kmenuedit - en to ja translation catalogue (43 entries)

en: &Name:
ja: 名前(&N):

en: &Description:
ja: 説明(&D):

en: &Comment:
ja: コメント(&C):

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the folder of the file to open
    %D - a list of folders
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
ja: コマンドには以下のプレースホルダを追加できます。プレースホルダはプログラムが実行されるときに実際の値に置き換えられます:
    %f - 単一ファイル名
    %F - ファイルのリスト (一度に複数のローカルファイルを開くことのできるアプリケーションで使用)
    %u - 単一 URL
    %U - URL のリスト
    %d - 開くファイルを含むフォルダ
    %D - フォルダのリスト
    %i - アイコン
    %m - ミニアイコン
    %c - キャプション

en: Enable &launch feedback
ja: 起動フィードバックを有効にする(&L)

en: Hidden entry
ja: 隠し項目

en: General
ja: 全般

en: &Work path:
ja: 作業パス(&W):

en: Run in term&inal
ja: ターミナルで実行する(&I)

en: Terminal &options:
ja: ターミナルオプション(&O):

en: &Run as a different user
ja: 別のユーザで実行する(&R)

en: &Username:
ja: ユーザ名(&U):

en: Current shortcut &key:
ja: 現在のショートカットキー(&K):

en: Advanced
ja: 詳細

en: &New Submenu...
ja: 新しいサブメニュー(&N)...

en: New &Item...
ja: 新しい項目(&I)...

en: New S&eparator
ja: 新しいセパレータ(&E)

en: Restore to System Menu
ja: システムの標準メニューに戻す

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: You have made changes to the menu.
    Do you want to save the changes or discard them?
ja: メニューは変更されました。
    変更を保存しますか？破棄しますか？

en: Save Menu Changes?
ja: メニューの変更を保存しますか？

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: KDE Menu Editor
ja: KDE メニューエディタ

en: KDE menu editor
ja: KDE メニューエディタ

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Previous Maintainer
ja: 以前のメンテナ

en: Original Author
ja: オリジナルの作者

en: Sub menu to pre-select
ja: あらかじめ選択するサブメニュー

en: Menu entry to pre-select
ja: あらかじめ選択するメニュー項目

en: Could not write to %1
ja: %1 に書き込めませんでした

en: Spell Checking
ja: スペルチェック

en: Spell checking Options
ja: スペルチェックのオプション

en: Show hidden entries
ja: 隠し項目を表示する

en:  [Hidden]
ja:  [非表示]

en: New Submenu
ja: 新しいサブメニュー

en: Submenu name:
ja: サブメニュー名:

en: New Item
ja: 新しい項目

en: Item name:
ja: 項目名:

en: All submenus of '%1' will be removed. Do you want to continue?
ja: “%1” のすべてのサブメニューが削除されます。続けますか？

en: Menu changes could not be saved because of the following problem:
ja: メニューの変更は、以下の問題で保存できませんでした:

en: Do you want to restore the system menu? Warning: This will remove all custom menus.
ja: システムの標準メニューに戻しますか？カスタム項目はすべて削除されます。
