kmail - en to pa translation catalogue (596 entries)

en: Maintainer
pa: ਪਰਬੰਧਕ

en: Former maintainer
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਪਰਬੰਧਕ

en: Original author
pa: ਅਸਲੀ ਲੇਖਕ

en: Former co-maintainer
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਸਹਿ-ਪਰਬੰਧਕ

en: Former core developer
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਕੋਰ ਡਿਵੈਲਪਰ

en: Core developer
pa: ਕੋਰ ਡਿਵੈਲਪਰ

en: Documentation
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟੇਸ਼ਨ

en: PGP 6 support and further enhancements of the encryption support
pa: ਇੰਕਰਿਪਸ਼ਨ ਸਹਿਯੋਗ ਲਈ PGP 6 ਸਹਿਯੋਗ ਤੇ ਹੋਰ ਤਕਨੀਕਾਂ ਹਨ

en: GnuPG support
pa: GnuPG ਸਹਿਯੋਗ

en: New message list and new folder tree
pa: ਨਵੀਂ ਸੁਨੇਹਾ ਲਿਸਟ ਅਤੇ ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ ਟਰੀ

en: Anti-virus support
pa: ਐਂਟੀ-ਵਾਇਰਸ ਸਹਿਯੋਗ

en: POP filters
pa: POP ਫਿਲਟਰ

en: Usability tests and improvements
pa: ਵਰਤੋਂ ਟੈਸਟ ਅਤੇ ਸੁਧਾਰ

en: KMail
pa: ਕੇਮੇਲ

en: KDE Email Client
pa: KDE ਈ-ਮੇਲ ਕਲਾਇਟ

en: Detect Automatically
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਖੋਜੋ

en: Mailing list description:
pa: ਮੇਲਿੰਗ ਲਿਸਟ ਵੇਰਵਾ:

en: Browser
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: Preferred handler:
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਹੈਂਲਡਰ:

en: Subscribe to List
pa: ਲਿਸਟ ਲਈ ਮੈਂਬਰੀ

en: Post to List
pa: ਲਿਸਟ ਲਈ ਮੇਲ ਭੇਜੋ

en: Unsubscribe From List
pa: ਲਿਸਟ ਤੋਂ ਮੈਂਬਰੀ ਹਟਾਓ

en: List Archives
pa: ਲਿਸਟ ਅਕਾਇਵ

en: List Help
pa: ਲਿਸਟ ਮੱਦਦ

en: Not available
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Not available.
pa: ਕੋਈ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Quota
pa: ਕੋਟਾ

en: Usage:
pa: ਵਰਤੋਂ:

en: Templates
pa: ਟੈਂਪਲੇਟ

[ctx: @title:tab View settings for a folder.]
en: View
pa: ਝਲਕ

en: Use custom &icons
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਅਕਾਰ ਵਰਤੋਂ(&i)

[ctx: Icon used for folders with no unread messages.]
en: &Normal:
pa: ਸਧਾਰਨ(&N):

[ctx: Icon used for folders which do have unread messages.]
en: &Unread:
pa: ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ(&U):

en: Retrieval Options
pa: ਪ੍ਰਾਪਤੀ ਚੋਣਾਂ

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to receive mail]
en: Receiving
pa: ਪ੍ਰਾਪਤੀ

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to send mail]
en: Sending
pa: ਭੇਜਣੇ

en: Outgoing accounts (add at least one):
pa: ਬਾਹਰ ਭੇਜਣ ਵਾਲੇ ਅਕਾਊਂਟ (ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਇੱਕ):

en: Never Automatically
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: On Manual Mail Checks
pa: ਦਸਤੀ ਮੇਲ ਜਾਂਚ ਸਮੇਂ

en: On All Mail Checks
pa: ਸਭ ਪੱਤਰ ਜਾਂਚ ਸਮੇਂ

en: Send &messages in outbox folder:
pa: ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨੂੰ ਬਾਹਰੀ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ(&m):

en: Send Now
pa: ਹੁਣੇ ਭੇਜੋ

en: Send Later
pa: ਬਾਅਦ 'ਚ ਭੇਜੋ

en: Defa&ult send method:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਭੇਜਣ ਢੰਗ(&u):

en: Unable to start account wizard
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਸਹਾਇਕ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Include in Manual Mail Check
pa: ਦਸਤੀ ਪੱਤਰ ਜਾਂਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰੋ

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Switch offline on KMail Shutdown
pa: ਕੇਮੇਲ ਬੰਦ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਆਫਲਾਈਨ ਕਰੋ

en: Check mail on startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਵੇਲੇ ਪੱਤਰ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ

en: Fonts
pa: ਫੋਂਟ

en: Colors
pa: ਰੰਗ

en: Layout
pa: ਲੇਆਉਟ

en: Message List
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਲਿਸਟ

en: Message Tags
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਟੈਗ

en: Message Body
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭਾਗ

en: Message List - Unread Messages
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਲਿਸਟ - ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ

en: Message List - Important Messages
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਲਿਸਟ - ਖਾਸ ਸੁਨੇਹੇ

en: Message List - Action Item Messages
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਲਿਸਟ - ਐਕਸ਼ਨ ਆਈਟਮ ਸੁਨੇਹੇ

en: Fixed Width Font
pa: ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਫੋਂਟ ਚੌੜਾਈ

en: Composer
pa: ਕੰਪੋਜ਼ਰ

en: Printing Output
pa: ਪ੍ਰਿਟਿੰਗ ਆਉਟਪੁੱਟ

en: &Use custom fonts
pa: ਸੋਧੇ ਫੋਂਟ ਵਰਤੋਂ(&U)

en: Apply &to:
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ(&t):

en: Quoted Text - First Level
pa: ਹਵਾਲਾ ਪਾਠ - ਪਹਿਲਾਂ ਪੱਧਰ

en: Quoted Text - Second Level
pa: ਹਵਾਲਾ ਪਾਠ - ਦੂਜਾ ਪੱਧਰ

en: Quoted Text - Third Level
pa: ਹਵਾਲਾ ਪਾਠ - ਤੀਜਾ ਪੱਧਰ

en: Link
pa: ਲਿੰਕ

en: Unread Message
pa: ਨਾ-ਪੜਿਆ ਸੁਨੇਹਾ

en: Important Message
pa: ਜਰੂਰੀ ਸੁਨੇਹਾ

en: Action Item Message
pa: ਐਕਸ਼ਨ ਆਈਟਮ ਸੁਨੇਹਾ

en: HTML Status Bar Background - No HTML Message
pa: HTML ਹਾਲਤ ਪੱਟੀ ਬੈਕ-ਗਰਾਊਂਡ - ਕੋਈ HTML ਸੁਨੇਹਾ ਨਹੀਂ

en: HTML Status Bar Foreground - No HTML Message
pa: HTML ਹਾਲਤ ਪੱਟੀ ਫਾਰ-ਗਰਾਊਂਡ - ਕੋਈ HTML ਸੁਨੇਹਾ ਨਹੀਂ

en: HTML Status Bar Background - HTML Message
pa: HTML ਹਾਲਤ ਪੱਟੀ ਬੈਕ-ਗਰਾਊਂਡ - HTML ਸੁਨੇਹਾ

en: HTML Status Bar Foreground - HTML Message
pa: HTML ਹਾਲਤ ਪੱਟੀ ਫਾਰ-ਗਰਾਊਂਡ - HTML ਸੁਨੇਹਾ

en: &Use custom colors
pa: ਕਸਟਮ ਰੰਗ ਵਰਤੋਂ(&U)

en: Show folder quick search field
pa: ਫੋਲਡਰ ਤੇਜ਼ ਖੋਜ ਲਾਈਨ ਵੇਖੋ

en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: Folder Tooltips
pa: ਫੋਲਡਰ ਟੂਲਟਿੱਪ

en: Always
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ

en: Sta&ndard format (%1)
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ ਫਾਰਮੈਟ(&n) (%1)

en: Locali&zed format (%1)
pa: ਲੋਕਲਾਈਜ਼ ਫਾਰਮੈਟ(&z) (%1)

en: C&ustom format:
pa: ਕਸਟਮ ਫਾਰਮੈਟ(&u):

en: <qt><a href="whatsthis1">Custom format information...</a></qt>
pa: <qt><a href="whatsthis1">ਪਸੰਦੀਦਾ ਫਾਰਮੈਟ ਜਾਣਕਾਰੀ...</a></qt>

en: Message Window
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਵਿੰਡੋ

en: System Tray
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ

note: i18n: ectx: label, entry (SystemTrayEnabled), group (General)
en: Enable system tray icon
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖੋ

en: A&vailable Tags
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਟੈਗ(&v)

en: Add new tag
pa: ਨਵਾਂ ਟੈਗ ਸ਼ਾਮਲ

en: Remove selected tag
pa: ਚੁਣਿਆ ਟੈਗ ਹਟਾਓ

en: Decrease tag priority
pa: ਟੈਗ ਤਰਜੀਹ ਘਟਾਓ

en: Ta&g Settings
pa: ਟੈਗ ਸੈਟਿੰਗ(&g)

[ctx: General settings for the composer.]
en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Standard Templates
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ ਟੈਂਪਲੇਟ

en: Custom Templates
pa: ਕਸਟਮ ਟੈਂਪਲੇਟ

[ctx: Settings regarding the subject when composing a message.]
en: Subject
pa: ਵਿਸ਼ਾ

en: Charset
pa: ਅੱਖਰ-ਸੈੱਟ

en: Headers
pa: ਹੈਂਡਰ

[ctx: Config->Composer->Attachments]
en: Attachments
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ

[ctx: @item:inlistbox Inline mail forwarding]
en: Inline
pa: ਇਨ-ਲਾਈਨ

en: As Attachment
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਵਜੋਂ

en: No autosave
pa: ਆਟੋ-ਸੰਭਾਲ ਨਹੀਂ

en: Repl&y Subject Prefixes
pa: ਜਵਾਬੀ ਵਿਸ਼ਾ ਅਗੇਤਰ(&y)

en: A&dd...
pa: ਸ਼ਾਮਲ(&d)...

en: Re&move
pa: ਹਟਾਓ(&m)

en: Mod&ify...
pa: ਸੋਧ(&i)...

en: Enter new reply prefix:
pa: ਨਵਾਂ ਜਵਾਬੀ ਅਗੇਤਰ ਦਿਓ:

en: For&ward Subject Prefixes
pa: ਅੱਗੇ ਭੇਜਣ ਵਿਸ਼ਾ ਅਗੇਤਰ(&w)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remo&ve
pa: ਹਟਾਓ(&v)

en: Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ...

en: Modify...
pa: ਸੋਧ...

en: Enter new forward prefix:
pa: ਨਵਾਂ ਅੱਗੇ ਭੇਜਣ ਅਗੇਤਰ ਦਿਓ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mModifyButton)
en: &Modify...
pa: ਸੋਧ(&M)...

en: Enter charset:
pa: ਅੱਖਰ ਸਮੂਹ ਦਿਓ:

en: &Keep original charset when replying or forwarding (if possible)
pa: ਜਵਾਬ ਦੇਣ ਜਾਂ ਅੱਗੇ ਭੇਜਣ ਸਮੇਂ ਅਸਲੀ ਅੱਖਰ-ਸਮੂਹ ਰੱਖੋ, ਜੇਕਰ ਸੰਭਵ ਹੋਵੇ(&K)

en: This charset is not supported.
pa: ਅੱਖਰ ਸਮੂਹ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

[ctx: @title:column Name of the mime header.]
en: Name
pa: ਨਾਂ

[ctx: @title:column Value of the mimeheader.]
en: Value
pa: ਮੁੱਲ

[ctx: @action:button Add new mime header field.]
en: Ne&w
pa: ਨਵਾਂ(&w)

[ctx: @label:textbox Name of the mime header.]
en: &Name:
pa: ਨਾਂ(&N):

en: &Value:
pa: ਮੁੱਲ(&V):

en: E&nable detection of missing attachments
pa: ਗੁੰਮ ਅਟੈਚ ਦੀ ਖੋਜ ਯੋਗ(&n)

en: Enter new key word:
pa: ਨਵਾਂ ਸ਼ਬਦ ਦਿਓ:

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Folders
pa: ਫੋਲਡਰ

en: Invitations
pa: ਸੱਦੇ

en: Reading
pa: ਪੜ੍ਹਨਾ

en: Message Disposition Notifications
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਖਤਮ ਕਰਨ ਸੂਚਨਾ

en: Encryption
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ

en: S/MIME Validation
pa: S/MIME ਵੈਧਤਾ

en:  day |  days
pa[0]:   ਦਿਨ
pa[1]:  ਦਿਨ

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
pa: ਇਹ ਚੋਣ ਲਈ dirmngr >= 0.9.0 ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਨਹੀਂ

en: (Current system setting: %1)
pa: (ਮੌਜੂਦਾ ਸਿਸਟਮ ਸੈਟਿੰਗ: %1)

[ctx: Start of the filename for a mail archive file]
en: Archive
pa: ਅਕਾਇਵ

en: &Folder:
pa: ਫੋਲਡਰ(&F):

en: F&ormat:
pa: ਫਾਰਮੈਟ(&o):

en: Compressed Zip Archive (.zip)
pa: ਕੰਪਰੈੱਸ ਕੀਤਾ ਜ਼ਿੱਪ ਅਕਾਇਵ (.zip)

en: Uncompressed Archive (.tar)
pa: ਬਿਨ-ਕੰਪਰੈੱਸ ਕੀਤਾ ਅਕਾਇਵ (.tar)

en: BZ2-Compressed Tar Archive (.tar.bz2)
pa: BZ2-ਕੰਪਰੈੱਸ ਟਾਰ ਅਕਾਇਵ (.tar.bz2)

en: GZ-Compressed Tar Archive (.tar.gz)
pa: GZ-ਕੰਪਰੈੱਸ ਟਾਰ ਅਕਾਇਵ (.tar.gz)

en: &Archive File:
pa: ਅਕਾਇਵ ਫਾਇਲ(&A):

en: Please select the folder that should be archived.
pa: ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਅਕਾਇਵ ਬਣਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: No folder selected
pa: ਕੋਈ ਫੋਲਡਰ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ

[ctx: Menu item]
en: Encoding
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: &Identity:
pa: ਪਛਾਣ(&I):

en: &Dictionary:
pa: ਡਿਕਸ਼ਨਰੀ(&D):

en: &Sent-Mail folder:
pa: ਭੇਜੇ-ਪੱਤਰ ਫੋਲਡਰ(&S):

en: &Mail transport:
pa: ਮੇਲ ਟਰਾਂਸਪੋਰਟ(&M):

[ctx: sender address field]
en: &From:
pa: ਵਲੋਂ(&F):

[ctx: @label:textbox Subject of email.]
en: S&ubject:
pa: ਵਿਸ਼ਾ(&u):

en: &Send Mail
pa: ਮੇਲ ਭੇਜੋ(&S)

en: &Send Mail Via
pa: ਮੇਲ ਇੰਞ ਭੇਜੋ(&S)

en: Send
pa: ਭੇਜੋ

en: Send &Later
pa: ਬਾਅਦ 'ਚ ਭੇਜੋ(&L)

en: Send &Later Via
pa: ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਇੰਝ ਭੇਜੋ(&L)

[ctx: Queue the message for sending at a later date]
en: Queue
pa: ਕਤਾਰ

en: Save as &Draft
pa: ਡਰਾਫਟ ਵਾਂਗ ਸੰਭਾਲੋ(&D)

en: Save as &Template
pa: ਟੈਂਪਲੇਟ ਵਾਂਗ ਸੰਭਾਲੋ(&T)

en: &Insert Text File...
pa: ...ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲ ਸ਼ਾਮਲ(&I)

en: &Insert Recent Text File
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲ ਸ਼ਾਮਲ(&I)

en: &Address Book
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ(&A)

en: &New Composer
pa: ਨਵਾਂ ਕੰਪੋਜ਼ਰ(&N)

en: Select &Recipients...
pa: ਸੁਨੇਹੀ ਚੁਣੋ(&R)...

en: Save &Distribution List...
pa: ਵੰਡ ਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲੋ(&D)...

en: Paste as Attac&hment
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਵਾਂਗ ਚੇਪੋ(&h)

en: Cl&ean Spaces
pa: ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਸਾਫ਼(&e)

en: Use Fi&xed Font
pa: ਸਥਿਰ ਫੋਂਟ ਵਰਤੋਂ(&x)

[ctx: @action:inmenu Mark the email as urgent.]
en: &Urgent
pa: ਜ਼ਰੂਰੀ(&U)

en: &Wordwrap
pa: ਸ਼ਬਦ ਸਮੇਟੋ(&W)

en: &Snippets
pa: ਸਨਿੱਪਟ(&S)

en: &Automatic Spellchecking
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ ਜਾਂਚ(&A)

en: &All Fields
pa: ਸਭ ਖੇਤਰ(&A)

en: &Identity
pa: ਪਛਾਣ(&I)

en: &Dictionary
pa: ਡਿਕਸ਼ਨਰੀ(&D)

en: &Sent-Mail Folder
pa: ਭੇਜੇ-ਪੱਤਰ ਫੋਲਡਰ(&S)

en: &Mail Transport
pa: ਮੇਲ ਟਰਾਂਸਪੋਰਟ(&M)

en: &From
pa: ਵੱਲੋਂ(&F)

[ctx: @action:inmenu Show the subject in the composer window.]
en: S&ubject
pa: ਵਿਸ਼ਾ(&u)

en: Append S&ignature
pa: ਦਸਤਖਤ ਅੰਤ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ(&i)

en: Pr&epend Signature
pa: ਦਸਤਖਤ ਪਹਿਲਾਂ ਸ਼ਾਮਲ(&i)

en: &Spellchecker...
pa: ਸਪੈਲ ਚੈੱਕਰ(&S)...

en: Spellchecker
pa: ਸਪੈਲਿੰਗ-ਚੈੱਕਰ

en: &Encrypt Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ(&E)

en: Encrypt
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ

en: &Sign Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਸਾਈਨ(&S)

en: Sign
pa: ਸਾਈਨ

en: &Cryptographic Message Format
pa: ਕਰਿਪਟੋਗਰਾਫਿਕਸ ਸੁਨੇਹਾ ਫਾਰਮੈਟ(&C)

en: Configure KMail...
pa: ਕੇ-ਮੇਲ ਸੰਰਚਨਾ...

[ctx: Shows the linenumber of the cursor position.]
en:  Line: %1
pa:  ਲਾਈਨ: %1

en:  Column: %1
pa:  ਕਾਲਮ: %1

en: Spellcheck: on
pa: ਸਪੈੱਲ-ਚੈੱਕ: ਚਾਲੂ

en: Spellcheck: off
pa: ਸਪੈੱਲ-ਚੈੱਕ: ਬੰਦ

en: Re&save as Template
pa: ਟੈਪਲੇਟ ਵਜੋਂ ਮੁੜ-ਸੰਭਾਲੋ(&s)

en: &Save as Draft
pa: ਡਰਾਫਟ ਵਾਂਗ ਸਾਂਭੋ(&S)

en: Save this message in the Drafts folder. It can then be edited and sent at a later time.
pa: ਇਸ ਸੁਨੇਹਾ ਡਰਾਫਟ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੋ। ਇਸ ਨੂੰ ਬਾਅਦ 'ਚ ਸੋਧਿਆ ਤੇ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Do you want to save the message for later or discard it?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਸੁਨੇਹੇ ਨੂੰ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਲਈ ਸੰਭਾਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਰੱਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Close Composer
pa: ਕੰਪੋਜ਼ਰ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Sending Message Failed
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Add as &Inline Image
pa: ਇਨ-ਲਾਈਨ ਚਿੱਤਰ ਵਜੋਂ ਸ਼ਾਮਲ(&I)

en: Add as &Attachment
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਵਾਂਗ ਸ਼ਾਮਲ(&A)

en: Name of the attachment:
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਦਾ ਨਾਂ:

en: Add File as &Attachment | Add Files as &Attachment
pa[0]: ਫਾਇਲ ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਵਾਂਗ ਸ਼ਾਮਲ(&A)
pa[1]: ਫਾਇਲਾਂ ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਵਾਂਗ ਸ਼ਾਮਲ(&A)

en: Insert clipboard text as attachment
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਟੈਕਸਟ ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਵਜੋਂ ਸ਼ਾਮਲ

en: unnamed
pa: ਬੇਨਾਮ

en: Undefined Encryption Key
pa: ਨਾ-ਪਰਿਭਾਸ਼ਤ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕੁੰਜੀ

en: Undefined Signing Key
pa: ਨਾ-ਪਰਿਭਾਸ਼ਤ ਦਸਤਖਤੀ ਕੁੰਜੀ

en: You must specify at least one receiver, either in the To: field or as CC or as BCC.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹੀ ਤਾਂ ਦੇਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ, ਭਾਵੇਂ ਵੱਲ: ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ, ਜਾਂ ਨਕਲ  (CC) ਜਾਂ ਲੁਕਵੀ ਨਕਲ (BCC) ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ।

en: To: field is empty. Send message anyway?
pa: ਵੱਲ: ਖੇਤਰ ਖਾਲੀ ਹੈ। ਕੀ ਸੁਨੇਹਾ ਕਿਸੇ ਵੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਭੇਜਣਾ ਹੈ?

en: No To: specified
pa: ਵੱਲ: ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en: S&end as Is
pa: ਇੰਞ ਭੇਜੋ(&e)

en: You did not specify a subject. Send message anyway?
pa: ਤੁਸੀਂ ਕੋਈ ਵਿਸ਼ਾ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ। ਕੀ ਸੁਨੇਹਾ ਇੰਜ ਹੀ ਭੇਜਣਾ ਹੈ?

en: No Subject Specified
pa: ਕੋਈ ਵਿਸ਼ਾ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ

en: &Specify the Subject
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਦਿਓ(&S)

en: About to send email...
pa: ਈ-ਮੇਲ ਭੇਜਣ ਬਾਰੇ...

en: Send Confirmation
pa: ਭੇਜਣ ਬਾਰੇ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: &Send Now
pa: ਹੁਣੇ ਭੇਜੋ(&S)

en: You are trying to send the mail to more than %1 recipients. Send message anyway?
pa: ਤੁਸੀਂ %1 ਤੋਂ ਵੱਧ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ ਨੂੰ ਮੇਲ ਭੇਜਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ। ਕੀ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣਾ ਹੈ?

en: Too many recipients
pa: ਬਹੁਤੇ ਪ੍ਰਾਪਤਕਰਤਾ

en: &Send as Is
pa: ਇੰਞ ਭੇਜੋ(&S)

en: &Edit Recipients
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ ਸੋਧ(&E)

en: Turning HTML mode off will cause the text to lose the formatting. Are you sure?
pa: HTML ਮੋਡ ਬੰਦ ਕਰਨ ਨਾਲ ਟੈਕਸਟ ਦਾ ਫਾਰਮੈਟ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਵੇਗਾ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇੰਝ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Lose the formatting?
pa: ਫਾਰਮੈਟ ਖਤਮ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: Lose Formatting
pa: ਫਾਰਮੈਟ ਖਤਮ ਕਰੋ

en: Set a subject for this message
pa: ਇਹ ਸੁਨੇਹੇ ਲਈ ਵਿਸ਼ਾ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Message will be signed
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਸਾਈਨ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: Message will not be signed
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਸਾਈਨ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ

en: Message will be encrypted
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: Message will not be encrypted
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

en: Folder Shortcut %1
pa: ਫੋਲਡਰ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ %1

en: You do not have your own contact defined in the address book.
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ 'ਚ ਤੁਹਾਡਾ ਆਪਣਾ ਸੰਪਰਕ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: No Picture
pa: ਕੋਈ ਤਸਵੀਰ ਨਹੀਂ

en: No picture set for your address book entry.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਤਸਵੀਰ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ।

en: &With empty fields
pa: ਖਾਲੀ ਖੇਤਰਾਂ ਨਾਲ(&W)

en: &Existing identities:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਛਾਣ(&E):

[ctx: @title:tab General identity settings.]
en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: &Your name:
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਨਾਂ(&Y):

en: <qt><h3>Your name</h3><p>This field should contain your name as you would like it to appear in the email header that is sent out;</p><p>if you leave this blank your real name will not appear, only the email address.</p></qt>
pa: <qt>
    <h3>ਤੁਹਾਡਾ ਨਾਂ</h3> <p>ਇਹ ਖੇਤਰ ਤੁਹਾਡਾ ਨਾਂ ਰੱਖਦਾ ਹੈ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਭੇਜੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਈ-ਮੇਲ ਵਿੱਚ ਲੋਕਾਂ ਨੂੰ ਵਿਖਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ,</p> <p>ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਛੱਡ ਦਿੱਤਾ ਤਾਂ, ਤੁਹਾਡਾ ਅਸਲੀ ਨਾਂ ਵਿਖਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾਵੇਗਾ, ਸਿਰਫ਼ ਈ-ਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਵਿਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ।</p></qt>

en: Organi&zation:
pa: ਸੰਗਠਨ(&z):

en: &Email address:
pa: ਈ-ਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ(&E):

en: Email a&liases:
pa: ਈਮੇਲ ਏਲੀਆਸ(&l):

en: Cryptography
pa: ਕਰਿਪਟੋਗਰਾਫ਼ੀ

en: OpenPGP signing key:
pa: OpenPGP ਦਸਤਖਤੀ ਕੁੰਜੀ:

en: OpenPGP encryption key:
pa: OpenPGP ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਕੁੰਜੀ:

en: S/MIME signing certificate:
pa: S/MIME ਦਸਤਖਤੀ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ:

en: S/MIME encryption certificate:
pa: S/MIME ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ:

[ctx: @title:tab Advanced identity settings.]
en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

en: &Reply-To address:
pa: ਜਵਾਬ ਐਡਰੈੱਸ(&R):

en: &BCC addresses:
pa: &BCC ਸਿਰਨਾਵੀਂ:

en: D&ictionary:
pa: ਡਿਕਸ਼ਨਰੀ(&i):

en: Sent-mail &folder:
pa: ਭੇਜੇ-ਪੱਤਰ ਫੋਲਡਰ(&f):

en: &Drafts folder:
pa: ਡਰਾਫਟ ਫੋਲਡਰ(&D):

en: &Templates folder:
pa: ਟੈਂਪਲੇਟ ਫੋਲਡਰ(&T):

en: Defaul&t domain:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਡੋਮੇਨ(&t):

en: &Use custom message templates for this identity
pa: ਇਹ ਪਛਾਣ ਲਈ ਵਿੱਚ ਪਸੰਦੀਦਾ ਸੁਨੇਹੇ ਟੈਪਲੇਟ ਵਰਤੋਂ(&U)

en: &Copy Global Templates
pa: ਗਲੋਬਲ ਟੈਂਪਲੇਟ ਨਕਲ ਕਰੋ(&C)

en: Signature
pa: ਦਸਤਖਤ

en: Picture
pa: ਤਸਵੀਰ

en: Invalid Email Alias "%1"
pa: ਗਲਤ ਈ-ਮੇਲ ਏਲੀਆਸ "%1"

en: Invalid Email Address
pa: ਗਲਤ ਈ-ਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ

en: Email Address Not Found in Key/Certificates
pa: ਕੁੰਜੀ/ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਈ-ਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: The signature file is not valid
pa: ਦਸਤਖਤ ਫਾਇਲ ਜਾਇਜ਼ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Edit...
pa: ਸੋਧ...

[ctx: %1: identity name. Used in the config dialog, section Identity, to indicate the default identity]
en: %1 (Default)
pa: %1 (ਮੂਲ)

en: Identity Name
pa: ਪਛਾਣ ਨਾਂ

en: Email Address
pa: ਈ-ਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ

en: &Remove
pa: ਹਟਾਓ(&R)

en: Set as Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਵਾਂਗ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: &New identity:
pa: ਨਵੀਂ ਪਛਾਣ(&N):

en: &Use System Settings values
pa: ਸਿਸਟਮ ਸੈਟਿੰਗ ਮੁੱਲ ਵਰਤੋਂ(&U)

en: &Duplicate existing identity
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਮੌਜੂਦ ਪਛਾਣ(&D)

en: Delete Search
pa: ਖੋਜ ਹਟਾਓ

[ctx: @action:button Delete search]
en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

en: Delete Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਹਟਾਓ

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <b>%1</b>?</qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ <b>%1</b> ਖਾਲੀ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource>, discarding its contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ <resource>%1</resource> ਫੋਲਡਰ, ਇਸ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਸਮੇਤ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?<p><b>ਯਾਦ ਰੱਖੋ</b> ਕਿ ਅਣਡਿੱਠੇ ਕੀਤੇ ਗਏ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਰੱਦੀ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾਵੇਗਾ ਤੇ ਉਹ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹੀ ਹਟਾ ਦਿੱਤੇ ਜਾਣਗੇ।</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource> and all its subfolders, discarding their contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ <resource>%1</resource> ਫੋਲਡਰ ਤੇ ਇਸ ਵਿਚਲੇ ਸਾਰੇ ਸਬ-ਫੋਲਡਰ, ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਸਮੇਤ ਹਟਾਉਣੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?<p><b>ਯਾਦ ਰੱਖੋ</b> ਕਿ ਅਣਡਿੱਠੇ ਕੀਤੇ ਗਏ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਰੱਦੀ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾਵੇਗਾ ਤੇ ਉਹ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹੀ ਹਟਾ ਦਿੱਤੇ ਜਾਣਗੇ।</p></qt>

[ctx: @action:button Delete folder]
en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

en: Set subject of message
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਦਾ ਵਿਸ਼ਾ ਦਿਓ

en: Read message body from 'file'
pa: 'ਫਾਇਲ' ਵਿੱਚੋਂ ਸੁਨੇਹਾ ਭਾਗ ਪੜ੍ਹੋ

en: Set body of message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਦਾ ਭਾਗ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Add an attachment to the mail. This can be repeated
pa: ਮੇਲ ਨਾਲ ਅਟੈਂਚਮੈਂਟ ਕਰੋ। ਇਹ ਨੂੰ ਦੁਹਰਾਇਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Only check for new mail
pa: ਕੇਵਲ ਨਵੀਂ ਮੇਲ ਲਈ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

en: Only open composer window
pa: ਸਿਰਫ਼ ਨਵੀਂ ਕੰਪੋਜ਼ਰ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: View the given message file
pa: ਦਿੱਤੇ ਸੁਨੇਹਾ ਫਾਇਲ ਦੀ ਝਲਕ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

[ctx: @title:menu New message, folder or new window.]
note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: New
pa: ਨਵਾਂ

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pa: ਸੋਧ(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
pa: ਜਾਓ(&G)

note: i18n: ectx: Menu (folder)
en: F&older
pa: ਫੋਲਡਰ(&o)

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: Menu (message)
en: &Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ(&M)

note: i18n: ectx: Menu (reply_special)
en: Reply Special
pa: ਖਾਸ ਜਵਾਬ

note: i18n: ectx: Menu (menubar_message_forward)
en: &Forward
pa: ਅੱਗੇ(&F)

note: i18n: ectx: Menu (apply_filter_actions)
en: A&pply Filter
pa: ਫਿਲਟਰ ਲਾਗੂ(&p)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
pa: ਟੂਲ(&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ(&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
pa: ਮੱਦਦ(&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pa: ਮੇਨ ਟੂਲਬਾਰ

en: Please wait while the message is transferred | Please wait while the %1 messages are transferred
pa[0]: ਸੁਨੇਹਾ ਟਰਾਂਸਫਰ ਹੋਣ ਤੱਕ ਉਡੀਕੋ ਜੀ
pa[1]: %1 ਸੁਨੇਹੇ ਟਰਾਂਸਫਰ ਹੋਣ ਤੱਕ ਉਡੀਕੋ ਜੀ

en: Open Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: The file does not contain a message.
pa: ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The file contains multiple messages. Only the first message is shown.
pa: ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਕਈ ਸੁਨੇਹੇ ਹਨ। ਸਿਰਫ਼ ਪਹਿਲਾਂ ਸੁਨੇਹਾ ਹੀ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Send As Digest
pa: ਡਿਜ਼ੀਟ ਵਾਂਗ ਭੇਜੋ

en: Send Individually
pa: ਵੱਖ ਵੱਖ ਭੇਜੋ

en: Filtering messages
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਫਿਲਟਰ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Filtering message %1 of %2
pa: %2 ਵਿੱਚੋਂ %1 ਸੁਨੇਹੇ ਫਿਲਟਰ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Moving messages
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਭੇਜੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Deleting messages
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਹਟਾਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: i18n: ectx: Menu (options)
en: &Options
pa: ਚੋਣਾਂ(&O)

note: i18n: ectx: Menu (attach)
en: &Attach
pa: ਅਟੈਚ(&A)

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
pa: HTML ਟੂਲਬਾਰ

note: i18n: ectx: ToolBar (directionToolBar)
en: Text Direction Toolbar
pa: ਟੈਕਸਟ ਦਿਸ਼ਾ ਟੂਲਬਾਰ

en: KMail is set to be offline; all network jobs are suspended
pa: ਕੇਮੇਲ ਆਫਲਾਇਨ ਲਈ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ, ਸਭ ਨੈੱਟਵਰਕ ਜਾਬ ਸਸਪੈਂਡ ਕੀਤੇ ਗਏ।

en: KMail is set to be online; all network jobs resumed
pa: ਕੇਮਲ ਆਨ-ਲਾਇਨ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ, ਸਭ ਨੈੱਟਵਰਕ ਜਾਬ ਚਾਲੂ ਕੀਤੇ ਗਏ।

en: KMail is currently in offline mode. How do you want to proceed?
pa: ਕੇ-ਮੇਲ ਇਸ ਸਮੇਂ ਆਫਲਾਇਨ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ ਕੀ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Online/Offline
pa: ਆਨਲਾਇਨ/ਆਫਲਾਇਨ

en: Work Online
pa: ਆਨਲਾਇਨ ਜਾਓ

en: Work Offline
pa: ਆਫਲਾਇਨ ਹੀ ਚੱਲੋ

en: Opening Autosave File Failed
pa: ਆਟੋ-ਸੰਭਾਲਣ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Sending messages
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਭੇਜੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Initiating sending process...
pa: ...ਭੇਜਣ ਕਾਰਵਾਈ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: KMail Error
pa: ਕੇ-ਮੇਲ ਗਲਤੀ

en: No Subject
pa: ਕੋਈ ਵਿਸ਼ਾ ਨਹੀਂ

en: (no templates)
pa: (ਟੈਪਲੇਟ ਨਹੀਂ)

en: This folder does not have any expiry options set
pa: ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਲਈ ਕੋਈ ਮਿਆਦ ਚੋਣ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ।

en: <qt>Are you sure you want to expire the folder <b>%1</b>?</qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ <b>%1</b> ਫੋਲਡਰ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੂਰੀ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

en: Expire Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਮਿਆਦ

en: &Expire
pa: ਮਿਆਦ(&E)

en: Empty Trash
pa: ਰੱਦੀ ਖਾਲੀ ਕਰੋ

en: Move to Trash
pa: ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Are you sure you want to empty the trash folder?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: <qt>Are you sure you want to move all messages from folder <b>%1</b> to the trash?</qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ <b>%1</b> ਫੋਲਡਰ ਤੋਂ ਸਭ ਸੁਨੇਹੇ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜਣ ਲਈ ਸਹਿਮਤ ਹੋ?</qt>

en: Moved all messages to the trash
pa: ਸਭ ਸੁਨੇਹੇ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜੋ

en: Are you sure you want to expire all old messages?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਸਭ ਪੁਰਾਣੇ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਦੀ ਮਿਆਦ ਖਤਮ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Expire Old Messages?
pa: ਕੀ ਪੁਰਾਣੇ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀ?

en: Expire
pa: ਮਿਆਦ

en: Security Warning
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Load External References
pa: ਬਾਹਰੀ ਹਵਾਲਾ ਲੋਡ

en: <qt>Do you really want to delete the selected message?<br />Once deleted, it cannot be restored.</qt> | <qt>Do you really want to delete the %1 selected messages?<br />Once deleted, they cannot be restored.</qt>
pa[0]: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਚੁਣਿਆ ਸੁਨੇਹਾ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?<br />ਇੱਕ ਵਾਰ ਹਟਾਇਆ ਤਾਂ ਇਸ ਨੂੰ ਸਟੋਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ।</qt>
pa[1]: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਚੁਣੇ %1 ਸੁਨੇਹੇ ਹਟਾਉਣੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?<br />ਇੱਕ ਵਾਰ ਹਟਾਏ ਤਾਂ ਇਹਨਾਂ ਨੂੰ ਸਟੋਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ।</qt>

en: Delete Messages
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਹਟਾਓ

en: Delete Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਹਟਾਓ

en: Moving messages...
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਭੇਜੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ...

en: Deleting messages...
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਹਟਾਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ...

en: Messages deleted successfully.
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਸਫਲਤਾਪੂਰਕ ਹਟਾਏ ਗਏ ਹਨ।

en: Messages moved successfully.
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਸਫਲਤਾਪੂਰਕ ਭੇਜੇ ਗਏ

en: Deleting messages failed.
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਹਟਾਉਣੇ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: Deleting messages canceled.
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਹਟਾਉਣੇ ਰੱਦ ਕੀਤੇ ਗਏ ਹਨ।

en: Moving messages failed.
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਭੇਜਣਾ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Moving messages canceled.
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਭੇਜਣਾ ਰੱਦ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: Copying messages...
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਕਾਪੀ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ...

en: Messages copied successfully.
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਸਫਲਤਾਪੂਰਕ ਕਾਪੀ ਕੀਤੇ ਗਏ

en: Copying messages failed.
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਕਾਪੀ ਕਰਨਾ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Copying messages canceled.
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਕਾਪੀ ਕਰਨੇ ਰੱਦ ਕੀਤੇ।

en: Moving messages to trash...
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ...

en: Messages moved to trash successfully.
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੇ ਗਏ।

en: Moving messages to trash failed.
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Moving messages to trash canceled.
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਣੇ ਰੱਦ ਕੀਤੇ

en: Save &As...
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ(&A)...

en: &Expire All Folders
pa: ਸਭ ਫੋਲਡਰਾਂ ਦੀ ਮਿਆਦ ਖਤਮ(&E)

en: Check &Mail
pa: ਮੇਲ ਚੈੱਕ ਕਰੋ(&M)

en: Check Mail In
pa: ਮੇਲ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

en: Check Mail
pa: ਮੇਲ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

en: &Send Queued Messages
pa: ਕਤਾਰਬੱਧ ਸੁਨੇਹੇ ਭੇਜੋ(&S)

en: Online status (unknown)
pa: ਆਨ-ਲਾਈਨ ਹਾਲਤ (ਅਣਜਾਣ)

en: Send Queued Messages Via
pa: ਕਤਾਰਬੱਧ ਸੁਨੇਹੇ ਇਸ ਰਾਹੀ ਭੇਜੋ

en: Certificate Manager
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਮੈਨੇਜਰ

en: &Debug Sieve...
pa: Sieve ਡੀਬੱਗ(&D)...

en: Filter &Log Viewer...
pa: ਫਿਲਟਰ ਲਾਗ ਦਰਸ਼ਕ(&L)...

en: Edit "Out of Office" Replies...
pa: "ਦਫ਼ਤਰੋਂ ਬਾਹਰ" ਜਵਾਬ ਸੋਧ...

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

en: M&ove Thread to Trash
pa: ਮਾਮਲਾ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜੋ(&o)

en: Move thread to trashcan
pa: ਮਾਮਲਾ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Delete T&hread
pa: ਮਾਮਲਾ ਹਟਾਓ(&h)

en: &Find Messages...
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਖੋਜ(&F)...

en: Select &All Messages
pa: ਸਭ ਸੁਨੇਹੇ ਚੁਣੋ(&A)

en: &Mailing List Management...
pa: ਮੇਲਿੰਗ ਲਿਸਟ ਪਰਬੰਧ(&M)...

en: &Assign Shortcut...
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਦਿਓ(&A)...

en: &Expiration Settings
pa: ਮਿਆਦ ਸੈਟਿੰਗ(&E)

en: &Archive Folder...
pa: ਅਕਾਇਵ ਫੋਲਡਰ(&A)...

en: Load E&xternal References
pa: ਬਾਹਰੀ ਹਵਾਲਾ ਲੋਡ(&x)

en: Copy Message To...
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਕਾਪੀ ਕਰੋ... ਵਿੱਚ

en: Move Message To...
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ... ਵਿੱਚ

en: &New Message...
pa: ਨਵਾਂ ਸੁਨੇਹਾ(&N)...

[ctx: @action:intoolbar New Empty Message]
en: New
pa: ਨਵਾਂ

en: Message From &Template
pa: ਟੈਂਪਲੇਟ ਤੋਂ ਸੁਨੇਹਾ(&T)

en: New Message t&o Mailing-List...
pa: ਮੇਲਿੰਗ ਲਿਸਟ ਲਈ ਨਵਾਂ ਸੁਨੇਹਾ(&o)...

en: &Create Filter
pa: ਫਿਲਟਰ ਬਣਾਓ(&C)

en: Filter on &Subject...
pa: ਵਿਸ਼ੇ ਉੱਤੇ ਫਿਲਟਰ(&S)...

en: Filter on &From...
pa: ਵਲੋਂ ਉੱਤੇ ਫਿਲਟਰ(&F)...

en: Filter on &To...
pa: ਵੱਲ ਉੱਤੇ ਫਿਲਟਰ(&T)...

en: Mark &Thread
pa: ਥਰਿੱਡ ਮਾਰਕ ਕਰੋ(&T)

en: Mark Thread as &Read
pa: ਥਰਿੱਡ ਪੜ੍ਹਿਆ ਮਾਰਕ ਕਰੋ(&R)

en: Mark all messages in the selected thread as read
pa: ਚੁਣੇ ਮਾਮਲੇ ਵਿੱਚ ਸਭ ਸੁਨੇਹੇ ਪੜ੍ਹੇ ਬਣਾਓ

en: Mark Thread as &Unread
pa: ਮਾਮਲਾ ਨਾ-ਪੜ੍ਹਿਆ ਬਣਾਓ(&U)

en: Mark all messages in the selected thread as unread
pa: ਚੁਣੇ ਮਾਮਲੇ ਵਿੱਚ ਸਭ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨੂੰ ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਬਣਾਓ

en: Mark Thread as &Important
pa: ਥਰੈੱਡ ਖਾਸ ਵਾਂਗ ਮਾਰਕ ਕਰੋ(&I)

en: Remove &Important Thread Mark
pa: ਖਾਸ ਥਰਿੱਡ (ਮਾਮਲਾ) ਨਿਸ਼ਾਨ ਹਟਾਓ(&I)

en: Mark Thread as &Action Item
pa: ਮਾਮਲੇ ਨੂੰ ਐਕਸ਼ਨ ਆਈਟਮ ਵਜੋਂ ਨਿਸ਼ਨਾਬੱਧ(&A)

en: &Watch Thread
pa: ਮਾਮਲਾ ਵੇਖੋ(&W)

en: &Ignore Thread
pa: ਮਾਮਲਾ ਅਣਡਿੱਠਾ(&I)

en: Save A&ttachments...
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਸੰਭਾਲੋ(&t)...

en: Appl&y All Filters
pa: ਸਭ ਫਿਲਟਰ ਲਾਗੂ ਕਰੋ(&y)

[ctx: View->]
en: Ex&pand All Threads
pa: ਸਭ ਮਾਮਲੇ ਫੈਲਾਓ(&p)

en: Expand all threads in the current folder
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚਲੇ ਮਾਮਲੇ ਫੈਲਾਓ

[ctx: View->]
en: C&ollapse All Threads
pa: ਸਭ ਮਾਮਲੇ ਸਮੇਟੋ(&o)

en: Collapse all threads in the current folder
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਸਭ ਮਸਲੇ ਸਮੇਟੋ

en: &Display Message
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਵੇਖੋ(&D)

en: &Next Message
pa: ਅੱਗੇ ਸੁਨੇਹਾ(&N)

en: Go to the next message
pa: ਅਗਲੇ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Next &Unread Message
pa: ਅੱਗੇ ਨਾ-ਪੜ੍ਹਿਆ ਸੁਨੇਹਾ(&N)

[ctx: @action:inmenu Goto next unread message]
en: Next
pa: ਅੱਗੇ

en: Go to the next unread message
pa: ਅਗਲੇ ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: &Previous Message
pa: ਪਿੱਛੇ ਸੁਨੇਹਾ(&P)

en: Go to the previous message
pa: ਪਿਛਲੇ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Previous Unread &Message
pa: ਪਿਛਲੇ ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ(&M)

[ctx: @action:inmenu Goto previous unread message.]
en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Go to the previous unread message
pa: ਪਿਛਲੇ ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Next Unread &Folder
pa: ਅੱਗੇ ਨਾ-ਪੜ੍ਹਿਆ ਫੋਲਡਰ(&F)

en: Go to the next folder with unread messages
pa: ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਨਾਲ ਅਗਲੇ ਫੋਲਡਰ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Previous Unread F&older
pa: ਪਿੱਛੇ ਨਾ-ਪੜ੍ਹਿਆ ਫੋਲਡਰ(&o)

en: Go to the previous folder with unread messages
pa: ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨਾਲ ਪਿਛਲੇ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

[ctx: Go->]
en: Next Unread &Text
pa: ਅੱਗੇ ਨਾ-ਪੜ੍ਹਿਆ ਪਾਠ(&T)

en: Go to the next unread text
pa: ਅੱਗੇ ਨਾ-ਪੜੇ ਪਾਠ ਤੇ ਜਾਓ

en: Scroll down current message. If at end of current message, go to next unread message.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸੁਨੇਹੇ ਦੇ ਹੇਠਾਂ ਜਾਓ। ਜੇਕਰ ਮੌਜੂਦਾ ਸੁਨੇਹਾ ਖਤਮ ਹੋ ਗਿਆ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਅਗਲੇ ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ।

en: Configure &Filters...
pa: ਫਿਲਟਰ ਸੰਰਚਨਾ(&F)...

en: Manage &Sieve Scripts...
pa: ਸਿਈਵੀ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਪਰਬੰਧ(&S)...

en: KMail &Introduction
pa: ਕੇ-ਮੇਲ ਜਾਣ ਪਛਾਣ(&I)

en: Display KMail's Welcome Page
pa: ਕੇਮੇਲ ਦਾ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ ਪੇਜ਼ ਵੇਖੋ

en: Configure &Notifications...
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਸੰਰਚਨਾ(&N)...

en: &Configure KMail...
pa: ਕੇਮੇਲ ਸੰਰਚਨਾ(&C)...

en: Expire...
pa: ਮਿਆਦ...

en: Add Favorite Folder...
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਫੋਲਡਰ ਸ਼ਾਮਲ...

en: Copy Message to Folder
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਨੂੰ ਫੋਲਡਰ 'ਚ ਨਕਲ

en: Jump to Folder...
pa: ਫੋਲਡਰ ਉੱਤੇ ਜਾਓ...

en: Abort Current Operation
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕਾਰਵਾਈ ਅਧੂਰੀ ਛੱਡੋ

en: Focus on Next Folder
pa: ਅਗਲੇ ਫੋਲਡਰ ਉੱਤੇ ਫੋਕਸ

en: Focus on Previous Folder
pa: ਪਿਛਲੇ ਫੋਲਡਰ ਉੱਤੇ ਫੋਕਸ

en: Select Folder with Focus
pa: ਚੁਣੋ ਫੋਲਡਰ ਨਾਲ ਫੋਕਸ

en: Focus on Next Message
pa: ਅਗਲੇ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਫੋਕਸ

en: Focus on Previous Message
pa: ਪਿਛਲੇ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਫੋਕਸ

en: Select Message with Focus
pa: ਕੇਂਦਰ ਨਾਲ ਸੁਨੇਹੇ ਚੁਣੋ

en: Set Focus to Quick Search
pa: ਤੁਰੰਤ ਖੋਜ ਉੱਤੇ ਫੋਕਸ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Extend Selection to Previous Message
pa: ਪਿਛਲੇ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਚੋਣ ਵਧਾਓ

en: Extend Selection to Next Message
pa: ਅਗਲੇ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਚੋਣ ਵਧਾਓ

en: Move Message to Folder
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਨੂੰ ਫੋਲਡਰ 'ਚ ਭੇਜੋ

en: &Delete Search
pa: ਖੋਜ ਹਟਾਓ(&D)

en: E&mpty Trash
pa: ਰੱਦੀ ਖਾਲੀ ਕਰੋ(&m)

en: &Move All Messages to Trash
pa: ਸਭ ਸੁਨੇਹੇ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜੋ(&M)

en: Filter %1
pa: ਫਿਲਟਰ %1

en: Use HTML
pa: HTML ਵਰਤੋਂ

en: Starting...
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ...

en: &Move to Trash
pa: ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ(&M)

[ctx: @action:intoolbar Move to Trash]
en: Trash
pa: ਰੱਦੀ

en: Move message to trashcan
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: New Message To...
pa: ... ਨੂੰ ਨਵਾਂ ਸੁਨੇਹਾ

en: Reply To...
pa: ... ਨੂੰ ਜਵਾਬ

en: Forward To...
pa: ... ਨੂੰ ਅੱਗੇ ਭੇਜੋ

en: Add to Address Book
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: Open in Address Book
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Bookmark This Link
pa: ਇਹ ਲਿੰਕ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਕਰੋ

en: Save Link As...
pa: ਲਿੰਕ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ...

en: &Find in Message...
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਵਿੱਚ ਖੋਜ(&F)...

en: Push email (IMAP IDLE)
pa: ਪੁਸ਼ ਮੇਲ (IMAP IDLE)

en: New Messages In
pa: ਨਵਾਂ ਸੁਨੇਹੇ ਹਨ

en: There are no unread messages
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਨਾ-ਪੜ੍ਹਿਆ ਸੁਨੇਹਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: 1 unread message | %1 unread messages
pa[0]: 1 ਨਾ-ਪੜ੍ਹਿਆ ਸੁਨੇਹਾ
pa[1]: %1 ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ

[ctx: @title:window]
en: Properties of Folder %1
pa: ਫੋਲਡਰ %1 ਦੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

[ctx: Message->]
en: &Reply
pa: ਜਵਾਬ(&R)

en: &Reply...
pa: ਜਵਾਬ(&R)...

en: Reply to &All...
pa: ਸਭ ਨੂੰ ਜਵਾਬ(&A)...

en: Reply to A&uthor...
pa: ਲੇਖਕ ਨੂੰ ਜਵਾਬ(&u)...

en: Reply to Mailing-&List...
pa: ਮੇਲਿੰਗ ਲਿਸਟ ਨੂੰ ਜਵਾਬ(&L)...

en: Reply Without &Quote...
pa: ਹਵਾਲਿਆਂ ਤੋਂ ਬਿਨਾਂ ਜਵਾਬ(&Q)...

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: &Inline...
pa: ਲਾਈਨ ਵਿੱਚ(&I)...

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: As &Attachment...
pa: ...ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਵਜੋਂ(&A)

[ctx: Message->Forward->]
en: &Redirect...
pa: ਦਿਸ਼ਾ ਤਬਦੀਲ(&R)...

en: Mar&k Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਮਾਰਕ(&k)

[ctx: Message->]
en: &Forward
pa: ਅੱਗੇ ਭੇਜੋ(&F)

[ctx: Message->]
en: Mailing-&List
pa: ਮੇਲਿੰਗ ਲਿਸਟ(&L)

en: Add Note...
pa: ਨੋਟ ਸ਼ਾਮਲ...

en: Filter on Mailing-&List...
pa: ਮੇਲਿੰਗ ਲਿਸਟ ਉੱਤੇ ਫਿਲਟਰ(&L)...

en: Send A&gain...
pa: ਮੁੜ ਭੇਜੋ(&g)...

en: New Message From &Template
pa: ਟੈਪਲੇਟ ਤੋਂ ਨਵਾਂ ਸੁਨੇਹਾ(&T)

en: Edit Note...
pa: ...ਨੋਟ ਸੋਧ

en: Filter on Mailing-List...
pa: ਮੇਲਿੰਗ ਲਿਸਟ ਉੱਤੇ ਫਿਲਟਰ...

en: Open Message in List Archive
pa: ਲਿਸਟ ਅਕਾਇਵ ਵਿੱਚ ਸੁਨੇਹਾ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Post New Message
pa: ਨਵਾਂ ਸੁਨੇਹੇ ਪੋਸਟ ਕਰੋ

en: Go to Archive
pa: ਅਕਾਇਵ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Request Help
pa: ਮੱਦਦ ਦੀ ਮੰਗ

[ctx: Contact the owner of the mailing list]
en: Contact Owner
pa: ਸੰਪਰਕ ਮਾਲਕ

en: Unsubscribe from List
pa: ਲਿਸਟ ਤੋਂ ਮੈਂਬਰੀ ਹਟਾਓ

en: Filter on Mailing-List %1...
pa: %1 ਮੇਲਿੰਗ ਲਿਸਟ ਉੱਤੇ ਫਿਲਟਰ...

en: email
pa: ਈ-ਮੇਲ

en: web
pa: ਵੈੱਬ

en: From
pa: ਵੱਲੋਂ

en: Date
pa: ਮਿਤੀ

[ctx: @action:button Search for messages]
en: &Search
pa: ਖੋਜ(&S)

[ctx: @action:inmenu Forward message inline.]
en: &Inline...
pa: ਲਾਈਨ ਵਿੱਚ(&I)...

[ctx: Message->Forward->]
en: As &Attachment...
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਵਾਂਗ(&A)...

en: Save Attachments...
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Clear Selection
pa: ਚੋਣ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: %1 match | %1 matches
pa[0]: %1 ਮੇਲ਼
pa[1]: %1 ਮੇਲ਼

en: Last Search
pa: ਆਖਰੀ ਖੋਜ

en: Copy Message | Copy %1 Messages
pa[0]: ਸੁਨੇਹਾ ਕਾਪੀ ਕਰੋ
pa[1]: %1 ਸੁਨੇਹੇ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Cut Message | Cut %1 Messages
pa[0]: ਸੁਨੇਹਾ ਕੱਟੋ
pa[1]: %1 ਸੁਨੇਹੇ ਕੱਟੋ

note: i18n: ectx: label, entry (AllowLocalFlags), group (Behaviour)
en: Allow local flags in read-only folders
pa: ਕੇਵਲ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਫੋਲਡਰਾਂ ਵਿੱਚ ਲੋਕਲ ਫਲੈਗ ਮਨਜ਼ੂਰ

note: i18n: ectx: label, entry (SendOnCheck), group (Behaviour)
en: Send queued mail on mail check
pa: ਮੇਲ ਚੈੱਕ ਸਮੇਂ ਕਤਾਰਬੱਧ ਪੱਤਰ ਭੇਜੋ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LastSelectedFolder), group (FolderSelectionDialog)
en: The most recently selected folder in the folder selection dialog.
pa: ਫੋਲਡਰ ਚੋਣ ਡਾਈਲਾਗ ਵਿੱਚ ਤਾਜ਼ਾ ਵਰਤਿਆ ਫੋਲਡਰ।

note: i18n: ectx: label, entry (ExternalEditor), group (General)
en: Specify e&ditor:
pa: ਐਡੀਟਰ ਦਿਓ(&d):

note: i18n: ectx: label, entry (UseExternalEditor), group (General)
en: Use e&xternal editor instead of composer
pa: ਕੰਪੋਜ਼ਰ ਦੀ ਬਜਾਏ ਬਾਹਰੀ ਐਡੀਟਰ ਵਰਤੋਂ(&x)

note: i18n: ectx: label, entry (EmptyTrashOnExit), group (General)
en: Empty the local trash folder on program exit
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਬੰਦ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਲੋਕਲ ਰੱਦੀ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: label, entry (StartupFolder), group (General)
en: Specify the folder to open when the program is started
pa: ਜਦੋਂ ਪਰੋਗਰਾਮ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੋਲਡਰ ਦੱਸੋ

note: i18n: ectx: label, entry (EnableFolderQuickSearch), group (UserInterface)
en: Show folder quick search line edit
pa: ਫੋਲਡਰ ਤੇਜ਼ ਖੋਜ ਲਾਈਨ ਸੋਧ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry (ForwardingInlineByDefault), group (Composer)
en: Forward Inline As Default.
pa: ਅੱਗੇ ਭੇਜਣ ਇਨ-ਲਾਈਨ ਵਜੋਂ ਡਿਫਾਲਟ ਰੱਖੋ।

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmBeforeSend), group (Composer)
en: Confirm &before send
pa: ਭੇਜਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਪੁਸ਼ਟੀ(&b)

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (Composer)
en: Autosave interval:
pa: ਆਟੋ-ਸੰਭਾਲ ਇੰਟਰਵਲ:

note: i18n: ectx: label, entry (CryptoStoreEncrypted), group (Composer)
en: When check, sent messages will be stored in the encrypted form
pa: ਜੇ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਗਈ, ਤਾਂ ਭੇਜੇ ਗਏ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨੂੰ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕੀਤੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਸਟੋਰ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

note: i18n: ectx: label, entry (RecentUrls), group (Composer)
en: A list of all the recently used URLs
pa: ਸਭ ਤਾਜ਼ਾ ਵਰਤੇ URL ਦੀ ਲਿਸਟ ਹੈ

note: i18n: ectx: label, entry (IdentityDialogSize), group (Geometry)
en: The size of the identity dialog (for internal use only)
pa: ਪਛਾਣ ਡਾਈਲਾਗ ਦਾ ਆਕਾਰ (ਕੇਵਲ ਅੰਦਰੂਨੀ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਹੀ)

note: i18n: ectx: label, entry (SearchWidgetWidth), group (Geometry)
en: The width of the search window (for internal use only)
pa: ਖੋਜ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਚੌੜਾਈ (ਕੇਵਲ ਅੰਦਰੂਨੀ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਹੀ)

note: i18n: ectx: label, entry (SearchWidgetHeight), group (Geometry)
en: The height of the search window (for internal use only)
pa: ਖੋਜ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਉਚਾਈ (ਕੇਵਲ ਅੰਦਰੂਨੀ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਹੀ)

note: i18n: ectx: label, entry (ConfigureDialogWidth), group (Geometry)
en: The width of the Configure KMail dialog (for internal use only)
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਕੇਮੇਲ ਡਾਈਲਾਗ ਦੀ ਚੌੜਾਈ (ਅੰਦਰੂਨੀ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਹੀ)

note: i18n: ectx: label, entry (ConfigureDialogHeight), group (Geometry)
en: The height of the Configure KMail dialog (for internal use only)
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਕੇਮੇਲ ਡਾਈਲਾਗ ਦੀ ਉਚਾਈ (ਅੰਦਰੂਨੀ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਹੀ)

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Message Preview Pane
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਝਲਕ ਬਾਹੀ

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Do not show a message preview pane
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਝਲਕ ਬਾਹੀ ਨਾ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Show the message preview pane below the message list
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਲਿਸਟ ਦੇ ਹੇਠਾਂ ਸੁਨੇਹਾ ਝਲਕ ਬਾਹੀ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Show the message preview pane next to the message list
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਲਿਸਟ ਦੇ ਅੱਗੇ ਸੁਨੇਹਾ ਝਲਕ ਬਾਹੀ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Folder List
pa: ਫੋਲਡਰ ਲਿਸਟ

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Long folder list
pa: ਲੰਮੀ ਫੋਲਡਰ ਲਿਸਟ

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Short folder list
pa: ਛੋਟੀ ਫੋਲਡਰ ਲਿਸਟ

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateNewMessage), group (GlobalTemplates)
en: Message template for new message
pa: ਨਵੇਂ ਸੁਨੇਹੇ ਲਈ ਸੁਨੇਹਾ ਟੈਂਪਲੇਟ

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateReply), group (GlobalTemplates)
en: Message template for reply
pa: ਜਵਾਬ ਲਈ ਸੁਨੇਹਾ ਟੈਂਪਲੇਟ

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateReplyAll), group (GlobalTemplates)
en: Message template for reply to all
pa: ਸਭ ਨੂੰ ਜਵਾਬ ਲਈ ਸੁਨੇਹਾ ਟੈਂਪਲੇਟ

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateForward), group (GlobalTemplates)
en: Message template for forward
pa: ਅੱਗੇ ਭੇਜਣ ਲਈ ਸੁਨੇਹਾ ਟੈਂਪਲੇਟ

note: i18n: ectx: label, entry (QuoteString), group (GlobalTemplates)
en: Quote characters
pa: ਹਵਾਲਾ ਅੱਖਰ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group)
en: New Mail Notification
pa: ਨਵਾਂ ਪੱਤਰ ਸੂਚਨਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mVerboseNotificationCheck)
en: Deta&iled new mail notification
pa: ਵੇਰਵੇ ਸਮੇਤ ਨਵਾਂ ਪੱਤਰ ਸੂਚਨਾ ਦਿਓ(&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mOtherNewMailActionsButton)
en: Other Actio&ns...
pa: ....ਹੋਰ ਕਾਰਵਾਈਆਂ(&n)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAdd)
en: Add a new identity
pa: ਨਵੀਂ ਪਛਾਣ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAdd)
en: &Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ(&A)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mModifyButton)
en: Modify the selected identity
pa: ਚੁਣੀ ਪਛਾਣ ਸੋਧੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mRenameButton)
en: Rename the selected identity
pa: ਚੁਣੀ ਪਛਾਣ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRenameButton)
en: &Rename
pa: ਨਾਂ-ਬਦਲੋ(&R)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remove the selected identity
pa: ਚੁਣੀ ਪਛਾਣ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mSetAsDefaultButton)
en: Use the selected identity by default
pa: ਚੁਣੀ ਪਛਾਣ ਡਿਫਾਲਟ ਵਜੋਂ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSetAsDefaultButton)
en: Set as &Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਵਾਂਗ ਸੈੱਟ(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowPopupAfterDnD)
en: &Ask for action after dragging messages to another folder
pa: ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨੂੰ ਹੋਰ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਸੁੱਟਣ ਸਮੇਂ ਕਾਰਵਾਈ ਲਈ ਪੁੱਛੋ(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mEmptyTrashCheck)
en: Empty local &trash folder on program exit
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਬੰਦ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਲੋਕਲ ਰੱਦ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਕਰੋ(&t)

[ctx: to be continued with "jump to first new message", "jump to first unread or new message", and "jump to last selected message"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mEnterFolderLabel)
en: When ente&ring a folder:
pa: ਜਦੋਂ ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ 'ਚ ਜਾਓ(&r):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to First Unread Message
pa: ਪਹਿਲੇ ਨਾ-ਪੜੇ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to Last Selected Message
pa: ਆਖਰੀ ਚੁਣੇ ਸੁਨੇਹੇ 'ਤੇ ਜਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to Newest Message
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਨਵੇਂ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to Oldest Message
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਪੁਰਾਣੇ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDelayedMarkAsRead)
en: Mar&k selected message as read after
pa: ਚੁਣੇ ਸੁਨੇਹੇ ਨੂੰ ਮਗਰੋਂ ਪੜਿਆ ਲਿਖੋ(&k)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Do not Loop
pa: ਘੁੰਮਾਓ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Loop in Current Folder
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਘੁੰਮਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Loop in All Folders
pa: ਸਭ ਫੋਲਡਰਾਂ ਵਿੱਚ ਘੁੰਮਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Loop in All Marked Folders
pa: ਸਭ ਨਿਸ਼ਾਨਬੱਧ ਫੋਲਡਰਾਂ ਵਿੱਚ ਘੁੰਮਾਓ

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mDelayedMarkTime)
en:  sec
pa:  ਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mStartUpFolderCheck)
en: Open this folder on &startup:
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਵੇਲੇ ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ(&s):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkbxSpecificFolders)
en: Search &only in:
pa: ਖੋਜ ਸਿਰਫ਼(&O):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSearchFolderLbl)
en: Search folder &name:
pa: ਫੋਲਡਰ ਨਾਂ ਖੋਜ(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSearchResultOpenBtn)
en: Open &Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਖੋਲ੍ਹੋ(&M)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mStoreEncrypted)
en: Check to store messages encrypted
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟਡ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrChainCertExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrKeyExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrOwnKeyExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip)
en: Select the number of days here
pa: ਦਿਨਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਇੱਥੋਂ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, gnupgButton)
en: GnuPG Settings...
pa: GnuPG ਸੈਟਿੰਗ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllWarningsPB)
en: Re-enable All "Do not Ask Again" Warnings
pa: ਸਭ "ਮੁੜ ਨਾ ਪੁੱਛੋ" ਚੇਤਾਵਨੀਆਂ ਮੁੜ-ਯੋਗ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: HTML Messages
pa: HTML ਸੁਨੇਹੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExternalReferences)
en: Allow messages to load external references from the Internet
pa: ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨੂੰ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਰਾਹੀਂ ਬਾਹਰੀ ਰੈਫਰੈਂਸ ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੀ ਮਨਜ਼ੂਰੀ ਦਿਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWarnHTML)
en: <b>WARNING:</b> Allowing HTML in email may increase the risk that your system will be compromised by present and anticipated security exploits. <a href="whatsthis1">More about HTML mails...</a> <a href="whatsthis2">More about external references...</a>
pa: <b>ਸਾਵਧਾਨ:</b>ਈਮੇਲ ਵਿੱਚ HTML ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਨ ਨਾਲ ਤੁਹਾਡੇ ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਮੌਜੂਦਾ ਅਤੇ ਹੋਰ ਸੁਰੱਖਿਆ ਹਮਲਿਆਂ ਪ੍ਰਾਪਤੀ ਨੁਕਾਸਨ ਹੋਣ ਦਾ ਖਤਮ ਵੱਧ ਸਕਦਾ ਹੈ।<a href="whatsthis1">HTML ਮੇਲ ਬਾਰੇ ਹੋਰ...</a><a href="whatsthis2">ਬਾਹਰੀ ਰੈਫਰੈਂਸ ਬਾਰੇ ਹੋਰ...</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHtmlMailCheck)
en: Prefer HTML to plain text
pa: ਪਲੇਨ ਟੈਕਸਟ ਨਾਲੋਂ HTML ਪਸੰਦ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Encrypted Messages
pa: ਇਕ੍ਰਿਪਟਡ ਸੁਨੇਹਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAlwaysDecrypt)
en: Attempt decryption of encrypted messages when viewing
pa: ਜਦੋਂ ਵੀ ਵੇਖਣਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕੀਤੇ ਸੁਨੇਹੇ ਨੂੰ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਡਿਕ੍ਰਿਪਟ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Certificate && Key Bundle Attachments
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਅਤੇ ਕੁੰਜੀ ਬੰਡਲ ਅਟੈਚਮੈਂਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutomaticallyImportAttachedKeysCheck)
en: Automatically import keys and certificate
pa: ਕੁੰਜੀਆਂ ਤੇ ਸਰਟੀਫਕੇਟ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਇੰਪੋਰਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSend)
en: Send policy:
pa: ਭੇਜਣ ਨੀਤੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIgnore)
en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAsk)
en: Ask
pa: ਪੁੱਛੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDeny)
en: Deny
pa: ਪਾਬੰਦੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAlways)
en: Always send
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਭੇਜੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelQuote)
en: Quote original message:
pa: ਅਸਲੀ ਸੁਨੇਹਾ ਹਵਾਲਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNothing)
en: Nothing
pa: ਕੁਝ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFull)
en: Full message
pa: ਪੂਰਾ ਸੁਨੇਹਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioHeaders)
en: Only headers
pa: ਸਿਰਫ ਹੈਂਡਰ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OCSPGroupBox)
en: Online Certificate Validation
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਵੈਧਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OCSP responder URL:
pa: OCSP ਜਵਾਬ-ਕਰਤਾ URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: OCSP responder signature:
pa: OCSP ਜਵਾਬ-ਕਰਤਾ ਦਸਤਖਤ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: Do not check certificate policies
pa: ਸਰਟੀਫਕੇਟ ਨੀਤੀ ਕਦੇਂ ਨਾ ਜਾਂਚੋਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: Never consult a CRL
pa: CRL ਕਦੇਂ ਨਾ ਜਾਂਚੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: Fetch missing issuer certificates
pa: ਗੁੰਮ ਜਾਰੀਕਰਤਾ ਸਰਟੀਫਕੇਟ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHTTP)
en: HTTP Requests
pa: HTTP ਬੇਨਤੀਆਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Do not perform any HTTP requests
pa: ਕੋਈ ਵੀ HTTP ਬੇਨਤੀਆਂ ਨਾ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLDAP)
en: LDAP Requests
pa: LDAP ਬੇਨਤੀਆਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Do not perform any LDAP requests
pa: ਕੋਈ ਵੀ LDAP ਬੇਨਤੀਆਂ ਨਾ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLDAPLabel)
en: Primary host for LDAP requests:
pa: LDAP ਮੰਗ ਲਈ ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਹੋਸਟ:

en: There is nothing to undo.
pa: ਕੁਝ ਵੀ ਵਾਪਿਸ ਕਰਨ ਲਈ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Prefer &HTML to Plain Text
pa: ਪਲੇਨ ਟੈਕਸਟ ਨਾਲੋਂ &HTML
