kmines - en to fi translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
fi: Leveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
fi: Korkeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
fi: Miinoja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
fi: Merkitse epävarmat (”?”)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
fi: Salli KMinesin nollaaminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
fi: Älä pisteytä aloitettaessa peli alusta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
fi: Tutki numerosoluja hiiren vasemmalla painikkeella

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
fi: Käytetäänkö ”epävarma”-merkintää.

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
fi: Numerosolun napsautus hiiren vasemmalla painikkeella tekee saman kuin keskipainike.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
fi: Pelialueen leveys.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
fi: Pelialueen korkeus.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
fi: Pelialueen miinojen määrä.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: KMines is a classic minesweeper game
fi: KMines on perinteinen miinanraivauspeli

en: (c) 1996-2005, Nicolas Hadacek
    (c) 2001, Mikhail Kourinny
    (c) 2006-2007, Mauricio Piacentini
    (c) 2007, Dmitry Suzdalev
fi: © 1996–2005 Nicolas Hadacek
    © 2001 Mikhail Kourinny
    © 2006–2007 Mauricio Piacentini
    © 2007 Dmitry Suzdalev

en: Original author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
fi: Koodin uudelleenjärjestely ja SVG-tuki. Nykyinen ylläpitäjä.

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
fi: Sovitettu QGraphicsView-kehykseen. Nykyinen ylläpitäjä.

en: Smiley pixmaps
fi: Hymiöiden kuvat

en: Solver/Adviser
fi: Ratkaisija ja neuvoja

en: Magic reveal mode
fi: Automaattipaljastustila

en: Port to use KGameRenderer
fi: Siirros use KGameRendereriin

en: Mines: 0/0
fi: Miinat: 0/0

en: Time: 00:00
fi: Aika: 00.00

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Mines: %1/%2
fi: Miinoja: %1/%2

en: Reset?
fi: Uudelleen?

en: Reset the Game?
fi: Aloitetaanko peli alusta?

en: Time: %1
fi: Aika: %1

en: General
fi: Yleiset

en: Theme
fi: Teema

en: Custom Game
fi: Mukautettu peli

en: Game is paused.
fi: Peli on pysäytetty

en: Congratulations! You have won!
fi: Onnittelut! Voitit pelin!

en: You have lost.
fi: Hävisit.
