kmines - en to ar translation catalogue (34 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
ar: العرض:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
ar: الارتفاع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
ar: الألغام:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
ar: استخدم علامة  '؟'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
ar: اسمح بتصفير الألغام ك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
ar: عطل النتيجة عند التصفير

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
ar: استكشف بالزر الأيسر على خلايا الأرقام

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
ar: إذا كان سوف يستخدم علامة "غير أكيد".

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
ar: النقر بزر الفأرة الأيسر على خلية رقمية سيكون له نفس تأثير النقر الأوسط.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
ar: عرض حقل اللعب.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
ar: ارتفاع حقل اللعب.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
ar: عدد الألغام في حقل اللعب.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات العام

en: KMines
ar: الألغام ك

en: KMines is a classic minesweeper game
ar: لعبة الألغام ك  لعبة مسح ألغام كلاسيكية

en: Original author
ar: المؤلف الأصلي

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
ar: إعادة تحليل الشفرة و دعم SVG . المشرف الحالي

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
ar: إعادة الكتابة لاستعمال إطار العمل QGraphicsView . المشرف الحالي

en: Smiley pixmaps
ar: رسوم الإبتسامات

en: Solver/Adviser
ar: الناصح/الحالّ

en: Magic reveal mode
ar: نمط الكشف السحري

en: Mines: 0/0
ar: الألغام: 0/0

en: Time: 00:00
ar: الوقت: 00:00

en: Custom
ar: مخصص

en: Mines: %1/%2
ar: الألغام: %1/%2

en: Reset?
ar: أأصفّر؟

en: Reset the Game?
ar: أأصفر اللعبة؟

en: Time: %1
ar: الوقت: %1

en: General
ar: عام

en: Theme
ar: السمة

en: Custom Game
ar: لعبة مخصصة

en: Game is paused.
ar: اللعبة متوقفة مؤقتا

en: Congratulations! You have won!
ar: تهانينا! لقد فزت!

en: You have lost.
ar: لقد خسرت.
