kmines - en to gl translation catalogue (36 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
gl: Anchura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
gl: Alto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
gl: Minas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
gl: Usar sinais «?».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
gl: Permitir o restablecemento de KMines.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
gl: Desactivar a puntuación ao restablecer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
gl: Explorar co clic esquerdo en celas de número.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Place flag when mouse button is:
gl: Colocar unha bandeira cando o botón do rato se:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PlaceFlagOn)
en: Released
gl: Solta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PlaceFlagOn)
en: Pressed
gl: Preme

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
gl: Indica se pode usar o marcador de «incerto».

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
gl: Un clic esquerdo nunha cela de número terá o mesmo efecto que un clic central.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
gl: A anchura do taboleiro de xogo.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
gl: O alto do taboleiro de xogo.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
gl: O número de minas no taboleiro de xogo.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
gl: Barra de ferramentas principal

en: KMines is a classic minesweeper game
gl: KMines é o xogo clásico do busca-minas

en: (c) 1996-2005, Nicolas Hadacek
    (c) 2001, Mikhail Kourinny
    (c) 2006-2007, Mauricio Piacentini
    (c) 2007, Dmitry Suzdalev
gl: © 1996-2005 Nicolas Hadacek
    © 2001 Mikhail Kourinny
    © 2006-2007 Mauricio Piacentini
    © 2007 Dmitry Suzdalev

en: Original author
gl: Autoría orixinal.

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
gl: Revisión do código e compatibilidade con SVG. Mantemento actual.

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
gl: Adaptación para usar a infraestrutura QGraphicsView. Mantemento actual.

en: Smiley pixmaps
gl: Imaxes de sorrisos

en: Solver/Adviser
gl: Reparador / Conselleiro

en: Magic reveal mode
gl: Modo de revelado máxico

en: Port to use KGameRenderer
gl: Portaxe para usar o KGameRenderer

en: Mines: 0/0
gl: Minas: 0/0

en: Time: 00:00
gl: Tempo: 00:00

en: Custom
gl: Personalizada

en: Mines: %1/%2
gl: Minas: %1/%2

en: Time: %1
gl: Tempo: %1

[ctx: @title:tab]
en: General
gl: Xeral

[ctx: @title:tab]
en: Theme
gl: Tema

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
gl: Partida personalizada

en: Game is paused.
gl: A partida está en pausa.

en: Congratulations! You have won!
gl: Parabéns! Gañaches!

en: You have lost.
gl: Perdiches.
