kmines - en to eo translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
eo: Larĝo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
eo: Alto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
eo: Minoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
eo: Uzi '?' signojn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
eo: Permesi restarigon de KMines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
eo: Malebligi poentaron je restarigo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
eo: Esplori per maldekstra klako al nombroĉeloj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Place flag when mouse button is:
eo: Meti flagon kiam musbutono estas:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PlaceFlagOn)
en: Released
eo: Malpremata

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PlaceFlagOn)
en: Pressed
eo: Premata

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
eo: Ĉu la "unsure"-signo estu allasebla.

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
eo: Maldekstra klako al nombroĉelo havos saman efikon kiel mezklako.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
eo: La larĝo de la ludkampo.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
eo: La alto de la ludkampo.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
eo: La nombro da minoj sur la ludkampo.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
eo: Ĉefa ilobreto

en: KMines is a classic minesweeper game
eo: KMines estas klasika minserĉa ludo

en: Original author
eo: Origina aŭtoro

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
eo: Refarado de kodo kaj SVG subteno. Aktuala fleganto.

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
eo: Reskribis por uzi la QGraphicsView programaron. Aktuala fleganto.

en: Smiley pixmaps
eo: Riduleto-grafikoj

en: Solver/Adviser
eo: Solvilo/Konsililo

en: Magic reveal mode
eo: Magia malkovra moduso

en: Port to use KGameRenderer
eo: Portado por uzi KGameRenderer

en: Mines: 0/0
eo: Minoj: 0/0

en: Time: 00:00
eo: Tempo: 00:00

en: Custom
eo: Propra

en: Mines: %1/%2
eo: Minoj: %1/%2

en: Time: %1
eo: Tempo: %1

[ctx: @title:tab]
en: General
eo: Ĝenerala

[ctx: @title:tab]
en: Theme
eo: Etoso

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
eo: Propra Ludo

en: Game is paused.
eo: Ludo estas paŭzita.

en: Congratulations! You have won!
eo: Gratulojn! Vi venkis!

en: You have lost.
eo: Vi perdis.
