kmines - en to es translation catalogue (34 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
es: Anchura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
es: Altura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
es: Minas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
es: Utilizar marcas «?»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
es: Permitir reinicio de KMines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
es: Desactivar la puntuación al reiniciar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
es: Explorar con clic izquierdo en las celdas con número

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
es: Indica si se debe utilizar el marcador de «dudoso».

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
es: Un clic izquierdo en una celda con número tendrá el mismo efecto que un clic central.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
es: Ancho del tablero.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
es: Alto del tablero.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
es: Número de minas en el tablero.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
es: Barra de herramientas principal

en: KMines is a classic minesweeper game
es: KMines es un juego clásico de buscaminas

en: (c) 1996-2005, Nicolas Hadacek
    (c) 2001, Mikhail Kourinny
    (c) 2006-2007, Mauricio Piacentini
    (c) 2007, Dmitry Suzdalev
es: © 1996-2005, Nicolas Hadacek
    © 2001, Mikhail Kourinny
    © 2006-2007, Mauricio Piacentini
    © 2007, Dmitry Suzdalev

en: Original author
es: Autor original

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
es: Reajuste del código y soporte SVG. Responsable actual

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
es: Reescritura para utilizar la infraestructura QGraphicsView. Responsable actual

en: Smiley pixmaps
es: Imágenes de emoticonos

en: Solver/Adviser
es: Resolvedor/Consejero

en: Magic reveal mode
es: Modo de revelado mágico

en: Port to use KGameRenderer
es: Puerto para usar KGameRenderer

en: Mines: 0/0
es: Minas: 0/0

en: Time: 00:00
es: Tiempo: 00:00

en: Custom
es: Personalizar

en: Mines: %1/%2
es: Minas: %1/%2

en: Reset?
es: ¿Reiniciar?

en: Reset the Game?
es: ¿Reiniciar el juego?

en: Time: %1
es: Tiempo: %1

en: Theme
es: Tema

en: Custom Game
es: Personalizar partida

en: Game is paused.
es: Partida detenida.

en: Congratulations! You have won!
es: ¡Enhorabuena! ¡Ha ganado!

en: You have lost.
es: Ha perdido.
