kmail - en to id translation catalogue (255 entries)

[ctx: %1 is version]
en: Welcome to KMail %1
id: Selamat datang di KMail %1

en: KMail is the email client by KDE. It is designed to be fully compatible with Internet mailing standards including IMAP, POP3 and SMTP.
id: KMail adalah klien email oleh KDE. Ini didesain untuk menjadi standar surat email Internet yang kompatibel termasuk IMAP, POP3 dan SMTP.

en: Maintainer
id: Pemelihara

en: Former maintainer
id: Mantan pemelihara

en: Original author
id: Penulis asli

en: Former core developer
id: Mantan pengembang inti

en: Core developer
id: Pengembang inti

en: Documentation
id: Dokumentasi

en: Bug fixes
id: Perbaikan bug

[ctx: @title:tab Mailing list settings for a folder.]
en: Mailing List
id: Milis:

en: Not available
id: Tidak tersedia

en: Not available.
id: Tidak tersedia.

en: Quota
id: Kuota

en: Usage:
id: Penggunaan:

[ctx: @title:tab Shortcut settings for a folder.]
en: Shortcut
id: Pintasan

en: Templates
id: Templat

[ctx: @title:tab View settings for a folder.]
en: View
id: Tampilan

[ctx: Icon used for folders which do have unread messages.]
en: &Unread:
id: &Tak terbaca:

en: Retrieval Options
id: Opsi Pengambilan

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to receive mail]
en: Receiving
id: Menerima

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to send mail]
en: Sending
id: Mengirim

en: Check spelling
id: Pemeriksa ejaan

en: General
id: Umum

en: Fonts
id: Font

en: Colors
id: Warna

en: Layout
id: Tataletak

en: Message List
id: Daftar Pesan

en: Message List - Unread Messages
id: Daftar Pesan - Pesan Tak Terbaca

en: Message List - Important Messages
id: Daftar Pesan - Pesan Penting

en: Message List - Action Item Messages
id: Daftar Pesan - Pesan Item Tindakan

en: Composer
id: Pencipta

en: Apply &to:
id: Terapkan &ke:

en: Link
id: Tautan

en: &Use custom colors
id: &Gunakan warna kustom

en: Never
id: Tidak pernah

en: Always
id: Selalu

en: C&ustom format:
id: Format k&ustom:

en: Default theme:
id: Tema default:

note: i18n: ectx: label, entry (SystemTrayEnabled), group (General)
en: Enable system tray icon
id: Fungsikan ikon system tray

en: Add new tag
id: Tambahkan tag baru

[ctx: @title:window]
en: Remove Tag
id: Hapus Tag

[ctx: General settings for the composer.]
en: General
id: Umum

[ctx: Settings regarding the subject when composing a message.]
en: Subject
id: Subjek

en: Charset
id: Perangkat karakter

en: Headers
id: Tajuk

[ctx: Config->Composer->Attachments]
en: Attachments
id: Lampiran

en: Autocorrection
id: Auto koreksi

[ctx: @title:group]
en: Signature
id: Tanda tangan

en: No autosave
id: Tanpa autosimpan

[ctx: Interval suffix]
en:  minute |  minutes
id[0]:  menit
id[1]:  menit

en: A&dd...
id: &Tambah...

en: Re&move
id: &Hapus

en: Mod&ify...
id: Modif&ikasi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remo&ve
id: Sing&kirkan

en: Add...
id: Tambah...

en: Modify...
id: Modifikasi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mModifyButton)
en: &Modify...
id: &Modifikasi...

[ctx: @title:column Name of the mime header.]
en: Name
id: Nama

[ctx: @title:column Value of the mimeheader.]
en: Value
id: Nilai

[ctx: @action:button Add new mime header field.]
en: Ne&w
id: &Baru

[ctx: @label:textbox Name of the mime header.]
en: &Name:
id: &Nama:

en: &Value:
id: Ni&lai:

en: Attachment Word:
id: Kata Lampiran:

en: Maximum Attachment Size:
id: Maksimum Ukuran Lampiran:

en: No limit
id: Tidak ada batas

en: Add
id: Tambah

en: Remove
id: Singkirkan

en: Folders
id: Folder

en: Printing
id: Pencetakan

en: User Feedback
id: Umpan Balik Pengguna

en: Misc
id: Aneka

en: Reading
id: Pembacaan

en: Email Address:
id: Alamat Email:

en:  day |  days
id[0]:  hari
id[1]:  hari

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Settings
id: Pengaturan GnuPG

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
id: tidak ada proxy

en: Select
id: Pilih

[ctx: Start of the filename for a mail archive file]
en: Archive
id: Arsip

[ctx: @title:window for archiving a folder]
en: Archive Folder
id: Folder Arsip

[ctx: @action]
en: Archive
id: Arsip

en: &Archive File:
id: File &Arsip:

[ctx: @title:window]
en: Notification
id: Notifikasi

en: 1 attachment (%2) | %1 attachments (%2)
id[0]: 1 lampiran (%2)
id[1]: %1 lampiran (%2)

en: &Identity:
id: &Identitas:

en: &Dictionary:
id: Ka&mus:

en: &Mail transport:
id: Transpor surat &mail:

[ctx: sender address field]
en: &From:
id: &Dari:

[ctx: @label:textbox Subject of email.]
en: S&ubject:
id: S&ubyek:

[ctx: @title:window]
en: Composer
id: Pencipta

en: &Send Mail
id: &Kirim Mail

en: &Send Mail Via
id: &Kirim Mail Via

en: Send
id: Kirim

[ctx: Queue the message for sending at a later date]
en: Queue
id: Antrean

en: &Address Book
id: Buku &Alamat

en: &Snippets
id: &Cuplikan

en: &Identity
id: &Identitas

en: &Dictionary
id: Ka&mus

en: &Mail Transport
id: Transpor Surat &Mail

en: &From
id: &Dari

[ctx: @action:inmenu Show the subject in the composer window.]
en: S&ubject
id: S&ubyek

en: Encrypt
id: Enkripsi

en: Sign
id: Tandatangani

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
id: <qt>Ini akan menyembunyikan bilah menu sepenuhnya. Kamu bisa menampilkannya lagi dengan mengetik " "%1.</qt>

en: Hide menu bar
id: Sembunyikan bilah menu

[ctx: Shows the linenumber of the cursor position.]
en:  Line: %1
id:  Baris: %1

en:  Column: %1
id:  Kolom: %1

[ctx: @title:window]
en: Insert File
id: Sisipkan File

en: unnamed
id: tak_bernama

en: Send Confirmation
id: Kirim Konfirmasi

[ctx: @title:window]
en: Details
id: Detail

en: Configure shortcut
id: Konfigurasi pintasan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, image)
en: Image
id: Citra

[ctx: @title:tab General identity settings.]
en: General
id: Umum

en: &Your name:
id: &Namamu:

en: Organi&zation:
id: Penyeleng&gara:

en: &Email address:
id: Alamat &email:

[ctx: @title:tab Advanced identity settings.]
en: Advanced
id: Tingkat Lanjut

en: D&ictionary:
id: &Kamus:

en: Create...
id: Buat...

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Picture
id: Gambar

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
id: Apakah Anda benar-benar ingin membatalkan?

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
id: Konfirmasi

en: Email Address
id: Alamat Email

en: &Remove
id: &Singkirkan

en: Rename
id: Ubah nama

en: Set as Default
id: Setel sebagai Default

en: Face
id: Muka

en: Delete Search
id: Hapus Pencarian

[ctx: @action:button Delete search]
en: &Delete
id: &Hapus

en: Delete Folder
id: Hapus Folder

[ctx: @action:button Delete folder]
en: &Delete
id: &Hapus

en: Done
id: Selesai

[ctx: @title:window]
en: Save File as
id: Simpan File sebagai

en: Lists the available options for user feedback
id: Daftar opsi yang tersedia untuk umpan balik pengguna

[ctx: @title:menu New message, folder or new window.]
note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: New
id: Baru

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
id: &Tampilan

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
id: &Ke

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: Menu (message)
en: &Message
id: Pe&san

note: i18n: ectx: Menu (menubar_message_forward)
en: &Forward
id: &Teruskan

note: i18n: ectx: Menu (apply_filter_actions)
en: A&pply Filter
id: Tera&pkan Filter

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
id: Pera&latan

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
id: Peng&aturan

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
id: &Bantuan

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

[ctx: @title:window]
en: Please wait
id: Mohon tunggu

en: Save To File
id: Simpan Ke File

en: Message
id: Pesan

note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: Insert
id: Sisipkan

note: i18n: ectx: Menu (options)
en: &Options
id: &Opsi

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
id: Bilah Alat HTML

en: Send Email
id: Kirim Email

en: Work Online
id: Bekerja Secara Online

en: Work Offline
id: Bekerja Ofline

en: Followup Reminder Agent was not registered.
id: Agen Pengingat Tindak Lanjut tidak terdaftar.

[ctx: @action:button]
en: Import
id: Impor

[ctx: @action:button]
en: Do Not Import
id: Jangan Impor

en: Expire Folder
id: Folder Kedaluwarsa

en: &Expire
id: &Kedaluwarsa

en: Empty Trash
id: Kosongkan Tong Sampah

en: Move to Trash
id: Pindahkan ke Tong Sampah

en: Expire
id: Kedaluwarsa

en: Security Warning
id: Peringatan Keamanan

[ctx: @title:window]
en: Move Messages to Folder
id: Pindahkan Pesan ke Folder

en: Save &As...
id: Simpan Seb&agai...

en: &Expire All Folders
id: Semua Folder &Kedaluwarsa

en: Check &Mail
id: Periksa &Mail

en: Check Mail In
id: Periksa Mail Di

en: Check Mail
id: Periksa Mail

en: &Send Queued Messages
id: &Kirim Pesan Terantre

en: Send Queued Messages Via
id: Kirim Pesan Terantre Via

en: &Import Messages...
id: &Impor Pesan...

en: Delayed Messages...
id: Pesan Tertunda...

en: Followup Reminder Messages...
id: Pesan Pengingat Tindak Lanjut...

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: &Delete
id: &Hapus

en: M&ove Thread to Trash
id: Pin&dahkan Utas ke Tong Sampah

en: Move thread to trashcan
id: Pindahkan utas ke tempat sampah

en: Select &All Messages
id: Pilih &Semua Pesan

en: &Archive Folder...
id: Folder &Arsip...

en: Move Message To...
id: Pindahkan Pesan Ke...

en: &New Message...
id: Pesan &Baru...

[ctx: @action:intoolbar New Empty Message]
en: New
id: Baru

[ctx: @action:inmenu Goto next unread message]
en: Next
id: Selanjutnya

[ctx: @action:inmenu Goto previous unread message.]
en: Previous
id: Sebelumnya

en: Configure &Notifications...
id: Konfigurasi &Notifikasi...

en: Expire...
id: Kedaluwarsa...

en: &Delete Search
id: &Hapus Pencarian

en: Edit Search...
id: Edit Pencarian...

en: E&mpty Trash
id: K&osongkan Tong Sampah

en: &Undo
id: &Urung

en: &Undo: "%1"
id: &Urung: "%1"

[ctx: Show shortcut for focus quick search. Don't change it]
en: Search... <%1>
id: Cari... <%1>

en: Cancel
id: Batal

en: Restart
id: Mulai ulang

en: Starting...
id: Memulai...

en: &Move to Trash
id: &Pindahkan ke Tong Sampah

[ctx: @action:intoolbar Move to Trash]
en: Trash
id: Tong Sampah

en: Reply To...
id: Balas Ke...

en: Bookmark This Link
id: Markahkan Tautan Ini

en: Save Link As...
id: Simpan Tautan Sebagai...

en: &Find in Message...
id: &Temukan di Pesan...

en: Please wait . . .
id: Mohon tunggu...

en: 1 unread message | %1 unread messages
id[1]: Pesan Tak Terbaca

[ctx: @action:inmenu]
en: New Message...
id: Pesan Baru...

en: New Messages
id: Pesan Baru

en: Open Folder: "%1"
id: Buka Folder: "%1"

en: (c), 2004 Tobias Koenig
id: Tobias Koenig, (c) 2004

en: What's next?
id: Apa selanjutnya?

[ctx: @action:inmenu sync everything]
en: All
id: Semua

[ctx: @title:window]
en: Properties of Folder %1
id: Properti Folder %1

[ctx: Message->]
en: &Reply
id: &Balas

en: &Reply...
id: &Balas...

[ctx: Message->]
en: &Forward
id: &Teruskan

[ctx: Message->]
en: Mailing-&List
id: Mi&lis:

en: Add Note...
id: Tambahkan Catatan...

en: Add Followup Reminder...
id: Tambahkan Pengingat Tindak Lanjut...

[ctx: @title:window]
en: Indexing
id: Pengindeksan

en: From
id: Dari

[ctx: Receiver of the email]
en: To
id: Ke

en: Date
id: Tanggal

en: Preview
id: Pratinjau

[ctx: @action:button Search for messages]
en: &Search
id: &Cari

en: Clear Selection
id: Bersihkan Pilihan

en: %1 match | %1 matches
id[0]: %1 cocok
id[1]: %1 cocok

en: Searching...
id: Mencari...

en: Search failed.
id: Gagal mencari.

en: Search stopped.
id: Pencarian dihentikan.

en: Copy Message | Copy %1 Messages
id[0]: Salin Pesan
id[1]: Salin %1 Pesan

en: Cut Message | Cut %1 Messages
id[0]: Potong Pesan
id[1]: Potong %1 Pesan

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (Composer)
en: Autosave interval:
id: Interval auto simpan:

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Folder List
id: Daftar Folder

en: Add new tag...
id: Tambahkan tag baru...

en: More...
id: Selebihnya...

[ctx: @title:window]
en: Select Tags
id: Pilih Tag

en: Add New Tag...
id: Tambahkan Tag Baru...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mOtherNewMailActionsButton)
en: Other Actio&ns...
id: Ak&si Lainnya...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openImageButton)
en: Open Image...
id: Buka Gambar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAdd)
en: &Add...
id: &Tambah...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRenameButton)
en: &Rename
id: &Ubah nama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSetAsDefaultButton)
en: Set as &Default
id: Setel sebagai &Default

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllBtn)
en: &Select All
id: &Pilih Semua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unselectAllBtn)
en: Unselect All
id: Tak Pilih Semua

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to First Unread Message
id: Lompat ke pesan Pertama Belum Dibaca

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mDelayedMarkTime)
en:  sec
id:  det

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, gnupgButton)
en: GnuPG Settings...
id: Pengaturan GnuPG...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureExternalReference)
en: Exceptions
id: Pengecualian

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIgnore)
en: Ignore
id: Abaikan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAsk)
en: Ask
id: Tanya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDeny)
en: Deny
id: Tolak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNothing)
en: Nothing
id: Tidak ada

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, XFaceConfigurator)
en: Form
id: Formulir

en: %1 seconds
id: %1 detik

en: 5 minutes
id: 5 menit

en: Move To Trash
id: Pindahkan Ke Tong Sampah

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: Delete
id: Hapus
