kmines - en to cs translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
cs: Šířka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
cs: Výška:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
cs: Miny:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
cs: Používat značky '?'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
cs: Povolit restart KMines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
cs: Vypnout při restartu skóre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Place flag when mouse button is:
cs: Vložit vlajku pokud je tlačítko myši:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PlaceFlagOn)
en: Released
cs: Uvolněno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PlaceFlagOn)
en: Pressed
cs: Stisknuto

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
cs: Jestli se smí používat značka "nejistého" území.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
cs: Šířka hracího pole.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
cs: Výška hracího pole.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
cs: Počet min v hracím poli.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

en: KMines is a classic minesweeper game
cs: KMines je klasická hra s minami

en: Original author
cs: Původní autor

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
cs: Přepis kódu a podpora pro SVG. Aktuální správce

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
cs: Přepis do frameworku QGraphicsView. Současný správce

en: Smiley pixmaps
cs: Obrázky smajlíků

en: Solver/Adviser
cs: Řešitel/rádce

en: Magic reveal mode
cs: Režim magického odkrytí

en: Port to use KGameRenderer
cs: Port použití KGameRendereru

en: Mines: 0/0
cs: Miny: 0/0

en: Time: 00:00
cs: Čas: 00:00

en: Custom
cs: Vlastní

en: Mines: %1/%2
cs: Miny: %1/%2

en: Reset the Game?
cs: Restartovat hru?

[ctx: @action;button]
en: Reset
cs: Obnovit

en: Time: %1
cs: Čas: %1

[ctx: @title:tab]
en: General
cs: Obecné

[ctx: @title:tab]
en: Theme
cs: Motiv

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
cs: Vlastní hra

en: Game is paused.
cs: Hra je pozastavena.

en: Congratulations! You have won!
cs: Gratuluji! Vyhráli jste!

en: You have lost.
cs: Prohráli jste.
