kmenuedit - en to ro translation catalogue (64 entries)

en: &Name:
ro: De&numire:

en: &Generic name:
ro: Denumire &generică:

en: &Comment:
ro: &Comentariu:

[ctx: @label:textfield]
en: Environment variables:
ro: Variabile de mediu:

[ctx: @label:textfield]
en: Command-line arguments:
ro: Argumente în linie de comandă:

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the folder of the file to open
    %D - a list of folders
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
ro: După numele comenzii puteți folosi mai multe secvențe de litere ce vor fi înlocuite cu valorile lor actuale la execuția programului:
    %f - un singur nume de fișier
    %F - o listă de fișiere; utilizați-o pentru aplicații care deschid mai multe fișiere locale de-o dată
    %u - un singur URL
    %U - o listă de URL-uri
    %d - dosarul fișierului de deschis
    %D - o listă de dosare
    %i - pictograma
    %m - mini-pictograma
    %c - titlul

en: Enable &launch feedback
ro: Activează &notificarea pornirii

en: Only show when logged into a Plasma session
ro: Arată doar la autentificare într-o sesiune Plasma

en: Hidden entry
ro: Înregistrare ascunsă

en: &Work path:
ro: Calea de &lucru:

en: Run in term&inal
ro: Execută în term&inal

en: Terminal &options:
ro: &Opțiuni terminal:

en: &Run as a different user
ro: Execută ca alt &utilizator

en: &Username:
ro: Nume utili&zator:

en: Run using dedicated &graphics card
ro: Rulează folosind placa &grafică dedicată

en: Current shortcut &key:
ro: &Accelerator de tastatură:

en: Advanced
ro: Avansat

en: Launch %1
ro: Lansează %1

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
ro: Aceasta va ascunde complet bara meniului. O puteți arăta din nou tastând %1.

en: Hide menu bar
ro: Ascunde bara meniului

en: &New Submenu...
ro: Submeniu &nou...

en: New &Item...
ro: Ele&ment nou...

en: New S&eparator
ro: S&eparator nou

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Location
ro: Copiază amplasarea

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open Containing Folder
ro: Deschide d&osarul conținător

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
ro: Proprietăți

en: &New
ro: &Nou

en: &Sort
ro: &Sortare

en: &Sort Selection by Name
ro: &Sortează selecția după denumire

en: &Sort Selection by Description
ro: &Sortează selecția după descriere

en: &Sort All by Name
ro: &Sortează toate după denumire

en: &Sort All by Description
ro: &Sortează toate după descriere

en: Move &Up
ro: Mută mai s&us

en: Move &Down
ro: Mută mai j&os

en: Restore to System Menu
ro: Restabilește în meniul de sistem

en: Search...
ro: Căutare...

en: Search through the list of applications below
ro: Caută în lista de aplicații de mai jos

en: &Delete
ro: Ș&terge

en: You have made changes to the menu.
    Do you want to save the changes or discard them?
ro: Ați făcut modificări în meniu.
    Doriți să salvez modificările sau să le elimin?

en: Save Menu Changes?
ro: Salvare modificări meniu?

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (file_file_actions)
en: File Act&ions
ro: Acț&iuni fișier

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ro: &Editare

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

note: i18n: ectx: ToolBar (hamburgerBar)
en: Hamburger Menu Toolbar
ro: Bară de unelte cu meniu hamburgher

en: KDE Menu Editor
ro: Editor de meniuri KDE

en: KDE menu editor
ro: Editor de meniuri KDE

en: Maintainer
ro: Responsabil

en: Previous Maintainer
ro: Fostul responsabil

en: Original Author
ro: Autor original

en: Entry and/or menu to select, e.g. "org.kde.dolphin.desktop", "Utilties/org.kde.kwrite.desktop", "Education/Mathematics"
ro: Înregistrarea și/sau meniul de ales, cum ar fi „org.kde.dolphin.desktop”, „Utilitare/org.kde.kwrite.desktop”, „Educație/Matematică”

en: Could not write to %1
ro: Nu am putut scrie în %1

en: General options
ro: Opțiuni generale

en: Spell Checking
ro: Verificare ortografică

en: Spell checking Options
ro: Opțiuni verificare ortografică

en: Show hidden entries
ro: Afișează înregistrările ascunse

en:  [Hidden]
ro:  [Ascuns]

en: New Submenu
ro: Submeniu nou

en: Submenu name:
ro: Nume submeniu:

en: New Item
ro: Element nou

en: Item name:
ro: Nume element:

en: Menu changes could not be saved because of the following problem:
ro: Nu am putut salva modificările din meniuri datorită următoarei probleme:

en: Do you want to restore the system menu? Warning: This will remove all custom menus.
ro: Doriți să restabiliți meniul de sistem? Atenție: Veți elimina toate meniurile personalizate.

[ctx: @title:window]
en: Restore Menu System
ro: Restabilește sistemul de meniuri
