kmenuedit - en to mk translation catalogue (43 entries)

en: &Name:
mk: &Име:

en: &Description:
mk: &Опис:

en: &Comment:
mk: &Коментар:

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the folder of the file to open
    %D - a list of folders
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
mk: По командата, може да имате неколку променливи кои ќе бидат заменети со вистинските вредности кога ќе биде пуштена програмата:
    %f - име на датотека
    %F - листа на датотеки; користете за апликации кои може да отворат повеќе локални датотеки одеднаш
    %u - единечен URL
    %U - листа на URL
    %d - папката на датотеката што треба да се отвори
    %D - листа на папки
    %i - иконата
    %m - мини иконата
    %c - насловот

en: Enable &launch feedback
mk: &Повратна информација за старт

en: Hidden entry
mk: Скриен елемент

en: General
mk: Општо

en: &Work path:
mk: &Работна патека:

en: Run in term&inal
mk: Изврши во терм&инал

en: Terminal &options:
mk: &Опции за терминалот

en: &Run as a different user
mk: Изв&рши како друг корисник

en: &Username:
mk: Корисничко &име:

en: Current shortcut &key:
mk: Тековна &кратенка:

en: Advanced
mk: Напредно

en: &New Submenu...
mk: &Ново подмени...

en: New &Item...
mk: Нов &елемент...

en: New S&eparator
mk: Нов &раздвојувач

en: Restore to System Menu
mk: Врати го системското мени

en: &Delete
mk: &Избриши

en: You have made changes to the menu.
    Do you want to save the changes or discard them?
mk: Направивте измени во менито.
    Дали сакате да ги зачувате измените или да ги отфрлите?

en: Save Menu Changes?
mk: Да зачувам измени во менито?

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
mk: &Датотека

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
mk: Ур&еди

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
mk: Главен алатник

en: KDE Menu Editor
mk: KDE Уредувач на мени

en: KDE menu editor
mk: KDE уредувач на мени

en: Maintainer
mk: Одржувач

en: Previous Maintainer
mk: Претходен одржувач

en: Original Author
mk: Оригинален автор

en: Sub menu to pre-select
mk: Подмени што ќе биде избрано при отворање

en: Menu entry to pre-select
mk: Елемент од мени што ќе биде избран при отворање

en: Could not write to %1
mk: Не може да се запише во %1

en: Spell Checking
mk: Проверка на правопис

en: Spell checking Options
mk: Опции за проверка на правопис

en: Show hidden entries
mk: Прикажи скриени елементи

en:  [Hidden]
mk:  [Скриен]

en: New Submenu
mk: Ново подмени

en: Submenu name:
mk: Име на подменито:

en: New Item
mk: Нов елемент

en: Item name:
mk: Име на елементот:

en: All submenus of '%1' will be removed. Do you want to continue?
mk: Сите подменија на „%1“ ќе бидат отстранети. Дали сакате да продолжите?

en: Menu changes could not be saved because of the following problem:
mk: Измените во менито не можеа да се зачуваат поради следниот проблем:

en: Do you want to restore the system menu? Warning: This will remove all custom menus.
mk: Дали сакате да го вратите назад системското мени? Внимание: ова ќе ги отстрани сите сопствени менија.
