone message window after replying or forwarding the message
da: Luk det selvstændige brevvindue efter svar eller videresendelse af brevet

en: System Tray
da: Statusområde

note: i18n: ectx: label, entry (SystemTrayEnabled), group (General)
en: Enable system tray icon
da: Aktivér statusikon

note: i18n: ectx: label, entry (StartInTray), group (General)
en: Start minimized to tray
da: Start minimeret til statusområdet

en: Show unread email in Taskbar
da: Vis ulæste e-mails i opgavelinjen

en: A&vailable Tags
da: Tilgængelige &mærker

en: Add new tag
da: Tilføj nyt mærke

en: Remove selected tag
da: Fjern markeret mærke

en: Increase tag priority
da: Hæv mærkeprioritet

en: Decrease tag priority
da: Sænk mærkeprioritet

en: Ta&g Settings
da: Mærkeindstillin&ger

en: Do you want to remove tag '%1'?
da: Vil du fjerne mærket "%1"?

en: We cannot create tag. A tag with same name already exists.
da: Vi kan ikke oprette et mærke. Der findes allerede et mærke med samme navn.

[ctx: General settings for the composer.]
en: General
da: Generelt

en: Standard Templates
da: Standardskabeloner

en: Custom Templates
da: Brugerdefinerede skabeloner

[ctx: Settings regarding the subject when composing a message.]
en: Subject
da: Emne

en: Charset
da: Tegnsæt

[ctx: Config->Composer->Attachments]
en: Attachments
da: Bilag

en: Autocorrection
da: Autokorrektur

en: Auto Resize Image
da: Tilpas billeder automatisk

[ctx: @title:group]
en: Signature
da: Signatur

en: Insert the signature above any quoted text
da: Indsæt signaturen over evt. citeret tekst

en: When replying, do not quote any existing signature
da: Citér ikke nogen eksisterende signatur ved svar

en: Enable automatic word wrapping at the specified width
da: Aktivér automatisk ordombrydning ved den angivne bredde

en: Set the text width for automatic word wrapping
da: Angiv tekstbredde til automatisk ordombrydning

[ctx: @item:inlistbox Inline mail forwarding]
en: Inline
da: Indlejret

en: As Attachment
da: Som bilag

en: Set the default forwarded message format
da: Sæt standardformat på videresendte breve

en: Default forwarding type:
da: Standardtype af videresendelse:

[ctx: @title:group]
en: Recipients
da: Modtagere

en: Warn if too many recipients are specified
da: Advar hvis for mange modtagere er angivet

en: Set the maximum number of recipients for the warning
da: Angiv det maksimale antal modtagere af denne advarsel

[ctx: No addresses are retained]
en: No save
da: Gem ikke

en: Maximum recent addresses retained:
da: Maks. antal nylige adresser der huskes:

en: Configure Completion...
da: Indstil fuldførelse...

[ctx: @title:group]
en: Autosave
da: Autogemning

en: No autosave
da: Gem ikke automatisk

[ctx: Interval suffix]
en:  minute |  minutes
da[0]:  minut
da[1]:  minutter

en: Automatically save the message at this specified interval
da: Gem automatisk brevet med det angivne interval

en: Repl&y Subject Prefixes
da: Emnepræfikser for sv&ar

en: A&dd...
da: &Tilføj...

en: Re&move
da: &Fjern

en: Mod&ify...
da: Æ&ndr...

en: Enter new reply prefix:
da: Indtast nyt svarpræfiks:

en: For&ward Subject Prefixes
da: &Videresend emnepræfikser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remo&ve
da: &Fjern

en: Add...
da: Tilføj...

en: Modify...
da: Ændr...

en: Enter new forward prefix:
da: Indtast nyt videresend-præfiks:

en: This list is checked for every outgoing message from the top to the bottom for a charset that contains all required characters.
da: Denne liste tjekkes for hvert udgående brev fra toppen til bunden, for at finde et tegnsæt, der indeholder alle de nødvendige tegn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mModifyButton)
en: &Modify...
da: Æ&ndr...

en: Enter charset:
da: Angiv tegnsæt:

en: &Keep original charset when replying or forwarding (if possible)
da: &Behold (så vidt muligt) originalt tegnsæt, når der svares eller videresendes

en: This charset is not supported.
da: Dette tegnsæt er ikke understøttet.

en: &Use custom message-id suffix
da: &Brug tilpasset brev-id-endelse:

en: Custom message-&id suffix:
da: Tilpasset brev-&id-endelse:

en: Define custom mime header fields:
da: Angiv brugervalgte mime-header-felter:

[ctx: @title:column Name of the mime header.]
en: Name
da: Navn

[ctx: @title:column Value of the mimeheader.]
en: Value
da: Værdi

[ctx: @action:button Add new mime header field.]
en: Ne&w
da: N&y

[ctx: @label:textbox Name of the mime header.]
en: &Name:
da: &Navn:

en: &Value:
da: &Værdi:

en: 'Content-Type' is not an authorized string. This header will be not saved.
da: "Content-Type" er ikke en autoriseret streng. Denne header vil ikke blive gemt.

en: Invalid header
da: Ugyldig header

en: Outlook-compatible attachment naming
da: Outlook-kompatibel navngivning af bilag

en: Turn this option on to make Outlook(tm) understand attachment names containing non-English characters
da: Slå dette til, for at få Outlook(tm) til at forstå bilagsnavne, der indeholder ikke-engelske tegn

en: E&nable detection of missing attachments
da: &Aktivér detektion af manglende bilag

en: Recognize any of the following key words as intention to attach a file:
da: Genkend hvert af følgende nøgleord som 'Jeg vil vedlægge en fil':

en: Enter new key word:
da: Indtast nyt nøgleord:

en: Maximum Attachment Size:
da: Maksimal størrelse på bilag:

en: No limit
da: Ingen grænse

en: You have chosen to encode attachment names containing non-English characters in a way that is understood by Outlook(tm) and other mail clients that do not support standard-compliant encoded attachment names.
    Note that KMail may create non-standard compliant messages, and consequently it is possible that your messages will not be understood by standard-compliant mail clients; so, unless you have no other choice, you should not enable this option.
da: Du har valgt at indkode bilagsnavne, der indeholder ikke-engelske tegn, på en måde der kan forstås af Outlook(tm) og andre e-mail-klienter der ikke understøtter standard-kompatible indkodede bilagsnavne.
    Bemærk at KMail måske opretter ikke-standard-kompatible breve, og det er konsekvent muligt, at dine breve ikke forstås af standard-kompatible e-mail-klienter. Med mindre du ikke har andet valg, bør du ikke aktivere dette.

en: Add
da: Tilføj

en: Remove
da: Fjern

en: Folders
da: Mapper

en: Invitations
da: Invitationer

en: Printing
da: Udskrift

en: User Feedback
da: Brugerfeedback

en: Check Before Send Plugins
da: Plugins til tjek før send

en: Composer Plugins
da: Plugins til brevskriver

en: Grammar Checker Plugins
da: Plugins til grammatiktjek

en: Tools Plugins
da: Plugins med værktøjer

en: Editor Plugins
da: Plugins til brevskriver

en: Message Viewer
da: Brevfremviser

en: Webengine Plugins
da: Plugins til WebEngine

en: Header Style Plugins
da: Plugins til header-stil

en: Text Conversion Plugins
da: Plugins til tekstkonvertering

en: Misc
da: Diverse

en: Akonadi Agents
da: Akonadi-agenter

en: Reading
da: Læsning

en: Encryption
da: Kryptering

en: S/MIME Validation
da: S/MIME-validering

en: Email Address:
da: E-mailadresse:

en: Changing the global HTML setting will override all folder specific values.
da: Ændring af den globale HTML-indstilling tilsidesætter alle mappespecifikke værdier.

en:  day |  days
da[0]:  dag
da[1]:  dage

en: The module is missing. Please verify your installation. This module is provided by Kleopatra.
da: Modulet mangler. Tjek din installation. Dette modul leveres af Kleopatra.

en: GnuPG Configure Module Error
da: GnuPG konfigurationsmodul-fejl

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
da: Dette tilvalg kræver dirmngr >= 0.9.0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
da: ingen proxy

en: (Current system setting: %1)
da: (Nuværende systemindstilling: %1)

[ctx: @title:window]
en: Select Contact
da: Vælg kontakt

en: Select
da: Vælg

[ctx: Start of the filename for a mail archive file]
en: Archive
da: Arkiv

[ctx: @title:window for archiving a folder]
en: Archive Folder
da: Arkivmappe

[ctx: @action]
en: Archive
da: Arkiv

en: &Folder:
da: &Mappe:

en: Compressed Zip Archive (.zip)
da: Komprimeret Zip-arkiv (.zip)

en: Uncompressed Archive (.tar)
da: Ukomprimeret arkiv (.tar)

en: BZ2-Compressed Tar Archive (.tar.bz2)
da: BZ2-komprimeret Tar-arkiv (.tar.bz2)

en: GZ-Compressed Tar Archive (.tar.gz)
da: GZ-komprimeret Tar-arkiv (.tar.gz)

en: &Archive File:
da: &Arkivfil:

en: &Delete folder and subfolders after completion
da: &Slet mappe og undermapper efter fuldførelse

en: Archive all subfolders
da: Arkivér alle undermapper

en: Please select the folder that should be archived.
da: Vælg den mappe der skal arkiveres.

en: No folder selected
da: Ingen mappe valgt

[ctx: @title:window]
en: Notification
da: Bekendtgørelse

en: 1 attachment (%2) | %1 attachments (%2)
da[0]: 1 bilag (%2)
da[1]: %1 bilag (%2)

en: Hide attachment list
da: Skjul bilagsliste

en: Show attachment list
da: Vis bilagsliste

[ctx: Menu item]
en: Encoding
da: Tegnsæt

en: Select the dictionary to use when spell-checking this message
da: Vælg den ordbog der skal bruges til stavekontrol af dette brev

en: Select the sent-mail folder where a copy of this message will be saved
da: Vælg den mappe til sendte e-mails hvor en kopi af dette brev skal gemmes

en: Select the outgoing account to use for sending this message
da: Vælg den udgående konto der skal bruges til afsendelse af brevet

en: Set the "From:" email address for this message
da: Angiv "Fra:"-e-mailadressen for dette brev

en: &Identity:
da: &Identitet:

en: &Dictionary:
da: &Ordbog:

en: &Sent-Mail folder:
da: &Mappe til afsendte e-mails:

en: &Mail transport:
da: &Mail-overførsel:

[ctx: sender address field]
en: &From:
da: &Fra:

[ctx: @label:textbox Subject of email.]
en: S&ubject:
da: &Emne:

[ctx: @title:window]
en: Composer
da: Brevskriver

en: &Send Mail
da: &Send e-mail

en: &Send Mail Via
da: &Send e-mail via

en: Send &Later
da: S&end senere

en: Send &Later Via
da: S&end senere via

[ctx: Queue the message for sending at a later date]
en: Queue
da: Sæt i kø

en: Save as &Draft
da: Gem som &kladde

en: Save email in Draft folder
da: Gem e-mail i kladde-mappen

en: Save as &Template
da: Gem som &skabelon

en: Save email in Template folder
da: Gem e-mail i skabelon-mappen

en: Save as &File
da: Gem som &fil

en: Save email as text or html file
da: Gem e-mail som klartekst- eller HTML-fil

en: &Insert Text File...
da: &Indsæt tekstfil...

en: &Insert Recent Text File
da: &Indsæt nylig tekstfil

en: &Address Book
da: &Adressebog

en: Open Address Book
da: Åbn adressebog

en: &New Composer
da: &Ny brevskriver

en: Select &Recipients...
da: Vælg &modtagere...

en: Save &Distribution List...
da: Gem &distributionsliste...

en: Paste as Attac&hment
da: Indsæt som &bilag

en: Cl&ean Spaces
da: &Rene mellemrum

en: Use Fi&xed Font
da: Brug fast&bredde-skrifttype

[ctx: @action:inmenu Mark the email as urgent.]
en: &Urgent
da: &Haster

en: &Request Disposition Notification
da: &Bed om bekendtgørelse af dispositon

en: &Request Delivery Confirmation
da: &Bed om afleveringsbekræftelse

en: &Wordwrap
da: &Tekstombrydning

en: &Snippets
da: &Stumper

en: &Automatic Spellchecking
da: &Automatisk stavekontrol

en: Rich Text Editing
da: Redigering af formateret tekst

en: Rich Text
da: Formateret tekst

en: Toggle rich text editing mode
da: Slå redigeringstilstand med formateret tekst til/fra

en: &All Fields
da: &Alle felter

en: &Identity
da: &Identitet

en: &Dictionary
da: &Ordbog

en: &Sent-Mail Folder
da: &Mappe til afsendte e-mails

en: &Mail Transport
da: &Mail-overførsel

en: &From
da: &Fra

[ctx: @action:inmenu Show the subject in the composer window.]
en: S&ubject
da: &Emne

en: Append S&ignature
da: Vedlæg s&ignatur

en: Pr&epend Signature
da: Læg signatur &foran

en: Insert Signature At C&ursor Position
da: Indsæt signat&ur ved markørposition

en: &Spellchecker...
da: &Stavekontrol...

en: Spellchecker
da: Stavekontrol

en: &Encrypt Message
da: &Kryptér brev

en: Encrypt
da: Kryptér

en: &Sign Message
da: &Signér brev

en: Sign
da: Signér

en: &Cryptographic Message Format
da: &Kryptografisk brevformat

en: Select a cryptographic format for this message
da: Vælg kryptografisk format for dette brev

en: Create Follow Up Reminder...
da: Opret opfølgningspåmindelse...

en: Configure KMail...
da: Indstil KMail...

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
da: <qt>Dette vil skjule menulinjen helt. Du kan få den vist igen ved at trykke %1.</qt>

en: Hide menu bar
da: Skjul menulinjen

[ctx: Shows the linenumber of the cursor position.]
en:  Line: %1
da:  Linje: %1

en:  Column: %1
da:  Kolonne: %1

en: Spellcheck: on
da: Stavekontrol: Til

en: Spellcheck: off
da: Stavekontrol: Fra

en: Re&save as Template
da: Gem i&gen som skabelon

en: &Save as Draft
da: &Gem som kladde

en: Resave this message in the Templates folder. It can then be used at a later time.
da: Gem dette brev i skabelonmappen. Det kan derefter bruges på et senere tidspunkt.

en: Save this message in the Drafts folder. It can then be edited and sent at a later time.
da: Gem brevet i mappen Kladder. Det kan derefter redigeres og sendes på et senere tidspunkt.

en: Do you want to save the message for later or discard it?
da: Vil du gemme det til senere, eller kassere det?

en: Close Composer
da: Luk brevskriver

en: Autosave Message Failed
da: Automatisk gemning af brev mislykkedes

en: Sending Message Failed
da: Afsendelse af brev mislykkedes

[ctx: @title:window]
en: Insert File
da: Indsæt fil

en: Add as &Inline Image
da: Tilføj som &indlejret billede

en: Add as &Attachment
da: Tilføj som &bilag

en: Name of the attachment:
da: Navn på bilag:

en: Attachment name can't be empty
da: Bilagets navn må ikke være tomt

en: Invalid Attachment Name
da: Ugyldigt navn på bilag

en: Add URL into Message | Add URLs into Message
da[0]: Føj URL til brevet
da[1]: Føj URL'er til brevet

en: Add File as &Attachment | Add Files as &Attachment
da[0]: Tilføj fil som &bilag
da[1]: Tilføj filer som &bilag

en: Insert clipboard text as attachment
da: Indsæt tekst fra udklipsholderen som bilag

en: unnamed
da: unavngiven

en: <qt><p>You have requested that messages be encrypted to yourself, but the currently selected identity does not define an (OpenPGP or S/MIME) encryption key to use for this.</p><p>Please select the key(s) to use in the identity configuration.</p></qt>
da: <qt><p>Du har bedt om, at beskeder krypteres til dig selv, men den valgte identitet angiver ikke, hvilken krypteringsnøgle (OpenPGP eller S/MIME) der skal bruges til dette.</p><p>Vælg nøglerne, der skal bruges i identitetsindstillingen.</p></qt>

en: Undefined Encryption Key
da: Ikke-angivet krypteringsnøgle

en: <qt><p>In order to be able to sign this message you first have to define the (OpenPGP or S/MIME) signing key to use.</p><p>Please select the key to use in the identity configuration.</p></qt>
da: <qt> <p>For at kunne signere dette brev, skal du først angive den  signeringsnøgle (OpenPGP eller S/MIME), der skal bruges.</p><p>Vælg den nøgle, der skal bruges i identitetsindstillingen.</p></qt>

en: Undefined Signing Key
da: Ikke-angivet signeringsnøgle

en: You must enter your email address in the From: field. You should also set your email address for all identities, so that you do not have to enter it for each message.
da: Du skal angive din e-mailadresse i feltet 'Fra:'. Du burde også sætte din e-mailadresse for alle identiteter, så du ikke behøver, at angive den for hvert brev.

en: You must specify at least one receiver, either in the To: field or as CC or as BCC.
da: Du skal angive mindst én modtager, enten i feltet "Til:" eller som CC eller BCC.

en: To: field is empty. Send message anyway?
da: Til:-feltet er tomt. Vil du sende brevet alligevel?

en: No To: specified
da: Intet "Til:" angivet

en: S&end as Is
da: S&end som det er

en: You did not specify a subject. Send message anyway?
da: Du angav ikke et emne. Vil du sende brevet alligevel?

en: No Subject Specified
da: Intet emne angivet

en: &Specify the Subject
da: &Angiv emnet

en: You must specify at least one receiver in order to be able to encrypt a draft.
da: Du skal angive mindst én modtager for at kunne kryptere en kladde.

en: About to send email...
da: Ved at sende e-mail...

en: Send Confirmation
da: Send bekræftelse

en: &Send Now
da: &Send nu

en: You are trying to send the mail to more than %1 recipients. Send message anyway?
da: Du prøver at sende e-mailen til mere end %1 modtagere. Vil du sende brevet alligevel?

en: Too many recipients
da: For mange modtagere

en: &Send as Is
da: Send &som det er

en: &Edit Recipients
da: &Redigér modtagere

en: Turning HTML mode off will cause the text to lose the formatting. Are you sure?
da: At slå HTML-tilstand fra vil få teksten til at miste formatering. Er du sikker?

en: Lose the formatting?
da: Miste formatering?

en: Lose Formatting
da: Miste formatering

en: Add Markup Plain Text
da: Tilføj klartekst med opmærkning

en: High security encryption will be used for this recipient (the encryption key is fully trusted). Click the icon for details.
da: Der bruges kryptering med høj sikkerhed til denne modtager (krypteringsnøglen er fuldt betroet). Klik på ikonet for detaljer.

en: Medium security encryption will be used for this recipient (the encryption key is marginally trusted). Click the icon for details.
da: Der bruges kryptering med middel sikkerhed til denne modtager (krypteringsnøglen er marginalt betroet). Klik på ikonet for detaljer.

en: Low security encryption will be used for this recipient (the encryption key is untrusted). Click the icon for details.
da: Der bruges kryptering med lav sikkerhed til denne modtager (krypteringsnøglen er ikke betroet) Klik på ikonet for detaljer.

en: The email to this recipient will be encrypted, but the security of the encryption is unknown (the encryption key could not be verified). Click the icon for details.
da: E-mailen til denne modtager vil blive krypteret, men sikkerheden af krypteringen er ukendt (krypteringsnøglen kunne ikke verificeres). Klik på ikonet for detaljer.

en: Plugin Editor Information
da: Information om plugin-editor

[ctx: @title:window]
en: Details
da: Detaljer

en: Select email to put in whitelist:
da: Vælg en e-mail der skal på hvidlisten:

en: Found potential phishing email addresses <a href="phishingdetails">(details...)</a>
da: Fandt mulige phishing e-mailadresser <a href="phishingdetails">(detaljer...)</a>

en: Set a subject for this message
da: Angiv et emne for dette brev

en: Configure shortcut
da: Indstil genvej

en: Remove Shortcut
da: Fjern genvej

en: Ask Before Sending
da: Spørg før afsendelse

en: Sending Without Confirmation
da: Send uden bekræftelse

en: This attachment: <ul><li>%1</li></ul> was added externally. Remove it if it's an error.
da: Dette bilag: <ul><li>%1</li></ul> blev tilføjet udefra. Fjern det hvis det var en fejl.

en: These attachments: <ul><li>%1</li></ul> were added externally. Remove them if it's an error.
da: Disse bilag: <ul><li>%1</li></ul> blev tilføjet udefra. Fjern dem hvis det er en fejl.

en: The message you have composed seems to refer to an attached file but you have not attached anything. Do you want to attach a file to your message?
da: Brevet du har skrevet synes at referere til en vedlagt fil, men du har ikke vedlagt noget. Vil du lægge en fil ved dit brev?

en: &Attach file
da: &Vedlæg fil

en: &Remind me later
da: &Påmind mig senere

en: External editor was started.
da: Ekstern editor blev startet.

en: Transport was not found. Please verify that you will use a correct mail transport.
da: Transporten blev ikke fundet. Bekræft venligst at du vil bruge en korrekt mail-transport.

en: Sent Folder is not defined. Please set it before sending the mail.
da: Sendt-mappen er ikke defineret. Angiv den venligst før e-mailen sendes.

en: Identity was not found. Please verify that you will use a correct identity.
da: Identiteten blev ikke fundet. Bekræft venligst at du bruge en korrekt identitet.

en: Dictionary was not found. Please verify that you will use a correct dictionary.
da: Ordbogen blev ikke fundet. Bekræft venligst at du vil bruge en korrekt ordbog.

en: Message will be signed
da: Brevet bliver signeret

en: Message will not be signed
da: Brevet bliver ikke signeret

en: Message will be encrypted
da: Brevet bliver krypteret

en: Message will not be encrypted
da: Brevet bliver ikke krypteret

en: Cannot fetch collection. %1
da: Kan ikke hente samling. %1

en: Folder name not defined.
da: Mappenavn ikke defineret.

en: Unable to create folder. %1
da: Kan ikke oprette mappen. %1

en: Archive folder not defined. Please verify settings for account %1
da: Arkivmappe ikke defineret. Kontrollér indstillinger for kontoen %1

en: No messages selected.
da: Ingen breve valgt.

en: List of collections is empty. %1
da: Listen over samlinger er tom. %1

en: This folder %1 is read only. Please verify the configuration of account %2
da: Mappen %1 er skrivebeskyttet. Kontrollér konfigurationen af kontoen %2

en: Cannot move messages.
da: Kan ikke flytte breve.

en: Unable to fetch folder. Error reported: %1
da: Kunne ikke hente mappe. Rapporteret fejl: %1

en: No folder returned.
da: Ingen mappe returneret.

en: Unable to fetch parent folder. Error reported: %1
da: Kunne ikke hente overmappe. Rapporteret fejl: %1

en: Unable to return list of folders.
da: Kunne ikke returnere liste over mapper.

en: Messages archived
da: Brevene er arkiveret

en: Folder Shortcut %1
da: Mappegenvej %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, image)
en: Image
da: Billede

en: You do not have your own contact defined in the address book.
da: Du har ikke digselv som kontakt defineret i adressebogen.

en: No Picture
da: &Intet billede

en: No picture set for your address book entry.
da: Intet billede sat for din adressebogsindgang.

[ctx: @title:window]
en: Create own vCard
da: Opret eget vCard

en: &With empty fields
da: &Med tomme felter

en: &From existing vCard
da: &Fra eksisterende vCard

en: &vCard path:
da: Sti til &vCard:

en: &Duplicate existing vCard
da: &Duplikér eksisterende vCard

en: &Existing identities:
da: &Eksisterende identiteter:

en: Error while generating new key pair: %1
da: Fejl under generering af nyt nøglepar: %1

en: Key Generation Error
da: Fejl ved nøglegenerering

en: No key
da: Ingen nøgle

en: Generate a new key pair
da: Generér et nyt nøglepar

en: Generating new key pair...
da: Genererer nyt nøglepar...

[ctx: @title:window]
en: Edit Identity
da: Redigér identitet

[ctx: @title:tab General identity settings.]
en: General
da: Generelt

en: &Your name:
da: &Dit navn:

en: <qt><h3>Your name</h3><p>This field should contain your name as you would like it to appear in the email header that is sent out;</p><p>if you leave this blank your real name will not appear, only the email address.</p></qt>
da: <qt><h3>Dit navn</h3><p>Dette felt skal indeholde dit navn, som du vil have, at det skal fremstå i brevhovedet, i en e-mail der sendes ud.</p><p>Hvis du efterlader dette blankt, vises dit rigtige navn ikke, men kun e-mail-adressen.</p></qt>

en: Organi&zation:
da: Organi&sation:

en: <qt><h3>Organization</h3><p>This field should have the name of your organization if you would like it to be shown in the email header that is sent out.</p><p>It is safe (and normal) to leave this blank.</p></qt>
da: <qt><h3>Organisation</h3><p>Dette felt skal have navnet på din organisation, hvis du vil have, at den skal vises i brevhovedet i den e-mail, der sendes ud.</p><p>Det er sikkert (og normalt), at efterlade dette tomt.</p></qt>

en: &Email address:
da: &E-mailadresse:

en: <qt><h3>Email address</h3><p>This field should have your full email address.</p><p>This address is the primary one, used for all outgoing mail. If you have more than one address, either create a new identity, or add additional alias addresses in the field below.</p><p>If you leave this blank, or get it wrong, people will have trouble replying to you.</p></qt>
da: <qt><h3>E-mailadresse</h3><p>Dette felt skal have din fulde e-mailadresse.</p><p>Denne adresse er den primære, som bruges til al udgående post. Hvis du har mere end én adresse, skal du enten oprette en ny identitet eller føje yderligere aliasadresser til feltet nedenfor.</p><p>Hvis du efterlader dette blankt, eller skriver det forkert, vil folk have besvær med at svare dig.</p></qt>

en: Email a&liases:
da: E-mail-a&liasser:

en: <qt><h3>Email aliases</h3><p>This field contains alias addresses that should also be considered as belonging to this identity (as opposed to representing a different identity).</p><p>Example:</p><table><tr><th>Primary address:</th><td>first.last@example.org</td></tr><tr><th>Aliases:</th><td>first@example.org<br>last@example.org</td></tr></table><p>Type one alias address per line.</p></qt>
da: <qt><h3>E-mail-aliasser</h3><p>Dette felt indeholder aliasadresser der også skal betragtes som hørende til denne identitet (i modsætning til at repræsentere en anden identitet).</p><p>Eksempel:</p><table><tr><th>Primær adresse:</th><td>fornavn.efternavn@eksempel.org</td></tr><tr><th>Aliasser:</th><td>fornavn@eksempel.org<br>efternavn@eksempel.org</td></tr></table><p>Angiv én aliasadresse pr. linje.</p></qt>

en: Cryptography
da: Kryptografi

en: <qt><p>The OpenPGP key you choose here will be used to digitally sign messages. You can also use GnuPG keys.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to digitally sign emails using OpenPGP; normal mail functions will not be affected.</p><p>You can find out more about keys at <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>
da: <qt><p>Den OpenPGP-nøgle, du vælger her, vil blive brugt til at signere dine breve digitalt. Du kan også bruge GnuPG-nøgler.</p> <p>Du kan efterlade dette blankt, men så kan KMail ikke signere e-mail digitalt med OpenPGP. Normale e-mail-funktioner påvirkes ikke.</p> <p>Du kan lære mere om nøgler på <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>

en: OpenPGP signing key:
da: OpenPGP-signeringsnøgle:

en: <qt><p>The OpenPGP key you choose here will be used to encrypt messages to yourself and for the "Attach My Public Key" feature in the composer. You can also use GnuPG keys.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to encrypt copies of outgoing messages to you using OpenPGP; normal mail functions will not be affected.</p><p>You can find out more about keys at <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>
da: <qt><p>Den OpenPGP-nøgle, du vælger her, bruges til at kryptere breve til dig selv og til funktionen "Vedlæg offentlig nøgle" i brevskriveren. Du kan også bruge GnuPG-nøgler.</p> <p>Du kan efterlade dette blankt, men så kan KMail ikke kryptere kopier af udgående breve til dig med OpenPGP. Normale e-mail-funktioner påvirkes ikke.</p><p>Du kan lære mere om nøgler på <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>

en: OpenPGP encryption key:
da: OpenPGP-krypteringsnøgle:

en: <qt><p>The S/MIME (X.509) certificate you choose here will be used to digitally sign messages.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to digitally sign emails using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
da: <qt><p>Det S/MIME (X.509) certifikat, du vælger her, bliver brugt til at signere breve digitalt.</p><p>Du kan efterlade dette blankt, men så kan KMail ikke signere breve digitalt med S/MIME. Normale e-mail-funktioner påvirkes ikke.</p></qt>

en: S/MIME signing certificate:
da: S/MIME-signeringscertifikater:

en: <qt><p>The S/MIME certificate you choose here will be used to encrypt messages to yourself and for the "Attach My Certificate" feature in the composer.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to encrypt copies of outgoing messages to you using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
da: <qt><p>Den OpenPGP-nøgle, du vælger her, bliver brugt til at kryptere breve til dig selv til funktionen "Vedlæg mit certifikat" i brevskriveren. </p><p>Du kan efterlade dette blankt, men så kan KMail kryptere kopier af udgående breve til dig medS/MIME. Normale e-mail-funktioner påvirkes ikke.</p></qt>

en: S/MIME encryption certificate:
da: S/MIME krypteringscertifikat:

[ctx: preferred format of encrypted messages]
en: Preferred format:
da: Foretrukket format:

[ctx: @title:tab Advanced identity settings.]
en: Advanced
da: Avanceret

en: &Reply-To address:
da: &Svaradresse:

en: <qt><h3>Reply-To addresses</h3><p>This sets the <tt>Reply-to:</tt> header to contain a different email address to the normal <tt>From:</tt> address.</p><p>This can be useful when you have a group of people working together in similar roles. For example, you might want any emails sent to have your email in the <tt>From:</tt> field, but any responses to go to a group address.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
da: <qt><h3>'Svar til'-adresser</h3><p>Dette sætter feltet <tt>Svar til:</tt> i brevhovedet til en anden e-mail adresse end den normale adresse <tt>Fra:</tt>.</p><p>Dette kan være nyttigt, når en gruppe folk der arbejder sammen i tilsvarende roller. Eksempel: Du vil have, at alle e-mail, der afsendes, skal have din e-mailadresse i feltet <tt>Fra:</tt>, men at svarene skal sendes til en gruppeadresse.</p><p>Efterlad dette felt blankt, hvis du er i tvivl.</p></qt>

en: &CC addresses:
da: &CC-adresser:

en: <qt><h3>CC (Carbon Copy) addresses</h3><p>The addresses that you enter here will be added to each outgoing mail that is sent with this identity.</p><p>This is commonly used to send a copy of each sent message to another account of yours.</p><p>To specify more than one address, use commas to separate the list of CC recipients.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
da: <qt><h3>CC (Carbon Copy)- adresser</h3><p>Adresserne, du indtaster her, føjes til hver udgående e-mail, der sendes med denne identitet.</p><p>Dette bruges normalt til at sende en kopi af hvert sendt brev til en anden af dine konti.</p><p>For at angive mere end en adresse bruges kommaer til at adskille listen af CC-modtagere.</p><p>Lad dette felt være tomt, hvis du er i tvivl.</p></qt>

en: &BCC addresses:
da: &BCC-adresser:

en: <qt><h3>BCC (Blind Carbon Copy) addresses</h3><p>The addresses that you enter here will be added to each outgoing mail that is sent with this identity. They will not be visible to other recipients.</p><p>This is commonly used to send a copy of each sent message to another account of yours.</p><p>To specify more than one address, use commas to separate the list of BCC recipients.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
da: <qt><h3>BCC (Blind Carbon Copy)- adresser</h3><p>Adresserne, du indtaster her, føjes til hver udgående e-mail, der sendes med denne identitet. De vil ikke være synlige for andre modtagere.</p><p>Dette bruges normalt til at sende en kopi af hvert sendt brev til en anden af dine konti.</p><p>For at angive mere end en adresse bruges kommaer til at adskille listen af BCC-modtagere.</p><p>Efterlad dette felt blankt, hvis du er i tvivl.</p></qt>

en: D&ictionary:
da: &Ordbog:

en: Select Send-mail Folder
da: Vælg mappe til afsendte e-mails

en: Sent-mail &folder:
da: &Mappen "Sendte e-mails":

en: Select Draft Folder
da: Vælg kladdemappe

en: &Drafts folder:
da: &Kladdemappe:

en: Select Templates Folder
da: Vælg skabelonmappe

en: &Templates folder:
da: &Skabelonmappe:

en: Outgoing Account:
da: Udgående konto:

en: Attach my vCard to message
da: Føj mit vCard til brevet

en: Create...
da: Opret...

en: Autocorrection language:
da: Sprog til autokorrektur:

en: Restore default domain name
da: Gendan standard domænenavn

en: Defaul&t domain:
da: Stan&dard-domæne:

en: <qt><p>The default domain is used to complete email addresses that only consist of the user's name.</p></qt>
da: <qt><p>Standard-domænet bruges til at komplettere e-mailadresser, der kun består af brugerens navn.</p></qt>

en: &Use custom message templates for this identity
da: &Brug tilpassede brevskabeloner til denne identitet

en: &Copy Global Templates
da: &Kopiér globale skabeloner

en: Signature
da: Signatur

en: Picture
da: Billede

en: Invalid Email Alias "%1"
da: Ugyldig e-mailadresse "%1"

en: Invalid Email Address
da: Ugyldig e-mailadresse

en: One of the configured OpenPGP signing keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
da: En af de indstillede OpenPGP signeringsnøgler indeholder ikke noget bruger-ID med den indstillede e-mailadresse for denne identitet (%1).
    Dette kan resultere i advarselsbeskeder på den modtagersiden, under forsøg på at verificere signaturer, der lavet med denne konfiguration.

en: One of the configured OpenPGP encryption keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
da: En af de indstillede OpenPGP krypteringsnøgler indeholder ikke noget bruger-ID med den indstillede e-mailadresse for denne identitet (%1)

en: One of the configured S/MIME signing certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
da: En af de indstillede S/MIME signeringsnøgler indeholder ikke noget bruger-ID med den indstillede e-mailadresse for denne identitet (%1).
    Dette kan resultere i advarselsbeskeder på den modtagende side, når det forsøges at verificere signaturer lavet med denne indstilling.

en: One of the configured S/MIME encryption certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
da: En af de indstillede S/MIME krypteringsnøgler indeholder ikke noget bruger-ID med den indstillede e-mailadresse for denne identitet (%1).

en: Email Address Not Found in Key/Certificates
da: E-mailadresse ikke fundet i nøgle/certifikater

en: The signature file is not valid
da: Signaturfilen er ikke gyldig

[ctx: @title:window]
en: Edit Identity "%1"
da: Redigér identitet "%1"

en: Some custom folder for identity does not exist (anymore); therefore, default folders will be used.
da: Nogle brugervalgte mapper for identiteten findes ikke (mere), derfor vil standardmapperne blive brugt.

en: Edit...
da: Redigér...

[ctx: @title:window]
en: Edit own vCard
da: Redigér eget vCard

en: Delete current vCard
da: Slet aktuelt vCard

en: Are you sure you want to delete this vCard?
da: Vil du virkelig slette dette vCard?

en: Delete vCard
da: Slet vCard

en: We cannot delete vCard file.
da: Vi kan ikke slette vCard-filen.

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
da: Vil du virkelig annullere?

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
da: Bekræftelse

[ctx: %1: identity name. Used in the config dialog, section Identity, to indicate the default identity]
en: %1 (Default)
da: %1 (Standard)

en: Identity Name
da: Identitetsnavn

en: Email Address
da: E-mailadresse

en: <qt>Do you really want to remove the identity named <b>%1</b>?</qt>
da: <qt>Vil du fjerne identiteten ved navn <b>%1</b>?</qt>

en: Do you really want to remove this %1 identity? | Do you really want to remove these %1 identities?
da[0]: Vil du fjerne identiteten %1?
da[1]: Vil du fjerne disse %1 identiteter?

en: Remove Identity | Remove Identities
da[0]: Fjern identitet
da[1]: Fjern identiteter

en: &Remove
da: &Fjern

en: Rename
da: Omdøb

en: Set as Default
da: Sæt som standard

[ctx: @title:window]
en: New Identity
da: Ny identitet

en: &New identity:
da: &Ny identitet:

en: &Use System Settings values
da: Br&ug værdier fra Systemindstillinger

en: &Duplicate existing identity
da: &Duplikér eksisterende identitet

en: Examples are available at <a href="https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/">https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/</a>.
da: Der findes eksempler på <a href="http://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/">https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/</a>.

en: Email added successfully.
da: E-mailen blev tilføjet.

en: Distribution list %2 is empty, it cannot be used. | Distribution lists %2 are empty, they cannot be used.
da[0]: Distributionslisten "%2 er tom, den kan ikke bruges.
da[1]: Distributionslisterne %2 er tomme, de kan ikke bruges.

[ctx: @title:window]
en: Add to Address Book
da: Føj til adressebog

en: Contact created successfully
da: Kontakten blev oprettet

en: Contact cannot be stored: %1
da: Kontakten kan ikke lagres: %1

en: Failed to store contact
da: Kunne ikke lagre kontakt

en: Do you want to attach this folder "%1"?
da: Vil du knytte denne mappe til "%1"?

en: Attach Folder
da: Tilknyt mappe

en: Delete Search
da: Slet søgning

en: <qt>Are you sure you want to delete the search <b>%1</b>?<br />Any messages it shows will still be available in their original folder.</qt>
da: <qt>Vil du virkelig slette søgningen <b>%1</b>?<br />Brevene, den viser, vil stadig være tilgængelige i deres oprindelige mappe.</qt>

[ctx: @action:button Delete search]
en: &Delete
da: &Slet

en: Delete Folder
da: Slet mappen

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <b>%1</b>?</qt>
da: <qt>Vil du virkelig slette den tomme mappe <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <resource>%1</resource> and all its subfolders? Those subfolders might not be empty and their contents will be discarded as well. <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
da: <qt>Vil du virkelig slette den tomme mappe <resource>%1</resource> og alle dens undermapper? Disse undermapper er muligvis ikke tomme, og deres indhold kasseres også.<p><b>Bemærk</b> at kasserede breve ikke gemmes i din papirkurvsmappe, men slettes permanent.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource>, discarding its contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
da: <qt>Vil du virkelig slette mappen <resource>%1</resource>, og kassere dens indhold? <p><b>Bemærk</b> at kasserede breve ikke gemmes i din papirkurvsmappe, men slettes permanent.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource> and all its subfolders, discarding their contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
da: <qt>Vil du virkelig slette mappen <resource>%1</resource> og alle dens undermapper og kassere deres indhold?<p><b>Bemærk</b> at kasserede breve ikke gemmes i din papirkurvsmappe, men slettes permanent.</p></qt>

[ctx: @action:button Delete folder]
en: &Delete
da: &Slet

en: Removing duplicates
da: Fjerner gengangere

en: Done
da: Færdig

en: Error occurred during removing duplicate emails: '%1'
da: Fejl under fjernelse af gengangere: "%1"

en: Error while removing duplicates
da: Fejl under fjernelse af gengangere

[ctx: @title:window]
en: Save File as
da: Gem fil som

en: Set subject of message
da: Sæt emnet for brevet

en: Set replyTo to 'address'
da: Sæt svarTil til "adresse"

en: Add 'header' to message. This can be repeated
da: Føj "header" til brevet. Dette kan gentages

en: Read message body from 'file'
da: Læs brødtekst fra 'fil'

en: Set body of message
da: Sæt brødteksten for brevet

en: Add an attachment to the mail. This can be repeated
da: Tilføj et bilag til brevet. Dette kan gentages

en: Only check for new mail
da: Tjek kun for ny e-mail

en: Only open composer window
da: Åbn kun brevskrivningsvinduet

en: Set identity name
da: Angiv navn på identitet

en: View the given message file
da: Vis den givne brevfil

en: Lists the available options for user feedback
da: Oplister de tilgængelige indstillinger for brugerfeedback

en: Send message to 'address' or attach the file the 'URL' points to
da: Send brev til "adresse" eller vedlæg filen som URL'en peger på

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

[ctx: @title:menu New message, folder or new window.]
note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: New
da: Ny

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
da: &Gå

note: i18n: ectx: Menu (folder)
en: F&older
da: M&appe

note: i18n: ectx: Menu (apply_filters_folder_actions)
en: Apply Filters on Folder
da: Anvend filtre på mappe

note: i18n: ectx: Menu (apply_filters_folder_recursive_actions)
en: Apply Filters on Folder and all its Subfolders
da: Anvend filtre på mappe og alle dens undermapper

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: Menu (message)
en: &Message
da: &Brev

note: i18n: ectx: Menu (reply_special)
en: Reply Special
da: Svar speciel

note: i18n: ectx: Menu (menubar_message_forward)
en: &Forward
da: &Videresend

note: i18n: ectx: Menu (apply_filter_actions)
en: A&pply Filter
da: An&vend filter

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

[ctx: @title:window]
en: Please wait
da: Vent venligst

en: Please wait while the message is transferred | Please wait while the %1 messages are transferred
da[0]: Vent venligst, mens brevet overføres
da[1]: Vent venligst, mens %1 breve overføres

en: Save To File
da: Gem til fil

en: Open Message
da: Åbn brev

en: Message
da: Brev

en: The file does not contain a message.
da: Filen indeholder ikke et brev.

en: The file contains multiple messages. Only the first message is shown.
da: Filen indeholder flere breve. Kun det første brev bliver vist.

en: Do you want to forward the selected messages as attachments in one message (as a MIME digest) or as individual messages?
da: Vil du videresende de valgte breve som bilag i ét brev (som et MIME-sammendrag) eller som enkeltvise breve?

en: Send As Digest
da: Send som sammendrag

en: Send Individually
da: Send enkeltvis

en: Filtering messages
da: Filtrerer af breve

en: Filtering message %1 of %2
da: Filtrerer brev %1 ud af %2

en: Moving messages
da: Flytning af breve

en: Deleting messages
da: Sletning af breve

note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: Insert
da: Indsæt

note: i18n: ectx: Menu (options)
en: &Options
da: Ti&lvalg

note: i18n: ectx: Menu (attach)
en: &Attach
da: &Vedlæg

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
da: HTML-værktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (directionToolBar)
en: Text Direction Toolbar
da: Tekstretning-værktøjslinje

en: KMail is set to be offline; all network jobs are suspended
da: KMail er sat til at være offline. Alle netværksjob er hvilende.

en: Send Email
da: Send e-mail

en: Impossible to send email
da: Kan ikke sende e-mail

en: KMail is set to be online; all network jobs resumed
da: KMail er sat til at være online. Alle netværksjob genoptages.

en: KMail is set to be online; all network jobs will resume when a network connection is detected
da: KMail er sat til at være online. Alle netværksjob genoptages når en netværksforbindelse detekteres

en: KMail is currently in offline mode. How do you want to proceed?
da: KMail er i offline-tilstand. Hvordan vil du fortsætte?

en: Work Online
da: Arbejd online

en: Work Offline
da: Arbejd offline

en: Network connection detected, all network jobs resumed
da: Netværksforbindelse detekteret. Alle netværksjob genoptaget

en: No network connection detected, all network jobs are suspended
da: Ingen netværksforbindelse detekteret. Alle netværksjob suspenderes

en: Failed to open autosave file at %1.
    Reason: %2
da: Kunne ikke åbne autogem-filen i %1.
    Årsag: %2

en: Opening Autosave File Failed
da: Åbning af autogem-fil mislykkedes

en: This identity has been changed to use the default transport: | These %1 identities have been changed to use the default transport:
da[0]: Denne identitet er ændret til at bruge standardoverførsel:
da[1]: Disse %1 identiteter er ændret til at bruge standardoverførsel:

en: This identity has been changed to use the modified transport: | These %1 identities have been changed to use the modified transport:
da[0]: Denne identitet er ændret til at bruge den ændrede overførsel:
da[1]: Disse %1 identiteter er ændrede til at bruge den ændrede overførsel:

en: Sending messages
da: Sender breve

en: Initiating sending process...
da: Initierer afsendelsesprocessen...

en: Resource %1 is broken.
    %2
da: Ressourcen %1 er defekt.
    %2

en: Archive Mail Agent was not registered.
da: Arkivmail-agenten blev ikke registreret.

en: Send Later Agent was not registered.
da: Send senere-agenten er ikke registreret.

en: Followup Reminder Agent was not registered.
da: Agent til opfølgningspåmindelse blev ikke registreret.

en: Could not start certificate manager; please make sure you have Kleopatra properly installed.
da: Kunne ikke starte certifikathåndtering. Sørg for at du har Kleopatra korrekt installeret.

en: KMail Error
da: KMail-fejl

en: Could not start the import wizard. Please make sure you have ImportWizard properly installed.
da: Kunne ikke starte importguiden. Sørg for at du har ImportWizard korrekt installeret.

en: Unable to start import wizard
da: Kan ikke starte importguiden

en: Could not start "PIM Data Exporter" program. Please check your installation.
da: Kunne ikke starte programmet "PIM Data Exporter". Tjek din installation.

en: Unable to start "PIM Data Exporter" program
da: Kunne ikke starte programmet "PIM Data Exporter"

en: Could not start the ImportWizard. Please make sure you have ImportWizard properly installed.
da: Kunne ikke starte importguiden. Sørg for at du har ImportWizard korrekt installeret.

en: Unable to start ImportWizard
da: Kan ikke starte importguiden

en: Another mailer was found on system. Do you want to import data from it?
da: Et andet e-mail-program blev fundet på systemet. Vil du importere data fra det?

en: Could not start the import wizard. Please check your installation.
da: Kunne ikke starte importguiden. Tjek din installation.

en: No Subject
da: Intet emne

en: (no templates)
da: (ingen skabeloner)

en: This folder does not have any expiry options set
da: Denne mappe har ingen udløbsegenskaber sat

en: <qt>Are you sure you want to expire the folder <b>%1</b>?</qt>
da: <qt>Vil du virkelig lade mappen <b>%1</b> udløbe?</qt>

en: Expire Folder
da: Lad mappe udløbe

en: &Expire
da: &Udløb

en: Empty Trash
da: Tøm papirkurv

en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

en: Are you sure you want to empty the trash folder?
da: Vil du virkelig tømme papirkurvsmappen?

en: <qt>Are you sure you want to move all messages from folder <b>%1</b> to the trash?</qt>
da: <qt>Vil du virkelig flytte alle breve fra mappen <b>%1</b> til papirkurven?</qt>

en: Moved all messages to the trash
da: Flyttede alle breve til papirkurven

en: Are you sure you want to expire all old messages?
da: Vil du virkelig lade alle gamle breve udløbe?

en: Expire Old Messages?
da: Vil du lade gamle breve udløbe?

en: Expire
da: Udløb

en: Loading external references in html mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
da: Indlæsning af eksterne referencer i HTML-e-mails gør dig mere sårbar for "spam" og kan forøge sandsynligheden for, at dit system vil blive kompromitteret af andre nuværende og fremtidige sikkerhedsudnyttelser.

en: Security Warning
da: Sikkerhedsadvarsel

en: Load External References
da: Indlæs eksterne referencer

en: <qt>Do you really want to delete the selected message?<br />Once deleted, it cannot be restored.</qt> | <qt>Do you really want to delete the %1 selected messages?<br />Once deleted, they cannot be restored.</qt>
da[0]: <qt>Ønsker du at slette det valgte brev?<br />Når først det er slettet, kan det ikke genoprettes.</qt>
da[1]: <qt>Ønsker du at slette de %1 valgte breve?<br />Når først de er slettede, kan de ikke genoprettes.</qt>

en: Delete Messages
da: Slet breve

en: Delete Message
da: Slet brev

en: Moving messages...
da: Flytter breve...

en: Deleting messages...
da: Sletter breve...

en: Messages deleted successfully.
da: Sletning af breve gennemført.

en: Messages moved successfully.
da: Flytning af breve gennemført.

en: Deleting messages failed.
da: Sletning af breve fejlede.

en: Deleting messages canceled.
da: Sletning af breve annulleret.

en: Moving messages failed.
da: Flytning af breve fejlede.

en: Moving messages canceled.
da: Flytning af breve annulleret.

[ctx: @title:window]
en: Move Messages to Folder
da: Flyt breve til mappen

en: Copying messages...
da: Kopierer breve...

en: Messages copied successfully.
da: Kopiering af breve gennemført.

en: Copying messages failed.
da: Kopiering af breve mislykkedes.

en: Copying messages canceled.
da: Kopiering af breve annulleret.

[ctx: @title:window]
en: Copy Messages to Folder
da: Kopiér breve til mappen

en: Moving messages to trash...
da: Flytter breve til papirkurv...

en: Deleting and moving messages to trash...
da: Sletter og flytter breve til papirkurv...

en: Messages moved to trash successfully.
da: Flytning af breve til papirkurv gennemført.

en: Messages moved to trash or deleted successfully
da: Sletning eller flytning af breve til papirkurv gennemført

en: Moving messages to trash failed.
da: Flytning af breve til papirkurv mislykkedes.

en: Deleting or moving messages to trash failed.
da: Sletning eller flytning af breve til papirkurv mislykkedes.

en: Moving messages to trash canceled.
da: Flytning af breve til papirkurv annulleret.

en: Deleting or moving messages to trash canceled.
da: Sletning eller flytning af breve til papirkurv annulleret.

[ctx: @title:window]
en: Jump to Folder
da: Gå til mappe

en: Save &As...
da: Gem &som...

en: &Expire All Folders
da: Lad alle mapper &udløbe

en: Check &Mail
da: Tjek e-&mail

en: Check Mail In
da: Tjek e-mail i

en: Check Mail
da: Tjek e-mail

en: &Send Queued Messages
da: Send breve i &køen

en: Online status (unknown)
da: Onlinestatus (ukendt)

en: Send Queued Messages Via
da: Send breve i køen via

en: Certificate Manager
da: Certifikat-håndtering

en: &Import Messages...
da: &Importér breve...

en: &Debug Sieve...
da: &Fejlsøg Sieve...

en: Filter &Log Viewer...
da: Filter&logviser...

en: &Import from another Email Client...
da: &Importér fra en anden e-mail-klient...

en: Edit "Out of Office" Replies...
da: Redigér "Ikke på kontoret"-svar...

en: &Configure Automatic Archiving...
da: &Indstil automatisk arkivering...

en: Delayed Messages...
da: Udsatte breve...

en: Followup Reminder Messages...
da: Breve med opfølgningspåmindelse...

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: &Delete
da: &Slet

en: M&ove Thread to Trash
da: &Flyt tråd til papirkurv

en: Move thread to trashcan
da: Flyt tråd til papirkurv

en: Delete T&hread
da: Slet t&råd

en: &Find Messages...
da: &Find breve...

en: Select &All Messages
da: Markér &alle breve

en: &Mailing List Management...
da: &Håndtering af mailinglister...

en: &Assign Shortcut...
da: &Tilknyt genvej...

en: &Expiration Settings
da: &Udløbsindstillinger

en: &Archive Folder...
da: &Arkivér mappe...

en: Load E&xternal References
da: Indlæs e&ksterne referencer

en: Copy Message To...
da: Kopiér brev til...

en: Move Message To...
da: Flyt brev til...

en: &New Message...
da: &Nyt brev...

[ctx: @action:intoolbar New Empty Message]
en: New
da: Nyt

en: Message From &Template
da: Brev fra s&kabelon

en: New Message t&o Mailing-List...
da: Nyt brev til &mailingliste...

en: &Create Filter
da: &Opret filter

en: Filter on &Subject...
da: Filter på &Emne...

en: Filter on &From...
da: Filter på &Fra...

en: Filter on &To...
da: Filter på &Til...

en: Filter on &Cc...
da: Filter på &Cc...

en: Mark &Thread
da: Markér &tråd

en: Mark Thread as &Read
da: Markér tråd som &læst

en: Mark all messages in the selected thread as read
da: Markér alle breve i den valgte tråd som læst

en: Mark Thread as &Unread
da: Markér tråd som &ulæst

en: Mark all messages in the selected thread as unread
da: Markér alle breve i den valgte tråd som ulæste

en: Mark Thread as &Important
da: Markér tråd som &vigtig

en: Remove &Important Thread Mark
da: Fjern trådmarkeringen &Vigtig

en: Mark Thread as &Action Item
da: Markér tråd som h&andlingspunkt

en: Remove &Action Item Thread Mark
da: Fjern markering af tråd som h&andlingspunkt

en: &Watch Thread
da: &Overvåg tråd

en: &Ignore Thread
da: &Ignorér tråd

en: Save A&ttachments...
da: &Gem bilag...

en: Copy Decrypted To...
da: Kopiér dekrypteret til...

en: Appl&y All Filters
da: An&vend alle filtre

[ctx: View->]
en: &Expand Thread / Group
da: &Fold tråd/gruppe ud

en: Expand the current thread or group
da: Fold den aktuelle tråd eller gruppe ud

[ctx: View->]
en: &Collapse Thread / Group
da: F&old tråd/gruppe sammen

en: Collapse the current thread or group
da: Fold denne tråd eller gruppe sammen

[ctx: View->]
en: Ex&pand All Threads
da: Fol&d alle tråde ud

en: Expand all threads in the current folder
da: Fold alle tråde i denne mappe ud

[ctx: View->]
en: C&ollapse All Threads
da: F&old alle tråde sammen

en: Collapse all threads in the current folder
da: Fold alle tråde i denne mappe sammen

en: &Display Message
da: &Vis brev

en: &Next Message
da: &Næste brev

en: Go to the next message
da: Gå til næste brev

en: Next &Unread Message
da: Næste &ulæste brev

[ctx: @action:inmenu Goto next unread message]
en: Next
da: Næste

en: Go to the next unread message
da: Gå til næste ulæste brev

en: &Previous Message
da: &Forrige brev

en: Go to the previous message
da: Gå til forrige brev

en: Previous Unread &Message
da: Forrige ulæste &brev

[ctx: @action:inmenu Goto previous unread message.]
en: Previous
da: Forrige

en: Go to the previous unread message
da: Gå til forrige ulæste brev

en: Next Unread &Folder
da: Næste &mappe med ulæste

en: Go to the next folder with unread messages
da: Gå til næste mappe med ulæste breve

en: Previous Unread F&older
da: Forrige m&appe med ulæste

en: Go to the previous folder with unread messages
da: Gå til forrige mappe med ulæste breve

[ctx: Go->]
en: Next Unread &Text
da: Næste ulæste &tekst

en: Go to the next unread text
da: Gå til næste ulæste tekst

en: Scroll down current message. If at end of current message, go to next unread message.
da: Rul ned i dette brev. Hvis du er ved slutningen af dette brev, så gå til det næste ulæste brev.

en: Configure &Filters...
da: Indstil &filtre...

en: Manage &Sieve Scripts...
da: Håndtér Sie&ve-scripts...

en: &Add Account...
da: &Tilføj konto...

en: KMail &Introduction
da: &Introduktion til KMail

en: Display KMail's Welcome Page
da: Vis KMails velkomstside

en: Configure &Notifications...
da: Indstil &bekendtgørelser...

en: &Configure KMail...
da: &Indstil KMail...

en: Expire...
da: Udløb...

en: Add Favorite Folder...
da: Tilføj favoritmappe...

en: Serverside Subscription...
da: Abonnement på serversiden...

en: Apply All Filters
da: Anvend alle filtre

en: Import/Export KMail Data...
da: Importér/eksportér KMail-data...

en: New AddressBook Contact...
da: Ny adressebogskontakt...

en: Account &Settings
da: Konto&indstillinger

en: Restart Account
da: Genstart konto

en: Copy Message to Folder
da: Kopiér brev til mappen

en: Jump to Folder...
da: Gå til mappen...

en: Abort Current Operation
da: Afbryd nuværende operation

en: Focus on Next Folder
da: Fokus på næste mappe

en: Focus on Previous Folder
da: Fokus på forrige mappe

en: Select Folder with Focus
da: Vælg mappe med fokus

en: Focus on First Folder
da: Fokus på første mappe

en: Focus on Last Folder
da: Fokus på sidste mappe

en: Focus on Next Message
da: Fokus på næste brev

en: Focus on Previous Message
da: Fokus på forrige brev

en: Select First Message
da: Markér første brev

en: Select Last Message
da: Markér sidste brev

en: Select Message with Focus
da: Vælg brev med fokus

en: Set Focus to Quick Search
da: Giv hurtigsøgning fokus

en: Extend Selection to Previous Message
da: Udvid markering til forrige brev

en: Extend Selection to Next Message
da: Udvid markering til næste brev

en: Move Message to Folder
da: Flyt brev til mappen

en: Mark All Messages As Read in This Folder and All its Subfolder
da: Markér alle breve som læste i denne mappe og alle dens undermapper

en: Remove Duplicates in This Folder and All its Subfolder
da: Fjern dubletter i denne mappe og alle dens undermapper

[ctx: @title:window]
en: Add Favorite Folder
da: Tilføj favoritmappe

en: &Delete Search
da: &Slet søgning

en: Edit Search...
da: Redigér søgning...

en: E&mpty Trash
da: &Tøm papirkurv

en: &Move All Messages to Trash
da: &Flyt alle breve til papirkurv

en: &Undo
da: Fo&rtryd

en: &Undo: "%1"
da: Fo&rtryd: "%1"

[ctx: Show shortcut for focus quick search. Don't change it]
en: Search... <%1>
da: Søg...<%1>

en: Use of HTML in mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
da: Brug af HTML i e-mail gør dig mere sårbar for "spam" og kan forøge sandsynligheden for, at dit system vil blive kompromitteret af andre nuværende og fremtidige sikkerhedsudnyttelser.

en: Use HTML
da: Brug HTML

en: You have more than one email account set up.
    Do you want to enable the Unified Mailbox feature to show unified content of your inbox, sent and drafts folders?
    You can configure unified mailboxes, create custom ones or
    disable the feature completely in KMail's Plugin settings.
da: Du har mere end én e-mailkonto sat op.
    Vil du aktivere funktionen forenet postkasse til at vise forenet indhold af din indbakke, sendte e-mails og kladder?
    Du kan konfigurere forenede postkasser, oprette tilpassede postkasser eller
    deaktivere funktionen helt i KMails plugin-indstillinger.

en: Enable Unified Mailboxes?
da: Aktivér forenede postkasser?

en: Enable Unified Mailboxes
da: Aktivér forenede postkasser

en: Cancel
da: Annullér

en: Restart
da: Genstart

en: Starting...
da: Starter...

en: &Move to Trash
da: &Flyt til papirkurv

[ctx: @action:intoolbar Move to Trash]
en: Trash
da: Papirkurv

en: Move message to trashcan
da: Flyt alle breve til papirkurv

en: Cannot copy item. %1
da: Kan ikke kopiere element. %1

en: New Message To...
da: Nyt brev til...

en: Reply To...
da: Svar til...

en: Forward To...
da: Videresend til...

en: Add to Address Book
da: Føj til adressebog

en: Add to Existing Contact
da: Føj til eksisterende kontakt

en: Open in Address Book
da: Åbn i adressebog

en: Bookmark This Link
da: Bogmærk dette link

en: Edit contact...
da: Redigér kontakt...

en: Save Link As...
da: Gem link som...

en: &Find in Message...
da: &Find i brevet...

en: Save Image On Disk...
da: Gem billede på disken...

en: Show HTML Format
da: Vis HTML-format

en: Show HTML format when mail comes from this contact
da: Vis HTML-format når e-mails kommer fra denne kontakt

en: Load external reference when mail comes for this contact
da: Indlæs eksterne referencer når e-mails kommer fra denne kontakt

en: Share image...
da: Del billede...

en: KMail is now based on the Akonadi Personal Information Management framework, which brings many changes all around.
da: KMail er nu baseret på Akonadi - systemet til håndtering af personlig information. Dette medfører mange ændringer på alle niveauer.

en: Push email (IMAP IDLE)
da: Push e-mail (IMAP IDLE)

en: Improved searches
da: Forbedret søgning

en: Support for adding notes (annotations) to mails
da: Understøttelse af at føje noter (annotationer) til e-mails

en: Less GUI freezes, mail checks happen in the background
da: Mindre frysning af brugerfladen, tjek af e-mail sker i baggrunden

en: Plugins support
da: Plugin-understøttelse

en: New HTML renderer (QtWebEngine)
da: Ny HTML-rendering (QtWebEngine)

en: Added Check for Phishing URL
da: Tilføjede tjek af phishing-URL

en: The KDE Mail Client
da: KDE's e-mail-klient

en: Retrieving Folder Contents
da: Henter mappeindhold

en: Please wait . . .
da: Vent venligst . . .

en: KMail is currently in offline mode. Click <a href="kmail:goOnline">here</a> to go online . . .</p>
da: KMail er aktuelt i offline-tilstand. Klik <a href="kmail:goOnline">her</a> for at gå online . . .</p>

en: Account is currently in offline mode. Click <a href="kmail:goResourceOnline">here</a> to go online . . .</p>
da: Kontoen er aktuelt i offline-tilstand. Klik <a href="kmail:goOnline">her</a> for at gå online . . .</p>

en: Contact modified successfully
da: Kontakten blev ændret

en: New Messages In
da: Nye breve i

en: There are no unread messages
da: Der er ingen ulæste breve

en: 1 unread message | %1 unread messages
da[0]: 1 ulæst brev
da[1]: %1 ulæste breve

en: Show full path for folders
da: Vis fuld sti for mapper

en: Mail Summary Configuration Dialog
da: Konfigurationsdialog til mail-oversigt

en: Copyright © 2004–2010 Tobias Koenig
da: Ophavsret © 2004–2010 Tobias Koenig

[ctx: @info:tooltip]
en: Show full path for each folder
da: Vis fuld sti for hver mappe

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this option if you want to see the full path for each folder listed in the summary. If this option is not enabled, then only the base folder path will be shown.
da: Aktivér denne indstilling hvis du vil se den fulde sti for hver mappe der er oplistet i oversigten. Hvis denne indstilling ikke er aktiveret, er det kun stien til basismappen der vises.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Message...
da: Nyt brev...

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create and send a new email message.
da: Du vil blive præsenteret for en dialog hvor du kan oprette og sende en ny e-mail.

[ctx: @action:inmenu]
en: Sync Mail
da: Synkronisér post

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Synchronize groupware mail" ) );
en: Choose this option to synchronize your groupware email.
da: Vælg denne indstilling for at synkronisere din groupware-e-mail.

en: New Messages
da: Nye breve

en: <qt><b>%1</b><br/>Total: %2<br/>Unread: %3</qt>
da: <qt><b>%1</b><br/>I alt: %2<br/>Ulæst: %3</qt>

en: No unread messages in your monitored folders
da: Ingen ulæste breve i dine overvågede mapper

en: Open Folder: "%1"
da: Åbn mappe: "%1"

[ctx: @title:column plugin name]
en: Summary Plugin Name
da: Navn på oversigtsplugin

en: Select the plugin summaries to show on the summary page.
da: Vælg de pluginoversigter der skal vises på oversigtssiden.

en: kontactsummary
da: kontact-oversigt

en: KDE Kontact Summary
da: KDE Kontact-oversigt

en: Kontact Summary
da: Kontact-oversigt

en: &Configure Summary View...
da: &Indstil oversigtsvisning...

en: Configure the summary view
da: Indstil oversigtsvisningen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choosing this will show a dialog where you can select which summaries you want to see and also allow you to configure the summaries to your liking.
da: Valg af dette vil vise en dialog hvor du kan vælge hvilke oversigter du vil se samt lade dig indstille oversigterne efter din egen smag.

en: Summary for %1
da: Oversigt for %1

en: What's next?
da: Hvad er det næste?

en: Sync All
da: Synkronisér alle

[ctx: @action:inmenu sync everything]
en: All
da: Alle

en: Kontact Summary View
da: Kontacts oversigtsvisning

en: Retrieving folder properties
da: Egenskaber for mappehentning

en: Network is unconnected. Folder information cannot be updated.
da: Netværket er ikke forbundet. Mappeinformation kan ikke opdateres.

[ctx: @title:window]
en: Properties of Folder %1
da: Egenskaber for mappen %1

[ctx: Message->]
en: &Reply
da: Sva&r

en: &Reply...
da: Sva&r...

en: Reply to &All...
da: Svar til &alle...

en: Reply to A&uthor...
da: Svar &forfatteren...

en: Reply to Mailing-&List...
da: Svar til mailing&liste...

en: Reply Without &Quote...
da: Svar &uden at citere...

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: &Inline...
da: &Indlejret...

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: As &Attachment...
da: Som &bilag...

[ctx: Message->Forward->]
en: &Redirect...
da: &Omdirigér

en: Mar&k Message
da: Mar&kér brev

[ctx: Message->]
en: &Forward
da: &Videresend

[ctx: Message->]
en: Mailing-&List
da: Mailing&liste

en: Add Note...
da: Tilføj note...

en: &Edit As New
da: &Redigér som ny

en: Filter on Mailing-&List...
da: Filter på mailing&liste...

en: Add Followup Reminder...
da: Tilføj opfølgningspåmindelse...

en: Send A&gain...
da: Send &igen...

en: New Message From &Template
da: Nyt brev fra s&kabelon

en: Export to PDF...
da: Eksportér til PDF...

en: Edit Note...
da: Redigér note...

en: Filter on Mailing-List...
da: Filter på mailingliste...

en: <unknown>
da: <ukendt>

en: Mailing List Name: %1
da: Navn på mailingliste: %1

en: Open Message in List Archive
da: Åbn brev i listearkiv

en: Post New Message
da: Send nyt brev

en: Go to Archive
da: Gå til arkiv

en: Request Help
da: Bed om hjælp

[ctx: Contact the owner of the mailing list]
en: Contact Owner
da: Kontakt ejeren

en: Unsubscribe from List
da: Afmeld fra liste

en: Filter on Mailing-List %1...
da: Filter på mailinglisten %1...

en: email
da: e-mail

en: Export to PDF
da: Eksportér til PDF

en: PDF document (*.pdf)
da: PDF-dokument (*.pdf)

en: Reindex
da: Genindeksér

en: Search Anyway
da: Søg alligevel

[ctx: @title:window]
en: Indexing
da: Indeksering

en: Indexing Collections...
da: Indekserer samlinger...

en: From
da: Fra

[ctx: Receiver of the email]
en: To
da: Til

en: Date
da: Dato

en: Preview
da: Forhåndsvis

[ctx: @title:column, folder (e.g. email)]
en: Folder
da: Mappe

en: Search failed some errors were found: <ul><li>%1</li></ul>
da: Søgning mislykkedes, der blev fundet nogle fejl: <ul><li>%1</li></ul>

[ctx: @title:window]
en: Find Messages
da: Find breve

[ctx: @action:button Search for messages]
en: &Search
da: &Søg

[ctx: @action:inmenu Forward message inline.]
en: &Inline...
da: &Indlejret...

[ctx: Message->Forward->]
en: As &Attachment...
da: Som &bilag...

en: Save Attachments...
da: Gem bilag...

en: Clear Selection
da: Ryd udvalg

en: Jump to original folder
da: Gå til oprindelig mappe

en: Last Search
da: Sidste søgning

en: You did not selected a valid folder.
da: Du valgte ikke en gyldig mappe.

en: You forgot to select collections.
da: Du glemte at vælge samlinger.

en: You forgot to define condition.
da: Du glemte at definere betingelse.

en: All folders selected are empty or were not indexed.
da: Alle valgte mapper er tomme eller ikke indekseret.

en: You forgot to add conditions.
da: Du glemte at tilføje betingelser.

en: Contains condition cannot be used with a number of characters inferior to 4.
da: Betingelsen indeholder kan ikke bruges med et mindre antal tegn end fire.

en: Searching...
da: Søger...

en: Cannot get search result. %1
da: Kan ikke hente søgeresultat. %1

en: Search failed.
da: Søgning mislykkedes.

en: Search complete.
da: Søgning gennemført.

en: Search stopped.
da: Søgning stoppet.

en: There was a problem renaming your search folder. A common reason for this is that another search folder with the same name already exists. Error returned "%1".
da: Der opstod et problem under omdøbning af din søgemappe. Ofte skyldes dette at en anden søgemappe med samme navn allerede findes. Fejl returneret "%1".

en: Copy Message | Copy %1 Messages
da[0]: Kopiér brev
da[1]: Kopiér %1 breve

en: Cut Message | Cut %1 Messages
da[0]: Klip brev
da[1]: Klip %1 breve

en: Checking index status...
da: Tjekker status på indeks...

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ExcludeImportantMailFromExpiry), group (Behaviour)
en: This prevents the automatic expiry of old messages in a folder from deleting (or moving to an archive folder) the messages that are marked 'Important' or 'Action Item'
da: Dette forhindrer automatisk udløb af gamle breve i en mappe, i at slette breve (eller flytte dem til en arkivmappe) som er markeret som "Vigtigt" eller "Handlingspunkt"

note: i18n: ectx: label, entry (AllowLocalFlags), group (Behaviour)
en: Allow local flags in read-only folders
da: Tillad lokale flag i skrivebeskyttede mapper

note: i18n: ectx: label, entry (SendOnCheck), group (Behaviour)
en: Send queued mail on mail check
da: Send e-mails som er i kø, ved tjek af e-mail

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SendOnCheck), group (Behaviour)
en: <qt><p>Select whether you want KMail to send all messages in the outbox on manual or all mail checks, or whether you do not want messages to be sent automatically at all. </p></qt>
da: <qt><p>Vælg, om du ønsker, at KMail skal sende alle breve i udbakken ved manuelle eller alle tjek af e-mail, eller om du ikke ønsker, at breve skal sendes automatisk overhovedet. </p></qt>

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LastSelectedFolder), group (FolderSelectionDialog)
en: The most recently selected folder in the folder selection dialog.
da: Den mest nylige valgte mappe i mappevalgsdialogen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUnreadInTaskbar), group (General)
en: Show Unread Email in TaskBar
da: Vis ulæste e-mails i opgavelinjen

note: i18n: ectx: label, entry (ExternalEditor), group (General)
en: Specify e&ditor:
da: Angiv &editor:

note: i18n: ectx: label, entry (UseExternalEditor), group (General)
en: Use e&xternal editor instead of composer
da: &Brug ekstern editor i stedet for brevskriveren

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMessageHeadersCount), group (General)
en: Specifies the number of custom MIME header fields to be inserted in messages (for internal use only)
da: Angiver antallet af brugerdefinerede MIME-header-felter der skal indsættes i breve (kun til intern brug)

note: i18n: ectx: label, entry (CloseToQuotaThreshold), group (General)
en: The threshold for when to warn the user that a folder is nearing its quota limit.
da: Tærsklen for hvornår brugeren skal advares om at en mappe nærmer sig sin kvotegrænse.

note: i18n: ectx: label, entry (EmptyTrashOnExit), group (General)
en: Empty the local trash folder on program exit
da: Tøm lokal papirkurvsmappe ved afslutning af programmet

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteMessageWithoutConfirmation), group (General)
en: Delete messages without confirmation
da: Slet breve uden bekræftelse

note: i18n: ectx: label, entry (StartSpecificFolderAtStartup), group (General)
en: Allow to start specific folder
da: Tillad at starte specifik mappe

note: i18n: ectx: label, entry (StartupFolder), group (General)
en: Specify the folder to open when the program is started
da: Angiv den mappe der skal åbnes når programmet startes

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpiring), group (General)
en: Specifies whether the folders will expire in the background (for internal use only)
da: Angiver om mapperne vil udløbe i baggrunden (kun til intern brug)

note: i18n: ectx: label, entry (FirstStart), group (General)
en: Specifies whether this is the very first time that the application is run (for internal use only)
da: Angiver om det er første gang programmet kører (kun til intern brug)

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Whether to ask if users wants to enable Unified Mailboxes if more than one email accounts are detected. We only ever ask once.
da: Om brugere skal spørges om de vil aktivere forenede postkasser, hvis der detekteres mere end én e-mailkonto. Vi spørger altid kun én gang.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviousNewFeaturesMD5), group (Internal)
en: This value is used to decide whether the KMail Introduction should be displayed.
da: Denne værdi bruges til at afgøre om introduktionen til KMail skal vises.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableFolderQuickSearch), group (UserInterface)
en: Show folder quick search line edit
da: Vis linjeredigering for hurtigsøgning i mappe

note: i18n: ectx: label, entry (ForwardingInlineByDefault), group (Composer)
en: Forward Inline As Default.
da: Videresend indlejret som standard.

note: i18n: ectx: label, entry (TooManyRecipients), group (Composer)
en: Warn if the number of recipients is more than:
da: Advar hvis modtagerantallet er flere end:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooManyRecipients), group (Composer) i18n: ectx: whatsthis, entry (RecipientThreshold), group (Composer)
en: If the number of recipients is larger than this value, KMail will warn and ask for a confirmation before sending the mail. The warning can be turned off.
da: Hvis antallet af modtagere er større end denne værdi, vil KMail advare og bede om bekræftelse før afsendelse af e-mailen. Advarslen kan slås fra.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmBeforeSend), group (Composer)
en: Confirm &before send
da: Bekræft &før afsendelse

note: i18n: ectx: label, entry (CheckSpellingBeforeSend), group (Composer)
en: Check spelling before send
da: Udfør stavekontrol før afsendelse

note: i18n: ectx: label, entry (RequestMDN), group (Composer)
en: Automatically request &message disposition notifications
da: Bed automatisk om &brevdispositionspåmindelser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RequestMDN), group (Composer)
en: <qt><p>Enable this option if you want KMail to request Message Disposition Notifications (MDNs) for each of your outgoing messages.</p><p>This option only affects the default; you can still enable or disable MDN requesting on a per-message basis in the composer, menu item <em>Options</em>-><em>Request Disposition Notification</em>.</p></qt>
da: <qt><p>Aktivér dette hvis du ønsker at KMail skal bede om brev-dispositionsbekendtgørelser (MDN'er) for hvert udgående brev.</p><p> Dette påvirker kun standarden; du kan stadig aktivere eller deaktivere MDN forespørgsler på en pr-brev basis i brevskriveren, under menupunktet<em>Tilvalg</em>-><em>Forespørg dispositionsbekendtgørelse</em>.</p></qt>

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (Composer)
en: Autosave interval:
da: Auto-gem interval:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutosaveInterval), group (Composer)
en: A backup copy of the text in the composer window can be created regularly. The interval used to create the backups is set here. You can disable autosaving by setting it to the value 0.
da: En sikkerhedskopi af teksten i brevskrivervinduet kan laves regelmæssigt. Det interval der bruges til at lave sikkerhedskopier sættes her. Du kan deaktivere autogemning ved at sætte det til værdien 0.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSnippetManager), group (Composer)
en: Show the Text Snippet Management and Insertion Panel in the composer.
da: Vis panel til håndtering og indsættelse af tekststumper i brevskriveren.

note: i18n: ectx: label, entry (CryptoStoreEncrypted), group (Composer)
en: When check, sent messages will be stored in the encrypted form
da: Når markeret, vil sendte breve blive gemt i krypteret form

note: i18n: ectx: label, entry (RecentUrls), group (Composer)
en: A list of all the recently used URLs
da: En liste over alle nyligt anvendte URL'er

note: i18n: ectx: label, entry (RecentEncodings), group (Composer)
en: A list of all the recently used encodings
da: En liste over alle nyligt anvendte tegnsæt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCryptoLabelIndicator), group (Composer)
en: Show crypto label indicator
da: Vis kryptoetiket-indikator

note: i18n: ectx: label, entry (CheckSendDefaultActionShortcut), group (Composer)
en: Validate Send Default Shortcut
da: Validér standard genvej til afsendelse

note: i18n: ectx: label, entry (IdentityDialogSize), group (Geometry)
en: The size of the identity dialog (for internal use only)
da: Størrelsen på identitetsdialogen (kun til intern brug)

note: i18n: ectx: label, entry (SearchWidgetWidth), group (Geometry)
en: The width of the search window (for internal use only)
da: Bredden på søgevinduet (kun til intern brug)

note: i18n: ectx: label, entry (SearchWidgetHeight), group (Geometry)
en: The height of the search window (for internal use only)
da: Højden på søgevinduet (kun til intern brug)

note: i18n: ectx: label, entry (ConfigureDialogWidth), group (Geometry)
en: The width of the Configure KMail dialog (for internal use only)
da: Bredden på dialogen Indstil KMail (kun til intern brug)

note: i18n: ectx: label, entry (ConfigureDialogHeight), group (Geometry)
en: The height of the Configure KMail dialog (for internal use only)
da: Højden på dialogen Indstil KMail (kun til intern brug)

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Message Preview Pane
da: Brevforhåndsvisningsrude

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Do not show a message preview pane
da: Vis ikke en rude med forhåndsvisning af breve

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Show the message preview pane below the message list
da: Vis rude med forhåndsvisning af breve under brevlisten

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Show the message preview pane next to the message list
da: Vis en rude med forhåndsvisning af breve ved siden af brevlisten

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Folder List
da: Mappeliste

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Long folder list
da: Lang mappeliste

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Short folder list
da: Kort mappeliste

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateNewMessage), group (GlobalTemplates)
en: Message template for new message
da: Brevskabelon for nyt brev

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateReply), group (GlobalTemplates)
en: Message template for reply
da: Brevskabelon for svar

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateReplyAll), group (GlobalTemplates)
en: Message template for reply to all
da: Brevskabelon for svar til alle

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateForward), group (GlobalTemplates)
en: Message template for forward
da: Brevskabelon for videresend

note: i18n: ectx: label, entry (QuoteString), group (GlobalTemplates)
en: Quote characters
da: Tilføj tegn

note: i18n: ectx: label, entry (ToolTipDisplayPolicy), group (MainFolderView)
en: Specifies the policy used when displaying policy
da: Angiver den politik der bruges ved visning af politik

note: i18n: ectx: label, entry (CollectionWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the collection field in the Search Window dialog (for internal use only)
da: Angiver bredden af samlingsfeltet i søgevindue-dialogen (kun til intern brug)

note: i18n: ectx: label, entry (SubjectWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the subject field in the Search Window dialog (for internal use only)
da: Angiver bredden af emnefeltet i søgevindue-dialogen (kun til intern brug)

note: i18n: ectx: label, entry (SenderWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the sender field in the Search Window dialog (for internal use only)
da: Angiver bredden af afsenderfeltet i søgevindue-dialogen (kun til intern brug)

note: i18n: ectx: label, entry (ReceiverWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the receiver field in the Search Window dialog (for internal use only)
da: Angiver bredden af modtagerfeltet i søgevindue-dialogen (kun til intern brug)

note: i18n: ectx: label, entry (DateWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the date field in the Search Window dialog (for internal use only)
da: Angiver bredden af datofeltet i søgevindue-dialogen (kun til intern brug)

note: i18n: ectx: label, entry (FolderWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the folder field in the Search Window dialog (for internal use only)
da: Angiver bredden af mappefeltet i søgevindue-dialogen (kun til intern brug)

en: Message Tag: %1
da: Brevmærke: %1

en: Add new tag...
da: Tilføj nyt mærke...

en: More...
da: Mere...

en: Tag not Found
da: Mærker ikke fundet

en: Toggle Message Tag: %1
da: Slå brevmærke til/fra: %1

[ctx: @title:window]
en: Select Tags
da: Vælg mærker

en: Add New Tag...
da: Tilføj nyt mærke...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, customizeAccountOrder)
en: Customize accounts order...
da: Tilpas kontorækkefølge...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group)
en: New Mail Notification
da: Bekendtgørelse om ny e-mail

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mVerboseNotificationCheck)
en: Show for each folder the number of newly arrived messages
da: Vis antallet af nyligt ankomne breve for hver mappe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mVerboseNotificationCheck)
en: Deta&iled new mail notification
da: Detal&jeret bekendtgørelse af ny e-mail

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mOtherNewMailActionsButton)
en: Other Actio&ns...
da: Andre &handlinger...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAdd)
en: Add a new identity
da: Tilføj en ny identitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAdd)
en: &Add...
da: &Tilføj...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mModifyButton)
en: Modify the selected identity
da: Ændr den markerede identitet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mRenameButton)
en: Rename the selected identity
da: Omdøb den markerede identitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRenameButton)
en: &Rename
da: &Omdøb

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remove the selected identity
da: Fjern den markerede identitet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mSetAsDefaultButton)
en: Use the selected identity by default
da: Brug den markerede identitet som standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSetAsDefaultButton)
en: Set as &Default
da: Sæt som &standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Some of the folders you want to search in are not fully indexed yet or have been excluded from indexing. All the folders checked below will be scheduled for priority reindexing. If you uncheck a folder it may still be indexed later, unless it was manually excluded from indexing.
da: Nogle af mapperne du vil søge i er endnu ikke fuldt indekserede eller er blevet undtaget fra indeksering. Alle mapper der er markeret nedenfor vil blive sat til prioriteret genindeksering. Hvis du afmarkerer en mappe, vil den stadig blive indekseret senere, medmindre den manuelt er blevet undtaget fra indeksering.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllBtn)
en: &Select All
da: &Markér alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unselectAllBtn)
en: Unselect All
da: Afmarkér alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowPopupAfterDnD)
en: &Ask for action after dragging messages to another folder
da: &Bed om handling efter at have trukket breve til en anden mappe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mEmptyTrashCheck)
en: Empty local &trash folder on program exit
da: Tøm lokal &papirkurvsmappe ved afslutning af program

[ctx: to be continued with "do not loop", "loop in current folder", and "loop in all folders"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLoopLabel)
en: When &trying to find unread messages:
da: Når du fo&rsøger at finde ulæste breve:

[ctx: to be continued with "jump to first new message", "jump to first unread or new message", and "jump to last selected message"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mEnterFolderLabel)
en: When ente&ring a folder:
da: Nå&r en mappe åbnes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExcludeImportantFromExpiry)
en: E&xclude important messages from expiry
da: E&kskludér vigtige brev fra tidsudløb

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to First Unread Message
da: Gå til første ulæste brev

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to Last Selected Message
da: Gå til senest markerede brev

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to Newest Message
da: Gå til nyeste brev

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to Oldest Message
da: Gå til ældste brev

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDelayedMarkAsRead)
en: Mar&k selected message as read after
da: Mar&kér valgt brev som læst efter

[ctx: what's this help]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When jumping to the next unread message, it may occur that no more unread messages are below the current message.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not loop:</span> The search will stop at the last message in the current folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in current folder:</span> The search will continue at the top of the message list, but not go to another folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in all folders:</span> The search will continue at the top of the message list. If no unread messages are found it will then continue to the next folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Similarly, when searching for the previous unread message, the search will start from the bottom of the message list and continue to the previous folder depending on which option is selected.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in all marked folders: </span>This is the same as "Loop in all folders" except that only folders are taken into account which have been marked with the folder property "Act on new/unread mail in this folder".</p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ved spring til næste ulæste brev kan det forekomme at ikke flere ulæste breve findes under det aktuelle brev.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Gå ikke i løkke:</span> Søgningen vil stoppe ved det sidste brev i den aktuelle mappe.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Løkke i aktuel mappe:</span> Søgningen vil fortsætte fra toppen af brevlisten, men ikke gå til en anden mappe.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Løkke i alle mapper:</span> Søgningen vil fortsætte fra toppen af brevlisten. Hvis ingen ulæste breve findes vil den fortsætte til næste mappe.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tilsvarende ved søgning efter det forrige ulæste brev, vil søgningen starte fra bunden af brevlisten og fortsætte til den forrige mappe afhængigt af hvilken indstilling der er valgt.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Løkke i alle markerede mapper: </span>Dette er det samme som "Løkke i alle mapper" bortset fra at kun mapper der er blevet markeret med mappeegenskaben "Handling ved ny/ulæst e-mail i denne mappe" tages i betragtning.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Do not Loop
da: Gå ikke i løkke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Loop in Current Folder
da: Løkke i aktuel mappe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Loop in All Folders
da: Løkke i alle mapper

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Loop in All Marked Folders
da: Løkke i alle markerede mapper

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mDelayedMarkTime)
en:  sec
da:  sek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mStartUpFolderCheck)
en: Open this folder on &startup:
da: Åbn denne mappe ved op&start:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDeleteMessagesWithoutConfirmation)
en: Allow deleting messages without confirmation
da: Tillad sletning af brev uden bekræftelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkbxAllFolders)
en: Search in &all folders
da: Søg i &alle mapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkbxSpecificFolders)
en: Search &only in:
da: Søg &kun i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mChkSubFolders)
en: &Include sub-folders
da: &Medtag undermapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkMultiFolders)
en: Select specific folders:
da: Vælg specifikke mapper:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectMultipleFolders)
en: Select Folders...
da: Vælg mapper...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSearchFolderLbl)
en: Search folder &name:
da: Søg efter mappe&navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSearchFolderOpenBtn)
en: Open &Search Folder
da: Åbn &søgemappen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSearchResultOpenBtn)
en: Open &Message
da: Åbn &brev

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mStoreEncrypted)
en: Check to store messages encrypted
da: Tjek for at opbevare breve krypterede

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mStoreEncrypted)
en: <qt>
    <h1>Store Messages Encrypted</h1>
    When this box is checked, sent messages are stored encrypted like they were sent. This is not recommended, as you will not be able to read the messages any longer if a necessary certificate expires.
    <p>
    However, there may be local rules that require you to turn this option on. When in doubt, check with your local administrator.
    </p></qt>
da: <qt>
    <h1>Gem breve krypterede</h1>
    Når dette felt er markeret, bliver sendte breve gemt krypterede, som de blev sendt. Dette anbefales ikke, idet du så ikke længere vil være i stand til at læse brevene længere, hvis et nødvendigt certifikat udløber.
    <p>
    Der kan imidlertid være lokale regler, der kræver, at du slår dette til. Hvis du er i tvivl, så tjek med din lokale administrator.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, warnGroupBox)
en: Warn if certificates/ke&ys expire soon (configure thresholds below)
da: Advar hvis certifikat/nø&gler udløber snart (indstil grænse nedenfor)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: For end-user certificates/&keys:
da: Til slutbruger-certifikater/-&nøgler:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrChainCertExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrKeyExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrOwnKeyExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip)
en: Select the number of days here
da: Vælg antal dage her

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrChainCertExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If A Certificate In The Chain Expires</h1>
    Select the minimum number of days all certificates in the chain should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
da: <qt>
    <h1>Advar hvis et certifikat i kæden udløber</h1>
    Vælg det minimale antal dage, alle certifikater i kæden skal være gyldige, uden at udstede en advarsel.
    <p>
    Den anbefalede SPHINX-indstilling er 14 dage.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrKeyExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If Encryption Certificate Expires</h1>
    Select the minimum number of days the encryption certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
da: <qt>
    <h1>Advar hvis krypteringscertifikat udløber</h1>
    Vælg det minimale antal dage, krypteringscertifikatet skal være gyldigt, uden at udstede en advarsel.
    <p>
    Den anbefalede SPHINX-indstilling er 14 dage.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: For &root certificates:
da: Til rod-certifikater:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrRootCertExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If Root Certificate Expires</h1>
    Select the minimum number of days the root certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
da: <qt>
    <h1>Advar hvis rod-certifikat udløber</h1>
    Vælg det minimale antal dage, root-certifikatet skal være gyldigt, uden at udstede en advarsel.
    <p>
    Den anbefalede SPHINX-indstilling er 14 dage.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: For intermediate CA certificates:
da: Til mellemliggende CA-certifikater:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, gnupgButton)
en: GnuPG Settings...
da: GnuPG-indstillinger...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllWarningsPB)
en: Re-enable All "Do not Ask Again" Warnings
da: Genaktivér alle "Spørg ikke igen"-advarsler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: HTML Messages
da: HTML-breve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExternalReferences)
en: Allow messages to load external references from the Internet
da: Tillad breve at indlæse eksterne referencer fra internettet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWarnHTML)
en: <b>WARNING:</b> Allowing HTML in email may increase the risk that your system will be compromised by present and anticipated security exploits. <a href="whatsthis1">More about HTML mails...</a> <a href="whatsthis2">More about external references...</a>
da: <b>ADVARSEL:</b> At tillade HTML i e-mail kan øge risikoen for at dit system kompromitteres af nuværende og fremtidige sikkerhedsudnyttelser.  <a href="whatsthis1">Mere om HTML-e-mails...</a> <a href="whatsthis2">Mere om eksterne referencer...</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHtmlMailCheck)
en: Prefer HTML to plain text
da: Foretræk HTML frem for klartekst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: E-mails Scams
da: E-mail-svindel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: KMail can analyze messages for suspected email scams by looking for common techniques used to deceive you
da: KMail kan analysere breve for mistanke om e-mail-svindel ved at kigge efter almindelige bedrageriteknikker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mScamDetection)
en: Informs if message reading is a suspected email scam
da: Giver besked hvis det læste brev er mistænkt for e-mail-svindel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Whitelist:
da: Hvidliste:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Safe Browsing
da: Sikker browsing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCheckUrl)
en: Check URL With Phishing Google System
da: Tjek URL Googles phishing-system

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCheckMailUrlTracking)
en: Scan emails for tracking URLs
da: Scan e-mails for sporings-URL'er

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Encrypted Messages
da: Krypterede breve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAlwaysDecrypt)
en: Attempt decryption of encrypted messages when viewing
da: Forsøg dekryptering af krypterede brev under visning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Certificate && Key Bundle Attachments
da: Certifikat- og nøglebundt-bilag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutomaticallyImportAttachedKeysCheck)
en: Automatically import keys and certificate
da: Importér automatisk nøgler og certifikater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSend)
en: Send policy:
da: Sendepolitik:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioIgnore) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioAsk) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioDeny) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioAlways) i18n: ectx: property (whatsTh
en: <qt><h3>Message Disposition Notification Policy</h3><p>MDNs are a generalization of what is commonly called <b>read receipt</b>. The message author requests a disposition notification to be sent and the receiver's mail program generates a reply from which the author can learn what happened to his message. Common disposition types include <b>displayed</b> (i.e. read), <b>deleted</b> and <b>dispatched</b> (e.g. forwarded).</p><p>The following options are available to control KMail's sending of MDNs:</p><ul><li><em>Ignore</em>: Ignores any request for disposition notifications. No MDN will ever be sent automatically (recommended).</li><li><em>Ask</em>: Answers requests only after asking the user for permission. This way, you can send MDNs for selected messages while denying or ignoring them for others.</li><li><em>Deny</em>: Always sends a <b>denied</b> notification. This is only <em>slightly</em> better than always sending MDNs. The author will still know that the messages has been acted upon, he just cannot tell whether it was deleted or read etc.</li><li><em>Always send</em>: Always sends the requested disposition notification. That means that the author of the message gets to know when the message was acted upon and, in addition, what happened to it (displayed, deleted, etc.). This option is strongly discouraged, but since it makes much sense e.g. for customer relationship management, it has been made available.</li></ul></qt>
da: <qt><h3>'Message Dispositon Notification'-politik</h3><p>MDN'er er en generalisering af, hvad normalt kaldes <b>læse-kvittering</b>. Brevets forfatter beder om at få at vide, hvad der sker med brevet, hvorefter modtagerens e-mail-program genererer et svar, ud fra hvilket forfatteren kan se, hvad der skete med hans brev. Almindelige typer svar inkluderer <b>vist</b> (altså læst), <b>slettet</b> og <b>afsendt</b> (f.eks. videresendt).</p> <p>Følgende valgmuligheder er til stede for at kontrollere KMails udsending af MDN'er:</p><ul><li><em>Ignorér</em>: Ignorerer alle forespørgsler. Ingen MDN vil nogensinde blive sendt automatisk (anbefalet).</li><li><em>Spørg</em>: Svarer kun på forespørgsler efter at have bedt brugeren om tilladelse. På denne måde kan du sende MDN'er til udvalgte breve, mens du nægter eller ignorerer dem for andre.</li><li><em>Afvis</em>: Sender altid beskeden <b>afvist</b>. Dette er kun <em>lidt</em> bedre end altid at sende MDN'er. Forfatteren vil stadig vide, at der er blevet reageret på brevet. Dog oplyses det ikke, hvad der skete med det (slettet, læst osv.).</li><li><em>Send altid</em>: Sender altid den forespurgte besked. Dette betyder, at brevets forfatter får at vide hvornår der blev reageret på brevet, og desuden hvad der skete med det (vist, slettet osv.). Denne mulighed frarådes, men er gjort tilgængelig, da det giver mening f.eks. i forbindelse med håndtering af kundeforhold.</li></ul></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIgnore)
en: Ignore
da: Ignorér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAsk)
en: Ask
da: Spørg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDeny)
en: Deny
da: Afvis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAlways)
en: Always send
da: Send altid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelQuote)
en: Quote original message:
da: Citér originalt brev:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNothing)
en: Nothing
da: Intet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFull)
en: Full message
da: Hele brevet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioHeaders)
en: Only headers
da: Kun overskrifter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mNoMDNsWhenEncryptedCheck)
en: Do not send MDNs in response to encrypted messages
da: Send ikke MDN'er som svar på krypterede breve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWarning)
en: <b>WARNING:</b> Unconditionally returning confirmations undermines your privacy. <a href="whatsthis-mdn">More about MDNs...</a>
da: <b>ADVARSEL:</b> At sende kvitteringer ubetinget truer dit privatliv. <a href="whatsthis-mdn">Mere om MDN'er...</a>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, CRLRB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated using Certificate Revocation Lists (CRLs).
da: Hvis dette er valgt, vil S/MIME certifikater blive valideret ved brug af Certificate Revocation Lists (CRL'er).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, CRLRB)
en: &Validate certificates using CRLs
da: &Validér certifikater ved brug af CRL'er

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, OCSPRB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
da: Hvis dette er valgt, vil S/MIME certifikater blive valideret online ved brug af Online Certificates Status Protocol (OCSP). Udfyld URL'en for OCSP besvareren nedenfor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OCSPRB)
en: Validate certificates online (OCSP)
da: Validér certifikater online (OCSP)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OCSPGroupBox)
en: Online Certificate Validation
da: Online certifikatsgodkendelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OCSP responder URL:
da: OCSP-besvarers URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: OCSP responder signature:
da: OCSP svarsignatur:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, OCSPResponderURL)
en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
da: Indtast adressen her for serveren for online-validering af certifikater (OCSP+besvarer). URL'en starter sædvanligvis med http://.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreServiceURLCB)
en: Ignore service URL of certificates
da: Ignorér Service-URL for certifikater

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: By default GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
da: Som standard bruger GnuPG filen ~/.gnupg/policies.txt til at tjekke, om en certifikatpolitik er tilladt. Hvis dette er valgt, bliver politikker ikke tjekket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: Do not check certificate policies
da: Tjek ikke certifikatpolitikker

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
da: Hvis dette er markeret, vil Certificate Revocation Lister aldrig blive brugt til at validere S/MIME-certifikater.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: Never consult a CRL
da: Konsultér aldrig en CRL

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP)
da: Hvis dette er markeret vil manglende udstedercertifikater blive hentet om nødvendigt (dette gælder både valideringsmetoder, CRL'er og OCSP)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: Fetch missing issuer certificates
da: Hent manglende udsteder-certifikater

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHTTP)
en: HTTP Requests
da: HTTP-forespørgsler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
da: Deaktiverer i det hele taget brugen af HTTP for S/MIME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Do not perform any HTTP requests
da: Udfør ikke nogen HTTP-forespørgsler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
da: Når du kigger efter stedet for et CRL, indeholdet det der skal testes sædvanligvis såkaldte "CRL-distributionspunkt" (DP)-indgange som er URL'er der beskriver måden at få adgang til URL'en. Den først fundne DP-indgang bruges.  Med dette tilvalg bliver alle indgange der bruger HTTP-systemet ignoreret når der kigges efter en passende DP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
da: Ignorér HTTP CRL distributionspunkt for certifikater

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
da: Hvis dette er valgt, vil værdien af den HTTP-proxy der vises til højre (som kommer fra miljøvariablen http_proxy) blive brugt til enhver HTTP-forespørgsel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: Use s&ystem HTTP proxy:
da: Brug s&ystemets HTTP-proxy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomHTTPProxyRB)
en: Use &this proxy for HTTP requests:
da: Brug &denne proxy til HTTP-forespørgsler:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, customHTTPProxy)
en: Enter here the location of your HTTP Proxy, which will be used for all HTTP requests relating to S/MIME. The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.
da: Indtast stedet for din  HTTP-proxy her, som vil blive brugt til alle HTTP-forespørgsler der relaterer til S/MIME. Syntaksen er vært:port, for eksempel minproxy.intetsted.dk:3128.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLDAP)
en: LDAP Requests
da: LDAP-forespørgsler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
da: Deaktiverer i det hele taget brugen af LDAP for S/MIME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Do not perform any LDAP requests
da: Udfør ikke nogen LDAP-forespørgsler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
da: Når du kigger efter stedet for et CRL, indeholdet det der skal testes sædvanligvis såkaldte "CRL-distributionspunkt" (DP)-indgange som er URL'er der beskriver måden at få adgang til URL'en. Den først fundne DP-indgang bruges.  Med dette tilvalg bliver alle indgange der bruger LDAP-systemet ignoreret når der kigges efter en passende DP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
da: Ignorér LDAP CRL-distributionspunkt for certifikater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLDAPLabel)
en: Primary host for LDAP requests:
da: Primær vært for LDAP-forespørgsler:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, customLDAPProxy)
en: Entering a LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
da: Indtastning af en LDAP-server her vil få alle LDAP-forespørgsler til at gå til den server først. Mere præcist, denne indstilling sætter enhver angiven vært og port del i en LDAP URL ud af kraft, og vil også blive brugt hvis vært og port er blevet udeladt fra URL'en. Andre LDAP-servere vil kun blive brugt hvis forbindelsen til "proxy" mislykkedes.
    Syntaksen er "VÆRT" eller "VÆRT:PORT". Hvis PORT er udeladt, bruges port 389 (standard LDAP port).

en: %1 seconds
da: %1 sekunder

en: Undo send
da: Fortryd send

en: Move To Trash
da: Flyt til papirkurv

en: Move Message | Move Messages
da[0]: Flyt brev
da[1]: Flyt breve

en: There is nothing to undo.
da: Der er intet at fortryde.

en: Cannot move message. %1
da: Kan ikke flytte brev. %1

en: Account information
da: Kontoinformation

en: Plugins Information
da: Plugin-information

en: Plugins used in KMail.
da: Plugins der bruges i KMail.

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: Delete
da: Slet

en: Message Default Format
da: Standardformat til breve

en: Prefer &HTML to Plain Text
da: Foretræk &HTML frem for klartekst

en: Prefer &Plain Text to HTML
da: Foretræk &klartekst frem for HTML

en: Use Global Setting
da: Brug global indstilling

en: Out of office reply active on server | Out of office reply active on servers
da[0]: "Ikke på kontoret"-svar aktiveret på serveren
da[1]: "Ikke på kontoret"-svar aktiveret på serverne
