kmenuedit - en to bs translation catalogue (49 entries)

en: &Name:
bs: &Ime:

en: &Description:
bs: &Opis:

en: &Comment:
bs: &Komentar:

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the folder of the file to open
    %D - a list of folders
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
bs: Za naredbom, možete unijeti neke oznake koji će biti smijenjeni stvarnim vrijednostima kada se program pokrene:
    %f — ime jedne datoteke
    %F — spisak datoteka; za programe koji mogu otvoriti nekoliko lokalnih datoteka istovremeno
    %u — jedan URL
    %U — spisak URL‑ova
    %d — direktorij datoteke koji se otvara
    %D — spisak direktorija
    %i — ikona
    %m — mini‑ikona
    %c — naslov

en: Enable &launch feedback
bs: &Odziv pri pokretanju

en: Hidden entry
bs: Skrivena stavka

en: General
bs: Opšte

en: &Work path:
bs: &Radna putanja:

en: Run in term&inal
bs: Pokreni u &terminalu

en: Terminal &options:
bs: &Opcije terminala:

en: &Run as a different user
bs: Pokreni kao &drugi korisnik

en: &Username:
bs: &Korisnik:

en: Current shortcut &key:
bs: &Trenutni taster prečice:

en: Advanced
bs: Napredno

en: &New Submenu...
bs: Novi &podmeni...

en: New &Item...
bs: Nova &stavka...

en: New S&eparator
bs: Novi &razdvajač

en: &Sort
bs: &Sortiraj

en: Move &Up
bs: Pomjeri &Gore

en: Move &Down
bs: Pomjeri &Dolje

en: Restore to System Menu
bs: Vrati na sistemski meni

en: &Delete
bs: &Obriši

en: You have made changes to the menu.
    Do you want to save the changes or discard them?
bs: Načinili ste izmjene u meniju.
    Želite li da ih sačuvate ili odbacite?

en: Save Menu Changes?
bs: Sačuvati izmjene menija?

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bs: &Izmijeni

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna traka

en: KDE Menu Editor
bs: Uređivač K‑menija

en: KDE menu editor
bs: Uređivač K‑menija

en: (C) 2000-2003, Waldo Bastian, Raffaele Sandrini, Matthias Elter
bs: © 2000-2003, Valdo Bastijan, Rafaele Sandrini, Matijas Elter

en: Waldo Bastian
bs: Valdo Bastijan

en: Maintainer
bs: Održavalac

en: Raffaele Sandrini
bs: Rafaele Sandrini

en: Previous Maintainer
bs: Prethodni održavalac

en: Matthias Elter
bs: Matijas Elter

en: Original Author
bs: Prvobitni autor

en: Montel Laurent
bs: Loren Montel

en: Could not write to %1
bs: Ne mogu da pišem u %1

en: General options
bs: Opšte opcije

en: Spell Checking
bs: Provjera pravopisa

en: Spell checking Options
bs: Opcije provjere pravopisa

en: Show hidden entries
bs: Prikaži skrivene stavke

en:  [Hidden]
bs:  [skriveno]

en: New Submenu
bs: Novi podmeni

en: Submenu name:
bs: Ime podmenija:

en: New Item
bs: Nova stavka

en: Item name:
bs: Ime stavke:

en: Menu changes could not be saved because of the following problem:
bs: Izmjene menija ne mogu se sačuvati iz sljedećeg razloga:

en: Do you want to restore the system menu? Warning: This will remove all custom menus.
bs: Želite li da vratite sistemski meni? Upozorenje: Ovo uklanja sve posebno dodate menije.
