kmenuedit - en to csb translation catalogue (41 entries)

en: &Name:
csb: &Miono:

en: &Comment:
csb: &Dopòwiesc:

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the folder of the file to open
    %D - a list of folders
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
csb: W pòléce dac mòżna czile znaczników, jaczé òstóną zastãpioné gwësnëma wôrtoscama przë zrëszenim programë:
    %f - pòjedynczé miono lopkù
    %F - lësta lopków, nót ją brëkòwac dlô programów, chtërne mògą òtmekac czile môlowëch lopków razã
    %u - pòjedynczy URL
    %U - lësta URLów
    %d - katalog òtmekanegò lopkù
    %D - lësta katalogów
    %i - ikòna
    %m - mała ikòna
    %c - nagłówk

en: Enable &launch feedback
csb: &Włączë òdkôzanié ò zrëszanim

en: Hidden entry
csb: Zatacony wpisënk

en: General
csb: Òglowé

en: &Work path:
csb: &Robòczy katalog:

en: Run in term&inal
csb: Zrëszë w &terminalu

en: Terminal &options:
csb: Òp&tacëje terminala:

en: &Run as a different user
csb: &Zrëszë jakò jiny brëkòwnik

en: &Username:
csb: &Miono brëkòwnika:

en: Current shortcut &key:
csb: &Klawiszowô skrodzëna:

en: Advanced
csb: Awansowóné

en: &New Submenu...
csb: &Nowé pòdmenu...

en: New &Item...
csb: Nowi &element...

en: New S&eparator
csb: Nowi &separator

en: Restore to System Menu
csb: Dostónié nazôd do systemòwégò menu

en: &Delete
csb: &Rëmôj

en: You have made changes to the menu.
    Do you want to save the changes or discard them?
csb: Môsz wprowadzóné zmianë do menu.
    Zapisac zmianë, czë je òprzestac?

en: Save Menu Changes?
csb: Zapisac zmianë w menu?

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
csb: &Lopk

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
csb: &Edicëjô

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
csb: Przédnô lëstwa nôrzãdzów

en: KDE Menu Editor
csb: Editora menu KDE

en: KDE menu editor
csb: Editora menu KDE

en: (C) 2000-2003, Waldo Bastian, Raffaele Sandrini, Matthias Elter
csb: (C) 2000-2003, Waldo Bastian, Raffaele Sandrini, Matthias Elte

en: Waldo Bastian
csb: Waldo Bastia

en: Maintainer
csb: Òpiekùn

en: Previous Maintainer
csb: Pòprzédny òpiekùn

en: Original Author
csb: Apartny ùsôdzca

en: Could not write to %1
csb: Nié mòże pisac do %1

en: Spell Checking
csb: Sprôwdzanié pisënkù

en: Spell checking Options
csb: Òptacëje sprôwdzania pisënkù

en: Show hidden entries
csb: Pòkażë zataconé wpisënczi

en:  [Hidden]
csb:  [Zatacôné]

en: New Submenu
csb: Nowé pòdmenu

en: Submenu name:
csb: Miono pòdmenu:

en: New Item
csb: Nowi element

en: Item name:
csb: Miono elementu:

en: Menu changes could not be saved because of the following problem:
csb: Zmianë w menu nie mògłe òstac zapisóné przez felã:

en: Do you want to restore the system menu? Warning: This will remove all custom menus.
csb: Chcesz dostac nazôd systemòwé menu? Òstrzéga: rëmniesz przez to swòjé menu.
