KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (93 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (id), group (Transport $(transportId))
en: Unique identifier
hu: Egyedi azonosító

note: i18n: ectx: label, entry (name), group (Transport $(transportId))
en: User-visible transport name
hu: Megjelenített továbbítónév

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (name), group (Transport $(transportId))
en: The name that will be used when referring to this server.
hu: A kiszolgáló hivatkozási neve.

en: Unnamed
hu: Névtelen

note: i18n: ectx: label, entry (host), group (Transport $(transportId))
en: Host name of the server
hu: A kiszolgáló gépneve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (host), group (Transport $(transportId))
en: The domain name or numerical address of the SMTP server.
hu: Az SMTP-kiszolgáló tartományneve vagy numerikus címe.

note: i18n: ectx: label, entry (port), group (Transport $(transportId))
en: Port number of the server
hu: Port

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (port), group (Transport $(transportId))
en: The port number that the SMTP server is listening on. The default port is 25.
hu: Ezen a TCP-porton kommunikál az SMTP-kiszolgáló. Alapértelmezett értéke 25.

note: i18n: ectx: label, entry (userName), group (Transport $(transportId))
en: User name needed for login
hu: Felhasználónév

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (userName), group (Transport $(transportId))
en: The user name to send to the server for authorization.
hu: A felhasználóazonosításhoz szükséges név.

note: i18n: ectx: label, entry (precommand), group (Transport $(transportId))
en: Command to execute before sending a mail
hu: Üzenet elküldése előtt végrehajtandó parancs

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (precommand), group (Transport $(transportId))
en: A command to run locally, prior to sending email. This can be used to set up SSH tunnels, for example. Leave it empty if no command should be run.
hu: E-mail elküldése előtt lefuttatandó helyi parancs. Használatával beállíthatja például a használandó SSL-csatornát. Hagyja üresen, ha nem kell parancsot futtatni.

note: i18n: ectx: label, entry (requiresAuthentication), group (Transport $(transportId))
en: Server requires authentication
hu: A kiszolgáló eléréséhez felhasználóazonosítás szükséges.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (requiresAuthentication), group (Transport $(transportId))
en: Check this option if your SMTP server requires authentication before accepting mail. This is known as 'Authenticated SMTP' or simply ASMTP.
hu: Jelölje be, ha az SMTP-kiszolgáló eléréséhez név és jelszó megadása szükséges. Ezt „Hitelesített SMTP”-nek vagy ASMTP-nek is nevezik.

note: i18n: ectx: label, entry (storePassword), group (Transport $(transportId))
en: Store password
hu: A jelszó mentése

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (storePassword), group (Transport $(transportId))
en: Check this option to have your password stored.
    If KWallet is available the password will be stored there, which is considered safe.
    However, if KWallet is not available, the password will be stored in the configuration file. The password is stored in an obfuscated format, but should not be considered secure from decryption efforts if access to the configuration file is obtained.
hu: Jelölje be, ha el szeretné menteni a jelszót.
    Ha a KWallet aktiválva van, akkor az fogja elmenteni a jelszót. Ez a választható legbiztonságosabb tárolási mód.
    Ha a KWallet nem érhető el, a jelszó a beállítófájlba lesz elmentve. A jelszó némileg elmaszkírozott formában lesz elmentve, de ebből könnyen visszanyerhető az eredeti jelszó, ezért nem tekinthető biztonságos megoldásnak.

note: i18n: ectx: label, entry (encryption), group (Transport $(transportId))
en: Encryption method used for communication
hu: Titkosítási mód

note: i18n: ectx: label, entry (encryption), group (Transport $(transportId))
en: No encryption
hu: Nincs titkosítás

note: i18n: ectx: label, entry (encryption), group (Transport $(transportId))
en: SSL encryption
hu: SSL

note: i18n: ectx: label, entry (encryption), group (Transport $(transportId))
en: TLS encryption
hu: TLS

note: i18n: ectx: label, entry (authenticationType), group (Transport $(transportId))
en: Authentication method
hu: Felhasználóazonosítási mód

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (specifyHostname), group (Transport $(transportId))
en: Check this option to use a custom hostname when identifying to the mail server. This is useful when your system's hostname may not be set correctly or to mask your system's true hostname.
hu: Jelölje be ezt, ha egy megadott gépnéven szeretne kommunikálni a levelezési kiszolgálóval. Akkor lehet hasznos, ha a gépnév nem megfelelő vagy esetleg el szeretné rejteni, melyik gépről küldi el az üzenetet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (localHostname), group (Transport $(transportId))
en: Enter the hostname that should be used when identifying to the server.
hu: Adja meg a kiszolgáló gépnevét.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (specifySenderOverwriteAddress), group (Transport $(transportId))
en: Check this option to use a custom sender address when identifying to the mail server. If not checked, the address from the identity is used.
hu: Jelölje be ezt, ha egyéni küldő címet szeretne használni a levelezőkiszolgálóra történő azonosításkor. Ha nincs bejelölve, az identitásból származó cím lesz használva.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (senderOverwriteAddress), group (Transport $(transportId))
en: Enter the address that should be used to overwrite the default sender address.
hu: Adja meg azt a címet, amelyet az alapértelmezett küldő címének felülírására használhat.

en: The password to send to the server for authorization.
hu: A névhez tartozó jelszó.

en: Failed to check capabilities. Please verify port and authentication mode.
hu: Nem sikerült ellenőrizni a képességeket. Nézze át a port és hitelesítési mód beállításait.

en: Check Capabilities Failed
hu: Nem sikerült ellenőrizni a képességeket

en: You need to supply a username and a password to use this SMTP server.
hu: Az SMTP-kiszolgáló eléréséhez név és jelszó megadása szükséges.

en: An SMTP server on the Internet
hu: Egy SMTP kiszolgáló az interneten

[ctx: general smtp settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, smptTab)
en: General
hu: Általános

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Account Information
hu: Fiókinformációk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_requiresAuthentication)
en: Server &requires authentication
hu: A &kiszolgáló eléréshez meg kell adni egy érvényes nevet és jelszót.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: &Login:
hu: &Név:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: P&assword:
hu: &Jelszó:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_storePassword)
en: &Store SMTP password
hu: A jelszó &elmentése

[ctx: advanced smtp settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
hu: Speciális

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_2)
en: Connection Settings
hu: Kapcsolódási beállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noAuthPossible)
en: This server does not support authentication
hu: A kiszolgáló nem támogat felhasználóazonosítást

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, checkCapabilities)
en: Auto Detect
hu: Automatikus felismerés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Encryption:
hu: Titkosítás:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, encryptionNone)
en: &None
hu: &Egyik sem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authLabel)
en: Authentication:
hu: Hitelesítés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_3)
en: SMTP Settings
hu: SMTP beállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Sender Address:
hu: Küldő címe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, precommandLabel)
en: Precommand:
hu: Előparancs:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_specifyHostname)
en: Sen&d custom hostname to server
hu: Egyedi &gépnév jelzése a kiszolgálónak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_specifySenderOverwriteAddress)
en: Use custom sender address
hu: Egyéni küldő cím használata

en: Executing precommand
hu: Előparancs végrehajtása

en: Executing precommand '%1'.
hu: Előparancs végrehajtása: '%1'

en: Unable to start precommand '%1'.
hu: Nem sikerült elindítani ezt az előparancsot: „%1”

en: Error while executing precommand '%1'.
hu: Hiba az előparancs végrehajtása közben: „%1”

en: The precommand crashed.
hu: Az előparancs lefagyott.

en: The precommand exited with code %1.
hu: Az előparancs befejeződött, kilépési kód: %1

[ctx: Authentication method]
en: Clear text
hu: Sima szöveg

[ctx: Authentication method]
en: Anonymous
hu: Névtelen

[ctx: An unknown transport type]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: KWallet Not Available
hu: A KWallet nem érhető el

en: Store Password
hu: A jelszó elmentése

en: Do Not Store Password
hu: A jelszót nem kell elmenteni

en: The outgoing account "%1" is not correctly configured.
hu: A(z) „%1” kimenő fiók nincs helyesen beállítva.

en: Default Transport
hu: Alapértelmezett továbbító

en: You must create an outgoing account before sending.
hu: Létre kell hoznia egy kimenő fiókot a küldés előtt.

en: Create Account Now?
hu: Új fiók létrehozása?

en: Create Account Now
hu: Fiók létrehozása most

en: The following mail transports store their passwords in an unencrypted configuration file.
    For security reasons, please consider migrating these passwords to KWallet, the KDE Wallet management tool,
    which stores sensitive data for you in a strongly encrypted file.
    Do you want to migrate your passwords to KWallet?
hu: Az alábbi továbbítók nem titkosított beállítófájlban tárolják az eléréshez szükséges jelszót.
    A KWallet jelszótároló a választható legbiztonságosabb, erős titkosítást alkalmazó jelszótárolási mód, ezért érdemes áttérni a használatára.
    Át szeretné helyezni a jelszavakat a KWalletbe?

en: Question
hu: Kérdés

en: Migrate
hu: Migrálás

en: Keep
hu: Megtartás

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddTransportDialog)
en: Step One: Select Transport Type
hu: Első lépés: Válasszon továbbítótípust

[ctx: The name of a mail transport]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
hu: Név:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descLabel)
en: Select an account type from the list below:
hu: Válasszon ki egy fióktípust az alábbi listából:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, typeListView)
en: Type
hu: Típus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, typeListView)
en: Description
hu: Leírás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remo&ve
hu: &Eltávolítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultButton)
en: &Set as Default
hu: Beállítá&s alapértelmezésnek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: A&dd...
hu: &Hozzáadás...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameButton)
en: &Rename
hu: Átneve&zés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Modify...
hu: Mó&dosítás...

[ctx: create and configure a mail transport]
en: Create and Configure
hu: Létrehozás és beállítás

[ctx: @title:column email transport name]
en: Name
hu: Név

[ctx: @title:column email transport type]
en: Type
hu: Típus

[ctx: @label the default mail transport]
en:  (Default)
hu:  (Alapértelmezés)

en: Do you want to remove outgoing account '%1'?
hu: Szeretné eltávolítani a(z) „%1” kimenő fiókot?

en: Remove outgoing account?
hu: Kimenő fiók eltávolítása?

en: Add...
hu: Hozzáadás…

en: Modify...
hu: Módosítás…

en: Rename
hu: Átnevezés

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Set as Default
hu: Beállítás alapértelmezettként

en: Empty message.
hu: Üres üzenet.

en: Message has no recipients.
hu: Az üzenetnek nincsenek címzettjei.

en: Message has invalid sent-mail folder.
hu: Az üzenetnek érvénytelen elküldött levelek mappája van.
