kmines - en to bs translation catalogue (30 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
bs: Širina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
bs: Visina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
bs: Mine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
bs: Koristite '?' oznake

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
bs: Može li se koristiti marker „nesigurno“.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
bs: Širina igračkog polja.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
bs: Visina igračkog polja.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
bs: Broj mina u igračkom polju.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

en: KMines is a classic minesweeper game
bs: K‑mine je klasična igra minolovca

en: Original author
bs: Originalni autor

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
bs: Sređivanje koda i podrška za SVG, trenutni održavalac

en: Dmitry Suzdalev
bs: Dimitrij Suzdalev

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
bs: Pisanje iznova na radni okvir QGraphicsView, trenutni održavalac

en: Smiley pixmaps
bs: Slika smajlija

en: Mikhail Kourinny
bs: Mihail Kurinoj

en: Solver/Adviser
bs: Rješenja/Objašnjenja

en: Magic reveal mode
bs: Način čarobnog otkrivanja

en: Port to use KGameRenderer
bs: Ulaz za korištenje KGameRenderer

en: Mines: 0/0
bs: Mine: 0/0

en: Time: 00:00
bs: Vrijeme: 00:00

en: Custom
bs: Vlastiti

en: Mines: %1/%2
bs: Mine: %1/%2

en: Time: %1
bs: Vrijeme: %1

en: General
bs: Opšte

en: Theme
bs: Tema

en: Custom Game
bs: Vlastita igra

en: Game is paused.
bs: Igra je pauzirana.

en: Congratulations! You have won!
bs: Čestitamo! Pobijedili ste!

en: You have lost.
bs: Izgubili ste.
