kmail - en to fr translation catalogue (1259 entries)

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: Former maintainer
fr: Ancien mainteneur

en: Original author
fr: Auteur originel

en: Former co-maintainer
fr: Ancien co-mainteneur

en: Former core developer
fr: Ancien développeur principal

en: Core developer
fr: Développeur principal

en: Japanese language support
fr: Prise en charge du Japonais

en: Numerous technical corrections
fr: De nombreuses corrections techniques

en: System tray notification
fr: Notifier l'arrivée de nouveaux messages dans la boite à miniatures

en: Patch for PGP
fr: Correctif pour PGP

en: Crypto support
fr: Prise en charge de la cryptographie

en: Improved internal program documentation
fr: Amélioration de la documentation interne pour le programme

en: Major contributor, still active
fr: Contributeur principal, toujours actif

en: Added maildir support
fr: Ajout de la prise en charge de « maildir »

en: PGP 6 support and further enhancements of the encryption support
fr: Gestion de PGP version 6 et autres perfectionnements pour la prise en charge du chiffrement

en: Original encryption support PGP 2 and PGP 5 support
fr: Gestion de PGP versions 2 et 5 initiale

en: GnuPG support
fr: Gestion de GnuPG

en: Major contributor
fr: Contributeur principal

en: Various and sundry bug fixes
fr: Corrections de bogues divers et variés

en: Improved asynchronous processes
fr: Amélioration des processus asynchrones

en: Enhanced configuration dialogs
fr: Amélioration des boites de dialogue de configuration

en: Notes/calendar integration
fr: Intégration des notes et des calendriers

en: Improve efficiency and consistency of code
fr: Amélioration de l'efficacité et de la cohérence du code

en: New message list and new folder tree
fr: Nouvelle liste de message et nouvelle arborescence

en: Many valuable contributions
fr: De nombreuses contributions de valeur

en: Killed lots of bugs
fr: Résolution d'un grand nombre de bogues

en: Smiley-->emoticons processing
fr: Traitement du passage des smileys vers des émoticônes

en: Improve 'Mark Message as' popup menu
fr: Amélioration du menu contextuel « Marquer un message ».

en: Bugzilla maintenance
fr: Maintenance de Bugzilla

en: Improved execution speed
fr: Amélioration de la vitesse d'exécution

en: Optionally compress attachments
fr: Compresser optionnellement des pièces jointes

en: Added spam status to fancy headers
fr: Ajout de l'état des pourriciels aux en-têtes fantaisistes

en: Implemented todo status handling
fr: Implémentation de la gestion des états des tâches

en: Bug fixes, code cleanup
fr: Correction de bogues. Nettoyage du code.

en: LDAP support, maintenance
fr: Prise en charge du « LDAP ». Maintenance.

en: Major contributor to Akonadi
fr: Contributeur principal à Akonadi

en: Documentation, still active
fr: Documentation, toujours actif

en: Substantial contributor, still active
fr: Contributeur important, toujours actif

en: Anti-virus support
fr: Gestion des antivirus

en: Fixed widget styles
fr: Correction des styles des composants graphiques

en: Bug fixes
fr: Correction de bogues

en: Several patches
fr: Plusieurs correctifs

en: Enable external reference loading for a whole folder
fr: Autoriser le chargement de références externes pour un dossier entier

en: Delete an entire thread
fr: Supprimer en totalité un fil de discussions

en: POP filters
fr: Règles de filtrage POP

en: Patch Solaris crash
fr: Correction du plantage de Solaris

en: Choice of fonts for new/unread/important messages
fr: Choix des polices de caractères pour les messages nouveaux / non lus / importants

en: Fix Quick Search keyboard navigation
fr: Correction de la navigation au clavier pour la recherche rapide

en: Fix drag and drop from address book to composer
fr: Correction du glisser-déposer à partir du carnet d'adresses vers le compositeur

en: Substantial contributor
fr: Contributeur important

en: Improve configuration dialog
fr: Amélioration de la boite de dialogue de configuration

en: Improved message importing
fr: Amélioration de l'importation de messages

en: Improve status bar messages
fr: Amélioration des messages de la barre d'état

en: Patch for window resizing problem
fr: Correction du problème de redimensionnement de fenêtre

en: Optimize qt-cast; fix QUrl()
fr: Optimisation de « qt-cast ». Correction de « QUrl() »

en: Usability tests and improvements
fr: Tests d'utilisations et améliorations

en: Patch composer configuration
fr: Correction de la configuration du compositeur

en: Ägypten and Kroupware project management
fr: Coordinateur des projets Ägypten et Kroupware

en: Improved HTML support
fr: Amélioration de la gestion du HTML

en: X-Face support
fr: Prise en charge de « X-Face »

en: Automated recipient selection
fr: Sélection automatisée des destinataires

en: Beta testing of PGP 6 support
fr: Bêta testeur de la gestion de PGP 6

en: Bug fixes, cleaned up context menus
fr: Corrections de bogues. Nettoyage des menus contextuels.

en: Port to MS Windows®
fr: Portage vers MS Windows®

en: IM status indicator
fr: Indicateur d'état « IM »

en: Improve layout of recipients editor
fr: Amélioration de la disposition dans l'éditeur de destinataires

en: Timestamp for 'Transmission completed' status messages
fr: Horodatage pour les messages ayant l'état « transmission terminée »

en: Multiple encryption keys per address
fr: Clés de chiffrement multiples par adresse

en: Improved icon/image processing
fr: Traitement amélioré des icônes / images

en: Fixed many IMAP bugs
fr: Correction de nombreux bogues concernant « IMAP »

en: KDE Email Client
fr: Le client de messagerie de KDE

en: Copyright © %1, KMail authors
fr: Copyright © %1 Les auteurs de KMail

[ctx: @title:tab Mailing list settings for a folder.]
en: Mailing List
fr: Liste de diffusion

[ctx: @option:check]
en: Folder contains a single mailing list
fr: Le dossier contient une unique liste de diffusion.

[ctx: @action:button]
en: Detect Automatically
fr: Détecter automatiquement

en: Mailing list description:
fr: Description de la liste de diffusion :

en: Browser
fr: Navigateur

en: Preferred handler:
fr: Gestionnaire préféré :

[ctx: @action:button]
en: Invoke Handler
fr: Appeler un gestionnaire

en: Address type:
fr: Type d'adresse :

[ctx: @label:textbox]
en: URL for mailing list posting:
fr: URL pour envoi vers une liste de diffusion :

en: Subscribe to List
fr: S'abonner à la liste

en: Post to List
fr: Poster sur la liste

en: Unsubscribe From List
fr: Se désabonner de la liste

en: List Archives
fr: Archives de la liste

en: List Help
fr: Aide de la liste

en: Not available
fr: Non disponible

en: Not available.
fr: Non disponible.

en: KMail was unable to detect any mailing list in this folder.
fr: KMail n'a pas pu détecter de liste de diffusion dans ce dossier.

en: KMail was unable to fully detect a mailing list in this folder. Please fill in the addresses by hand.
fr: KMail n'a pas pu complètement détecter une liste de diffusion dans ce dossier. Veuillez remplir l'adresse manuellement.

[ctx: @label:textbox]
en: Usage:
fr: Utilisation :

[ctx: @label:textbox]
en: Status:
fr: État :

en: %p% full
fr: %p % rempli

en: %1 of %2 used
fr: %1 sur %2 utilisés

[ctx: @title:tab Shortcut settings for a folder.]
en: Shortcut
fr: Raccourci

[ctx: @label:textbox]
en: <qt>To choose a key or a combination of keys which select the current folder, click the button below and then press the key(s) you wish to associate with this folder.</qt>
fr: <qt>Pour sélectionner une touche ou une combinaison de touches permettant la sélection du dossier courant, veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous, puis appuyer sur la ou les touches que vous souhaitez associer au dossier.</qt>

[ctx: @title:tab Templates settings page.]
en: Templates
fr: Modèles

[ctx: @title:tab View settings for a folder.]
en: View
fr: Afficher

[ctx: @option:check]
en: Use custom &icons
fr: Utiliser des icônes personnal&isées

[ctx: Icon used for folders with no unread messages.]
en: &Normal:
fr: &Normal :

[ctx: Icon used for folders which do have unread messages.]
en: &Unread:
fr: Non l&u :

en: (%1%)
fr: (%1 %)

en: Retrieval Options
fr: Options de réception

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures identities]
en: Identities
fr: Identités

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to receive mail]
en: Receiving
fr: Réception

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to send mail]
en: Sending
fr: Envoi

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures ldap server]
en: LDAP server
fr: Serveur LDAP

[ctx: @label:textbox]
en: Outgoing accounts (add at least one):
fr: Comptes d'envoi (Ajoutez au moins un compte !) :

[ctx: @option:check]
en: &Confirm action
fr: &Confirmer une action

en: Before sending:
fr: Avant l'envoi :

[ctx: @option:check]
en: Check spelling
fr: Vérification de l'orthographe

en: Never Automatically
fr: Jamais automatiquement

en: On Manual Mail Checks
fr: Lors des vérifications manuelles du courriel

en: On All Mail Checks
fr: Lors de toutes les vérifications du courriel

en: Send &messages in outbox folder:
fr: Envo&yer les messages de la boite d'envoi :

en: Send Now
fr: Envoyer maintenant

en: Send Later
fr: Envoyer ultérieurement

en: Defa&ult send method:
fr: Type d'envoi par &défaut :

[ctx: @option:check]
en: Enable Undo Send
fr: Activer l'envoi d'annulations

en: Add Mail Account…
fr: Ajouter un compte de messagerie…

en: Custom Account…
fr: Compte personnalisé…

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Include in Manual Mail Check
fr: Inclure dans la vérification manuelle du courriel

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Switch offline on KMail Shutdown
fr: Passer en mode hors-ligne à l'arrêt de KMail

[ctx: @action]
en: Check mail on startup
fr: Relever le courriel au démarrage

en: New Mail Notifier Agent not registered. Please contact your administrator.
fr: L'agent de notification d'arrivée de nouveaux courriels n'est pas enregistré. Veuillez contacter votre administrateur.

en: General
fr: Général

en: Fonts
fr: Polices

en: Colors
fr: Couleurs

en: Layout
fr: Disposition

en: Message List
fr: Liste des messages

en: Message Tags
fr: Étiquettes de message

en: Message Body
fr: Texte du message

en: Message List - Unread Messages
fr: Liste des messages - Messages non lus

en: Message List - Important Messages
fr: Liste des messages - Messages importants

en: Message List - Action Item Messages
fr: Liste des messages - Messages d'actions à effectuer

en: Fixed Width Font
fr: Police à espacement fixe

en: Composer
fr: Éditeur

en: Printing Output
fr: Sortie sur imprimante

[ctx: @option:check]
en: &Use custom fonts
fr: &Utiliser des fontes personnalisées

[ctx: @label:textbox]
en: Apply &to:
fr: Applique&r à :

en: Quoted Text - First Level
fr: Citation - premier niveau

en: Quoted Text - Second Level
fr: Citation - deuxième niveau

en: Quoted Text - Third Level
fr: Citation - troisième niveau

en: Link
fr: Lien

en: Unread Message
fr: Message non lu

en: Important Message
fr: Message important

en: Action Item Message
fr: Message d'action à effectuer

en: HTML Status Bar Background - No HTML Message
fr: Barre d'état d'arrière-plan pour le HTML - message non HTML

en: HTML Status Bar Foreground - No HTML Message
fr: Barre d'état d'avant-plan pour le HTML - message non HTML

en: HTML Status Bar Background - HTML Message
fr: Barre d'état d'arrière-plan pour le HTML - message HTML

en: HTML Status Bar Foreground - HTML Message
fr: Barre d'état d'avant-plan pour le HTML - message HTML

[ctx: @option:check]
en: &Use custom colors
fr: &Utiliser des couleurs personnalisées

[ctx: @option:check]
en: Recycle colors on deep &quoting
fr: Réutiliser les couleurs pour les citations plus &profondes

[ctx: @option:check]
en: &Do not change color from original HTML mail
fr: Ne pas changer la couleur &du courriel originel au format « HTML »

[ctx: @label:textbox]
en: Close to quota threshold:
fr: Proche du seuil de quota :

[ctx: @option:check]
en: Show folder quick search field
fr: Afficher le champ de recherche rapide de dossiers

[ctx: @option:radio]
en: Never
fr: Jamais

[ctx: @label]
en: Show favorite folders view:
fr: Afficher la vue des dossiers favoris :

[ctx: @option:radio]
en: As icons
fr: En icônes

[ctx: @option:radio]
en: As list
fr: En liste

[ctx: @option:radio]
en: Always
fr: Toujours

[ctx: @label]
en: Folder tooltips:
fr: Astuces des dossiers :

en: Sta&ndard format (%1)
fr: Format &standard (%1)

en: Locali&zed format (%1)
fr: Format ré&gional (%1)

en: Smart for&mat (%1)
fr: For&mat intelligent (%1)

en: C&ustom format:
fr: Format p&ersonnalisé :

en: Default aggregation:
fr: Agrégation par défaut :

en: Default theme:
fr: Thème par défaut :

[ctx: @label:textbox]
en: <qt><a href="whatsthis1">Custom format information…</a></qt>
fr: <qt><a href="whatsthis1">Informations sur le format personnalisé…</a></qt>

en: <qt><p><strong>These expressions may be used for the date:</strong></p><ul><li>d - the day as a number without a leading zero (1-31)</li><li>dd - the day as a number with a leading zero (01-31)</li><li>ddd - the abbreviated day name (Mon - Sun)</li><li>dddd - the long day name (Monday - Sunday)</li><li>M - the month as a number without a leading zero (1-12)</li><li>MM - the month as a number with a leading zero (01-12)</li><li>MMM - the abbreviated month name (Jan - Dec)</li><li>MMMM - the long month name (January - December)</li><li>yy - the year as a two digit number (00-99)</li><li>yyyy - the year as a four digit number (0000-9999)</li></ul><p><strong>These expressions may be used for the time:</strong></p> <ul><li>h - the hour without a leading zero (0-23 or 1-12 if AM/PM display)</li><li>hh - the hour with a leading zero (00-23 or 01-12 if AM/PM display)</li><li>m - the minutes without a leading zero (0-59)</li><li>mm - the minutes with a leading zero (00-59)</li><li>s - the seconds without a leading zero (0-59)</li><li>ss - the seconds with a leading zero (00-59)</li><li>z - the milliseconds without leading zeroes (0-999)</li><li>zzz - the milliseconds with leading zeroes (000-999)</li><li>AP - switch to AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</li><li>ap - switch to AM/PM display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</li><li>Z - time zone in numeric form (-0500)</li></ul><p><strong>All other input characters will be ignored.</strong></p></qt>
fr: <qt><p><strong>Ces expressions peuvent être utilisées pour la date :</strong></p> <ul><li>d : le jour sans zéro au début (1-31)</li> <li>dd : le jour avec un zéro au début (01-31)</li> <li>ddd : le nom abrégé du jour (Lun - Dim)</li><li>jjjj : le nom long du jour (Lundi - Dimanche)</li> <li>M : le mois sans zéro au début (1-12)</li> <li>MM : le mois avec un zéro au début (01-12)</li><li>MMM : le nom abrégé du mois (Jan - Déc)</li><li>MMMM : le nom long du mois (Janvier - Décembre)</li><li>yy : l'année sur deux chiffres (00-99)</li><li>yyyy : l'année sur quatre chiffres (0000-9999)</li></ul><p><strong>Ces expressions peuvent être utilisées pour l'heure :</strong></p> <ul><li>h : l'heure sans zéro au début (0-23 ou 1-12 en cas d'affichage AM / PM)</li><li>hh : l'heure avec un zéro au début (00-23 ou 01-12 en cas d'affichage AM / PM)</li><li>m : les minutes sans zéro au début (0-59)</li><li>mm : les minutes avec un zéro au début (00-59)</li><li>s : les secondes sans zéro au début (0-59)</li><li>ss : les secondes avec un zéro au début (00-59)</li><li>z : les millisecondes sans zéro au début (0-999)</li><li>zzz : les millisecondes avec un zéro au début (000-999)</li><li>AP : inverse l'affichage en AM / PM. AP sera remplacé soit par « AM » soit par « PM »</li><li>ap : inverse l'affichage en AM / PM. ap sera remplacé soit par « am » soit par « pm »</li><li>Z : la zone horaire en format numérique (-0500)</li></ul><p><strong>Tous les autres caractères d'entrée seront ignorés.</strong></p></qt>

en: Date Display:
fr: Affichage de la date :

[ctx: @option:check]
en: Display Own Identity
fr: Afficher sa propre identité

en: Message Window
fr: Fenêtre de courriel

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the standalone message window after replying or forwarding the message
fr: Fermer la fenêtre de message après y avoir répondu ou l'avoir transmis

en: System Tray
fr: Boîte à miniatures

[ctx: @option:check]
en: Enable system tray icon
fr: Activer la boite à miniatures du système

[ctx: @option:check]
en: Start minimized to tray
fr: Démarrer en mode réduit dans la barre à miniatures

[ctx: @option:check]
en: Show unread email in Taskbar
fr: Afficher les courriels non lus dans la barre de tâches

en: Plasma activities
fr: Activités de Plasma

[ctx: @option:check]
en: Enable
fr: Activer

en: A&vailable Tags
fr: Étiquettes &disponibles

[ctx: @info:tooltip]
en: Add new tag
fr: Ajouter une nouvelle étiquette

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove selected tag
fr: Supprimer l'étiquette sélectionnée

[ctx: @info:tooltip]
en: Increase tag priority
fr: Augmenter la priorité de l'étiquette

[ctx: @info:tooltip]
en: Decrease tag priority
fr: Réduire la priorité de l'étiquette

en: Ta&g Settings
fr: Configuration des é&tiquettes

en: Delete
fr: Supprimer

en: Do you want to remove tag '%1'?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer l'étiquette « %1 » ?

[ctx: @title:window]
en: Remove Tag
fr: Supprimer une étiquette

en: We cannot create tag. A tag with same name already exists.
fr: Impossible de créer l'étiquette. Une étiquette portant ce nom existe déjà.

[ctx: General settings for the composer.]
en: General
fr: Général

en: Standard Templates
fr: Modèles standards

en: Custom Templates
fr: Modèles personnalisés

[ctx: Settings regarding the subject when composing a message.]
en: Subject
fr: Sujet

en: Headers
fr: En-têtes

[ctx: Config->Composer->Attachments]
en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Auto Resize Image
fr: Redimensionner automatiquement les images

en: Automatically insert the configured signature when starting to compose a message
fr: Insérer automatiquement la signature de la configuration lors du début de la rédaction d'un message

en: Insert the signature above any quoted text
fr: Insérer la signature au dessus du texte cité

en: Insert the RFC-compliant signature separator (two dashes and a space on a line) before the signature
fr: Insérer un séparateur de signature conforme aux RFC (deux tirets et une espace sur une ligne) avant la signature

en: When replying, do not quote any existing signature
fr: Lors d'une réponse, ne pas citer les signatures existantes

en: When replying, only quote the selected text (instead of the complete message), if there is text selected in the message window.
fr: Lors d'une réponse, ne citer que le texte sélectionné (au lieu du message complet), lorsqu'un texte est sélectionné dans la fenêtre du message.

en: When replying, add quote signs in front of all lines of the quoted text, even when the line was created by adding an additional line break while word-wrapping the text.
fr: Lors d'une réponse, ajouter des signes de citation en face de chaque ligne du texte cité, même si la ligne était créée par des retours à la ligne dus à la césure du texte.

en: Enable automatic word wrapping at the specified width
fr: Activer le retour à la ligne automatique au delà de la largeur spécifiée

en: Set the text width for automatic word wrapping
fr: Définir la largeur du texte pour le retour à la ligne automatique

en: When replying or forwarding, quote the message in the original format it was received. If unchecked, the reply will be as plain text by default.
fr: Lors d'une réponse ou d'un transfert, ne citer que le message dans son format original de réception. Si cette option est non sélectionnée, la réponse se fera en texte simple par défaut.

en: Format the plain text part of a message from the HTML markup. Bold, italic and underlined text, lists, and external references are supported.
fr: Mettre en forme le message en texte simple à partir du HTML. L'italique, le gras, le souligné, les listes et les liens externes sont pris en charge.

[ctx: @item:inlistbox Inline mail forwarding]
en: Inline
fr: Incorporé

en: As Attachment
fr: Comme une pièce jointe

en: Set the default forwarded message format
fr: Définir le format par défaut des messages transmis

[ctx: @label:textbox]
en: Default forwarding type:
fr: Type de transfert par défaut :

[ctx: @title:group]
en: Recipients
fr: Destinataires

[ctx: @info:tooltip]
en: Warn if too many recipients are specified
fr: Déclencher un avertissement lors de la spécification d'un nombre trop important de destinataires

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the maximum number of recipients for the warning
fr: Définir le nombre de destinataires maximum pour l'alarme

en: Only allow this many recipients to be specified for the message. This applies to doing a "Reply to All", entering recipients manually or using the "Select…" picker.  Setting this limit helps you to avoid accidentally sending a message to too many people.  Note, however, that it does not take account of distribution lists or mailing lists.
fr: Autoriser uniquement ce nombre maximum de personnes à recevoir un message. Ceci s'applique lors de l'action « Répondre à tous » ou lors de la saisie d'adresses manuellement ou lors de l'utilisation du sélecteur « Sélectionner… ». La mise en place de cette limite a pour objectif de vous empêcher d'envoyer accidentellement un message à trop de personnes. Veuillez néanmoins noter que ceci ne prend pas en compte les listes de distribution ou de discussions.

en: Remember recent addresses entered, and offer them for recipient completion
fr: Se rappeler des adresses récentes saisies afin
    de les proposer pour le complètement d'adresses.

[ctx: No addresses are retained]
en: No save
fr: Pas d'enregistrement

[ctx: @label:textbox]
en: Maximum recent addresses retained:
fr: Nombre maximal d'adresses récentes conservées :

en: The maximum number of recently entered addresses that will be remembered for completion
fr: Le nombre maximal d'adresses récentes qui seront conservées pour le complètement

[ctx: @action:button]
en: Configure Completion…
fr: Configurer le complètement…

[ctx: @title:group]
en: Autosave
fr: Enregistrement automatique

en: No autosave
fr: Pas d'enregistrement automatique

en: Automatically save the message at this specified interval
fr: Automatiquement enregistrer le message à l'intervalle spécifié

[ctx: @title:group]
en: Composer
fr: Éditeur

en: Activate quick text format toolbar
fr: Activer la barre d'outils de formatage rapide de texte

en: Repl&y Subject Prefixes
fr: Préfixes pour le su&jet d'une réponse

[ctx: @label:textbox]
en: Recognize any sequence of the following prefixes (entries are case-insensitive regular expressions):
fr: Reconnaître toute séquence des préfixes suivants (Les entrées sont des expressions rationnelles non sensibles à la casse) :

en: A&dd…
fr: A&jouter...

en: Re&move
fr: Su&pprimer

en: Mod&ify…
fr: Mod&ifier…

en: Enter new reply prefix:
fr: Saisissez un nouveau préfixe de réponse :

en: Do you want to remove reply prefix?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le préfixe de réponse ?

en: Reply Prefix:
fr: Préfixe pour la réponse :

en: For&ward Subject Prefixes
fr: Pré&fixes pour le sujet d'un message transmis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remo&ve
fr: Su&pprimer

en: Add…
fr: Ajouter...

en: Modify…
fr: Modifier…

en: Enter new forward prefix:
fr: Saisissez un nouveau préfixe de transmission :

en: Do you want to remove forward prefix?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le préfixe de transfert ?

en: Forward Prefix:
fr: Préfixe pour un transfert :

[ctx: @option:check]
en: &Use custom message-id suffix
fr: &Utiliser un suffixe personnalisé pour le champ « Message-Id »

[ctx: @label:textbox]
en: Custom message-&id suffix:
fr: Suff&ixe personnalisé pour le champ « Message-Id » :

[ctx: @label:textbox]
en: Define custom mime header fields:
fr: Définir des champs d'en-tête « MIME » personnalisés :

[ctx: @title:column Name of the mime header.]
en: Name
fr: Nom

[ctx: @title:column Value of the mimeheader.]
en: Value
fr: Valeur

[ctx: @action:button Add new mime header field.]
en: Ne&w
fr: &Nouveau

[ctx: @action:button]
en: Re&move
fr: Suppri&mer

[ctx: @label:textbox Name of the mime header.]
en: &Name:
fr: No&m :

[ctx: @label:textbox]
en: &Value:
fr: &Valeur :

en: 'Content-Type' is not an authorized string. This header will be not saved.
fr: « Content-Type » n'est pas une chaine permise. Cette en-tête ne sera pas enregistrée.

[ctx: @title:window]
en: Invalid header
fr: En-tête non valable

[ctx: @option:check]
en: E&nable detection of missing attachments
fr: Activer la détection des pièces joi&ntes manquantes

[ctx: @label:textbox]
en: Recognize any of the following key words as intention to attach a file:
fr: Reconnaître n'importe lequel des mots clés suivants comme une intention pour joindre un fichier :

en: Enter new key word:
fr: Saisissez un nouveau mot clé :

en: Do you want to remove this attachment word?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le texte de pièce jointe ?

en: Attachment Word:
fr: Mot pour pièce jointe :

[ctx: @label:textbox]
en: Maximum Attachment Size:
fr: Taille maximale de pièce jointe :

[ctx: spinbox suffix: unit for kilobyte]
en:  kB
fr:  ko

en: No limit
fr: Pas de limite

[ctx: @action]
en: Add
fr: Ajouter

[ctx: @action]
en: Remove
fr: Supprimer

en: Folders
fr: Dossiers

en: Printing
fr: Impression

en: User Feedback
fr: Retours des utilisateurs

en: Check Before Send Plugins
fr: Modules complémentaires de vérification avant l'envoi

en: Composer Plugins
fr: Modules complémentaires d'édition

en: Grammar Checker Plugins
fr: Modules externes de vérification grammaticale

en: Tools Plugins
fr: Modules complémentaires d'outils

en: Editor Plugins
fr: Modules complémentaires d'édition

en: Message Viewer
fr: Afficheur de messages

en: Webengine Plugins
fr: Modules complémentaires pour WebEngine

en: Header Style Plugins
fr: Modules complémentaires de style d'en-tête

en: Text Conversion Plugins
fr: Modules de conversion de texte

en: Misc
fr: Divers

en: Confirm Deleting Emails Plugins
fr: Confirmer la suppression des modules externes de courriels

en: Akonadi Agents
fr: Agents Akonadi

en: Reading
fr: Consultation

en: Message Disposition Notifications
fr: Accusés de réception

en: Encryption
fr: Chiffrement

en: S/MIME Validation
fr: Validation S/MIME

en: Email Address:
fr: Adresse électronique :

en: Do you want to remove this email address?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette adresse de courriel ?

en: Changing the global HTML setting will override all folder specific values.
fr: Le fait de modifier la configuration HTML globale écrasera toutes les valeurs propres à un dossier.

en: %v day | %v days
fr[0]: jour %v
fr[1]: %v jours

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Settings
fr: Configuration de GnuPG

[ctx: @label:textbox]
en: The module is missing. Please verify your installation. This module is provided by Kleopatra.
fr: Impossible de trouver ce module. Veuillez vérifier votre installation. Ce module est fourni par Kleopatra.

en: GnuPG Configure Module Error
fr: Erreur du module de configuration de GnuPG

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
fr: Cette option nécessite une version de « dirmngr » supérieure à 0.9.0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
fr: aucun serveur mandataire

en: (Current system setting: %1)
fr: (Configuration actuelle du système : %1)

[ctx: @title:window]
en: Select Contact
fr: Sélectionnez le contact

en: Select
fr: Sélectionner

[ctx: @title:window for archiving a folder]
en: Archive Folder
fr: Archiver le dossier

[ctx: @action]
en: Archive
fr: Archiver

[ctx: @label:textbox]
en: &Folder:
fr: &Dossier :

[ctx: @label:textbox]
en: F&ormat:
fr: Fo&rmat :

en: Compressed Zip Archive (.zip)
fr: Archive ZIP compressée (« .zip »)

en: Uncompressed Archive (.tar)
fr: Archive « TAR » non compressée (« .tar »)

en: BZ2-Compressed Tar Archive (.tar.bz2)
fr: Archive TAR compressée par BZ2 (« .tar.bz2 »)

en: GZ-Compressed Tar Archive (.tar.gz)
fr: Archive TAR compressée par GZ (« .tar.gz »)

[ctx: @label:textbox]
en: &Archive File:
fr: Fichier d'&archive :

en: Archive file (*.tar *.zip *.tar.gz *.tar.bz2)
fr: Fichier d'archives (*.tar *.zip *.tar.gz *.tar.bz2)

[ctx: @option:check]
en: &Delete folder and subfolders after completion
fr: Supprimer les &dossiers et les sous-dossiers à terminaison.

[ctx: @option:check]
en: Archive all subfolders
fr: Archiver tous les sous-dossiers

en: Please select the folder that should be archived.
fr: Choisissez le dossier à archiver.

[ctx: @title:window]
en: No folder selected
fr: Aucun dossier sélectionné

en: 1 attachment (%2) | %1 attachments (%2)
fr[0]: Une pièce jointe (%2)
fr[1]: %1 pièces jointes (%2)

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide attachment list
fr: Masquer la liste des pièces jointes

[ctx: @info:tooltip]
en: Show attachment list
fr: Afficher la liste des pièces jointes

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the dictionary to use when spell-checking this message
fr: Sélectionnez le dictionnaire à utiliser lors de la vérification orthographique de ce message

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the sent-mail folder where a copy of this message will be saved
fr: Sélectionnez le dossier des courriels envoyés où une copie de ce message sera enregistrée

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the outgoing account to use for sending this message
fr: Sélectionnez le compte sortant à utiliser pour envoyer ce message

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the "From:" email address for this message
fr: Définissez l'adresse de courriel « De : » de ce message

[ctx: @label:textbox]
en: &Identity:
fr: &Identité :

[ctx: @label:textbox]
en: &Dictionary:
fr: &Dictionnaire :

[ctx: @label:textbox]
en: &Sent-Mail folder:
fr: Dossier de&s messages envoyés :

[ctx: @label:textbox]
en: &Mail transport:
fr: &Transport de courriels :

[ctx: sender address field]
en: &From:
fr: &De :

[ctx: @label:textbox Subject of email.]
en: S&ubject:
fr: &Sujet :

[ctx: @title:window]
en: Composer
fr: Éditeur

en: &Send Mail
fr: &Envoyer le courriel

en: &Send Mail Via
fr: Env&oyer le courriel via

en: Send
fr: Envoyer

en: Send &Later
fr: Envoyer plus &tard

en: Send &Later Via
fr: Envoyer plus ta&rd via

[ctx: Queue the message for sending at a later date]
en: Queue
fr: Envoyer plus tard

en: Save as &Draft
fr: Enregistrer comme &brouillon

en: Save email in Draft folder
fr: Enregistrer le courriel dans le dossier des brouillons

en: Save as &Template
fr: Enregistrer comme m&odèle

en: Save email in Template folder
fr: Enregistrer le courriel dans le dossier des modèles

en: Save as &File
fr: Enregistrer dans un &fichier

en: Save email as text or html file
fr: Enregistrer le courriel dans un fichier texte ou html

en: &Insert Text File…
fr: &Insérer un fichier de texte…

en: &Insert Recent Text File
fr: &Insérer un fichier texte récent

en: &Address Book
fr: Carnet d'&adresses

en: Open Address Book
fr: Ouvrir le carnet d'adresses

en: &New Composer
fr: &Nouvel éditeur

[ctx: @action]
en: Select &Recipients…
fr: Sélectionner les destinatai&res…

[ctx: @action]
en: Save &Distribution List…
fr: Enregistrer la liste de &distribution…

[ctx: @action]
en: Paste as Attac&hment
fr: Coller comme &pièce jointe

[ctx: @action]
en: Cl&ean Spaces
fr: Supprim&er les espaces

[ctx: @action]
en: Use Fi&xed Font
fr: Utiliser une police à largeur fi&xe

[ctx: @action]
en: &Request Disposition Notification
fr: Notification d'accusé de &réception

[ctx: @action]
en: &Request Delivery Confirmation
fr: Confirmation de la transmission de la &requête

[ctx: @action]
en: &Wordwrap
fr: R&etour à la ligne

[ctx: @action]
en: &Snippets
fr: &Fragments

[ctx: @action]
en: &Automatic Spellchecking
fr: Correction orthographique &automatique

[ctx: @action]
en: Rich Text Editing
fr: Modification de texte enrichi

en: Rich Text
fr: Texte enrichi

[ctx: @info:tooltip]
en: Toggle rich text editing mode
fr: Activer / désactiver l'éditeur de texte enrichi

[ctx: @action]
en: &All Fields
fr: Tous les ch&amps

[ctx: @action]
en: &Identity
fr: &Identité

[ctx: @action]
en: &Dictionary
fr: &Dictionnaire

[ctx: @action]
en: &Sent-Mail Folder
fr: Do&ssier des messages envoyés

[ctx: @action]
en: &Mail Transport
fr: &Transport du courriel

[ctx: @action]
en: &From
fr: D&e

[ctx: @action:inmenu Show the subject in the composer window.]
en: S&ubject
fr: &Sujet

[ctx: @action]
en: Append S&ignature
fr: Insérer la signature à la &fin

[ctx: @action]
en: Pr&epend Signature
fr: Insérer la signature au &début

[ctx: @action]
en: Insert Signature At C&ursor Position
fr: Insérer la signature à la position du &curseur

en: &Spellchecker…
fr: Véri&fication orthographique

en: Spellchecker
fr: Vérification orthographique

en: &Encrypt Message
fr: &Chiffrer le message

en: Encrypt
fr: Chiffrer

en: &Sign Message
fr: &Signer le message

en: Sign
fr: Signer

en: &Cryptographic Message Format
fr: &Format de message chiffré

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a cryptographic format for this message
fr: Sélectionnez le format de chiffrement pour ce message

en: Create Follow Up Reminder…
fr: Créer un rappel de messages suivis…

en: Configure KMail…
fr: Configurer KMail…

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
fr: <qt>Ceci masquera complètement la barre de menu. Vous pouvez l'afficher à nouveau en pressant %1.</qt>

[ctx: @title:window]
en: Hide menu bar
fr: Masquer la barre de menus

[ctx: Shows the linenumber of the cursor position.]
en:  Line: %1
fr:  Ligne : %1

[ctx: @label:textbox]
en:  Column: %1
fr:  Colonne : %1

en: OVR
fr: ÉCR

en: Spellcheck: on
fr: Vérification de l'orthographe activée

en: Spellcheck: off
fr: Vérification de l'orthographe désactivée

en: Re&save as Template
fr: Enregi&strer de nouveau comme modèle

en: &Save as Draft
fr: Enregi&strer comme brouillon

en: Resave this message in the Templates folder. It can then be used at a later time.
fr: Enregistrer de nouveau ce message dans le dossier des modèles. Il pourra alors être utilisé plus tard.

en: Save this message in the Drafts folder. It can then be edited and sent at a later time.
fr: Enregistrer ce message dans le dossier des brouillons. Il pourra alors être modifié et envoyé plus tard.

en: Do you want to save the message for later or discard it?
fr: Voulez-vous enregistrer le message pour plus tard ou le détruire ?

[ctx: @title:window]
en: Close Composer
fr: Fermer l'éditeur

[ctx: @title:window]
en: Autosave Message Failed
fr: Échec de l'enregistrement automatique

[ctx: @title:window]
en: Sending Message Failed
fr: Échec de l'envoi du message

en: Could not start "KAddressbook" program. Please check your installation.
fr: Impossible de lancer l'application KAddressBook. Veuillez vérifier votre installation.

[ctx: @title:window]
en: Unable to start "KAddressbook" program
fr: Impossible de lancer l'application KAddressBook.

[ctx: @title:window]
en: Insert File
fr: Insérer un fichier

[ctx: @action]
en: Add as &Inline Image
fr: Ajouter comme image &intégrée

[ctx: @action]
en: Add as &Attachment
fr: &Ajouter comme pièce jointe

en: Name of the attachment:
fr: Nom de la pièce jointe :

en: Attachment name can't be empty
fr: Le nom de la pièce jointe ne peut être vide.

[ctx: @title:window]
en: Invalid Attachment Name
fr: Nom de pièce jointe non valable

en: Add URL into Message | Add URLs into Message
fr[0]: Ajouter l'URL dans le message
fr[1]: Ajouter les URLs dans le message

en: Add File as &Attachment | Add Files as &Attachment
fr[0]: Ajouter le fichier comme &pièce jointe
fr[1]: Ajouter les fichiers comme &pièces jointes

[ctx: @title:window]
en: Insert clipboard text as attachment
fr: Insérer le texte du presse-papier comme pièce jointe

en: unnamed
fr: sans nom

en: <qt><p>In order to be able to sign this message you first have to define the (OpenPGP or S/MIME) signing key to use.</p><p>Please select the key to use in the identity configuration.</p></qt>
fr: <qt><p>Pour pouvoir signer ce message, vous devez d'abord définir la clé (OpenPGP ou S/MIME) à utiliser. </p><p>Vous pouvez la définir pour l'identité actuelle dans la configuration des identités.</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Undefined Signing Key
fr: Clé de signature non définie

en: You must enter your email address in the From: field. You should also set your email address for all identities, so that you do not have to enter it for each message.
fr: Vous devez saisir votre adresse électronique dans le champ « De : ». Définissez également votre adresse de courrier électronique pour pour les identités, de façon à ne plus avoir à le faire pour chaque message.

en: You must specify at least one receiver, either in the To: field or as CC or as BCC.
fr: Vous devez spécifier au moins un destinataire, soit dans le champ « À : », soit en CC, soit en BCC.

en: To: field is empty. Send message anyway?
fr: Aucun destinataire saisi. Voulez-vous tout de même envoyer le message ?

[ctx: @title:window]
en: No To: specified
fr: Aucun destinataire spécifié

[ctx: @action:button]
en: S&end as Is
fr: &Envoyer tel quel

[ctx: @action:button]
en: &Specify the To field
fr: &Spécifier le champ « À »

en: You did not specify a subject. Send message anyway?
fr: Vous n'avez pas saisi de sujet. Voulez-vous envoyer le message quand même ?

[ctx: @title:window]
en: No Subject Specified
fr: Aucun objet spécifié

[ctx: @action:button]
en: &Specify the Subject
fr: &Spécifier l'objet

en: You must specify at least one receiver in order to be able to encrypt a draft.
fr: Vous devez spécifier au moins un destinataire, afin de pouvoir chiffrer ce brouillon.

en: About to send email…
fr: Sur le point d'envoyer un courriel…

[ctx: @title:window]
en: Send Confirmation
fr: Envoyer une confirmation

[ctx: @action:button]
en: &Send Now
fr: Envoyer &maintenant

[ctx: @action:button]
en: Send &Later
fr: Envoyer p&lus tard

en: You are trying to send the mail to more than %1 recipients. Send message anyway?
fr: Vous tentez d'envoyer ce message à plus de %1 destinataires. Voulez-vous tout de même envoyer ce courrier électronique ?

[ctx: @title:window]
en: Too many recipients
fr: Trop de destinataires

[ctx: @action:button]
en: &Send as Is
fr: Envo&yer tel quel

[ctx: @action:button]
en: &Edit Recipients
fr: Modifi&er les destinataires

en: Turning HTML mode off will cause the text to lose the formatting. Are you sure?
fr: Désactiver le mode HTML occasionnera la perte de la mise en page. Voulez-vous vraiment continuer ?

[ctx: @title:window]
en: Lose the formatting?
fr: Perdre la mise en page ?

[ctx: @action:button]
en: Lose Formatting
fr: Oublier la mise en page

[ctx: @action:button]
en: Add Markup Plain Text
fr: Ajouter des balises en texte simple

[ctx: The argument is as PGP fingerprint]
en: Your selected PGP key (%1) doesn't exist in your keyring or is not suitable for encryption.
fr: Votre clé « PGP » sélectionnée (%1) n'existe pas dans votre trousseau de clés ou ne convient pas au chiffrement.

[ctx: The argument is as PGP fingerprint]
en: Your selected PGP signing key (%1) doesn't exist in your keyring or is not suitable for signing.
fr: Votre clé de signature « PGP » sélectionnée (%1) n'existe pas dans votre trousseau de clés ou ne convient pas à la signature.

[ctx: The argument is as SMIME fingerprint]
en: Your selected SMIME key (%1) doesn't exist in your keyring or is not suitable for encryption.
fr: Votre clé de signature « SMIME » sélectionnée (%1) n'existe pas dans votre trousseau de clés ou ne convient pas pour le chiffrement.

[ctx: The argument is as SMIME fingerprint]
en: Your selected SMIME signing key (%1) doesn't exist in your keyring or is not suitable for signing.
fr: Votre clé de signature « SMIME » sélectionnée (%1) n'existe pas dans votre trousseau de clés ou ne convient pas à la signature.

[ctx: @info:tooltip]
en: Encrypt
fr: Chiffré

[ctx: @info:tooltip]
en: Not Encrypt
fr: Ne pas chiffrer

[ctx: @info:tooltip]
en: No key found for the recipient.
fr: Aucune clé trouvée pour le destinataire.

[ctx: @info:tooltip]
en: Autocrypt gossip key is used for this recipient. We got this key from 3rd party recipients. This key is not verified.
fr: La clé de chiffrement automatique générique est utilisée par le destinataire. Cette clé a été reçu de destinataires tiers. Cette clé est non vérifiée.

[ctx: @info:tooltip]
en: Autocrypt key is used for this recipient. This key is not verified. The recipient prefers encrypted replies.
fr: La clé de chiffrement automatique est utilisée par le destinataire. Cette clé est non vérifiée. Le destinataire préfère les réponses chiffrées.

[ctx: @info:tooltip]
en: Autocrypt key is used for this recipient. This key is not verified. The recipient does not prefer encrypted replies.
fr: La clé de chiffrement automatique est utilisée par le destinataire. Cette clé est non vérifiée. Le destinataire ne préfère pas les réponses chiffrées.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is not trusted. It hasn't enough validity. You can sign the key, if you communicated the fingerprint by another channel. Click the icon for details.
fr: La clé de chiffrement est non fiable. Sa validité n'est pas suffisante. Vous pouvez signer la clé, si vous avez communiqué l'empreinte numérique par une autre canal. Veuillez cliquer sur l'icône pour plus de détails.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is not trusted. It hasn't been used anywhere to guarantee it belongs to the stated person. By using the key will be trusted more. Or you can sign the key, if you communicated the fingerprint by another channel. Click the icon for details.
fr: La clé de chiffrement est non fiable. Elle n'a été utilisée nulle part pour garantir qu'elle appartient à la personne déclarée. L'utilisation de la clé permet d'augmenter son niveau de confiance. Ou, vous pouvez signer la clé, si vous avez communiqué l'empreinte numérique par un autre canal. Veuillez cliquer sur l'icône pour plus de détails.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is not trusted. It has conflicting TOFU data. Click the icon for details.
fr: La clé de chiffrement est non fiable. Elle présente un conflit avec les données « TOFU ». Veuillez cliquer sur l'icône pour plus de détails.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is not trusted. It has unknown validity in TOFU data. Click the icon for details.
fr: La clé de chiffrement est non fiable. Elle présente une validité inconnue dans les données « TOFU ». Veuillez cliquer sur l'icône pour plus de détails.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is not trusted. The key is marked as bad. Click the icon for details.
fr: La clé de chiffrement est non fiable. la clé est marquée comme mauvaise. Veuillez cliquer sur l'icône pour plus de détails.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is only marginally trusted and hasn't been used enough time to guarantee it belongs to the stated person. By using the key will be trusted more. Or you can sign the key, if you communicated the fingerprint by another channel. Click the icon for details.
fr: La clé de chiffrement n'a qu'un niveau de confiance faible et n'a pas été utilisée suffisamment de temps pour garantir qu'elle appartient à la personne déclarée. L'utilisation de la clé permettra d'augmenter le niveau de confiance. Ou, vous pouvez signer la clé, si vous avez communiqué l'empreinte numérique par un autre canal. Veuillez cliquer sur l'icône pour plus de détails.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is only marginally trusted. You can sign the key, if you communicated the fingerprint by another channel. Click the icon for details.
fr: La clé de chiffrement n'a qu'un niveau de confiance faible. Vous pouvez signer la clé, si vous avez communiqué l'empreinte numérique par un autre canal. Veuillez cliquer sur l'icône pour plus de détails.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is only marginally trusted, but has been used enough times to be very likely controlled by the stated person. By using the key will be trusted more. Or you can sign the key, if you communicated the fingerprint by another channel. Click the icon for details.
fr: La clé de chiffrement n'est que partiellement de confiance. Cependant, elle a été utilisée suffisamment de fois pour être très probablement contrôlée par la personne déclarée. L'utilisation de cette augmentera d'avantage son niveau de confiance. Ou vous pouvez signer la clé, si vous avez transmis l'empreinte numérique par un autre canal. Veuillez cliquer sur l'icône pour plus de détails.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is fully trusted. You can raise the security level, by signing the key. Click the icon for details.
fr: La clé de chiffrement est totalement fiable. Vous pouvez augmenter le niveau de sécurité, en signer la clé. Veuillez cliquer sur l'icône pour plus de détails.

[ctx: @info:tooltip]
en: The encryption key is ultimately trusted or is signed by another ultimately trusted key. Click the icon for details.
fr: La clé de chiffrement possède un niveau de fiabilité très élevée ou est signée par une autre clé avec un niveau de fiabilité très élevée. Veuillez cliquer sur l'icône pour plus de détails.

en:  Column: %1
fr:  Colonne : %1

[ctx: if in your language something like 'certificate(s)' is not possible please use the plural in the translation]
en: <qt>No valid and trusted encryption certificate was found for "%1".<br/><br/>Select the certificate(s) which should be used for this recipient. If there is no suitable certificate in the list you can also search for external certificates by clicking the button: search for external certificates.</qt>
fr: <qt>Aucun certificat de chiffrement valable et fiable n'a été trouvé pour « %1 ». <br/><br/>Sélectionnez le ou les certificats devant être utilisés pour ce destinataire. S'il n'y a aucun certificat approprié dans la liste, vous pouvez également rechercher des certificats externes en cliquant sur le bouton « Rechercher des certificats externes ». </qt>

en: Encryption Key Selection
fr: Sélection de la clé de chiffrement

[ctx: @title:window]
en: Plugin Editor Information
fr: Informations sur l'éditeur de modules externes

[ctx: @title:window]
en: Details
fr: Détails

[ctx: @label:textbox]
en: Select email to put in whitelist:
fr: Sélectionnez un courriel à mettre en liste blanche :

en: Found potential phishing email addresses <a href="phishingdetails">(details…)</a>
fr: Certaines adresses utilisées pour l'hameçonnage ont été identifiées <a href="phishingdetails">(Pour plus d'informations…)</a>

[ctx: @action]
en: Send Now
fr: Envoyer maintenant

[ctx: @info:tooltip]
en: Set a subject for this message
fr: Définissez un objet pou ce message

en: This shortcut allows to send mail directly.
    Mail can be send accidentally.
    What do you want to do?
fr: Ce raccourci permet d'envoyer des courriels directement. 
    Un courriel peut être envoyé de façon accidentelle.
    Que voulez-vous faire ?

en: Configure shortcut
fr: Configurer le raccourci

en: Remove Shortcut
fr: Supprimer le raccourci

en: Ask Before Sending
fr: Demander avant l'envoi

en: Sending Without Confirmation
fr: Envoi sans confirmation

en: This attachment: <ul><li>%1</li></ul> was added externally. Remove it if it's an error.
fr: Cette pièce jointe : <ul><li>%1</li></ul> a été ajoutée de façon externe. Supprimez la si c'est une erreur.

en: These attachments: <ul><li>%1</li></ul> were added externally. Remove them if it's an error.
fr: Ces pièces jointes : <ul><li>%1</li></ul> ont été ajoutée de façon externe. Supprimez les si c'est une erreur.

en: The message you have composed seems to refer to an attached file but you have not attached anything. Do you want to attach a file to your message?
fr: Le message que vous avez composé fait référence à un fichier joint, mais vous n'avez rien joint. Voulez-vous joindre un fichier à votre message ?

en: &Attach file
fr: &Joindre un fichier

en: &Remind me later
fr: &Me prévenir ultérieurement

en: External editor was started.
fr: L'éditeur externe est démarré.

en: Transport was not found. Please verify that you will use a correct mail transport.
fr: Impossible de trouver le transport. Veuillez vérifier que vous utilisez un transport de courriel valable.

en: Sent Folder is not defined. Please set it before sending the mail.
fr: Le dossier des messages envoyés n'est pas défini. Veuillez le définir avant d'envoyer le message.

en: Identity was not found. Please verify that you will use a correct identity.
fr: Impossible de trouver l'identité. Veuillez vérifier que vous utilisez une identité valable.

en: Dictionary was not found. Please verify that you will use a correct dictionary.
fr: Impossible de trouver le dictionnaire. Veuillez vérifier que vous utilisez un dictionnaire valable.

[ctx: @info:status]
en: We have reached maximum recipients. Truncating recipients list to %1.
fr: Le nombre maximum de destinataires a été atteint. La liste des destinataires est réduite à %1.

en: Message will be signed
fr: Le message sera signé

en: Message will not be signed
fr: Le message ne sera pas signé

en: Message will be encrypted
fr: Le message sera chiffré

en: Message will not be encrypted
fr: Le message ne sera pas chiffré

en: Cannot fetch collection. %1
fr: Il est impossible d'extraire la collection. %1

en: Folder name not defined.
fr: Nom de dossier non défini.

en: Unable to create folder. %1
fr: Il est impossible de créer le dossier. %1

en: Archive folder not defined. Please verify settings for account %1
fr: Dossier d'archives non défini. Veuillez vérifier les paramètres du compte %1

en: No messages selected.
fr: Aucun message sélectionné.

en: List of collections is empty. %1
fr: La liste de collections est vide. %1

en: This folder %1 is read only. Please verify the configuration of account %2
fr: Ce dossier %1 est en lecture seule. Veuillez vérifier la configuration du compte %2

en: Cannot move messages.
fr: Impossible de déplacer les messages.

en: Unable to fetch folder. Error reported: %1
fr: Il est impossible d'extraire le dossier. Erreur signalée : %1

en: No folder returned.
fr: Aucun dossier renvoyé.

en: Unable to fetch parent folder. Error reported: %1
fr: Il est impossible d'extraire le dossier parent. Erreur signalée : %1

en: Unable to return list of folders.
fr: Il est impossible de renvoyer la liste des dossiers.

en: Messages archived
fr: Messages archivés

en: Folder Shortcut %1
fr: Raccourci du dossier %1

[ctx: List of message viewer closed]
en: Closed Reader
fr: Lecteur fermé

en: Clear History
fr: Effacer l'historique

[ctx: @action]
en: Reopen Closed Viewer
fr: Ouvrir à nouveau l'afficheur venant d'être fermé

en: You do not have your own contact defined in the address book.
fr: Votre contact propre n'est pas défini dans le carnet d'adresses.

[ctx: @title:window]
en: No Picture
fr: Aucune image

en: No picture set for your address book entry.
fr: Aucune image définie pour votre entrée dans le carnet d'adresses.

[ctx: @title:window]
en: Create own vCard
fr: Créer ma propre vCard

[ctx: @option:radio]
en: &With empty fields
fr: Avec des champs &vides

[ctx: @option:radio]
en: &From existing vCard
fr: À partir d'un élément « vCard » &existante

[ctx: @label:textbox]
en: &vCard path:
fr: Emplacement des &vCard :

[ctx: @option:radio]
en: &Duplicate existing vCard
fr: &Dupliquer un élément « vCard » existant

[ctx: @label:textbox]
en: &Existing identities:
fr: Id&entités existantes :

[ctx: @info:status]
en: Could not start OpenPGP certificate generation.
fr: Impossible de lancer la génération de certificats « OpenPGP ».

en: Could not start OpenPGP certificate generation: %1
fr: Impossible de lancer la génération de certificats « OpenPGP » : %1

[ctx: @title]
en: Generating an OpenPGP Certificate…
fr: Génération d'un certificat « OpenPGP » en cours…

en: The process of generating an OpenPGP certificate requires large amounts of random numbers. This may require several minutes…
fr: Le processus de génération d'un certificat « OpenPGP » nécessite de grandes quantités de nombres aléatoires. Cela peut prendre plusieurs minutes...

en: Could not generate an OpenPGP certificate: %1
fr: Impossible de générer un certificat « OpenPGP » : %1

[ctx: @info:status]
en: Key generation was cancelled.
fr: La génération de clé a été annulée.

en: No key
fr: Aucune clé

en: Generate a new OpenPGP certificate
fr: Générer un nouveau certificat « OpenPGP »

[ctx: @title:window]
en: Key Generation Error
fr: Erreur lors de la génération des clés

[ctx: @title:window]
en: Edit Identity
fr: Modifier l'identité

[ctx: @title:tab General identity settings.]
en: General
fr: Général

[ctx: @label:textbox]
en: &Your name:
fr: &Votre nom :

en: <qt><h3>Your name</h3><p>This field should contain your name as you would like it to appear in the email header that is sent out;</p><p>if you leave this blank your real name will not appear, only the email address.</p></qt>
fr: <qt> <h3>Votre nom</h3> <p> Ce champ doit comporter votre nom, comme vous voulez qu'il apparaisse dans l'en-tête du courrier électronique qui sera envoyé.</p> <p>Si vous le laissez vide, votre vrai nom n'apparaitra pas, seulement l'adresse électronique.</p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: Organi&zation:
fr: O&rganisation :

en: <qt><h3>Organization</h3><p>This field should have the name of your organization if you would like it to be shown in the email header that is sent out.</p><p>It is safe (and normal) to leave this blank.</p></qt>
fr: <qt><h3>Organisation</h3> <p>Ce champ doit comporter le nom de votre organisation si vous voulez qu'il soit indiqué dans l'en-tête du courrier électronique envoyé.</p> <p>C'est sécurisant (et normal) de le laisser vide.</p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: &Email address:
fr: Adress&e de courriel :

en: <qt><h3>Email address</h3><p>This field should have your full email address.</p><p>This address is the primary one, used for all outgoing mail. If you have more than one address, either create a new identity, or add additional alias addresses in the field below.</p><p>If you leave this blank, or get it wrong, people will have trouble replying to you.</p></qt>
fr: <qt><h3>Adresse électronique</h3><p>Ce champ donne votre adresse de courriel complète.</p><p>Cette adresse est la principale, et est utilisé pour tous les messages envoyés. Si vous avez plus d'une adresse, vous pouvez créer une nouvelle identité, ou utiliser un alias d'adresse additionnel dans le champ ci-dessous.</p><p>Si vous laissez ce champ vide ou si vous vous trompez, les personnes auront des difficultés à vous répondre.</p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: Email a&liases:
fr: A&lias de l'adresse de courriel :

en: <qt><h3>Email aliases</h3><p>This field contains alias addresses that should also be considered as belonging to this identity (as opposed to representing a different identity).</p><p>Example:</p><table><tr><th>Primary address:</th><td>first.last@example.org</td></tr><tr><th>Aliases:</th><td>first@example.org<br>last@example.org</td></tr></table><p>Type one alias address per line.</p></qt>
fr: <qt><h3>Alias d'adresse électronique</h3><p>Ce champ contient les alias que vous considérez appartenir à cette identité (contrairement à une identité différente).</p><p>Exemple :</p><table><tr><th>Adresse principale :</th><td>prénom.nom@exemple.org</td></tr><tr><th>Alias :</th><td>prénom@exemple.org<br>nom@exemple.org</td></tr></table><p>Saisissez un alias par ligne.</p></qt>

en: Cryptography
fr: Chiffrement

en: <qt><p>The OpenPGP key you choose here will be used to digitally sign messages. You can also use GnuPG keys.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to digitally sign emails using OpenPGP; normal mail functions will not be affected.</p><p>You can find out more about keys at <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>
fr: <qt><p>La clé OpenPGP que vous choisissez ici sera utilisée pour signer numériquement vos messages. Vous pouvez aussi utiliser des clés GnuPG.</p><p>Vous pouvez laisser cette option vide, mais KMail ne sera pas en mesure de chiffrer les courriers électroniques à l'aide de OpenPGP. Les fonctions normales de messagerie n'en seront pas affectées.</p><p> Vous trouverez davantage d'informations sur les clés ici : <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: OpenPGP signing key:
fr: Clé de signature « OpenPGP » :

[ctx: @option:check]
en: Use same key for encryption and signing
fr: Utiliser la même clé de chiffrement et de signature

en: OpenPGP key:
fr: Clé « OpenPGP » :

en: OpenPGP signing key:
fr: Clé de signature OpenPGP :

en: <qt><p>The OpenPGP key you choose here will be used to encrypt messages to yourself and for the "Attach My Public Key" feature in the composer. You can also use GnuPG keys.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to encrypt copies of outgoing messages to you using OpenPGP; normal mail functions will not be affected.</p><p>You can find out more about keys at <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>
fr: <qt><p>La clé OpenPGP que vous choisissez ici sera utilisée pour chiffrer les messages vers vous-même et pour la fonctionnalité « Attacher ma clé publique » dans l'éditeur de courriels. Vous pouvez aussi utiliser des clés GnuPG.</p><p>Vous pouvez laisser ce champ vide, mais KMail ne sera pas en mesure de chiffrer les copies des messages sortants avec OpenPGP ; les fonctions de base n'en seront pas affectées.</p><p>Vous trouverez davantage d'informations sur les clés ici : <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: OpenPGP encryption key:
fr: Clé de chiffrement « OpenPGP »:

en: <qt><p>The S/MIME (X.509) certificate you choose here will be used to digitally sign messages.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to digitally sign emails using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
fr: <qt><p>Le certificat S/MIME (X 509) que vous choisissez ici sera utilisé pour signer numériquement les messages.</p><p>Vous pouvez laisser cette case vide, mais KMail ne sera pas en mesure de chiffrer les courriers électroniques. Les fonctions de base n'en seront pas affectées.</p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: S/MIME signing certificate:
fr: Certificat de signature « S / MIME » :

en: <qt><p>The S/MIME certificate you choose here will be used to encrypt messages to yourself and for the "Attach My Certificate" feature in the composer.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to encrypt copies of outgoing messages to you using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
fr: <qt><p>Le certificat S/MIME que vous choisissez ici sera utilisé afin de chiffrer les messages envoyés à vous-même et pour la fonctionnalité « Attacher mon certificat » dans l'éditeur.</p> <p>Vous pouvez laisser ceci vide, mais KMail ne sera pas capable de chiffrer les copies des courriers électroniques sortants en utilisant S/MIME. Les fonctions de base ne seront pas affectées.</p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: S/MIME encryption certificate:
fr: Certificat de chiffrement « S / MIME » :

[ctx: preferred format of encrypted messages]
en: Preferred format:
fr: Format préféré :

en: Enable Autocrypt
fr: Activer le chiffrement automatique

[ctx: @label:textbox]
en: Autocrypt:
fr: Chiffrement automatique :

[ctx: @option:check]
en: Let others know you prefer encryption
fr: Indiquer aux autres que vous préférez le chiffrement

en: Overwrite global settings for security defaults
fr: Écraser les paramètres globaux par les paramètres de sécurité par défaut

[ctx: @label:textbox]
en: Overwrite defaults:
fr: Écraser la configuration par défaut :

[ctx: @option:check]
en: Sign messages
fr: Signer les messages

[ctx: @option:check]
en: Encrypt messages when possible
fr: Chiffrer les messages lorsque possible

[ctx: @option:check]
en: Warn when trying to send unsigned messages
fr: Émettre une alarme lors d'une tentative d'envoi de messages non signés

[ctx: @option:check]
en: Warn when trying to send unencrypted messages
fr: Émettre une alarme lors d'une tentative d'envoi de messages non chiffrés

[ctx: @title:tab Advanced identity settings.]
en: Advanced
fr: Avancées

[ctx: @label:textbox]
en: &Reply-To address:
fr: Adresse de &réponse :

en: <qt><h3>Reply-To addresses</h3><p>This sets the <tt>Reply-to:</tt> header to contain a different email address to the normal <tt>From:</tt> address.</p><p>This can be useful when you have a group of people working together in similar roles. For example, you might want any emails sent to have your email in the <tt>From:</tt> field, but any responses to go to a group address.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
fr: <qt><h3>Répondre à cette adresse électronique</h3><p>Cela fixe l'en-tête <tt>Répondre à : </tt> avec une adresse de courrier électronique différente de l'adresse fixée par <tt>De : </tt>.</p><p>Ceci peut être utile si vous avez un groupe de personne travaillant ensemble avec des rôles similaires. Par exemple, vous voulez que tous les courriers électronique envoyés contiennent votre adresse de courrier électronique dans le champ <tt>De : </tt>, mais toutes les réponses soient dirigées vers une adresse électronique du groupe.</p> <p>Dans le doute, laissez ce champ vide.</p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: &CC addresses:
fr: Adresses d'envoi en &copie :

en: <qt><h3>CC (Carbon Copy) addresses</h3><p>The addresses that you enter here will be added to each outgoing mail that is sent with this identity.</p><p>This is commonly used to send a copy of each sent message to another account of yours.</p><p>To specify more than one address, use commas to separate the list of CC recipients.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
fr: <qt> <h3>Adresses d'envoi en copie (Carbon Copy - CC) </h3> <p>Les adresses que vous donnez ici seront ajoutées à chaque courriel sortant envoyé avec cette identité.</p> <p>Ceci sert habituellement à envoyer une copie de chaque message envoyé à un autre de vos comptes.</p> <p>Pour spécifier plus d'une adresse, utilisez des virgules pour séparer la liste des destinataires en CC.</p><p>En cas de doute, laissez ce champ vide.</p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: &BCC addresses:
fr: Adresses d'en&voi en copie cachée :

en: <qt><h3>BCC (Blind Carbon Copy) addresses</h3><p>The addresses that you enter here will be added to each outgoing mail that is sent with this identity. They will not be visible to other recipients.</p><p>This is commonly used to send a copy of each sent message to another account of yours.</p><p>To specify more than one address, use commas to separate the list of BCC recipients.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
fr: <qt> <h3>Adresses d'envoi en copie cachée (Blind Carbon Copy - BCC) </h3> <p>Les adresses que vous donnez ici seront ajoutées à chaque courriel sortant envoyé avec cette identité. Elles ne seront pas visibles par les autres destinataires.</p> <p>Ceci sert habituellement à envoyer une copie de chaque message envoyé à un autre de vos comptes.</p> <p>Pour spécifier plus d'une adresse, utilisez des virgules pour séparer la liste des destinataires en BCC.</p><p>En cas de doute, laissez ce champ vide.</p></qt>

[ctx: @label:textbox]
en: D&ictionary:
fr: D&ictionnaire :

en: Select Send-mail Folder
fr: Sélectionner le dossier des messages envoyés

[ctx: @option:check]
en: Sent-mail &folder:
fr: Dossier des messages envo&yés :

en: Select Draft Folder
fr: Sélectionner de dossier des brouillons

[ctx: @label:textbox]
en: &Drafts folder:
fr: &Dossier des brouillons :

en: Select Templates Folder
fr: Sélectionner le dossier des modèles

[ctx: @label:textbox]
en: &Templates folder:
fr: Dossier des &modèles :

en: Select Spam Folder
fr: Sélectionner un dossier de pourriels

[ctx: @option:check]
en: Spam &folder:
fr: Dossier de &pourriels :

en: Configure Expire Folder...
fr: Configurer le dossier de mise en quarantaine...

[ctx: @option:check]
en: Outgoing Account:
fr: Compte sortant :

[ctx: @option:check]
en: Attach my vCard to message
fr: Ajouter mon élément « vCard » au message

[ctx: @action:button]
en: Create…
fr: Créer…

[ctx: @label:textbox]
en: Autocorrection language:
fr: Langue de correction automatique :

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore default domain name
fr: Restaurer le nom de domaine par défaut

[ctx: @label:textbox]
en: Defaul&t domain:
fr: Domaine par défau&t :

en: <qt><p>The default domain is used to complete email addresses that only consist of the user's name.</p></qt>
fr: <qt><p>Le domaine par défaut est utilisé pour compléter l'adresse de courrier électronique qui consiste seulement en le nom de l'utilisateur.</p></qt>

[ctx: @option:check]
en: &Use custom message templates for this identity
fr: &Utiliser des modèles de messages personnalisés pour cette identité

[ctx: @action:button]
en: &Copy Global Templates
fr: &Copier les modèles globaux

en: Templates
fr: Modèles

en: Picture
fr: Image

en: Activities
fr: Activités

en: Invalid Email Alias "%1"
fr: Alias d'adresse électronique « %1 » non valable

en: You must provide an email for this identity.
fr: Vous devez fournir une adresse de courriel pour cette identité.

[ctx: @title:window]
en: Empty Email Address
fr: Adresse de courriel vide

[ctx: @title:window]
en: Invalid Email Address
fr: Adresse de courriel non valable

en: One of the configured OpenPGP signing keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
fr: Une des clés de signature OpenPGP configurées ne contient pas d'identifiant d'utilisateur avec l'adresse électronique configurée pour cette identité (%1).
    Ceci peut occasionner des messages d'avertissement du côté destinataire en essayant de vérifier les signatures effectuées avec cette configuration.

en: One of the configured OpenPGP encryption keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
fr: Une des clés de chiffrement OpenPGP ne contient pas d'identifiant d'utilisateur avec l'adresse électronique configurée pour cette identité (%1).

en: One of the configured S/MIME signing certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
fr: Un des certificats de signature S/MIME configurés ne contient pas l'adresse électronique configurée pour cette identité (%1).
    Ceci peut occasionner des messages d'avertissement du côté destinataire en essayant de vérifier les signatures effectuées avec cette configuration.

en: One of the configured S/MIME encryption certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
fr: Un des certificats de signature S/MIME configurés ne contient pas l'adresse électronique configurée pour cette identité (%1).

[ctx: @title:window]
en: Email Address Not Found in Key/Certificates
fr: Impossible de trouver l'adresse électronique dans les clés / certificats

en: The signature file is not valid
fr: Le fichier de signature n'est pas valable

[ctx: @title:window]
en: Edit Identity "%1"
fr: Modifier l'identité « %1 »

en: Some custom folder for identity does not exist (anymore); therefore, default folders will be used.
fr: Un dossier personnalisé pour cette identité n'existe pas (ou plus) ; de ce fait, le dossier par défaut sera utilisé.

en: Create…
fr: Créer…

en: Edit…
fr: Modifier…

[ctx: @title:window]
en: Edit own vCard
fr: Modifier ma vCard

en: Delete current vCard
fr: Supprimer la vCard actuelle

en: Are you sure you want to delete this vCard?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette vCard ?

[ctx: @title:window]
en: Delete vCard
fr: Supprimer un élément « vCard »

en: We cannot delete vCard file.
fr: Impossible de supprimer le fichier vCard.

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
fr: Voulez-vous vraiment annuler ?

[ctx: @action:button]
en: Cancel Editing
fr: Annuler les modifications

[ctx: @action:button]
en: Do Not Cancel
fr: Ne pas annuler

[ctx: @title:window]
en: Expire Spam Folder
fr: Dossier de mise en quarantaine des pourriels

en: <qt>Do you really want to remove the identity named <b>%1</b>?</qt>
fr: <qt>Voulez-vous vraiment supprimer l'identité nommée <b>%1</b> ?</qt>

en: Do you really want to remove this %1 identity? | Do you really want to remove these %1 identities?
fr[0]: <qt>Voulez-vous vraiment supprimer l'identité nommée <b>%1</b> ?</qt>
fr[1]: <qt>Voulez-vous vraiment supprimer l'identité nommée <b>%1</b> ?</qt>

en: Remove Identity | Remove Identities
fr[0]: Supprimer une identité
fr[1]: Supprimer les identités

[ctx: @action:button]
en: &Remove
fr: Supprime&r

[ctx: @action]
en: Add…
fr: Ajouter...

[ctx: @action]
en: Modify…
fr: Modifier…

[ctx: @action]
en: Rename
fr: Renommer

[ctx: @action]
en: Set as Default
fr: Définir par défaut

[ctx: @title:window]
en: New Identity
fr: Nouvelle identité

[ctx: @label:textbox]
en: &New identity:
fr: &Nouvelle identité :

[ctx: @option:radio]
en: &Use System Settings values
fr: &Utiliser les valeurs de la configuration du système

[ctx: @option:radio]
en: &Duplicate existing identity
fr: &Dupliquer une identité existante

en: Face
fr: Visage

en: More information under <a href="https://quimby.gnus.org/circus/face/">https://quimby.gnus.org/circus/face/</a>.
fr: Plus d'informations disponibles à l'adresse <a href="https://quimby.gnus.org/circus/face/">https://quimby.gnus.org/circus/face/</a>.

en: Examples are available at <a href="https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/">https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/</a>.
fr: Des exemples sont disponibles sur <a href="http://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/">https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/</a>.

en: No image will be sent.
fr: Aucune image ne sera envoyée.

en: KMail will send a colored image through the Face header.
fr: KMail enverra une image en couleurs grâce à l'en-tête de Face.

en: KMail will send a black-and-white image through the X-Face header.
fr: KMail enverra une image en noir et blanc grâce à l'en-tête de X-Face.

en: KMail will send both a colored and a black-and-white image.
fr: KMail enverra à la fois, une image en couleurs et une image en noir et blanc.

en: Failed to reduce image size to fit in header.
fr: Impossible de réduire la taille de l'image pour s'adapter à l'en-tête.

en: Failed to reduce image size to fit in header. Install pngquant to obtain better compression results.
fr: Impossible de réduire la taille de l'image pour s'adapter à l'en-tête. Veuillez installer le programme « pngquant » pour obtenir de meilleurs résultats de compression.

en: Install pngquant to obtain better image quality.
fr: Installer le programme « pngquant » pour obtenir une meilleure qualité d'image.

en: pngquant exited with code %1: %2
fr: Le programme « pngquant » s'est terminé avec le code %1 : %2

en: Email added successfully.
fr: Les messages ont été ajoutés avec succès.

en: Distribution list %2 is empty, it cannot be used. | Distribution lists %2 are empty, they cannot be used.
fr[0]: La liste de distribution « %2 » est vide et ne peut pas être utilisée.
fr[1]: Les listes de distribution « %2 » sont vides et ne peuvent pas être utilisées.

en: Clear Akonadi Cache
fr: Effacer le cache de Akonadi

en: Done
fr: Terminé

[ctx: @title:window]
en: Add to Address Book
fr: Ajouter au carnet d'adresses

en: Contact created successfully
fr: Contact créé avec succès

en: Contact cannot be stored: %1
fr: Impossible d'enregistrer le contact : %1

[ctx: @title:window]
en: Failed to store contact
fr: Impossible d'enregistrer un contact

en: Do you want to attach this folder "%1"?
fr: Voulez-vous vraiment joindre le dossier « %1 » ?

[ctx: @title:window]
en: Attach Folder
fr: Joindre un dossier

[ctx: @action:button]
en: Attach
fr: Joindre

[ctx: @action:button]
en: Do Not Attach
fr: Ne pas joindre

[ctx: @title:window]
en: Delete Search
fr: Supprimer la recherche

en: <qt>Are you sure you want to delete the search <b>%1</b>?<br />Any messages it shows will still be available in their original folder.</qt>
fr: <qt>Voulez-vous vraiment supprimer la recherche <b>%1</b> ? <br />Les messages y apparaissant seront toujours disponibles dans leurs dossiers originaux.</qt>

[ctx: @action:button Delete search]
en: &Delete
fr: &Supprimer

[ctx: @title:window]
en: Delete Folder
fr: Supprimer le dossier

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <b>%1</b>?</qt>
fr: <qt>Voulez-vous vraiment effacer le dossier vide <b>%1</b> ?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <resource>%1</resource> and all its subfolders? Those subfolders might not be empty and their contents will be discarded as well. <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
fr: <qt>Voulez-vous vraiment supprimer le dossier vide <resource>%1</resource> ainsi que ses sous-dossiers ? Ils peuvent ne pas être vides et leurs données seront alors perdues. <p><b>Attention, </b>les messages supprimés ne sont pas placés dans la corbeille et sont donc définitivement perdus.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource>, discarding its contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
fr: <qt>Voulez-vous vraiment supprimer le dossier <resource>%1</resource> et effacer son contenu ? <p><b>Attention, </b>les messages supprimés ne sont pas placés dans la corbeille et sont donc définitivement perdus.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource> and all its subfolders, discarding their contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
fr: <qt>Voulez-vous vraiment supprimer le dossier <resource>%1</resource>, tous ses sous-dossiers, ainsi que leur contenu ? <p><b>Attention, </b>les messages supprimés ne sont pas placés dans la corbeille et sont donc définitivement perdus.</p></qt>

[ctx: @action:button Delete folder]
en: &Delete
fr: &Supprimer

en: Removing duplicates
fr: Suppressions des doublons

en: Error occurred during removing duplicate emails: '%1'
fr: Erreur lors de la suppression des messages doublons : « %1 »

[ctx: @title:window]
en: Error while removing duplicates
fr: Erreur lors de la suppression des doublons

[ctx: @title:window]
en: Save File as
fr: Enregistrer le fichier sous

[ctx: @info:shell]
en: Set subject of message
fr: Définir l'objet du message

en: Send CC: to 'address'. This can be repeated
fr: Envoyer en « CC : » vers « Adresse ». Cette opération peut être effectuée plusieurs fois.

en: Send BCC: to 'address'. This can be repeated
fr: Envoyer en « BCC : » vers « Adresse ». Cette opération peut être effectuée plusieurs fois.

en: Set replyTo to 'address'
fr: Définir l'adresse de réponse à « adresse »

[ctx: @info:shell]
en: Add 'header' to message. This can be repeated
fr: Ajouter « En-tête » au message. Cette opération peut être effectuée plusieurs fois.

[ctx: @info:shell]
en: Read message body from 'file'
fr: Lire le corps du message à partir de « fichier ».

[ctx: @info:shell]
en: Set body of message
fr: Définir le corps du message

[ctx: @info:shell]
en: Add an attachment to the mail. This can be repeated
fr: Ajouter une pièce jointe au message. Cette opération peut être effectuée plusieurs fois.

[ctx: @info:shell]
en: Only check for new mail
fr: Ne vérifier que les nouveaux messages

[ctx: @info:shell]
en: Start minimized to tray
fr: Démarrer en mode réduit dans la barre à miniatures

[ctx: @info:shell]
en: Only open composer window
fr: N'ouvrir qu'une fenêtre d'édition

[ctx: @info:shell]
en: Set identity name
fr: Définir le nom d'identité

[ctx: @info:shell]
en: View the given message file
fr: Afficher le fichier de message fourni.

[ctx: @info:shell]
en: Set body of message as html
fr: Définir le corps du message au format « HTML »

[ctx: @info:shell]
en: Lists the available options for user feedback
fr: Liste les options disponibles pour le retour des utilisateurs

[ctx: @info:shell]
en: Send message to 'address' or attach the file the 'URL' points to
fr: Envoyer le courriel à « adresse » ou joindre le fichier défini par « URL »

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

[ctx: @title:menu New message, folder or new window.]
note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: New
fr: Nouveau

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: &Édition

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fr: &Afficher

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
fr: &Aller

note: i18n: ectx: Menu (folder)
en: F&older
fr: D&ossier

note: i18n: ectx: Menu (apply_filters_folder_actions)
en: Apply Filters on Folder
fr: Appliquer les filtres sur le dossier

note: i18n: ectx: Menu (apply_filters_folder_recursive_actions)
en: Apply Filters on Folder and all its Subfolders
fr: Appliquer les filtres sur le dossier et tous ses sous-dossiers

note: i18n: ectx: Menu (reply_special)
en: Reply Special
fr: Réponse spéciale

note: i18n: ectx: Menu (menubar_message_forward)
en: &Forward
fr: &Transmettre

note: i18n: ectx: Menu (apply_filter_actions)
en: A&pply Filter
fr: A&ppliquer les filtres

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fr: &Outils

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fr: &Configuration

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fr: &Aide

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale

[ctx: @title:window]
en: Please wait
fr: Veuillez patienter

en: Please wait while the message is transferred | Please wait while the %1 messages are transferred
fr[0]: Veuillez patienter pendant le transfert de ce message
fr[1]: Veuillez patienter pendant le transfert de ces %1 messages

[ctx: @title:window]
en: Save To File
fr: Enregistrer dans un fichier

[ctx: @title:window]
en: Open Message
fr: Ouvrir un message

en: The file does not contain a message.
fr: Le fichier ne contient pas de message.

en: The file contains multiple messages. Only the first message is shown.
fr: Le fichier contient plusieurs messages. Seul le premier est affiché.

en: Do you want to forward the selected messages as attachments in one message (as a MIME digest) or as individual messages?
fr: Voulez-vous vraiment transmettre les messages sélectionnés en tant que pièce jointe dans un seul message (sous la même forme qu'une réduction MIME), ou en tant que messages individuels ?

[ctx: @action:button]
en: Send As Digest
fr: Envoyer en tant que résumé

[ctx: @action:button]
en: Send Individually
fr: Envoyer individuellement

en: Filtering messages
fr: Filtrage des messages

en: Filtering message %1 of %2
fr: Filtrage du message %1 sur %2

en: Moving messages
fr: Déplacement des messages

en: Deleting messages
fr: Suppression des messages

[ctx: @info:progress]
en: Deleting Attachments
fr: Suppression des pièces jointes en cours

note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: Insert
fr: Insérer

note: i18n: ectx: Menu (attach)
en: &Attach
fr: &Joindre

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
fr: Barre d'outils HTML

note: i18n: ectx: ToolBar (directionToolBar)
en: Text Direction Toolbar
fr: Barre d'outils d'orientation du texte

en: KMail is set to be offline; all network jobs are suspended
fr: KMail est maintenant en mode déconnecté, les tâches réseau sont suspendues

en: Send Email
fr: Envoyer le courrier électronique

en: Impossible to send email
fr: Impossible d'envoyer le courrier électronique

en: KMail is set to be online; all network jobs resumed
fr: KMail est maintenant en mode en ligne, les tâches réseau reprennent

en: KMail is set to be online; all network jobs will resume when a network connection is detected
fr: KMail est maintenant en ligne ; les tâches réseau reprendront lorsqu'une connexion réseau sera détectée.

en: KMail is currently in offline mode. How do you want to proceed?
fr: KMail est pour le moment en mode hors ligne. Que voulez-vous faire ?

[ctx: @title:window]
en: Online/Offline
fr: En ligne / Hors ligne

[ctx: @action:button]
en: Work Online
fr: Travailler en ligne

[ctx: @action:button]
en: Work Offline
fr: Travailler hors ligne

en: Network connection detected, all network jobs resumed
fr: Connexion réseau détectée, les tâches réseau reprennent

en: No network connection detected, all network jobs are suspended
fr: Aucune connexion réseau détectée, les tâches réseau sont suspendues

en: Failed to open autosave file at %1.
    Reason: %2
fr: Impossible d'ouvrir le fichier enregistré automatiquement à %1.
    Raison : %2

[ctx: @title:window]
en: Opening Autosave File Failed
fr: Impossible d'ouvrir le fichier d'enregistrement automatique

en: This identity has been changed to use the default transport: | These %1 identities have been changed to use the default transport:
fr[0]: Cette identité a été modifiée afin qu'elle utilise le transport par défaut :
fr[1]: Ces %1 identités ont été modifiées afin qu'elles utilisent le transport par défaut :

en: This identity has been changed to use the modified transport: | These %1 identities have been changed to use the modified transport:
fr[0]: Cette identité a été modifiée afin qu'elle utilise le transport édité :
fr[1]: Ces %1 identités ont été modifiées afin qu'elles utilisent le transport édité :

en: Sending messages
fr: Envoi des messages

en: Initiating sending process…
fr: Initialisation du processus d'envoi en cours…

en: Resource %1 is broken.
    %2
fr: La ressource %1 ne fonctionne pas.
    %2

[ctx: <source>: <error message>]
en: %1: %2
fr: %1 : %2

en: Archive Mail Agent was not registered.
fr: L'agent d'archivage de courriel n'a pas été enregistré.

en: Send Later Agent was not registered.
fr: L'agent d'envoi différé n'a pas été enregistré.

en: Mail Merge Agent was not registered.
fr: L'agent de fusion de courriels n'a pas été enregistré.

en: Followup Reminder Agent was not registered.
fr: L'agent de rappel des messages suivis n'a pas été enregistré

en: Could not start certificate manager; please make sure you have Kleopatra properly installed.
fr: Impossible de lancer le gestionnaire de certificats ; veuillez vérifier que Kleopatra est correctement installé.

[ctx: @title:window]
en: KMail Error
fr: Erreur de KMail

en: Could not start "ImportWizard" program. Please check your installation.
fr: Impossible de lancer le programme d'assistant d'importation « ImportWizard ». Veuillez vérifier votre installation.

[ctx: @title:window]
en: Unable to start "ImportWizard" program
fr: Impossible de lancer le programme d'assistant d'importation « ImportWizard ».

en: Could not start "PIM Data Exporter" program. Please check your installation.
fr: Impossible de lancer le programme d'exportation des données PIM. Veuillez vérifier votre installation.

[ctx: @title:window]
en: Unable to start "PIM Data Exporter" program
fr: Impossible de lancer le programme d'exportation de données « PIM »

en: Could not start the ImportWizard. Please make sure you have ImportWizard properly installed.
fr: Impossible de lancer l'assistant d'importation. Veuillez vérifier que ImportWizard est correctement installé.

[ctx: @title:window]
en: Unable to start ImportWizard
fr: Impossible de démarrer l'assistant d'importation

en: Another mailer was found on system. Do you want to import data from it?
fr: Un autre outil de messagerie a été trouvé sur votre système. Voulez-vous importer les données de celui-ci ?

[ctx: @action:button]
en: Import
fr: Importer

[ctx: @action:button]
en: Do Not Import
fr: Ne pas importer

en: Could not start the import wizard. Please check your installation.
fr: Impossible de lancer l'assistant d'importation. Veuillez vérifier votre installation.

en: Unable to start import wizard
fr: Impossible de démarrer l'assistant d'importation

[ctx: @action]
en: (loading templates…)
fr: (Chargement des modèles en cours…)

en: No Subject
fr: Pas de sujet

en: (no templates)
fr: (aucun modèle)

en: This folder does not have any expiry options set
fr: Ce dossier n'a aucune option d'expiration activée

en: <qt>Are you sure you want to expire the folder <b>%1</b>?</qt>
fr: <qt>Voulez-vous vraiment purger les messages expirés du dossier <b>%1</b> ?</qt>

en: Expire Folder
fr: Purger le dossier

[ctx: @action:button]
en: &Expire
fr: Faire &expirer

[ctx: @title:window]
en: Empty Trash
fr: Vider la corbeille

[ctx: @title:window]
en: Move to Trash
fr: Déplacer dans la corbeille

en: Are you sure you want to empty the trash folder?
fr: Voulez-vous vraiment vider la corbeille ?

en: <qt>Are you sure you want to move all messages from folder <b>%1</b> to the trash?</qt>
fr: <qt>Voulez-vous vraiment déplacer tous les messages du dossier <b>%1</b> dans la corbeille ?</qt>

en: Moved all messages to the trash
fr: Tous les messages ont été déplacés vers la corbeille

en: Are you sure you want to expire all old messages?
fr: Voulez-vous vraiment purger tous les messages expirés ?

en: Expire Old Messages?
fr: Purger les anciens messages ayant expirés ?

[ctx: @action:button]
en: Expire
fr: Faire expirer

en: Loading external references in html mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
fr: Le chargement des références externes dans les courriels HTML vous rend plus vulnérable au courrier indésirable et peut augmenter les risques de vulnérabilité et d'intrusion dans votre système.

[ctx: @title:window]
en: Security Warning
fr: Avertissement de sécurité

[ctx: @action:button]
en: Load External References
fr: Charger les références externes

en: <qt>Do you really want to delete the selected message?<br />Once deleted, it cannot be restored.</qt> | <qt>Do you really want to delete the %1 selected messages?<br />Once deleted, they cannot be restored.</qt>
fr[0]: <qt>Voulez-vous vraiment supprimer le message sélectionné ?<br />Une fois supprimé, il ne pourra pas être restauré.</qt>
fr[1]: <qt>Voulez-vous vraiment supprimer les %1 messages sélectionnés ?<br />Une fois supprimés, ils ne pourront pas être restaurés.</qt>

[ctx: @title:window]
en: Delete Messages
fr: Supprimer les messages

[ctx: @title:window]
en: Delete Message
fr: Supprimer un message

en: Moving messages…
fr: Déplacement des messages...

en: Deleting messages…
fr: Suppression des messages...

en: Messages deleted successfully.
fr: Les messages ont été supprimés avec succès.

en: Messages moved successfully.
fr: Les messages ont été correctement déplacés.

en: Deleting messages failed.
fr: Échec de la suppression des messages.

en: Deleting messages canceled.
fr: Annulation de la suppression des messages.

en: Moving messages failed.
fr: Les messages n'ont pas pu être déplacés.

en: Moving messages canceled.
fr: Le déplacement des messages a été annulé.

[ctx: @title:window]
en: Move Messages to Folder
fr: Déplacer les messages vers le dossier

en: Copying messages…
fr: Copie des messages…

en: Messages copied successfully.
fr: Les messages ont été correctement copiés.

en: Copying messages failed.
fr: Échec de la copie des messages.

en: Copying messages canceled.
fr: Annulation de la copie des messages.

[ctx: @title:window]
en: Copy Messages to Folder
fr: Copier les messages dans le dossier

en: Moving messages to trash…
fr: Déplacement des messages dans la corbeille…

en: Deleting and moving messages to trash…
fr: Suppression et déplacement des messages dans la corbeille…

en: Messages moved to trash successfully.
fr: Les messages ont été correctement déplacés à la corbeille.

en: Messages moved to trash or deleted successfully
fr: Les messages ont été correctement déplacés à la corbeille ou supprimés.

en: Moving messages to trash failed.
fr: Échec du déplacement des messages dans la corbeille.

en: Deleting or moving messages to trash failed.
fr: Échec du déplacement des messages dans la corbeille ou de leur suppression.

en: Moving messages to trash canceled.
fr: Annulation du déplacement des messages dans la corbeille.

en: Deleting or moving messages to trash canceled.
fr: Annulation du déplacement des messages dans la corbeille ou de leur suppression.

[ctx: @title:window]
en: Jump to Folder
fr: Aller dans le dossier

en: The selected message is encrypted. It's currently not possible to delete attachments from encrypted messages. | The selection contains only encrypted messages, from which it's currently not possible to delete attachments.
fr[0]: Le message sélectionné est chiffré. Il n'est actuellement pas possible de supprimer les pièces jointes provenant de messages chiffrés.
fr[1]: La sélection ne contient que des messages chiffrés, pour lesquels il est actuellement pas possible de supprimer les pièces jointes.

[ctx: @title:window]
en: Delete Attachments from Encrypted Message | Delete Attachments from Encrypted Messages
fr[0]: Supprimer les pièces jointes du message chiffré
fr[1]: Supprimer les pièces jointes des messages chiffrés

en: <html><p>Do you really want to delete all attachments from the selected message?<br />Once deleted, they cannot be restored.</p></html> | <html>Do you really want to delete all attachments from the %1 selected messages?<br />Once deleted, they cannot be restored.</html>
fr[0]: <html><p>Voulez-vous vraiment supprimer toutes les pièces jointes du message sélectionné ? <br/>Une fois supprimées, elles ne pourront pas être restaurées.</p></html>
fr[1]: <html><p>Voulez-vous vraiment supprimer toutes les pièces jointes des %1 messages sélectionnés ? <br/>Une fois supprimées, elles ne pourront pas être restaurées.</p></html>

en: <html><p>Note that deleting attachments from a cryptographically signed message will invalidate its signature.</p></html>
fr: <html><p>Veuillez noter que la suppression des pièces jointes d'un message signé de façon chiffrée invalidera sa signature.</p></html>

en: <html><p>It's not currently possible to delete attachments from encrypted messages.<br />Encrypted messages will be ignored.</p></html>
fr: <html><p>Il n'est actuellement pas possible de supprimer les pièces jointes des messages chiffrés.<br/>Les messages chiffrés seront ignorés.</p></html>

[ctx: @title:window]
en: Delete Attachments
fr: Supprimer les pièces jointes

en: Work Offline
fr: Travailler hors ligne

en: Work Online
fr: Travailler en ligne

en: Save &As…
fr: Enregistrer &sous…

[ctx: @action]
en: &Expire All Folders
fr: Faire e&xpirer tous les dossiers

en: Check &Mail
fr: Re&lever le courriel

en: Check Mail In
fr: Relever le courriel dans

en: Check Mail
fr: Relever le courriel

[ctx: @info:tooltip]
en: Check Mail
fr: Relever les courriels

en: &Send Queued Messages
fr: &Envoyer les messages en attente

en: Online status (unknown)
fr: État de connexion (inconnu)

en: Send Queued Messages Via
fr: Envoyer les messages en attente via

en: Certificate Manager
fr: Gestionnaire des certificats

en: &Import Messages…
fr: &Importer des messages...

[ctx: @action]
en: &Debug Sieve…
fr: &Déboguer Sieve…

[ctx: @action]
en: Filter &Log Viewer…
fr: Filtrer &l'afficheur de journaux...

[ctx: @action]
en: Notification History…
fr: Historique des notifications…

[ctx: @action]
en: &Import from another Email Client…
fr: &Importer depuis un autre client de courriels...

[ctx: @action]
en: Edit "Out of Office" Replies…
fr: Modifier les réponses « Absence du bureau »…

[ctx: @action]
en: &Configure Automatic Archiving…
fr: &Configurer l'archivage automatique…

[ctx: @action]
en: Delayed Messages…
fr: Messages différés…

[ctx: @action]
en: Followup Reminder Messages…
fr: Rappel des messages suivis…

[ctx: @action]
en: Expand All
fr: Tout développer

[ctx: @action]
en: Collapse All
fr: Tout réduire

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: &Delete
fr: &Supprimer

[ctx: @action]
en: M&ove Thread to Trash
fr: Déplacer le fil de discussion dans la c&orbeille

en: Move thread to trashcan
fr: Déplacer le fil de discussion dans la corbeille

en: Delete T&hread
fr: Supprimer le &fil de discussion

en: &Find Messages…
fr: Re&chercher des messages...

[ctx: @action]
en: Select &All Messages
fr: Sélectionner tous les mess&ages

[ctx: @action]
en: &Mailing List Management…
fr: Gestion des listes de diffusio&n…

[ctx: @action]
en: &Clear Akonadi Cache…
fr: Effacer le &cache de Akonadi...

[ctx: @action]
en: &Clear Akonadi Cache in This Folder and All its Subfolders
fr: Effacer le &cache de Akonadi dans ce dossier et tous ses sous-dossiers

en: &Assign Shortcut…
fr: &Affecter un raccourci clavier…

[ctx: @action]
en: &Expiration Settings
fr: Configuration pour l'&expiration

[ctx: @action]
en: &Archive Folder…
fr: &Archiver le dossier...

[ctx: @action]
en: Load E&xternal References
fr: Charger les références e&xternes

en: Copy Message To…
fr: Copier le message vers…

en: Move Message To…
fr: Déplacer le message vers…

en: &New Message…
fr: &Nouveau message...

[ctx: @action:intoolbar New Empty Message]
en: New
fr: Nouveau

en: Message From &Template
fr: Message depuis un &modèle

en: New Message t&o Mailing-List…
fr: Nouveau message vers la lis&te de diffusion…

en: &Create Filter
fr: &Créer un filtre

[ctx: @action]
en: Filter on &Subject…
fr: Filtrer &sur l'objet...

[ctx: @action]
en: Filter on &From…
fr: Filtrer sur l'ex&péditeur…

[ctx: @action]
en: Filter on &To…
fr: Filtrer sur le destina&taire…

[ctx: @action]
en: Filter on &Cc…
fr: Filtrer sur les &Cc…

en: Mark &Thread
fr: Marquer le &fil de discussion

en: Mark Thread as &Read
fr: Marquer comme &lu

en: Mark all messages in the selected thread as read
fr: Marquer tous les messages du fil de discussion comme lus

en: Mark Thread as &Unread
fr: Marquer comme non l&u

en: Mark all messages in the selected thread as unread
fr: Marquer tous les messages du fil de discussion comme non lus

en: Mark Thread as &Important
fr: Marquer comme &important

[ctx: @action:button]
en: Remove &Important Thread Mark
fr: Retirer la marque « &important » du fil de discussions

en: Mark Thread as &Action Item
fr: Marquer comme &action à effectuer

[ctx: @action:button]
en: Remove &Action Item Thread Mark
fr: Retirer la marque « &action à effectuer » du fil de discussions

en: &Watch Thread
fr: &Suivre le fil de discussion

en: &Ignore Thread
fr: &Ignorer le fil de discussion

en: Save A&ttachments…
fr: Enregis&trer les pièces jointes…

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete All Attachments
fr: Supprimer toutes les pièces jointes

en: Copy Decrypted To…
fr: Copier l'élément déchiffré vers…

en: Appl&y All Filters
fr: Appli&quer tous les filtres

[ctx: View->]
en: &Expand Thread / Group
fr: &Déplier le fil de discussion / groupe

en: Expand the current thread or group
fr: Déplier le fil de discussion ou le groupe courant

[ctx: View->]
en: &Collapse Thread / Group
fr: &Réduire le fil de discussion / groupe

en: Collapse the current thread or group
fr: Réduire le fil de discussion ou groupe courant

[ctx: View->]
en: Ex&pand All Threads
fr: Déplier tous les f&ils de discussion

en: Expand all threads in the current folder
fr: Déployer tous les fils du dossier courant

[ctx: View->]
en: C&ollapse All Threads
fr: Réduire t&ous les fils de discussion

en: Collapse all threads in the current folder
fr: Refermer tous les fils du dossier courant

[ctx: @action]
en: &Display Message
fr: &Afficher le message

[ctx: @action]
en: &Next Message
fr: Message suiva&nt

en: Go to the next message
fr: Aller au message suivant

[ctx: @action]
en: Next &Unread Message
fr: Message suivant non l&u

[ctx: @action:inmenu Goto next unread message]
en: Next
fr: Suivant

en: Go to the next unread message
fr: Aller au prochain message non lu

[ctx: @action]
en: &Previous Message
fr: Message &précédent

en: Go to the previous message
fr: Aller au message précédent

[ctx: @action]
en: Previous Unread &Message
fr: &Message précédent non lu

[ctx: @action:inmenu Goto previous unread message.]
en: Previous
fr: Précédent

en: Go to the previous unread message
fr: Aller au message précédent non lu

[ctx: @action]
en: Next Unread &Folder
fr: Dossier suivan&t non lu

en: Go to the next folder with unread messages
fr: Aller au dossier suivant contenant des messages non lus

[ctx: @action]
en: Previous Unread F&older
fr: D&ossier précédent non lu

en: Go to the previous folder with unread messages
fr: Aller au dossier précédent contenant des messages non lus

[ctx: Go->]
en: Next Unread &Text
fr: T&exte suivant non lu

en: Go to the next unread text
fr: Aller au prochain texte non lu

en: Scroll down current message. If at end of current message, go to next unread message.
fr: Faire défiler le message courant vers le bas. À la fin du document, passer au message non lu suivant.

en: Configure &Filters…
fr: Configurer les &filtres…

[ctx: @action]
en: Manage &Sieve Scripts…
fr: Gérer les scripts &Sieve…

en: &Add Account…
fr: &Ajouter un compte…

[ctx: @action:inmenu]
en: What's new
fr: Quoi de neuf

en: Configure &Notifications…
fr: Configurer les &notifications…

en: &Configure KMail…
fr: &Configurer KMail…

[ctx: @action]
en: Expire…
fr: Expiration…

en: Add Favorite Folder…
fr: Ajouter un dossier favori...

en: Apply All Filters
fr: Appliquer tous les filtres

en: Apply Filters on Folder and All its Subfolders
fr: Appliquer les filtres sur le dossier et tous ses sous-dossiers

en: Import/Export KMail Data…
fr: Importer / exporter les données de KMail…

en: New AddressBook Contact…
fr: Nouveau contact du carnet d'adresses…

en: Account &Settings
fr: &Configuration du compte

en: Restart Account
fr: Relancer le compte

[ctx: @action]
en: Copy Message to Folder
fr: Copier le message dans le dossier

en: Jump to Folder…
fr: Se déplacer dans le dossier...

[ctx: @action]
en: Abort Current Operation
fr: Abandonner l'opération en cours

[ctx: @action]
en: Focus on Next Folder
fr: Se focaliser sur le dossier suivant

[ctx: @action]
en: Focus on Previous Folder
fr: Se focaliser sur le dossier précédent

[ctx: @action]
en: Select Folder with Focus
fr: Sélectionner le dossier ayant le focus

[ctx: @action]
en: Focus on First Folder
fr: Se focaliser sur le premier dossier

[ctx: @action]
en: Focus on Last Folder
fr: Se focaliser sur le dernier dossier

[ctx: @action]
en: Focus on Next Message
fr: Se focaliser sur le message suivant

[ctx: @action]
en: Focus on Previous Message
fr: Se focaliser sur le message précédent

[ctx: @action]
en: Select First Message
fr: Sélectionner le premier message

[ctx: @action]
en: Select Last Message
fr: Sélectionner le dernier message

[ctx: @action]
en: Select Message with Focus
fr: Sélectionner le message ayant le focus

[ctx: @action]
en: Set Focus to Quick Search
fr: Placer le focus sur la recherche rapide

[ctx: @action]
en: Extend Selection to Previous Message
fr: Étendre la sélection au message précédent

[ctx: @action]
en: Extend Selection to Next Message
fr: Étendre la sélection au message suivant

[ctx: @action]
en: Move Message to Folder
fr: Déplacer le message dans le dossier

[ctx: @action]
en: Mark All Messages As Read in This Folder and All its Subfolder
fr: Marquer tous messages comme lus dans ce dossier et tous ses sous-dossiers

[ctx: @action]
en: Remove Duplicates in This Folder and All its Subfolder
fr: Supprimer les doublons dans ce dossier et tous ses sous-dossiers

[ctx: @action]
en: Previous Selected Folder
fr: Dossier précédemment sélectionné

[ctx: @action]
en: Next Selected Folder
fr: Dossier suivant sélectionné

[ctx: @title:window]
en: Add Favorite Folder
fr: Ajouter un dossier favori

en: &Delete Search
fr: Su&pprimer la recherche

en: M&ove Thread to Trash
fr: &Déplacer le fil de discussion dans la corbeille

en: Edit Search…
fr: Modifier la recherche…

en: Configure Unified Mailbox
fr: Configurer la boite aux lettres unifiée

en: E&mpty Trash
fr: &Vider la corbeille

en: &Move All Messages to Trash
fr: Tout déplacer dans la &corbeille

en: &Undo
fr: &Annuler

en: &Undo: "%1"
fr: &Annuler : « %1 »

en: Filter %1
fr: Filtre %1

[ctx: Show shortcut for focus quick search. Don't change it]
en: Search… <%1>
fr: Rechercher… <%1>

en: Use of HTML in mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
fr: L'utilisation du HTML dans les messages vous rend plus vulnérable au « spam » et peut augmenter les risques de vulnérabilité et d'intrusion dans votre système.

[ctx: @action:button]
en: Use HTML
fr: Utiliser le format « HTML »

en: You have more than one email account set up.
    Do you want to enable the Unified Mailbox feature to show unified content of your inbox, sent and drafts folders?
    You can configure unified mailboxes, create custom ones or
    disable the feature completely in KMail's Plugin settings.
fr: Vous avez défini plusieurs comptes de courriel.
    Voulez-vous activer la fonctionnalité « Boîte aux lettres unifiée » afin d'afficher de manière unifiée le contenu de vos dossiers « Boîte de réception », « Envoyés » et « Brouillons » ?
    Vous pouvez configurer les boites aux lettres unifiées, créer des boites aux lettres personnalisées
    ou désactiver entièrement la fonctionnalité dans les paramètres des modules externes de KMail.

en: Enable Unified Mailboxes?
fr: Activer les boites aux lettres unifiées ?

[ctx: @action:button]
en: Enable Unified Mailboxes
fr: Activer les boites aux lettres unifiées

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fr: Annuler

en: Do you want to restart Akonadi?
fr: Voulez-vous vraiment ré-initialiser Akonadi ?

[ctx: @title:window]
en: Restart Akonadi
fr: Ré-initialiser Akonadi

[ctx: @action:button]
en: Restart
fr: Redémarrer

en: Akonadi restarted.
fr: Akonadi ré-initialisé.

[ctx: @label:textbox]
en: Starting…
fr: Démarrage en cours…

en: &Move to Trash
fr: &Déplacer dans la corbeille

[ctx: @action:intoolbar Move to Trash]
en: Trash
fr: Corbeille

en: Move message to trashcan
fr: Déplacer le message dans la corbeille

en: Hide menu bar
fr: Masquer la barre de menu

en: Cannot copy item. %1
fr: Impossible de copier l'élément. %1

en: New Message To…
fr: Nouveau message à…

en: Reply To…
fr: Répondre à...

en: Forward To…
fr: Transférer à…

en: Add to Address Book
fr: Ajouter au carnet d'adresses

en: Add to Existing Contact
fr: Ajouter au contact existant

en: Open in Address Book
fr: Ouvrir dans le carnet d'adresses

en: Bookmark This Link
fr: Marquer ce lien

en: Edit contact…
fr: Modifier le contact…

[ctx: @action]
en: Save Link As…
fr: Enregistrer le lien sous…

en: &Find in Message…
fr: Re&chercher dans le message…

[ctx: @action]
en: Save Image On Disk…
fr: Enregistrer l'image sur le disque…

[ctx: @action]
en: Open Image…
fr: Ouvrir une image…

en: Show HTML Format
fr: Afficher le format HTML

[ctx: @action]
en: Show HTML format when mail comes from this contact
fr: Afficher le format « HTML » lorsque le message est en provenance de ce contact

[ctx: @action]
en: Load external reference when mail comes for this contact
fr: Charger la référence externe lorsque le courriel est en provenance de ce contact

[ctx: @action]
en: Share image…
fr: Partager une image…

en: The KDE Mail Client
fr: Le client de messagerie de KDE

en: Retrieving Folder Contents
fr: Réception du contenu du dossier

en: Please wait . . .
fr: Veuillez patienter…

en: Offline
fr: Hors ligne

en: KMail is currently in offline mode. Click <a href="kmail:goOnline">here</a> to go online . . .</p>
fr: KMail est actuellement en mode hors ligne. Cliquez <a href="kmail:goOnline">ici</a> pour être à nouveau en ligne…</p>

en: Account is currently in offline mode. Click <a href="kmail:goResourceOnline">here</a> to go online . . .</p>
fr: Le compte est actuellement en mode hors ligne. Cliquez <a href="kmail:goResourceOnline">ici</a> pour être à nouveau en ligne…</p>

en: Contact modified successfully
fr: Contact modifié avec succès

en: New Messages In
fr: Nouveaux messages dans

en: There are no unread messages
fr: Il n'y a aucun message non lu

en: 1 unread message | %1 unread messages
fr[0]: 1 message non lu
fr[1]: %1 messages non lus

[ctx: @option:check]
en: Show full path for folders
fr: Afficher l'emplacement complet des dossiers

[ctx: @info:tooltip]
en: Show full path for each folder
fr: Afficher l'emplacement absolu pour chaque dossier

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this option if you want to see the full path for each folder listed in the summary. If this option is not enabled, then only the base folder path will be shown.
fr: Activez cette option si vous voulez voir l'emplacement absolu pour chaque dossier dans le sommaire. Si cette option n'est pas activée, seul l'emplacement de base sera affiché.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Message…
fr: Nouveau message...

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create and send a new email message.
fr: Une boite de dialogue s'affichera où vous pourrez créer et envoyer un nouveau courrier électronique.

[ctx: @action:inmenu]
en: Sync Mail
fr: Synchroniser les courriels

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Synchronize groupware mail" ) );
en: Choose this option to synchronize your groupware email.
fr: Choisissez cette option pour synchroniser vos courriers électroniques du logiciel de groupe de travail

en: New Messages
fr: Nouveaux messages

en: <qt><b>%1</b><br/>Total: %2<br/>Unread: %3</qt>
fr: <qt><b>%1</b><br/>Total : %2<br/>Non lu : %3</qt>

[ctx: %1: number of unread messages %2: total number of messages]
en: %1 / %2
fr: %1 / %2

[ctx: @label:textbox]
en: No unread messages in your monitored folders
fr: Aucun message non lu dans vos dossiers surveillés

en: Open Folder: "%1"
fr: Ouvrir le dossier : « %1 »

[ctx: @title:column plugin name]
en: Summary Plugin Name
fr: Nom du module de sommaire

[ctx: @label:textbox]
en: Select the plugin summaries to show on the summary page.
fr: Sélectionner les résumés des modules externes à afficher sur la page de résumé.

en: &Configure Summary View…
fr: &Configurer la vue en sommaire…

en: Kontact Summary
fr: Sommaire Kontact

en: Configure the summary view
fr: Configurer la vue sommaire

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choosing this will show a dialog where you can select which summaries you want to see and also allow you to configure the summaries to your liking.
fr: Ce choix vous présentera une boite de dialogue dans laquelle vous pouvez sélectionner ce que vous voulez voir et vous permettant aussi de configurer les sommaires à votre guise.

en: Summary for %1
fr: Sommaire pour %1

en: What's next?
fr: Et ensuite ?

en: Sync All
fr: Tout synchroniser

[ctx: @action:inmenu sync everything]
en: All
fr: Tous

en: Kontact Summary View
fr: Vue sommaire de Kontact

en: © 2003-2025 The Kontact developers
fr: © 2003 - 2025 L'équipe de développement de Kontact

en: Retrieving folder properties
fr: Lecture des propriétés du dossier

en: Network is unconnected. Folder information cannot be updated.
fr: Le réseau est déconnecté, les informations du dossier ne peuvent être actualisées.

[ctx: @title:window]
en: Properties of Folder %1
fr: Propriétés du dossier « %1 »

[ctx: Message->]
en: &Reply
fr: &Répondre

en: &Reply…
fr: &Répondre...

en: Reply to &All…
fr: Répondre à to&us…

en: Reply to A&uthor…
fr: Répondre à l'&auteur…

en: Reply to Mailing-&List…
fr: Répondre sur la &liste de diffusion…

[ctx: @action]
en: Reply Without &Quote…
fr: Répondre sans &citation…

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: &Inline…
fr: &Intégré…

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: As &Attachment…
fr: Comme &une pièce jointe

[ctx: Message->Forward->]
en: &Redirect…
fr: &Rediriger…

[ctx: @action]
en: New Message to Recipients…
fr: Nouveau message vers les destinataires…

en: Mar&k Message
fr: Marq&uer le message

[ctx: Message->]
en: &Forward
fr: Tran&smettre

[ctx: Message->]
en: Mailing-&List
fr: &Liste de diffusion

en: &Edit As New
fr: &Modifier comme nouveau

[ctx: @action]
en: Filter on Mailing-&List…
fr: Filtrer sur la &liste de diffusion…

[ctx: @action]
en: Add Followup Reminder…
fr: Ajouter un rappel de messages suivis…

[ctx: @action]
en: Send A&gain…
fr: Envoyer à &nouveau…

en: New Message From &Template
fr: Nouveau message d'après un modèle

en: Export to PDF…
fr: Exporter au format « PDF ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Archive Message
fr: Archiver un message

en: Filter on Mailing-List…
fr: Filtrer sur la liste de diffusion…

en: Mailing List Name: %1
fr: Nom de la liste de diffusion : %1

en: Open Message in List Archive
fr: Ouvrir le message dans l'archive de la liste

en: Post New Message
fr: Envoyer un nouveau message

en: Go to Archive
fr: Aller à l'archive

en: Request Help
fr: Demander de l'aide

[ctx: Contact the owner of the mailing list]
en: Contact Owner
fr: Contacter le propriétaire

en: Unsubscribe from List
fr: Se désabonner de la liste

en: Filter on Mailing-List %1…
fr: Filtrer sur la liste de diffusion %1…

en: email
fr: Courriel

en: web
fr: Web

[ctx: @title:window]
en: Export to PDF
fr: Exporter au format « PDF »

en: PDF document (*.pdf)
fr: Document « PDF » (*.pdf)

en: Reindex
fr: Ré-indexer

[ctx: @action:button]
en: Search Anyway
fr: Rechercher malgré tout

[ctx: @title:window]
en: Indexing
fr: Indexation

en: Indexing Collections…
fr: Indexation des collections…

en: From
fr: De

[ctx: Receiver of the email]
en: To
fr: À

en: Preview
fr: Aperçu

[ctx: @title:column, folder (e.g. email)]
en: Folder
fr: Dossier

en: Search failed some errors were found: <ul><li>%1</li></ul>
fr: Échec de la recherche, des erreurs sont survenues :<ul><li>%1</li></ul>

[ctx: @title:window]
en: Find Messages
fr: Chercher des messages

[ctx: @action:button Search for messages]
en: &Search
fr: &Chercher

[ctx: @action:inmenu Forward message inline.]
en: &Inline…
fr: &Intégré...

[ctx: Message->Forward->]
en: As &Attachment…
fr: Comme &une pièce jointe

en: Save Attachments…
fr: Enregistrer les pièces jointes…

[ctx: @action]
en: Clear Selection
fr: Effacer la sélection

[ctx: @action]
en: Jump to original folder
fr: Se déplacer dans le dossier d'origine

en: %1 match | %1 matches
fr[0]: %1 correspondance
fr[1]: %1 correspondances

en: Last Search
fr: Dernière recherche

en: You did not selected a valid folder.
fr: Vous n'avez pas sélectionné un dossier valable.

en: You forgot to select collections.
fr: Vous avez oublié de sélectionner des collections.

en: You forgot to define condition.
fr: Vous avez oublié de définir une condition.

en: All folders selected are empty or were not indexed.
fr: Tous les dossiers sélectionnés sont vides ou n'ont pas été indexés.

en: You forgot to add conditions.
fr: Vous avez oublié de définir une condition.

en: Contains condition cannot be used with a number of characters inferior to 4.
fr: Impossible d'utiliser la condition « contient » avec moins de 4 caractères.

en: Searching…
fr: Recherche en cours…

en: Cannot get search result. %1
fr: Impossible d'obtenir les résultats de la recherche. %1

en: Search failed.
fr: La recherche a échoué.

en: Search complete.
fr: Recherche terminée.

en: Search stopped.
fr: Recherche arrêtée.

en: There was a problem renaming your search folder. A common reason for this is that another search folder with the same name already exists. Error returned "%1".
fr: Échec du renommage de votre dossier de recherche. Une raison classique à cela est qu'un autre dossier du même nom existe déjà. Erreur : « %1 ».

en: Copy Message | Copy %1 Messages
fr[0]: Copier le message
fr[1]: Copier les %1 messages

en: Cut Message | Cut %1 Messages
fr[0]: Couper le message
fr[1]: Couper les %1 messages

en: Checking index status…
fr: Vérification de l'état de l'index…

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ExcludeImportantMailFromExpiry), group (Behaviour)
en: This prevents the automatic expiry of old messages in a folder from deleting (or moving to an archive folder) the messages that are marked 'Important' or 'Action Item'
fr: Cette action permet d'éviter à l'expiration automatique des anciens messages de supprimer (ou déplacer vers un dossier archive) les messages importants ou marqués comme à effectuer.

note: i18n: ectx: label, entry (AllowLocalFlags), group (Behaviour)
en: Allow local flags in read-only folders
fr: Autoriser les drapeaux locaux dans les dossiers en lecture seule

note: i18n: ectx: label, entry (SendOnCheck), group (Behaviour)
en: Send queued mail on mail check
fr: Envoyer les messages en attente lors de la vérification du courriel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SendOnCheck), group (Behaviour)
en: <qt><p>Select whether you want KMail to send all messages in the outbox on manual or all mail checks, or whether you do not want messages to be sent automatically at all. </p></qt>
fr: <qt><p>Sélectionnez si vous souhaitez que KMail envoie les messages de la boite d'envoi lors de toutes les vérifications de nouveaux messages, uniquement lors des vérifications manuelles, ou si vous ne voulez pas qu'ils soient envoyés automatiquement.</p></qt>

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LastSelectedFolder), group (FolderSelectionDialog)
en: The most recently selected folder in the folder selection dialog.
fr: Le dernier dossier sélectionné dans la fenêtre de sélection des dossiers.

note: i18n: ectx: label, entry (SystemTrayEnabled), group (General)
en: Enable system tray icon
fr: Activer l'icône

note: i18n: ectx: label, entry (StartInTray), group (General)
en: Start minimized to tray
fr: Démarrer en mode réduit dans la barre à miniatures

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUnreadInTaskbar), group (General)
en: Show Unread Email in TaskBar
fr: Afficher les courriels non lus dans la barre de tâches

note: i18n: ectx: label, entry (ExternalEditor), group (General)
en: Specify e&ditor:
fr: &Nom de l'éditeur :

note: i18n: ectx: label, entry (UseExternalEditor), group (General)
en: Use e&xternal editor instead of composer
fr: Utiliser un éditeur de message e&xterne

note: i18n: ectx: label, entry (CloseToQuotaThreshold), group (General)
en: The threshold for when to warn the user that a folder is nearing its quota limit.
fr: Le seuil d'avertissement utilisateur d'un dossier proche de la limite de son quota.

note: i18n: ectx: label, entry (EmptyTrashOnExit), group (General)
en: Empty the local trash folder on program exit
fr: Vider la corbeille locale en quittant le programme

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteMessageWithoutConfirmation), group (General)
en: Delete messages without confirmation
fr: Supprimer les messages sans confirmation

note: i18n: ectx: label, entry (StartSpecificFolderAtStartup), group (General)
en: Allow to start specific folder
fr: Définir un dossier de démarrage

note: i18n: ectx: label, entry (StartupFolder), group (General)
en: Specify the folder to open when the program is started
fr: Définir un dossier à ouvrir lorsque le programme démarre

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Whether to ask if users wants to enable Unified Mailboxes if more than one email accounts are detected. We only ever ask once.
fr: Demander aux utilisateurs s'ils veulent activer les boites aux lettres unifiées lorsque plusieurs comptes de courriel sont détectés. Nous ne demanderons qu'une seule fois.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviousNewFeaturesMD5), group (Internal)
en: This value is used to decide whether the KMail Introduction should be displayed.
fr: Ceci permet d'afficher ou non l'introduction de KMail.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableFolderQuickSearch), group (UserInterface)
en: Show folder quick search line edit
fr: Afficher le champ de recherche rapide

note: i18n: ectx: label, entry (ForwardingInlineByDefault), group (Composer)
en: Forward Inline As Default.
fr: Transmettre par défaut dans le corps du message.

note: i18n: ectx: label, entry (TooManyRecipients), group (Composer)
en: Warn if the number of recipients is more than:
fr: Avertir si le nombre de destinataires dépasse :

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooManyRecipients), group (Composer) i18n: ectx: whatsthis, entry (RecipientThreshold), group (Composer)
en: If the number of recipients is larger than this value, KMail will warn and ask for a confirmation before sending the mail. The warning can be turned off.
fr: Si le nombre de destinataires dépasse cette valeur, KMail vous avertira et demandera une confirmation avant d'envoyer le courriel. Cet avertissement peut être désactivé.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmBeforeSend), group (Composer)
en: Confirm &before send
fr: &Confirmer avant l'envoi

note: i18n: ectx: label, entry (CheckSpellingBeforeSend), group (Composer)
en: Check spelling before send
fr: Vérification de l'orthographe avant envoi

note: i18n: ectx: label, entry (RequestMDN), group (Composer)
en: Automatically request &message disposition notifications
fr: Automatiquement demander un accusé de réception du &message

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RequestMDN), group (Composer)
en: <qt><p>Enable this option if you want KMail to request Message Disposition Notifications (MDNs) for each of your outgoing messages.</p><p>This option only affects the default; you can still enable or disable MDN requesting on a per-message basis in the composer, menu item <em>Options</em>-><em>Request Disposition Notification</em>.</p></qt>
fr: <qt><p>Activez cette option si vous voulez que KMail demande un accusé de réception (MDN) pour chaque message que vous envoyez.</p><p>Le choix de cette option affecte tous les messages. Vous pouvez activer ou désactiver individuellement les accusés de réception dans l'éditeur de courriels en utilisant le menu « <em>Options</em> / <em>Accusés de réception</em> ».</p></qt>

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (Composer)
en: Autosave interval:
fr: Intervalle d'enregistrement automatique :

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutosaveInterval), group (Composer)
en: A backup copy of the text in the composer window can be created regularly. The interval used to create the backups is set here. You can disable autosaving by setting it to the value 0.
fr: Une copie de sauvegarde du texte présent dans l'éditeur de courriels peut être créée à intervalles réguliers. L'intervalle utilisé pour créer les sauvegardes est défini ici. Vous pouvez désactiver la sauvegarde automatique en lui affectant la valeur 0.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSnippetManager), group (Composer)
en: Show the Text Snippet Management and Insertion Panel in the composer.
fr: Afficher le gestionnaire de fragments de texte et le panneau d'insertion dans l'éditeur.

note: i18n: ectx: label, entry (CryptoStoreEncrypted), group (Composer)
en: When check, sent messages will be stored in the encrypted form
fr: Lors de la vérification, les messages envoyés seront enregistrés dans un format chiffré

note: i18n: ectx: label, entry (RecentUrls), group (Composer)
en: A list of all the recently used URLs
fr: Une liste de toutes les adresses dernièrement utilisées

note: i18n: ectx: label, entry (RecentEncodings), group (Composer)
en: A list of all the recently used encodings
fr: Une liste de tous les encodages dernièrement utilisés

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCryptoLabelIndicator), group (Composer)
en: Show crypto label indicator
fr: Afficher l'indicateur de chiffrement

note: i18n: ectx: label, entry (CheckSendDefaultActionShortcut), group (Composer)
en: Validate Send Default Shortcut
fr: Raccourci par défaut de confirmation d'envoi

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Message preview pane:
fr: Panneau d'aperçu de messages :

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Do not show a message preview pane
fr: Ne pas afficher

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Show the message preview pane below the message list
fr: Afficher en dessous de la liste des messages

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Show the message preview pane next to the message list
fr: Afficher à côté de la liste des messages

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Folder list:
fr: Liste de dossiers :

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Long folder list
fr: Longue liste de dossiers

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Short folder list
fr: Liste de dossiers courte

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateNewMessage), group (GlobalTemplates)
en: Message template for new message
fr: Modèle pour les nouveaux messages

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateReply), group (GlobalTemplates)
en: Message template for reply
fr: Modèle de message pour la réponse

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateReplyAll), group (GlobalTemplates)
en: Message template for reply to all
fr: Modèle de message pour la réponse à tous

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateForward), group (GlobalTemplates)
en: Message template for forward
fr: Modèle de message pour la transmission

note: i18n: ectx: label, entry (QuoteString), group (GlobalTemplates)
en: Quote characters
fr: Marques de citation

note: i18n: ectx: label, entry (ToolTipDisplayPolicy), group (MainFolderView)
en: Specifies the policy used when displaying policy
fr: Définit la politique utilisée à l'affichage de celle-ci

en: Message Tag: %1
fr: Étiquette de message : %1

en: Add new tag…
fr: Ajouter une nouvelle étiquette...

[ctx: @action]
en: More…
fr: Plus encore…

en: Tag not Found
fr: Étiquette introuvable

en: Toggle Message Tag: %1
fr: Marquer / retirer l'étiquette de message : %1

[ctx: @title:window]
en: Select Tags
fr: Sélectionner les étiquettes

en: Add New Tag…
fr: Ajouter une nouvelle étiquette…

[ctx: @info:placeholder]
en: Search tag…
fr: Rechercher une étiquette...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, customizeAccountOrder)
en: Customize accounts order…
fr: Personnaliser l'ordre des comptes…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group)
en: New Mail Notification
fr: Notification d'arrivée de nouveaux messages

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mVerboseNotificationCheck)
en: Show for each folder the number of newly arrived messages
fr: Afficher pour chaque dossier le nombre de messages récemment arrivés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mVerboseNotificationCheck)
en: Deta&iled new mail notification
fr: Notification détail&lée de l'arrivée de nouveaux messages

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mOtherNewMailActionsButton)
en: Other Actio&ns…
fr: Autres Actio&ns…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openImageButton)
en: Open Image…
fr: Ouvrir une image…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectContactsButton)
en: Set from Address Book
fr: Définir depuis le carnet d'adresses

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, identitiesOnCurrentActivity)
en: Show only identity on current activity
fr: Afficher uniquement l'identité de l'activité en cours

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAdd)
en: Add a new identity
fr: Ajouter une nouvelle identité

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAdd)
en: &Add…
fr: &Ajouter…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mModifyButton)
en: Modify the selected identity
fr: Modifier l'identité sélectionnée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mModifyButton)
en: &Modify…
fr: &Modifier…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mRenameButton)
en: Rename the selected identity
fr: Renommer l'identité sélectionnée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRenameButton)
en: &Rename
fr: &Renommer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remove the selected identity
fr: Supprimer l'identité sélectionnée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mSetAsDefaultButton)
en: Use the selected identity by default
fr: Définir cette identité par défaut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSetAsDefaultButton)
en: Set as &Default
fr: Définir par &défaut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Some of the folders you want to search in are not fully indexed yet or have been excluded from indexing. All the folders checked below will be scheduled for priority reindexing. If you uncheck a folder it may still be indexed later, unless it was manually excluded from indexing.
fr: Certains dossiers dans lesquels vous souhaitez faire votre recherche ne sont pas encore complètement indexés ou ont été exclus de l'indexation. Tous les dossiers cochés ci-dessous vont être planifiés pour une réindexation prioritaire. Si vous décochez un dossier il pourra toujours être indexé plus tard, à moins qu'il ne soit manuellement exclus de l'indexation.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllBtn)
en: &Select All
fr: Tout &sélectionner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unselectAllBtn)
en: Unselect All
fr: Tout dé-sélectionner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPopupAfterDnD)
en: &Ask for action after dragging messages to another folder
fr: &Demander l'action à effectuer après avoir déposé des messages vers un autre dossier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EmptyTrashOnExit)
en: Empty local &trash folder on program exit
fr: Vider la cor&beille en quittant le programme

[ctx: to be continued with "do not loop", "loop in current folder", and "loop in all folders"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLoopLabel)
en: When &trying to find unread messages:
fr: Lorsque l'on &essaye de trouver des messages non lus :

[ctx: to be continued with "jump to first new message", "jump to first unread or new message", and "jump to last selected message"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mEnterFolderLabel)
en: When ente&ring a folder:
fr: Lors de l'ent&rée dans un dossier :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExcludeImportantMailFromExpiry)
en: E&xclude important messages from expiry
fr: Ne pas faire e&xpirer les messages importants

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActionEnterFolder)
en: Jump to First Unread Message
fr: Aller au premier message non lu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActionEnterFolder)
en: Jump to Last Selected Message
fr: Aller au dernier message sélectionné

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActionEnterFolder)
en: Jump to Newest Message
fr: Aller au message le plus récent

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ActionEnterFolder)
en: Jump to Oldest Message
fr: Aller au plus ancien message

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDelayedMarkAsRead)
en: Mar&k selected message as read after
fr: Ma&rquer le message sélectionné comme étant lu après

[ctx: what's this help]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_LoopOnGotoUnread)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When jumping to the next unread message, it may occur that no more unread messages are below the current message.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not loop:</span> The search will stop at the last message in the current folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in current folder:</span> The search will continue at the top of the message list, but not go to another folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in all folders:</span> The search will continue at the top of the message list. If no unread messages are found it will then continue to the next folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Similarly, when searching for the previous unread message, the search will start from the bottom of the message list and continue to the previous folder depending on which option is selected.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in all marked folders: </span>This is the same as "Loop in all folders" except that only folders are taken into account which have been marked with the folder property "Act on new/unread mail in this folder".</p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Lors du passage au prochain message non lu, il est possible qu'aucun autre message non lu ne soit situé sous le message actuel.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Ne pas boucler :</span> La recherche s'arrêtera au dernier message du dossier actuel.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Boucler dans le dossier actuel :</span> La recherche continuera en haut de la liste, mais n'ira pas dans un autre dossier.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Boucler dans tous les dossiers :</span> La recherche continuera en haut de la liste. Si aucun message non lu n'est trouvé, elle ira alors au prochain dossier.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">De la même manière, la recherche du message non lu précédent démarrera du bas de la liste et continuera dans le dossier précédent, en fonction de l'option activée.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Boucler dans tous les dossiers marqués :</span>Le fonctionnement est identique à « Boucler dans tous les dossiers », à la différence que la recherche ne se fera que sur les dossiers pour lesquels la propriété « Notifier la présence de courriel non lu ou nouveau dans ce dossier » est activée.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LoopOnGotoUnread)
en: Do not Loop
fr: Ne pas boucler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LoopOnGotoUnread)
en: Loop in Current Folder
fr: Boucler dans le dossier courant

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LoopOnGotoUnread)
en: Loop in All Folders
fr: Boucler dans tous les dossiers

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LoopOnGotoUnread)
en: Loop in All Marked Folders
fr: Boucler dans tous les dossiers marqués

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_StartSpecificFolderAtStartup)
en: Open this folder on &startup:
fr: Ouvrir ce dossier au &démarrage :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DeleteMessageWithoutConfirmation)
en: Allow deleting messages without confirmation
fr: Toujours supprimer les messages sans confirmation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFolderDnD)
en: Enable folders drag and drop
fr: Utiliser le glisser-déposer pour les dossiers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkbxAllFolders)
en: Search in &all folders
fr: Chercher dans &tous les dossiers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkbxSpecificFolders)
en: Search &only in:
fr: C&hercher dans :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mChkSubFolders)
en: &Include sub-folders
fr: &Inclure les sous-dossiers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkMultiFolders)
en: Select specific folders:
fr: Sélectionnez des dossiers particuliers :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectMultipleFolders)
en: Select Folders…
fr: Sélectionner des dossiers…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSearchFolderLbl)
en: Search folder &name:
fr: &Nom de la recherche :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSearchFolderOpenBtn)
en: Open &Search Folder
fr: Ouvrir le dossier de &recherche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSearchResultOpenBtn)
en: Open &Message
fr: Ouvrir le &message

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsGroup)
en: Security defaults
fr: Paramètres de sécurité par défaut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysEncryptDrafts)
en: Encrypt draft messages
fr: Chiffrer les messages en brouillon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CryptoStoreEncrypted)
en: Check to store messages encrypted
fr: Vérifier les messages chiffrés qui sont enregistrés

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_CryptoStoreEncrypted)
en: <qt>
    <h1>Store Messages Encrypted</h1>
    When this box is checked, sent messages are stored encrypted like they were sent. This is not recommended, as you will not be able to read the messages any longer if a necessary certificate expires.
    <p>
    However, there may be local rules that require you to turn this option on. When in doubt, check with your local administrator.
    </p></qt>
fr: <qt>
    <h1>Enregistrer les messages chiffrés</h1>
    Quand cette case est cochée, les messages envoyés sont enregistrés chiffrés comme ils ont été envoyés. Ce n'est pas recommandé, car vous ne pourrez plus lire les messages si le certificat expire.
    <p>
    Cependant, il peut y avoir des politiques de sécurité dans votre société qui nécessitent d'activer cette option. En cas de doute, vérifiez avec l'administrateur de votre système.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CryptoStoreEncrypted)
en: Encry&pt sent messages
fr: Chiffrer les messa&ges envoyés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoSign)
en: Sign all messages
fr: Signer tous les messages

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoEncrypt)
en: Encrypt all messages when possible
fr: Chiffrer tous les messages lorsque possible

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsGroup2)
en: Encryption indicators
fr: Indicateurs de chiffrement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCryptoLabelIndicator)
en: Show sign/encrypt indicator
fr: Afficher l'indicateur de signature / chiffrement

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsGroup3)
en: Alerts
fr: Alarmes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowKeyApprovalDlg)
en: Always approve encryption keys before send
fr: Toujours approuver les clés de chiffrement avant envoi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mWarnUnsigned)
en: Warn when trying to send unsigned messages
fr: Émettre une alarme lors d'une tentative d'envoi de messages non signés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, warnUnencryptedCB)
en: Warn when trying to send unencrypted messages
fr: Émettre une alarme lors d'une tentative d'envoi de messages non chiffrés

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, warnGroupBox)
en: Warn if certificates/ke&ys expire soon (configure thresholds below)
fr: Avertir lorsqu'un certificat ou une clé est sur le point d'e&xpirer (configurez les seuils ci-dessous)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: For end-user certificates/&keys:
fr: Pour les certificats et &clés de l'utilisateur final :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mWarnEncrChainCertExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mWarnEncrKeyExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mWarnEncrOwnKeyExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mWarnEncrRootCertExpir
en: Select the number of days here
fr: Déterminer le nombre de jours ici

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mWarnEncrChainCertExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If A Certificate In The Chain Expires</h1>
    Select the minimum number of days all certificates in the chain should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
fr: <qt>
    <h1>Avertir si un certificat dans la chaine expire</h1>
    Sélectionner le nombre minimum de jours pendant lesquels tous les certificats dans la chaine de certificats doivent être valables sans lancer d'avertissement.
    <p>
    Le réglage recommandé par SPHINX est de 14 jours.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mWarnEncrKeyExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If Encryption Certificate Expires</h1>
    Select the minimum number of days the encryption certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
fr: <qt>
    <h1>Avertir si le certificat de chiffrement expire</h1>
    Avec cette option, vous pouvez choisir le nombre minimal de jours pendant lequel le certificat de chiffrement doit être valable sans lancer d'avertissement.
    <p>
    Le réglage SPHINX recommandé est de 14 jours.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: For own certificates:
fr: Pour vos propres certificats :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mWarnEncrOwnKeyExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If own Certificates Expires</h1>
    Select the minimum number of days own certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 30 days.
    </p></qt>
fr: <qt>
    <h1>Avertir lorsque ses certificats personnels expirent.</h1>
    Sélectionnez le nombre minimum de jours pendant lesquels vos certificats personnels doivent être valables sans avoir une alarme.
    <p>
    Le réglage recommandé pour Sphinx est de 14 jours.
    </p> </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: For &root certificates:
fr: Pour les certificats &racines :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mWarnEncrRootCertExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If Root Certificate Expires</h1>
    Select the minimum number of days the root certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
fr: <qt>
    <h1>Avertir si le certificat racine expire</h1>
    Cette option vous permet de choisir le nombre minimum de jours pendant lesquels le certificat racine doit être valable sans lancer d'avertissement.
    <p>
    Le réglage SPHINX recommandé est de 14 jours.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: For intermediate CA certificates:
fr: Pour les certificats du tiers de confiance :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, gnupgButton)
en: GnuPG Settings…
fr: Configuration de GnuPG...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllWarningsPB)
en: Re-enable All "Do not Ask Again" Warnings
fr: Réactiver tous les avertissements « Ne plus poser la question »

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: HTML Messages
fr: Messages HTML

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWarnHTML)
en: <b>WARNING:</b> Allowing HTML in email may increase the risk that your system will be compromised by present and anticipated security exploits. <a href="whatsthis1">More about HTML mails…</a> <a href="whatsthis2">More about external references...</a>
fr: <b>AVERTISSEMENT :</b> L'autorisation du format « HTML » dans les courriels peut augmenter le risque que votre le système soit compromis par l'exploitation de failles de sécurité connues actuellement ou futures.. <a href="whatsthis1">Plus d'informations à propos des messages au format « HTML »…</a> <a href="whatsthis2">Plus d'informations à propos des références externes…</a>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHtmlMailCheck)
en: <qt><p>Messages sometimes come in both formats. This option controls whether you want the HTML part or the plain text part to be displayed.</p><p>Displaying the HTML part makes the message look better, but at the same time increases the risk of security holes being exploited.</p><p>Displaying the plain text part loses much of the message's formatting, but makes it almost <em>impossible</em> to exploit security holes in the HTML renderer (QtWebEngine).</p><p>The option below guards against one common misuse of HTML messages, but it cannot guard against security issues that were not known at the time this version of KMail was written.</p><p>It is therefore advisable to <em>not</em> prefer HTML to plain text.</p><p><b>Note:</b> You can set this option on a per-folder basis from the <i>Folder</i> menu of KMail's main window.</p></qt>
fr: <qt><p>Les courriers électroniques sont parfois envoyés sous deux formats. Cette option vous permet de décider lequel vous voulez afficher par défaut : la version « HTML » ou la version en texte brut.</p><p>L'affichage de la version « HTML » améliore le rendu du message mais, en même temps, il pose des problèmes de sécurité.</p><p>L'affichage de la version en texte brut fait perdre une bonne partie de la mise en page mais rend <em>impossible</em> l'exploitation des défauts de sécurité dans le moteur de rendu « HTML » (QtWebEngine).</p><p>L'option ci-dessous protège d'une mauvaise utilisation courante des messages écrits en « HTML ». Mais, elle ne peut pas protéger contre des problèmes inconnus au moment de la conception de cette version de KMail.</p><p>Il est donc recommandé de ne <em>pas</em> préférer le format « HTML » au texte brut/</p><p><b>Remarque :</b> vous pouvez régler ce paramètre indépendamment pour chaque dossier depuis le menu <i>Dossier</i> dans la fenêtre principale de KMail.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHtmlMailCheck)
en: Prefer HTML to plain text
fr: Préférer le HTML au texte simple

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mExternalReferences)
en: <qt><p>Some mail advertisements are in HTML and contain references to, for example, images that the advertisers employ to find out that you have read their message (&quot;web bugs&quot;).</p><p>There is no valid reason to load images off the Internet like this, since the sender can always attach the required images directly to the message.</p><p>To guard from such a misuse of the HTML displaying feature of KMail, this option is <em>disabled</em> by default.</p><p>However, if you wish to, for example, view images in HTML messages that were not attached to it, you can enable this option, but you should be aware of the possible problem.</p></qt>
fr: <qt><p>Certaines publicités envoyées par courrier électronique sont écrites en HTML et contiennent, par exemple, des liens vers des images permettant aux expéditeurs de savoir si vous avez lu leurs publicités (&quot;Bogues Internet&quot;).</p><p> Il n'y aucune bonne raison de télécharger des images depuis le Internet de cette façon, puisque l'expéditeur peut toujours attacher les images en pièces jointes directement dans le message.</p><p>Afin de vous protéger contre cet abus de la fonctionnalité d'affichage « HTML » de KMail, cette option est <em>désactivée</em> par défaut.</p><p>Cependant, si vous voulez, par exemple, afficher les images non incluses en pièces jointes dans les messages écrits en « HTML ». Mais, vous pouvez cocher cette option en étant conscient des problèmes que cela peut poser.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExternalReferences)
en: Allow messages to load external references from the Internet
fr: Autoriser le téléchargement des références d'Internet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: E-mails Scams
fr: Courriels d'arnaque

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: KMail can analyze messages for suspected email scams by looking for common techniques used to deceive you
fr: KMail peut analyser les messages pour détecter les arnaques utilisant des méthodes classiques pour vous tromper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mScamDetection)
en: Informs if message reading is a suspected email scam
fr: Indiquer si le message lu est une arnaque potentielle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Whitelist:
fr: Liste blanche :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Safe Browsing
fr: Navigation privée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCheckUrl)
en: Check URL With Phishing Google System
fr: Vérifier l'URL avec le système de Google contre le hameçonnage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCheckMailUrlTracking)
en: Scan emails for tracking URLs
fr: Détecter des URL de pistage dans les courriels

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Encrypted Messages
fr: Messages chiffrés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAlwaysDecrypt)
en: Attempt decryption of encrypted messages when viewing
fr: Déchiffrer automatiquement les messages à l'affichage

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Certificate && Key Bundle Attachments
fr: Pièces jointes contenant un certificat et une clé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutomaticallyImportAttachedKeysCheck)
en: Automatically import keys and certificate
fr: Importer automatiquement les clés et certificats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSend)
en: Send policy:
fr: Politique d'envoi :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioIgnore) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioAsk) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioDeny) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioAlways) i18n: ectx: property (whatsTh
en: <qt><h3>Message Disposition Notification Policy</h3><p>MDNs are a generalization of what is commonly called <b>read receipt</b>. The message author requests a disposition notification to be sent and the receiver's mail program generates a reply from which the author can learn what happened to his message. Common disposition types include <b>displayed</b> (i.e. read), <b>deleted</b> and <b>dispatched</b> (e.g. forwarded).</p><p>The following options are available to control KMail's sending of MDNs:</p><ul><li><em>Ignore</em>: Ignores any request for disposition notifications. No MDN will ever be sent automatically (recommended).</li><li><em>Ask</em>: Answers requests only after asking the user for permission. This way, you can send MDNs for selected messages while denying or ignoring them for others.</li><li><em>Deny</em>: Always sends a <b>denied</b> notification. This is only <em>slightly</em> better than always sending MDNs. The author will still know that the messages has been acted upon, he just cannot tell whether it was deleted or read etc.</li><li><em>Always send</em>: Always sends the requested disposition notification. That means that the author of the message gets to know when the message was acted upon and, in addition, what happened to it (displayed, deleted, etc.). This option is strongly discouraged, but since it makes much sense e.g. for customer relationship management, it has been made available.</li></ul></qt>
fr: <qt><h3>Politique de gestion des accusés de réception</h3><p>Les accusés de réception sont généralement appelés des <b>notifications de lecture</b>. L'auteur du message demande un accusé de réception au destinataire. Celui-ci génère une réponse qu'il renvoie à l'expéditeur pour lui dire qu'il a lu le message. Les principaux types d'accusés de réception sont <b>affiché</b> (tel que lorsque le message est lu), <b>supprimé</b> et <b>diffusé</b> (comme lorsque le message est redirigé).</p><p>Les options suivantes sont disponibles pour contrôler l'envoi des accusés de réception dans KMail :</p><ul><li><em>Ignorer</em> : ignore toutes les demande d'accusés de réception. Aucun accusé ne sera envoyé automatiquement (option recommandée) ; </li><li><em>Demander</em> : envoie un accusé de réception seulement après avoir demandé la permission à l'utilisateur. Ainsi, vous pouvez envoyer des accusés de réception uniquement pour les messages que vous avez sélectionnés dans un dossier ; </li><li><em>Refuser</em> : toujours envoyer une notification du type <b>refusé</b>. Ceci <em>n'est pas</em> le meilleur choix. L'auteur du message saura que vous avez reçu son courriel, mais ne pourra pas savoir ce que vous avez exactement fait avec, c'est-à-dire l'avoir lu ou l'avoir supprimé ; </li><li><em>Toujours envoyer</em> : toujours envoyer un accusé de réception. Cela permet à l'auteur du message de savoir que vous avez reçu son courriel, et que vous l'avez lu ou supprimé. Cette option n'est pas recommandable, mais elle peut avoir un sens lorsque vous travaillez en relation avec de la clientèle ou des partenaires dans votre travail.</li></ul></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIgnore)
en: Ignore
fr: Ignorer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAsk)
en: Ask
fr: Demander

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDeny)
en: Deny
fr: Refuser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAlways)
en: Always send
fr: Toujours envoyer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelQuote)
en: Quote original message:
fr: Citer le message original :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNothing)
en: Nothing
fr: Pas du tout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFull)
en: Full message
fr: Message complet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioHeaders)
en: Only headers
fr: Uniquement les en-têtes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mNoMDNsWhenEncryptedCheck)
en: Do not send MDNs in response to encrypted messages
fr: Ne pas envoyer d'accusés de réception en réponse à des messages chiffrés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWarning)
en: <b>WARNING:</b> Unconditionally returning confirmations undermines your privacy. <a href="whatsthis-mdn">More about MDNs…</a>
fr: <b>AVERTISSEMENT :</b> En envoyant toujours des accusés de réception, vous limitez votre vie privée. <a href="whatsthis-mdn">Plus d'informations à propos des accusés de réception…</a>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, CRLRB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated using Certificate Revocation Lists (CRLs).
fr: Si cette option est sélectionnée, les certificats S/MIME sont validés à l'aide des listes de révocation de certificats (CRL).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, CRLRB)
en: &Validate certificates using CRLs
fr: &Valider les certificats en utilisant des LRC

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, OCSPRB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
fr: Si cette option est sélectionnée, les certificats S/MIME sont validés en ligne en utilisant le protocole de vérification en ligne de l'état des certificats (OCSP). Saisissez ci-dessous l'URL du serveur OCSP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OCSPRB)
en: Validate certificates online (OCSP)
fr: Valider les certificats en ligne (OCSP)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OCSPGroupBox)
en: Online Certificate Validation
fr: Validation des certificats en ligne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OCSP responder URL:
fr: URL du serveur OCSP :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: OCSP responder signature:
fr: Signature du serveur OCSP :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, OCSPResponderURL)
en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
fr: Saisissez ici l'adresse du serveur pour la validation en ligne des certificats (OCSP). Elle commence habituellement par « http:// ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreServiceURLCB)
en: Ignore service URL of certificates
fr: Ignorer les URL de services de certificats

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: By default GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
fr: Par défaut, GnuPG utilise le fichier « ~/.gnupg/policies.txt » pour vérifier si une politique de certificat est autorisée. Si cette option est cochée, les politiques ne sont pas vérifiées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: Do not check certificate policies
fr: Ne pas vérifier les politiques des certificats

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
fr: SI cette option est cochée, les listes de révocation de certificats ne sont jamais utilisées pour valider les certificats S/MIME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: Never consult a CRL
fr: Ne jamais consulter de liste de révocation de certificats

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP)
fr: Si cette option est cochée, les certificats émetteurs manquants sont téléchargés lorsque c'est nécessaire (ceci s'applique aux deux méthodes de validation, CRL et OCSP)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: Fetch missing issuer certificates
fr: Télécharger les certificats émetteurs manquants

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHTTP)
en: HTTP Requests
fr: Requêtes HTTP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
fr: Désactiver complètement l'utilisation du protocole HTTP pour S/MIME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Do not perform any HTTP requests
fr: Ne jamais effectuer de requêtes HTTP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
fr: Lors de la recherche de l'emplacement d'une liste de révocation de certificats (« CRL »), le certificat à tester contient toujours des points de distribution de CRL (« DP »), qui représentent des URL permettant d'accéder à l'adresse. La première entrée « DP » trouvée est utilisée. Avec cette option, l'ensemble des entrées utilisant un modèle HTTP est ignoré lors de la recherche d'un « DP » convenable.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
fr: Ignorer les points HTTP de distribution de liste de révocation de certificats

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
fr: Si cette option est sélectionnée, le serveur mandataire HTTP affiché à droite (provenant de la variable d'environnement « http_proxy) sera utilisé pour toutes les requêtes HTTP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: Use s&ystem HTTP proxy:
fr: Utiliser le serveur mandataire HTTP du s&ystème :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomHTTPProxyRB)
en: Use &this proxy for HTTP requests:
fr: Utiliser &ce serveur mandataire pour les requêtes HTTP :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, customHTTPProxy)
en: Enter here the location of your HTTP Proxy, which will be used for all HTTP requests relating to S/MIME. The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.
fr: Saisissez ici l'emplacement de votre serveur mandataire HTTP, qui sera utilisé pour toutes les requêtes HTTP relatives à S/MIME. La syntaxe est « machine:port », comme par exemple « mon-proxy.nulle-part.com:3128 ».

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLDAP)
en: LDAP Requests
fr: Requêtes LDAP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
fr: Désactiver complètement l'utilisation du protocole LDAP pour S/MIME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Do not perform any LDAP requests
fr: Ne jamais effectuer de requêtes LDAP

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
fr: Lors de la recherche de l'emplacement d'une liste de révocation de certificats (« CRL »), le certificat à tester contient toujours des points de distribution de CRL (« DP »), qui représentent des URL permettant d'accéder à l'adresse. La première entrée « DP » trouvée est utilisée. Avec cette option, l'ensemble des entrées utilisant un modèle LDAP est ignoré lors de la recherche d'un « DP » convenable.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
fr: Ignorer les points LDAP de distribution de liste de révocation de certificats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLDAPLabel)
en: Primary host for LDAP requests:
fr: Hôte primaire pour les requêtes LDAP :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, customLDAPProxy)
en: Entering a LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
fr: La saisie d'un serveur LDAP ici permettra de lui envoyer toutes les requêtes LDAP en premier. En effet, ce paramètre est prioritaire à tout nom de machine ou numéro de port d'une URL LDAP, et il sera également utilisé si ces informations sont absentes de l'URL. Les autres serveurs LDAP seront uniquement utilisés dans le cas où la connexion au serveur mandataire (proxy) échoue.
    La syntaxe est « machine » ou « machine:port ». Si le port est omis, le 389 (port LDAP par défaut) sera utilisé.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Send picture with every message:
fr: Envoyer une image avec chaque message :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Don't send
fr: Ne pas envoyer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Send color (Face)
fr: Envoyer une couleur (Face)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Send monochrome (X-Face)
fr: Envoyer en monochrome (X-Face)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Send both
fr: Envoyer les deux

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: KMail can send a small (48x48 pixels) low-quality picture with every message. For example, this could be a picture of you or a glyph. It is shown in the recipient's mail client (if supported).
fr: KMail peut envoyer une petite image (48 x 48 pixels), de faible qualité avec chaque message. Cela peut, par exemple, être une image de vous ou un glyphe. Elle est affichée dans le client de messagerie du destinataire (si pris en charge).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeInfo)
en: An informative text about the current mode!
fr: Un texte informatif concernant le mode courant !

en: %1 seconds
fr: %1 secondes

en: Undo send
fr: Annuler l'envoi

en: <b>To:</b> %1
fr: <b>Vers : </b> %1

en: <b>Subject:</b> %1
fr: <b>Objet : </b> %1

en: Move To Trash
fr: Déplacer dans la corbeille

en: Move Message | Move Messages
fr[0]: Déplacer le message
fr[1]: Déplacer les messages

en: There is nothing to undo.
fr: Il n'y a rien à annuler.

en: Cannot move message. %1
fr: Impossible de déplacer le message. %1

en: Account information
fr: Informations sur le compte

en: Number and type of accounts configured in KMail (receiver and sender).
fr: Nombre et type des comptes configurés dans KMail (émetteur et receveur).

en: Plugins Information
fr: Informations de modules externes

en: Plugins used in KMail.
fr: Modules externes utilisés dans KMail.

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: Delete
fr: Supprimer

en: Move to Trash
fr: Déplacer dans la corbeille

en: Could not start the account wizard. Please make sure you have AccountWizard properly installed.
fr: Impossible de lancer l'assistant de comptes. Veuillez vérifier que le module « AccountWizard » est correctement installé.

[ctx: @title:window]
en: Unable to start account wizard
fr: Impossible de démarrer l'assistant de comptes

en: Allow to export text in autogenerate editor plugins.
fr: Autoriser l'exportation de texte dans les modules externes de l'éditeur de génération automatique.

en: Add new whatsnew widget.
fr: Ajouter un nouveau composant graphique « Quoi de neuf ».

en: New plugin: show collection size.
fr: Nouveau module externe : afficher la taille de la collection.

en: Fix text to speech support (enqueue messages)
fr: Correction de la prise en charge de la synthèse vocale (Mise en file d'attente des messages)

en: Message Default Format
fr: Format de courriel par défaut

[ctx: @action]
en: Prefer &HTML to Plain Text
fr: Préférer le format &HTML au texte simple

[ctx: @action]
en: Prefer &Plain Text to HTML
fr: Préférer le &texte simple au format « HTML »

[ctx: @action]
en: Use Global Setting
fr: Utiliser la configuration globale

en: Out of office reply active on server | Out of office reply active on servers
fr[0]: Message d'absence actif sur le serveur
fr[1]: Message d'absence actif sur les serveurs

en: Zoom: %1%
fr: Zoom : %1 %
