kmenuedit - en to da translation catalogue (55 entries)

en: &Name:
da: &Navn:

en: &Description:
da: &Beskrivelse:

en: &Comment:
da: &Kommentar:

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the folder of the file to open
    %D - a list of folders
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
da: Efterfølgende kommandoen, kan du have adskillige pladsholdere som vil blive erstattet med de faktiske værdier når det egentlige program køres:
    %f - et enkelt filnavn
    %F - en liste af filer; brugt til programmer der kan åbne flere lokale filer på én gang
    %u - en enkel URL
    %U - en liste af URL'er
    %d - mappen for filen der skal åbnes
    %D - en liste af mapper
    %i - ikonet
    %m - mini-ikonet
    %c - kommentaren

en: Enable &launch feedback
da: Aktivér &opstartsfeedback

en: Only show when logged into a Plasma session
da: Vis kun når man er logget ind i en Plasma-session

en: Hidden entry
da: Skjult punkt

en: General
da: Generelt

en: &Work path:
da: &Arbejdssti:

en: Run in term&inal
da: Kør i term&inal

en: Terminal &options:
da: Terminalin&dstillinger:

en: &Run as a different user
da: Kør som en &anden bruger

en: &Username:
da: &Brugernavn:

en: Current shortcut &key:
da: Denne &genvejstast:

en: Advanced
da: Avanceret

en: Launch %1
da: Kør %1

en: &New Submenu...
da: &Ny undermenu...

en: New &Item...
da: Nyt &punkt...

en: New S&eparator
da: Ny &adskiller

en: &Sort
da: &Sortér

en: &Sort selection by Name
da: &sortér markering efter navn

en: &Sort selection by Description
da: &sortér markering efter beskrivelse

en: &Sort all by Name
da: &Sortér alle efter navn

en: &Sort all by Description
da: &sortér alle efter beskrivelse

en: Move &Up
da: Flyt &op

en: Move &Down
da: Flyt &ned

en: Restore to System Menu
da: Gendan til systemmenu

en: Search...
da: Søg...

en: Search through the list of applications below
da: Gennemsøg listen over programmer nedenfor

en: &Delete
da: &Slet

en: You have made changes to the menu.
    Do you want to save the changes or discard them?
da: Du har lavet ændringer i menuen.
    Vil du gemme dem eller kassere dem?

en: Save Menu Changes?
da: Gem menuændringer?

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: KDE Menu Editor
da: KDE Menueditor

en: KDE menu editor
da: KDE Menuredigering

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Previous Maintainer
da: Forrige vedligeholder

en: Original Author
da: Oprindelig forfatter

en: Sub menu to pre-select
da: Undermenu til at vælge forud

en: Menu entry to pre-select
da: Menuindgang der skal vælges forud

en: Could not write to %1
da: Kunne ikke skrive til %1

en: General options
da: Generelle indstillinger

en: Spell Checking
da: Stavekontrol

en: Spell checking Options
da: Indstillinger for stavekontrol

en: Show hidden entries
da: Vis skjulte punkter

en:  [Hidden]
da:  [Skjult]

en: New Submenu
da: Ny undermenu

en: Submenu name:
da: Undermenu-navn:

en: New Item
da: Nyt punkt

en: Item name:
da: Punkt-navn:

en: All submenus of '%1' will be removed. Do you want to continue?
da: Alle undermenuer for "%1" vil blive fjernet. Vil du fortsætte?

en: Menu changes could not be saved because of the following problem:
da: Menuændringerne kunne ikke gemmes på grund af følgende problem:

en: Do you want to restore the system menu? Warning: This will remove all custom menus.
da: Vil du gendanne systemmenuen? Advarsel: Dette vil fjerne alle brugertilpassede menuer.
