kmenuedit - en to sv translation catalogue (66 entries)

en: &Name:
sv: &Namn:

en: &Generic name:
sv: &Generellt namn:

en: &Comment:
sv: &Kommentar:

[ctx: @label:textfield]
en: Environment variables:
sv: Miljövariabler:

[ctx: @label:textfield]
en: Command-line arguments:
sv: Kommandoradsväljare:

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the folder of the file to open
    %D - a list of folders
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the caption
sv: Efter kommandot kan flera platsmarkörer läggas till, som kommer att ersättas med verkliga värden när programmet körs:
    %f - ett ensamt filnamn
    %F - en lista med filer, används för program som kan öppna flera lokala filer på en gång
    %u - en ensam webbadress
    %U - en lista med webbadresser
    %d - katalogen för filen som ska öppnas
    %D - en lista med kataloger
    %i - ikonen
    %m - mini-ikonen
    %c - rubriken

en: Enable &launch feedback
sv: Aktivera &gensvar vid programstart

en: Only show when logged into a Plasma session
sv: Visa bara när inloggad med en Plasma-session

en: Hidden entry
sv: Dolt alternativ

en: General
sv: Allmänt

en: &Work path:
sv: Arb&etskatalog:

en: Run in term&inal
sv: Kör i term&inal

en: Terminal &options:
sv: Terminalinst&ällningar:

en: &Run as a different user
sv: Kör som en annan använ&dare

en: &Username:
sv: An&vändarnamn:

en: Run using dedicated &graphics card
sv: Kör med dedicerat &grafikkort

en: Current shortcut &key:
sv: Ak&tuell snabbtangent:

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Launch %1
sv: Starta %1

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
sv: Det här döljer menyraden fullständigt. Du kan visa den igen genom att skriva %1.

en: Hide menu bar
sv: Dölj menyrad

en: &New Submenu...
sv: Ny &undermeny...

en: New &Item...
sv: Ny &post...

en: New S&eparator
sv: &Ny avskiljare

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Location
sv: Kopiera plats

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open Containing Folder
sv: Ö&ppna katalog med innehåll

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
sv: Egenskaper

en: &New
sv: &Ny

en: &Sort
sv: &Sortera

en: &Sort Selection by Name
sv: &Sortera markering enligt namn

en: &Sort Selection by Description
sv: &Sortera markering enligt beskrivning

en: &Sort All by Name
sv: &Sortera alla enligt namn

en: &Sort All by Description
sv: &Sortera alla enligt beskrivning

en: Move &Up
sv: Flytta &upp

en: Move &Down
sv: Flytta &ner

en: Restore to System Menu
sv: Återställ till systemmeny

en: Search...
sv: Sök...

en: Search through the list of applications below
sv: Sök igenom listan med program nedan

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: You have made changes to the menu.
    Do you want to save the changes or discard them?
sv: Du har gjort ändringar i menyn.
    Vill du spara ändringarna eller kasta dem?

en: Save Menu Changes?
sv: Spara menyändringar?

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (file_file_actions)
en: File Act&ions
sv: F&ilåtgärder

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (hamburgerBar)
en: Hamburger Menu Toolbar
sv: Hamburgarmenyverktygsrad

en: KDE Menu Editor
sv: KDE:s menyeditor

en: KDE menu editor
sv: KDE:s menyeditor

en: (C) 2000-2003, Waldo Bastian, Raffaele Sandrini, Matthias Elter
sv: © 2000-2003, Waldo Bastian, Raffaele Sandrini, Matthias Elter

en: Maintainer
sv: Utvecklare

en: Previous Maintainer
sv: Tidigare utvecklare

en: Original Author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Entry and/or menu to select, e.g. "org.kde.dolphin.desktop", "Utilties/org.kde.kwrite.desktop", "Education/Mathematics"
sv: Alternativ och/eller meny att välja, t.ex. "org.kde.dolphin.desktop", "Verktyg/org.kde.kwrite.desktop", "Utbildning/Matematik"

en: Could not write to %1
sv: Kunde inte skriva till %1

en: General options
sv: Allmänna alternativ

en: Spell Checking
sv: Stavningskontroll

en: Spell checking Options
sv: Alternativ för stavningskontroll

en: Show hidden entries
sv: Visa dolda alternativ

en:  [Hidden]
sv:  [Dold]

en: New Submenu
sv: Ny undermeny

en: Submenu name:
sv: Undermenys namn:

en: New Item
sv: Ny post

en: Item name:
sv: Postnamn:

en: Menu changes could not be saved because of the following problem:
sv: Menyändringar kunde inte sparas på grund av följande problem:

en: Do you want to restore the system menu? Warning: This will remove all custom menus.
sv: Vill du återställa systemmenyn? Varning: Detta tar bort alla egna menyer.

[ctx: @title:window]
en: Restore Menu System
sv: Återställ menysystem
