kmenuedit - en to fi translation catalogue (67 entries)

en: &Name:
fi: &Nimi:

en: &Generic name:
fi: &Yleisnimi:

en: &Comment:
fi: &Huomautus:

[ctx: @label:textfield]
en: Environment variables:
fi: Ympäristömuuttujat:

[ctx: @label:textbox the name or path to a command-line program]
en: Program:
fi: Ohjelma:

[ctx: @label:textfield]
en: Command-line arguments:
fi: Komentoriviparametrit:

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the folder of the file to open
    %D - a list of folders
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
fi: Komentoa voi seurata eri muuttujia. Muuttuja korvataan arvollaan ohjelmaa käynnistettäessä:
    %f – tiedostonnimi
    %F – luettelo tiedostoja; käytä sovelluksille, jotka voivat avata kerralla useamman paikallisen tiedoston
    %u – yksittäinen verkko-osoite
    %U – luettelo verkko-osoitteita
    %d – avattava kansio tai tiedosto
    %D – luettelo kansioita
    %i – kuvake
    %m – pienoiskuvake
    %c – otsikko

en: Enable &launch feedback
fi: Käytä k&äynnistyksen ilmaisemista

en: Only show when logged into a Plasma session
fi: Näytä vain Plasma-istunnossa

en: Hidden entry
fi: Piilotietue

en: General
fi: Perusasetukset

en: &Work path:
fi: T&yöpolku:

en: Run in term&inal
fi: Suorita &päätteessä

en: Terminal &options:
fi: Pääte&asetukset:

en: &Run as a different user
fi: &Suorita toisena käyttäjänä

en: &Username:
fi: &Käyttäjätunnus:

en: Run using dedicated &graphics card
fi: Suorita &omistetussa näytönohjaimessa

en: Current shortcut &key:
fi: Nykyinen &pikanäppäin:

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Launch %1
fi: Käynnistä %1

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
fi: Tämä piilottaa valikkorivin täysin. Uudelleen sen saa näkyviin painamalla %1.

en: Hide menu bar
fi: Piilota valikkorivi

en: &New Submenu...
fi: &Uusi alivalikko…

en: New &Item...
fi: Uu&si tietue…

en: New S&eparator
fi: Uusi &erotin

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Location
fi: Kopioi sijainti

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open Containing Folder
fi: Avaa &yläkansio

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: &New
fi: &Uusi

en: &Sort
fi: &Lajittele

en: &Sort Selection by Name
fi: Lajittele valinta &nimen mukaan

en: &Sort Selection by Description
fi: Lajittele valinta &kuvauksen mukaan

en: &Sort All by Name
fi: L&ajittele kaikki nimen mukaan

en: &Sort All by Description
fi: Lajittele kaikki k&uvauksen mukaan

en: Move &Up
fi: Siirrä &ylemmäs

en: Move &Down
fi: Siirrä &alemmas

en: Restore to System Menu
fi: Palauta järjestelmävalikkoon

en: Search...
fi: Etsi…

en: Search through the list of applications below
fi: Etsi sovellusten luettelosta

en: &Delete
fi: &Poista

en: You have made changes to the menu.
    Do you want to save the changes or discard them?
fi: Olet tehnyt muutoksia valikkoon.
    Haluatko tallentaa vai hylätä muutokset?

en: Save Menu Changes?
fi: Tallenna valikkomuutokset?

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (file_file_actions)
en: File Act&ions
fi: Tie&dostotoimenpiteet

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (hamburgerBar)
en: Hamburger Menu Toolbar
fi: Valikkopainikkeen työkalurivi

en: KDE Menu Editor
fi: KDE:n valikkomuokkain

en: KDE menu editor
fi: Valikkomuokkain

en: (C) 2000-2003, Waldo Bastian, Raffaele Sandrini, Matthias Elter
fi: © 2000–2003 Waldo Bastian, Raffaele Sandrini, Matthias Elter

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Previous Maintainer
fi: Edellinen ylläpitäjä

en: Original Author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Entry and/or menu to select, e.g. "org.kde.dolphin.desktop", "Utilties/org.kde.kwrite.desktop", "Education/Mathematics"
fi: Valittava tietue tai valikko, esim. ”org.kde.dolphin.desktop”, ”Utilities/org.kde.kwrite.desktop”, ”Education/Mathematics”

en: Could not write to %1
fi: Ei voitu kirjoittaa tiedostoon %1

en: General options
fi: Perusasetukset

en: Spell Checking
fi: Oikoluku

en: Spell checking Options
fi: Oikulukuasetukset

en: Show hidden entries
fi: Näytä piilotetut tietueet

en:  [Hidden]
fi:  [Piilotettu]

en: New Submenu
fi: Uusi alivalikko

en: Submenu name:
fi: Alivalikon nimi:

en: New Item
fi: Uusi ohjelma

en: Item name:
fi: Ohjelman nimi:

en: Menu changes could not be saved because of the following problem:
fi: Valikon muutoksia ei voitu tallentaa seuraavan ongelman takia:

en: Do you want to restore the system menu? Warning: This will remove all custom menus.
fi: Palautetaanko järjestelmävalikko? Varoitus: kaikki muokatut valikot poistuvat.

[ctx: @title:window]
en: Restore Menu System
fi: Palauta järjestelmävalikko
