kmail - en to tr translation catalogue (1256 entries)

[ctx: %1 is version]
en: Welcome to KMail %1
tr: K Posta %1 Sürümüne Hoş Geldiniz

en: KMail is the email client by KDE. It is designed to be fully compatible with Internet mailing standards including IMAP, POP3 and SMTP.
tr: K Posta, KDE'nin e-posta istemcisidir. IMAP, POP3 ve SMTP gibi İnternet posta standartlarıyla tamamen uyumlu olması için tasarlanmıştır.

en: KMail has many powerful features that are described in the <a href='help:/kmail2/index.html'>documentation</a>.
tr: K Posta, <a href='help:/kmail2/index.html'>belgelendirmesinde</a> açıklanmış olan birçok güçlü özelliğe sahiptir.

en: Important changes since last version:
tr: Son sürümden bu yana önemli değişiklikler:

en: Some of the new features in this release of KMail include:
tr: K Posta'nın bu sürümündeki yeni özelliklerin bazıları:

en: Please take a moment to fill in the KMail configuration panel at Settings->Configure KMail. You need to create at least a default identity and incoming as well as outgoing mail account.
tr: Lütfen birkaç dakikanızı ayırıp Ayarlar->K Posta Uygulamasını Yapılandır menüsünden K Posta ayarlarınızı yapın. En azından öntanımlı bir kimlik ile gelen ve giden bir e-posta hesabı oluşturmak zorundasınız.

en: We hope that you will enjoy KMail.
tr: Umarız K Posta'dan memnun kalırsınız.

en: Thank you,
tr: Teşekkürler,

en: The KMail Team
tr: K Posta Takımı

en: Maintainer
tr: Projeyi sürdüren

en: Former maintainer
tr: Asıl geliştirici

en: Original author
tr: İlk yazar

en: Former co-maintainer
tr: Eski yardımcı geliştirici

en: Former core developer
tr: Önceki ana geliştirici

en: Core developer
tr: Ana geliştirici

en: Documentation
tr: Belgelendirme

en: Japanese language support
tr: Japonca dil desteği

en: Numerous technical corrections
tr: Sayısız teknik düzeltme

en: System tray notification
tr: Sistem tepsisi bildirimi

en: Patch for PGP
tr: PGP için yama

en: Crypto support
tr: Kripto desteği

en: Improved internal program documentation
tr: İyileştirilmiş iç program belgelendirmesi

en: Major contributor, still active
tr: Önemli katkıcı, hâlâ etkin

en: Added maildir support
tr: maildir desteği eklendi

en: PGP 6 support and further enhancements of the encryption support
tr: PGP 6 desteği ve şifreleme desteğinde iyileştirmeler

en: Original encryption support PGP 2 and PGP 5 support
tr: Özgün şifreleme desteği, PGP 2 ve PGP 5 desteği

en: GnuPG support
tr: GnuPG desteği

en: Major contributor
tr: Önemli katkıcı

en: Various and sundry bug fixes
tr: Çeşitli hata düzeltmeleri

en: Improved asynchronous processes
tr: İyileştirilmiş eşzamansız süreçler

en: Enhanced configuration dialogs
tr: Geliştirilmiş yapılandırma pencereleri

en: Notes/calendar integration
tr: Notlar/takvim tümleştirmesi

en: Improve efficiency and consistency of code
tr: Kodun tutarlılığını iyileştirme

en: New message list and new folder tree
tr: Yeni ileti listesi ve klasör ağacı

en: Many valuable contributions
tr: Birçok değerli katkı

en: Killed lots of bugs
tr: Sayısız hata düzeltmesi

en: Smiley-->emoticons processing
tr: Gülenyüz -> Emoji işleme

en: Improve 'Mark Message as' popup menu
tr: 'İletiyi Farklı İmle' açılır menüsünü iyileştir

en: Bugzilla maintenance
tr: Bugzilla bakımı

en: Improved execution speed
tr: İyileştirilmiş çalışma hızı

en: Optionally compress attachments
tr: İsteğe bağlı olarak eklentileri sıkıştır

en: Added spam status to fancy headers
tr: Süslü üstbilgilere istenmeyen durumu eklendi

en: Implemented todo status handling
tr: Yapılacaklar durumu işlemesi özelliği

en: Bug fixes, code cleanup
tr: Hata düzeltmeleri, kod temizliği

en: LDAP support, maintenance
tr: LDAP desteği, bakımı

en: Major contributor to Akonadi
tr: Önemli Akonadi katkıcısı

en: Documentation, still active
tr: Belgelendirme, hâlâ etkin

en: Substantial contributor, still active
tr: Önemli katkıcı, hâlâ etkin

en: Anti-virus support
tr: Antivirüs desteği

en: Fixed widget styles
tr: Araç takımı biçemleri düzeltildi

en: Bug fixes
tr: Hata düzeltmeleri

en: Several patches
tr: Çeşitli yamalar

en: Enable external reference loading for a whole folder
tr: Tüm bir klasör için dış başvuru yükleme desteğini etkinleştirme

en: Delete an entire thread
tr: Bir konunun tümünü sil

en: POP filters
tr: POP süzgeçleri

en: Patch Solaris crash
tr: Solaris'teki çökmeleri düzeltme

en: Choice of fonts for new/unread/important messages
tr: Yeni/okunmamış/önemli iletiler için yazıtipi seçimi

en: Fix Quick Search keyboard navigation
tr: Hızlı Arama klavye dolaşımı düzeltmeleri

en: Fix drag and drop from address book to composer
tr: Adres defterinden oluşturucuya sürükle-bırak yaparken gerçekleşen hataları düzeltme

en: Substantial contributor
tr: Önemli katkıcı

en: Improve configuration dialog
tr: Yapılandırma penceresini iyileştirme

en: Improved message importing
tr: İyileştirmiş ileti içe aktarımı

en: Improve status bar messages
tr: İyileştirilmiş durum çubuğu iletileri

en: Patch for window resizing problem
tr: Pencere yeniden boyutlandırma sorunu için yama

en: Optimize qt-cast; fix QUrl()
tr: qt-cast eniyileme; QUrl() onarımları

en: Usability tests and improvements
tr: Kullanılabilirlik testleri ve gelişmeler

en: Patch composer configuration
tr: Oluşturucu yapılandırmasını yamalama

en: Ägypten and Kroupware project management
tr: Ägypten ve Kroupware proje yönetimi

en: Improved HTML support
tr: Geliştirilmiş HTML desteği

en: X-Face support
tr: X-Face desteği

en: Automated recipient selection
tr: Otomatikleştirilmiş alıcı seçimi

en: Beta testing of PGP 6 support
tr: PGP 6 desteği beta testi

en: Bug fixes, cleaned up context menus
tr: Hata düzeltmeleri, bağlam menülerinde temizlik

en: Port to MS Windows®
tr: MS Windows® sürümü

en: IM status indicator
tr: Aİ durum göstergesi

en: Improve layout of recipients editor
tr: İyileştirilmiş alıcılar düzenleyicisi yerleşimi

en: Timestamp for 'Transmission completed' status messages
tr: 'İletişim tamamlandı' durum iletisi için zaman damgası

en: Multiple encryption keys per address
tr: Her adres için çoklu şifreleme anahtarı

en: Improved icon/image processing
tr: İyileştirilmiş simge/görsel işleme

en: Fixed many IMAP bugs
tr: Çok sayıda IMAP hatası düzeltme

en: KMail
tr: K Posta

en: KDE Email Client
tr: KDE E-Posta İstemcisi

en: Copyright © %1, KMail authors
tr: Telif hakkı © 1997–%1, K Posta yazarları

[ctx: @title:tab Mailing list settings for a folder.]
en: Mailing List
tr: E-posta Listesi

en: Folder holds a mailing list
tr: Bu klasör bir e-posta listesi tutuyor

en: Detect Automatically
tr: Otomatik Algıla

en: Mailing list description:
tr: E-posta listesi tanımı:

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: Preferred handler:
tr: Tercih edilen işleyici:

en: Invoke Handler
tr: İşleyiciyi Çağır

en: Address type:
tr: Adres türü:

en: URL for mailing list posting:
tr: Posta listesine gönderim için URL:

en: Subscribe to List
tr: Listeye Üye Ol

en: Post to List
tr: Listeye Postala

en: Unsubscribe From List
tr: Liste Üyeliğinden Çık

en: List Archives
tr: Liste Arşivleri

en: List Help
tr: Liste Yardımı

en: Not available
tr: Hazır değil

en: Not available.
tr: Kullanılabilir değil.

en: KMail was unable to detect any mailing list in this folder.
tr: K Posta bu klasörde bir e-posta listesi bulamadı.

en: KMail was unable to fully detect a mailing list in this folder. Please fill in the addresses by hand.
tr: K Posta bu klasörde bir tam olarak bir e-posta listesi bulunamadı. Lütfen adresleri elle doldurun.

en: Quota
tr: Kota

en: Usage:
tr: Kullanım:

en: Status:
tr: Durum:

en: %p% full
tr: %p% tam

en: %1 of %2 used
tr: %1/%2 kullanılıyor

[ctx: @title:tab Shortcut settings for a folder.]
en: Shortcut
tr: Kısayol

en: <qt>To choose a key or a combination of keys which select the current folder, click the button below and then press the key(s) you wish to associate with this folder.</qt>
tr: <qt>Geçerli klasörü seçecek bir düğme veya düğme kombinasyonu atamak için, aşağıdaki düğmeye tıklayın ve bu klasöre atayacağınız düğmelere basın.</qt>

en: Templates
tr: Şablonlar

[ctx: @title:tab View settings for a folder.]
en: View
tr: Görünüm

en: Use custom &icons
tr: Ö&zel simgeleri kullan

[ctx: Icon used for folders which do have unread messages.]
en: &Unread:
tr: &Okunmamış:

en: Retrieval Options
tr: Alım Seçenekleri

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures identities]
en: Identities
tr: Kimlikler

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to receive mail]
en: Receiving
tr: Alım

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures accounts to send mail]
en: Sending
tr: Gönderim

[ctx: @title:tab Tab page where the user configures ldap server]
en: LDAP server
tr: LDAP sunucusu

en: Outgoing accounts (add at least one):
tr: Giden hesaplar (en az bir hesap ekleyin):

en: &Confirm action
tr: &Eylemi onayla

en: Before sending:
tr: Göndermeden önce:

en: Check spelling
tr: Yazımı denetle

en: Never Automatically
tr: Hiç Bir Zaman Otomatik Gönderme

en: On Manual Mail Checks
tr: El ile E-Posta Denetiminde Gönder

en: On All Mail Checks
tr: Tüm İleti Denetimlerinde

en: Send &messages in outbox folder:
tr: Giden Kutusu'ndaki iletileri:

en: Send Now
tr: Şimdi Gönder

en: Send Later
tr: Sonra Gönder

en: Defa&ult send method:
tr: Ö&ntanımlı gönderme yöntemi:

en: Enable Undo Send
tr: Göndermeyi Geri Al'ı Etkinleştir

en: Add Mail Account...
tr: Posta Hesabı Ekle...

en: Custom Account...
tr: Özel Hesap...

en: Could not start the account wizard. Please make sure you have AccountWizard properly installed.
tr: Hesap sihirbazı başlatılamıyor. AccountWizard'ın doğru şekilde kurulu olduğundan emin olun.

en: Unable to start account wizard
tr: Hesap sihirbazı başlatılamadı

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Include in Manual Mail Check
tr: Elle Posta Denetimine Dahil Et

[ctx: Label to a checkbox, so is either checked/unchecked]
en: Switch offline on KMail Shutdown
tr: K Posta kapatılırken çevrimdışı kipe geç

en: Check mail on startup
tr: Açılışta posta denetimi yap

en: New Mail Notifier Agent not registered. Please contact your administrator.
tr: Yeni Posta Bildirici Yardımcısı kayıtlı değil. Lütfen yöneticinize danışın.

en: General
tr: Genel

en: Fonts
tr: Yazıtipleri

en: Colors
tr: Renkler

en: Layout
tr: Düzen

en: Message List
tr: İleti Listesi

en: Message Tags
tr: İleti Etiketleri

en: Message Body
tr: İleti Gövdesi

en: Message List - Unread Messages
tr: İleti Listesi - Okunmamış İletiler

en: Message List - Important Messages
tr: İleti Listesi - Önemli İletiler

en: Message List - Action Item Messages
tr: İleti Listesi - Eylem Ögeleri İletileri

en: Fixed Width Font
tr: Sabit Yazıtipi Genişliği

en: Composer
tr: Oluşturucu

en: Printing Output
tr: Yazıcı Çıktısı

en: &Use custom fonts
tr: Ö&zel yazıtipi kullan

en: Apply &to:
tr: &Uygula:

en: Quoted Text - First Level
tr: Alıntılanmış Metin - Birinci Düzey

en: Quoted Text - Second Level
tr: Alıntılanmış Metin - İkinci Düzey

en: Quoted Text - Third Level
tr: Alıntılanmış Metin - Üçüncü Düzey

en: Link
tr: Bağlantı

en: Unread Message
tr: Okunmamış İleti

en: Important Message
tr: Önemli İleti

en: Action Item Message
tr: Eylem Ögesi İletisi

en: HTML Status Bar Background - No HTML Message
tr: HTML Durum Çubuğu Arka Planı - HTML Olmayan İleti

en: HTML Status Bar Foreground - No HTML Message
tr: HTML Durum Çubuğu Ön Planı - HTML Olmayan İleti

en: HTML Status Bar Background - HTML Message
tr: HTML Durum Çubuğu Arka Planı - HTML İletisi

en: HTML Status Bar Foreground - HTML Message
tr: HTML Durum Çubuğu Ön Planı - HTML İletisi

en: &Use custom colors
tr: Ö&zel renk kullan

en: &Do not change color from original HTML mail
tr: Ö&zgün HTML ilesindeki renkleri değiştirme

en: Recycle colors on deep &quoting
tr: Ç&oklu yanıtlarda renkler arasında geçiş yap

en: Close to quota threshold:
tr: Kotaya yaklaşma eşiği:

en: Show folder quick search field
tr: Hızlı klasör arama satırını göster

en: Show Favorite Folders View
tr: Sık Kullanılan Klasörler Görünümünü Göster

en: Never
tr: Asla

en: As icons
tr: Simge olarak

en: As list
tr: Liste olarak

en: Folder Tooltips
tr: Klasör İpuçları

en: Always
tr: Her Zaman

en: Sta&ndard format (%1)
tr: Sta&ndart biçim (%1)

en: Locali&zed format (%1)
tr: &Yerelleştirilmiş biçim (%1)

en: Smart for&mat (%1)
tr: &Akıllı biçim (%1)

en: C&ustom format:
tr: Ö&zel biçim:

en: Default aggregation:
tr: Öntanımlı toplama:

en: Default theme:
tr: Öntanımlı tema:

en: <qt><a href="whatsthis1">Custom format information...</a></qt>
tr: <qt><a href="whatsthis1">Özel biçim bilgileri...</a></qt>

en: <qt><p><strong>These expressions may be used for the date:</strong></p><ul><li>d - the day as a number without a leading zero (1-31)</li><li>dd - the day as a number with a leading zero (01-31)</li><li>ddd - the abbreviated day name (Mon - Sun)</li><li>dddd - the long day name (Monday - Sunday)</li><li>M - the month as a number without a leading zero (1-12)</li><li>MM - the month as a number with a leading zero (01-12)</li><li>MMM - the abbreviated month name (Jan - Dec)</li><li>MMMM - the long month name (January - December)</li><li>yy - the year as a two digit number (00-99)</li><li>yyyy - the year as a four digit number (0000-9999)</li></ul><p><strong>These expressions may be used for the time:</strong></p> <ul><li>h - the hour without a leading zero (0-23 or 1-12 if AM/PM display)</li><li>hh - the hour with a leading zero (00-23 or 01-12 if AM/PM display)</li><li>m - the minutes without a leading zero (0-59)</li><li>mm - the minutes with a leading zero (00-59)</li><li>s - the seconds without a leading zero (0-59)</li><li>ss - the seconds with a leading zero (00-59)</li><li>z - the milliseconds without leading zeroes (0-999)</li><li>zzz - the milliseconds with leading zeroes (000-999)</li><li>AP - switch to AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</li><li>ap - switch to AM/PM display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</li><li>Z - time zone in numeric form (-0500)</li></ul><p><strong>All other input characters will be ignored.</strong></p></qt>
tr: <qt><p><strong>Tarih için şu ifadeler kullanılabilir:</strong></p><ul><li>d - rakam ile gün, sıfır yok (1-31)</li><li>dd - rakam ile gün, sıfır var (01-31)</li><li>ddd - yazı ile gün, kısaltmalı (Pts - Paz)</li><li>dddd - yazı ile gün, kısaltmasız (Pazartesi - Pazar)</li><li>M - rakam ile ay, sıfır yok (1-12)</li><li>MM - rakam ile ay, sıfır var (01-12)</li><li>MMM - yazı ile ay, kısaltmalı (Oca - Ara)</li><li>MMMM - yazı ile ay, kısaltmasız (Ocak - Aralık)</li><li>yy - yıl, İki haneli (00-99)</li><li>yyyy - yıl, dört haneli (0000-9999)</li></ul><p><strong>Zaman için şu ifadeler kullanılabilir:</strong></p><ul><li>h - saat, sıfır yok (0-23 veya  ÖÖ/ÖS gösteriminde 1-12)</li><li>hh - saat, sıfır var (00-23 veya ÖÖ/ÖS gösteriminde 01-12)</li><li>m - dakika, sıfır yok (0-59)</li><li>mm - dakika, sıfır var (00-59)</li><li>s - saniye, sıfır yok (0-59)</li><li>ss - saniye, sıfır var (00-59)</li><li>z - milisaniye, sıfır yok (0-999)</li><li>zzz - milisaniye, sıfır var (000-999)</li><li>AP - ÖÖ/ÖS gösterimine geç. AP, "ÖÖ" veya "ÖS" ile değiştirilir.</li><li>ap - ÖÖ/ÖS gösterimine geç. ap "öö" veya "ös" ile değiştirilir.</li><li>Z - saat aralığını sayısal biçimde gösterir (-0500)</li></ul><p><strong>Diğer bütün girdi karakterleri göz ardı edilecektir.</strong></p></qt>

en: Date Display:
tr: Tarih Gösterimi:

en: Message Window
tr: İleti Penceresi

en: Close the standalone message window after replying or forwarding the message
tr: İletiyi yanıtlarken veya yönlendirirken ileti penceresini kapat

en: System Tray
tr: Sistem Tepsisi

note: i18n: ectx: label, entry (SystemTrayEnabled), group (General)
en: Enable system tray icon
tr: Sistem tepsisi simgesini etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (StartInTray), group (General)
en: Start minimized to tray
tr: Tepsiye küçültülmüş olarak başlat

en: Show unread email in Taskbar
tr: Sistem tepsisinde okunmamış e-postayı göster

en: A&vailable Tags
tr: K&ullanılabilir Etiketler

en: Add new tag
tr: Yeni etiket ekle

en: Remove selected tag
tr: Seçilen etiketleri sil

en: Increase tag priority
tr: Etiket önceliğini yükselt

en: Decrease tag priority
tr: Etiket önceliğini düşür

en: Ta&g Settings
tr: Etiket &Ayarları

en: Do you want to remove tag '%1'?
tr: '%1' etiketini kaldırmak istiyor musunuz?

[ctx: @title:window]
en: Remove Tag
tr: Etiketi Kaldır

en: We cannot create tag. A tag with same name already exists.
tr: Etiket oluşturamıyoruz. Aynı adda başka bir etiket var.

[ctx: General settings for the composer.]
en: General
tr: Genel

en: Standard Templates
tr: Standart Şablonlar

en: Custom Templates
tr: Özel Şablonlar

[ctx: Settings regarding the subject when composing a message.]
en: Subject
tr: Konu

en: Charset
tr: Karakter Kümesi

en: Headers
tr: Üstbilgiler

[ctx: Config->Composer->Attachments]
en: Attachments
tr: Eklentiler

en: Autocorrection
tr: Otomatik Düzeltme

en: Auto Resize Image
tr: Görseli Otomatik Boyutlandır

[ctx: @title:group]
en: Signature
tr: İmza

en: Automatically insert the configured signature when starting to compose a message
tr: Bir ileti oluşturmaya başlarken yapılandırılmış imzayı otomatik olarak ekle

en: Insert the signature above any quoted text
tr: İmzayı alıntılanan metnin üstüne ekle

en: Insert the RFC-compliant signature separator (two dashes and a space on a line) before the signature
tr: İmzadan önce RFC uyumlu imza ayracını (iki çizgi ve satırda bir boşluk) ekle

en: When replying, do not quote any existing signature
tr: Yanıtlarken var olan herhangi bir imzayı alıntılama

[ctx: @title:group]
en: Format
tr: Biçim

en: When replying, only quote the selected text (instead of the complete message), if there is text selected in the message window.
tr: Yanıtlarken, ileti penceresinde seçili bir metin varsa tüm ileti yerine yalnızca seçili ileti alıntı yapılacaktır.

en: When replying, add quote signs in front of all lines of the quoted text, even when the line was created by adding an additional line break while word-wrapping the text.
tr: Sözcük kaydırma sırasında eklenen satır ek satır sonu oluşturulduğunda bile, yanıtlarken alıntı yapılmış tüm metnin önüne tırnak işareti ekle.

en: Enable automatic word wrapping at the specified width
tr: Belirtilen genişlikte otomatik sözcük kaydırmayı etkinleştir

en: Set the text width for automatic word wrapping
tr: Otomatik sözcük kaydırma için metin genişliğini ayarla

en: When replying or forwarding, quote the message in the original format it was received. If unchecked, the reply will be as plain text by default.
tr: Yanıtlarken veya yönlendirirken, sadece alınan biçimdeki orijinal biçimdeki iletiyi alıntıla. Seçili değilse öntanımlı olarak düz metin şeklinde yanıtlanacaktır.

en: Format the plain text part of a message from the HTML markup. Bold, italic and underlined text, lists, and external references are supported.
tr: HTML işaretlemesinden iletinin düz metin bölümünü biçimlendir. Kalın, yatık ve altı çizili metinler, listeler ve dış başvurular desteklenmektedir.

[ctx: @item:inlistbox Inline mail forwarding]
en: Inline
tr: İçinde

en: As Attachment
tr: Eklenti Olarak

en: Set the default forwarded message format
tr: Öntanımlı yönlendirilen ileti biçimini ayarla

en: Default forwarding type:
tr: Öntanımlı yönlendirme türü:

[ctx: @title:group]
en: Recipients
tr: Alıcılar

en: By default, request an MDN when starting to compose a message. You can select this on a per-message basis using "Options - Request Disposition Notification"
tr: Öntanımlı olarak bir ileti yazmaya başlarken bir MDN iste; bunu "Seçenekler - İleti Okundu Bildirimi İste" kullanarak her iletiye özel seçebilirsiniz

en: Warn if too many recipients are specified
tr: Çok fazla sayıda alıcı belirtildiğinde uyar

en: Set the maximum number of recipients for the warning
tr: Uyarı için en fazla alıcı sayısını ayarla

en: Only allow this many recipients to be specified for the message. This applies to doing a "Reply to All", entering recipients manually or using the "Select..." picker.  Setting this limit helps you to avoid accidentally sending a message to too many people.  Note, however, that it does not take account of distribution lists or mailing lists.
tr: İleti için sadece bu kadar alıcı belirtilmesine izin ver. Bu; "Tümünü Yanıtla", alıcıları elle belirtme veya "Seç..." seçicisi kullanımında geçerlidir. Bu sınırı belirlemek bir iletiyi yanlışlıkla çok sayıda kişiye göndermenizi engeller. Ancak bunun dağıtım veya posta listelerini hesaba katmadığını unutmayın.

en: Remember recent addresses entered, and offer them for recipient completion
tr: En son girilen adresleri hatırla ve alıcı tamamlanmasında öner

[ctx: No addresses are retained]
en: No save
tr: Kayıt yok

en: Maximum recent addresses retained:
tr: En fazla son kullanılan adres:

en: The maximum number of recently entered addresses that will be remembered for completion
tr: Tamamlanmak için hatırlanacak yakın zamanda kullanılan adreslerin azami sayısı

en: Configure Completion...
tr: Tamamlamayı Yapılandır...

[ctx: @title:group]
en: Autosave
tr: Otomatik Kayıt

en: No autosave
tr: Otomatik kayıt yok

[ctx: Interval suffix]
en:  minute |  minutes
tr[0]:  dakika
tr[1]:  dakika

en: Automatically save the message at this specified interval
tr: İletiyi belirtilen aralıklarda otomatik olarak kaydet

en: Repl&y Subject Prefixes
tr: &Yanıtlama Konusu Önekleri

en: Recognize any sequence of the following prefixes (entries are case-insensitive regular expressions):
tr: Aşağıdaki öneklerin herhangi bir sıralamasını tanı (girdiler BÜYÜK/küçük harf duyarsız düzenli ifadelerdir):

en: A&dd...
tr: &Ekle...

en: Re&move
tr: &Kaldır

en: Mod&ify...
tr: &Değiştir...

en: Enter new reply prefix:
tr: Yeni yanıt önekini girin:

en: Do you want to remove reply prefix?
tr: Yanıt önekini kaldırmak istiyor musunuz?

en: Reply Prefix:
tr: Yanıt Öneki:

en: For&ward Subject Prefixes
tr: Yönlendirme &Konusu Önekleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remo&ve
tr: Ka&ldır

en: Add...
tr: Ekle...

en: Modify...
tr: Değiştir...

en: Enter new forward prefix:
tr: Yeni ilet önekini girin:

en: Do you want to remove forward prefix?
tr: İlet önekini kaldırmak istiyor musunuz?

en: Forward Prefix:
tr: İlet Öneki:

en: This list is checked for every outgoing message from the top to the bottom for a charset that contains all required characters.
tr: Bu liste, giden her e-posta için yukarıdan aşağıya doğru denetlenecektir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mModifyButton)
en: &Modify...
tr: &Değiştir...

en: Enter charset:
tr: Karakter kümesini girin:

en: Do you want to remove this selected charset?
tr: Seçili karakter kümesini kaldırmak istiyor musunuz?

en: Add Charset:
tr: Karakter Kümesi Ekle:

en: &Keep original charset when replying or forwarding (if possible)
tr: &Yanıtlarken ya da iletirken asıl karakter kümesini koru (olanaklıysa)

en: This charset is not supported.
tr: Bu karakter kümesi desteklenmiyor.

en: &Use custom message-id suffix
tr: Ö&zel ileti kimliği soneki kullan

en: Custom message-&id suffix:
tr: Özel &İleti-kimliği (message-id) soneki:

en: Define custom mime header fields:
tr: Özel MIME üstbilgi etiketleri tanımla:

[ctx: @title:column Name of the mime header.]
en: Name
tr: Ad

[ctx: @title:column Value of the mimeheader.]
en: Value
tr: Değer

[ctx: @action:button Add new mime header field.]
en: Ne&w
tr: Ye&ni

[ctx: @label:textbox Name of the mime header.]
en: &Name:
tr: &Ad:

en: &Value:
tr: &Kaynak:

en: 'Content-Type' is not an authorized string. This header will be not saved.
tr: 'Content-Type', izin verilen bir dizi değildir. Bu üstbilgi kaydedilmeyecek.

en: Invalid header
tr: Geçersiz üstbilgi

en: Outlook-compatible attachment naming
tr: Outlook uyumlu ek adlandırması

en: Turn this option on to make Outlook(tm) understand attachment names containing non-English characters
tr: Outlook'un İngilizce olmayan eklenti adlarını anlayabilmesi için bu seçeneği etkinleştirin

en: E&nable detection of missing attachments
tr: Eksik eklerin bulunmasını etki&nleştir

en: Recognize any of the following key words as intention to attach a file:
tr: Bu anahtar sözcüklerin herhangi birini dosya eklentisi isteği olarak algıla:

en: Enter new key word:
tr: Yeni anahtar sözcüğü girin:

en: Do you want to remove this attachment word?
tr: Bu eklenti sözcüğünü kaldırmak istiyor musunuz?

en: Attachment Word:
tr: Eklenti Sözcüğü:

en: Maximum Attachment Size:
tr: Azami Eklenti Boyutu:

en: No limit
tr: Sınır yok

en: You have chosen to encode attachment names containing non-English characters in a way that is understood by Outlook(tm) and other mail clients that do not support standard-compliant encoded attachment names.
    Note that KMail may create non-standard compliant messages, and consequently it is possible that your messages will not be understood by standard-compliant mail clients; so, unless you have no other choice, you should not enable this option.
tr: Standarda uyan kodlu ek dosya adlarını desteklemeyen Outlook(tm) ve diğer posta istemcileri tarafından anlaşılacak şekilde, İngilizce olmayan karakterleri içeren ek dosya adlarını şifrelemeyi seçtiniz.
    K Posta'nın standarda uymayan iletileri oluşturabileceğine ve sonrasında iletilerinizin standarda uygun posta istemcileri tarafından anlaşılamayabileceğine dikkat edin; başka bir seçeneğiniz yok ise bu seçeneği etkinleştirmemeniz gerekir.

en: Add
tr: Ekle

en: Remove
tr: Kaldır

en: Folders
tr: Klasörler

en: Invitations
tr: Davetler

en: Printing
tr: Yazdırma

en: User Feedback
tr: Kullanıcı Geri Bildirimi

en: Check Before Send Plugins
tr: Göndermeden Önce Denetim Eklentileri

en: Composer Plugins
tr: Oluşturucu Eklentileri

en: Grammar Checker Plugins
tr: Dilbilgisi Denetleyici Eklentisi

en: Tools Plugins
tr: Araç Eklentileri

en: Editor Plugins
tr: Editör Eklentileri

en: Message Viewer
tr: İleti Görüntüleyici

en: Webengine Plugins
tr: Web Motoru Eklentileri

en: Header Style Plugins
tr: Üstbilgi Biçem Eklentileri

en: Text Conversion Plugins
tr: Metin Dönüştürme Eklentileri

en: Misc
tr: Diğer

en: Confirm Deleting Emails Plugins
tr: E-posta Silmeyi Onayla Eklentileri

en: Akonadi Agents
tr: Akonadi Yardımcıları

en: Reading
tr: Okuma

en: Message Disposition Notifications
tr: İleti Okundu Bildirimleri

en: Encryption
tr: Şifreleme

en: S/MIME Validation
tr: S/MIME Doğrulaması

en: Email Address:
tr: E-posta Adresi:

en: Do you want to remove this email address?
tr: Bu e-posta adresini kaldırmak istiyor musunuz?

en: Changing the global HTML setting will override all folder specific values.
tr: Genel HTML ayarlarını değiştirmek tüm klasöre özel değerleri değiştirecektir.

en:  day |  days
tr[0]:  gün
tr[1]:  gün

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Settings
tr: GnuPG Ayarları

en: The module is missing. Please verify your installation. This module is provided by Kleopatra.
tr: Bu modül eksik. Lütfen kurulumu doğrulayın. Bu modül Kleopatra tarafından sağlanmaktadır.

en: GnuPG Configure Module Error
tr: GnuPG Yapılandırma Modülü Hatası

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
tr: Bu seçenek dirmngr >= 0.9.0 gerektirir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
tr: vekil sunucu yok

en: (Current system setting: %1)
tr: (Şu anki sistem ayarları: %1)

[ctx: @title:window]
en: Select Contact
tr: Kişi Seç

en: Select
tr: Seç

[ctx: Start of the filename for a mail archive file]
en: Archive
tr: Arşiv

[ctx: @title:window for archiving a folder]
en: Archive Folder
tr: Klasörü Arşivle

[ctx: @action]
en: Archive
tr: Arşivle

en: &Folder:
tr: &Klasör:

en: F&ormat:
tr: B&içim:

en: Compressed Zip Archive (.zip)
tr: Sıkıştırılmış Zip Arşivi (.zip)

en: Uncompressed Archive (.tar)
tr: Sıkıştırılmamış Arşiv (.tar)

en: BZ2-Compressed Tar Archive (.tar.bz2)
tr: BZ2 ile Sıkıştırılmış Tar Arşivi (.tar.bz2)

en: GZ-Compressed Tar Archive (.tar.gz)
tr: GZ ile Sıkıştırılmış Tar Arşivi (.tar.gz)

en: &Archive File:
tr: &Arşiv Dosyası:

en: &Delete folder and subfolders after completion
tr: Tamamlandıktan sonra klasörleri ve alt klasörleri &sil

en: Archive all subfolders
tr: Tüm alt klasörleri arşivle

en: Please select the folder that should be archived.
tr: Lütfen arşivlenecek klasöri seçin.

en: No folder selected
tr: Klasör seçilmedi

[ctx: @title:window]
en: Notification
tr: Bildirim

en: 1 attachment (%2) | %1 attachments (%2)
tr[0]: 1 eklenti (%2)
tr[1]: %1 eklenti (%2)

en: Hide attachment list
tr: Eklenti listesini gizle

en: Show attachment list
tr: Eklenti listesini göster

[ctx: Menu item]
en: Encoding
tr: Kodlama

en: KMail2
tr: K Posta2

en: Select the dictionary to use when spell-checking this message
tr: Bu iletinin yazım denetimini yapmak için kullanılacak sözlüğü seçin

en: Select the sent-mail folder where a copy of this message will be saved
tr: Bu iletinin kaydedileceği gönderilmiş-posta klasörünü seçin

en: Select the outgoing account to use for sending this message
tr: Bu iletiyi gönderirken kullanılacak olan hesabı seçin

en: Set the "From:" email address for this message
tr: Bu ileti için "Kimden:" e-posta adresini ayarla

en: &Identity:
tr: &Kimlik:

en: &Dictionary:
tr: &Sözlük:

en: &Sent-Mail folder:
tr: &Gönderilen klasörü:

en: &Mail transport:
tr: &Posta taşıyıcı:

[ctx: sender address field]
en: &From:
tr: &Kimden:

[ctx: @label:textbox Subject of email.]
en: S&ubject:
tr: &Konu:

[ctx: @title:window]
en: Composer
tr: Oluşturucu

en: &Send Mail
tr: İletiyi &Gönder

en: &Send Mail Via
tr: Şunu Kullanarak G&önder

en: Send
tr: Gönder

en: Send &Later
tr: Son&ra Gönder

en: Send &Later Via
tr: Şunu Kullanarak Son&ra Gönder

[ctx: Queue the message for sending at a later date]
en: Queue
tr: Kuyruk

en: Save as &Draft
tr: Ta&slak Olarak Kaydet

en: Save email in Draft folder
tr: E-postayı Taslak klasöründe kaydet

en: Save as &Template
tr: Şablon Olarak K&aydet

en: Save email in Template folder
tr: E-postayı Şablon klasöründe kaydet

en: Save as &File
tr: Dos&yaya Kaydet

en: Save email as text or html file
tr: E-postayı metin veya html dosyası olarak kaydet

en: &Insert Text File...
tr: &Metin Dosyası Ekle...

en: &Insert Recent Text File
tr: &Son Kullanılan Metin Dosyasını Ekle

en: &Address Book
tr: Ad&res Defteri

en: Open Address Book
tr: Adres Defterini Aç

en: &New Composer
tr: &Yeni Oluşturucu

en: Select &Recipients...
tr: &Alıcıları Seç...

en: Save &Distribution List...
tr: &Gönderim Listesini Kaydet...

en: Paste as Attac&hment
tr: &Eklenti Olarak Yapıştır

en: Cl&ean Spaces
tr: B&oşlukları Temizle

en: Use Fi&xed Font
tr: S&abit Yazıtipi Kullan

[ctx: @action:inmenu Mark the email as urgent.]
en: &Urgent
tr: &Acil

en: &Request Disposition Notification
tr: &Silme Bildirimi İste

en: &Request Delivery Confirmation
tr: &Teslim Onayı İste

en: &Wordwrap
tr: &Sözcük Kaydırma

en: &Snippets
tr: &Kod Parçacıkları

en: &Automatic Spellchecking
tr: &Otomatik Yazım Denetimi

en: Rich Text Editing
tr: Zengin Metin Düzenleme

en: Rich Text
tr: Zengin Metin

en: Toggle rich text editing mode
tr: Zengin metin düzenleme kipini aç/kapat

en: &All Fields
tr: &Tüm Alanlar

en: &Identity
tr: Ki&mlik

en: &Dictionary
tr: &Sözlük

en: &Sent-Mail Folder
tr: &Gönderilen İletiler Klasörü

en: &Mail Transport
tr: &Posta Gönderici

en: &From
tr: &Gönderen

[ctx: @action:inmenu Show the subject in the composer window.]
en: S&ubject
tr: Ko&nu

en: Append S&ignature
tr: Alt İmz&a

en: Pr&epend Signature
tr: Üst İm&za

en: Insert Signature At C&ursor Position
tr: İ&mzayı İmleç Konumuna Ekle

en: &Spellchecker...
tr: Yazım &Denetleyici...

en: Spellchecker
tr: Yazım Denetleyici

en: &Encrypt Message
tr: İletiyi Şifr&ele

en: Encrypt
tr: Şifrele

en: &Sign Message
tr: İletiyi İm&zala

en: Sign
tr: İmzala

en: &Cryptographic Message Format
tr: &Şifreli İleti Biçimi

en: Select a cryptographic format for this message
tr: Bu ileti için bir kriptografik biçim seçin

en: Create Follow Up Reminder...
tr: Hatırlatıcı Takip Etme Oluştur...

en: Configure KMail...
tr: K Posta Uygulamasını Yapılandır...

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
tr: <qt>Bu, menü çubuğunu tümüyle gizleyecektir. %1 ile yeniden gösterebilirsiniz.</qt>

en: Hide menu bar
tr: Menü çubuğunu gizle

[ctx: Shows the linenumber of the cursor position.]
en:  Line: %1
tr:  Satır: %1

en:  Column: %1
tr:  Sütun: %1

en: OVR
tr: ÜZRYZ

en: INS
tr: EKL

en: Spellcheck: on
tr: Yazım denetimi: Açık

en: Spellcheck: off
tr: Yazım denetimi: Kapalı

en: Re&save as Template
tr: Şablon Olarak Yeniden Kay&det

en: &Save as Draft
tr: Ta&slak Olarak Kaydet

en: Resave this message in the Templates folder. It can then be used at a later time.
tr: Bu iletiyi Şablonlar klasörüne yeniden kaydet. Daha sonra kullanılabilir.

en: Save this message in the Drafts folder. It can then be edited and sent at a later time.
tr: Bu iletiyi Taslaklar klasörüne kaydet. Daha sonra düzenlenerek gönderilebilir.

en: Do you want to save the message for later or discard it?
tr: Bu iletiyi daha sonra düzenlemek üzere kaydetmek mi, silmek mi istiyorsunuz?

en: Close Composer
tr: Oluşturucuyu Kapat

en: Autosave Message Failed
tr: İletiyi otomatik kaydetme başarısız

en: Sending Message Failed
tr: İleti Gönderme Başarısız

[ctx: @title:window]
en: Insert File
tr: Dosya Ekle

en: Add as &Inline Image
tr: &İleti İçi Görsel Olarak Ekle

en: Add as &Attachment
tr: &Eklenti Olarak Ekle

en: Name of the attachment:
tr: Eklenti adı:

en: Attachment name can't be empty
tr: Eklenti adı boş olamaz

en: Invalid Attachment Name
tr: Geçersiz Eklenti Adı

en: Add URL into Message | Add URLs into Message
tr[0]: Adresi İletiye Ekle
tr[1]: Adresleri İletiye Ekle

en: Add File as &Attachment | Add Files as &Attachment
tr[0]: Dosyayı &Eklenti Olarak Ekle
tr[1]: Dosyaları &Eklenti Olarak Ekle

en: Insert clipboard text as attachment
tr: Pano metinini eklenti olarak ekle

en: unnamed
tr: adsız

en: <qt><p>You have requested that messages be encrypted to yourself, but the currently selected identity does not define an (OpenPGP or S/MIME) encryption key to use for this.</p><p>Please select the key(s) to use in the identity configuration.</p></qt>
tr: <qt><p>İletinin kendi kendine şifrelenmesini istediniz, ancak bu işlem için bir şifreleme yöntemi (OpenPGP ya da S/MIME) belirtmediniz. </p><p>Lütfen bu kimlik için kullanılacak anahtarları seçin.</p></qt>

en: Undefined Encryption Key
tr: Tanımlanmamış Şifre Açma Anahtarı

en: <qt><p>In order to be able to sign this message you first have to define the (OpenPGP or S/MIME) signing key to use.</p><p>Please select the key to use in the identity configuration.</p></qt>
tr: <qt><p>Bu iletiyi imzalayabilmek için öncelikle kullanmak için bir (OpenPGP or S/MIME) imzalama anahtarı belirlemelisiniz.</p><p>Lütfen kimlik yapılandırmanızdan kullanmak istediğiniz anahtarı seçin</p></qt>

en: Undefined Signing Key
tr: Tanımlanmamış İmzalama Anahtarı

en: You must enter your email address in the From: field. You should also set your email address for all identities, so that you do not have to enter it for each message.
tr: Kimden: alanına e-posta adresinizi girmelisiniz. Aynı zamanda tüm kimlikleriniz için e-posta adresinizi belirlemelisiniz. Bu işlemden sonra her ileti için e-posta adresi girmek zorunda kalmayacaksınız.

en: You must specify at least one receiver, either in the To: field or as CC or as BCC.
tr: Kime: veya Kopya/Gizli Kopya alanına en az bir alıcı belirtmelisiniz.

en: To: field is empty. Send message anyway?
tr: Kime göndereceğinizi belirtmediniz. İleti yine de gönderilsin mi?

en: No To: specified
tr: Kime: alanı belirtilmemiş

en: S&end as Is
tr: &Bu şekliyle gönder

en: &Specify the To field
tr: &Kime Alanını Belirt

en: You did not specify a subject. Send message anyway?
tr: Bir konu belirtmediniz. İleti yine de gönderilsin mi?

en: No Subject Specified
tr: Bir Konu Belirtilmedi

en: &Specify the Subject
tr: &Konuyu Belirt

en: You must specify at least one receiver in order to be able to encrypt a draft.
tr: Bir taslağı şifreleyebilmek için en az bir alıcı belirtmelisiniz.

en: About to send email...
tr: E-posta gönderilmek üzere...

en: Send Confirmation
tr: Onay Gönder

en: &Send Now
tr: Şimdi Gö&nder

en: You are trying to send the mail to more than %1 recipients. Send message anyway?
tr: %1 adet alıcıdan fazla kişiye posta yollamaya çalışıyorsunuz. Yine de ileti yollansın mı?

en: Too many recipients
tr: Çok fazla alıcı

en: &Send as Is
tr: &Böyle Gönder

en: &Edit Recipients
tr: Alıcıları Dü&zenle

en: Turning HTML mode off will cause the text to lose the formatting. Are you sure?
tr: HTML kipinin kapatılması, metin biçimlendirmesinin kaybolmasına yol açacak. Emin misiniz?

en: Lose the formatting?
tr: Biçimlendirme kaldırılsın mı?

en: Lose Formatting
tr: Biçimlendirmeyi Kapat

en: Add Markup Plain Text
tr: Düz Metin Biçimlendirmesi Ekle

en: Autocrypt key is used for this recipient. This key is not verified. The recipient prefers encrypted replies.
tr: Bu alıcı için otomatik şifreleme anahtarı kullanıldı. Anahtar doğrulanmadı. Alıcı, şifrelenmiş yanıtlar yeğliyor.

en: Autocrypt key is used for this recipient. This key is not verified. The recipient does not prefer encrypted replies.
tr: Bu alıcı için otomatik şifreleme anahtarı kullanıldı. Anahtar doğrulanmadı. Alıcı, şifrelenmiş yanıtlar yeğlemiyor.

en: Autocrypt gossip key is used for this recipient. This key is not verified.
tr: Bu alıcı için otomatik şifreleme dedikodu anahtarı kullanıldı. Anahtar doğrulanmadı.

en: High security encryption will be used for this recipient (the encryption key is fully trusted). Click the icon for details.
tr: Bu alıcı için yüksek güvenlik şifrelemesi kullanılacak (şifreleme anahtarına tamamen güveniliyor). Ayrıntılar için simgeye tıklayın.

en: Medium security encryption will be used for this recipient (the encryption key is marginally trusted). Click the icon for details.
tr: Bu alıcı için orta güvenlik şifrelemesi kullanılacak (şifreleme anahtarına büyük ölçüde güveniliyor). Ayrıntılar için simgeye tıklayın.

en: Low security encryption will be used for this recipient (the encryption key is untrusted). Click the icon for details.
tr: Bu alıcı için düşük güvenlik şifrelemesi kullanılacak (şifreleme anahtarına güvenilmiyor). Ayrıntılar için simgeye tıklayın.

en: The email to this recipient will be encrypted, but the security of the encryption is unknown (the encryption key could not be verified). Click the icon for details.
tr: Bu alıcıya e-posta şifrelenecek, ancak şifrelemenin güvenliği bilinmiyor (şifreleme anahtarı doğrulanamadı). Ayrıntılar için buraya tıklayın.

en: Plugin Editor Information
tr: Eklenti Düzenleyici Bilgisi

[ctx: @title:window]
en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Select email to put in whitelist:
tr: Beyaz listeye konulacak e-postayı seçin:

en: Found potential phishing email addresses <a href="phishingdetails">(details...)</a>
tr: Bazı eposta adresleri muhtemel bir kimlik avcılığı olarak görünüyor <a href="phishingdetails">(ayrıntılar...)</a>

en: Set a subject for this message
tr: Bu ileti için bir konu ayarlayın

en: This shortcut allows to send mail directly.
    Mail can be send accidentally.
    What do you want to do?
tr: Bu kısayol, e-postayı doğrudan göndermenize izin verir.
    E-postalar yanlışlıkla gönderilebilir.
    Ne yapmak istersiniz?

en: Configure shortcut
tr: Kısayolu yapılandır

en: Remove Shortcut
tr: Kısayolu Kaldır

en: Ask Before Sending
tr: Göndermeden Önce Sor

en: Sending Without Confirmation
tr: Onaylamadan Gönderiliyor

en: This attachment: <ul><li>%1</li></ul> was added externally. Remove it if it's an error.
tr: <ul><li>%1</li></ul> eklentisi dışarıdan eklendi. Bu bir hataysa kaldırın.

en: These attachments: <ul><li>%1</li></ul> were added externally. Remove them if it's an error.
tr: <ul><li>%1</li></ul> eklentileri dışarıdan eklendi. Bu bir hataysa kaldırın.

en: The message you have composed seems to refer to an attached file but you have not attached anything. Do you want to attach a file to your message?
tr: Yazdığınız ileti bir ek dosyası ekleyecekmişsiniz gibi görünüyor ancak herhangi bir şey eklememişsiniz. İletinize bir dosya eklemek ister misiniz?

en: &Attach file
tr: &Dosya İliştir

en: &Remind me later
tr: &Daha sonra hatırlat

en: External editor was started.
tr: Harici düzenleyici başlatıldı.

en: Transport was not found. Please verify that you will use a correct mail transport.
tr: Aktarım bulunamadı. Lütfen kullandığınız mail aktarımını doğru olduğunu denetleyin.

en: Sent Folder is not defined. Please set it before sending the mail.
tr: Gönderilen Klasörü tanımlı değil. Lütfen göndermeden önce onu ayarlayın.

en: Identity was not found. Please verify that you will use a correct identity.
tr: Kimlik bulunamadı. Lütfen doğru bir kimlik kullanacağınızı onaylayın.

en: Dictionary was not found. Please verify that you will use a correct dictionary.
tr: Sözlük bulunamadı. Lütfen doğru bir sözlük kullanacağınızı onaylayın.

[ctx: @info:status]
en: We have reached maximum recipients. Truncating recipients list to %1.
tr: En yüksek alıcı sayısına ulaştık. Alıcılar listesi %1 olarak kısaltılıyor.

en: Message will be signed
tr: İleti imzalanacak

en: Message will not be signed
tr: İleti imzalanmayacak

en: Message will be encrypted
tr: İleti şifrelenecek

en: Message will not be encrypted
tr: İleti şifrelenmeyecek

en: Cannot fetch collection. %1
tr: Koleksiyon alınamıyor. %1

en: Folder name not defined.
tr: Klasör adı tanımlı değil.

en: Unable to create folder. %1
tr: Klasör oluşturulamıyor. %1

en: Archive folder not defined. Please verify settings for account %1
tr: Arşiv klasörü tanımlanmamış. Lütfen şu hesap için ayarları onaylayın: %1

en: No messages selected.
tr: Hiç ileti seçilmedi.

en: List of collections is empty. %1
tr: Koleksiyon listesi boş. %1

en: This folder %1 is read only. Please verify the configuration of account %2
tr: %1 klasörü saltokunur. Lütfen şu hesap için ayarları onaylayın: %2

en: Cannot move messages.
tr: İletiler taşınamıyor.

en: Unable to fetch folder. Error reported: %1
tr: Klasör alınamıyor. Bildirilen hata: %1

en: No folder returned.
tr: Klasör döndürülmedi.

en: Unable to fetch parent folder. Error reported: %1
tr: Üst klasör alınamıyor. Bildirilen hata: %1

en: Unable to return list of folders.
tr: Klasör listesi döndürülmedi.

en: Messages archived
tr: İletiler arşivlendi

en: Folder Shortcut %1
tr: Klasör Kısayolu %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, image)
en: Image
tr: Görsel

en: You do not have your own contact defined in the address book.
tr: Kendi bilgilerinizin adres defterinde bulunmasına gerek yok.

en: No Picture
tr: Resim Yok

en: No picture set for your address book entry.
tr: Adres defteri girdisi için resim seçilmedi.

[ctx: @title:window]
en: Create own vCard
tr: Kendi vCard'ınızı oluşturun

en: &With empty fields
tr: &Boş alanlarla birlikte

en: &From existing vCard
tr: &Var olan vCard'tan

en: &vCard path:
tr: &vCard yolu:

en: &Duplicate existing vCard
tr: &Var olan vCard'ı çoğalt

en: &Existing identities:
tr: &Var olan kimlikler:

en: Error while generating new key pair: %1
tr: Yeni anahtar çifti oluşturulurken hata: %1

en: Key Generation Error
tr: Anahtar Oluşturma Hatası

en: No key
tr: Anahtar yok

en: Generate a new key pair
tr: Yeni bir anahtar çifti oluştur

en: Generating new key pair...
tr: Yeni anahtar çifti oluşturuluyor...

[ctx: @title:window]
en: Edit Identity
tr: Kimliği Düzenle

[ctx: @title:tab General identity settings.]
en: General
tr: Genel

en: &Your name:
tr: &Adınız:

en: <qt><h3>Your name</h3><p>This field should contain your name as you would like it to appear in the email header that is sent out;</p><p>if you leave this blank your real name will not appear, only the email address.</p></qt>
tr: <qt><h3>Adınız</h3><p>Bu alan gönderilen iletilerde gözükmesini istediğiniz adınızı içermelidir;</p><p>eğer bu alanı boş bırakırsanız, gerçek adınız gösterilmeyecek, yalnızca e-posta adresiniz gösterilecektir.</p></qt>

en: Organi&zation:
tr: &Kurum:

en: <qt><h3>Organization</h3><p>This field should have the name of your organization if you would like it to be shown in the email header that is sent out.</p><p>It is safe (and normal) to leave this blank.</p></qt>
tr: <qt><h3>Kurum</h3><p>Bu alan gönderilen iletilerde gözükmesini isterseniz, kurumunuzun adını içermelidir.</p><p>Genellikle bu alanı boş bırakmak normaldir.</p></qt>

en: &Email address:
tr: &E-posta Adresi:

en: <qt><h3>Email address</h3><p>This field should have your full email address.</p><p>This address is the primary one, used for all outgoing mail. If you have more than one address, either create a new identity, or add additional alias addresses in the field below.</p><p>If you leave this blank, or get it wrong, people will have trouble replying to you.</p></qt>
tr: <qt><h3>E-posta adresi</h3><p>Bu alan tam e-posta adresinizi içermelidir.</p><p>Bu adres, tüm giden postalarda kullanılan birincil adrestir. Eğer birden fazla adresiniz varsa yeni bir kimlik oluşturabilir veya aşağıdaki alana takma adresler girebilirsiniz.</p><p>Bu alanı boş bırakır ya da hatalı yazarsanız, insanlar size yanıt yazmakta sorun yaşayacaklardır.</p></qt>

en: Email a&liases:
tr: &Takma E-postalar:

en: <qt><h3>Email aliases</h3><p>This field contains alias addresses that should also be considered as belonging to this identity (as opposed to representing a different identity).</p><p>Example:</p><table><tr><th>Primary address:</th><td>first.last@example.org</td></tr><tr><th>Aliases:</th><td>first@example.org<br>last@example.org</td></tr></table><p>Type one alias address per line.</p></qt>
tr: <qt><h3>Takma E-Postalar</h3><p>Bu alandakilerin de bu kişiye ait olduğu varsayılması gereken takma adresleri içerir (farklı bir kimliğe tam zıt olarak).</p><p>Örneğin:</p><table><tr><th>Birincil adres:</th><td>ad.soyad@ornek.org</td></tr><tr><th>Takma e-postalar:</th><td>ad@ornek.org<br>soyad@ornek.org</td></tr></table><p>Her satıra bir takma adres yazın</p></qt>

en: Cryptography
tr: Şifreleme

en: <qt><p>The OpenPGP key you choose here will be used to digitally sign messages. You can also use GnuPG keys.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to digitally sign emails using OpenPGP; normal mail functions will not be affected.</p><p>You can find out more about keys at <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>
tr: <qt><p>Burada seçtiğiniz OpenPGP anahtarı iletileri sayısal olarak imzalamak için kullanılacaktır. GnuPG anahtarlarını da kullanabilirsiniz.</p><p>Bunu boş bırakabilirsiniz, ancak K Posta OpenPGP kullanarak e-postaları sayısal olarak imzalayamayacaktır; normal posta işlevleri bundan etkilenmeyecektir. </p><p>Anahtarlar hakkında daha fazla bilgiyi <a>https://www.gnupg.org</a> adresinden bulabilirsiniz.</p></qt>

en: OpenPGP signing key:
tr: OpenPGP imzalama anahtarı:

en: Use same key for encryption and signing
tr: Şifreleme ve imzalama için aynı anahtarı kullan

en: OpenPGP key:
tr: OpenPGP anahtarı:

en: <qt><p>The OpenPGP key you choose here will be used to encrypt messages to yourself and for the "Attach My Public Key" feature in the composer. You can also use GnuPG keys.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to encrypt copies of outgoing messages to you using OpenPGP; normal mail functions will not be affected.</p><p>You can find out more about keys at <a>https://www.gnupg.org</a></p></qt>
tr: <qt><p>Kendinizi şifrelemek ve oluşturucuda "Genel Anahtarımı Ekle" özelliğini kullanmak için OpenPGP anahtarını seçin. Ayrıca GnuPG anahtarlarını da kullanabilirsiniz.</p><p>Bu alanı boş bırakabilirsiniz; ancak K Posta giden iletilerinizi şifreleyemeyecektir. Bu durumdan normal ileti gönderme süreci etkilenmez.</p><p>Anahtarlar hakkında daha geniş bilgiyi <a>https://www.gnupg.org</a> adresinden edinebilirsiniz</p>.</qt>

en: OpenPGP encryption key:
tr: OpenPGP şifreleme anahtarı:

en: <qt><p>The S/MIME (X.509) certificate you choose here will be used to digitally sign messages.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to digitally sign emails using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
tr: <qt><p> Burada seçtiğiniz S/MIME (X.509) sertifikası iletileri sayısal  imzalamak için kullanılacaktır.</p><p>Bunu boş bırakabilirsiniz, ancak K Posta iletileri S/MIME kullanarak sayısal imzalayamayacaktır; normal posta işlevleri bundan etkilenmeyecektir.</p></qt>

en: S/MIME signing certificate:
tr: S/MIME imzalama sertifikası:

en: <qt><p>The S/MIME certificate you choose here will be used to encrypt messages to yourself and for the "Attach My Certificate" feature in the composer.</p><p>You can leave this blank, but KMail will not be able to encrypt copies of outgoing messages to you using S/MIME; normal mail functions will not be affected.</p></qt>
tr: <qt><p>Burada seçtiğiniz S/MIME sertifikası, kendiniz ve ileti düzenleyicideki "Sertifikamı Ekle" özelliği için iletileri şifrelemekte kullanılacaktır.</p><p>Bunu boş bırakabilirsiniz, ancak K Posta S/MIME kullanarak dışarı giden iletilerin kopyalarını şifreleyemeyebilir; normal posta işlevleri bundan etkilenmeyecektir.</p></qt>

en: S/MIME encryption certificate:
tr: S/MIME şifreleme sertifikası:

[ctx: preferred format of encrypted messages]
en: Preferred format:
tr: Tercih edilen biçim:

en: Enable Autocrypt
tr: Otomatik Şifrelemeyi Etkinleştir

en: Autocrypt:
tr: Otomatik şifrele:

en: Let others know you prefer encryption
tr: Başkalarının şifreleme yeğlediğinizi bilmesine izin ver

en: Overwrite global settings for security defaults
tr: Güvenlik öntanımlıları global ayarlarının üzerine yaz

en: Overwrite defaults:
tr: Öntanımlıların üzerine yaz:

en: Sign messages
tr: İletileri imzala

en: Encrypt messages when possible
tr: Olabildiğince iletileri şifrele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mWarnUnsigned)
en: Warn when trying to send unsigned messages
tr: İmzasız ileti gönderilmeye çalışıldığında uyar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, warnUnencryptedCB)
en: Warn when trying to send unencrypted messages
tr: Şifrelenmemiş ileti gönderilmeye çalışıldığında uyar

[ctx: @title:tab Advanced identity settings.]
en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: &Reply-To address:
tr: &Yanıt adresi:

en: <qt><h3>Reply-To addresses</h3><p>This sets the <tt>Reply-to:</tt> header to contain a different email address to the normal <tt>From:</tt> address.</p><p>This can be useful when you have a group of people working together in similar roles. For example, you might want any emails sent to have your email in the <tt>From:</tt> field, but any responses to go to a group address.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
tr: <qt><h3>Adreslere Yanıtla</h3><p>Bu<tt>Yanıtla:</tt> üstbilgilerini farklı e-posta adresleri içeren biçimden normal <tt>Kimden:</tt> adresleri biçimine dönüştürür.</p><p>Bu benzer rolleri olan insanlarla birlikte çalışılan grup çalışmalarında kullanışlıdır. Örneğin, <tt>Kimden</tt> alanında kendi e-posta adresiniz olan fakat grup adresinden yanıt alamadığınız tüm iletileri göndermek isteyebilirsiniz.</p><p>Eğer emin değilseniz bu alanı boş bırakın.</p></qt>

en: &CC addresses:
tr: &Kopya adresleri:

en: <qt><h3>CC (Carbon Copy) addresses</h3><p>The addresses that you enter here will be added to each outgoing mail that is sent with this identity.</p><p>This is commonly used to send a copy of each sent message to another account of yours.</p><p>To specify more than one address, use commas to separate the list of CC recipients.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
tr: <qt><h3>(Karbon) Kopya adresleri</h3><p>Buraya girdiğiniz adreslere bu kimlik ile gönderilen her iletinin bir kopyası gönderilecektir.</p><p>Bu genellikle gönderilen her iletiyi kendinize ait başka bir hesaba da göndermek için kullanılır.</p><p>Birden fazla CC alıcısı belirlemek için e-posta adreslerinin arasına virgül koyun.</p><p>Eğer emin değilseniz bu alanı boş bırakın.</p></qt>

en: &BCC addresses:
tr: &Gizli Kopya adresleri:

en: <qt><h3>BCC (Blind Carbon Copy) addresses</h3><p>The addresses that you enter here will be added to each outgoing mail that is sent with this identity. They will not be visible to other recipients.</p><p>This is commonly used to send a copy of each sent message to another account of yours.</p><p>To specify more than one address, use commas to separate the list of BCC recipients.</p><p>If in doubt, leave this field blank.</p></qt>
tr: <qt><h3>Gizli (Karbon) Kopya adresleri</h3><p>Buraya girdiğiniz adreslere bu kimlik ile gönderilen her iletinin bir kopyası gönderilecektir. Bu iletiler diğer alıcılara gösterilmeyecektir.</p><p>Bu genellikle gönderilen her iletiyi kendinize ait başka bir hesaba da göndermek için kullanılır.</p><p>Birden fazla Gizli Kopya alıcısı belirlemek için e-posta adreslerinin arasına virgül koyun.</p><p>Eğer emin değilseniz bu alanı boş bırakın.</p></qt>

en: D&ictionary:
tr: &Sözlük:

en: Select Send-mail Folder
tr: Gönderilen Klasörünü Seç

en: Sent-mail &folder:
tr: &Gönderilmiş postalar klasörü:

en: Select Draft Folder
tr: Taslak Klasörünü Seç

en: &Drafts folder:
tr: Tas&laklar klasörü:

en: Select Templates Folder
tr: Şablonlar Klasörünü Seç

en: &Templates folder:
tr: &Şablon klasörü:

en: Outgoing Account:
tr: Giden E-posta Hesabı:

en: Attach my vCard to message
tr: İletiye vCard'ımı iliştir

en: Create...
tr: Oluştur...

en: Autocorrection language:
tr: Otomatik düzeltme dili:

en: Restore default domain name
tr: Öntanımlı alan adını geri yükle

en: Defaul&t domain:
tr: Öntanımlı &alan:

en: <qt><p>The default domain is used to complete email addresses that only consist of the user's name.</p></qt>
tr: <qt> <p>Öntanımlı alan. Kullanıcı adını tamamlamak için e-posta adreslerinin tamamınından meydana gelir.</p></qt>

en: &Use custom message templates for this identity
tr: Bu kimlik için ö&zel ileti şablonları kullan

en: &Copy Global Templates
tr: Genel Şablonları Ko&pyala

en: Signature
tr: İmza

en: Picture
tr: Resim

en: Invalid Email Alias "%1"
tr: Geçersiz Takma E-posta"%1"

en: Invalid Email Address
tr: Geçersiz E-posta Adresi

en: One of the configured OpenPGP signing keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
tr: Yapılandırılmış OpenPGP imzalama anahtarlarınızdan biri bu kimlik (%1) için kullanıcı adı ve e-posta adresi içermiyor.
    Bu yapılandırma ile ileti göndermek alıcı tarafında imzaların doğrulanması sırasında uyarılar çıkmasına neden olur.

en: One of the configured OpenPGP encryption keys does not contain any user ID with the configured email address for this identity (%1).
tr: Yapılandırılan OpenPGP şifreleme anahtarları, bu kimlik için tanımlanan e-posta adresine sahip hiç bir kimlik bilgisi (ID) içermiyor (%1).

en: One of the configured S/MIME signing certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
    This might result in warning messages on the receiving side when trying to verify signatures made with this configuration.
tr: Düzenlenen S/MIME imza sertifikalarından birinde, bu kimlik (%1) için düzenlenmiş e-posta adresi yok.
    Bu durum, iletiyi alan tarafta bu düzenle yapılmış imzaları doğrulamaya çalışırken hata iletileri görüntülenmesine neden olabilir.

en: One of the configured S/MIME encryption certificates does not contain the configured email address for this identity (%1).
tr: Yapılandırılan S/MIME şifreleme sertifikalarından bir tanesi bu kimlik için yapılandırdığınız e-posta adresini içermiyor (%1).

en: Email Address Not Found in Key/Certificates
tr: Anahtarda/Sertifikada E-Posta Adresi Bulunamadı

en: The signature file is not valid
tr: İmza dosyası geçerli değil.

[ctx: @title:window]
en: Edit Identity "%1"
tr: "%1" Kimliğini Düzenle

en: Some custom folder for identity does not exist (anymore); therefore, default folders will be used.
tr: Kimlik için tanımlanmış olan bazı özel klasörler (artık) yok; bu nedenle öntanımlı klasörler kullanılacak.

en: Edit...
tr: Düzenle...

[ctx: @title:window]
en: Edit own vCard
tr: Kendi vCard'ınızı düzenleyin

en: Delete current vCard
tr: Geçerli vCard'ı sil

en: Are you sure you want to delete this vCard?
tr: Bu vCard'ı gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: Delete vCard
tr: vCard'ı sil

en: We cannot delete vCard file.
tr: vCard dosyasını silemeyiz.

[ctx: @info]
en: Do you really want to cancel?
tr: Gerçekten iptal etmek istiyor musunuz?

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
tr: Onay

[ctx: @action:button]
en: Cancel Editing
tr: Düzenlemeyi İptal Et

[ctx: @action:button]
en: Do Not Cancel
tr: İptal Etme

[ctx: %1: identity name. Used in the config dialog, section Identity, to indicate the default identity]
en: %1 (Default)
tr: %1 (Öntanımlı)

en: Identity Name
tr: Kimlik Adı

en: Email Address
tr: E-posta Adresi

en: <qt>Do you really want to remove the identity named <b>%1</b>?</qt>
tr: <qt><b>%1</b> adlı kimliği gerçekten silmek istiyor musunuz?</qt>

en: Do you really want to remove this %1 identity? | Do you really want to remove these %1 identities?
tr[0]: Bu %1 kimliğini gerçekten silmek istiyor musunuz?
tr[1]: Bu %1 kimliği gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: Remove Identity | Remove Identities
tr[0]: Kimliği Kaldır
tr[1]: Kimlikleri Kaldır

en: &Remove
tr: Ka&ldır

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Set as Default
tr: Öntanımlı olarak ayarla

[ctx: @title:window]
en: New Identity
tr: Yeni Kimlik

en: &New identity:
tr: &Yeni kimlik:

en: &Use System Settings values
tr: &Sistem Ayarları değerlerini kullan

en: &Duplicate existing identity
tr: &Var olan kimliği çoğalt

en: Face
tr: Yüz

en: More information under <a href="https://quimby.gnus.org/circus/face/">https://quimby.gnus.org/circus/face/</a>.
tr: Daha fazla bilgi <a href="https://quimby.gnus.org/circus/face/">https://quimby.gnus.org/circus/face/</a> adresinde bulunabilir.

en: Examples are available at <a href="https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/">https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/</a>.
tr: Örnekler <a href="https://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/">http://ace.home.xs4all.nl/X-Faces/</a> adresinden bulunabilir.

en: No image will be sent.
tr: Bir görsel gönderilmeyecek.

en: KMail will send a colored image through the Face header.
tr: K Posta, Yüz üstbilgisi üzerinden renkli bir görsel gönderecektir.

en: KMail will send a black-and-white image through the X-Face header.
tr: K Posta, Yüz üstbilgisi üzerinden siyah-beyaz bir görsel gönderecektir.

en: KMail will send both a colored and a black-and-white image.
tr: K Posta, hem renkli hem siyah-beyaz bir görsel gönderecektir.

en: Failed to reduce image size to fit in header.
tr: Üstbilgiye sığması için görsel boyutu azaltılamadı.

en: Failed to reduce image size to fit in header. Install pngquant to obtain better compression results.
tr: Görsel boyutu üstbilgiye sığacak biçimde azaltılamadı. Daha iyi sıkıştırma sonuçları elde etmek için pngquant kurun.

en: Install pngquant to obtain better image quality.
tr: Daha iyi görsel kalitesi elde etmek için pngquant kurun.

en: pngquant exited with code %1: %2
tr: pngquant, %1 kodu ile çıktı: %2

en: Email added successfully.
tr: E-posta başarıyla eklendi.

en: Distribution list %2 is empty, it cannot be used. | Distribution lists %2 are empty, they cannot be used.
tr[0]: %2 dağıtım listesi boş olduğundan bunu kullanamazsınız.
tr[1]: %2 dağıtım listeleri boş olduğundan bunu kullanamazsınız.

[ctx: @title:window]
en: Add to Address Book
tr: Adres Defterine Ekle

en: Contact created successfully
tr: Başarılı bir şekilde oluşturuldu

en: Contact cannot be stored: %1
tr: Kişi kaydedilemedi: %1

en: Failed to store contact
tr: Kişi kaydetme başarısız

en: Do you want to attach this folder "%1"?
tr: "%1" klasörünü iliştirmek istiyor musunuz?

en: Attach Folder
tr: Klasör İliştir

[ctx: @action:button]
en: Attach
tr: İliştir

[ctx: @action:button]
en: Do Not Attach
tr: İliştirme

en: Delete Search
tr: Aramayı Sil

en: <qt>Are you sure you want to delete the search <b>%1</b>?<br />Any messages it shows will still be available in their original folder.</qt>
tr: <qt><b>%1</b> aramasını silmek istediğinizden emin misiniz?<br />Sonuçlar yine orijinal klasörden erişilebilecektir.</qt>

[ctx: @action:button Delete search]
en: &Delete
tr: &Sil

en: Delete Folder
tr: Klasörü Sil

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <b>%1</b>?</qt>
tr: <qt><b>%1</b> boş klasörünü gerçekten silmek istiyor musunuz?</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the empty folder <resource>%1</resource> and all its subfolders? Those subfolders might not be empty and their contents will be discarded as well. <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
tr: <qt><resource>%1</resource> adlı boş klasörü ve içindeki alt klasörleri silmek istediğinizden emin misiniz? Bu alt klasörler boş olmayabilir ve içeriği dikkate alınmayacaktır.<p>Dikkate alınmayan iletilerin Çöp klasörünüze <b>kaydedilmeyeceğini</b> ve süresiz olarak <b>silineceğini</b> unutmayın.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource>, discarding its contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
tr: <qt><resource>%1</resource> klasörünü silerek, içeriğini yok saymayı gerçekten istiyor musunuz? <p>Yok sayılan iletilerin Çöp klasörüne <b>kaydedilmeyeceğini</b> ve süresiz olarak <b>silineceğini</b> unutmayın.</p></qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the folder <resource>%1</resource> and all its subfolders, discarding their contents? <p><b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.</p></qt>
tr: <qt><resource>%1</resource> klasörünü ve bütün alt klasörlerini silerek, içeriğini yok saymayı gerçekten istiyor musunuz? <p>Yok sayılan iletilerin Çöp klasörüne <b>kaydedilmeyeceğini</b> ve süresiz olarak <b>silineceğini</b> unutmayın.</p></qt>

[ctx: @action:button Delete folder]
en: &Delete
tr: &Sil

en: Removing duplicates
tr: Çift iletiler siliniyor

en: Done
tr: Tamamlandı

en: Error occurred during removing duplicate emails: '%1'
tr: Çift e-postalar silinirken bir hata oluştu: '%1'

en: Error while removing duplicates
tr: Çift iletiler silinirken bir hata oluştu

[ctx: @title:window]
en: Save File as
tr: Dosyayı Farklı Kaydet

en: Set subject of message
tr: İletinin konusunu belirleyin

en: Send CC: to 'address'. This can be repeated
tr: Kopya:'yı 'adres'e gönder. Bu yinelenebilir

en: Send BCC: to 'address'. This can be repeated
tr: Gizli Kopya:'yı 'adres'e gönder. Bu yinelenebilir

en: Set replyTo to 'address'
tr: Yanıtlama adresini 'adres' olarak ayarla

en: Add 'header' to message. This can be repeated
tr: İletiye bir 'üstbilgi' ekle. Bu işlemi yineleyebilirsiniz

en: Read message body from 'file'
tr: 'Dosya'dan ileti gövdesini oku

en: Set body of message
tr: İletinin gövdesini belirleyin

en: Add an attachment to the mail. This can be repeated
tr: Postaya bir eklenti yerleştir. Bu işlemi tekrar edebilirsiniz

en: Only check for new mail
tr: Sadece yeni e-postaları denetle

en: Only open composer window
tr: Sadece düzenleyici penceresini aç

en: Set identity name
tr: Kimlik adını ayarla

en: View the given message file
tr: Verilen ileti dosyasını göster

en: Lists the available options for user feedback
tr: Kullanıcı geri bildirimi için kullanılabilir seçenekleri listeler

en: Send message to 'address' or attach the file the 'URL' points to
tr: İletiyi 'adrese' gönder veya 'URL'nin gösterdiği dosyayı iliştir

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
tr: &Dosya

[ctx: @title:menu New message, folder or new window.]
note: i18n: ectx: Menu (file_new)
en: New
tr: Yeni

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
tr: Dü&zen

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
tr: &Görünüm

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
tr: G&it

note: i18n: ectx: Menu (folder)
en: F&older
tr: &Klasör

note: i18n: ectx: Menu (apply_filters_folder_actions)
en: Apply Filters on Folder
tr: Klasöre Süzgeçleri Uygula

note: i18n: ectx: Menu (apply_filters_folder_recursive_actions)
en: Apply Filters on Folder and all its Subfolders
tr: Bu Klasör ve Tüm Alt Klasörlerine Süzgeçleri Uygula

note: i18n: ectx: Menu (file) i18n: ectx: Menu (message)
en: &Message
tr: İ&leti

note: i18n: ectx: Menu (reply_special)
en: Reply Special
tr: Özel Yanıtla

note: i18n: ectx: Menu (menubar_message_forward)
en: &Forward
tr: &Yönlendir

note: i18n: ectx: Menu (apply_filter_actions)
en: A&pply Filter
tr: &Süzgeç Uygula

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
tr: &Araçlar

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
tr: Ayar&lar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
tr: &Yardım

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğu

[ctx: @title:window]
en: Please wait
tr: Lütfen bekleyin

en: Please wait while the message is transferred | Please wait while the %1 messages are transferred
tr[0]: Lütfen ileti aktarılırken bekleyin
tr[1]: Lütfen %1 ileti aktarılırken bekleyin

en: Save To File
tr: Dosyaya Kaydet

en: Open Message
tr: İletiyi Aç

en: Message
tr: İleti

en: The file does not contain a message.
tr: Dosya bir ileti içermiyor.

en: The file contains multiple messages. Only the first message is shown.
tr: Dosya birden fazla ileti içeriyor. Yalnızca ilk ileti gösteriliyor.

en: Do you want to forward the selected messages as attachments in one message (as a MIME digest) or as individual messages?
tr: Seçilmiş iletileri tek bir ileti içinde (MIME özeti şeklinde) ek dosyalar olarak mı, yoksa her birini ayrı ileti olarak mı yönlendirmek istersiniz?

en: Send As Digest
tr: Özet Olarak Gönder

en: Send Individually
tr: Ayrı Gönder

en: Filtering messages
tr: İletiler süzülüyor

en: Filtering message %1 of %2
tr: %1/%2 ileti süzülüyor

en: Moving messages
tr: İletiler taşınıyor

en: Deleting messages
tr: İletiler siliniyor

note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: Insert
tr: Ekle

note: i18n: ectx: Menu (options)
en: &Options
tr: &Seçenekler

note: i18n: ectx: Menu (attach)
en: &Attach
tr: &İliştir

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
tr: HTML Araç Çubuğu

note: i18n: ectx: ToolBar (directionToolBar)
en: Text Direction Toolbar
tr: Metin Yönü Araç Çubuğu

en: KMail is set to be offline; all network jobs are suspended
tr: K Posta çevrimdışı olarak ayarlanmış; tüm ağ işleri beklemede

en: Send Email
tr: E-posta Gönder

en: Impossible to send email
tr: E-posta gönderimi olanaksız

en: KMail is set to be online; all network jobs resumed
tr: K Posta çevrimiçi olarak ayarlandı; tüm ağ işlemleri sürdürülüyor

en: KMail is set to be online; all network jobs will resume when a network connection is detected
tr: K Posta çevrimiçi olarak ayarlandı; ağ bağlantısı tespit edildiğinde tüm ağ işlemlerini sürdürülecek

en: KMail is currently in offline mode. How do you want to proceed?
tr: K Posta şu anda çevrimdışı çalışıyor. İşlemi nasıl gerçekleştirmek istiyorsunuz?

en: Online/Offline
tr: Çevrimiçi/Çevrimdışı

en: Work Online
tr: Çevrimiçi Çalış

en: Work Offline
tr: Çevrimdışı Çalış

en: Network connection detected, all network jobs resumed
tr: Ağ bağlantısı tespit edildi, tüm ağ görevlerini sürdürülüyor

en: No network connection detected, all network jobs are suspended
tr: Ağ bağlantısı tespit edildi, tüm ağ görevleri durduruldu

en: Failed to open autosave file at %1.
    Reason: %2
tr: %1 konumundaki otomatik kaydetme dosyası açılamadı.
    Sebep: %2

en: Opening Autosave File Failed
tr: Otokayıt Dosyayı Açma Başarısız

en: This identity has been changed to use the default transport: | These %1 identities have been changed to use the default transport:
tr[0]: Aşağıdaki kimlik, öntanımlı taşıyıcıyı kullanacak şekilde değiştirildi:
tr[1]: Aşağıdaki %1 adet kimlik, öntanımlı taşıyıcıyı kullanacak şekilde değiştirildi:

en: This identity has been changed to use the modified transport: | These %1 identities have been changed to use the modified transport:
tr[0]: Aşağıdaki kimlik, değiştirilmiş taşıyıcıyı kullanacak şekilde ayarlandı:
tr[1]: Aşağıdaki %1 adet kimlik, değiştirilmiş taşıyıcıyı kullanacak şekilde ayarlandı:

en: Sending messages
tr: İletiler gönderiliyor

en: Initiating sending process...
tr: Gönderme işlemi başlatılıyor...

en: Resource %1 is broken.
    %2
tr: %1 özkaynağı bozuk.
    %2

en: Archive Mail Agent was not registered.
tr: Archive Posta Yardımcısı kayıtlı değildi.

en: Send Later Agent was not registered.
tr: Daha Sonra Gönder Yardımcısı kayıtlı değil.

en: Mail Merge Agent was not registered.
tr: Posta Birleştirme Aracısı kayıtlı değil.

en: Followup Reminder Agent was not registered.
tr: Takip Et Anımsatıcı Aracı kayıtlı değil.

en: Could not start certificate manager; please make sure you have Kleopatra properly installed.
tr: Sertifika yöneticisi başlatılamıyor; Kleopatra'nın doğru şekilde kurulu olduğundan emin olun.

en: KMail Error
tr: K Posta Hatası

en: Could not start the import wizard. Please make sure you have ImportWizard properly installed.
tr: Aktarma sihirbazı başlatılamıyor. ImportWizard'ın doğru şekilde kurulu olduğundan emin olun.

en: Unable to start import wizard
tr: Aktarma sihirbazı başlatılamadı

en: Could not start "PIM Data Exporter" program. Please check your installation.
tr: "PIM (Kişisel Bilgi Yöneticisi) Veri Dışa Aktarıcı" programı başlatılamadı. Lütfen kurulumunuzu denetleyin.

en: Unable to start "PIM Data Exporter" program
tr: "PIM (Kişisel Bilgi Yöneticisi) Veri Dışa Aktarıcı" programı başlatılamadı

en: Could not start the ImportWizard. Please make sure you have ImportWizard properly installed.
tr: ImportWizard başlatılamıyor. ImportWizard'ın doğru şekilde kurulu olduğundan emin olun.

en: Unable to start ImportWizard
tr: Aktarma sihirbazı başlatılamadı

en: Another mailer was found on system. Do you want to import data from it?
tr: Sistemde başka bir posta uygulaması bulundu. Verilerini içe aktarmak ister misiniz?

[ctx: @action:button]
en: Import
tr: İçe Aktar

[ctx: @action:button]
en: Do Not Import
tr: İçe Aktarma

en: Could not start the import wizard. Please check your installation.
tr: Aktarma sihirbazı başlatılamıyor. Kurulumuzunu denetleyin.

en: No Subject
tr: Konusuz

en: (no templates)
tr: (şablon yok)

en: This folder does not have any expiry options set
tr: Bu klasör için herhangi bir süre dolumu seçeneği ayarlanmamış

en: <qt>Are you sure you want to expire the folder <b>%1</b>?</qt>
tr: <qt><b>%1</b> klasörünü gerçekten silmek istiyor musunuz?</qt>

en: Expire Folder
tr: Klasörün Süresini Doldur

en: &Expire
tr: &Süresini Doldur

en: Empty Trash
tr: Çöp Kutusunu Boşalt

en: Move to Trash
tr: Çöpe Taşı

en: Are you sure you want to empty the trash folder?
tr: Çöp klasörünü gerçekten boşaltmak istiyor musunuz?

en: <qt>Are you sure you want to move all messages from folder <b>%1</b> to the trash?</qt>
tr: <qt>Gerçekten <b>%1</b> klasöründeki tüm iletileri çöpe taşımak istiyor musunuz?</qt>

en: Moved all messages to the trash
tr: Bütün iletiler çöp kutusuna taşındı

en: Are you sure you want to expire all old messages?
tr: Tüm eski iletilerin süresinin dolmasını istiyor musunuz?

en: Expire Old Messages?
tr: Eski İletilerin Süresini Doldur?

en: Expire
tr: Süresini doldur

en: Loading external references in html mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
tr: HTML iletilerde dış başvurular kullanmak sizi "istenmeyen" postaya karşı daha savunmasız yapar ve sisteminizin güvenlik açıklarını sezen programlarla saldırıya uğramasına sebep olabilir.

en: Security Warning
tr: Güvenlik Uyarısı

en: Load External References
tr: Dış Başvuruları Yükle

en: <qt>Do you really want to delete the selected message?<br />Once deleted, it cannot be restored.</qt> | <qt>Do you really want to delete the %1 selected messages?<br />Once deleted, they cannot be restored.</qt>
tr[0]: <qt>Seçili iletiyi gerçekten silmek istiyor musunuz?<br />Bir kez silinirse, bunları geri getiremezsiniz.</qt>
tr[1]: <qt>Seçili %1 iletiyi gerçekten silmek istiyor musunuz?<br />Bir kez silinirse, bunları geri getiremezsiniz.</qt>

en: Delete Messages
tr: İletileri Sil

en: Delete Message
tr: İletiyi Sil

en: Moving messages...
tr: İletiler taşınıyor...

en: Deleting messages...
tr: İletiler siliniyor...

en: Messages deleted successfully.
tr: İleti başarılı bir şekilde silindi.

en: Messages moved successfully.
tr: İleti başarılı bir şekilde taşındı.

en: Deleting messages failed.
tr: İletiler silinemedi.

en: Deleting messages canceled.
tr: İletileri silme işlemi iptal edildi.

en: Moving messages failed.
tr: İletiler taşınamadı.

en: Moving messages canceled.
tr: İletilerin taşınması işlemi iptal edildi.

[ctx: @title:window]
en: Move Messages to Folder
tr: İletileri Klasöre Taşı

en: Copying messages...
tr: İletiler kopyalanıyor...

en: Messages copied successfully.
tr: İleti başarılı bir şekilde kopyalandı.

en: Copying messages failed.
tr: İletiler taşınamadı.

en: Copying messages canceled.
tr: İleti kopyalama işlemi iptal edildi.

[ctx: @title:window]
en: Copy Messages to Folder
tr: İletileri Klasöre Kopyala

en: Moving messages to trash...
tr: İletiler çöp kutusuna taşınıyor...

en: Deleting and moving messages to trash...
tr: İletiler siliniyor ve çöp kutusuna taşınıyor...

en: Messages moved to trash successfully.
tr: İletiler başarılı bir şekilde çöp kutusuna taşındı.

en: Messages moved to trash or deleted successfully
tr: İletiler başarılı bir şekilde silindi veya çöp kutusuna taşındı

en: Moving messages to trash failed.
tr: İletiler çöp kutusuna taşınamadı.

en: Deleting or moving messages to trash failed.
tr: İletilerin silinmesi veya çöp kutusuna taşınması başarısız oldu.

en: Moving messages to trash canceled.
tr: İletileri çöp kutusuna taşıma işlemi iptal edildi.

en: Deleting or moving messages to trash canceled.
tr: İletilerin silinmesi veya çöp kutusuna taşınması iptal edildi.

[ctx: @title:window]
en: Jump to Folder
tr: Klasöre Geç

en: Save &As...
tr: &Farklı Kaydet...

en: &Expire All Folders
tr: &Tüm Klasörlerin Süresini Doldur

en: Check &Mail
tr: &Postayı Denetle

en: Check Mail In
tr: Şu Hesaptaki Postayı Denetle

en: Check Mail
tr: Postayı Denetle

en: &Send Queued Messages
tr: Kuy&ruktaki İletileri Gönder

en: Online status (unknown)
tr: Bağlantı durumu (bilinmiyor)

en: Send Queued Messages Via
tr: Kuyruktaki İletileri Gönder

en: Certificate Manager
tr: Sertifika Yöneticisi

en: &Import Messages...
tr: İ&letileri İçe Aktar...

en: &Debug Sieve...
tr: Sieve &Hata Ayıklaması...

en: Filter &Log Viewer...
tr: &Süzgeç Günlüğü İzleyicisi...

en: &Import from another Email Client...
tr: &Başka E-Posta İstemcisi'nden İçe Aktar...

en: Edit "Out of Office" Replies...
tr: "Ofis Dışında" Yanıtlarını Düzenle...

en: &Configure Automatic Archiving...
tr: &Otomatik Arşivlemeyi Yapılandır...

en: Delayed Messages...
tr: Gecikmeli İletiler...

en: Followup Reminder Messages...
tr: Takip Et Anımsatıcı İletileri...

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: &Delete
tr: &Sil

en: M&ove Thread to Trash
tr: &Konuyu Çöpe Taşı

en: Move thread to trashcan
tr: Konuyu çöp kutusuna taşı

en: Delete T&hread
tr: K&onuyu Sil

en: &Find Messages...
tr: İ&leti Bul...

en: Select &All Messages
tr: &Tüm İletileri Seç

en: &Mailing List Management...
tr: &E-Posta Listesi Yönetimi...

en: &Clear Akonadi Cache...
tr: Akonadi Arabelleğini T&emizle...

en: &Assign Shortcut...
tr: &Kısayol Ata...

en: &Expiration Settings
tr: Zaman Aşımı Ayarları

en: &Archive Folder...
tr: Klasörü &Arşivle...

en: Load E&xternal References
tr: Dış &Başvuruları Yükle

en: Copy Message To...
tr: İletiyi Kopyala...

en: Move Message To...
tr: İletiyi Taşı...

en: &New Message...
tr: &Yeni İleti...

[ctx: @action:intoolbar New Empty Message]
en: New
tr: Yeni

en: Message From &Template
tr: Şablondan &İleti

en: New Message t&o Mailing-List...
tr: &E-posta Listesine Yeni İleti...

en: &Create Filter
tr: Süzgeç &Oluştur

en: Filter on &Subject...
tr: Konuya Göre &Süz...

en: Filter on &From...
tr: &Gönderene Göre Süz...

en: Filter on &To...
tr: &Gidene Göre Süz...

en: Filter on &Cc...
tr: &Karbon Kopyaya Göre Süz...

en: Mark &Thread
tr: &Konuyu İmle

en: Mark Thread as &Read
tr: Konuyu &Okunmuş Olarak İmle

en: Mark all messages in the selected thread as read
tr: Bu tartışmadaki bütün iletileri okunmuş olarak imle

en: Mark Thread as &Unread
tr: Konuyu &Okunmamış Olarak İmle

en: Mark all messages in the selected thread as unread
tr: Konudaki bütün iletileri okunmamış olarak imle

en: Mark Thread as &Important
tr: Konuyu Ö&nemli Olarak İmle

en: Remove &Important Thread Mark
tr: Konunun Ö&nemli İmini Kaldır

en: Mark Thread as &Action Item
tr: Konuyu Yapılacak &Olarak İmle

en: Remove &Action Item Thread Mark
tr: Konunun &Eylem Ögesi İmini Kaldır

en: &Watch Thread
tr: Konuyu İ&zle

en: &Ignore Thread
tr: Konuyu &Yok Say

en: Save A&ttachments...
tr: E&klentileri Kaydet...

en: Copy Decrypted To...
tr: Şifresi Çözüleni Şuraya Kopyala...

en: Appl&y All Filters
tr: Tüm &Süzgeçleri Uygula

[ctx: View->]
en: &Expand Thread / Group
tr: Ko&nuyu/Grubu Genişlet

en: Expand the current thread or group
tr: Geçerli konuyu veya grubu genişlet

[ctx: View->]
en: &Collapse Thread / Group
tr: Konuyu/&Grubu Daralt

en: Collapse the current thread or group
tr: Geçerli tartışmayı veya grubu daralt

[ctx: View->]
en: Ex&pand All Threads
tr: B&ütün Konuları Genişlet

en: Expand all threads in the current folder
tr: Geçerli klasördeki tüm konuları genişlet

[ctx: View->]
en: C&ollapse All Threads
tr: Bü&tün Tartışmaları Daralt

en: Collapse all threads in the current folder
tr: Geçerli klasördeki tüm tartışmaları daralt

en: &Display Message
tr: İ&letiyi Görüntüle

en: &Next Message
tr: S&onraki İleti

en: Go to the next message
tr: Sonraki iletiye git

en: Next &Unread Message
tr: Sonraki Ok&unmayan

[ctx: @action:inmenu Goto next unread message]
en: Next
tr: Sonraki

en: Go to the next unread message
tr: Sonraki okunmayan iletiye git

en: &Previous Message
tr: &Önceki İleti

en: Go to the previous message
tr: Önceki iletiye git

en: Previous Unread &Message
tr: Ö&nceki Okunmayan

[ctx: @action:inmenu Goto previous unread message.]
en: Previous
tr: Önceki

en: Go to the previous unread message
tr: Önceki okunmayan iletiye git

en: Next Unread &Folder
tr: Sonraki Okunmamış &Klasör

en: Go to the next folder with unread messages
tr: Okunmamış iletileri olan sonraki klasöre git

en: Previous Unread F&older
tr: Önceki Okunmamış Diz&in

en: Go to the previous folder with unread messages
tr: Okunmamış iletileri olan önceki klasöre git

[ctx: Go->]
en: Next Unread &Text
tr: Sonraki Ok&unmamış Metin

en: Go to the next unread text
tr: Sonraki okunmayan metine git

en: Scroll down current message. If at end of current message, go to next unread message.
tr: Geçerli iletinin sonuna sar. Geçerli iletinin sonundaysanız sonraki okunmamış iletiye geçin.

en: Configure &Filters...
tr: S&üzgeçleri Yapılandır...

en: Manage &Sieve Scripts...
tr: Sieve Betiklerini &Yönet...

en: &Add Account...
tr: &Hesap Ekle...

en: KMail &Introduction
tr: K Posta Uygulamasına &Giriş

en: Display KMail's Welcome Page
tr: K Posta'nın hoş geldiniz ekranını göster

en: Configure &Notifications...
tr: &Bildirimleri Yapılandır...

en: &Configure KMail...
tr: &K Posta Uygulamasını Yapılandır...

en: Expire...
tr: Süresini Doldur...

en: Add Favorite Folder...
tr: Sık Kullanılan Klasör Ekle...

en: Serverside Subscription...
tr: Sunucuya Üyelik...

en: Apply All Filters
tr: Tüm Süzgeçleri Uygula

en: Import/Export KMail Data...
tr: K Posta Verisini İçe/Dışa Aktar...

en: New AddressBook Contact...
tr: Yeni Adres Defteri Kişisi...

en: Account &Settings
tr: Hesap Ayar&ları

en: Restart Account
tr: Hesabı Yeniden Başlat

en: Copy Message to Folder
tr: İletiyi Klasöre Kopyala

en: Jump to Folder...
tr: Klasöre Geç...

en: Abort Current Operation
tr: Geçerli İşlem Hakkında

en: Focus on Next Folder
tr: Sonraki Klasöre Odaklan

en: Focus on Previous Folder
tr: Önceki Klasöre Odaklan

en: Select Folder with Focus
tr: Klasörü Odaklanarak Seç

en: Focus on First Folder
tr: Sonraki İlk Klasöre Odaklan

en: Focus on Last Folder
tr: Sonraki Son Klasöre Odaklan

en: Focus on Next Message
tr: Sonraki İletiye Odaklan

en: Focus on Previous Message
tr: Önceki İletiye Odaklan

en: Select First Message
tr: Odaklanan İlk İletiyi Seç

en: Select Last Message
tr: Odaklanan Son İletiyi Seç

en: Select Message with Focus
tr: Odaklanan İletiyi Seç

en: Set Focus to Quick Search
tr: Hızlı Aramayı Odakla

en: Extend Selection to Previous Message
tr: Seçimi Önceki İletiye Genişlet

en: Extend Selection to Next Message
tr: Seçimi Sonraki İletiye Genişlet

en: Move Message to Folder
tr: İletiyi Klasöre Taşı

en: Mark All Messages As Read in This Folder and All its Subfolder
tr: Bu Klasör ve Tüm Alt Klasörlerindeki İletileri Okundu İşaretle

en: Remove Duplicates in This Folder and All its Subfolder
tr: Bu Klasör ve Tüm Alt Klasörlerindeki Yinelenmiş Girişleri Kaldır

en: Previous Selected Folder
tr: Önceki Seçili Klasör

en: Next Selected Folder
tr: Sonraki Seçili Klasör

[ctx: @title:window]
en: Add Favorite Folder
tr: Sık Kullanılanlara Ekle

en: &Delete Search
tr: Aramayı &Sil

en: Edit Search...
tr: Aramayı Düzenle...

en: Configure Unified Mailbox
tr: Birleştirilmiş Posta Kutusunu Yapılandır

en: E&mpty Trash
tr: Çö&p Kutusunu Boşalt

en: &Move All Messages to Trash
tr: Tüm İletileri &Çöp Kutusuna Taşı

en: &Undo
tr: &Geri Al

en: &Undo: "%1"
tr: &Geri Al: "%1"

en: Filter %1
tr: Süzgeç %1

[ctx: Show shortcut for focus quick search. Don't change it]
en: Search... <%1>
tr: Ara... <%1>

en: Use of HTML in mail will make you more vulnerable to "spam" and may increase the likelihood that your system will be compromised by other present and anticipated security exploits.
tr: İletilerde HTML kullanımı sizi "istenmeyen" postaya karşı daha savunmasız yapar ve sisteminizin güvenlik açıklarını sezen programlarla saldırıya uğramasına neden olabilir.

en: Use HTML
tr: HTML Kullan

en: You have more than one email account set up.
    Do you want to enable the Unified Mailbox feature to show unified content of your inbox, sent and drafts folders?
    You can configure unified mailboxes, create custom ones or
    disable the feature completely in KMail's Plugin settings.
tr: Birden çok e-posta hesabınız var.
    Gelen Kutunuz, Gönderilen ve Taslaklar klasörlerinin birleştirilmiş bir görünümünü sunmak için Birleştirilmiş Posta Kutusu seçeneğini etkinleştirmek ister misiniz?
    Birleştirilmiş posta kutuları oluşturabilir, özel kutular yaratabilir
    veya özelliği K Posta'nın Eklentiler ayarlarından tümüyle kapatabilirsiniz.

en: Enable Unified Mailboxes?
tr: Birleştirilmiş Posta Kutuları Etkinleştirilsin mi?

en: Enable Unified Mailboxes
tr: Birleştirilmiş Posta Kutularını Etkinleştir

en: Cancel
tr: İ&ptal

en: Do you want to restart Akonadi?
tr: Akonadi'yi yeniden başlatmak istiyor musunuz?

en: Restart Akonadi
tr: Akonadi'yi Yeniden Başlat

en: Restart
tr: Yeniden Başlat

en: Akonadi restarted.
tr: Akonadi yeniden başlatıldı.

en: Starting...
tr: Başlatılıyor...

en: &Move to Trash
tr: &Sil

[ctx: @action:intoolbar Move to Trash]
en: Trash
tr: Çöpe Gönder

en: Move message to trashcan
tr: İletiyi çöp kutusuna taşı

en: Cannot copy item. %1
tr: Öge kopyalanamıyor. %1

en: New Message To...
tr: Yeni İleti...

en: Reply To...
tr: Yanıtla...

en: Forward To...
tr: Yönlendir...

en: Add to Address Book
tr: Adres Defterine Ekle

en: Add to Existing Contact
tr: Var Olan Kişiye Ekle

en: Open in Address Book
tr: Adres Defterinden Aç

en: Bookmark This Link
tr: Bu Bağlantıyı Yer İmlerine Kopyala

en: Edit contact...
tr: Kişiyi düzenle...

en: Save Link As...
tr: Bağlantıyı Farklı Kaydet...

en: &Find in Message...
tr: İlet&i İçinde Bul...

en: Save Image On Disk...
tr: Görseli Diske Kaydet...

en: Show HTML Format
tr: HTML Biçimini Göster

en: Show HTML format when mail comes from this contact
tr: Bu kişiden posta geldiğinde HTML biçimini göster

en: Load external reference when mail comes for this contact
tr: Bu kişiden gelen postalar için dış başvuruları yükle

en: Share image...
tr: Görseli paylaş...

en: KMail is now based on the Akonadi Personal Information Management framework, which brings many changes all around.
tr: K Posta, her yönden birçok yenilik içeren Akonadi Kişisel Bilgi Yönetimi çatısını kullanıyor.

en: Push email (IMAP IDLE)
tr: E-posta gönder (IMAP IDLE)

en: Improved searches
tr: İyileştirilmiş aramalar

en: Support for adding notes (annotations) to mails
tr: Postalara not (ek açıklama) ekleme desteği

en: Less GUI freezes, mail checks happen in the background
tr: Daha az arayüz takılmaları, posta denetimleri arka planda yapılıyor

en: Plugins support
tr: Eklenti desteği

en: New HTML renderer (QtWebEngine)
tr: Yeni HTML sunucu (QtWebEngine)

en: Added Check for Phishing URL
tr: Sahte Adres Denetimi Eklendi

en: Added Check DKIM
tr: DKIM Denetleme Eklendi

en: Added Markdown Editing Support
tr: Markdown Düzenleme Desteği Eklendi

en: Added Grammar Plugin Support
tr: Dilbilgisi Eklentisi Desteği Eklendi

en: Added etesync resource support
tr: etesync Özkaynak Desteği Eklendi

en: Added Microsoft Exchange Web Services resource support
tr: Microsoft Exchange Web Hizmetleri Özkaynak Desteği Eklendi

en: The KDE Mail Client
tr: KDE E-Posta İstemcisi

en: Retrieving Folder Contents
tr: Klasör İçeriği Alınıyor

en: Please wait . . .
tr: Lütfen Bekleyin . . .

en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: KMail is currently in offline mode. Click <a href="kmail:goOnline">here</a> to go online . . .</p>
tr: K Posta şu anda çevrimdışı kipte çalışıyor. Çevrimiçi kipe geçmek için <a href="kmail:goOnline">buraya tıklayın...</a></p>

en: Account is currently in offline mode. Click <a href="kmail:goResourceOnline">here</a> to go online . . .</p>
tr: Hesap şu anda çevrimdışı kipte çalışıyor. Çevrimiçi kipe geçmek için <a href="kmail:goResourceOnline">tıklayın...</a></p>

en: Contact modified successfully
tr: Kişi başarılıyla düzenlendi

en: New Messages In
tr: Yeni İletiler

en: There are no unread messages
tr: Okunmamış ileti yok

en: 1 unread message | %1 unread messages
tr[0]: 1 okunmamış ileti
tr[1]: %1 okunmamış ileti

en: Show full path for folders
tr: Klasörler için tam yolu göster

en: Mail Summary Configuration Dialog
tr: E-posta Özeti Yapılandırma Penceresi

en: Copyright © 2004–2010 Tobias Koenig
tr: Telif hakları © 2004–2010 Tobias Koenig

[ctx: @info:tooltip]
en: Show full path for each folder
tr: Her klasör için tam yolu göster

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this option if you want to see the full path for each folder listed in the summary. If this option is not enabled, then only the base folder path will be shown.
tr: Eğer özette listelenen her klasörün tam yolunu görmek istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin. Bu seçenek etkin olmadığında, sadece temel klasörün yolu gösterilecektir.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Message...
tr: Yeni İleti...

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create and send a new email message.
tr: Yeni bir e-posta iletisi oluşturup gönderebileceğiniz bir iletişim kutusu sunulacak.

[ctx: @action:inmenu]
en: Sync Mail
tr: E-postaları Eşzamanla

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Synchronize groupware mail" ) );
en: Choose this option to synchronize your groupware email.
tr: Groupware e-postanızı eşzamanlamak için bu seçeneği seçin.

en: New Messages
tr: Yeni İletiler

en: <qt><b>%1</b><br/>Total: %2<br/>Unread: %3</qt>
tr: <qt><b>%1</b><br/>Toplam: %2<br/>Okunmamış: %3</qt>

en: No unread messages in your monitored folders
tr: İzlenen klasörlerde okunmamış ileti yok

en: Open Folder: "%1"
tr: Klasörü Aç: "%1"

[ctx: @title:column plugin name]
en: Summary Plugin Name
tr: Özel Eklenti Adı

en: Select the plugin summaries to show on the summary page.
tr: Özel sayfasında görüntülenmesini istediğiniz eklenti özetlerini seçin.

en: kontactsummary
tr: kontactsözet

en: KDE Kontact Summary
tr: KDE Kontact Özet

en: Kontact Summary
tr: Kontact Özet

en: &Configure Summary View...
tr: &Özet Görünümünü Yapılandır...

en: Configure the summary view
tr: Özel görünümünü yapılandır

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choosing this will show a dialog where you can select which summaries you want to see and also allow you to configure the summaries to your liking.
tr: Bunu seçmek, görmek istediğiniz özetleri seçmenizi sağlayan bir pencere gösterecek. Ayrıca özetleri dilediğiniz gibi yapılandırabileceksiniz.

en: Summary for %1
tr: %1 Özeti

en: What's next?
tr: Sırada ne var?

en: Sync All
tr: Tümünü Eşitle

[ctx: @action:inmenu sync everything]
en: All
tr: Tümü

en: Kontact Summary View
tr: Kontact Özet Görünümü

en: (c) 2003-2021 The Kontact developers
tr: (c) 2003-2021 Kontact geliştiricileri

en: Retrieving folder properties
tr: Klasör özellikleri alınıyor

en: Network is unconnected. Folder information cannot be updated.
tr: Ağ bağlı değil. Klasörlerdeki bilgileri güncellenemiyor.

[ctx: @title:window]
en: Properties of Folder %1
tr: %1 Klasörünün Özellikleri

[ctx: Message->]
en: &Reply
tr: &Yanıtla

en: &Reply...
tr: &Yanıtla...

en: Reply to &All...
tr: &Tümüne Yanıtla...

en: Reply to A&uthor...
tr: &Yazana Yanıtla...

en: Reply to Mailing-&List...
tr: E-posta &Listesine Yanıtla...

en: Reply Without &Quote...
tr: &Alıntısız Yanıtla...

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: &Inline...
tr: &Alıntı Yaparak Yönlendir...

[ctx: @action:inmenu Message->Forward->]
en: As &Attachment...
tr: &Eklenti Olarak...

[ctx: Message->Forward->]
en: &Redirect...
tr: &Yeniden yönlendir...

en: New Message to Recipients...
tr: Alıcılara Yeni İleti...

en: Mar&k Message
tr: &İletiyi İmle

[ctx: Message->]
en: &Forward
tr: &Yönlendir

[ctx: Message->]
en: Mailing-&List
tr: E-posta &Listesi

en: Add Note...
tr: Not Ekle...

en: &Edit As New
tr: Yeni Olarak Dü&zenle

en: Filter on Mailing-&List...
tr: E-posta &Listesine Göre Süz...

en: Add Followup Reminder...
tr: Takip Et Anımsatıcısı Ekle...

en: Send A&gain...
tr: &Tekrar gönder...

en: New Message From &Template
tr: &Şablondan Yeni İleti

en: Export to PDF...
tr: PDF Olarak Dışa Aktar...

en: Edit Note...
tr: Notu Düzenle...

en: Filter on Mailing-List...
tr: E-posta Listesine Göre Süz...

en: <unknown>
tr: <bilinmeyen>

en: Mailing List Name: %1
tr: Posta Listesi Adı: %1

en: Open Message in List Archive
tr: Liste Arşivindeki İletiyi Aç

en: Post New Message
tr: Yeni İleti Gönder

en: Go to Archive
tr: Arşive Git

en: Request Help
tr: Yardım İste

[ctx: Contact the owner of the mailing list]
en: Contact Owner
tr: Kişi Sahibi

en: Unsubscribe from List
tr: Liste üyeliğinden çık

en: Filter on Mailing-List %1...
tr: %1 posta listesinde süz...

en: email
tr: e-posta

en: Export to PDF
tr: PDF Olarak Dışa Aktar

en: PDF document (*.pdf)
tr: PDF belgesi (*.pdf)

en: Reindex
tr: Dizini yeniden oluştur

en: Search Anyway
tr: Yine de Ara

[ctx: @title:window]
en: Indexing
tr: İndeksleniyor

en: Indexing Collections...
tr: Koleksiyonlar Dizinleniyor...

en: From
tr: Gönderen

[ctx: Receiver of the email]
en: To
tr: Alıcı

en: Date
tr: Tarih

en: Preview
tr: Önizleme

[ctx: @title:column, folder (e.g. email)]
en: Folder
tr: Klasör

en: Search failed some errors were found: <ul><li>%1</li></ul>
tr: Arama başarısız, bulunan bazı hatalar: <ul><li>%1</li></ul>

[ctx: @title:window]
en: Find Messages
tr: İletileri Bul

[ctx: @action:button Search for messages]
en: &Search
tr: &Ara

[ctx: @action:inmenu Forward message inline.]
en: &Inline...
tr: &Alıntı Yaparak Yönlendir...

[ctx: Message->Forward->]
en: As &Attachment...
tr: &Eklenti Olarak...

en: Save Attachments...
tr: Eklentileri Kaydet...

en: Clear Selection
tr: Seçimi Temizle

en: Jump to original folder
tr: Özgün klasöre geç

en: %1 match | %1 matches
tr[0]: %1 eşleşme
tr[1]: %1 eşleşme

en: Last Search
tr: Son Arama

en: You did not selected a valid folder.
tr: Geçerli bir klasör seçmediniz.

en: You forgot to select collections.
tr: Koleksiyon seçmeyi unuttunuz.

en: You forgot to define condition.
tr: Koşul belirtmediniz.

en: All folders selected are empty or were not indexed.
tr: Seçilen tüm klasörler boş veya dizinlenmemiş.

en: You forgot to add conditions.
tr: Koşul belirtmeyi unuttunuz.

en: Contains condition cannot be used with a number of characters inferior to 4.
tr: Koşul, 4'ten az karakter ile kullanılamaz.

en: Searching...
tr: Aranıyor...

en: Cannot get search result. %1
tr: Arama sonucu alınamadı. %1

en: Search failed.
tr: Arama başarısız.

en: Search complete.
tr: Arama tamamlandı.

en: Search stopped.
tr: Arama durduruldu.

en: There was a problem renaming your search folder. A common reason for this is that another search folder with the same name already exists. Error returned "%1".
tr: Arama klasörünüzü yeniden adlandırırken bir sorun oluştu. Bu sorun genelde aynı adda başka bir arama klasörü olduğunda oluşur. Alınan hata "%1".

en: Copy Message | Copy %1 Messages
tr[0]: İletiyi Kopyala
tr[1]: %1 İletiyi Kopyala

en: Cut Message | Cut %1 Messages
tr[0]: İletiyi Kes
tr[1]: %1 İletiyi Kes

en: Checking index status...
tr: Klasör durumu denetleniyor...

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ExcludeImportantMailFromExpiry), group (Behaviour)
en: This prevents the automatic expiry of old messages in a folder from deleting (or moving to an archive folder) the messages that are marked 'Important' or 'Action Item'
tr: Bu seçenek, 'önemli' veya 'Hareket Unsuru' olarak işaretlenmiş iletilerin silinmesini (veya arşiv klasörüne taşınmasını) ve eski iletilerin otomatik olarak devre dışı kalmasını önler

note: i18n: ectx: label, entry (AllowLocalFlags), group (Behaviour)
en: Allow local flags in read-only folders
tr: Salt-okunur klasörlerde yerel bayraklara izin ver

note: i18n: ectx: label, entry (SendOnCheck), group (Behaviour)
en: Send queued mail on mail check
tr: Kuyruktaki e-postayı, e-posta denetiminde gönder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SendOnCheck), group (Behaviour)
en: <qt><p>Select whether you want KMail to send all messages in the outbox on manual or all mail checks, or whether you do not want messages to be sent automatically at all. </p></qt>
tr: <qt><p>K Posta'nın giden kutusundaki bütün iletileri elle veya tüm posta denetiminde göndermesini ya da iletilerin hiçbir şekilde otomatik olarak gönderilmemesini ayarlayabilirsiniz.</p></qt>

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LastSelectedFolder), group (FolderSelectionDialog)
en: The most recently selected folder in the folder selection dialog.
tr: Klasör seçim penceresinde en çok seçilen klasör.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowUnreadInTaskbar), group (General)
en: Show Unread Email in TaskBar
tr: Sistem Tepsisinde Okunmamış E-postayı Göster

note: i18n: ectx: label, entry (ExternalEditor), group (General)
en: Specify e&ditor:
tr: Bir düzenleyici &belirtin:

note: i18n: ectx: label, entry (UseExternalEditor), group (General)
en: Use e&xternal editor instead of composer
tr: &Harici düzenleyici kullan

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMessageHeadersCount), group (General)
en: Specifies the number of custom MIME header fields to be inserted in messages (for internal use only)
tr: İletilere eklenilecek özel MIME üstbilgi alanlarının numarasını belirler (yalnızca dahili kullanım için)

note: i18n: ectx: label, entry (CloseToQuotaThreshold), group (General)
en: The threshold for when to warn the user that a folder is nearing its quota limit.
tr: Bir klasörün kota sınırına yaklaştığını kullanıcıya bildirme eşik değeri.

note: i18n: ectx: label, entry (EmptyTrashOnExit), group (General)
en: Empty the local trash folder on program exit
tr: Uygulamadan çıkarken yerel çöp klasörünü boşalt

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteMessageWithoutConfirmation), group (General)
en: Delete messages without confirmation
tr: İletileri onay olmadan sil

note: i18n: ectx: label, entry (StartSpecificFolderAtStartup), group (General)
en: Allow to start specific folder
tr: Özel klasörü başlatmaya izin ver

note: i18n: ectx: label, entry (StartupFolder), group (General)
en: Specify the folder to open when the program is started
tr: Uygulama başlatıldığında açılacak klasörü belirtin

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpiring), group (General)
en: Specifies whether the folders will expire in the background (for internal use only)
tr: Klasörlerin süresinin arka planda dolacağını belirtir (yalnızca dahili kullanımda)

note: i18n: ectx: label, entry (FirstStart), group (General)
en: Specifies whether this is the very first time that the application is run (for internal use only)
tr: Bu çalışmanın, uygulamanın ilk başlatılması olup olmadığını belirler (sadece dahili kullanım için)

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Whether to ask if users wants to enable Unified Mailboxes if more than one email accounts are detected. We only ever ask once.
tr: Birden çok e-posta hesabı algılanırsa Birleştirilmiş Posta Kutuları özelliğinin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğinin sorulması. Yalnızca bir kez sorulur.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviousNewFeaturesMD5), group (Internal)
en: This value is used to decide whether the KMail Introduction should be displayed.
tr: Bu değer K Posta Karşılaması'nın gösterilip gösterilmeyeceğine karar vermek için kullanılır.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableFolderQuickSearch), group (UserInterface)
en: Show folder quick search line edit
tr: Hızlı klasör arama satırını göster

note: i18n: ectx: label, entry (ForwardingInlineByDefault), group (Composer)
en: Forward Inline As Default.
tr: İleti içi metni Öntanımlı Olarak Yönlendir.

note: i18n: ectx: label, entry (TooManyRecipients), group (Composer)
en: Warn if the number of recipients is more than:
tr: Alıcı sayısı bunu aşarsa uyar:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TooManyRecipients), group (Composer) i18n: ectx: whatsthis, entry (RecipientThreshold), group (Composer)
en: If the number of recipients is larger than this value, KMail will warn and ask for a confirmation before sending the mail. The warning can be turned off.
tr: Alıcı sayısı bu değerden daha büyük ise, K Posta, postayı göndermeden önce uyarı verecek ve bir onay isteyecektir. Uyarı iletisi kapatılabilir.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmBeforeSend), group (Composer)
en: Confirm &before send
tr: &Göndermeden önce onayla

note: i18n: ectx: label, entry (CheckSpellingBeforeSend), group (Composer)
en: Check spelling before send
tr: Göndermeden önce yazım denetimi yap

note: i18n: ectx: label, entry (RequestMDN), group (Composer)
en: Automatically request &message disposition notifications
tr: İleti okundu uyarılarını oto&matik gönder

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RequestMDN), group (Composer)
en: <qt><p>Enable this option if you want KMail to request Message Disposition Notifications (MDNs) for each of your outgoing messages.</p><p>This option only affects the default; you can still enable or disable MDN requesting on a per-message basis in the composer, menu item <em>Options</em>-><em>Request Disposition Notification</em>.</p></qt>
tr: <qt><p>K Posta'nın giden her iletiniz için İleti Durum Bildirimleri (MDN'ler) göndermesini istiyorsanız, bu seçeneği aktifleştirin.</p><p>Bu seçenek yalnızca öntanımlıları etkiler; düzenleyici ekranında her ileti için MDN isteğini aktif veya pasif hale geçirebilirsiniz, bunun için <em>Seçenekler</em>-><em>Durum Bildirimi İste</em> menü maddesini seçebilirsiniz.</p></qt>

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (Composer)
en: Autosave interval:
tr: Otomatik kaydetme aralığı:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutosaveInterval), group (Composer)
en: A backup copy of the text in the composer window can be created regularly. The interval used to create the backups is set here. You can disable autosaving by setting it to the value 0.
tr: Oluşturucu penceresindeki metnin yedek kopyası düzenli olarak oluşturulabilir. Burada yedek oluşturma sıklığını ayarlayabilirsiniz. Değeri 0 yaparak otomatik kaydetmeyi devre dışı bırakabilirsiniz.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSnippetManager), group (Composer)
en: Show the Text Snippet Management and Insertion Panel in the composer.
tr: Oluşturucuda Metin Parçası Yönetimi ve Ekleme Panelini göster.

note: i18n: ectx: label, entry (CryptoStoreEncrypted), group (Composer)
en: When check, sent messages will be stored in the encrypted form
tr: İşaretlendiğinde, gönderilen iletiler şifrelenmiş biçimde kaydedilecektir

note: i18n: ectx: label, entry (RecentUrls), group (Composer)
en: A list of all the recently used URLs
tr: En son kullanılan adreslerin listesi

note: i18n: ectx: label, entry (RecentEncodings), group (Composer)
en: A list of all the recently used encodings
tr: En son kullanılan kodlamaların listesi

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCryptoLabelIndicator), group (Composer)
en: Show crypto label indicator
tr: Şifreleme etiketi göstergesini göster

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCryptoOwnertrust), group (Composer)
en: Show crypto ownertrust icons
tr: Şifreleme sahip güveni simgelerini göster

note: i18n: ectx: label, entry (CheckSendDefaultActionShortcut), group (Composer)
en: Validate Send Default Shortcut
tr: Gönderilen Öntanımlı Kısayolun Geçerliliğini Denetle

note: i18n: ectx: label, entry (IdentityDialogSize), group (Geometry)
en: The size of the identity dialog (for internal use only)
tr: Hesap penceresinin boyutu (dahili kullanım için)

note: i18n: ectx: label, entry (SearchWidgetWidth), group (Geometry)
en: The width of the search window (for internal use only)
tr: Arama penceresinin genişliği (dahili kullanım için)

note: i18n: ectx: label, entry (SearchWidgetHeight), group (Geometry)
en: The height of the search window (for internal use only)
tr: Arama penceresinin yüksekliği (dahili kullanım için)

note: i18n: ectx: label, entry (ConfigureDialogWidth), group (Geometry)
en: The width of the Configure KMail dialog (for internal use only)
tr: K Posta Uygulamasını Yapılandır penceresinin genişliği (dahili kullanım için)

note: i18n: ectx: label, entry (ConfigureDialogHeight), group (Geometry)
en: The height of the Configure KMail dialog (for internal use only)
tr: K Posta Uygulamasını Yapılandır penceresinin yüksekliği (dahili kullanım için)

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Message Preview Pane
tr: İleti Önizleme Panosu

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Do not show a message preview pane
tr: İleti önizleme bölümünü gösterme

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Show the message preview pane below the message list
tr: İleti listesinin altında ileti önizleme bölümünü göster

note: i18n: ectx: label, entry (readerWindowMode), group (Geometry)
en: Show the message preview pane next to the message list
tr: İleti listesinin yanında ileti önizleme bölümünü göster

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Folder List
tr: Klasör Listesi

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Long folder list
tr: Uzun klasör listesi

note: i18n: ectx: label, entry (FolderList), group (Geometry)
en: Short folder list
tr: Kısa klasör listesi

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateNewMessage), group (GlobalTemplates)
en: Message template for new message
tr: Yeni iletiler için şablonlar

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateReply), group (GlobalTemplates)
en: Message template for reply
tr: Yanıtlamak için ileti şablonu

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateReplyAll), group (GlobalTemplates)
en: Message template for reply to all
tr: Tümünü yanıtlamak için ileti şablonu

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateForward), group (GlobalTemplates)
en: Message template for forward
tr: Yönlendirmek için ileti şablonu

note: i18n: ectx: label, entry (QuoteString), group (GlobalTemplates)
en: Quote characters
tr: Alıntı karakterleri

note: i18n: ectx: label, entry (ToolTipDisplayPolicy), group (MainFolderView)
en: Specifies the policy used when displaying policy
tr: İlke görüntülenirken kullanılan kullanılan ilkeyi belirler

note: i18n: ectx: label, entry (CollectionWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the collection field in the Search Window dialog (for internal use only)
tr: Arama Penceresi iletişim kutusundaki koleksiyon alanının genişliğini belirtir (sadece dahili kullanım için)

note: i18n: ectx: label, entry (SubjectWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the subject field in the Search Window dialog (for internal use only)
tr: Arama Penceresi iletişim kutusundaki konu alanının genişliğini belirtir (sadece dahili kullanım için)

note: i18n: ectx: label, entry (SenderWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the sender field in the Search Window dialog (for internal use only)
tr: Arama Penceresi iletişim kutusundaki gönderici alanının genişliğini belirtir (sadece dahili kullanım için)

note: i18n: ectx: label, entry (ReceiverWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the receiver field in the Search Window dialog (for internal use only)
tr: Arama Penceresi iletişim kutusundaki alıcı alanının genişliğini belirtir (sadece dahili kullanım için)

note: i18n: ectx: label, entry (DateWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the date field in the Search Window dialog (for internal use only)
tr: Arama Penceresi iletişim kutusundaki tarih alanının genişliğini belirtir (sadece dahili kullanım için)

note: i18n: ectx: label, entry (FolderWidth), group (SearchDialog)
en: Specifies the width of the folder field in the Search Window dialog (for internal use only)
tr: Arama Penceresi iletişim kutusundaki klasör alanının genişliğini belirtir (sadece dahili kullanım için)

en: Message Tag: %1
tr: İleti Etiketi: %1

en: Add new tag...
tr: Yeni etiket ekle...

en: More...
tr: Daha Fazla...

en: Tag not Found
tr: Etiket Bulunamadı

en: Toggle Message Tag: %1
tr: İleti Etiketini Değiştir: %1

[ctx: @title:window]
en: Select Tags
tr: Etiketleri Seç

en: Add New Tag...
tr: Yeni Etiket Ekle...

en: Search tag...
tr: Etiket ara...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, customizeAccountOrder)
en: Customize accounts order...
tr: Hesap Sırasını Özelleştir...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, group)
en: New Mail Notification
tr: Yeni E-Posta Uyarısı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mVerboseNotificationCheck)
en: Show for each folder the number of newly arrived messages
tr: Her klasör için yeni gelen iletilerin sayısını göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mVerboseNotificationCheck)
en: Deta&iled new mail notification
tr: &Detaylı yeni ileti bildirimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mOtherNewMailActionsButton)
en: Other Actio&ns...
tr: Di&ğer Eylemler...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openImageButton)
en: Open Image...
tr: Görseli paylaş...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectContactsButton)
en: Set from Address Book
tr: Adres Defterinden Ayarla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAdd)
en: Add a new identity
tr: Yeni bir kimlik ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAdd)
en: &Add...
tr: &Ekle...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mModifyButton)
en: Modify the selected identity
tr: Seçili kimliği düzenle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mRenameButton)
en: Rename the selected identity
tr: Seçili kimliği yeniden adlandır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRenameButton)
en: &Rename
tr: Ye&niden Adlandır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mRemoveButton)
en: Remove the selected identity
tr: Seçili kimliği sil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mSetAsDefaultButton)
en: Use the selected identity by default
tr: Seçili kimliği öntanımlı olarak kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSetAsDefaultButton)
en: Set as &Default
tr: Ö&ntanımlı Ata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Some of the folders you want to search in are not fully indexed yet or have been excluded from indexing. All the folders checked below will be scheduled for priority reindexing. If you uncheck a folder it may still be indexed later, unless it was manually excluded from indexing.
tr: Aramak istediğiniz klasörlerin bazıları tamamen dizinlenmemiş veya dizinlenmeden hariç tutulmuş. Aşağıda denetlenen klasörler öncelikli yeniden dizinlenme için zamanlanacak. Bir klasörün işaretini kaldırırsanız, el ile dizinlemeden hariç tutmadığınız sürece daha sonra halen dizinlenebilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllBtn)
en: &Select All
tr: &Tümünü Seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, unselectAllBtn)
en: Unselect All
tr: Hiçbirini Seçme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowPopupAfterDnD)
en: &Ask for action after dragging messages to another folder
tr: İletileri b&aşka bir klasöre sürüklerken onay iste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mEmptyTrashCheck)
en: Empty local &trash folder on program exit
tr: Uygulamadan çıkarken çöp kutusunu &boşalt

[ctx: to be continued with "do not loop", "loop in current folder", and "loop in all folders"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLoopLabel)
en: When &trying to find unread messages:
tr: Okunmamış e-postaları &ararken:

[ctx: to be continued with "jump to first new message", "jump to first unread or new message", and "jump to last selected message"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mEnterFolderLabel)
en: When ente&ring a folder:
tr: Bir klasöre &girildiği zaman:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExcludeImportantFromExpiry)
en: E&xclude important messages from expiry
tr: Önemli iletiler için süre bitimini iptal &et

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to First Unread Message
tr: İlk Okunmamış İletiye Git

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to Last Selected Message
tr: Son Seçili İletiye Git

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to Newest Message
tr: En Yeni İletiye Git

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mActionEnterFolder)
en: Jump to Oldest Message
tr: En Eski İletiye Git

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDelayedMarkAsRead)
en: Mar&k selected message as read after
tr: Seçili iletiyi o&kunmuş işaretle

[ctx: what's this help]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When jumping to the next unread message, it may occur that no more unread messages are below the current message.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Do not loop:</span> The search will stop at the last message in the current folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in current folder:</span> The search will continue at the top of the message list, but not go to another folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in all folders:</span> The search will continue at the top of the message list. If no unread messages are found it will then continue to the next folder.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Similarly, when searching for the previous unread message, the search will start from the bottom of the message list and continue to the previous folder depending on which option is selected.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Loop in all marked folders: </span>This is the same as "Loop in all folders" except that only folders are taken into account which have been marked with the folder property "Act on new/unread mail in this folder".</p></body></html>
tr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Sonraki okunmamış iletiye atlama sırasında, geçerli iletinin altında hiçbir okunmamış ileti kalmamış olabilir.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Döngüye girme:</span> Arama, geçerli klasördeki son iletide duracaktır.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Geçerli klasörde döngüye gir:</span> Arama, ileti listesinin başından sürecek ve başka bir klasöre geçmeyecektir.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Tüm klasörlerde döngüye gir:</span> Arama, ileti listesinin başından sürecektir. Okunmamış başka bir ileti bulunamazsa sonraki klasörde sürecektir.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Benzer şekilde önceki okunmamış iletiler aranırken, ileti listesinin sonundan başlanacak ve seçilen yönteme bağlı olarak önceki klasörde sürdürülecektir.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Tüm işaretli klasörlerde döngüye gir: </span>Sadece "Bu klasöre yeni/okunmamış posta geldiğinde uyar" özelliği işaretli olan klasörlerin dikkate alınması dışında "Tüm klasörlerde döngüye gir" seçeneği ile aynıdır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Do not Loop
tr: Döngü Kurma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Loop in Current Folder
tr: Şimdiki Klasörde Döngü Kur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Loop in All Folders
tr: Tüm Klasörlerde Döngü Kur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, mLoopOnGotoUnread)
en: Loop in All Marked Folders
tr: Tüm İşaretlenmiş Klasörlerde Döngü Kur

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mDelayedMarkTime)
en:  sec
tr:  sn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mStartUpFolderCheck)
en: Open this folder on &startup:
tr: &Başlangıçta bu klasörü aç:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDeleteMessagesWithoutConfirmation)
en: Allow deleting messages without confirmation
tr: İletilerin onay olmadan silinmesine izin ver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mEnableFolderDragAndDrop)
en: Enable folders drag and drop
tr: Klasör sürükle-bırak'ı etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkbxAllFolders)
en: Search in &all folders
tr: &Tüm klasörlerde ara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkbxSpecificFolders)
en: Search &only in:
tr: Sadece &burada ara:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mChkSubFolders)
en: &Include sub-folders
tr: &Alt klasörleri içer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mChkMultiFolders)
en: Select specific folders:
tr: Belirli klasörleri seç:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectMultipleFolders)
en: Select Folders...
tr: Klasörleri Seç...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSearchFolderLbl)
en: Search folder &name:
tr: &Klasör adını ara:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSearchFolderOpenBtn)
en: Open &Search Folder
tr: A&rama Klasörünü Aç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSearchResultOpenBtn)
en: Open &Message
tr: &İletiyi Aç

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsGroup)
en: Security defaults
tr: Güvenlik öntanımlıları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAlwaysEncryptWhenSavingInDrafts)
en: Encrypt draft messages
tr: Taslakları şifrele

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mStoreEncrypted)
en: Check to store messages encrypted
tr: Kayıtlı, şifrelenmiş iletileri denetle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mStoreEncrypted)
en: <qt>
    <h1>Store Messages Encrypted</h1>
    When this box is checked, sent messages are stored encrypted like they were sent. This is not recommended, as you will not be able to read the messages any longer if a necessary certificate expires.
    <p>
    However, there may be local rules that require you to turn this option on. When in doubt, check with your local administrator.
    </p></qt>
tr: <qt>
    <h1>Dosyaları Şifreli Sakla</h1>
    Bu kutu işaretlendiğinde, gönderilen iletiler gönderildikleri andaki gibi şifreli saklanırlar. Bu, gerekli sertifikanın süresi dolduktan sonra iletileri okuyamayacağınız için önerilmez.
    <p>
    Ancak bu seçeneği açmanızı gerektiren yerel kurallar olabilir. Şüpheniz varsa yerel yöneticinize danışın.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mStoreEncrypted)
en: Encry&pt sent messages
tr: Gö&nderilmiş iletileri şifrele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoSign)
en: Sign all messages
tr: Tüm iletileri imzala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoEncrypt)
en: Encrypt all messages when possible
tr: Olabildiğince tüm iletileri şifrele

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsGroup2)
en: Encryption indicators
tr: Şifreleme göstergeleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowEncSignIndicator)
en: Show sign/encrypt indicator
tr: İmza/Şifreleme göstergelerini göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowCryptoOwnertrust)
en: Show encryption key ownertrust level
tr: Sahip güven düzeyi şifreleme anahtarını göster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, optionsGroup3)
en: Alerts
tr: Alarmlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowKeyApprovalDlg)
en: Always approve encryption keys before send
tr: Gönderme öncesi şifreleme anahtarlarını her zaman onayla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, warnGroupBox)
en: Warn if certificates/ke&ys expire soon (configure thresholds below)
tr: Sertifika yakın tarihte sona e&riyorsa uyar (aşağıdan tarihleri ayarlayın)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: For end-user certificates/&keys:
tr: Son kullanıcı sertifikaları/anahtarları i&çin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrChainCertExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrKeyExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrOwnKeyExpiresSB) i18n: ectx: property (toolTip)
en: Select the number of days here
tr: Burada kaç gün olduğunu seç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrChainCertExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If A Certificate In The Chain Expires</h1>
    Select the minimum number of days all certificates in the chain should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
tr: <qt>
    <h1>Eğer Zincirdeki Bir Sertifika Süresi Dolarsa Uyar</h1>
    Zincirdeki tüm sertifikaların bir uyarı göstermemesi için geçerli olmaları gereken asgari gün sayısını seçin.
    <p>
    Önerilen SPHINX ayarı 14 gündür.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrKeyExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If Encryption Certificate Expires</h1>
    Select the minimum number of days the encryption certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
tr: <qt>
    <h1>Eğer Şifreleme Sertifikası Süresi Dolarsa Uyar</h1>
    Şifreleme sertifikasının bir uyarı göstermemesi için geçerli olması gereken asgari gün sayısını seçin.
    <p>
    Önerilen SPHINX ayarı 14 gündür.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: For own certificates:
tr: Kendi sertifikaları için:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrOwnKeyExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If own Certificates Expires</h1>
    Select the minimum number of days own certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 30 days.
    </p></qt>
tr: <qt>
    <h1>Eğer Kendi Sertifikası Süresi Dolarsa Uyar</h1>
    Kendi sertifikasının bir uyarı göstermemesi için geçerli olması gereken asgari gün sayısını seçin.
    <p>
    Önerilen SPHINX ayarı 30 gündür.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: For &root certificates:
tr: K&ök sertifikalar için:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, mWarnEncrRootCertExpiresSB)
en: <qt>
    <h1>Warn If Root Certificate Expires</h1>
    Select the minimum number of days the root certificate should be valid without issuing a warning.
    <p>
    The recommended SPHINX setting is 14 days.
    </p></qt>
tr: <qt>
    <h1>Eğer Yönetici Sertifikası Süresi Dolarsa Uyar</h1>
    Yönetici sertifikasının bir uyarı göstermemesi için geçerli olması gereken asgari gün sayısını seçin.
    <p>
    Önerilen SPHINX ayarı 14 gündür.
    </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: For intermediate CA certificates:
tr: Orta düzey CA sertifikaları için:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, gnupgButton)
en: GnuPG Settings...
tr: GnuPG Ayarları...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllWarningsPB)
en: Re-enable All "Do not Ask Again" Warnings
tr: Tüm "Bir Daha Sorma" Uyarılarını Yeniden Etkinleştir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: HTML Messages
tr: HTML İletileri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mExternalReferences)
en: <qt><p>Some mail advertisements are in HTML and contain references to, for example, images that the advertisers employ to find out that you have read their message (&quot;web bugs&quot;).</p><p>There is no valid reason to load images off the Internet like this, since the sender can always attach the required images directly to the message.</p><p>To guard from such a misuse of the HTML displaying feature of KMail, this option is <em>disabled</em> by default.</p><p>However, if you wish to, for example, view images in HTML messages that were not attached to it, you can enable this option, but you should be aware of the possible problem.</p></qt>
tr: <qt><p>Bazı posta reklâmları HTML şeklinde olup örneğin, iletilerini okuduğunuzu öğrenmek için reklâm verenler tarafından yerleştirilmiş başvurular içerebilir ("ağ böcekleri"). </p><p>Bunun gibi görselleri İnternet'ten yüklemek için geçerli hiçbir neden yoktur, çünkü gönderen kişi her zaman ilgili görselleri iletiye doğrudan ekleyebilir.</p><p>K Posta'nın HTML görüntüleme özelliğinin bu şekilde yanlış kullanılmasına karşı önlem olarak, bu özellik öntanımlı olarak <em>pasif</em> kılınmıştır.</p><p>Ancak, isterseniz HTML iletilerine eklenmemiş görsellerin görüntülenmesini etkinleştirebilirsiniz; ancak yukarıda bahsedilen sorunlara karşı dikkatli olmalısınız.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExternalReferences)
en: Allow messages to load external references from the Internet
tr: Dış kaynakların Internet'ten yüklenmesine izin ver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mConfigureExternalReference)
en: Exceptions
tr: İstisnalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWarnHTML)
en: <b>WARNING:</b> Allowing HTML in email may increase the risk that your system will be compromised by present and anticipated security exploits. <a href="whatsthis1">More about HTML mails...</a> <a href="whatsthis2">More about external references...</a>
tr: <b>UYARI:</b> E-posta içinde HTML'ye izin vermek, güvenlik açıklarını tarayan ve kullanan programlar tarafından sisteminizin açıklarının tespit edilmesi riskini artırır. Her bir seçenek üzerinde ayrıntılı bilgi için <a href="whatsthis1">HTML iletiler hakkında...</a> ve <a href="whatsthis2">Dış başvurular hakkında...</a> bağlantılarına tıklayın

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHtmlMailCheck)
en: <qt><p>Messages sometimes come in both formats. This option controls whether you want the HTML part or the plain text part to be displayed.</p><p>Displaying the HTML part makes the message look better, but at the same time increases the risk of security holes being exploited.</p><p>Displaying the plain text part loses much of the message's formatting, but makes it almost <em>impossible</em> to exploit security holes in the HTML renderer (QtWebEngine).</p><p>The option below guards against one common misuse of HTML messages, but it cannot guard against security issues that were not known at the time this version of KMail was written.</p><p>It is therefore advisable to <em>not</em> prefer HTML to plain text.</p><p><b>Note:</b> You can set this option on a per-folder basis from the <i>Folder</i> menu of KMail's main window.</p></qt>
tr: <qt><p>İletiler bazen iki biçimde gelir. Bu ayarı ile HTML parçası veya düz yazı olarak gösterilmesini denetleyebilirsiniz.</p><p>HTML parçasının görüntülenmesi iletiyi daha iyi gösterilmesini sağlar, fakat aynı zamanda güvenlik açıklarına sebep olabilir.</p><p>İletileri düz metin olarak görüntülemek, ileti içindeki bazı biçim özelliklerinin kaybolmasına neden olurken güvenlik açısından neredeyse tam <em>güvenilir</em> bir ortam sunar.</p><p>Aşağıdaki seçenek HTML iletilerinin bilinen kötüye kullanımlarına karşı savunma sağlayacaktır; ancak K Posta yazıldığında bilinmeyen güvenlik sorunlarına karşı savunmasızdır.</p><p>Bu nedenle e-postaları düz metin yerine HTML olarak <em>görüntülememeyi</em> öneriyoruz.</p><p><b>Not:</b> Bu seçeneği klasör bazında K Posta'nın ana penceresindeki <i>Klasör</i> menüsünden ayarlayabilirsiniz. </p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHtmlMailCheck)
en: Prefer HTML to plain text
tr: HTML iletileri düz metne tercih et

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: E-mails Scams
tr: Dolandırıcı E-postalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: KMail can analyze messages for suspected email scams by looking for common techniques used to deceive you
tr: K Posta, sizi aldatmaya yönelik ortak yöntemleri arayarak şüpheli e-posta dolandırıcılarına karşı iletileri inceleyebilir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mScamDetection)
en: Informs if message reading is a suspected email scam
tr: Okunan iletinin e-posta dolandırıcılığı olduğunda bildirir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Whitelist:
tr: Beyaz liste:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Safe Browsing
tr: Güvenli Gezinme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCheckUrl)
en: Check URL With Phishing Google System
tr: Google Sahtecilik Sistemi ile URL'yi Denetle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCheckMailUrlTracking)
en: Scan emails for tracking URLs
tr: İzleyen URL'ler için e-postaları tara

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Encrypted Messages
tr: Şifrelenmiş İletiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAlwaysDecrypt)
en: Attempt decryption of encrypted messages when viewing
tr: Şifrelenmiş iletileri gösterirken şifrelemeyi açmaya çalış

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Certificate && Key Bundle Attachments
tr: Sertifika ve Anahtar Yönetimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutomaticallyImportAttachedKeysCheck)
en: Automatically import keys and certificate
tr: Anahtarları ve sertifikaları otomatik al

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSend)
en: Send policy:
tr: Gönderme kuralı:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioIgnore) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioAsk) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioDeny) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioAlways) i18n: ectx: property (whatsTh
en: <qt><h3>Message Disposition Notification Policy</h3><p>MDNs are a generalization of what is commonly called <b>read receipt</b>. The message author requests a disposition notification to be sent and the receiver's mail program generates a reply from which the author can learn what happened to his message. Common disposition types include <b>displayed</b> (i.e. read), <b>deleted</b> and <b>dispatched</b> (e.g. forwarded).</p><p>The following options are available to control KMail's sending of MDNs:</p><ul><li><em>Ignore</em>: Ignores any request for disposition notifications. No MDN will ever be sent automatically (recommended).</li><li><em>Ask</em>: Answers requests only after asking the user for permission. This way, you can send MDNs for selected messages while denying or ignoring them for others.</li><li><em>Deny</em>: Always sends a <b>denied</b> notification. This is only <em>slightly</em> better than always sending MDNs. The author will still know that the messages has been acted upon, he just cannot tell whether it was deleted or read etc.</li><li><em>Always send</em>: Always sends the requested disposition notification. That means that the author of the message gets to know when the message was acted upon and, in addition, what happened to it (displayed, deleted, etc.). This option is strongly discouraged, but since it makes much sense e.g. for customer relationship management, it has been made available.</li></ul></qt>
tr: <qt><h3>İleti Durum Uyarı Politikası</h3><p>İDU'lar, yaygın olarak <b>okuma bildirimi</b> şeklinde bildiğimiz şeyin genelleşmiş halidir. İletinin yazarı bir ileti işleme uyarısının gönderilmesini ister ve alıcının posta programı bir yanıt oluşturarak gönderen kişinin iletisine ne olduğunu söyler. Yaygın işleme türleri arasında <b>görüntülendi</b> (yani okundu), <b>silindi</b> ve <b>gönderildi</b> (yani iletildi) yer almaktadır.</p><p>K Posta'nın  gönderme işlevini denetlemek için aşağıdaki seçenekler bulunmaktadır:</p><ul><li><em>Yok Say</em>: İşleme uyarıları ile ilgili herhangi bir isteği yok sayar. Otomatik olarak hiçbir İDU gönderilmeyecektir (tavsiye edilir).</li><li><em>Sor</em>: Kullanıcıdan izin istedikten sonra isteğe yanıt verir. Bu yolla, seçilmiş iletiler için  gönderirken başkaları için reddetmek veya yok saymak mümkündür.</li><li><em>Reddet</em>: Her zaman <b>reddedildi</b> uyarısını yollar. Bu  her zaman göndermekten sadece <em>biraz</em> daha iyidir. Gönderen kişi iletisi üzerinde işlem yapıldığını bilecektir, ancak silindiğine veya okunduğuna, vs emin olamayacaktır.</li><li><em>Her zaman gönder</em>Her zaman istenen durum uyarısını gönderir. Bunun anlamı, iletinin yazarına iletinin işlendiği ve buna ilaveten ne yapıldığı (görüntülendi, silindi, vs) bildirilir. Bu seçenek sakıncalıdır; ancak müşteri ilişkileri yönetimi gibi durumlarda çok anlamlı olduğu için buraya konulmuştur.</li></ul></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIgnore)
en: Ignore
tr: Yok Say

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAsk)
en: Ask
tr: Sor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDeny)
en: Deny
tr: Reddet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAlways)
en: Always send
tr: Her zaman gönder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelQuote)
en: Quote original message:
tr: Orijinal iletiden alıntı yap:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNothing)
en: Nothing
tr: Hiçbir şey

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFull)
en: Full message
tr: Tüm ileti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioHeaders)
en: Only headers
tr: Sadece başlıklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mNoMDNsWhenEncryptedCheck)
en: Do not send MDNs in response to encrypted messages
tr: Şifrelenmiş bir ileti için herhangi bir okundu yanıtı gönderme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWarning)
en: <b>WARNING:</b> Unconditionally returning confirmations undermines your privacy. <a href="whatsthis-mdn">More about MDNs...</a>
tr: <b>UYARI:</b> Bu onayın otomatik gönderilmesi kişisel gizliliğinize zarar verebilir. <a href="whatsthis-mdn">MDN'ler hakkında daha fazla bilgi...</a>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, CRLRB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated using Certificate Revocation Lists (CRLs).
tr: Bu seçenek seçilirse, S/MIME sertifikaları Sertifika İptal Listeleri (SİL'ler) kullanılarak doğrulanır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, CRLRB)
en: &Validate certificates using CRLs
tr: Sertifikaları CRL'ler kullanarak &doğrula

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, OCSPRB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
tr: Bu seçenek seçilirse, S/MIME sertifikaları Çevrimiçi Sertifika Durum Protokolü (OÇSP) kullanılarak çevrimiçi şekilde doğrulanır. Aşağıya, OCSP'ye yanıtlayacak yere ait URL'yi girin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OCSPRB)
en: Validate certificates online (OCSP)
tr: Sertifikaları çevirim içi doğrula (OSCP)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OCSPGroupBox)
en: Online Certificate Validation
tr: Çevrimiçi Sertifika Doğrulama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OCSP responder URL:
tr: OCSP yanıtlayıcı adresi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: OCSP responder signature:
tr: OCSP yanıtlayıcı imzası:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, OCSPResponderURL)
en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
tr: Sertifikaların çevrimiçi olarak doğrulanması için sunucunun adresini buraya girin (OCSP yanıtlayıcısı). URL genellikle http:// ile başlar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreServiceURLCB)
en: Ignore service URL of certificates
tr: Sertifikaların servis adreslerini yok say

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: By default GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
tr: Öntanımlı ayar olarak, GnuPG ~/.gnupg/policies.txt dosyasını kullanarak bir sertifika politikasına izin verilip verilmediğini denetler. Bu seçenek seçilirse, politikalar denetlenmez.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: Do not check certificate policies
tr: Sertifika politikalarını denetleme

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
tr: Bu seçenek seçilirse, Sertifika İptal Listeleri S/MIME sertifikalarının doğrulanması için asla kullanılmaz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: Never consult a CRL
tr: Hiç bir zaman bir CRL'e danışma

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP)
tr: Bu seçenek seçilirse kayıp işleyici sertifikaları gerekli olduğu zaman getirilir (bu CRLlere ve OCSP'ye uyar)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: Fetch missing issuer certificates
tr: Yayınlanan kayıp sertifikaları getir

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHTTP)
en: HTTP Requests
tr: HTTP İstekleri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
tr: S/MIME için HTTP kullanımını tamamen kapatır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Do not perform any HTTP requests
tr: Hiçbir HTTP isteğini gerçekleştirme

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
tr: Bir CRL'nin yerine bakıldığında, test edilecek sertifikada genellikle "CRL Dağıtım Noktası" (DP) girdileri bulunur, bunlar URL'ye erişme yolunu bildiren URL'lerdir. İlk bulunan DP girdisi kullanılır. Bu seçenek ile, HTTP şemasını kullanan bütün girdiler, uygun bir DP'ye bakılırken ihmal edilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
tr: Sertifikaların HTTP CRL dağıtım noktalarını yok say

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
tr: Bu seçenek seçilirse, sağda gösterilen HTTP vekilinin değeri (çevresel değişken http_proxy'den gelir) herhangi bir HTTP isteği için kullanılacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: Use s&ystem HTTP proxy:
tr: Sistem HTTP vekil sunucusunu &kullan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomHTTPProxyRB)
en: Use &this proxy for HTTP requests:
tr: HTTP istemleri için &bu vekil sunucusunu kullan:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, customHTTPProxy)
en: Enter here the location of your HTTP Proxy, which will be used for all HTTP requests relating to S/MIME. The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.
tr: S/MIME ile ilgili tüm HTTP istemleri için kullanılacak olan HTTP vekil sunucunuzun konumunu buraya girin. makine_adı:bağlantı_noktası şeklinde yazılır, örneğin vekilsunucum.biryer.com:3128.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLDAP)
en: LDAP Requests
tr: LDAP İstekleri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
tr: S/MIME için LDAP kullanımını tamamen kapatır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Do not perform any LDAP requests
tr: Hiçbir LDAP isteğini gerçekleştirme

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
tr: Bir CRL'nin yerine bakıldığında, test edilecek sertifikada genellikle "CRL Dağıtım Noktası" (DP) girdileri bulunur, bunlar URL'ye erişme yolunu bildiren URL'lerdir. İlk bulunan DP girdisi kullanılır. Bu seçenek ile, LDAP şemasını kullanan bütün girdiler, uygun bir DP'ye bakılırken ihmal edilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
tr: Sertifikaların LDAP CRL dağıtım noktalarını yok say

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLDAPLabel)
en: Primary host for LDAP requests:
tr: LDAP istemleri için birincil makine:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, customLDAPProxy)
en: Entering a LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
tr: Buraya bir LDAP sunucusu girilirse bütün LDAP istekleri öncelikle bu sunucuya gider. Daha doğru olarak, bu ayar LDAP URL'deki belirlenmiş herhangi bir sahip ve port kısmını değiştirir. Diğer LDAP sunucuları, "proxy" bağlantısı başarısız olduğunda kullanılacaktır.
    Söz dizimi "HOST" veya "HOST.PORT" şeklindedir. PORT kısmı yazılmazsa, standart LDAP portu olan 389 kullanılır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Send picture with every message:
tr: Her ileti ile resim gönder:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Don't send
tr: Gönderme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Send color (Face)
tr: Renkli gönder (Yüz)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Send monochrome (X-Face)
tr: Siyah-beyaz gönder (X-Face)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, enableComboBox)
en: Send both
tr: İkisini de gönder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: KMail can send a small (48x48 pixels) low-quality picture with every message. For example, this could be a picture of you or a glyph. It is shown in the recipient's mail client (if supported).
tr: K Posta, her bir ileti ile küçük (48x48 piksel) ve düşük kalitede bir resim gönderebilir. Örneğin, bu sizin veya bir sembolün resmi olabilir. Destekleniyorsa alıcının e-posta istemcisinde görüntülenir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeInfo)
en: An informative text about the current mode!
tr: Geçerli kip için bilgilendirici bir metin

en: %1 seconds
tr: %1 saniye

en: 5 minutes
tr: 5 dakika

en: Undo send
tr: Göndermeyi geri al

en: Move To Trash
tr: Çöpe Taşı

en: Move Message | Move Messages
tr[0]: İletiyi Taşı
tr[1]: İletileri Taşı

en: There is nothing to undo.
tr: Geri alınacak bir şey yok.

en: Cannot move message. %1
tr: İleti taşınamıyor. %1

en: Account information
tr: Hesap bilgisi

en: Number and type of accounts configured in KMail (receiver and sender).
tr: K Posta içinde yapılandırılan hesap sayısı ve hesap türleri (gönderici ve alıcı).

en: Plugins Information
tr: Eklentiler Bilgisi

en: Plugins used in KMail.
tr: K Posta'da kullanılan eklentiler.

[ctx: @action Hard delete, bypassing trash]
en: Delete
tr: Sil

en: Message Default Format
tr: Öntanımlı İleti Biçimi

en: Prefer &HTML to Plain Text
tr: &HTML'yi Düz Metine Tercih Et

en: Prefer &Plain Text to HTML
tr: &Düz Metni HTML'ye Tercih Et

en: Use Global Setting
tr: Genel Ayarları Kullan

en: Out of office reply active on server | Out of office reply active on servers
tr[0]: Ofis dışında yanıtlaması sunucuda etkin
tr[1]: Ofis dışında yanıtlaması sunucularda etkin

en: Zoom: %1%
tr: Yakınlaştır: %​%1
