kmail - en to fi translation catalogue (1232 entries)

[ctx: %1 is version]
en: Welcome to KMail %1
fi: Tervetuloa KMailin versioon %1

en: KMail is the email client by KDE. It is designed to be fully compatible with Internet mailing standards including IMAP, POP3 and SMTP.
fi: KMail on KDE:n kehittämä sähköpostiohjelma. Se on suunniteltu täysin yhteensopivaksi internetin sähköpostistandardien kuten IMAPin, POP3:n ja SMTP:n kanssa.

en: KMail has many powerful features that are described in the <a href='help:/kmail2/index.html'>documentation</a>.
fi: KMailissa on monia teho-ominaisuuksia, joista voit lukea <a href='help:/kmail/index.html'>käyttöohjeesta</a>.

en: Important changes since last version:
fi: Tärkeitä muutoksia sitten viime julkaisun:

en: Some of the new features in this release of KMail include:
fi: Joitakin tämän KMail-julkaisuversion uusia piirteitä ovat:

en: Please take a moment to fill in the KMail configuration panel at Settings->Configure KMail. You need to create at least a default identity and incoming as well as outgoing mail account.
fi: Käytäthän hetken täyttääksesi asetukset valikkokohdasta Asetukset → KMailin asetukset. Vähintään tulee asettaa oletushenkilöys sekä tulevan ja lähtevän postin tilit.

en: We hope that you will enjoy KMail.
fi: Toivomme, että pidät KMailista.

en: Thank you,
fi: Kiitos!

en: The KMail Team
fi: KMail-työryhmä

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Former maintainer
fi: Entinen ylläpitäjä

en: Original author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Former co-maintainer
fi: Entinen osaylläpitäjä

en: Former core developer
fi: Entinen keskeinen kehittäjä

en: Core developer
fi: Kehittäjä

en: Documentation
fi: Ohjeistus

en: Japanese language support
fi: Japanin kielituki

en: Numerous technical corrections
fi: Lukuisat tekniset korjaukset

en: System tray notification
fi: Ilmoituksien näyttäminen ilmoitusalueella

en: Patch for PGP
fi: PGP-paikkaus

en: Crypto support
fi: Salaustuki

en: Improved internal program documentation
fi: Parannettu ohjelmansisäinen ohjeistus

en: Major contributor, still active
fi: Merkittävä avustaja, yhä aktiivinen

en: Added maildir support
fi: Lisäsi maildir-tuen

en: PGP 6 support and further enhancements of the encryption support
fi: PGP 6 -tuki ja salaustuen jatkokehittely

en: Original encryption support PGP 2 and PGP 5 support
fi: Alkuperäinen salaustuki, PGP 2- ja PGP 5 -tuet

en: GnuPG support
fi: GnuPG-tuki

en: Major contributor
fi: Merkittävä avustaja

en: Various and sundry bug fixes
fi: Erilaiset sekalaiset virheenkorjaukset

en: Improved asynchronous processes
fi: Paremmat asynkroniset prosessit

en: Enhanced configuration dialogs
fi: Paremmat asetusikkunat

en: Notes/calendar integration
fi: Muistiinpano- ja kalenterieheytys

en: Improve efficiency and consistency of code
fi: Parantanut koodin tehoa ja yhdenmukaisuutta

en: New message list and new folder tree
fi: Uusi viestiluettelo ja kansiopuu

en: Many valuable contributions
fi: Monet arvokkaat avustukset

en: Killed lots of bugs
fi: Korjasi monia virheitä

en: Smiley-->emoticons processing
fi: Hymiö→emoji-käsittely

en: Improve 'Mark Message as' popup menu
fi: Parempi ”Merkitse viesti” -ponnahdusvalikko

en: Bugzilla maintenance
fi: Bugzilla-ylläpito

en: Improved execution speed
fi: Parempi suoritusnopeus

en: Optionally compress attachments
fi: Valinnainen liitteiden pakkaus

en: Added spam status to fancy headers
fi: Lisäsi tyylikkäisiin otsakkeisiin roskapostin tilan

en: Implemented todo status handling
fi: Toteutti tehtävätilan käsittelyn

en: Bug fixes, code cleanup
fi: Virheenkorjaukset, koodin siivous

en: LDAP support, maintenance
fi: LDAP-tuki, ylläpito

en: Major contributor to Akonadi
fi: Akonadin merkittävä avustaja

en: Documentation, still active
fi: Ohjeistus, yhä aktiivinen

en: Substantial contributor, still active
fi: Huomattava avustaja, yhä aktiivinen

en: Anti-virus support
fi: Tuki virustorjunnalle

en: Fixed widget styles
fi: Muuttumattomat alkiotyylit

en: Bug fixes
fi: Virheenkorjaukset

en: Several patches
fi: Monet paikkaukset

en: Enable external reference loading for a whole folder
fi: Ulkoisten viitteiden lataus koko kansiolle käyttöön

en: Delete an entire thread
fi: Poista koko viestiketju

en: POP filters
fi: POP-suodattimet

en: Patch Solaris crash
fi: Solariksen kaatumisen paikkaus

en: Choice of fonts for new/unread/important messages
fi: Fonttivalinta uusille, lukemattomille tai tärkeille viesteille

en: Fix Quick Search keyboard navigation
fi: Korjasi pikahaun näppäimistönavigoinnin

en: Fix drag and drop from address book to composer
fi: Korjasi vedon ja pudotuksen osoitekirjasta viestinkirjoitusikkunaan

en: Substantial contributor
fi: Huomattava avustaja

en: Improve configuration dialog
fi: Parempi asetusikkuna

en: Improved message importing
fi: Parannettu viestien tuonti

en: Improve status bar messages
fi: Paremmat tilariviviestit

en: Patch for window resizing problem
fi: Ikkunan koonmuutosongelman paikkaus

en: Optimize qt-cast; fix QUrl()
fi: qt-cast-optimointi, QUrl()in korjaus

en: Usability tests and improvements
fi: Käytettävyystestit ja -parannukset

en: Patch composer configuration
fi: Viestinkirjoitusikkunan asetusten paikkaus

en: Ägypten and Kroupware project management
fi: Ägypten- ja Kroupware-projektien johto

en: Improved HTML support
fi: Parannettu HTML-tuki

en: X-Face support
fi: X-Face-tuki

en: Automated recipient selection
fi: Automatisoi vastaanottajavalinnan

en: Beta testing of PGP 6 support
fi: PGP6-tuen betatestaus

en: Bug fixes, cleaned up context menus
fi: Virheenkorjaukset, siistityt kontekstivalikot

en: Port to MS Windows®
fi: Siirros MS Windowsiin®

en: IM status indicator
fi: Pikaviestitilan osoitin

en: Improve layout of recipients editor
fi: Parempi vastaanottajamuokkaimen asettelu

en: Timestamp for 'Transmission completed' status messages
fi: Aikaleima ”Siirto valmis”-tilaviesteille

en: Multiple encryption keys per address
fi: Usean salausavaimen tuki osoitteille

en: Improved icon/image processing
fi: Parannettu kuvien ja kuvakkeiden käsittely

en: Fixed many IMAP bugs
fi: Korjasi monia IMAP-ohjelmavirheitä

en: KDE Email Client
fi: KDE:n sähköpostiohjelma

en: Copyright © %1, KMail authors
fi: Tekijänoikeudet © %1 KMailin tekijät

[ctx: @title:tab Mailing list settings for a folder.]
en: Mailing List
fi: Postituslista

en: Folder holds a mailing list
fi: Kansiossa on postituslista

en: Detect Automatically
fi: Tunnista automaattisesti

en: Mailing list description:
fi: Sähköpostilistan kuvaus:

en: Browser
fi: Selain

en: Preferred handler:
fi: Haluttu käsittelijä:

en: Invoke Handler
fi: Kutsu käsittelijää

en: Address type:
fi: Osoitteen tyyppi:

en: URL for mailing list posting:
fi: Sähköpostilistalle lähettämisen verkko-osoite:

en: Subscribe to List
fi: Liity listalle

en: Post to List
fi: Postita listalle

en: Unsubscribe From List
fi: Poistu listalta

en: List Archives
fi: Lista-arkistot

en: List Help
fi: Lista-ohje

en: Not available
fi: Ei käytössä

en: Not available.
fi: Ei käytettävissä.

en: KMail was unable to detect any mailing list in this folder.
fi: KMail ei tunnistanut tästä kansiosta postituslistoja.

en: KMail was unable to fully detect a mailing list in this folder. Please fill in the addresses by hand.
fi: KMail ei täysin tunnistanut tästä kansiosta postituslistoja. Kirjoita osoitteet käsin.

en: Quota
fi: Tilarajoitus

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: Status:
fi: Tila:

en: %p% full
fi: %p % täynnä

en: %1 of %2 used
fi: %1/%2 käytössä

[ctx: @title:tab Shortcut settings for a folder.]
en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: <qt>To choose a key or a combination of keys which select the current folder, click the button below and then press the key(s) you wish to associate with this folder.</qt>
fi: <qt>Määrittääksesi tälle kansiolle pikanäppäimen tai näppäinyhdistelmän, paina alla olevaa painiketta ja syötä haluamasi näppäinyhdistelmä.</qt>

en: Templates
fi: Viestipohjat

[ctx: @title:tab View settings for a folder.]
en: View
fi: Näkymä

en: Use custom &icons
fi: Käytä omia &kuvakkeita

[ctx: Icon used for folders with no unread messages.]
en: &Normal:
fi: &Normaali:

[ctx: Icon used for folders which do have unread messages.]
en: &Unread:
fi: L&ukematta:

en: Retrieval Options
fi: Noutoasetukset

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures identities]
en: Identities
fi: Henkilöydet

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to receive mail]
en: Receiving
fi: Saapuva

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to send mail]
en: Sending
fi: Lähtevä

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures ldap server]
en: LDAP server
fi: LDAP-palvelin

en: Outgoing accounts (add at least one):
fi: Lähtevien viestien tilit (lisää ainakin yksi):

en: &Confirm action
fi: &Vahvista toimenpide

en: Before sending:
fi: Ennen lähettämistä:

en: Check spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Never Automatically
fi: Älä koskaan lähetä automaattisesti

en: On Manual Mail Checks
fi: Käsin tehtävän postintarkistuksen yhteydessä

en: On All Mail Checks
fi: Aina postia tarkistettaessa

en: Send &messages in outbox folder:
fi: &Lähetä lähtevät-kansiossa olevat viestit:

en: Send Now
fi: Lähetä heti

en: Send Later
fi: Lähetä myöhemmin

en: Defa&ult send method:
fi: Oletus&lähetystapa:

en: Enable Undo Send
fi: Käytä lähetyksen perumista

en: Add Mail Account...
fi: Lisää sähköpostitili..

en: Custom Account...
fi: Mukautettu tili…

en: Could not start the account wizard. Please make sure you have AccountWizard properly installed.
fi: Opastettua tilin luontia ei voitu käynnistää. Varmista, että se on asennettu oikein.

en: Unable to start account wizard
fi: Opastettua tilin luontia ei voida käynnistää

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Include in Manual Mail Check
fi: Sisällytä käsin tehtyyn tarkastukseen

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Switch offline on KMail Shutdown
fi: Siirry verkottomaan tilaan KMailia lopetettaessa

en: Check mail on startup
fi: Tarkista posti käynnistettäessä

en: New Mail Notifier Agent not registered. Please contact your administrator.
fi: Uuden postin ilmoitusagenttia ei ole rekisteröity. Ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään.

en: General
fi: Yleistä

en: Fonts
fi: Fontit

en: Colors
fi: Värit

en: Layout
fi: Asettelu

en: Message List
fi: Viestiluettelo

en: Message Tags
fi: Viestien luokittelu

en: Message Body
fi: Viestin runko

en: Message List - Unread Messages
fi: Viestiluettelo – Lukematta olevat viestit

en: Message List - Important Messages
fi: Viestiluettelo – Tärkeät viestit

en: Message List - Action Item Messages
fi: Viestiluettelo - Tehtäväviestit

en: Fixed Width Font
fi: Tasavälinen fontti

en: Composer
fi: Kirjoitusikkuna

en: Printing Output
fi: Tuloste

en: &Use custom fonts
fi: &Käytä omia fontteja

en: Apply &to:
fi: &Käytä kohteessa:

en: Quoted Text - First Level
fi: Lainattu teksti - ensimmäinen taso

en: Quoted Text - Second Level
fi: Lainattu teksti - toinen taso

en: Quoted Text - Third Level
fi: Lainattu teksti - kolmas taso

en: Link
fi: Linkki

en: Unread Message
fi: Lukematon viesti

en: Important Message
fi: Tärkeä viesti

en: Action Item Message
fi: Tehtäväviesti

en: HTML Status Bar Background - No HTML Message
fi: HTML-tilarivin tausta – ei HTML-viesti

en: HTML Status Bar Foreground - No HTML Message
fi: HTML-tilarivin väri – ei HTML-viesti

en: HTML Status Bar Background - HTML Message
fi: HTML-tilarivin tausta – HTML-viesti

en: HTML Status Bar Foreground - HTML Message
fi: HTML-tilarivin väri – HTML-viesti

en: &Use custom colors
fi: &Käytä omia värejä

en: &Do not change color from original HTML mail
fi: &Älä muuta HTML-viestin alkuperäisiä värejä

en: Recycle colors on deep &quoting
fi: Kierrätä värejä syvissä lainauksissa

en: Close to quota threshold:
fi: Lähellä täyttymistä -raja

en: Show folder quick search field
fi: Näytä kansion pikahakukenttä

en: Show Favorite Folders View
fi: Näytä suosikkikansionäkymä

en: Never
fi: Ei koskaan

en: As icons
fi: Kuvakkeina

en: As list
fi: Luettelona

en: Folder Tooltips
fi: Kansion työkaluvihjeet

en: Always
fi: Aina

en: Sta&ndard format (%1)
fi: &Vakiomuoto (%1)

en: Locali&zed format (%1)
fi: Paika&llinen muoto (%1)

en: Smart for&mat (%1)
fi: &Älykäs muoto (%1)

en: C&ustom format:
fi: &Oma muoto:

en: Default aggregation:
fi: Oletuskoonta:

en: Default theme:
fi: Oletusteema:

en: <qt><a href="whatsthis1">Custom format information...</a></qt>
fi: <qt><a href="whatsthis1">Tietoa omasta muodosta…</a></qt>

en: <qt><p><strong>These expressions may be used for the date:</strong></p><ul><li>d - the day as a number without a leading zero (1-31)</li><li>dd - the day as a number with a leading zero (01-31)</li><li>ddd - the abbreviated day name (Mon - Sun)</li><li>dddd - the long day name (Monday - Sunday)</li><li>M - the month as a number without a leading zero (1-12)</li><li>MM - the month as a number with a leading zero (01-12)</li><li>MMM - the abbreviated month name (Jan - Dec)</li><li>MMMM - the long month name (January - December)</li><li>yy - the year as a two digit number (00-99)</li><li>yyyy - the year as a four digit number (0000-9999)</li></ul><p><strong>These expressions may be used for the time:</strong></p> <ul><li>h - the hour without a leading zero (0-23 or 1-12 if AM/PM display)</li><li>hh - the hour with a leading zero (00-23 or 01-12 if AM/PM display)</li><li>m - the minutes without a leading zero (0-59)</li><li>mm - the minutes with a leading zero (00-59)</li><li>s - the seconds without a leading zero (0-59)</li><li>ss - the seconds with a leading zero (00-59)</li><li>z - the milliseconds without leading zeroes (0-999)</li><li>zzz - the milliseconds with leading zeroes (000-999)</li><li>AP - switch to AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</li><li>ap - switch to AM/PM display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</li><li>Z - time zone in numeric form (-0500)</li></ul><p><strong>All other input characters will be ignored.</strong></p></qt>
fi: <qt><p><strong>Päivämäärän muodon voi määrittää seuraavasti: </strong></p><ul><li>d – päivän järjestysnumero etunollatta (1–31)</li><li>dd – päivän järjestysnumero etunollalla (01–31)</li> <li>ddd – viikonpäivän lyhenne (ma–su)</li><li>dddd – viikonpäivä (maanantai–sunnuntai)</li><li>M – kuukauden järjestysnumero etunollatta (1–12)</li><li>MM – kuukauden järjestysnumero etunollalla (01–12)</li><li>MMM – kuukauden nimen lyhenne (tammi–joulu)</li><li>MMMM – kuukauden nimi täydellisenä (tammikuu–joulukuu)</li><li>yy – kaksinumeroinen vuosiluku (00–99)</li> <li>yyyy – nelinumeroinen vuosiluku (0000–9999)</li></ul><p><strong>Kellonajan muodon voi määrittää seuraavasti:</strong></p><ul><li>h – tunti etunollatta (0–23 tai 1–12, jos AP/IP-näyttö)</li><li>hh – tunti etunollalla (00–23 tai 01–12, jos AP/IP-näyttö)</li><li>m – minuutit etunollatta (0–59)</li><li>mm – minuutit etunollalla (00–59) </li><li>s – sekunnit etunollatta (0–59)</li><li>ss – sekunnit etunollalla (00–59)</li><li>z – millisekunnit etunollatta (0–999)</li><li>zzz – millisekunnit etunollalla (000–999)</li><li>AP – näytä ap./ip. muodossa ”AP.”, ”IP.”</li><li>ap – näytä AP/IP muodossa ”ap.”, ”ip.”</li><li>Z – aikavyöhyke lukumuodossa (-0500)</li></ul><p><strong>Kaikki muut merkit näkyvät päivämäärässä sinänsä.</strong></p></qt>

en: Date Display:
fi: Päiväyksen muoto:

en: Message Window
fi: Viesti-ikkuna

en: Close the standalone message window after replying or forwarding the message
fi: Sulje erillinen viesti-ikkuna, kun viestiin on vastattu tai viesti on välitetty

en: System Tray
fi: Ilmoitusalue

note: i18n: ectx: label, entry (SystemTrayEnabled), group (General)
en: Enable system tray icon
fi: Näytä kuvake ilmoitusalueella

note: i18n: ectx: label, entry (StartInTray), group (General)
en: Start minimized to tray
fi: Käynnistä pienennettynä ilmoitusalueelle

en: Show unread email in Taskbar
fi: Näytä lukematon posti ilmoitusaluekuvakkeessa

en: A&vailable Tags
fi: &Käytettävissä olevat luokitukset

en: Add new tag
fi: Lisää uusi luokitus

en: Remove selected tag
fi: Poista valitut luokitus

en: Increase tag priority
fi: Kasvata luokituksen tärkeyttä

en: Decrease tag priority
fi: Pienennä luokituksen tärkeyttä

en: Ta&g Settings
fi: &Luokitusten asetukset

en: Do you want to remove tag '%1'?
fi: Haluatko poistaa luokituksen %1?

[ctx: @title:window]
en: Remove Tag
fi: Poista luokitus

en: We cannot create tag. A tag with same name already exists.
fi: Tunnistetta ei voi luoda. Samanniminen tunniste on jo olemassa.

[ctx: General settings for the composer.]
en: General
fi: Perusasetukset

en: Standard Templates
fi: Vakioviestipohjat

en: Custom Templates
fi: Mukautetut viestipohjat

[ctx: Settings regarding the subject when composing a message.]
en: Subject
fi: Aihe

en: Charset
fi: &Merkistö

en: Headers
fi: Otsakkeet

[ctx: Config->Composer->Attachments]
en: Attachments
fi: &Liitteet

en: Autocorrection
fi: Automaattikorjaus

en: Auto Resize Image
fi: Kuvien koon muuttaminen

[ctx: @title:group]
en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Automatically insert the configured signature when starting to compose a message
fi: Lisää automaattisesti allekirjoitus alettaessa kirjoittaa viestiä

en: Insert the signature above any quoted text
fi: Lisää allekirjoitus kaiken lainatun tekstin yläpuolelle

en: Insert the RFC-compliant signature separator (two dashes and a space on a line) before the signature
fi: Lisää allekirjoituksen edelle RFC-yhteensopiva allekirjoituserotin (kaksi yhdysmerkkiä ja välilyönti)

en: When replying, do not quote any existing signature
fi: Vastattaessa viestiin älä lainaa olemassa olevia allekirjoituksia

[ctx: @title:group]
en: Format
fi: Muotoilu

en: When replying, only quote the selected text (instead of the complete message), if there is text selected in the message window.
fi: Lainaa vastattaessa vain valittu teksti koko viestin sijaan, jos viesti-ikkunassa on tekstiä valittuna.

en: When replying, add quote signs in front of all lines of the quoted text, even when the line was created by adding an additional line break while word-wrapping the text.
fi: Lisää vastattaessa lainausosoittimet kaikkien lainatun tekstin rivien alkuun, vaikka rivi olisi peräisin rivittäessä syntyneestä uudesta rivinvaihdosta.

en: Enable automatic word wrapping at the specified width
fi: Rivitä teksti sanaväleistä automaattisesti määrättyyn leveyteen

en: Set the text width for automatic word wrapping
fi: Aseta automaattisen rivityksen käyttämä tekstin leveys

en: When replying or forwarding, quote the message in the original format it was received. If unchecked, the reply will be as plain text by default.
fi: Vastattaessa tai välitettäessä lainaa viesti alkuperäisessä vastaanotetussa muodossa. Muuten vastaus on oletusarvoisesti muotoilematonta tekstiä.

en: Format the plain text part of a message from the HTML markup. Bold, italic and underlined text, lists, and external references are supported.
fi: Muotoile viestin raakatekstiosa HTML-merkkauksen perusteella. Tukee lihavointia, kursivointia, alleviivattua tekstiä, luetelmia ja ulkoisia viittauksia.

[ctx: @item:inlistbox Inline mail forwarding]
en: Inline
fi: Sisällytettynä

en: As Attachment
fi: Liitteenä

en: Set the default forwarded message format
fi: Aseta välitetyn viestin oletusmuoto

en: Default forwarding type:
fi: Oletusarvoinen välitystapa:

[ctx: @title:group]
en: Recipients
fi: Vastaanottajat

en: By default, request an MDN when starting to compose a message. You can select this on a per-message basis using "Options - Request Disposition Notification"
fi: Pyydä oletusarvoisesti vastaanottokuittaus alettaessa kirjoittaa viestiä. Tämän voi valita viestikohtaisesti valikosta ”Valinnat → Pyydä vastaanottokuittaus”

en: Warn if too many recipients are specified
fi: Varoita, jos vastaanottajia on liikaa

en: Set the maximum number of recipients for the warning
fi: Aseta vastaanottajien enimmäismäärä varoitusta varten

en: Only allow this many recipients to be specified for the message. This applies to doing a "Reply to All", entering recipients manually or using the "Select..." picker.  Setting this limit helps you to avoid accidentally sending a message to too many people.  Note, however, that it does not take account of distribution lists or mailing lists.
fi: Salli viestille enintään näin monta vastaanottajaa. Tämä pätee valittaessa ”Vastaa kaikille”, kirjoitettaessa vastaanottajat käsin tai käytettäessä ”Valitse…”-toimintoa. Rajoitus ehkäisee viestin lähtemistä liian monille. Huomaa kuitenkin, ettei tämä ota huomioon jakelu- tai postituslistoja.

en: Remember recent addresses entered, and offer them for recipient completion
fi: Muista viimeksi kirjoitetut osoitteet ja ehdota niitä vastaanottajiksi

[ctx: No addresses are retained]
en: No save
fi: Ei tallennusta

en: Maximum recent addresses retained:
fi: Viimeaikaisten tallennettujen osoitteiden enimmäismäärä:

en: The maximum number of recently entered addresses that will be remembered for completion
fi: Täydennystä varten muistettavien viimeaikaisten osoitteiden enimmäismäärä

en: Configure Completion...
fi: Muokkaa täydennyksen asetuksia…

[ctx: @title:group]
en: Autosave
fi: Automaattitallennus

en: No autosave
fi: Ei automaattitallennusta

[ctx: Interval suffix]
en:  minute |  minutes
fi[0]:  minuutti
fi[1]:  minuuttia

en: Automatically save the message at this specified interval
fi: Tallenna viesti automaattisesti annetun ajan välein

en: Repl&y Subject Prefixes
fi: &Vastausviestin otsikon etuliitteet

en: Recognize any sequence of the following prefixes (entries are case-insensitive regular expressions):
fi: Tunnista seuraavat etuliitteet (mallit ovat säännöllisiä lausekkeita, joiden pien- tai suuraakkosellisuutta ei oteta huomioon):

en: A&dd...
fi: &Lisää…

en: Re&move
fi: &Poista

en: Mod&ify...
fi: &Muuta…

en: Enter new reply prefix:
fi: Anna uusi vastausetuliite:

en: Do you want to remove reply prefix?
fi: Haluatko poistaa vastausetuliitteen?

en: Reply Prefix:
fi: Vastausetuliite:

en: For&ward Subject Prefixes
fi: &Välitetyn viestin otsikon etuliitteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remo&ve
fi: &Poista

en: Add...
fi: Lisää…

en: Modify...
fi: Muuta…

en: Enter new forward prefix:
fi: Anna uusi välitysetuliite

en: Do you want to remove forward prefix?
fi: Haluatko poistaa edennysetuliitteen?

en: Forward Prefix:
fi: Edennysetuliite:

en: This list is checked for every outgoing message from the top to the bottom for a charset that contains all required characters.
fi: Tämä luettelo käydään läpi jokaista lähtevää viestiä käsiteltäessä. Viesti käydään läpi alusta loppuun, jotta löydetään merkistö josta kaikki tarvittavat merkit löytyvät.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mModifyButton)
en: &Modify...
fi: &Muuta…

en: Enter charset:
fi: Anna merkistökoodaus:

en: Do you want to remove this selected charset?
fi: Haluatko poistaa valitun merkistökoodauksen?

en: Add Charset:
fi: Lisää merkistö:

en: &Keep original charset when replying or forwarding (if possible)
fi: &Käytä alkuperäistä merkistöä kun vastataan tai välitetään (jos mahdollista)

en: This charset is not supported.
fi: Tätä merkistöä ei tueta.

en: &Use custom message-id suffix
fi: &Käytä omaa Message-Id-päätettä:

en: Custom message-&id suffix:
fi: Oma Message-&Id-pääte:

en: Define custom mime header fields:
fi: Määritä omat MIME-otsikot:

[ctx: @title:column Name of the mime header.]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column Value of the mimeheader.]
en: Value
fi: Arvo

[ctx: @action:button Add new mime header field.]
en: Ne&w
fi: &Uusi

[ctx: @label:textbox Name of the mime header.]
en: &Name:
fi: &Nimi:

en: &Value:
fi: Ar&vo:

en: 'Content-Type' is not an authorized string. This header will be not saved.
fi: ”Content-Type” ei ole valtuutettu merkkijono. Otsaketta ei tallenneta.

en: Invalid header
fi: Virheellinen otsake

en: Outlook-compatible attachment naming
fi: Outlook-yhteensopiva liitteiden nimeäminen

en: Turn this option on to make Outlook(tm) understand attachment names containing non-English characters
fi: Käytä tätä asetusta jos haluat Outlookin(tm) ymmärtävän liitteet joiden nimissä on muita kuin englannin kielen merkkejä.

en: E&nable detection of missing attachments
fi: &Tunnista puuttuvat liitteet

en: Recognize any of the following key words as intention to attach a file:
fi: Tunnista mikä tahansa seuraavista avainsanoista tarkoituksena lähettää tiedostoliite:

en: Enter new key word:
fi: Anna uusi avainsana:

en: Do you want to remove this attachment word?
fi: Haluatko poistaa tämän liitesanan?

en: Attachment Word:
fi: Liitesana:

en: Maximum Attachment Size:
fi: Liitteen enimmäiskoko:

[ctx: spinbox suffix: unit for kilobyte]
en:  kB
fi:  kt

en: No limit
fi: Ei rajoitusta

en: You have chosen to encode attachment names containing non-English characters in a way that is understood by Outlook(tm) and other mail clients that do not support standard-compliant encoded attachment names.
    Note that KMail may create non-standard compliant messages, and consequently it is possible that your messages will not be understood by standard-compliant mail clients; so, unless you have no other choice, you should not enable this option.
fi: Muita kuin englannin kielen merkkejä sisältävien tiedostoliitteiden nimet koodataan tavalla, joka on yhteensopiva Outlookin(tm) ja muiden sellaisten sähköpostiohjelmien kanssa, jotka eivät tue standardin mukaista liitetiedostojen nimien koodausta.
    Huomaa, että tällöin KMail saattaa luoda viestejä, jotka eivät ole standardin mukaisia, ja seurauksena saattaa käydä niin, että standardia noudattavat sähköpostiohjelmat eivät pysty avaamaan sähköpostiviestiäsi. Näinollen tätä asetusta ei tulisi käyttää muuten kuin siinä tapauksessa, että muita mahdollisuuksia ei ole.

en: Add
fi: Lisää

en: Remove
fi: Poista

en: Folders
fi: &Kansiot

en: Invitations
fi: Kutsut

en: Printing
fi: Tulostus

en: User Feedback
fi: Käyttäjäpalaute

en: Check Before Send Plugins
fi: Kysy ennen lähettämistä -liitännäiset

en: Composer Plugins
fi: Viestinkirjoitusliitännäiset

en: Grammar Checker Plugins
fi: Kieliopintarkistusliitännäiset

en: Tools Plugins
fi: Työkaluliitännäiset

en: Editor Plugins
fi: Viestinkirjoitusliitännäiset

en: Message Viewer
fi: Viestikatselin

en: Webengine Plugins
fi: WebEngine-liitännäiset

en: Header Style Plugins
fi: Otsaketyyliliitännäiset

en: Text Conversion Plugins
fi: Tekstimuunnosliitännäiset

en: Misc
fi: Sekalaista

en: Confirm Deleting Emails Plugins
fi: Vahvista sähköpostiliitännäisten poistaminen

en: Akonadi Agents
fi: Akonadi-agentit

en: Reading
fi: &Lukeminen

en: Message Disposition Notifications
fi: Vastaanottokuittaukset

en: S/MIME Validation
fi: S/MIME-&varmistus

en: Email Address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Do you want to remove this email address?
fi: Haluatko poistaa tämän sähköpostiosoitteen?

en: Changing the global HTML setting will override all folder specific values.
fi: Yleisen HTML-asetuksen muuttaminen ohittaa kaikki kansiokohtaiset asetukset.

en:  day |  days
fi[0]:  päivä
fi[1]:  päivää

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Settings
fi: GnuPG-asetukset

en: The module is missing. Please verify your installation. This module is provided by Kleopatra.
fi: Moduuli puuttuu: tarkista asennuksesi. Moduulin tarjoaa Kleopatra.

en: GnuPG Configure Module Error
fi: GnuPG-asetusosion virhe

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
fi: Tämä optio tarvitsee dirmngr 0.9.0 tai uudemman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
fi: ei välityspalvelinta

en: (Current system setting: %1)
fi: (Nykyiset järjestelmän asetukset: %1)

[ctx: @title:window]
en: Select Contact
fi: Valitse yhteystieto

en: Select
fi: Valitse

[ctx: Start of the filename for a mail archive file]
en: Archive
fi: Arkisto

[ctx: @title:window for archiving a folder]
en: Archive Folder
fi: Arkistoi kansio

[ctx: @action]
en: Archive
fi: Arkistoi

en: &Folder:
fi: &Kansio:

en: F&ormat:
fi: &Tiedostomuoto:

en: Compressed Zip Archive (.zip)
fi: Pakattu Zip-arkisto (.zip)

en: Uncompressed Archive (.tar)
fi: Pakkaamaton arkisto (.tar)

en: BZ2-Compressed Tar Archive (.tar.bz2)
fi: BZ2-pakattu Tar-arkisto (.tar.bz2)

en: GZ-Compressed Tar Archive (.tar.gz)
fi: GZ-pakattu Tar-arkisto (.tar.gz)

en: &Archive File:
fi: &Arkistotiedosto:

en: &Delete folder and subfolders after completion
fi: &Poista kansiot alikansioineen, kun valmista

en: Archive all subfolders
fi: Arkistoi kaikki alikansiot

en: Please select the folder that should be archived.
fi: Valitse arkistoitava kansio.

en: No folder selected
fi: Kansiota ei ole valittu

[ctx: @title:window]
en: Notification
fi: Ilmoitus

en: 1 attachment (%2) | %1 attachments (%2)
fi[0]: 1 liite (%2)
fi[1]: %1 liitettä (%2)

en: Hide attachment list
fi: Piilota liitteiden luettelo

en: Show attachment list
fi: Näytä liitteiden luettelo

[ctx: Menu item]
en: Encoding
fi: Koodaus

en: Select the dictionary to use when spell-checking this message
fi: Valitse viestiä oikoluettaessa käytettävä sanasto

en: Select the sent-mail folder where a copy of this message will be saved
fi: Valitse lähteneiden kansio, johon viestin kopio tallennetaan

en: Select the outgoing account to use for sending this message
fi: Valitse viestiä lähetettäessä käytettävä lähetystili

en: Set the "From:" email address for this message
fi: Aseta tämän viestin lähettäjäosoite

en: &Identity:
fi: &Henkilöys:

en: &Dictionary:
fi: Sana&kirja:

en: &Sent-Mail folder:
fi: Lähetettyjen &kansio:

en: &Mail transport:
fi: &Postinvälitys:

[ctx: sender address field]
en: &From:
fi: &Lähettäjä:

[ctx: @label:textbox Subject of email.]
en: S&ubject:
fi: &Aihe:

[ctx: @title:window]
en: Composer
fi: Kirjoitusikkuna

en: &Send Mail
fi: &Lähetä sähköposti

en: &Send Mail Via
fi: &Lähetä sähköposti käyttäen

en: Send
fi: Lähetä

en: Send &Later
fi: Lähetä &myöhemmin

en: Send &Later Via
fi: Lähetä &myöhemmin käyttäen

[ctx: Queue the message for sending at a later date]
en: Queue
fi: Pane jonoon

en: Save as &Draft
fi: Tallenna &luonnokseksi

en: Save email in Draft folder
fi: Tallenna viesti luonnoskansioon

en: Save as &Template
fi: Tallenna &viestipohjaksi

en: Save email in Template folder
fi: Tallenna viesti viestipohjakansioon

en: Save as &File
fi: Tallenna tiedostoksi

en: Save email as text or html file
fi: Tallenna viesti teksti- tai HTML-tiedostoksi

en: &Insert Text File...
fi: Lisää &tekstitiedosto…

en: &Insert Recent Text File
fi: L&isää viimeaikainen tekstitiedosto

en: &Address Book
fi: &Osoitekirja

en: Open Address Book
fi: Avaa osoitekirja

en: &New Composer
fi: &Uusi viesti

en: Select &Recipients...
fi: Valitse &vastaanottajat…

en: Save &Distribution List...
fi: Talleta &jakelulista…

en: Paste as Attac&hment
fi: Liitä liit&teeksi

en: Cl&ean Spaces
fi: P&uhdista välilyönnit

en: Use Fi&xed Font
fi: K&äytä tasavälistä fonttia

[ctx: @action:inmenu Mark the email as urgent.]
en: &Urgent
fi: K&iireinen

en: &Request Disposition Notification
fi: &Pyydä vastaanottokuittaus

en: &Request Delivery Confirmation
fi: &Pyydä vastaanottokuittausta

en: &Wordwrap
fi: &Rivitys

en: &Snippets
fi: L&eikkeet

en: &Automatic Spellchecking
fi: &Automaattinen oikoluku

en: Rich Text Editing
fi: Muotoillun tekstin muokkaus

en: Rich Text
fi: Muotoiltu teksti

en: Toggle rich text editing mode
fi: Ota muotoillun tekstin muokkaustila käyttöön tai poista se käytöstä

en: &All Fields
fi: &Kaikki kentät

en: &Identity
fi: &Henkilöys

en: &Dictionary
fi: &Sanakirja

en: &Sent-Mail Folder
fi: Lähetettyjen &kansio

en: &Mail Transport
fi: &Postinvälitys

en: &From
fi: &Lähettäjä

[ctx: @action:inmenu Show the subject in the composer window.]
en: S&ubject
fi: &Aihe

en: Append S&ignature
fi: Liitä &allekirjoitus

en: Pr&epend Signature
fi: Lisää allekirjoitus e&delle

en: Insert Signature At C&ursor Position
fi: Lisää &allekirjoitus kohdistimen kohdalle

en: &Spellchecker...
fi: &Oikoluku…

en: Spellchecker
fi: Oikoluku

en: &Encrypt Message
fi: &Salaa viesti

en: Encrypt
fi: Salaus

en: &Sign Message
fi: &Allekirjoita viesti

en: Sign
fi: Allekirjoita

en: &Cryptographic Message Format
fi: &Viestien salausmuoto

en: Select a cryptographic format for this message
fi: Aseta tämän viestin salaustapa

en: Create Follow Up Reminder...
fi: Lisää vastaamisen seurannasta muistuttaja…

en: Configure KMail...
fi: KMailin asetukset…

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
fi: <qt>Tämä piilottaa valikkorivin kokonaan. Saat sen uudelleen näkyviin painamalla %1.</qt>

en: Hide menu bar
fi: Piilota valikkorivi

[ctx: Shows the linenumber of the cursor position.]
en:  Line: %1
fi:  Rivi: %1

en:  Column: %1
fi:  Sarake: %1

en: OVR
fi: KOR

en: INS
fi: LIS

en: Spellcheck: on
fi: Oikoluku: käytössä

en: Spellcheck: off
fi: Oikoluku: ei käytössä

en: Re&save as Template
fi: &Tallenna uudestaan viestipohjana

en: &Save as Draft
fi: &Tallenna luonnoksena

en: Resave this message in the Templates folder. It can then be used at a later time.
fi: Tallenna tämä viesti taas viestipohjakansioon, mistä sen saa käyttöönmyöhemmin.

en: Save this message in the Drafts folder. It can then be edited and sent at a later time.
fi: Tallenna viesti luonnoskansioon, missä sitä voi muokata ja sen voi lähettää myöhemmin.

en: Do you want to save the message for later or discard it?
fi: Haluatko tallentaa viestin, vai hylätä muutokset?

en: Close Composer
fi: Sulje kirjoitusikkuna

en: Autosave Message Failed
fi: Viestin automaattitallennus epäonnistui

en: Sending Message Failed
fi: Viestin lähetys epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: Insert File
fi: Lisää tiedosto

en: Add as &Inline Image
fi: Lisää &sisällytettynä kuvana

en: Add as &Attachment
fi: Lisää liitteenä

en: Name of the attachment:
fi: Liitteen nimi:

en: Attachment name can't be empty
fi: Liitteen nimi ei voi olla tyhjä

en: Invalid Attachment Name
fi: Virheellinen liitteen nimi

en: Add URL into Message | Add URLs into Message
fi[0]: Lisää osoite viestiin
fi[1]: Lisää osoitteet viestiin

en: Add File as &Attachment | Add Files as &Attachment
fi[0]: Lisää tiedosto &liitteeksi
fi[1]: Lisää tiedostot &liitteeksi

en: Insert clipboard text as attachment
fi: Liitä teksti leikepöydältä liitteeksi

en: unnamed
fi: nimetön

en: <qt><p>You have requested that messages be encrypted to yourself, but the currently selected identity does not define an (OpenPGP or S/MIME) encryption key to use for this.</p><p>Please select the key(s) to use in the identity configuration.</p></qt>
fi: <qt><p>Haluat salata itsellesi lähetettävät viestit, mutta nykyiselle henkilöydellesi ei ole määritelty salausavainta (OpenPG tai S/MIME).</p><p>Valitse käytettävä avain tai avaimet henkilöyden asetuksissa.</p></qt>

en: Undefined Encryption Key
fi: Määrittämätön salausavain

en: <qt><p>In order to be able to sign this message you first have to define the (OpenPGP or S/MIME) signing key to use.</p><p>Please select the key to use in the identity configuration.</p></qt>
fi: <qt> <p>Voidaksesi allekirjoittaa viestejä on ensin määritettävä tähän käytettävä salausavain (OpenPGP tai S/MIME).</p><p>Valitse käytettävä avain henkilöysasetuksissa.</p></qt>

en: Undefined Signing Key
fi: Määrittämätön allekirjoitusavain

en: You must enter your email address in the From: field. You should also set your email address for all identities, so that you do not have to enter it for each message.
fi: Sähköpostiosoite tulee kirjoittaa Lähettäjä-kenttään. Kullekin henkilöydellesi olisi hyvä määrittää sähköpostiosoite, jottei sitä tarvitse lisätä kuhunkin viestiin erikseen.

en: You must specify at least one receiver, either in the To: field or as CC or as BCC.
fi: Ainakin yksi vastaanottaja on kirjoitettava Vastaanottaja-, Kopio- tai Piilokopio-kenttään.

en: To: field is empty. Send message anyway?
fi: Et määrittänyt vastaanottaja-kenttää. Lähetäänkö viesti silti?

en: No To: specified
fi: Ei vastaanottajaa

en: S&end as Is
fi: &Lähetä sellaisenaan

en: &Specify the To field
fi: &Määritä vastaanottajakenttä

en: You did not specify a subject. Send message anyway?
fi: Et antanut viestin otsikkoa. Lähetetäänkö viesti silti?

en: No Subject Specified
fi: Aihetta ei annettu

en: &Specify the Subject
fi: &Määritä aihe

en: You must specify at least one receiver in order to be able to encrypt a draft.
fi: Vähintään yksi vastaanottaja on annettava, jotta luonnoksen voi salata.

en: About to send email...
fi: Lähetetään sähköpostia…

en: Send Confirmation
fi: Lähettämisen vahvistus

en: &Send Now
fi: &Lähetä heti

en: You are trying to send the mail to more than %1 recipients. Send message anyway?
fi: Yrität lähettää viestin yli %1 vastaanottajalle. Lähetetäänkö viesti silti?

en: Too many recipients
fi: Liikaa vastaanottajia

en: &Send as Is
fi: &Lähetä sellaisenaan

en: &Edit Recipients
fi: &Muokkaa vastaanottajia

en: Turning HTML mode off will cause the text to lose the formatting. Are you sure?
fi: HTML-tilan poistaminen käytöstä hylkää tekstin muotoilun. Oletko varma?

en: Lose the formatting?
fi: Hylätäänkö muotoilu?

en: Lose Formatting
fi: Hylkää muotoilu

en: Add Markup Plain Text
fi: Lisää tunniste raakatekstiin

en: Autocrypt key is used for this recipient. This key is not verified. The recipient prefers encrypted replies.
fi: Tälle vastaanottajalle käytettävä automaattisalausavain. Avainta ei todenneta. Vastaanottaja suosii salattuja viestejä.

en: Autocrypt key is used for this recipient. This key is not verified. The recipient does not prefer encrypted replies.
fi: Tälle vastaanottajalle käytettävä automaattisalausavain. Avainta ei todenneta. Vastaanottaja ei suosi salattuja viestejä.

en: Autocrypt gossip key is used for this recipient. This key is not verified.
fi: Tälle vastaanottajalle käytettään automaattisalauksen juoruavainta. Avainta ei ole varmennettu.

en: High security encryption will be used for this recipient (the encryption key is fully trusted). Click the icon for details.
fi: Tälle vastaanottajalle käytetään vahvaa salausta (salausavaimeen luotetaan täysin). Saat lisätietoa napsauttamalla kuvaketta.

en: Medium security encryption will be used for this recipient (the encryption key is marginally trusted). Click the icon for details.
fi: Tälle vastaanottajalle käytetään keskivahvaa salausta (salausavaimeen luotetaan ehdollisesti). Saat lisätietoa napsauttamalla kuvaketta.

en: Low security encryption will be used for this recipient (the encryption key is untrusted). Click the icon for details.
fi: Tälle vastaanottajalle käytetään heikkoa salausta (salausavain on epäluotettava). Saat lisätietoa napsauttamalla kuvaketta.

en: The email to this recipient will be encrypted, but the security of the encryption is unknown (the encryption key could not be verified). Click the icon for details.
fi: Tämän vastaanottajan sähköposti salataan, mutta salauksen turvallisuus on tuntematon (salausavainta ei voida varmentaa). Saat lisätietoa napsauttamalla kuvaketta.

en: Plugin Editor Information
fi: Liitännäismuokkaimen tiedot

[ctx: @title:window]
en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Select email to put in whitelist:
fi: Valitse valkoiselle listalle lisättävä sähköposti:

en: Found potential phishing email addresses <a href="phishingdetails">(details...)</a>
fi: Löydettiin mahdollinen tietojen kalasteluun käytettävältä osoite <a href="phishingdetails">(Yksityiskohdat…)</a>

en: Set a subject for this message
fi: Aseta tämän viestin aihe

en: This shortcut allows to send mail directly.
    Mail can be send accidentally.
    What do you want to do?
fi: Tämä pikanäppäin mahdollista viestin lähettämisen suoraan.
    Viestit voivat lähteä vahingossa.
    Mitä haluat tehdä?

en: Configure shortcut
fi: Pikanäppäimen muokkaus

en: Remove Shortcut
fi: Poista pikanäppäin

en: Ask Before Sending
fi: Kysy ennen lähettämistä

en: Sending Without Confirmation
fi: Lähetä ilman vahvistusta

en: This attachment: <ul><li>%1</li></ul> was added externally. Remove it if it's an error.
fi: Tiedosto: <ul><li>%1</li></ul>liitettiin ulkoisesti. Poista se, jos tämä on virhe.

en: These attachments: <ul><li>%1</li></ul> were added externally. Remove them if it's an error.
fi: Tiedostot: <ul><li>%1</li></ul>liitettiin ulkoisesti. Poista ne, jos tämä on virhe.

en: The message you have composed seems to refer to an attached file but you have not attached anything. Do you want to attach a file to your message?
fi: Kirjoittamassasi viestissä tunnutaan viitattavan liitteeseen muttet ole liittänyt mitään. Haluatko liittää tiedoston viestiin?

en: &Attach file
fi: &Liitä tiedosto

en: &Remind me later
fi: &Muistuta myöhemmin

en: External editor was started.
fi: Käynnistettiin ulkoinen muokkain.

en: Transport was not found. Please verify that you will use a correct mail transport.
fi: Postinvälitystä ei löytynyt. Tarkista, että se on asetettu oikein.

en: Sent Folder is not defined. Please set it before sending the mail.
fi: Lähettyjen viestin kansiota ei ole asetettu. Aseta se ennen lähetystä.

en: Identity was not found. Please verify that you will use a correct identity.
fi: Henkilöyttä ei löytynyt. Tarkista, että se on asetettu oikein.

en: Dictionary was not found. Please verify that you will use a correct dictionary.
fi: Sanastoa ei löytynyt. Tarkista, että se on asetettu oikein.

[ctx: @info:status]
en: We have reached maximum recipients. Truncating recipients list to %1.
fi: Vastaanottajia on yli enimmäismäärän. Vastaanottajiksi jätetään: %1.

en: Message will be signed
fi: Viesti allekirjoitetaan

en: Message will not be signed
fi: Viestiä ei allekirjoiteta

en: Message will be encrypted
fi: Viesti salataan

en: Message will not be encrypted
fi: Viestiä ei salata

en: Cannot fetch collection. %1
fi: Kokoelmaa ei saatu noudettua. %1

en: Folder name not defined.
fi: Kansion nimeä ei määritetty.

en: Unable to create folder. %1
fi: Kansion luominen epäonnistui. %1

en: Archive folder not defined. Please verify settings for account %1
fi: Arkistokansiota ei ole määritetty. Tarkista tilin %1 asetukset

en: No messages selected.
fi: Viestejä ei valittu.

en: List of collections is empty. %1
fi: Kokoelmaluettelo on tyhjä. %1

en: This folder %1 is read only. Please verify the configuration of account %2
fi: Tätä kansiota %1 voi vain lukea. Tarkista tilin %2 asetukset

en: Cannot move messages.
fi: Viestejä ei voi siirtää.

en: Unable to fetch folder. Error reported: %1
fi: Kansion noutaminen epäonnistui. Virheilmoitus: %1

en: No folder returned.
fi: Mitään kansiota ei palautettu.

en: Unable to fetch parent folder. Error reported: %1
fi: Yläkansion noutaminen epäonnistui. Virheilmoitus: %1

en: Unable to return list of folders.
fi: Kansioluettelon palauttaminen epäonnistui.

en: Messages archived
fi: Viestit arkistoitiin

en: Folder Shortcut %1
fi: Kansion pikanäppäin %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, image)
en: Image
fi: Kuva

en: You do not have your own contact defined in the address book.
fi: Et ole määritellyt omaa kontaktitietoa osoitekirjaan.

en: No Picture
fi: Ei kuvaa

en: No picture set for your address book entry.
fi: Osoitekirjatietueessasi ei ole kuvaa.

[ctx: @title:window]
en: Create own vCard
fi: Luo oma vCard

en: &With empty fields
fi: &Tyhjillä kentillä

en: &From existing vCard
fi: &Olemassa olevasta vCardista

en: &vCard path:
fi: &vCard-polku:

en: &Duplicate existing vCard
fi: &Monista olemassa oleva vCard

en: &Existing identities:
fi: &Olemassa olevat henkilöydet:

en: Error while generating new key pair: %1
fi: Virhe luotaessa uutta avainparia: %1

en: Key Generation Error
fi: Avaimen luontivirhe

en: No key
fi: Ei avainta

en: Generate a new key pair
fi: Luo uusi avainpari

en: Generating new key pair...
fi: Luodaan uutta avainparia…

[ctx: @title:window]
en: Edit Identity
fi: Muokkaa henkilöyttä

[ctx: @title:tab General identity settings.]
en: General
fi: Yleistä

en: &Your name:
fi: &Nimi:

en: <qt><h3>Your name</h3><p>This field should contain your name as you would like it to appear in the email header that is sent out;</p><p>if you leave this blank your real name will not appear, only the email address.</p></qt>
fi: <qt><h3>Nimi</h3><p>Tässä kentässä pitäisi olla nimesi, jonka haluat näkyvän lähetetyisä viesteissä.</p><p>Jos jätät tämän tyhjäksi, vain sähköpostiosoite näytetään vastaanottajalle.</p></qt>

en: Organi&zation:
fi: Organi&saatio:

en: <qt><h3>Organization</h3><p>This field should have the name of your organization if you would like it to be shown in the email header that is sent out.</p><p>It is safe (and normal) to leave this blank.</p></qt>
fi: <qt> <h3>Organisaatio</h3> <p>Tähän kenttään määritetään organisaatio, jos haluat sen näkyvän lähtevien viestien otsikkotiedoissa.</p><p>Kohdan voi jättää tyhjäksi.</p></qt>

en: &Email address:
fi: &Sähköpostiosoite:

en: <qt><h3>Email address</h3><p>This field should have your full email address.</p><p>This address is the primary one, used for all outgoing mail. If you have more than one address, either create a new identity, or add additional alias addresses in the field below.</p><p>If you leave this blank, or get it wrong, people will have trouble replying to you.</p></qt>
fi: <qt><h3>Sähköpostiosoite</h3><p>Kentän tulisi sisältää täydellinen sähköpostiosoitteesi.</p><p>Tämä osoite on kaikelle lähtevälle postille ensisijainen. Jos sinulla on useampia osoitteita, lisää uusi henkilöys tai aliaksia alla olevaan kenttään.</p><p>Jos kentän jättää tyhjäksi tai sen sisältö on virheellinen, sinulle on vaikea sähköpostitse vastata.</p></qt>

en: Email a&liases:
fi: Sähköposti&aliakset:

en: <qt><h3>Email aliases</h3><p>This field contains alias addresses that should also be considered as belonging to this identity (as opposed to representing a different identity).</p><p>Example:</p><table><tr><th>Primary address:</th><td>first.last@example.org</td></tr><tr><th>Aliases:</th><td>first@example.org<br>last@example.org</td></tr></table><p>Type one alias address per line.</p></qt>
fi: <qt><h3>Sähköpostialiakset</h3><p>Kenttä sisältää aliasosoitteita, jotka luetaan kuuluviksi tähän henkilöyteen (sen sijaan että edustaisivat toista henkilöyttä).</p><p>Esimerkki:</p><table><tr><th>Ensisijainen osoite:</th><td>etunimi.sukunimi@esimerkki.org</td></tr><tr><th>Aliakset:</th><td>etunimi@esimerkki.org<br>sukunimi@esimerkki.org</td></tr></table><p>Kirjoita vain yksi alias kullekin riville.</p></qt>

en: Cryptography
fi: &Salaus

en: <qt><p>The OpenPGP key you choose here will be used to digitally sign messages. You can also use GnuPG keys.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to digitally sign emails using OpenPGP; normal mail functions will not be affected.</p><p>You can find out more about keys at <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>
fi: <qt><p>Tässä asetettavaa OpenPGP-avainta käytetään sähköpostiviestien sähköiseen allekirjoittamiseen. Voit käyttää myös GnuPG-avaimia.</p><p>Voit jättää kohdan tyhjäksi, jolloin KMail ei kuitenkaan voi allekirjoittaa OpenPGP:llä viestejä sähköisesti. Tavallisiin sähköpostitoimintoihin asetuksella ei ole vaikutusta.</p><p>Lisätietoa salausavaimista löytyy osoitteesta <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>

en: OpenPGP signing key:
fi: OpenPGP-allekirjoitusavain:

en: <qt><p>The OpenPGP key you choose here will be used to encrypt messages to yourself and for the "Attach My Public Key" feature in the composer. You can also use GnuPG keys.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to encrypt copies of outgoing messages to you using OpenPGP; normal mail functions will not be affected.</p><p>You can find out more about keys at <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>
fi: <qt> <p>Tässä asetettua OpenPGP-avainta käytetään lähetettävänä julkisena avaimena sekä salattaessa viestejä itsellesi. Voit käyttää myös GnuPG-avaimia.</p><p>Kentän voi jättää tyhjäksi, mutta tällöin lähetettävistä sähköpostiviesteistä ei voi luoda salattua kopiota itsellesi. Tavallisiin sähköpostitoimintoihin tällä ei ole vaikutusta.</p><p>Lisätietoa salausavaimista löytyy osoitteesta <a>https://www.gnupg.org/</a>. </p></qt>

en: OpenPGP encryption key:
fi: OpenPGP-salausavain:

en: <qt><p>The S/MIME (X.509) certificate you choose here will be used to digitally sign messages.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to digitally sign emails using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
fi: <qt> <p>Tässä asetettavaa S/MIME-varmennetta (X.509) käytetään viestien sähköiseen allekirjoittamiseen.</p> <p>Kentän voi jättää tyhjäksi, mutta sähköpostiviestejä ei tällöin pystytä allekirjoittamaan S/MIMEllä. Tavallisiin sähköpostitoimintoihin tällä ei ole vaikutusta.</p></qt>

en: S/MIME signing certificate:
fi: S/MIME-allekirjoitusvarmenne:

en: <qt><p>The S/MIME certificate you choose here will be used to encrypt messages to yourself and for the "Attach My Certificate" feature in the composer.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to encrypt copies of outgoing messages to you using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
fi: <qt><p>Tässä asetettavaa S/MIME-varmennetta käytetään lähetettävänä varmenteena sekä viestien salaamiseen itsellesi.</p><p>Kentän voi jättää tyhjäksi, mutta tällöin lähetettävistä sähköpostiviesteistä ei pystytä salaamaan kopiota itsellesi. Tavallisiin sähköpostitoimintoihin tällä ei ole vaikutusta.</p></qt>

en: S/MIME encryption certificate:
fi: S/MIME-salausvarmenne:

[ctx: preferred format of encrypted messages]
en: Preferred format:
fi: Ensisijainen muoto:

[ctx: @title:tab Advanced identity settings.]
en: Advanced
fi: &Lisäasetukset

en: &Reply-To address:
fi: &Vastausosoite:

en: <qt><h3>Reply-To addresses</h3><p>This sets the <tt>Reply-to:</tt> header to contain a different email address to the normal <tt>From:</tt> address.</p><p>This can be useful when you have a group of people working together in similar roles. For example, you might want any emails sent to have your email in the <tt>From:</tt> field, but any responses to go to a group address.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
fi: <qt><h3>Vastausosoitteet</h3><p>Tämä asettaa Vastausosoite-kentän (<tt>Reply-to:</tt>) eri osoitteeksi kuin Lähettäjä-kentän (<tt>From:</tt>).</p><p>Tästä voi olla hyötyä, jos jokin joukko ihmisiä toimii samassa roolissa; voit esimerkiksi haluta, että lähtevien sähköpostien Lähettäjä-kentässä on sinun nimesi, mutta vastaukset tulevat ryhmän osoitteeseen.</p><p>Ellet ole varma, mitä tähän pitäisi tulla, jätä kenttä tyhjäksi.</p></qt>

en: &CC addresses:
fi: &Kopio-osoitteet:

en: <qt><h3>CC (Carbon Copy) addresses</h3><p>The addresses that you enter here will be added to each outgoing mail that is sent with this identity.</p><p>This is commonly used to send a copy of each sent message to another account of yours.</p><p>To specify more than one address, use commas to separate the list of CC recipients.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
fi: <qt><h3>CC (kopio) -osoitteet</h3><p>Tähän kirjoitettaviin osoitteisiin lähetään kopio kaikista tältä henkilöydeltä lähtevistä viesteistä.</p><p>Tätä käytetään tavallisesti välittämään kopio lähetetyistä viesteistä toiselle tilillesi.</p><p>Ellet ole varma, jätä kohta tyhjäksi.</p></qt>

en: &BCC addresses:
fi: &Piilokopio-osoitteet:

en: <qt><h3>BCC (Blind Carbon Copy) addresses</h3><p>The addresses that you enter here will be added to each outgoing mail that is sent with this identity. They will not be visible to other recipients.</p><p>This is commonly used to send a copy of each sent message to another account of yours.</p><p>To specify more than one address, use commas to separate the list of BCC recipients.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
fi: <qt><h3>BCC (piilokopio) -osoitteet</h3><p>Tähän kirjoitettaviin osoitteisiin lähetään kopio kaikista tältä henkilöydeltä lähtevistä viesteistä. Ne eivät näy muille vastaanottajille.</p><p>Tätä käytetään tavallisesti välittämään kopio lähetetyistä viesteistä toiselle tilillesi.</p> <p>Voit lisätä useampia osoitteita erottamalla piilokopioiden vastaanottajat toisistaan pilkuin.</p><p>Ellet ole varma, jätä kohta tyhjäksi.</p></qt>

en: D&ictionary:
fi: Sana&kirja:

en: Select Send-mail Folder
fi: Valitse lähetettyjen kansio

en: Sent-mail &folder:
fi: Lähetettyjen &kansio:

en: Select Draft Folder
fi: Valitse luonnoskansio

en: &Drafts folder:
fi: &Luonnosten kansio:

en: Select Templates Folder
fi: Valitse mallipohjakansio

en: &Templates folder:
fi: &Viestipohjien kansio:

en: Outgoing Account:
fi: Lähtevä tili:

en: Attach my vCard to message
fi: Liitä vCardini viestiin

en: Create...
fi: Luo…

en: Autocorrection language:
fi: Automaattikorjauksen kieli:

en: Restore default domain name
fi: Palauta oletustoimialue

en: Defaul&t domain:
fi: Olet&ustoimialue:

en: <qt><p>The default domain is used to complete email addresses that only consist of the user's name.</p></qt>
fi: <qt><p>Oletustoimialueen avulla voidaan täydentää sähköpostiosoitteita, joissa on pelkästään käyttäjän nimi.</p></qt>

en: &Use custom message templates for this identity
fi: M&ukauta tämän henkilöyden viestipohjia

en: &Copy Global Templates
fi: &Kopioi järjestelmänlaajuiset viestipohjat

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Picture
fi: Kuva

en: Invalid Email Alias "%1"
fi: Virheellinen sähköpostialias ”%1”

en: Invalid Email Address
fi: Virheellinen sähköpostiosoite

en: One of the configured OpenPGP signing keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
fi: Jokin valituista OpenPGP-allekirjoitusavaimista ei sisällä yhtään käyttäjätunnistetta asetetulla sähköpostiosoitteella (%1).
    Tästä johtuen näillä asetuksilla allekirjoitettujen viestien vastaanottaja saattaa saada varoituksia.

en: One of the configured OpenPGP encryption keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
fi: Jokin valituista OpenPGP-salausavaimista ei sisällä yhtään käyttäjätunnistetta asetetulla sähköpostiosoitteella (%1).

en: One of the configured S/MIME signing certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
fi: Jokin valituista S/MIME-allekirjoitusvarmenteista ei sisällä yhtään käyttäjätunnistetta asetetulla sähköpostiosoitteella (%1).
    Tästä johtuen näillä asetuksilla allekirjoitettujen viestien vastaanottaja saattaa saada varoituksia.

en: One of the configured S/MIME encryption certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
fi: Jokin valituista S/MIME-salausvarmenteista ei sisällä yhtään käyttäjätunnistetta asetetulla sähköpostiosoitteella (%1).

en: Email Address Not Found in Key/Certificates
fi: Sähköpostiosoitetta ei löydy avaimesta/varmenteesta

en: The signature file is not valid
fi: Allekirjoitustiedosto ei kelpaa.

[ctx: @title:window]
en: Edit Identity "%1"
fi: Muokkaa henkilöyttä ”%1”

en: Some custom folder for identity does not exist (anymore); therefore, default folders will be used.
fi: Joitain henkilöyden omia kansioita ei ole (enää) olemassa. KMail käyttää siis oletuskansioita.

en: Edit...
fi: Muokkaa…

[ctx: @title:window]
en: Edit own vCard
fi: Muokkaa vCardiasi

en: Delete current vCard
fi: Poista nykyinen vCard

en: Are you sure you want to delete this vCard?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän vCardin?

en: Delete vCard
fi: Poista vCard

en: We cannot delete vCard file.
fi: vCard-tiedostoa ei voi poistaa.

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
fi: Haluatko varmasti perua?

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
fi: Vahvistus

[ctx: @action:button]
en: Cancel Editing
fi: Peru muokkaus

[ctx: @action:button]
en: Do Not Cancel
fi: Älä peru

[ctx: %1: identity name. Used in the config dialog, section Identity, to indicate the default identity]
en: %1 (Default)
fi: %1 (oletus)

en: Identity Name
fi: Henkilöyden nimi

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: <qt>Do you really want to remove the identity named <b>%1</b>?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa henkilöyden <b>%1</b>?</qt>

en: Do you really want to remove this %1 identity? | Do you really want to remove these %1 identities?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän %1 henkilöyden?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa nämä %1 henkilöyttä?

en: Remove Identity | Remove Identities
fi[0]: Poista henkilöys
fi[1]: Poista henkilöydet

en: &Remove
fi: &Poista

en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: Set as Default
fi: Aseta oletukseksi

[ctx: @title:window]
en: New Identity
fi: Uusi henkilöys

en: &New identity:
fi: &Uusi henkilöys:

en: &Use System Settings values
fi: &Käytä järjestelmäasetusten arvoja

en: &Duplicate existing identity
fi: &Monista olemassa oleva henkilöys

en: More information under <a href="https://quimby.gnus.org/circus/face/">https://quimby.gnus.org/circus/face/</a>.
fi: Lisätietoa: <a href="https://quimby.gnus.org/circus/face/">https://quimby.gnus.org/circus/face/</a>.

en: Examples are available at <a href="https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/">https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/</a>.
fi: Esimerkkejä löytyy osoitteesta <a href="https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/">https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/</a>.

en: No image will be sent.
fi: Kuvaa ei lähetetä.

en: KMail will send a colored image through the Face header.
fi: KMail lähettää Face-otsakkeessa värillisen kuvan.

en: KMail will send a black-and-white image through the X-Face header.
fi: KMail lähettää X-Face-otsakkeessa mustavalkokuvan.

en: KMail will send both a colored and a black-and-white image.
fi: KMail lähettää sekä värillisen että mustavalkokuvan.

en: Failed to reduce image size to fit in header.
fi: Kuvan koon muuttaminen otsakkeeseen sopivaksi epäonnistui.

en: Failed to reduce image size to fit in header. Install pngquant to obtain better compression results.
fi: Kuvan koon muuttaminen otsakkeeseen sopivaksi epäonnistui. Paranna pakkaustuloksia asentamalla pngquant.

en: Install pngquant to obtain better image quality.
fi: Paremman kuvalaadun saamiseksi asenna pngquant.

en: pngquant exited with code %1: %2
fi: pngquant päättyi koodiin %1: %2

en: Email added successfully.
fi: Sähköpostin lisääminen onnistui.

en: Distribution list %2 is empty, it cannot be used. | Distribution lists %2 are empty, they cannot be used.
fi[0]: Jakelulista ”%2” on tyhjä eikä sitä voi käyttää.
fi[1]: Jakelulistat ”%2” ovat tyhjiä eikä niitä voi käyttää.

[ctx: @title:window]
en: Add to Address Book
fi: Lisää osoitekirjaan

en: Contact created successfully
fi: Yhteystieto luotu onnistuneesti

en: Contact cannot be stored: %1
fi: Yhteystietoa ei voi tallentaa: %1

en: Failed to store contact
fi: Yhteystiedon tallennus epäonnistui

en: Do you want to attach this folder "%1"?
fi: Haluatko varmasti liittää tämän kansion (”%1”)?

en: Attach Folder
fi: Liitä kansio

[ctx: @action:button]
en: Attach
fi: Liitä

[ctx: @action:button]
en: Do Not Attach
fi: Älä liitä

en: Delete Search
fi: Poista haku

en: <qt>Are you sure you want to delete the search <b>%1</b>?<br />Any messages it shows will still be available in their original folder.</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa haun <b>%1</b>?<br />Kaikki sen näyttämät viestit ovat saatavilla niiden alkuperäisestä kansiosta.</qt>

[ctx: @action:button Delete search]
en: &Delete
fi: &Poista

en: Delete Folder
fi: Poista kansio

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <b>%1</b>?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa tyhjän kansion <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <resource>%1</resource> and all its subfolders? Those subfolders might not be empty and their contents will be discarded as well. <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa tyhjän kansion <b>%1</b> alikansioineen? Alikansiot eivät välttämättä ole tyhjiä, ja poistettaessa niiden sisältö tuhoutuu. <p><b>Huomaa</b>, että poistettuja viestejä ei tallenneta roskakorikansioosi vaan poistetaan lopullisesti.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource>, discarding its contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa kansion <resource>%1</resource> sen sisällöstä huolimatta? <p><b>Huomaa</b>, että poistettuja viestejä ei tallenneta roskakoriin vaan ne poistetaan lopullisesti.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource> and all its subfolders, discarding their contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa kansion <resource>%1</resource> alikansioineen niiden sisällöstä huolimatta? <p><b>Huomaa</b>, että poistettuja viestejä ei tallenneta roskakoriin vaan ne poistetaan lopullisesti.</p></qt>

[ctx: @action:button Delete folder]
en: &Delete
fi: &Poista

en: Removing duplicates
fi: Poistetaan kaksoiskappaleita

en: Done
fi: Valmis

en: Error occurred during removing duplicate emails: '%1'
fi: Virhe poistettaessa toistuvia sähköpostiviestejä: ”%1”

en: Error while removing duplicates
fi: Virhe poistettaessa kaksoiskappaleita

[ctx: @title:window]
en: Save File as
fi: Tallenna tiedosto nimellä

en: Set subject of message
fi: Aseta viestin aihe.

en: Send CC: to 'address'. This can be repeated
fi: Lisää kopio annettuun osoitteeseen. Tämän voi toistaa

en: Send BCC: to 'address'. This can be repeated
fi: Lisää piilokopio annettuun osoitteeseen. Tämän voi toistaa

en: Set replyTo to 'address'
fi: Aseta vastausosoitteeksi ”osoite”

en: Add 'header' to message. This can be repeated
fi: Lisää ”otsake” viestiin; tämän voi toistaa

en: Read message body from 'file'
fi: Lue viestirunko tiedostosta.

en: Set body of message
fi: Aseta viestin runko.

en: Add an attachment to the mail. This can be repeated
fi: Lisää viestiin liite; tämän voi toistaa

en: Only check for new mail
fi: Tarkista vain saapuneet viestit

en: Only open composer window
fi: Avaa vain kirjoitusikkuna.

en: Set identity name
fi: Aseta henkilöyden nimi

en: View the given message file
fi: Näytä annettu viestitiedosto

en: Lists the available options for user feedback
fi: Luettelee käyttäjäpalautteelle käytettävissä olevat valinnat

en: Send message to 'address' or attach the file the 'URL' points to
fi: Lähetetäänkö viesti ”osoitteeseen” vai liitetäänkö ”osoitteen” osoittama tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

[ctx: @title:menu New message, folder or new window.]
note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: New
fi: Uusi

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
fi: Sii&rry

note: i18n: ectx: Menu (folder)
en: F&older
fi: &Kansio

note: i18n: ectx: Menu (apply_filters_folder_actions)
en: Apply Filters on Folder
fi: Käytä kansiossa suodattimia

note: i18n: ectx: Menu (apply_filters_folder_recursive_actions)
en: Apply Filters on Folder and all its Subfolders
fi: Käytä kansiossa alikansioineen suodattimia

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: Menu (message)
en: &Message
fi: &Viesti

note: i18n: ectx: Menu (reply_special)
en: Reply Special
fi: Vastaa

note: i18n: ectx: Menu (menubar_message_forward)
en: &Forward
fi: &Välitä

note: i18n: ectx: Menu (apply_filter_actions)
en: A&pply Filter
fi: Käy&tä suodatinta

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fi: &Työkalut

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fi: &Ohje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

[ctx: @title:window]
en: Please wait
fi: Odota

en: Please wait while the message is transferred | Please wait while the %1 messages are transferred
fi[0]: Ole hyvä ja odota, kunnes %1 viesti on siirretty
fi[1]: Ole hyvä ja odota, kunnes %1 viestiä on siirretty

en: Save To File
fi: Tallenna tiedostoon

en: Open Message
fi: Avaa viesti

en: Message
fi: Viesti

en: The file does not contain a message.
fi: Tiedosto ei sisällä viestiä.

en: The file contains multiple messages. Only the first message is shown.
fi: Tiedosto sisältää useita viestejä, mutta vain ensimmäinen viesti näytetään.

en: Do you want to forward the selected messages as attachments in one message (as a MIME digest) or as individual messages?
fi: Haluatko välittää valitut viestit liitteinä yhdessä viestissä (MIME-koosteena) vai yksittäisinä viesteinä?

en: Send As Digest
fi: Lähetä koosteena

en: Send Individually
fi: Lähetä yksittäin

en: Filtering messages
fi: Suodatetaan viestejä

en: Filtering message %1 of %2
fi: Suodatetaan %2:n viestiä %1

en: Moving messages
fi: Siirretään viestejä

en: Deleting messages
fi: Poistetaan viestejä

note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: Insert
fi: Lisää

note: i18n: ectx: Menu (options)
en: &Options
fi: &Valinnat

note: i18n: ectx: Menu (attach)
en: &Attach
fi: &Liitä

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
fi: HTML-työkalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (directionToolBar)
en: Text Direction Toolbar
fi: Tekstin suunta -työkalurivi

en: KMail is set to be offline; all network jobs are suspended
fi: KMail on asetettu verkottomaan tilaan ja kaikki verkkotoimenpiteet keskeytetty

en: Send Email
fi: Lähetä sähköposti

en: Impossible to send email
fi: Sähköpostin lähettäminen on mahdotonta

en: KMail is set to be online; all network jobs resumed
fi: KMail on asetettu verkolliseen tilaan ja kaikkia verkkotoimenpiteitä jatketaan

en: KMail is set to be online; all network jobs will resume when a network connection is detected
fi: KMail on asetettu verkolliseen tilaan: kaikkia verkkotoimenpiteitä jatketaan heti, kun verkko on havaittu

en: KMail is currently in offline mode. How do you want to proceed?
fi: KMail ei ole nyt verkossa. Kuinka haluat edetä?

en: Online/Offline
fi: Verkossa/Ei verkossa

en: Work Online
fi: Työskentele verkollisessa tilassa

en: Work Offline
fi: Työskentele verkottomassa tilassa

en: Network connection detected, all network jobs resumed
fi: Verkkoyhteys havaittiin: kaikkia verkkotoimenpiteitä jatketaan

en: No network connection detected, all network jobs are suspended
fi: Verkkoyhteyttä ei havaittu: kaikki verkkotoimenpiteet on keskeytetty

en: Failed to open autosave file at %1.
    Reason: %2
fi: Automaattitallennustiedoston avaus kohteesta %1 epäonnistui.
    Syy: %2

en: Opening Autosave File Failed
fi: Automaattitallennustiedoston avaus epäonnistui

en: This identity has been changed to use the default transport: | These %1 identities have been changed to use the default transport:
fi[0]: Tämä henkilöys muutettiin käyttämään oletuslähetystapaa.
fi[1]: Nämä %1 henkilöyttä muutettiin käyttämään oletuslähetystapaa.

en: This identity has been changed to use the modified transport: | These %1 identities have been changed to use the modified transport:
fi[0]: Tämä henkilöys muutettiin käyttämään muutettua lähetystapaa:
fi[1]: Nämä %1 henkilöyttä muutettiin käyttämään muutettua lähetystapaa:

en: Sending messages
fi: Lähettää viestejä

en: Initiating sending process...
fi: Käynnistetään lähetysprosessia…

en: Resource %1 is broken.
    %2
fi: Resurssi %1 on rikki.
    %2

en: Archive Mail Agent was not registered.
fi: Postin arkistointiagenttia ei ole rekisteröity.

en: Send Later Agent was not registered.
fi: Lähetä myöhemmin -agenttia ei ole rekisteröity.

en: Mail Merge Agent was not registered.
fi: Viestinkoostamisagenttia ei ole rekisteröity.

en: Followup Reminder Agent was not registered.
fi: Vastaamisen seurannasta muistuttaja -agenttia ei ole rekisteröity.

en: Could not start certificate manager; please make sure you have Kleopatra properly installed.
fi: Varmenteiden hallintaa ei voitu käynnistää. Varmista, että Kleopatra on asennettu oikein.

en: KMail Error
fi: KMail-virhe

en: Could not start the import wizard. Please make sure you have ImportWizard properly installed.
fi: Opastettua tuontia ei voitu käynnistää. Varmista, että se on asennettu oikein.

en: Unable to start import wizard
fi: Opastettua tuontia ei voitu käynnistää.

en: Could not start "PIM Data Exporter" program. Please check your installation.
fi: Opastettua PIM-tietojen tuontia ei voitu käynnistää. Tarkista asennus.

en: Unable to start "PIM Data Exporter" program
fi: Opastettua PIM-tietojen tuontia ei voitu käynnistää

en: Could not start the ImportWizard. Please make sure you have ImportWizard properly installed.
fi: Opastettua tuontia ei voitu käynnistää. Varmista, että se on asennettu oikein.

en: Unable to start ImportWizard
fi: ImportWizardia ei voitu käynnistää

en: Another mailer was found on system. Do you want to import data from it?
fi: Järjestelmästä löytyi toinen postiohjelma. Haluatko tuoda tiedot siitä?

[ctx: @action:button]
en: Import
fi: Tuo

[ctx: @action:button]
en: Do Not Import
fi: Älä tuo

en: Could not start the import wizard. Please check your installation.
fi: Opastettua tuontia ei voitu käynnistää. Tarkista asennuksesi.

en: No Subject
fi: Ei aihetta

en: (no templates)
fi: (ei viestipohjia)

en: This folder does not have any expiry options set
fi: Tälle kansiolle ei ole asetettu siivousasetuksia

en: <qt>Are you sure you want to expire the folder <b>%1</b>?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti siivota kansion <b>%1</b>?</qt>

en: Expire Folder
fi: Siivoa kansio

en: &Expire
fi: &Siivoa

en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

en: Are you sure you want to empty the trash folder?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää roskakorikansion?

en: <qt>Are you sure you want to move all messages from folder <b>%1</b> to the trash?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti siirtää kaikki viestit kansiosta <b>%1</b> roskakoriin?</qt>

en: Moved all messages to the trash
fi: Siirrettiin kaikki viestit roskakoriin

en: Are you sure you want to expire all old messages?
fi: Haluatko varmasti siivota kaikki vanhat viestit?

en: Expire Old Messages?
fi: Siivotaanko vanhat viestit?

en: Expire
fi: Siivoa

en: Loading external references in html mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
fi: Ulkoisten viittausten lataaminen HTML-sähköposteista tekee alttiimmaksi roskapostille ja voi kasvattaa järjestelmän todennäköisyyttä vaarantua muille ei-toivotuille tietoturva-aukoille.

en: Security Warning
fi: Turvallisuusvaroitus

en: Load External References
fi: Lataa ulkoiset viittaukset

en: <qt>Do you really want to delete the selected message?<br />Once deleted, it cannot be restored.</qt> | <qt>Do you really want to delete the %1 selected messages?<br />Once deleted, they cannot be restored.</qt>
fi[0]: <qt>Haluatko varmasti poistaa valitun viestin?<br />Jos poistat viestin, sitä ei voida palauttaa enää.</qt>
fi[1]: <qt>Haluatko varmasti poistaa valitut %1 viestiä?<br />Jos poistat viestit, niitä ei voida palauttaa enää.</qt>

en: Delete Messages
fi: Poista viestit

en: Delete Message
fi: Poista viesti

en: Moving messages...
fi: Siirretään viestejä…

en: Deleting messages...
fi: Poistetaan viestejä…

en: Messages deleted successfully.
fi: Viestit poistettu onnistuneesti.

en: Messages moved successfully.
fi: Viestit siirrettiin onnistuneesti

en: Deleting messages failed.
fi: Viestien poisto epäonnistui.

en: Deleting messages canceled.
fi: Viestien poisto peruttiin.

en: Moving messages failed.
fi: Viestien siirto epäonnistui.

en: Moving messages canceled.
fi: Viestien siirto peruttiin.

[ctx: @title:window]
en: Move Messages to Folder
fi: Siirrä viestit kansioon

en: Copying messages...
fi: Kopioidaan viestejä…

en: Messages copied successfully.
fi: Viestit kopioitiin onnistuneesti

en: Copying messages failed.
fi: Viestien kopiointi epäonnistui.

en: Copying messages canceled.
fi: Viestien kopiointi peruttiin.

[ctx: @title:window]
en: Copy Messages to Folder
fi: Kopioi viestit kansioon

en: Moving messages to trash...
fi: Siirretään viesti poistettuihin…

en: Deleting and moving messages to trash...
fi: Poistetaan ja siirretään viesti roskakoriin…

en: Messages moved to trash successfully.
fi: Viestit siirrettiin roskakoriin onnistuneesti

en: Messages moved to trash or deleted successfully
fi: Viestien siirto roskakoriin tai poistaminen onnistui

en: Moving messages to trash failed.
fi: Viestien siirto roskakoriin epäonnistui.

en: Deleting or moving messages to trash failed.
fi: Viestien poistaminen tai siirto roskakoriin epäonnistui.

en: Moving messages to trash canceled.
fi: Viestien siirto roskakoriin peruttiin.

en: Deleting or moving messages to trash canceled.
fi: Viestien poistaminen tai siirto roskakoriin peruttiin.

[ctx: @title:window]
en: Jump to Folder
fi: Siirry kansioon

en: Save &As...
fi: Tallenna &nimellä…

en: &Expire All Folders
fi: &Siivoa kaikki kansiot

en: Check &Mail
fi: Tarkista &posti

en: Check Mail In
fi: Tarkista posti kansiosta

en: Check Mail
fi: Tarkista posti

en: &Send Queued Messages
fi: Lähetä jono&ttavat viestit

en: Online status (unknown)
fi: Yhteyden tila (tuntematon)

en: Send Queued Messages Via
fi: Lähetä jonossa olevat viestit reittiä

en: Certificate Manager
fi: Varmennehallinta…

en: &Import Messages...
fi: &Tuo viestejä…

en: &Debug Sieve...
fi: &Sieve-virheenpaikannus…

en: Filter &Log Viewer...
fi: Suodati&nloki…

en: &Import from another Email Client...
fi: &Tuo toisesta sähköpostiohjelmasta…

en: Edit "Out of Office" Replies...
fi: Muokkaa poissaoloviestejä…

en: &Configure Automatic Archiving...
fi: Auto&maattisen arkistoinnin asetukset…

en: Delayed Messages...
fi: Viivästetyt viestit…

en: Followup Reminder Messages...
fi: Vastaamisen seurannasta muistuttajan viestit…

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: &Delete
fi: &Poista

en: M&ove Thread to Trash
fi: Siirrä ketju roskakoriin

en: Move thread to trashcan
fi: Siirrä viestiketju roskakoriin

en: Delete T&hread
fi: Poista viestiketju

en: &Find Messages...
fi: &Etsi viestejä…

en: Select &All Messages
fi: V&alitse kaikki viestit

en: &Mailing List Management...
fi: &Sähköpostilistojen hallinta…

en: &Clear Akonadi Cache...
fi: T&yhjennä Akonadin välimuisti…

en: &Assign Shortcut...
fi: Liitä pik&anäppäin…

en: &Expiration Settings
fi: &Erääntymisasetukset

en: &Archive Folder...
fi: &Arkistoi kansio…

en: Load E&xternal References
fi: Lataa &ulkoiset viittaukset

en: Copy Message To...
fi: Kopioi viesti kohteeseen…

en: Move Message To...
fi: Siirrä viesti kohteeseen…

en: &New Message...
fi: &Uusi viesti…

[ctx: @action:intoolbar New Empty Message]
en: New
fi: Uusi

en: Message From &Template
fi: Uusi viesti &mallista

en: New Message t&o Mailing-List...
fi: Uusi viesti postitus&listalle…

en: &Create Filter
fi: &Luo suodatin

en: Filter on &Subject...
fi: Suodata o&tsikolla…

en: Filter on &From...
fi: Suodata lähe&ttäjällä…

en: Filter on &To...
fi: Suodata vasta&anottajalla…

en: Filter on &Cc...
fi: Suodata &kopio-osoitteella…

en: Mark &Thread
fi: Merki&tse säie

en: Mark Thread as &Read
fi: Me&rkitse säie luetuksi

en: Mark all messages in the selected thread as read
fi: Merkitse kaikki viestit valitussa säikeessä luetuiksi

en: Mark Thread as &Unread
fi: Merkitse säie luke&mattomaksi

en: Mark all messages in the selected thread as unread
fi: Merkitse valitun säikeen kaikkien viestien olevan lukematta

en: Mark Thread as &Important
fi: Merk&itse säie tärkeäksi

en: Remove &Important Thread Mark
fi: Poista &tärkeä säie -merkintä

en: Mark Thread as &Action Item
fi: Merkitse säie te&htäväksi

en: Remove &Action Item Thread Mark
fi: Poista &tehtävän merkki

en: &Watch Thread
fi: &Seuraa säiettä

en: &Ignore Thread
fi: &Ohita säie

en: Save A&ttachments...
fi: Tallenna &liitteet…

en: Copy Decrypted To...
fi: Kopioi salaamattomana kohteeseen…

en: Appl&y All Filters
fi: Kä&ytä kaikkia suodattimia

[ctx: View->]
en: &Expand Thread / Group
fi: &Laajenna säie tai ryhmä

en: Expand the current thread or group
fi: Laajentaa nykyisen säikeen tai ryhmän

[ctx: View->]
en: &Collapse Thread / Group
fi: &Supista säie tai ryhmä

en: Collapse the current thread or group
fi: Supistaa nykyisen säikeen tai ryhmän

[ctx: View->]
en: Ex&pand All Threads
fi: L&aajenna kaikki säikeet

en: Expand all threads in the current folder
fi: Laajentaa kaikki nykyisen kansion säikeet

[ctx: View->]
en: C&ollapse All Threads
fi: S&ulje kaikki säikeet

en: Collapse all threads in the current folder
fi: Supistaa kaikki nykyisen kansion säikeet

en: &Display Message
fi: &Näytä viesti

en: &Next Message
fi: &Seuraava viesti

en: Go to the next message
fi: Siirtyy seuraavaan viestiin

en: Next &Unread Message
fi: Seuraava luke&maton viesti

[ctx: @action:inmenu Goto next unread message]
en: Next
fi: Seuraava

en: Go to the next unread message
fi: Siirtyy seuraavaan lukematta olevaan viestiin

en: &Previous Message
fi: &Edellinen viesti

en: Go to the previous message
fi: Siirtyy edelliseen viestiin

en: Previous Unread &Message
fi: Edellinen lukem&aton viesti

[ctx: @action:inmenu Goto previous unread message.]
en: Previous
fi: Edellinen

en: Go to the previous unread message
fi: Siirry edelliseen lukematta olevaan viestiin

en: Next Unread &Folder
fi: Seuraava lukematon &kansio

en: Go to the next folder with unread messages
fi: Siirtyy seuraavaan kansioon, jossa on lukematon viesti

en: Previous Unread F&older
fi: Edellinen lukemat&on kansio

en: Go to the previous folder with unread messages
fi: Siirtyy edelliseen kansioon, jossa on lukematon viesti

[ctx: Go->]
en: Next Unread &Text
fi: Seuraava lukematon &teksti

en: Go to the next unread text
fi: Siirry seuraavaan lukematta olevaan tekstiin

en: Scroll down current message. If at end of current message, go to next unread message.
fi: Vierittää nykyistä viestiä alaspäin. Viestin lopussa siirtyy seuraavaan lukematta olevaan viestiin.

en: Configure &Filters...
fi: Muokkaa &suodattimia…

en: Manage &Sieve Scripts...
fi: &Sieve-komentosarjojen hallinta…

en: &Add Account...
fi: Lisää &tili…

en: KMail &Introduction
fi: Johdatus &KMailiin

en: Display KMail's Welcome Page
fi: Näytä KMailin aloitussivu

en: Configure &Notifications...
fi: Muokkaa &ilmoituksia…

en: &Configure KMail...
fi: &KMailin asetukset…

en: Expire...
fi: Vanhenna…

en: Add Favorite Folder...
fi: Lisää suosikkikansio…

en: Serverside Subscription...
fi: Palvelinpuolen tilaus…

en: Apply All Filters
fi: Käytä kaikkia suodattimia

en: Import/Export KMail Data...
fi: Tuo/vie KMail-tiedot…

en: New AddressBook Contact...
fi: Uusi osoitekirjan yhteystieto…

en: Account &Settings
fi: Ti&lin asetukset

en: Restart Account
fi: Käynnistä tili uudelleen

en: Copy Message to Folder
fi: Kopioi viesti kansioon

en: Jump to Folder...
fi: Siirry kansioon…

en: Abort Current Operation
fi: Keskeytä nykyinen tapahtuma

en: Focus on Next Folder
fi: Kohdistus seuraavaan kansioon

en: Focus on Previous Folder
fi: Kohdistus edelliseen kansioon

en: Select Folder with Focus
fi: Valitse kohdistettu kansio

en: Focus on First Folder
fi: Kohdistus ensimmäiseen kansioon

en: Focus on Last Folder
fi: Kohdistus viimeiseen kansioon

en: Focus on Next Message
fi: Kohdistus seuraavaan viestiin

en: Focus on Previous Message
fi: Kohdistus edelliseen viestiin

en: Select First Message
fi: Valitse ensimmäinen viesti

en: Select Last Message
fi: Valitse viimeinen viesti

en: Select Message with Focus
fi: Valitse kohdistettu viesti

en: Set Focus to Quick Search
fi: Kohdista pikahakuun

en: Extend Selection to Previous Message
fi: Laajenna valintaa edelliseen viestiin

en: Extend Selection to Next Message
fi: Laajenna valintaa seuraavaan viestiin

en: Move Message to Folder
fi: Siirrä viesti kansioon

en: Mark All Messages As Read in This Folder and All its Subfolder
fi: Merkitse kaikki viestit tässä kansiossa ja sen alikansioissa luetuiksi

en: Remove Duplicates in This Folder and All its Subfolder
fi: Poista kaksoiskappaleet tästä kansiossa ja sen alikansioista

en: Previous Selected Folder
fi: Edellinen valittu kansio

en: Next Selected Folder
fi: Seuraava valittu kansio

[ctx: @title:window]
en: Add Favorite Folder
fi: Lisää suosikkikansio

en: &Delete Search
fi: &Poista haku

en: Edit Search...
fi: Muokkaa hakua…

en: Configure Unified Mailbox
fi: Yhdistetyn postilaatikon asetukset

en: E&mpty Trash
fi: Tyhjennä &roskakori

en: &Move All Messages to Trash
fi: S&iirrä kaikki viestit roskakoriin

en: &Undo
fi: &Kumoa

en: &Undo: "%1"
fi: &Kumoa: ”%1”

en: Filter %1
fi: Suodatin %1

[ctx: Show shortcut for focus quick search. Don't change it]
en: Search... <%1>
fi: Etsi… <%1>

en: Use of HTML in mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
fi: HTML:n käyttö sähköpostissa tekee alttiimmaksi roskapostille ja voi kasvattaa järjestelmän todennäköisyyttä vaarantua muille ei-toivotuille tietoturva-aukoille.

en: Use HTML
fi: Käytä HTML:ää

en: You have more than one email account set up.
    Do you want to enable the Unified Mailbox feature to show unified content of your inbox, sent and drafts folders?
    You can configure unified mailboxes, create custom ones or
    disable the feature completely in KMail's Plugin settings.
fi: Olet asettanut useampia sähköpostitilejä.
    Haluatko ottaa käyttöön yhdistetyn postilaatikon, joka näyttää kaikki saapuvat ja lähetetyt viestit sekä luonnokset yhdessä kansiossa?
    Voit luoda asettaa yhdistetyt postilaatikot, luoda mukautettuja
    tai poistaa piirteen käytöstä KMailin liitännäisasetuksissa.

en: Enable Unified Mailboxes?
fi: Käytetäänkö yhdistettyjä postilaatikoita?

en: Enable Unified Mailboxes
fi: Käytä yhdistettyjä postilaatikoita

en: Cancel
fi: Peru

en: Do you want to restart Akonadi?
fi: Haluatko käynnistää Akonadin uudelleen?

en: Restart Akonadi
fi: Käynnistä Akonadi uudelleen

en: Akonadi restarted.
fi: Akonadi käynnistetty uudelleen.

en: Starting...
fi: Aloitetaan…

en: &Move to Trash
fi: &Siirrä roskakoriin

[ctx: @action:intoolbar Move to Trash]
en: Trash
fi: Roskakori

en: Move message to trashcan
fi: Siirrä viesti roskakoriin

en: Cannot copy item. %1
fi: Viestiä ei voi kopioida. %1

en: New Message To...
fi: Uusi viesti osoitteeseen…

en: Reply To...
fi: Vastaus osoitteeseen…

en: Forward To...
fi: Välitä osoitteeseen…

en: Add to Address Book
fi: Lisää osoitekirjaan

en: Add to Existing Contact
fi: Lisää olemassa olevaan yhteystietoon

en: Open in Address Book
fi: Avaa osoitekirja

en: Bookmark This Link
fi: Lisää linkki kirjanmerkkeihin

en: Edit contact...
fi: Muokkaa yhteystietoa…

en: Save Link As...
fi: Tallenna linkki nimellä…

en: &Find in Message...
fi: &Etsi viestistä…

en: Save Image On Disk...
fi: Tallenna kuva levylle…

en: Show HTML Format
fi: Näytä HTML-muoto

en: Show HTML format when mail comes from this contact
fi: Näytä HTML-muoto, kun viesti on tältä yhteystiedolta

en: Load external reference when mail comes for this contact
fi: Lataa ulkoiset viittaukset, kun viesti on tältä yhteystiedolta

en: Share image...
fi: Jaa kuva…

en: KMail is now based on the Akonadi Personal Information Management framework, which brings many changes all around.
fi: KMail perustuu nyt Akonadi Personal Information Management -kehykseen, mistä seuraa monia muutoksia.

en: Push email (IMAP IDLE)
fi: Push-sähköposti (IMAP IDLE)

en: Improved searches
fi: Parannetut haut

en: Support for adding notes (annotations) to mails
fi: Tuki sähköpostiviestien lisämerkinnöille

en: Less GUI freezes, mail checks happen in the background
fi: Käyttöliittymän vähentyneet jumittumiset: postit tarkistetaan taustalla

en: Plugins support
fi: Liitännäistuki

en: New HTML renderer (QtWebEngine)
fi: Uusi HTML-hahmonnin (QtWebEngine)

en: Added Check for Phishing URL
fi: Lisätty verkko-osoitteen väärennöksen tarkistus

en: Added Check DKIM
fi: Lisätty DKIMin tarkistus

en: Added Markdown Editing Support
fi: Lisätty Markdown-muokkaustuki

en: Added Grammar Plugin Support
fi: Lisätty kielioppiliitännäisen tuki

en: Added etesync resource support
fi: Lisätty etesync-resurssien tuki

en: Added Microsoft Exchange Web Services resource support
fi: Lisätty Microsoft Exchange -verkkopalveluresurssien tuki

en: The KDE Mail Client
fi: KDE:n sähköpostiohjelma

en: Retrieving Folder Contents
fi: Noudetaan kansion sisältöä

en: Please wait . . .
fi: Odota hetki…

en: Offline
fi: Yhteydetön tlla

en: KMail is currently in offline mode. Click <a href="kmail:goOnline">here</a> to go online . . .</p>
fi: KMail on tällä hetkellä yhteydettömässä tilassa. Yhdistä verkkoon napsauttamalla <a href="kmail:goOnline">tästä</a>…</p>

en: Account is currently in offline mode. Click <a href="kmail:goResourceOnline">here</a> to go online . . .</p>
fi: Tili on tällä hetkellä yhteydettömässä tilassa. Yhdistä verkkoon napsauttamalla <a href="kmail:goOnline">tästä</a>…</p>

en: Contact modified successfully
fi: Yhteystietoa muutettiin onnistuneesti

en: New Messages In
fi: Uusia viestejä kansiossa

en: There are no unread messages
fi: Ei viestejä lukematta

en: 1 unread message | %1 unread messages
fi[0]: 1 viesti lukematta
fi[1]: %1 viestiä lukematta

en: Show full path for folders
fi: Näytä kansioiden koko polku

en: Mail Summary Configuration Dialog
fi: Sähköpostin yhteenvetonäkymän asetusikkuna

en: Copyright © 2004–2010 Tobias Koenig
fi: Tekijänoikeudet © 2004–2010 Tobias König

en: Tobias Koenig
fi: Tobias König

[ctx: @info:tooltip]
en: Show full path for each folder
fi: Näytä kunkin kansion koko polku

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this option if you want to see the full path for each folder listed in the summary. If this option is not enabled, then only the base folder path will be shown.
fi: Ota tämä asetus käyttöön, jos haluat nähdä jokaisen yhteenvedossa luetellun kansion koko sijaintipolun. Ellei asetus ole käytössä, vain kansiopolun viimeinen osa näytetään.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Message...
fi: Uusi viesti…

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create and send a new email message.
fi: Saat näkyviin ikkunan, jossa voit kirjoittaa ja lähettää uuden sähköpostiviestin.

[ctx: @action:inmenu]
en: Sync Mail
fi: Synkronoi sähköposti

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Synchronize groupware mail" ) );
en: Choose this option to synchronize your groupware email.
fi: Valitse tämä synkronoidaksesi ryhmätyösähköpostisi.

en: New Messages
fi: Uudet viestit

en: <qt><b>%1</b><br/>Total: %2<br/>Unread: %3</qt>
fi: <qt><b>%1</b><br/>Kaikkiaan: %2<br/>Lukematta: %3</qt>

[ctx: %1: number of unread messages %2: total number of messages]
en: %1 / %2
fi: %1/%2

en: No unread messages in your monitored folders
fi: Seuraamissasi kansioissa ei ole viestejä lukematta

en: Open Folder: "%1"
fi: Avaa kansio: ”%1”

[ctx: @title:column plugin name]
en: Summary Plugin Name
fi: Yhteenvetoliitännäisen nimi

en: Select the plugin summaries to show on the summary page.
fi: Valitse yhteenvetosivulla näytettävät liitännäisyhteenvedot.

en: KDE Kontact Summary
fi: KDE Kontactin yhteenveto

en: (c), 2004 Tobias Koenig
fi: © 2004 Tobias Koenig

en: Kontact Summary
fi: Kontactin yhteenveto

en: &Configure Summary View...
fi: &Yhteenvetonäkymän asetukset…

en: Configure the summary view
fi: Yhteenvetonäkymän asetukset

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choosing this will show a dialog where you can select which summaries you want to see and also allow you to configure the summaries to your liking.
fi: Kun valitset tämän, saat näkyviin ikkunan, jossa voit valita näytettävät yhteenvedot ja mukauttaa yhteenvedot haluamasi laisiksi.

en: Summary for %1
fi: Yhteenveto kohteelle %1

en: What's next?
fi: Mitä seuraavaksi?

en: Sync All
fi: Synkronoi kaikki

[ctx: @action:inmenu sync everything]
en: All
fi: Kaikki

en: Kontact Summary View
fi: Kontactin yhteenvetonäkymä

en: (c) 2003-2021 The Kontact developers
fi: © 2003–2021 Kontactin kehittäjät

en: Retrieving folder properties
fi: Noudetaan kansion ominaisuuksia

en: Network is unconnected. Folder information cannot be updated.
fi: Ei yhteyttä verkkoon. Kansion tietoja ei voitu päivittää.

[ctx: @title:window]
en: Properties of Folder %1
fi: Kansion %1 ominaisuudet

[ctx: Message->]
en: &Reply
fi: &Vastaa

en: &Reply...
fi: &Vastaa…

en: Reply to &All...
fi: Vastaa &kaikille…

en: Reply to A&uthor...
fi: Vastaa &lähettäjälle…

en: Reply to Mailing-&List...
fi: Vastaa postitusl&istalle…

en: Reply Without &Quote...
fi: Vastaa &lainaamatta…

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: &Inline...
fi: S&isällytä…

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: As &Attachment...
fi: &Liitteenä…

[ctx: Message->Forward->]
en: &Redirect...
fi: Ohjaa &uudelleen…

en: New Message to Recipients...
fi: Uusi viesti vastaanottajille…

en: Mar&k Message
fi: Merkitse viest&i

[ctx: Message->]
en: &Forward
fi: &Välitä

[ctx: Message->]
en: Mailing-&List
fi: Postitus&lista

en: Add Note...
fi: Lisää huomautus…

en: &Edit As New
fi: Muokkaa &uutena

en: Filter on Mailing-&List...
fi: Suodata pos&tituslistalla…

en: Add Followup Reminder...
fi: Lisää vastaamisen seurannasta muistuttaja…

en: Send A&gain...
fi: Lähetä uu&delleen…

en: New Message From &Template
fi: Uusi viesti &mallista

en: Export to PDF...
fi: Vie PDF:ksi…

en: Edit Note...
fi: Muokkaa huomautusta…

en: Filter on Mailing-List...
fi: Suodata postituslistalla…

en: <unknown>
fi: <tuntematon>

en: Mailing List Name: %1
fi: Postituslistan nimi: %1

en: Open Message in List Archive
fi: Avaa viesti listan arkistosta

en: Post New Message
fi: Lähetä uusi viesti

en: Go to Archive
fi: Siirry arkistoon

en: Request Help
fi: Pyydä ohjeita

[ctx: Contact the owner of the mailing list]
en: Contact Owner
fi: Yhteystiedon omistaja

en: Unsubscribe from List
fi: Poistu listalta

en: Filter on Mailing-List %1...
fi: Suodata postituslistalla %1…

en: email
fi: sähköposti

en: Export to PDF
fi: Vie PDF:ksi

en: PDF document (*.pdf)
fi: PDF-tiedosto (*.pdf)

en: Reindex
fi: Indeksoi uudelleen

en: Search Anyway
fi: Etsi silti

[ctx: @title:window]
en: Indexing
fi: Indeksoidaan

en: Indexing Collections...
fi: Indeksoidaan kokoelmia…

en: From
fi: Lähettäjä

[ctx: Receiver of the email]
en: To
fi: Vastaanottaja

en: Date
fi: Päivä

en: Preview
fi: Esikatselu

[ctx: @title:column, folder (e.g. email)]
en: Folder
fi: Kansio

en: Search failed some errors were found: <ul><li>%1</li></ul>
fi: Haku epäonnistui joidenkin virheiden takia:<ul><li>%1</li></ul>

[ctx: @title:window]
en: Find Messages
fi: Etsi viestejä

[ctx: @action:button Search for messages]
en: &Search
fi: &Etsi

[ctx: @action:inmenu Forward message inline.]
en: &Inline...
fi: S&isällytä…

[ctx: Message->Forward->]
en: As &Attachment...
fi: &Liitteenä…

en: Save Attachments...
fi: Tallenna liitteet…

en: Clear Selection
fi: Tyhjennä valinta

en: Jump to original folder
fi: Siirry alkuperäiseen kansioon

en: %1 match | %1 matches
fi[0]: %1 osuma
fi[1]: %1 osumaa

en: Last Search
fi: Edellinen haku

en: You did not selected a valid folder.
fi: Et valinnut kelvollista kansiota.

en: You forgot to select collections.
fi: Unohdit valita kokoelmat.

en: You forgot to define condition.
fi: Unohdit määrittää ehdon.

en: All folders selected are empty or were not indexed.
fi: Kaikki valitut kansiot ovat tyhjiä tai niitä ei indeksoitu.

en: You forgot to add conditions.
fi: Unohdit lisätä ehdot.

en: Contains condition cannot be used with a number of characters inferior to 4.
fi: Sisältää-ehtoa ei voi käyttää, jos merkkien määrä on pienempi kuin 4.

en: Searching...
fi: Etsitään…

en: Cannot get search result. %1
fi: Hakutuloksia ei saada. %1

en: Search failed.
fi: Haku epäonnistui.

en: Search complete.
fi: Haku valmis.

en: Search stopped.
fi: Haku pysäytetty.

en: There was a problem renaming your search folder. A common reason for this is that another search folder with the same name already exists. Error returned "%1".
fi: Hakukansiosi nimen muuttamisessa ilmeni ongelmia. Yleinen syy tähän on, että toinen saman niminen hakukansio on jo olemassa. Virhe oli: %1.

en: Copy Message | Copy %1 Messages
fi[0]: Kopioi viesti
fi[1]: Kopioi %1 viestiä

en: Cut Message | Cut %1 Messages
fi[0]: Leikkaa viesti
fi[1]: Leikkaa %1 viestiä

en: Checking index status...
fi: Tarkistetaan indeksoinnin tilaa…

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ExcludeImportantMailFromExpiry), group (Behaviour)
en: This prevents the automatic expiry of old messages in a folder from deleting (or moving to an archive folder) the messages that are marked 'Important' or 'Action Item'
fi: Tämä estää viestien automaattista vanhenemista tuhoamasta (tai siirtämästä arkistokansioon) viestejä, jotka on merkitty ”tärkeiksi” tai ”tehtäviksi”.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowLocalFlags), group (Behaviour)
en: Allow local flags in read-only folders
fi: Salli paikalliset merkinnät vain luku -kansioissa

note: i18n: ectx: label, entry (SendOnCheck), group (Behaviour)
en: Send queued mail on mail check
fi: Lähetä lähtevät viestit tarkistettaessa postia

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SendOnCheck), group (Behaviour)
en: <qt><p>Select whether you want KMail to send all messages in the outbox on manual or all mail checks, or whether you do not want messages to be sent automatically at all. </p></qt>
fi: <qt><p>Valitse haluatko KMailin lähettävän kaikki viestit lähtevät-kansiossa manuaalisilla vai kaikilla sähköpostitarkastuksilla, vai haluatko, että viestejä ei lähetetä ollenkaan automaattisesti. </p></qt>

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LastSelectedFolder), group (FolderSelectionDialog)
en: The most recently selected folder in the folder selection dialog.
fi: Viimeisimmäksi valittu hakemisto hakemistovalintaikkunassa.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUnreadInTaskbar), group (General)
en: Show Unread Email in TaskBar
fi: Näytä lukematon posti ilmoitusaluekuvakkeessa

note: i18n: ectx: label, entry (ExternalEditor), group (General)
en: Specify e&ditor:
fi: &Määritä muokkain:

note: i18n: ectx: label, entry (UseExternalEditor), group (General)
en: Use e&xternal editor instead of composer
fi: &Käytä ulkoista muokkainta

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMessageHeadersCount), group (General)
en: Specifies the number of custom MIME header fields to be inserted in messages (for internal use only)
fi: Määrittää viesteihin lisättävien mukautettujen MIME-otsakekenttien määrän (vain sisäiseen käyttöön)

note: i18n: ectx: label, entry (CloseToQuotaThreshold), group (General)
en: The threshold for when to warn the user that a folder is nearing its quota limit.
fi: Raja, jolloin käyttäjää varoitetaan kansion lähestyvän enimmäiskokoaan.

note: i18n: ectx: label, entry (EmptyTrashOnExit), group (General)
en: Empty the local trash folder on program exit
fi: Tyhjennä paikallinen roskakori ohjelman sulkeutuessa

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteMessageWithoutConfirmation), group (General)
en: Delete messages without confirmation
fi: Poista viestit pyytämättä vahvistusta

note: i18n: ectx: label, entry (StartSpecificFolderAtStartup), group (General)
en: Allow to start specific folder
fi: Avaa tietty kansio ohjelman käynnistyksessä

note: i18n: ectx: label, entry (StartupFolder), group (General)
en: Specify the folder to open when the program is started
fi: Määritä ohjelmaa käynnistettäessä avattava kansio

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpiring), group (General)
en: Specifies whether the folders will expire in the background (for internal use only)
fi: Määrittää, vanhenevatko kansiot taustalla (vain sisäiseen käyttöön)

note: i18n: ectx: label, entry (FirstStart), group (General)
en: Specifies whether this is the very first time that the application is run (for internal use only)
fi: Määrittää, onko tämä ohjelman ensimmäinen käynnistyskerta (vain sisäiseen käyttöön)

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Whether to ask if users wants to enable Unified Mailboxes if more than one email accounts are detected. We only ever ask once.
fi: Havaittaessa useampi sähköpostitili kysytäänkö, haluaako käyttäjä käyttää yhdistettyä postilaatikkoa. Kysymys esitetään vain kerran.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviousNewFeaturesMD5), group (Internal)
en: This value is used to decide whether the KMail Introduction should be displayed.
fi: Tämä arvo määrittää, näytetäänkö KMailin esittely.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableFolderQuickSearch), group (UserInterface)
en: Show folder quick search line edit
fi: Näytä pikahakukenttä

note: i18n: ectx: label, entry (ForwardingInlineByDefault), group (Composer)
en: Forward Inline As Default.
fi: Välitä viestit oletusarvoisesti sisällytettyinä.

note: i18n: ectx: label, entry (TooManyRecipients), group (Composer)
en: Warn if the number of recipients is more than:
fi: Varoita, jos vastaanottajia on enemmän kuin:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooManyRecipients), group (Composer) i18n: ectx: whatsthis, entry (RecipientThreshold), group (Composer)
en: If the number of recipients is larger than this value, KMail will warn and ask for a confirmation before sending the mail. The warning can be turned off.
fi: Jos vastaanottajia on enemmän kuin tässä määritetyn arvon verran, KMail varoittaa ja pyytää vahvistusta ennen viestin lähetystä. Varoituksen voi ottaa pois käytöstä.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmBeforeSend), group (Composer)
en: Confirm &before send
fi: &Pyydä vahvistus ennen lähettämistä

note: i18n: ectx: label, entry (CheckSpellingBeforeSend), group (Composer)
en: Check spelling before send
fi: Tarkista oikeinkirjoitus ennen lähettämistä

note: i18n: ectx: label, entry (RequestMDN), group (Composer)
en: Automatically request &message disposition notifications
fi: &Pyydä viestin vastaanottokuittaukset automaattisesti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RequestMDN), group (Composer)
en: <qt><p>Enable this option if you want KMail to request Message Disposition Notifications (MDNs) for each of your outgoing messages.</p><p>This option only affects the default; you can still enable or disable MDN requesting on a per-message basis in the composer, menu item <em>Options</em>-><em>Request Disposition Notification</em>.</p></qt>
fi: <qt><p>Käytä tätä asetusta, jos haluat KMailin pyytävän viestin vastaanottokuittauksen (MDN) jokaiselta lähtevältä viestiltä.</p><p>Tämä asetus vaikuttaa vain oletustoimintaan; voit yhä ottaa MDN:n käyttöön tai poistaa sen käytöstä viestikohtaisesti kirjoitusikkunassa, valikkokohdasta <em>Asetukset</em>-><em>Pyydä viestin toimituskuittaus</em>.</p></qt>

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (Composer)
en: Autosave interval:
fi: &Automaattitallennusväli:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutosaveInterval), group (Composer)
en: A backup copy of the text in the composer window can be created regularly. The interval used to create the backups is set here. You can disable autosaving by setting it to the value 0.
fi: Kirjoitettavan viestin voi tallentaa määräajoin. Tässä voi määrittää tallennusvälin. Varmuuskopioinnin voi poistaa käytöstä asettamalla tallennusväliksi 0.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSnippetManager), group (Composer)
en: Show the Text Snippet Management and Insertion Panel in the composer.
fi: Näytä tekstileikkeiden hallinta ja liittämispaneeli viestin kirjoitusikkunassa.

note: i18n: ectx: label, entry (CryptoStoreEncrypted), group (Composer)
en: When check, sent messages will be stored in the encrypted form
fi: Kun käytössä, lähetetyt viestit tallennetaan salattuina

note: i18n: ectx: label, entry (RecentUrls), group (Composer)
en: A list of all the recently used URLs
fi: Vastikään käytettyjen osoitteiden luettelo

note: i18n: ectx: label, entry (RecentEncodings), group (Composer)
en: A list of all the recently used encodings
fi: Vastikään käytettyjen koodausten luettelo

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCryptoLabelIndicator), group (Composer)
en: Show crypto label indicator
fi: Näytä salauksen teksti-ilmaisin

note: i18n: ectx: label, entry (CheckSendDefaultActionShortcut), group (Composer)
en: Validate Send Default Shortcut
fi: Tarkista lähettämisen oletuspikanäppäin

note: i18n: ectx: label, entry (IdentityDialogSize), group (Geometry)
en: The size of the identity dialog (for internal use only)
fi: Henkilöysikkunan koko (vain sisäiseen käyttöön)

note: i18n: ectx: label, entry (SearchWidgetWidth), group (Geometry)
en: The width of the search window (for internal use only)
fi: Hakuikkunan leveys (vain sisäiseen käyttöön)

note: i18n: ectx: label, entry (SearchWidgetHeight), group (Geometry)
en: The height of the search window (for internal use only)
fi: Hakuikkunan korkeus (vain sisäiseen käyttöön)

note: i18n: ectx: label, entry (ConfigureDialogWidth), group (Geometry)
en: The width of the Configure KMail dialog (for internal use only)
fi: KMailin asetusdialogin leveys (vain sisäiseen käyttöön)

note: i18n: ectx: label, entry (ConfigureDialogHeight), group (Geometry)
en: The height of the Configure KMail dialog (for internal use only)
fi: KMailin asetusdialogin korkeus (vain sisäiseen käyttöön)

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Message Preview Pane
fi: Esikatseluruutu

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Do not show a message preview pane
fi: Älä näytä viestin esikatseluruutua

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Show the message preview pane below the message list
fi: Näytä esikatseluruutu viestiluettelon alla

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Show the message preview pane next to the message list
fi: Näytä esikatseluruutu v&iestiluettelon vieressä

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Folder List
fi: Kansioluettelo

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Long folder list
fi: Pitkä kansioluettelo

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Short folder list
fi: Lyhyt kansioluettelo

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateNewMessage), group (GlobalTemplates)
en: Message template for new message
fi: Uuden viestin viestipohja

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateReply), group (GlobalTemplates)
en: Message template for reply
fi: Vastausviestin viestipohja

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateReplyAll), group (GlobalTemplates)
en: Message template for reply to all
fi: Vastaa kaikille -viestin viestipohja

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateForward), group (GlobalTemplates)
en: Message template for forward
fi: Välitysviestin viestipohja

note: i18n: ectx: label, entry (QuoteString), group (GlobalTemplates)
en: Quote characters
fi: Lainausmerkit

note: i18n: ectx: label, entry (ToolTipDisplayPolicy), group (MainFolderView)
en: Specifies the policy used when displaying policy
fi: Määrittää käytännettä esitettäessä käytettävän käytänteen

note: i18n: ectx: label, entry (CollectionWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the collection field in the Search Window dialog (for internal use only)
fi: Määrittää kokoelma-kentän leveyden hakudialogissa (vain sisäiseen käyttöön)

note: i18n: ectx: label, entry (SubjectWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the subject field in the Search Window dialog (for internal use only)
fi: Määrittää otsikko-kentän leveyden hakudialogissa (vain sisäiseen käyttöön)

note: i18n: ectx: label, entry (SenderWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the sender field in the Search Window dialog (for internal use only)
fi: Määrittää lähettäjä-kentän leveyden hakudialogissa (vain sisäiseen käyttöön)

note: i18n: ectx: label, entry (ReceiverWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the receiver field in the Search Window dialog (for internal use only)
fi: Määrittää vastaanottaja-kentän leveyden hakudialogissa (vain sisäiseen käyttöön)

note: i18n: ectx: label, entry (DateWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the date field in the Search Window dialog (for internal use only)
fi: Määrittää päiväys-kentän leveyden hakudialogissa (vain sisäiseen käyttöön)

note: i18n: ectx: label, entry (FolderWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the folder field in the Search Window dialog (for internal use only)
fi: Määrittää kansio-kentän leveyden hakudialogissa (vain sisäiseen käyttöön)

en: Message Tag: %1
fi: Viestin luokitus: %1

en: Add new tag...
fi: Lisää uusi luokitus…

en: More...
fi: Lisää…

en: Tag not Found
fi: Tunnistetta ei löytynyt

en: Toggle Message Tag: %1
fi: Vaihda viestin luokitusta: %1

[ctx: @title:window]
en: Select Tags
fi: Valitse luokitukset

en: Add New Tag...
fi: Lisää uusi luokitus…

en: Search tag...
fi: Etsi luokitusta…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, customizeAccountOrder)
en: Customize accounts order...
fi: Vaihda tilien järjestystä…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group)
en: New Mail Notification
fi: Ilmoita uusista viesteistä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mVerboseNotificationCheck)
en: Show for each folder the number of newly arrived messages
fi: Näytä kunkin kansion saapuneiden viestien määrä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mVerboseNotificationCheck)
en: Deta&iled new mail notification
fi: &Tarkka ilmoitus uusista viesteistä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mOtherNewMailActionsButton)
en: Other Actio&ns...
fi: Muut toimenpiteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openImageButton)
en: Open Image...
fi: Avaa kuva…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectContactsButton)
en: Set from Address Book
fi: Aseta osoitekirjasta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAdd)
en: Add a new identity
fi: Lisää uusi henkilöys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAdd)
en: &Add...
fi: &Lisää…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mModifyButton)
en: Modify the selected identity
fi: Muuta valittua henkilöyttä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mRenameButton)
en: Rename the selected identity
fi: Muuta valitun henkilöyden nimeä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRenameButton)
en: &Rename
fi: Muuta nimeä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remove the selected identity
fi: Poista valittu henkilöys

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mSetAsDefaultButton)
en: Use the selected identity by default
fi: Aseta valittu henkilöys oletukseksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSetAsDefaultButton)
en: Set as &Default
fi: Aseta &oletukseksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Some of the folders you want to search in are not fully indexed yet or have been excluded from indexing. All the folders checked below will be scheduled for priority reindexing. If you uncheck a folder it may still be indexed later, unless it was manually excluded from indexing.
fi: Joitakin kansioita, joista haluat etsiä, ei ole vielä indeksoitu tai ne on jätetty indeksoinnin ulkopuolelle. Kaikki alla valitut kansiot ajastetaan indeksoitaviksi. Jos poistat kansion valinnan, se voidaan silti yhä indeksoida myöhemmin, ellei käyttäjä jätä sitä itse pois indeksoinnista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllBtn)
en: &Select All
fi: V&alitse kaikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unselectAllBtn)
en: Unselect All
fi: Poista kaikki valinnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowPopupAfterDnD)
en: &Ask for action after dragging messages to another folder
fi: Kysy mitä tehdään &vedettäessä viestiä kansiosta toiseen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mEmptyTrashCheck)
en: Empty local &trash folder on program exit
fi: T&yhjennä paikallinen roskakori ohjelman sulkeutuessa

[ctx: to be continued with "do not loop", "loop in current folder", and "loop in all folders"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLoopLabel)
en: When &trying to find unread messages:
fi: &Etsittäessä lukematta olevia viestejä:

[ctx: to be continued with "jump to first new message", "jump to first unread or new message", and "jump to last selected message"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mEnterFolderLabel)
en: When ente&ring a folder:
fi: Sii&rryttäessä kansioon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExcludeImportantFromExpiry)
en: E&xclude important messages from expiry
fi: &Älä vanhenna tärkeitä viestejä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to First Unread Message
fi: Siirry ensimmäiseen lukematta olevaan viestiin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to Last Selected Message
fi: Siirry viimeksi valittuun viestiin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to Newest Message
fi: Siirry uusimpaan viestiin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to Oldest Message
fi: Siirry vanhimpaan viestiin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDelayedMarkAsRead)
en: Mar&k selected message as read after
fi: &Merkitse valitut viestit luetuiksi, kun viestiä on luettu

[ctx: what's this help]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When jumping to the next unread message, it may occur that no more unread messages are below the current message.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not loop:</span> The search will stop at the last message in the current folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in current folder:</span> The search will continue at the top of the message list, but not go to another folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in all folders:</span> The search will continue at the top of the message list. If no unread messages are found it will then continue to the next folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Similarly, when searching for the previous unread message, the search will start from the bottom of the message list and continue to the previous folder depending on which option is selected.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in all marked folders: </span>This is the same as "Loop in all folders" except that only folders are taken into account which have been marked with the folder property "Act on new/unread mail in this folder".</p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Siirryttäessä seuraavaan lukemattomaan viestiin saattaa käydä niin, ettei nykyisen alla ole enää lukemattomia viestejä.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Älä kierrä:</span> Haku päättyy viimeiseen nykyisen kansion lukemattomaan viestiin.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Kierrä nykyisessä kansiosta:</span> Haku jatkuu viestiluettelon alusta, muttei siirry muihin kansioihin.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Kierrä kaikissa kansioissa:</span> Haku jatkuu viestiluettelon alusta. Jollei lukemattomia viestejä löydy, siirrytään seuraavaan kansioon.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Samoin etsittäessä edellistä lukematonta viestiä haku alkaa viestiluettelon lopusta ja jatkuu edelliseen kansioon valinnan mukaisesti.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Kierrä kaikissa merkityissä kansioissa: </span> Tämä on sama kuin ”Kierrä kaikissa kansioissa” paitsi että vain ne kansiot otetaan huomioon, joille on merkitty ominaisuus ”Reagoi uusiin tai lukematta oleviin viesteihin”.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Do not Loop
fi: Älä kierrä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Loop in Current Folder
fi: Kierrä nykyisessä kansiossa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Loop in All Folders
fi: Kierrä kaikissa kansioissa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Loop in All Marked Folders
fi: Kierrä kaikissa merkityissä kansioissa

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mDelayedMarkTime)
en:  sec
fi:  s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mStartUpFolderCheck)
en: Open this folder on &startup:
fi: &Avaa tämä kansio käynnistyksessä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDeleteMessagesWithoutConfirmation)
en: Allow deleting messages without confirmation
fi: Salli viestien poistaminen vahvistuksetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mEnableFolderDragAndDrop)
en: Enable folders drag and drop
fi: Salli kansioiden veto ja pudotus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkbxAllFolders)
en: Search in &all folders
fi: Etsi k&aikista kansioista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkbxSpecificFolders)
en: Search &only in:
fi: Etsi &vain kansiosta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mChkSubFolders)
en: &Include sub-folders
fi: &Myös alikansioista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkMultiFolders)
en: Select specific folders:
fi: Valitse useita kansioita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectMultipleFolders)
en: Select Folders...
fi: Valitse kansiot…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSearchFolderLbl)
en: Search folder &name:
fi: Etsi kansion &nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSearchFolderOpenBtn)
en: Open &Search Folder
fi: Avaa &hakukansio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSearchResultOpenBtn)
en: Open &Message
fi: Avaa &viesti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mStoreEncrypted)
en: Check to store messages encrypted
fi: Valitse, jos haluat, että viestit tallennetaan salattuina

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mStoreEncrypted)
en: <qt>
    <h1>Store Messages Encrypted</h1>
    When this box is checked, sent messages are stored encrypted like they were sent. This is not recommended, as you will not be able to read the messages any longer if a necessary certificate expires.
    <p>
    However, there may be local rules that require you to turn this option on. When in doubt, check with your local administrator.
    </p></qt>
fi: <qt>
    <h1>Tallenna lähetetyt viestit salattuina</h1>
    Kun tämä asetus on valittu, lähetetyt viestit tallennetaan salattuina kuten ne lähetettiin. Tämä ei ole suositeltavaa, koska et voi lukea viestejä, jos tarvittava varmenne vanhenee.
    <p>
    Toisaalta, paikallisten sääntöjen takia saatat joutua käyttämään tätä asetusta. Ellet ole varma, kysy lisätietoja järjestelmän ylläpitäjältä.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, warnGroupBox)
en: Warn if certificates/ke&ys expire soon (configure thresholds below)
fi: Varoita, jos varmenteet tai avaimet vanhentuvat pian (aseta kynnysarvot alla)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: For end-user certificates/&keys:
fi: &Loppukäyttäjien varmenteille tai avaimille:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrChainCertExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrKeyExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrOwnKeyExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip)
en: Select the number of days here
fi: Valitse päivien lukumäärä tässä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrChainCertExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If A Certificate In The Chain Expires</h1>
    Select the minimum number of days all certificates in the chain should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
fi: <qt>
    <h1>Varoita, jos varmenneketjun varmenne vanhenee</h1>
    Aseta vähimmäisaika päivinä, jonka kaikkien ketjun varmenteiden pitää olla voimassa niin ettei varoitusta näytetä.
    <p>
    Suositeltava SPHINX-asetus on 14 päivää.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrKeyExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If Encryption Certificate Expires</h1>
    Select the minimum number of days the encryption certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
fi: <qt>
    <h1>Varoita, jos salausvarmenne vanhenee</h1>
    Aseta vähimmäisaika päivinä, jonka salausvarmenteen pitää olla voimassa niin ettei varoitusta näytetä.
    <p>
    Suositeltava SPHINX-asetus on 14 päivää.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: For &root certificates:
fi: &Juurivarmenteille:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrRootCertExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If Root Certificate Expires</h1>
    Select the minimum number of days the root certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
fi: <qt>
    <h1>Varoita, jos juurivarmenne vanhenee</h1>
    Aseta vähimmäisaika päivinä, jonka juurivarmenteen pitää olla voimassa niin ettei varoitusta näytetä.
    <p>
    Suositeltava SPHINX-asetus on 14 päivää.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: For intermediate CA certificates:
fi: Välissä oleville CA-varmenteille:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, gnupgButton)
en: GnuPG Settings...
fi: GnuPG-asetukset…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllWarningsPB)
en: Re-enable All "Do not Ask Again" Warnings
fi: Ota uudelleen käyttöön kaikki ”Älä kysy uudelleen” -varoitukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: HTML Messages
fi: HTML-viestit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mExternalReferences)
en: <qt><p>Some mail advertisements are in HTML and contain references to, for example, images that the advertisers employ to find out that you have read their message (&quot;web bugs&quot;).</p><p>There is no valid reason to load images off the Internet like this, since the sender can always attach the required images directly to the message.</p><p>To guard from such a misuse of the HTML displaying feature of KMail, this option is <em>disabled</em> by default.</p><p>However, if you wish to, for example, view images in HTML messages that were not attached to it, you can enable this option, but you should be aware of the possible problem.</p></qt>
fi: <qt><p>Jotkin sähköpostimainokset ovat HTML-muodossa ja sisältävät viitteitä esimerkiksi mainoskuviin, joiden avulla nähdään, että olet lukenut viestin (ns. ”web bugs”).</p><p>Kuvien lataamiseen internetistä näin ei ole mitään erityistä syytä, koska lähettäjä voi liittää kuvat suoraan viestiin.</p><p>KMail suojautuu tällaiselta HTML-esikatselun väärinkäytöltä <em>poistamalla toiminnon käytöstä</em> oletusarvoisesti.</p><p>Jos tästä huolimatta haluaa katsoa kuvat, joita ei ole liitetty viestiin, asetuksen voi ottaa käyttöön, mutta kannattaa tiedostaa asetuksen käyttöön liittyvät ongelmat.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExternalReferences)
en: Allow messages to load external references from the Internet
fi: Anna viestien hakea kohteita Internetistä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureExternalReference)
en: Exceptions
fi: Poikkeukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWarnHTML)
en: <b>WARNING:</b> Allowing HTML in email may increase the risk that your system will be compromised by present and anticipated security exploits. <a href="whatsthis1">More about HTML mails...</a> <a href="whatsthis2">More about external references...</a>
fi: <b>VAROITUS:</b> HTML-sähköpostin salliminen voi lisätä järjestelmämurtojen ja turvallisuusreikien riskiä. <a href="whatsthis1">Lisätietoa HTML-sähköposteista…</a> <a href="whatsthis2">Lisätietoa ulkoisista viitteistä…</a>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHtmlMailCheck)
en: <qt><p>Messages sometimes come in both formats. This option controls whether you want the HTML part or the plain text part to be displayed.</p><p>Displaying the HTML part makes the message look better, but at the same time increases the risk of security holes being exploited.</p><p>Displaying the plain text part loses much of the message's formatting, but makes it almost <em>impossible</em> to exploit security holes in the HTML renderer (QtWebEngine).</p><p>The option below guards against one common misuse of HTML messages, but it cannot guard against security issues that were not known at the time this version of KMail was written.</p><p>It is therefore advisable to <em>not</em> prefer HTML to plain text.</p><p><b>Note:</b> You can set this option on a per-folder basis from the <i>Folder</i> menu of KMail's main window.</p></qt>
fi: <qt><p>Viestit tulevat joskus molemmissa muodoissa. Tässä voit valita, näytetäänkö tällöin HTML- vai tekstimuotoinen viesti.</p><p>HTML-osa saattaa näyttää hienommalta mutta lisää tietoturva-aukkojen hyväksikäytön mahdollisuutta.</p><p>Tekstimuotoinen viesti häviää viestin muotoilussa mutta sillä on lähes <em>mahdotonta</em> hyödyntää HTML-hahmontimen (QtWebEngine) tietoturva-aukkoja.</p><p>Alla oleva valinta suojaa yhdeltä yleiseltä HTML-viestien hyväksikäytöltä, mutta ei suojaa ongelmilta, joista ei tiedetty tämän KMail-version luontiaikaan.</p><p>HTML-viestejä <em>ei</em> kannata suosia.</p><p><b>Huom!</b> Asetusta voi säätää kansioittain KMailin pääikkunan <i>Kansio</i>-valikosta.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHtmlMailCheck)
en: Prefer HTML to plain text
fi: Suosi HTML-muotoa normaalin tekstin sijaan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: E-mails Scams
fi: Sähköpostihuijaukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: KMail can analyze messages for suspected email scams by looking for common techniques used to deceive you
fi: KMail voi tunnistaa sähköpostihuijaukset etsimällä yleisiä huijaustapoja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mScamDetection)
en: Informs if message reading is a suspected email scam
fi: Tiedottaa, jos viestiä epäillään sähköpostihuijaukseksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Whitelist:
fi: Sallittujen lista:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Safe Browsing
fi: Turvallinen selaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCheckUrl)
en: Check URL With Phishing Google System
fi: Tarkista verkko-osoite väärennöksen varalta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCheckMailUrlTracking)
en: Scan emails for tracking URLs
fi: Etsi viesteistä jäljittäviä verkko-osoitteita

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Encrypted Messages
fi: Salatut viestit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAlwaysDecrypt)
en: Attempt decryption of encrypted messages when viewing
fi: Yritä purkaa viestien salaus automaattisesti katseltaessa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Certificate && Key Bundle Attachments
fi: Varmenne- ja avainnippuliitteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutomaticallyImportAttachedKeysCheck)
en: Automatically import keys and certificate
fi: Tuo avaimet ja varmenteet automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSend)
en: Send policy:
fi: Lähetyskäytäntö:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioIgnore) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioAsk) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioDeny) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioAlways) i18n: ectx: property (whatsTh
en: <qt><h3>Message Disposition Notification Policy</h3><p>MDNs are a generalization of what is commonly called <b>read receipt</b>. The message author requests a disposition notification to be sent and the receiver's mail program generates a reply from which the author can learn what happened to his message. Common disposition types include <b>displayed</b> (i.e. read), <b>deleted</b> and <b>dispatched</b> (e.g. forwarded).</p><p>The following options are available to control KMail's sending of MDNs:</p><ul><li><em>Ignore</em>: Ignores any request for disposition notifications. No MDN will ever be sent automatically (recommended).</li><li><em>Ask</em>: Answers requests only after asking the user for permission. This way, you can send MDNs for selected messages while denying or ignoring them for others.</li><li><em>Deny</em>: Always sends a <b>denied</b> notification. This is only <em>slightly</em> better than always sending MDNs. The author will still know that the messages has been acted upon, he just cannot tell whether it was deleted or read etc.</li><li><em>Always send</em>: Always sends the requested disposition notification. That means that the author of the message gets to know when the message was acted upon and, in addition, what happened to it (displayed, deleted, etc.). This option is strongly discouraged, but since it makes much sense e.g. for customer relationship management, it has been made available.</li></ul></qt>
fi: <qt> <h3>Vastaanottokuittauskäytäntö</h3> <p>Viestien vastaanottokuittaukset (MDN, Message Disposition Notification) tarkoittavat yksinkertaistaen <b>sen kuittaamista, että viesti on luettu</b>. Lähettäjän pyytäessä tällaista ilmoitusta vastaanottajan sähköpostiohjelma luo automaattisesti vastausviestin, josta lähettäjälle saa tietää, miten hänen viestilleen on käynyt. Yleisimpiin tilailmoitustyyppeihin kuuluvat <b>näytetty</b> (ts. luettu), <b>poistettu</b> ja <b>välitetty</b>.</p><p>KMail tarjoaa seuraavat vaihtoehdot kuittauspyyntöjen käsittelyyn:</p><ul> <li><em>Hylkää</em>: Jättää huomiotta kaikki kuittauspyynnöt. Tilailmoituksia ei lähetetä (suositeltu).</li><li><em>Kysy</em>: Kysyy käyttäjän luvan kuittauspyyntöihin vastaamiseen. Näin voi vastata vain valittuihin kuittauspyyntöihin ja jättää muut huomiotta.</li><li><em>Epää</em>: Lähettää aina <b>evätty</b>-kuittauksen. Tämä on <em>hieman</em> parempi vaihtoehto kuin kuittausten lähettäminen aina. Viestin lähettäjä saa tietää, että hänen viestinsä on vastaanotettu, mutta hänelle ei selviä, mitä sille on tapahtunut (luettiinko se, poistettiinko se jne.)</li><li><em>Lähetä aina</em>: Lähettää pyydetyt kuittaukset aina. Tämä tarkoittaa, että lähettäjä saa tietää, milloin hänen viestiään käsiteltiin ja mitä sille tapahtui (luettiin, poistettiin jne.). Vaihtoehtoa ei suositella, mutta se on valittavissa, koska siitä voi olla hyötyä esimerkiksi asiakassuhteiden kannalta.</li></ul></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIgnore)
en: Ignore
fi: Ohita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAsk)
en: Ask
fi: Kysy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDeny)
en: Deny
fi: Kiellä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAlways)
en: Always send
fi: Lähetä aina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelQuote)
en: Quote original message:
fi: Lainaa alkuperäisestä viestistä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNothing)
en: Nothing
fi: Ei mitään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFull)
en: Full message
fi: Koko viesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioHeaders)
en: Only headers
fi: Vain otsikot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mNoMDNsWhenEncryptedCheck)
en: Do not send MDNs in response to encrypted messages
fi: Älä lähetä tilailmoituksia salatuista viesteistä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWarning)
en: <b>WARNING:</b> Unconditionally returning confirmations undermines your privacy. <a href="whatsthis-mdn">More about MDNs...</a>
fi: <b>VAROITUS:</b> Tilailmoitusten lähettäminen ehdottomasti vaarantaa yksityisyytesi. <a href="whatsthis-mdn">Lisätietoa…</a>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, CRLRB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated using Certificate Revocation Lists (CRLs).
fi: Jos tämä asetus on valittuna, S/MIME-varmenteet vahvistetaan käyttäen varmenteiden hylkäysluetteloita (CRL).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, CRLRB)
en: &Validate certificates using CRLs
fi: Vahvista varmenteet CRL:in

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, OCSPRB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
fi: Jos asetus on valittuna, S/MIME-varmenteet vahvistetaan OCSP-yhteyskäytännöllä. Kirjoita OCSP-vastauspalvelimen osoite alle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OCSPRB)
en: Validate certificates online (OCSP)
fi: Vahvista varmenteet verkossa (OCSP)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OCSPGroupBox)
en: Online Certificate Validation
fi: Varmenteiden verkkovahvistus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OCSP responder URL:
fi: OCSP-vastaajan osoite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: OCSP responder signature:
fi: OCSP-vastaajan allekirjoitus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, OCSPResponderURL)
en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
fi: Kirjoita tähän varmenteiden verkkovarmistuksesta vastaavan palvelimen (OCSP-vastaajan) osoite. Osoite alkaa yleensä http://.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreServiceURLCB)
en: Ignore service URL of certificates
fi: Jätä huomiotta varmenteiden palveluosoite

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: By default GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
fi: Oletusarvoisesti GnuPG käyttää tiedostoa ~/.gnupg/policies.txt varmistaakseen, onko varmennekäytäntö sallittu. Jos tämä kohta valitaan, käytänteitä ei tarkisteta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: Do not check certificate policies
fi: Älä tarkista varmennekäytäntöjä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
fi: Jos tämä asetus on valittuna, varmenteiden hylkäysluetteloita (CRL) ei koskaan käytetä vahvistamaan S/MIME-varmenteita.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: Never consult a CRL
fi: Älä koskaan käytä CRL:ää

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP)
fi: Jos tämä asetus on valittuna, puuttuvat jakajan varmenteet haetaan, kun niitä tarvitaan (tämä pätee molempiin vahvistustapoihin, CRL ja OCSP)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: Fetch missing issuer certificates
fi: Nouda puuttuvat jakajan varmenteet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHTTP)
en: HTTP Requests
fi: &HTTP-pyynnöt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
fi: Kytkee HTTP:n käytön S/MIMEn yhteydessä pois.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Do not perform any HTTP requests
fi: Älä käsittele lainkaan HTTP-pyyntöjä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
fi: CRL:n sijaintia etsittäessä testattava varmenne sisältää tavallisesti CRL:n jakelupiste -merkintöjä (DP), jotka ovat verkko-osoitteeseen pääsyä kuvaavia osoitteita. Ensimmäistä löydettyä DP-merkintää käytetään. Tällä asetuksella kaikki HTTP-muotoa olevat merkinnät ohitetaan etsittäessä sopivaa DP:tä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
fi: Jätä huomiotta varmenteiden HTTP CRL -jakelupiste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
fi: Jos tämä asetus on valittuna, oikealla näytettyä HTTP-välityspalvelinta (joka tulee ympäristömuuttujasta http_proxy) käytetään kaikissa HTTP-pyynnöissä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: Use s&ystem HTTP proxy:
fi: Käytä &järjestelmän HTTP-välityspalvelinta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomHTTPProxyRB)
en: Use &this proxy for HTTP requests:
fi: Käytä tätä &välityspalvelinta HTTP-pyyntöihin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, customHTTPProxy)
en: Enter here the location of your HTTP Proxy, which will be used for all HTTP requests relating to S/MIME. The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.
fi: Syötä tähän kaikissa S/MIMEen liittyvissä HTTP-pyynnöissä käytettävän HTTP-välityspalvelimen sijainti. Syntaksi on kone:portti, esimerkiksi minunproxyni.eimissaan.fi:3128.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLDAP)
en: LDAP Requests
fi: &LDAP-pyynnöt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
fi: Poistaa LDAPin S/MIMEn käytöstä kokonaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Do not perform any LDAP requests
fi: Älä käsittele lainkaan LDAP-pyyntöjä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
fi: Etsittäessä CRL:n sijaintia, tarkistettava varmenne sisältää yleensä CRL-jakelupisteinä (DP) tunnetut tietueet, jotka ovat verkko-osoitteen saantia kuvaavia verkko-osoitteita. Ensimmäistä löydettyä DP-tietuetta käytetään. Tällä asetuksella kaikki LDAP-mallia käyttävät tietueet ohitetaan etsittäessä sopivaa DP:tä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
fi: Jätä huomiotta varmenteiden LDAP CRL -jakelupiste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLDAPLabel)
en: Primary host for LDAP requests:
fi: Ensisijainen palvelin LDAP-pyynnöille:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, customLDAPProxy)
en: Entering a LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
fi: LDAP-palvelimen syöttäminen tähän ohjaa kaikki LDAP-pyynnöt ensin sille palvelimelle. Tarkemmin, tämä asetus korvaa kaikki LDAP-osoitteessa olevat palvelin-portti-osat ja tätä palvelinta käytetään myös, jos palvelin ja portti puuttuvat osoitteesta. Muita LDAP-palvelimia käytetään vain jos yhteys ”välityspalvelimeen” ei toimi.
    Syntaksi on ”PALVELIN” tai ”PALVELIN:PORTTI”. Jos PORTTI puuttuu, käytetään porttia 389 (oletus-LDAP-portti).

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, XFaceConfigurator)
en: Form
fi: Muotoilu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Send picture with every message:
fi: Lähetä kuva joka viestissä:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Don't send
fi: Älä lähetä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Send color (Face)
fi: Lähetä värillisenä (Face)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Send monochrome (X-Face)
fi: Lähetä mustavalkoisena (X-Face)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Send both
fi: Lähetä kumpikin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: KMail can send a small (48x48 pixels) low-quality picture with every message. For example, this could be a picture of you or a glyph. It is shown in the recipient's mail client (if supported).
fi: KMail voi lähettää pienen (48 × 48 kuvapisteen) heikkolaatuisen yksivärikuvan kussakin viestissä, esimerkiksi valokuvasi tai jonkin symbolin. Vastaanottajan sähköpostiohjelma näyttää kuvan, jos ohjelma tukee ominaisuutta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeInfo)
en: An informative text about the current mode!
fi: Tiedottava teksti nykyisestä tilasta!

en: %1 seconds
fi: %1 sekuntia

en: 5 minutes
fi: 5 minuuttia

en: Undo send
fi: Peru lähetys

en: Move To Trash
fi: Siirrä roskakoriin

en: Move Message | Move Messages
fi[0]: Siirrä viesti
fi[1]: Siirrä viestit

en: There is nothing to undo.
fi: Ei ole mitään kumottavaa.

en: Cannot move message. %1
fi: Viestiä ei voi siirtää. %1

en: Account information
fi: Tilin tiedot

en: Number and type of accounts configured in KMail (receiver and sender).
fi: KMailissa määritettyjen tilien määrä ja tyyppi (vastaanottaja ja lähettäjä).

en: Plugins Information
fi: Liitännäisten tiedot

en: Plugins used in KMail.
fi: KMailissa käytetyt liitännäiset.

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: Delete
fi: Poista

en: Message Default Format
fi: Viestien oletusmuoto

en: Prefer &HTML to Plain Text
fi: Suosi &HTML:ää pelkän tekstin asemesta

en: Prefer &Plain Text to HTML
fi: Suosi &pelkkää tekstiä HTML:n asemesta

en: Use Global Setting
fi: Käytä järjestelmän asetusta

en: Out of office reply active on server | Out of office reply active on servers
fi[0]: Poissaolovastaus on aktiivinen palvelimella
fi[1]: Poissaolovastaus on aktiivinen palvelimilla

en: Zoom: %1%
fi: Lähennys: %1 %
