kmail - en to ja translation catalogue (681 entries)

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Former maintainer
ja: 以前のメンテナ

en: Original author
ja: オリジナルの作者

en: Former co-maintainer
ja: 以前の共同メンテナ

en: Former core developer
ja: 以前の中心的開発者

en: Core developer
ja: 中心的開発者

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: PGP 6 support and further enhancements of the encryption support
ja: PGP 6 サポートおよび暗号サポートの強化

en: GnuPG support
ja: GnuPG サポート

en: New message list and new folder tree
ja: 新しいメッセージ一覧と新しいフォルダ一覧

en: Anti-virus support
ja: アンチウイルスのサポート

en: POP filters
ja: POP フィルタ

en: Usability tests and improvements
ja: ユーザビリティテストと改良

en: Ägypten and Kroupware project management
ja: Agypten および Kroupware プロジェクト管理

en: Improved HTML support
ja: HTML サポートの改良

en: KDE Email Client
ja: KDE メールクライアント

en: Detect Automatically
ja: 自動検出

en: Mailing list description:
ja: メーリングリストの説明:

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Preferred handler:
ja: 優先するハンドラ:

en: Invoke Handler
ja: ハンドラを起動

en: Subscribe to List
ja: リストを購読

en: Post to List
ja: リストに投稿

en: Unsubscribe From List
ja: リストの購読を取り消す

en: List Archives
ja: リストのアーカイブ

en: List Help
ja: リストのヘルプ

en: Not available
ja: 利用できません

en: Not available.
ja: 利用できません。

en: Quota
ja: クォータ

en: Usage:
ja: 使用:

en: <qt>To choose a key or a combination of keys which select the current folder, click the button below and then press the key(s) you wish to associate with this folder.</qt>
ja: <qt>現在のフォルダを選択するためのキーまたはキーの組み合わせを設定します。下のボタンを押して、このフォルダと関連付けるキーを押してください。</qt>

en: Templates
ja: テンプレート

[ctx: @title:tab View settings for a folder.]
en: View
ja: 表示

en: Use custom &icons
ja: アイコンを指定する(&I)

[ctx: Icon used for folders with no unread messages.]
en: &Normal:
ja: 通常(&N):

[ctx: Icon used for folders which do have unread messages.]
en: &Unread:
ja: 未読あり(&U):

en: Retrieval Options
ja: 取得オプション

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to receive mail]
en: Receiving
ja: 受信

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to send mail]
en: Sending
ja: 送信

en: Outgoing accounts (add at least one):
ja: 送信アカウント (最低一つ作成してください):

en: Never Automatically
ja: 自動的に行わない

en: On Manual Mail Checks
ja: 手動メールチェックで送信

en: On All Mail Checks
ja: すべてのメールチェックで送信

en: Send &messages in outbox folder:
ja: 送信待ちフォルダ内のメッセージの送信(&N):

en: Send Now
ja: 今すぐ送信

en: Send Later
ja: 後で送信

en: Defa&ult send method:
ja: デフォルトの送信方法(&U):

en: Unable to start account wizard
ja: アカウントウィザードを起動できません

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Include in Manual Mail Check
ja: 手動メールチェックに含める

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Switch offline on KMail Shutdown
ja: KMail 終了時にオフラインに切り替える

en: Check mail on startup
ja: 起動時に新着メールをチェックする

en: General
ja: 全般

en: Fonts
ja: フォント

en: Colors
ja: 色

en: Layout
ja: レイアウト

en: Message List
ja: メッセージ一覧

en: Message Tags
ja: メッセージタグ

en: Message Body
ja: メッセージ本体

en: Message List - Unread Messages
ja: メッセージ一覧 - 未読メッセージ

en: Message List - Important Messages
ja: メッセージ一覧 - 重要なメッセージ

en: Message List - Action Item Messages
ja: メッセージ一覧 - 要アクションメッセージ

en: Fixed Width Font
ja: 固定幅フォント

en: Composer
ja: メール作成

en: Printing Output
ja: 印刷出力

en: &Use custom fonts
ja: カスタムフォントを使う(&U)

en: Apply &to:
ja: 次に適用(&T):

en: Quoted Text - First Level
ja: 引用テキスト - 1 段階目

en: Quoted Text - Second Level
ja: 引用テキスト - 2 段階目

en: Quoted Text - Third Level
ja: 引用テキスト - 3 段階目

en: Link
ja: リンク

en: Unread Message
ja: 未読メッセージ

en: Important Message
ja: 重要なメッセージ

en: Action Item Message
ja: 要アクションメッセージ

en: HTML Status Bar Background - No HTML Message
ja: HTML ステータスバーの背景 - HTML メッセージなし

en: HTML Status Bar Foreground - No HTML Message
ja: HTML ステータスバーの前景 - HTML メッセージなし

en: HTML Status Bar Background - HTML Message
ja: HTML ステータスバーの背景 - HTML メッセージ

en: HTML Status Bar Foreground - HTML Message
ja: HTML ステータスバーの前景 - HTML メッセージ

en: &Use custom colors
ja: カスタム色を使う(&U)

en: Recycle colors on deep &quoting
ja: 深い引用で色を再利用する(&Q)

en: Close to quota threshold:
ja: クォータ制限に近づいたことを通知するしきい値:

en: Show folder quick search field
ja: フォルダのクイック検索フィールドを表示する(&Q)

en: Never
ja: 表示しない

en: Folder Tooltips
ja: フォルダのツールチップ

en: Always
ja: 常に表示

en: Sta&ndard format (%1)
ja: 標準フォーマット(&N) (%1)

en: Locali&zed format (%1)
ja: ローカルフォーマット(&Z) (%1)

en: C&ustom format:
ja: カスタムフォーマット(&U):

en: <qt><a href="whatsthis1">Custom format information...</a></qt>
ja: <qt><a href="whatsthis1">カスタムフォーマットについて...</a></qt>

en: <qt><p><strong>These expressions may be used for the date:</strong></p><ul><li>d - the day as a number without a leading zero (1-31)</li><li>dd - the day as a number with a leading zero (01-31)</li><li>ddd - the abbreviated day name (Mon - Sun)</li><li>dddd - the long day name (Monday - Sunday)</li><li>M - the month as a number without a leading zero (1-12)</li><li>MM - the month as a number with a leading zero (01-12)</li><li>MMM - the abbreviated month name (Jan - Dec)</li><li>MMMM - the long month name (January - December)</li><li>yy - the year as a two digit number (00-99)</li><li>yyyy - the year as a four digit number (0000-9999)</li></ul><p><strong>These expressions may be used for the time:</strong></p> <ul><li>h - the hour without a leading zero (0-23 or 1-12 if AM/PM display)</li><li>hh - the hour with a leading zero (00-23 or 01-12 if AM/PM display)</li><li>m - the minutes without a leading zero (0-59)</li><li>mm - the minutes with a leading zero (00-59)</li><li>s - the seconds without a leading zero (0-59)</li><li>ss - the seconds with a leading zero (00-59)</li><li>z - the milliseconds without leading zeroes (0-999)</li><li>zzz - the milliseconds with leading zeroes (000-999)</li><li>AP - switch to AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</li><li>ap - switch to AM/PM display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</li><li>Z - time zone in numeric form (-0500)</li></ul><p><strong>All other input characters will be ignored.</strong></p></qt>
ja: <qt><p>日付に使用できる表現:</p><ul><li>d - 日を前 0 なしの数字で (1-31)。</li><li>dd - 日を 2 桁の数字で (01-31)。</li><li>ddd - 曜日の略名 (月 - 日)。</li><li>dddd - 曜日の名前 (月曜日 - 日曜日)。</li><li>M - 月を前 0 なしの数字で (1-12)。</li><li>MM - 月を 2 桁の数字で (01-12)。</li><li>MMM - 月の略名 (日本語の場合は MMMM と同じ)。</li><li>MMMM - 月の名前 (1月 - 12 月)。</li><li>yy - 年を西暦下 2 桁で (00-99)。</li><li>yyyy - 年を 4 桁で (0000-9999)。</li></ul><p>時刻に使用できる表現:</p><ul><li>h - 時を前 0 なしの数字で (0-23、あるいは AM/PM 表記で 0-12)。</li><li>hh - 時を 2 桁の数字で (00-23、あるいは AM/PM 表記で 00-12)。</li><li>m - 分を前 0 なしの数字で (0-59)。</li><li>mm - 分を 2 桁の数字で (00-59)。</li><li>s - 秒を前 0 なしの数字で (0-59)。</li><li>ss - 秒を 2 桁の数字で (00-59)。</li><li>z - ミリ秒を前 0 なしの数字で (0-999)。</li> <li>zzz - ミリ秒を 3 桁の数字で (000-999)。</li><li>AP - AM/PM 表記になります。AP は “AM” または “PM” に置き換えられます。</li><li>ap - AM/PM 表記になります。ap は “am” または “pm” に置き換えられます。</li><li>Z - タイムゾーンの数字表記 (+0900)。</li></ul><p>上記以外の入力文字は無視されます。</p></qt>

en: Message Window
ja: メッセージウィンドウ

en: Close the standalone message window after replying or forwarding the message
ja: メッセージに返信か転送した後、スタンドアローンのメッセージウィンドウを閉じる

en: System Tray
ja: システムトレイ

note: i18n: ectx: label, entry (SystemTrayEnabled), group (General)
en: Enable system tray icon
ja: システムトレイアイコンを有効にする(&N)

en: A&vailable Tags
ja: 利用可能なタグ(&V)

en: Add new tag
ja: 新しいタグを追加

en: Remove selected tag
ja: 選択したタグを削除

en: Increase tag priority
ja: タグの優先順位を上げる

en: Decrease tag priority
ja: タグの優先順位を下げる

en: Ta&g Settings
ja: タグの設定(&G)

[ctx: General settings for the composer.]
en: General
ja: 全般

en: Standard Templates
ja: 標準テンプレート

en: Custom Templates
ja: カスタムテンプレート

[ctx: Settings regarding the subject when composing a message.]
en: Subject
ja: 件名

en: Charset
ja: 文字セット

en: Headers
ja: ヘッダ

[ctx: Config->Composer->Attachments]
en: Attachments
ja: 添付ファイル

[ctx: @item:inlistbox Inline mail forwarding]
en: Inline
ja: 本文に引用

en: As Attachment
ja: 添付ファイルとして

en: Warn if too many recipients are specified
ja: 指定された受信者が多すぎる場合に警告します

en: No autosave
ja: 自動保存なし

en: Repl&y Subject Prefixes
ja: 返信の件名の接頭句(&Y)

en: A&dd...
ja: 追加(&D)...

en: Re&move
ja: 削除(&M)

en: Mod&ify...
ja: 編集(&I)...

en: Enter new reply prefix:
ja: 新しい返信用接頭句を入力:

en: For&ward Subject Prefixes
ja: 転送の件名の接頭句(&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remo&ve
ja: 削除(&V)

en: Add...
ja: 追加...

en: Modify...
ja: 編集...

en: Enter new forward prefix:
ja: 新しい転送用接頭句を入力:

en: This list is checked for every outgoing message from the top to the bottom for a charset that contains all required characters.
ja: すべての送信メッセージについて、メッセージに使用されているすべての文字を含む文字セットをこのリストの上から順に検索します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mModifyButton)
en: &Modify...
ja: 編集(&M)...

en: Enter charset:
ja: 文字セットを入力:

en: &Keep original charset when replying or forwarding (if possible)
ja: 可能なら返信および転送時に元のメッセージの文字セットを使う(&K)

en: This charset is not supported.
ja: この文字セットはサポートされていません。

en: &Use custom message-id suffix
ja: カスタム message-Id サフィックスを使う(&U)

en: Custom message-&id suffix:
ja: カスタム message-Id サフィックス(&I):

en: Define custom mime header fields:
ja: カスタム MIME ヘッダフィールドを定義:

[ctx: @title:column Name of the mime header.]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @title:column Value of the mimeheader.]
en: Value
ja: 値

[ctx: @action:button Add new mime header field.]
en: Ne&w
ja: 新規(&W)

[ctx: @label:textbox Name of the mime header.]
en: &Name:
ja: 名前(&N):

en: &Value:
ja: 値(&V):

en: Outlook-compatible attachment naming
ja: Outlook 互換の添付ファイル名(&K)

en: Turn this option on to make Outlook(tm) understand attachment names containing non-English characters
ja: このオプションを有効にすると Outlook(TM) が英語以外の文字を含む添付ファイル名を理解できるようになります。

en: E&nable detection of missing attachments
ja: ファイルの添付漏れをチェックする(&N)

en: Recognize any of the following key words as intention to attach a file:
ja: 以下のキーワードが本文に含まれている場合に添付ファイルをチェックします:

en: Enter new key word:
ja: 新しいキーワードを入力:

en: You have chosen to encode attachment names containing non-English characters in a way that is understood by Outlook(tm) and other mail clients that do not support standard-compliant encoded attachment names.
    Note that KMail may create non-standard compliant messages, and consequently it is possible that your messages will not be understood by standard-compliant mail clients; so, unless you have no other choice, you should not enable this option.
ja: <html><p>標準に準拠したエンコードされた添付ファイル名をサポートしていない Outlook(TM) その他のメールクライアントが理解できる方法で、英語以外の文字を含む添付ファイル名をエンコードすることを選択しました。</p><p>これを有効にすると、KMail が標準に準拠しないメッセージを作成し、その結果、あなたのメッセージが標準に準拠したメールクライアントに理解されなくなる可能性があります。したがって、他に方法がない場合を除いて、このオプションは有効にしないでください。</p></html>

en: Remove
ja: 削除

en: Folders
ja: フォルダ

en: Invitations
ja: 招待

en: Reading
ja: 読み込み

en: Message Disposition Notifications
ja: 開封通知

en: Encryption
ja: 暗号化

en: S/MIME Validation
ja: S/MIME 検証

en: Changing the global HTML setting will override all folder specific values.
ja: 全体の HTML 設定を変更すると、フォルダごとの設定が無効になります。

en:  day |  days
ja[0]:  日
ja[1]:  日

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
ja: このオプションは dirmngr >= 0.9.0 を必要とします

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
ja: プロキシなし

en: (Current system setting: %1)
ja: (現在のシステム設定: %1)

[ctx: Start of the filename for a mail archive file]
en: Archive
ja: アーカイブ

en: &Folder:
ja: フォルダ(&F):

en: F&ormat:
ja: フォーマット(&R):

en: Compressed Zip Archive (.zip)
ja: ZIP 圧縮アーカイブ (.zip)

en: Uncompressed Archive (.tar)
ja: 無圧縮アーカイブ (.tar)

en: BZ2-Compressed Tar Archive (.tar.bz2)
ja: BZ2 圧縮 tar アーカイブ (.tar.bz2)

en: GZ-Compressed Tar Archive (.tar.gz)
ja: GZ 圧縮 tar アーカイブ (.tar.gz)

en: &Archive File:
ja: アーカイブファイル(&A):

en: Please select the folder that should be archived.
ja: アーカイブするフォルダを選択してください。

en: No folder selected
ja: フォルダが選択されていません

[ctx: Menu item]
en: Encoding
ja: エンコーディング

en: Select the dictionary to use when spell-checking this message
ja: このメッセージのスペルチェックをするときに使用する辞書を選択

en: Select the sent-mail folder where a copy of this message will be saved
ja: このメッセージのコピーを保存する送信済みフォルダを選択

en: Select the outgoing account to use for sending this message
ja: このメッセージを送信するのに使う送信用アカウントを選択

en: Set the "From:" email address for this message
ja: このメッセージの差し出しメールアドレス(From:)を設定

en: &Identity:
ja: 個人情報(&I):

en: &Dictionary:
ja: 辞書(&D):

en: &Sent-Mail folder:
ja: 送信済みフォルダ(&S):

en: &Mail transport:
ja: メール送信手段(&I):

[ctx: sender address field]
en: &From:
ja: 差出人(&F):

[ctx: @label:textbox Subject of email.]
en: S&ubject:
ja: 件名(&U):

en: &Send Mail
ja: 送信(&S)

en: &Send Mail Via
ja: 送信(&M)

en: Send
ja: 送信

en: Send &Later
ja: 後で送信(&L)

en: Send &Later Via
ja: 後で送信(&V)

[ctx: Queue the message for sending at a later date]
en: Queue
ja: 後で送信

en: Save as &Draft
ja: 下書きとして保存(&D)

en: Save as &Template
ja: テンプレートとして保存(&T)

en: &Insert Text File...
ja: テキストファイルを挿入(&I)...

en: &Insert Recent Text File
ja: 最近のテキストファイルを挿入(&F)

en: &Address Book
ja: アドレス帳(&A)

en: Open Address Book
ja: アドレス帳を開く

en: &New Composer
ja: 新しいメール作成ウィンドウ(&N)

en: Select &Recipients...
ja: 受信者を選択(&R)...

en: Save &Distribution List...
ja: 配布リストを保存(&D)...

en: Paste as Attac&hment
ja: 添付ファイルとして貼り付け(&H)

en: Cl&ean Spaces
ja: スペースをクリア(&E)

en: Use Fi&xed Font
ja: 固定幅フォントを使う(&X)

[ctx: @action:inmenu Mark the email as urgent.]
en: &Urgent
ja: 至急(&U)

en: &Request Disposition Notification
ja: 開封通知を要求(&R)

en: &Wordwrap
ja: 行を折り返す(&W)

en: &Snippets
ja: 定型表現(&N)

en: &Automatic Spellchecking
ja: 自動スペルチェック(&A)

en: &All Fields
ja: すべてのフィールド(&A)

en: &Identity
ja: 個人情報(&I)

en: &Dictionary
ja: 辞書(&D)

en: &Sent-Mail Folder
ja: 送信済みフォルダ(&S)

en: &Mail Transport
ja: メール送信手段(&M)

en: &From
ja: 差出人(&F)

[ctx: @action:inmenu Show the subject in the composer window.]
en: S&ubject
ja: 件名(&U)

en: Append S&ignature
ja: 先頭に署名を挿入(&I)

en: Pr&epend Signature
ja: 末尾に署名を挿入(&E)

en: Insert Signature At C&ursor Position
ja: カーソル位置に署名を挿入(&U)

en: &Spellchecker...
ja: スペルチェッカー(&S)...

en: Spellchecker
ja: スペルチェッカー

en: &Encrypt Message
ja: メッセージを暗号化(&E)

en: Encrypt
ja: 暗号化

en: &Sign Message
ja: メッセージに署名(&S)

en: Sign
ja: 署名

en: &Cryptographic Message Format
ja: メッセージの暗号化法形式(&C)

en: Select a cryptographic format for this message
ja: このメッセージの暗号化フォーマットを選択

en: Configure KMail...
ja: KMail を設定...

[ctx: Shows the linenumber of the cursor position.]
en:  Line: %1
ja:  行: %1

en:  Column: %1
ja:  列: %1

en: Spellcheck: on
ja: スペルチェック: オン

en: Spellcheck: off
ja: スペルチェック: オフ

en: Re&save as Template
ja: テンプレートとして再保存(&S)

en: &Save as Draft
ja: 下書きとして保存(&S)

en: Resave this message in the Templates folder. It can then be used at a later time.
ja: このメッセージをテンプレートフォルダに再保存します。そうすると後で利用できます。

en: Save this message in the Drafts folder. It can then be edited and sent at a later time.
ja: このメッセージを下書きフォルダに保存します。編集して後で送信できます。

en: Do you want to save the message for later or discard it?
ja: このメッセージを破棄しますか？それとも保存しますか？

en: Close Composer
ja: メール作成ウィンドウを閉じる

en: Sending Message Failed
ja: メッセージの送信に失敗しました

en: Add as &Inline Image
ja: 画像を本文に埋め込む(&I)

en: Add as &Attachment
ja: 添付ファイルとして追加(&A)

en: Name of the attachment:
ja: 添付ファイル名:

en: Add File as &Attachment | Add Files as &Attachment
ja[0]: 添付ファイルとして追加(&A)
ja[1]: 添付ファイルとして追加(&A)

en: Insert clipboard text as attachment
ja: クリップボードのテキストを添付ファイルとして挿入

en: unnamed
ja: 名前なし

en: <qt><p>You have requested that messages be encrypted to yourself, but the currently selected identity does not define an (OpenPGP or S/MIME) encryption key to use for this.</p><p>Please select the key(s) to use in the identity configuration.</p></qt>
ja: <qt><p>メッセージを自分自身に対して暗号化することを要求しましたが、現在選択中の個人情報には、それに使用する (OpenPGP または S/MIME) 暗号化鍵が設定されていません。</p><p>個人情報の設定で使用する鍵を選択してください。</p></qt>

en: Undefined Encryption Key
ja: 暗号化鍵が設定されていません

en: <qt><p>In order to be able to sign this message you first have to define the (OpenPGP or S/MIME) signing key to use.</p><p>Please select the key to use in the identity configuration.</p></qt>
ja: <qt><p>このメッセージに署名するには、それに使用する署名鍵 (OpenPGP または S/MIME) を設定する必要があります。</p><p>個人情報の設定で使用する鍵を選択してください。</p></qt>

en: Undefined Signing Key
ja: 署名鍵が設定されていません

en: You must enter your email address in the From: field. You should also set your email address for all identities, so that you do not have to enter it for each message.
ja: 差出人フィールドにメールアドレスを入力してください。また、メッセージごとに入力する必要がないように、すべての個人情報にもメールアドレスを設定してください。

en: You must specify at least one receiver, either in the To: field or as CC or as BCC.
ja: 少なくとも一人の受信者を To: フィールドまたは CC や BCC として指定する必要があります。

en: To: field is empty. Send message anyway?
ja: To: フィールドが設定されていません。このまま送信しますか？

en: No To: specified
ja: To: が指定されていません

en: S&end as Is
ja: このまま送信(&E)

en: You did not specify a subject. Send message anyway?
ja: 件名が設定されていません。このまま送信しますか？

en: No Subject Specified
ja: 件名が指定されていません

en: &Specify the Subject
ja: 件名を指定(&S)

en: You must specify at least one receiver in order to be able to encrypt a draft.
ja: 下書きを暗号化するには、少なくとも一人の受信者を指定しなければなりません。

en: About to send email...
ja: メールを送信します...

en: Send Confirmation
ja: 送信の確認

en: &Send Now
ja: 今すぐ送信(&S)

en: You are trying to send the mail to more than %1 recipients. Send message anyway?
ja: メールを %1 人を超える受信者に送信しようとしています。本当に送信しますか？

en: Too many recipients
ja: 受信者が多すぎます

en: &Send as Is
ja: このまま送信(&S)

en: &Edit Recipients
ja: 受信者を編集(&E)

en: Turning HTML mode off will cause the text to lose the formatting. Are you sure?
ja: HTML モードを無効にするとテキストの書式が失われます。本当によろしいですか？

en: Lose the formatting?
ja: 書式が失われます

en: Lose Formatting
ja: 書式を失う

en: Set a subject for this message
ja: メッセージの件名を設定

en: Message will be signed
ja: メッセージは署名されます

en: Message will not be signed
ja: メッセージは署名されません

en: Message will be encrypted
ja: メッセージは暗号化されます

en: Message will not be encrypted
ja: メッセージは暗号化されません

en: Folder Shortcut %1
ja: フォルダショートカット %1

en: You do not have your own contact defined in the address book.
ja: 連絡先としてアドレス帳に定義されていません。

en: No Picture
ja: 画像なし

en: No picture set for your address book entry.
ja: アドレス帳エントリに画像がセットされていません。

en: &With empty fields
ja: すべての項目に入力する(&W)

en: &Existing identities:
ja: 既存の個人情報(&E):

[ctx: @title:tab General identity settings.]
en: General
ja: 全般

en: &Your name:
ja: あなたの名前(&Y):

en: <qt><h3>Your name</h3><p>This field should contain your name as you would like it to appear in the email header that is sent out;</p><p>if you leave this blank your real name will not appear, only the email address.</p></qt>
ja: <qt><h3>あなたの名前</h3><p>ここにあなたの名前を入力します。これは送信するメールのヘッダに表示されます。</p><p>ここを空欄にしておくと、メールアドレスだけで名前は表示されません。</p></qt>

en: Organi&zation:
ja: 組織(&Z):

en: <qt><h3>Organization</h3><p>This field should have the name of your organization if you would like it to be shown in the email header that is sent out.</p><p>It is safe (and normal) to leave this blank.</p></qt>
ja: <qt><h3>組織</h3><p>ここにあなたの所属する組織を入力します。これは送信するメールのヘッダに表示されます。</p><p>ここは空欄にしておいても問題はありません (通常はそうしておきます)。</p></qt>

en: &Email address:
ja: メールアドレス(&E):

en: <qt><h3>Email address</h3><p>This field should have your full email address.</p><p>This address is the primary one, used for all outgoing mail. If you have more than one address, either create a new identity, or add additional alias addresses in the field below.</p><p>If you leave this blank, or get it wrong, people will have trouble replying to you.</p></qt>
ja: <qt><h3>メールアドレス</h3><p>ここにあなたの完全なメールアドレスを入力します。</p><p>このアドレスが送信時に使われるメインのアドレスになります。もしアドレスを複数持っている場合、新しい個人情報を作るか、下でエイリアスとして追加してくださ。</p><p>ここが空欄だったり、間違っていると、受け取った人は返信できません。</p></qt>

en: Email a&liases:
ja: メールエイリアス(&L):

en: <qt><h3>Email aliases</h3><p>This field contains alias addresses that should also be considered as belonging to this identity (as opposed to representing a different identity).</p><p>Example:</p><table><tr><th>Primary address:</th><td>first.last@example.org</td></tr><tr><th>Aliases:</th><td>first@example.org<br>last@example.org</td></tr></table><p>Type one alias address per line.</p></qt>
ja: <qt><h3>メールエイリアス</h3><p>この個人情報が所有する他のアドレスを入力します。(他の個人情報が所有するアドレスが入力しません)</p><p>例:</p><table><tr><th>メインアドレス:</th><td>first.last@example.org</td></tr><tr><th>エイリアス:</th><td>first@example.org<br>last@example.org</td></tr></table><p>一行にエイリアスを一つ記してください。</p></qt>

en: Cryptography
ja: 暗号法

en: OpenPGP signing key:
ja: OpenPGP 署名鍵:

en: OpenPGP encryption key:
ja: OpenPGP 暗号化鍵:

en: <qt><p>The S/MIME (X.509) certificate you choose here will be used to digitally sign messages.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to digitally sign emails using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
ja: <qt><p>ここに指定された S/MIMI (X.509) 証明書は、メッセージの電子署名に使用します。</p><p>ここは空欄にしておいてもかまいませんが、その場合は KMail は S/MIME を使ってメールに電子署名できません。通常のメール機能には影響ありません。</p></qt>

en: S/MIME signing certificate:
ja: S/MIME 署名用証明書:

en: <qt><p>The S/MIME certificate you choose here will be used to encrypt messages to yourself and for the "Attach My Certificate" feature in the composer.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to encrypt copies of outgoing messages to you using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
ja: <qt><p>ここに指定された S/MIME 証明書は、自分自身へのメッセージの暗号化とメール作成の「自分の証明書を添付する」に使用します。</p><p>ここは空欄にしておいてもかまいませんが、その場合は KMail は S/MIME を使って送信メッセージのコピーを暗号化できません。通常のメール機能には影響ありません。</p></qt>

en: S/MIME encryption certificate:
ja: S/MIME 暗号化用証明書:

[ctx: @title:tab Advanced identity settings.]
en: Advanced
ja: 詳細

en: &Reply-To address:
ja: 返信アドレス(&R):

en: <qt><h3>Reply-To addresses</h3><p>This sets the <tt>Reply-to:</tt> header to contain a different email address to the normal <tt>From:</tt> address.</p><p>This can be useful when you have a group of people working together in similar roles. For example, you might want any emails sent to have your email in the <tt>From:</tt> field, but any responses to go to a group address.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
ja: <qt><h3>返信アドレス</h3><p>これはメールヘッダの <tt>Reply-to:</tt> になります。通常の <tt>From:</tt> とは異なるメールアドレスを指定するものです。</p><p>これは例えば、複数の人と一緒に仕事をしていて、あなたが送信したメールの <tt>From:</tt> はあなたのアドレスにして、返信はグループのアドレスに行くようにする場合に利用できます。</p><p>よく分からなければ、ここは空欄にしておいてください。</p></qt>

en: &BCC addresses:
ja: &BCC アドレス:

en: <qt><h3>BCC (Blind Carbon Copy) addresses</h3><p>The addresses that you enter here will be added to each outgoing mail that is sent with this identity. They will not be visible to other recipients.</p><p>This is commonly used to send a copy of each sent message to another account of yours.</p><p>To specify more than one address, use commas to separate the list of BCC recipients.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
ja: <qt><h3>BCC (Blind Carbon Copy) アドレス</h3><p>ここに入力したアドレスは、この個人情報を使って送信されるすべてのメッセージに追加されます。これは他の受信者には見えません。</p><p>これは自分の他のアカウントに送信メッセージのコピーを送るためによく使われます。</p><p>複数の BBC 受信者を指定する場合は、アドレスをコンマで区切ります。</p><p>よく分からなければ、ここは空欄にしておいてください。</p></qt>

en: D&ictionary:
ja: 辞書(&I):

en: Sent-mail &folder:
ja: 送信済みフォルダ(&F):

en: &Drafts folder:
ja: 下書きフォルダ(&D):

en: &Templates folder:
ja: テンプレートフォルダ(&T):

en: Defaul&t domain:
ja: デフォルトのドメイン(&T):

en: <qt><p>The default domain is used to complete email addresses that only consist of the user's name.</p></qt>
ja: <qt><p>デフォルトのドメインは、ユーザ名だけのメールアドレスを補完するために使用します。</p></qt>

en: &Use custom message templates for this identity
ja: この個人情報にカスタムメッセージテンプレートを使う(&U)

en: &Copy Global Templates
ja: 全体のテンプレートをコピー(&G)

en: Signature
ja: 署名

en: Picture
ja: 画像

en: Invalid Email Alias "%1"
ja: 不正なメールエイリアス「%1」

en: Invalid Email Address
ja: 不正なメールアドレス

en: One of the configured OpenPGP signing keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
ja: <html><p>設定された OpenPGP 署名鍵の一つに、この個人情報 (%1) のために設定されたメールアドレスを持つユーザ ID が含まれていません。</p><p>受信者がこの設定による署名を検証しようとすると、警告メッセージが出る可能性があります。</p></html>

en: One of the configured OpenPGP encryption keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
ja: 設定された OpenPGP 暗号化鍵の一つに、個人情報 (%1) のために設定されたメールアドレスを持つユーザ ID が含まれていません。

en: One of the configured S/MIME signing certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
ja: <html><p>設定された S/MIME 署名用証明書の一つに、この個人情報 (%1) のために設定されたメールアドレスが含まれていません。</p><p>受信者がこの設定による署名を検証しようとすると、警告メッセージが出る可能性があります。</p></html>

en: One of the configured S/MIME encryption certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
ja: 設定された S/MIME 暗号化用証明書の一つに、この個人情報 (%1) のために設定されたメールアドレスが含まれていません。

en: Email Address Not Found in Key/Certificates
ja: メールアドレスが鍵/証明書の中に見つかりません

en: The signature file is not valid
ja: 署名ファイルは無効です

en: Edit...
ja: 編集...

[ctx: %1: identity name. Used in the config dialog, section Identity, to indicate the default identity]
en: %1 (Default)
ja: %1 (デフォルト)

en: Identity Name
ja: 個人情報名

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: <qt>Do you really want to remove the identity named <b>%1</b>?</qt>
ja: <qt>本当に個人情報 “%1” を削除しますか？</qt>

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: Set as Default
ja: デフォルトにする

en: &New identity:
ja: 新しい個人情報名(&N):

en: &Use System Settings values
ja: システム設定の値を使用(&U)

en: &Duplicate existing identity
ja: 既存の個人情報を流用する(&D)

en: Delete Search
ja: 検索を削除

en: <qt>Are you sure you want to delete the search <b>%1</b>?<br />Any messages it shows will still be available in their original folder.</qt>
ja: <qt>本当に検索 “%1” を削除しますか？<br />表示されているメッセージは元のフォルダに残ります。</qt>

[ctx: @action:button Delete search]
en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: Delete Folder
ja: フォルダを削除

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <b>%1</b>?</qt>
ja: <qt>本当に空のフォルダ “%1” を削除しますか？</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <resource>%1</resource> and all its subfolders? Those subfolders might not be empty and their contents will be discarded as well. <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
ja: <qt><para>本当に空のフォルダ <resource>%1</resource> とそのサブフォルダを削除しますか？サブフォルダが空でなかった場合、その内容も一緒に削除されます。</para><para><note>削除されたメッセージはごみ箱に移動されるのではなく、完全に削除されます。</note></para></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource>, discarding its contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
ja: <qt><para>本当にフォルダ <resource>%1</resource> とその内容を削除しますか？</para><para><note>削除されたメッセージはごみ箱に移動されるのではなく、完全に削除されます。</note></para></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource> and all its subfolders, discarding their contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
ja: <qt><para>本当にフォルダ <resource>%1</resource> とそのサブフォルダおよびその内容を削除しますか？</para><para><note>削除されたメッセージはごみ箱に移動されるのではなく、完全に削除されます。</note></para></qt>

[ctx: @action:button Delete folder]
en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: Set subject of message
ja: メッセージの件名を設定

en: Set replyTo to 'address'
ja: 返信アドレスに 'address' を設定

en: Read message body from 'file'
ja: 'file' からメッセージ本文を読む

en: Set body of message
ja: メッセージの本文を設定

en: Add an attachment to the mail. This can be repeated
ja: メールに添付ファイルを追加、これは繰り返せます

en: Only check for new mail
ja: 新しいメールのみチェック

en: Only open composer window
ja: 作成ウィンドウのみ開く

en: View the given message file
ja: 与えられたメッセージファイルを表示

en: Send message to 'address' or attach the file the 'URL' points to
ja: 'address' へメッセージを送信するか、'URL' が指すファイルを添付。

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

[ctx: @title:menu New message, folder or new window.]
note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: New
ja: 新規

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ja: 移動(&G)

note: i18n: ectx: Menu (folder)
en: F&older
ja: フォルダ(&O)

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: Menu (message)
en: &Message
ja: メッセージ(&M)

note: i18n: ectx: Menu (reply_special)
en: Reply Special
ja: 特別な返信(&S)

note: i18n: ectx: Menu (menubar_message_forward)
en: &Forward
ja: 転送(&F)

note: i18n: ectx: Menu (apply_filter_actions)
en: A&pply Filter
ja: フィルタを適用(&L)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ja: ツール(&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Please wait while the message is transferred | Please wait while the %1 messages are transferred
ja[0]: メッセージを転送します。お待ちください。
ja[1]: %1 件のメッセージを転送します。お待ちください。

en: Open Message
ja: メッセージを開く

en: The file does not contain a message.
ja: ファイルはメッセージを含んでいません。

en: The file contains multiple messages. Only the first message is shown.
ja: ファイルは複数のメッセージを含んでいます。最初のメッセージのみ表示します。

en: Do you want to forward the selected messages as attachments in one message (as a MIME digest) or as individual messages?
ja: 選択したメッセージを一つにまとめて添付ファイルとして (MIME ダイジェストとして) 転送しますか？それとも個別のメッセージとして転送しますか？

en: Send As Digest
ja: ダイジェストとして送信

en: Send Individually
ja: 個別に送信

en: Filtering messages
ja: メッセージをフィルタ中

en: Filtering message %1 of %2
ja: メッセージをフィルタ中 (%1/%2)

en: Moving messages
ja: メッセージを移動中

en: Deleting messages
ja: メッセージを削除中

note: i18n: ectx: Menu (options)
en: &Options
ja: オプション(&O)

note: i18n: ectx: Menu (attach)
en: &Attach
ja: 添付(&A)

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
ja: HTML ツールバー

note: i18n: ectx: ToolBar (directionToolBar)
en: Text Direction Toolbar
ja: テキスト方向ツールバー

en: KMail is set to be offline; all network jobs are suspended
ja: KMail がオフラインモードになりました。すべてのネットワークジョブを中断しました。

en: KMail is set to be online; all network jobs resumed
ja: KMail がオンラインモードになりました。すべてのネットワークジョブを再開しました。

en: KMail is currently in offline mode. How do you want to proceed?
ja: KMail は現在オフラインモードです。どうしますか？

en: Online/Offline
ja: オンライン/オフライン

en: Work Online
ja: オンライン作業

en: Work Offline
ja: オフライン作業

en: Failed to open autosave file at %1.
    Reason: %2
ja: 自動保存ファイル (%1) を開くのに失敗しました。
    理由: %2

en: Opening Autosave File Failed
ja: 自動保存ファイルを開くのに失敗しました

en: This identity has been changed to use the default transport: | These %1 identities have been changed to use the default transport:
ja[0]: この個人情報はデフォルトの送信手段を使うように変更されました:
ja[1]: これら %1 個の個人情報はデフォルトの送信手段を使うように変更されました:

en: This identity has been changed to use the modified transport: | These %1 identities have been changed to use the modified transport:
ja[0]: この個人情報は指定された送信手段を使うように変更されました:
ja[1]: これら %1 個の個人情報は指定された送信手段を使うように変更されました:

en: Sending messages
ja: メッセージ送信

en: Initiating sending process...
ja: 送信プロセスを初期化します...

en: KMail Error
ja: KMail エラー

en: No Subject
ja: 件名なし

en: (no templates)
ja: (テンプレートなし)

en: This folder does not have any expiry options set
ja: このフォルダには古いメッセージを整理するオプションが設定されていません

en: <qt>Are you sure you want to expire the folder <b>%1</b>?</qt>
ja: <qt>本当にフォルダ “%1” の古いメッセージを整理しますか？</qt>

en: Expire Folder
ja: フォルダの古いメッセージの整理

en: &Expire
ja: 古いメッセージを整理(&E)

en: Empty Trash
ja: ごみ箱を空にする

en: Move to Trash
ja: ごみ箱に移動

en: Are you sure you want to empty the trash folder?
ja: 本当にごみ箱フォルダを空にしますか？

en: <qt>Are you sure you want to move all messages from folder <b>%1</b> to the trash?</qt>
ja: <qt>本当にフォルダ “%1” のすべてのメッセージをごみ箱に移動しますか？</qt>

en: Moved all messages to the trash
ja: メッセージをすべてごみ箱に移動しました

en: Are you sure you want to expire all old messages?
ja: 本当にすべての古いメッセージを整理しますか？

en: Expire Old Messages?
ja: 古いメッセージを整理しますか？

en: Expire
ja: 整理する

en: Loading external references in html mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
ja: HTML メールで外部参照を許可すると、スパムの被害を受けやすくなるだけではなく、既知または今後予想されるその他のセキュリティ上の問題によって、あなたのシステムが危険にさらされる可能性が増します。

en: Security Warning
ja: セキュリティ警告

en: Load External References
ja: 外部参照をロードする

en: <qt>Do you really want to delete the selected message?<br />Once deleted, it cannot be restored.</qt> | <qt>Do you really want to delete the %1 selected messages?<br />Once deleted, they cannot be restored.</qt>
ja[0]: <qt>本当に選択したメッセージを削除しますか？<br />削除すると元には戻せません。</qt>
ja[1]: <qt>本当に選択した %1 件のメッセージを削除しますか？<br />削除すると元には戻せません。</qt>

en: Delete Messages
ja: メッセージを削除

en: Delete Message
ja: メッセージを削除

en: Moving messages...
ja: メッセージを移動中...

en: Deleting messages...
ja: メッセージを削除中...

en: Messages deleted successfully.
ja: メッセージを削除しました。

en: Messages moved successfully.
ja: メッセージを移動しました。

en: Deleting messages failed.
ja: メッセージの削除に失敗しました。

en: Deleting messages canceled.
ja: メッセージの削除がキャンセルされました。

en: Moving messages failed.
ja: メッセージの移動に失敗しました。

en: Moving messages canceled.
ja: メッセージの移動がキャンセルされました。

en: Copying messages...
ja: メッセージをコピー中...

en: Messages copied successfully.
ja: メッセージをコピーしました。

en: Copying messages failed.
ja: メッセージのコピーに失敗しました。

en: Copying messages canceled.
ja: メッセージのコピーがキャンセルされました。

en: Moving messages to trash...
ja: メッセージをごみ箱に移動中...

en: Messages moved to trash successfully.
ja: メッセージをごみ箱に移動しました。

en: Moving messages to trash failed.
ja: メッセージをごみ箱に移動できませんでした。

en: Moving messages to trash canceled.
ja: メッセージのごみ箱への移動がキャンセルされました。

en: Save &As...
ja: 名前を付けて保存(&A)...

en: &Expire All Folders
ja: すべてのフォルダの古いメッセージを整理(&E)

en: Check &Mail
ja: すべてのメールをチェック(&M)|/|$[~setProps ~label '受信']

en: Check Mail In
ja: メールをチェック(&C)|/|$[~setProps ~label '受信']

en: Check Mail
ja: すべてのメールをチェック(&M)|/|$[~setProps ~label '受信']

en: &Send Queued Messages
ja: すべての送信待ちメールを送信(&S)|/|$[~setProps ~label '送信']

en: Online status (unknown)
ja: オンライン状態 (不明)

en: Send Queued Messages Via
ja: 送信待ちメールを送信(&V)|/|$[~setProps ~label '送信']

en: Certificate Manager
ja: 証明書の管理(&C)

en: &Debug Sieve...
ja: Sieve のデバッグ(&D)...

en: Filter &Log Viewer...
ja: フィルタログビューア(&L)...

en: Edit "Out of Office" Replies...
ja: 不在返信を編集(&E)...

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: &Delete
ja: メッセージを完全に削除(&D)

en: M&ove Thread to Trash
ja: スレッドをごみ箱に移動(&O)

en: Move thread to trashcan
ja: スレッドをごみ箱に移動

en: Delete T&hread
ja: スレッドを削除(&H)

en: &Find Messages...
ja: メッセージを検索(&F)...

en: Select &All Messages
ja: すべてのメッセージを選択(&A)

en: &Mailing List Management...
ja: メーリングリストの管理(&L)...

en: &Assign Shortcut...
ja: ショートカットを割り当て(&A)...

en: &Expiration Settings
ja: 古いメッセージ整理の設定(&E)

en: &Archive Folder...
ja: フォルダをアーカイブ(&V)...

en: Load E&xternal References
ja: 外部参照をロードする(&X)

en: Copy Message To...
ja: メッセージをコピー...

en: Move Message To...
ja: メッセージを移動...

en: &New Message...
ja: 新しいメッセージ(&N)...

[ctx: @action:intoolbar New Empty Message]
en: New
ja: 新規

en: Message From &Template
ja: テンプレートから新しいメッセージを作成(&T)

en: New Message t&o Mailing-List...
ja: メーリングリストに投稿(&O)...

en: &Create Filter
ja: フィルタを作成(&I)

en: Filter on &Subject...
ja: 件名でのフィルタ(&S)...

en: Filter on &From...
ja: 送信元でのフィルタ(&F)...

en: Filter on &To...
ja: 送信先でのフィルタ(&T)...

en: Mark &Thread
ja: スレッドをマーク(&T)

en: Mark Thread as &Read
ja: スレッドを既読としてマーク(&R)

en: Mark all messages in the selected thread as read
ja: 選択したスレッドのすべてのメッセージを既読としてマーク

en: Mark Thread as &Unread
ja: スレッドを未読としてマーク(&U)

en: Mark all messages in the selected thread as unread
ja: 選択したスレッドのすべてのメッセージ未読としてマーク

en: Mark Thread as &Important
ja: スレッドを重要としてマーク(&I)

en: Remove &Important Thread Mark
ja: スレッドの重要マークを削除(&I)

en: Mark Thread as &Action Item
ja: スレッドを要アクションとしてマーク(&A)

en: Remove &Action Item Thread Mark
ja: メッセージの要アクションマークを削除(&A)

en: &Watch Thread
ja: スレッドを監視(&W)

en: &Ignore Thread
ja: スレッドを無視(&G)

en: Save A&ttachments...
ja: 添付ファイルを保存(&S)...

en: Appl&y All Filters
ja: すべてのフィルタを適用(&Y)

[ctx: View->]
en: &Expand Thread / Group
ja: スレッド/グループを展開(&E)

en: Expand the current thread or group
ja: 現在のスレッド/グループを展開

[ctx: View->]
en: &Collapse Thread / Group
ja: スレッド/グループをたたむ(&C)

en: Collapse the current thread or group
ja: 現在のスレッド/グループをたたむ

[ctx: View->]
en: Ex&pand All Threads
ja: すべてのスレッドを展開(&P)

en: Expand all threads in the current folder
ja: 現在のフォルダのすべてのスレッドを展開

[ctx: View->]
en: C&ollapse All Threads
ja: すべてのスレッドをたたむ(&O)

en: Collapse all threads in the current folder
ja: 現在のフォルダのすべてのスレッドをたたむ

en: &Display Message
ja: メッセージを表示(&D)

en: &Next Message
ja: 次のメッセージ(&N)

en: Go to the next message
ja: 次のメッセージへ移動

en: Next &Unread Message
ja: 次の未読メッセージ(&U)

[ctx: @action:inmenu Goto next unread message]
en: Next
ja: 次へ

en: Go to the next unread message
ja: 次の未読メッセージへ移動

en: &Previous Message
ja: 前のメッセージ(&P)

en: Go to the previous message
ja: 前のメッセージへ移動

en: Previous Unread &Message
ja: 前の未読メッセージ(&M)

[ctx: @action:inmenu Goto previous unread message.]
en: Previous
ja: 前へ

en: Go to the previous unread message
ja: 前の未読メッセージへ移動

en: Next Unread &Folder
ja: 次の未読フォルダ(&F)

en: Go to the next folder with unread messages
ja: 未読メッセージを含む次のフォルダへ移動

en: Previous Unread F&older
ja: 前の未読フォルダ(&O)

en: Go to the previous folder with unread messages
ja: 未読メッセージを含む前のフォルダへ移動

[ctx: Go->]
en: Next Unread &Text
ja: 次の未読テキスト(&T)

en: Go to the next unread text
ja: 次の未読テキストに移動

en: Scroll down current message. If at end of current message, go to next unread message.
ja: メッセージを下にスクロールしていって、メッセージの最後に到達すると、次のメッセージに移動します。

en: Configure &Filters...
ja: フィルタの設定(&F)...

en: Manage &Sieve Scripts...
ja: Sieve スクリプトの管理(&S)...

en: KMail &Introduction
ja: KMail はじめに(&I)

en: Display KMail's Welcome Page
ja: 「KMail はじめに」のページを表示

en: Configure &Notifications...
ja: 通知を設定(&N)...

en: &Configure KMail...
ja: KMail を設定(&C)...

en: Expire...
ja: 古いメッセージを整理(&E)...

en: Add Favorite Folder...
ja: お気に入りフォルダを追加...

en: Serverside Subscription...
ja: サーバ側の購読...

en: Copy Message to Folder
ja: メッセージをフォルダにコピー

en: Jump to Folder...
ja: フォルダへジャンプ...

en: Abort Current Operation
ja: 現在の操作を中断

en: Focus on Next Folder
ja: 次のフォルダにフォーカス

en: Focus on Previous Folder
ja: 前のフォルダにフォーカス

en: Select Folder with Focus
ja: フォルダをフォーカスで選択

en: Focus on Next Message
ja: 次のメッセージにフォーカス

en: Focus on Previous Message
ja: 前のメッセージにフォーカス

en: Select Message with Focus
ja: メッセージをフォーカスで選択

en: Set Focus to Quick Search
ja: クイック検索をフォーカス

en: Extend Selection to Previous Message
ja: 前のメッセージまで選択

en: Extend Selection to Next Message
ja: 次のメッセージまで選択

en: Move Message to Folder
ja: メッセージをフォルダに移動

en: &Delete Search
ja: 検索を削除(&D)

en: E&mpty Trash
ja: ごみ箱を空にする(&M)

en: &Move All Messages to Trash
ja: すべてのメッセージをごみ箱に移動(&G)

en: Filter %1
ja: フィルタ %1

en: Use of HTML in mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
ja: HTML をメールに使用するとスパムの被害を受けやすくなるだけではなく、既知または今後予想されるその他のセキュリティ上の問題によって、あなたのシステムが危険にさらされる可能性が増します。

en: Use HTML
ja: HTML を使う

en: Starting...
ja: 開始...

en: &Move to Trash
ja: ごみ箱に移動(&H)

[ctx: @action:intoolbar Move to Trash]
en: Trash
ja: 削除

en: Move message to trashcan
ja: メッセージをごみ箱に移動

en: New Message To...
ja: 新しいメッセージ...

en: Reply To...
ja: 返信...

en: Forward To...
ja: 転送...

en: Add to Address Book
ja: アドレス帳に追加

en: Open in Address Book
ja: アドレス帳で開く

en: Bookmark This Link
ja: このリンクをブックマークに追加

en: Save Link As...
ja: 名前を付けてリンクを保存...

en: &Find in Message...
ja: メッセージ内を検索(&I)...

en: New Messages In
ja: 新着メッセージ

en: There are no unread messages
ja: 未読メッセージはありません

en: 1 unread message | %1 unread messages
ja[0]: 未読件数 1
ja[1]: 未読件数 %1

[ctx: @title:window]
en: Properties of Folder %1
ja: フォルダ “%1” のプロパティ

[ctx: Message->]
en: &Reply
ja: 返信(&R)

en: &Reply...
ja: 返信(&R)...

en: Reply to &All...
ja: 全員に返信(&A)...

en: Reply to A&uthor...
ja: 送信者に返信(&U)...

en: Reply to Mailing-&List...
ja: メーリングリストに返信(&L)...

en: Reply Without &Quote...
ja: 引用なしで返信(&Q)...

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: &Inline...
ja: 本文に引用(&I)...

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: As &Attachment...
ja: 添付ファイルとして(&A)...

[ctx: Message->Forward->]
en: &Redirect...
ja: リダイレクト(&R)...

en: Mar&k Message
ja: メッセージをマーク(&K)

[ctx: Message->]
en: &Forward
ja: 転送(&F)

[ctx: Message->]
en: Mailing-&List
ja: メーリングリスト(&L)

en: Add Note...
ja: ノートを追加...

en: Filter on Mailing-&List...
ja: メーリングリストでのフィルタ(&L)...

en: Send A&gain...
ja: 再送信(&G)...

en: New Message From &Template
ja: テンプレートから新しいメッセージを作成(&T)

en: Edit Note...
ja: ノートを編集...

en: Filter on Mailing-List...
ja: メーリングリストでのフィルタ...

en: Open Message in List Archive
ja: リストアーカイブのメッセージを開く

en: Post New Message
ja: 新しいメッセージを投稿

en: Go to Archive
ja: アーカイブへ移動

en: Request Help
ja: ヘルプを求める

[ctx: Contact the owner of the mailing list]
en: Contact Owner
ja: 所有者に連絡を取る

en: Unsubscribe from List
ja: リストの購読を取り消す

en: Filter on Mailing-List %1...
ja: メーリングリスト “%1” でのフィルタ...

en: email
ja: メール

en: web
ja: ウェブ

en: From
ja: 差出人

en: Date
ja: 日付

[ctx: @title:column, folder (e.g. email)]
en: Folder
ja: フォルダ

[ctx: @action:button Search for messages]
en: &Search
ja: 検索(&S)

[ctx: @action:inmenu Forward message inline.]
en: &Inline...
ja: 本文に引用(&I)...

[ctx: Message->Forward->]
en: As &Attachment...
ja: 添付ファイルとして(&A)...

en: Save Attachments...
ja: 添付ファイルを保存...

en: Clear Selection
ja: 選択をクリア

en: %1 match | %1 matches
ja[0]: %1 件マッチ
ja[1]: %1 件マッチ

en: Last Search
ja: 前回の検索

en: Copy Message | Copy %1 Messages
ja[0]: メッセージをコピー
ja[1]: %1 個のメッセージをコピー

en: Cut Message | Cut %1 Messages
ja[0]: メッセージを切り取り
ja[1]: %1 個のメッセージを切り取り

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ExcludeImportantMailFromExpiry), group (Behaviour)
en: This prevents the automatic expiry of old messages in a folder from deleting (or moving to an archive folder) the messages that are marked 'Important' or 'Action Item'
ja: このオプションを有効にすると、「重要」または「要アクション」としてマークされたメッセージは、フォルダの古いメッセージを自動的に整理するときに削除されたりアーカイブフォルダへ移動されたりしません。

note: i18n: ectx: label, entry (AllowLocalFlags), group (Behaviour)
en: Allow local flags in read-only folders
ja: 読み取り専用のフォルダでローカルフラグを許可する

note: i18n: ectx: label, entry (SendOnCheck), group (Behaviour)
en: Send queued mail on mail check
ja: 受信メールチェック時に送信待ちメッセージを送信

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SendOnCheck), group (Behaviour)
en: <qt><p>Select whether you want KMail to send all messages in the outbox on manual or all mail checks, or whether you do not want messages to be sent automatically at all. </p></qt>
ja: <qt><p>手動またはすべてのアカウントの受信メールチェック時に、送信待ちメッセージを自動的に送信するかどうかを選択します。</p></qt>

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LastSelectedFolder), group (FolderSelectionDialog)
en: The most recently selected folder in the folder selection dialog.
ja: フォルダ選択ダイアログで最後に選択されたフォルダ。

note: i18n: ectx: label, entry (ExternalEditor), group (General)
en: Specify e&ditor:
ja: エディタを指定(&N):

note: i18n: ectx: label, entry (UseExternalEditor), group (General)
en: Use e&xternal editor instead of composer
ja: メール作成に外部エディタを使う(&X)

note: i18n: ectx: label, entry (CloseToQuotaThreshold), group (General)
en: The threshold for when to warn the user that a folder is nearing its quota limit.
ja: フォルダがクォータ制限に近づいたことをユーザに通知するしきい値

note: i18n: ectx: label, entry (EmptyTrashOnExit), group (General)
en: Empty the local trash folder on program exit
ja: プログラム終了時にローカルのごみ箱フォルダを空にする

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviousNewFeaturesMD5), group (Internal)
en: This value is used to decide whether the KMail Introduction should be displayed.
ja: この値は「KMail はじめに」を表示するかどうかを決定します。

note: i18n: ectx: label, entry (EnableFolderQuickSearch), group (UserInterface)
en: Show folder quick search line edit
ja: フォルダのクイック検索フィールドを表示する

note: i18n: ectx: label, entry (ForwardingInlineByDefault), group (Composer)
en: Forward Inline As Default.
ja: デフォルトで本文に引用して転送する

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooManyRecipients), group (Composer) i18n: ectx: whatsthis, entry (RecipientThreshold), group (Composer)
en: If the number of recipients is larger than this value, KMail will warn and ask for a confirmation before sending the mail. The warning can be turned off.
ja: 受信者の数がこの値より大きい場合、メールを送信する前に確認を求めます。この警告メッセージは無効にすることができます。

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmBeforeSend), group (Composer)
en: Confirm &before send
ja: 送信する前に確認する(&B)

note: i18n: ectx: label, entry (RequestMDN), group (Composer)
en: Automatically request &message disposition notifications
ja: 自動的に開封通知を要求する(&M)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RequestMDN), group (Composer)
en: <qt><p>Enable this option if you want KMail to request Message Disposition Notifications (MDNs) for each of your outgoing messages.</p><p>This option only affects the default; you can still enable or disable MDN requesting on a per-message basis in the composer, menu item <em>Options</em>-><em>Request Disposition Notification</em>.</p></qt>
ja: <qt><p>すべての送信メッセージで、自動的に開封通知要求を送る場合は、このオプションを有効してください。</p><p>このオプションはデフォルトの動作を変更するだけで、開封通知要求を送るかどうかは、それぞれのメッセージについて個別に選択できます。メール作成の「オプション|開封通知を要求」メニューを使用してください。</p></qt>

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (Composer)
en: Autosave interval:
ja: 自動保存の間隔(&I):

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutosaveInterval), group (Composer)
en: A backup copy of the text in the composer window can be created regularly. The interval used to create the backups is set here. You can disable autosaving by setting it to the value 0.
ja: メール作成ウィンドウ内のテキストのバックアップを定期的に作成することができます。バックアップ作成の間隔をここで設定します。間隔を 0 にセットすると、自動保存を無効にできます。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSnippetManager), group (Composer)
en: Show the Text Snippet Management and Insertion Panel in the composer.
ja: メール作成ウィンドウに定型表現の管理と挿入を行うためのパネルを表示します。

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Message Preview Pane
ja: メッセージプレビュー

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Do not show a message preview pane
ja: プレビューを表示しない

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Show the message preview pane below the message list
ja: メッセージ一覧の下に表示

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Show the message preview pane next to the message list
ja: メッセージ一覧の横に表示

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Folder List
ja: フォルダ一覧

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Long folder list
ja: 長いフォルダ一覧

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Short folder list
ja: 短いフォルダ一覧

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateNewMessage), group (GlobalTemplates)
en: Message template for new message
ja: 新しいメッセージ用のメッセージテンプレート

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateReply), group (GlobalTemplates)
en: Message template for reply
ja: 返信用のメッセージテンプレート

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateReplyAll), group (GlobalTemplates)
en: Message template for reply to all
ja: 全員に返信用のメッセージテンプレート

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateForward), group (GlobalTemplates)
en: Message template for forward
ja: 転送用のメッセージテンプレート

note: i18n: ectx: label, entry (QuoteString), group (GlobalTemplates)
en: Quote characters
ja: 引用記号

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group)
en: New Mail Notification
ja: 新着メールの通知

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mVerboseNotificationCheck)
en: Show for each folder the number of newly arrived messages
ja: それぞれのフォルダの新着メッセージ数を表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mVerboseNotificationCheck)
en: Deta&iled new mail notification
ja: 詳細な新着メール通知(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mOtherNewMailActionsButton)
en: Other Actio&ns...
ja: 他のアクション(&N)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAdd)
en: Add a new identity
ja: 新しい個人情報を追加します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAdd)
en: &Add...
ja: 追加(&A)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mModifyButton)
en: Modify the selected identity
ja: 選択した個人情報を編集します

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mRenameButton)
en: Rename the selected identity
ja: 選択した個人情報の名前を変更します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRenameButton)
en: &Rename
ja: 名前変更(&R)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remove the selected identity
ja: 選択した個人情報を削除します

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mSetAsDefaultButton)
en: Use the selected identity by default
ja: 選択した個人情報をデフォルトで使います

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSetAsDefaultButton)
en: Set as &Default
ja: デフォルトにする(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unselectAllBtn)
en: Unselect All
ja: すべて選択解除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowPopupAfterDnD)
en: &Ask for action after dragging messages to another folder
ja: メッセージを他のフォルダにドラッグしたときに動作を確認する(&Y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mEmptyTrashCheck)
en: Empty local &trash folder on program exit
ja: プログラム終了時にローカルのごみ箱フォルダを空にする(&T)

[ctx: to be continued with "jump to first new message", "jump to first unread or new message", and "jump to last selected message"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mEnterFolderLabel)
en: When ente&ring a folder:
ja: フォルダに入ったときの動作(&E):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExcludeImportantFromExpiry)
en: E&xclude important messages from expiry
ja: 重要なメッセージは古いメッセージの整理に含めない(&X)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to First Unread Message
ja: 最初の未読メッセージへジャンプ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to Last Selected Message
ja: 最後に選択したメッセージへジャンプ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to Newest Message
ja: 最初メッセージへジャンプ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to Oldest Message
ja: 最初のメッセージへジャンプ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDelayedMarkAsRead)
en: Mar&k selected message as read after
ja: 次の時間が経過したら選択したメッセージを既読としてマークする(&K)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Do not Loop
ja: ループしない

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Loop in Current Folder
ja: 現在のフォルダのみでループ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Loop in All Folders
ja: すべてのフォルダでループ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Loop in All Marked Folders
ja: マークしたすべてのフォルダでループ

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mDelayedMarkTime)
en:  sec
ja:  秒

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mStartUpFolderCheck)
en: Open this folder on &startup:
ja: 起動時に開くフォルダ(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkbxSpecificFolders)
en: Search &only in:
ja: このフォルダのみ検索(&O):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSearchFolderLbl)
en: Search folder &name:
ja: 検索フォルダ名(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSearchResultOpenBtn)
en: Open &Message
ja: メッセージを開く(&M)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mStoreEncrypted)
en: Check to store messages encrypted
ja: 有効にすると、暗号化された状態でメッセージを保存します

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrChainCertExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrKeyExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrOwnKeyExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip)
en: Select the number of days here
ja: 日数を選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: For intermediate CA certificates:
ja: 中間 CA 証明書:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, gnupgButton)
en: GnuPG Settings...
ja: GnuPG の設定...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllWarningsPB)
en: Re-enable All "Do not Ask Again" Warnings
ja: 「次回から確認しない」を選択した警告をすべて再有効化する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: HTML Messages
ja: HTML メッセージ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExternalReferences)
en: Allow messages to load external references from the Internet
ja: インターネットからの外部参照のロードを許可する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWarnHTML)
en: <b>WARNING:</b> Allowing HTML in email may increase the risk that your system will be compromised by present and anticipated security exploits. <a href="whatsthis1">More about HTML mails...</a> <a href="whatsthis2">More about external references...</a>
ja: <qt>【警告】 HTML をメールで許可すると、既知または今後予想されるセキュリティ上の問題によって、システムが危険にさらされる可能性が高くなります。詳しくは <a href="whatsthis1">HTML メールについて</a> と <a href="whatsthis2">外部参照について</a> をご覧ください。</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHtmlMailCheck)
en: Prefer HTML to plain text
ja: プレーンテキストより HTML を優先する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Encrypted Messages
ja: 暗号化されたメッセージ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAlwaysDecrypt)
en: Attempt decryption of encrypted messages when viewing
ja: 暗号化されたメッセージを表示するときに復号を試みる(&W)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Certificate && Key Bundle Attachments
ja: 証明書と鍵を含む添付ファイル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutomaticallyImportAttachedKeysCheck)
en: Automatically import keys and certificate
ja: 鍵と証明書を自動的にインポートする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSend)
en: Send policy:
ja: 送信ポリシー:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioIgnore) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioAsk) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioDeny) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioAlways) i18n: ectx: property (whatsTh
en: <qt><h3>Message Disposition Notification Policy</h3><p>MDNs are a generalization of what is commonly called <b>read receipt</b>. The message author requests a disposition notification to be sent and the receiver's mail program generates a reply from which the author can learn what happened to his message. Common disposition types include <b>displayed</b> (i.e. read), <b>deleted</b> and <b>dispatched</b> (e.g. forwarded).</p><p>The following options are available to control KMail's sending of MDNs:</p><ul><li><em>Ignore</em>: Ignores any request for disposition notifications. No MDN will ever be sent automatically (recommended).</li><li><em>Ask</em>: Answers requests only after asking the user for permission. This way, you can send MDNs for selected messages while denying or ignoring them for others.</li><li><em>Deny</em>: Always sends a <b>denied</b> notification. This is only <em>slightly</em> better than always sending MDNs. The author will still know that the messages has been acted upon, he just cannot tell whether it was deleted or read etc.</li><li><em>Always send</em>: Always sends the requested disposition notification. That means that the author of the message gets to know when the message was acted upon and, in addition, what happened to it (displayed, deleted, etc.). This option is strongly discouraged, but since it makes much sense e.g. for customer relationship management, it has been made available.</li></ul></qt>
ja: <qt><h3>開封通知ポリシー</h3><p>メッセージの送信者が開封通知を要求すると、受信者側のメールクライアントはそれに対す返事を自動的に生成します。この返事によって、送信者はメッセージに「起こったこと」を知ることができます。「起こったこと」には、「表示された (読まれた)」「削除された」「転送された」などがあります。</p><p>KMail が開封通知要求をどのように扱うかを、以下のオプションから選択できます。</p><ul><li>無視: (推奨) すべての開封通知要求を無視します。自動的に開封通知が送られることはありません。</li><li>確認: 毎回ユーザに確認して、許可されたもののみを送ります。これを選択すると、一部のメッセージに対してのみ開封通知を送ることができます。</li><li>拒否: 常に「拒否された」という通知を返します。これは「常に送信」するのとほとんど同じです。メッセージの送信者は、読まれたか、削除されたかは知ることはできませんが、それでも送信したメッセージが届いたことは分かります。</li><li>常に送信: 開封通知要求があれば、常に開封通知を送信します。メッセージの送信者はいつメッセージが受け取られたかだけでなく、読まれたか、削除されたかも知ることができます。このオプションはお勧めしません。これは顧客管理などで意味があるので、一応用意しているだけです。</li></ul></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIgnore)
en: Ignore
ja: 無視

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAsk)
en: Ask
ja: 確認

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDeny)
en: Deny
ja: 拒否

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAlways)
en: Always send
ja: 常に送信

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelQuote)
en: Quote original message:
ja: 元のメッセージの引用:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNothing)
en: Nothing
ja: なし

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFull)
en: Full message
ja: メッセージ全文

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioHeaders)
en: Only headers
ja: ヘッダのみ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mNoMDNsWhenEncryptedCheck)
en: Do not send MDNs in response to encrypted messages
ja: 暗号化されたメッセージへの返信時には開封通知を送信しない

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, CRLRB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated using Certificate Revocation Lists (CRLs).
ja: このオプションを選択すると、CRL (証明書失効リスト) を用いて S/MIME 証明書を検証します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, OCSPRB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
ja: このオプションを選択すると、S/MIME 証明書をオンライン証明書ステータスプロトコル (OCSP) を用いてオンラインで検証します。OCSP レスポンダの URL を下に入力してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OCSPRB)
en: Validate certificates online (OCSP)
ja: 証明書をオンラインで検証する (OCSP)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OCSPGroupBox)
en: Online Certificate Validation
ja: 証明書のオンライン検証

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OCSP responder URL:
ja: OCSP レスポンダの URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: OCSP responder signature:
ja: OCSP レスポンダの署名:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, OCSPResponderURL)
en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
ja: 証明書のオンライン検証を行うサーバ (OCSP レスポンダ) のアドレスを入力してください。URL は通常 http:// で始まります。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreServiceURLCB)
en: Ignore service URL of certificates
ja: 証明書のサービス URL を無視する

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: By default GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
ja: GnuPG は標準で ‘~/.gnupg/policies.txt’ というファイルを用いて証明書ポリシーが認められているかどうかをチェックします。このオプションを有効にすると、ポリシーをチェックしません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: Do not check certificate policies
ja: 証明書のポリシーをチェックしない

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
ja: このオプションを有効にすると、S/MIME 証明書の検証に CRL (証明書失効リスト) を用いません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: Never consult a CRL
ja: CRL (証明書失効リスト) をチェックしない

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP)
ja: このオプションを有効にすると、必要に応じて欠落した発行者証明書を取得します。これは CRL と OCSP の両方の検証方法に適用されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: Fetch missing issuer certificates
ja: 欠落した発行者証明書を取得する

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHTTP)
en: HTTP Requests
ja: HTTP 要求

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
ja: S/MIME に対して HTTP の使用を完全に無効にします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Do not perform any HTTP requests
ja: HTTP 要求を実行しない

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
ja: 検証する証明書には通常 DP (CRL Distribution Point) エントリと呼ばれるものが含まれています。これは CRL の URL にアクセスする方法を記述する複数の URL です。最初に見つかった DP エントリが用いられます。このオプションを有効にすると、適切な DP を探すときに HTTP 記法によるすべてのエントリを無視します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
ja: 証明書の HTTP CRL 配布点を無視する

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
ja: このオプションを選択すると、右に表示されている HTTP プロキシの値 (環境変数 http_proxy からの値) をあらゆる HTTP 要求に対して用います。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, customHTTPProxy)
en: Enter here the location of your HTTP Proxy, which will be used for all HTTP requests relating to S/MIME. The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.
ja: S/MIME に関連するすべての HTTP 要求に対して用いる HTTP プロキシの場所を “host:port” の形式で入力します (例 myproxy.nowhere.com:3128)。

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLDAP)
en: LDAP Requests
ja: LDAP 要求

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
ja: S/MIME に対して LDAP の使用を完全に無効にします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Do not perform any LDAP requests
ja: LDAP 要求を実行しない

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
ja: 検証する証明書には通常 DP (CRL Distribution Point) エントリと呼ばれるものが含まれています。これは CRL の URL にアクセスする方法を記述する複数の URL です。最初に見つかった DP エントリが用いられます。このオプションを有効にすると、適切な DP を探すときに LDAP 記法によるすべてのエントリを無視します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
ja: 証明書の LDAP CRL 配布点を無視する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLDAPLabel)
en: Primary host for LDAP requests:
ja: LDAP 要求のプライマリホスト:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, customLDAPProxy)
en: Entering a LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
ja: LDAP サーバをここに入力すると、すべての LDAP 要求が最初にそのサーバに行きます。より正確には、この設定は LDAP URL に指定されたホストとポートを無効にします。また、URL のホストとポートが省略された場合にも使われます。他の LDAP サーバは「プロキシ」への接続が失敗した場合にのみ用いられます。
    形式は “HOST” または “HOST:PORT” のいずれかです。PORT が省略された場合、標準的な LDAP ポートである 389 が使われます。

en: There is nothing to undo.
ja: 元に戻せるものがありません。

en: Prefer &HTML to Plain Text
ja: プレーンテキストより HTML を優先(&H)
