kmenuedit - en to hi translation catalogue (45 entries)

en: &Name:
hi: नाम: (&N)

en: &Description:
hi: वर्णनः (&D)

en: &Comment:
hi: टिप्पणीः (&C)

en: Enable &launch feedback
hi: लांच फ़ीडबैक सक्षम करें (&l)

en: Hidden entry
hi: छुपी प्रविष्टि

en: General
hi: सामान्य

en: &Work path:
hi: कार्य पथः (&W)

en: Run in term&inal
hi: टर्मिनल में चलाएँ (&i)

en: Terminal &options:
hi: टर्मिनल विकल्पः (&o)

en: &Run as a different user
hi: भिन्न उपयोगकर्ता जैसे चलाएँ (&R)

en: &Username:
hi: उपयोक्ता नाम: (&U)

en: Current shortcut &key:
hi: मौज़ूदा शॉर्टकट कुंजीः (&k)

en: Advanced
hi: विस्तृत

en: &New Submenu...
hi: नया सब मेन्यू... (&N)

en: New &Item...
hi: नई वस्तु... (&I)

en: New S&eparator
hi: नया सेपरेटर (&e)

en: &Delete
hi: मिटाएँ (&D)

en: You have made changes to the menu.
    Do you want to save the changes or discard them?
hi: आपने मेन्यू में परिवर्तन किए हैं.
    क्या आप परिवर्तनों को सहेजना चाहेंगे या रद्द करना चाहेंगे?

en: Save Menu Changes?
hi: मेन्यू परिवर्तन सहेजें?

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फ़ाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hi: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

en: KDE Menu Editor
hi: केडीई मेन्यू संपादक

en: KDE menu editor
hi: केडीई मेनू संपादक

en: (C) 2000-2003, Waldo Bastian, Raffaele Sandrini, Matthias Elter
hi: (C) 2000-2003, वाल्दो बास्तियान, राफेल सांद्रीनी, मैथियास एल्टर

en: Waldo Bastian
hi: वाल्दो बास्तियान

en: Maintainer
hi: मेंटेनर

en: Raffaele Sandrini
hi: राफेल सांद्रीनी

en: Previous Maintainer
hi: पूर्व मेंटेनर

en: Matthias Elter
hi: मैथियास एल्टर

en: Original Author
hi: मूल लेखक

en: Montel Laurent
hi: मोंटेल लारेंट

en: Sub menu to pre-select
hi: सब मेन्यू टू प्री-सलेक्ट

en: Menu entry to pre-select
hi: मेन्यू एन्ट्री टू प्री-सलेक्ट

en: Could not write to %1
hi:  %1 पर लिख नहीं सका

en: Spell Checking
hi: वर्तनी की जांच

en: Spell checking Options
hi: वर्तनी जाँच के लिए विकल्प

en: Show hidden entries
hi: छुपी प्रविष्टियाँ दिखाएँ

en:  [Hidden]
hi: (छुपा)

en: New Submenu
hi: नया सब-मेन्यू

en: Submenu name:
hi: सब-मेन्यू नामः

en: New Item
hi: नई वस्तु

en: Item name:
hi: वस्तु का नामः

en: All submenus of '%1' will be removed. Do you want to continue?
hi: '%1' के सभी सबमेन्यू मिटा दिए जाएंगे. क्या आप जारी रखना चाहते हैं?

en: Menu changes could not be saved because of the following problem:
hi: निम्न कारणों की वजह से मेन्यू परिवर्तनों को सहेजा नहीं जा सकता:
