kmines - en to fr translation catalogue (34 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
fr: Largeur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
fr: Hauteur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
fr: Mines :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
fr: Utiliser les marqueurs « ? »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
fr: Autoriser la réinitialisation de KMines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
fr: Désactiver le score lors de la réinitialisation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
fr: Explorer avec le clic gauche les cellules avec un chiffre

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
fr: Autoriser ou non l'usage du marqueur « incertain ».

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
fr: Un clic gauche sur une cellule avec un nombre aura le même effet qu'un clic central.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
fr: La largeur de l'aire de jeu.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
fr: La hauteur de l'aire de jeu.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
fr: Le nombre de mines dans l'aire de jeu.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

en: KMines is a classic minesweeper game
fr: KMines est un jeu classique de démineur

en: Original author
fr: Auteur originel

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
fr: Ré-écriture du code et prise en charge « SVG ». Mainteneur actuel

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
fr: Ré-écriture pour utiliser l'environnement de développement « QGraphicsView ». Mainteneur actuel

en: Smiley pixmaps
fr: Pixmaps d'émoticône

en: Solver/Adviser
fr: Résolveur / Conseiller

en: Magic reveal mode
fr: Mode magique de révélation

en: Port to use KGameRenderer
fr: Portage pour utiliser « KGameRenderer »

en: Mines: 0/0
fr: Mines : 0 / 0

en: Time: 00:00
fr: Temps : 00 : 00

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Mines: %1/%2
fr: Mines : %1 / %2

en: Reset?
fr: Réinitialiser ?

en: Reset the Game?
fr: Réinitialiser la partie ?

en: Time: %1
fr: Temps : %1

en: General
fr: Général

en: Theme
fr: Thème

en: Custom Game
fr: Jeu personnalisé

en: Game is paused.
fr: Partie mise en pause.

en: Congratulations! You have won!
fr: Félicitations ! Vous avez gagné !

en: You have lost.
fr: Vous avez perdu.
