kmines - en to he translation catalogue (45 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
he: רוחב:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
he: גובה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
he: מוקשים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
he: להשתמש בסימוני ‚?’

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
he: לאפשר את איפוס KMines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
he: השבתת הניקוד בעת איפוס

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
he: אפשר לחקור עם מקש שמאלי על תאי מספרים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Place flag when mouse button is:
he: להציג דגל כשסמן העכבר:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PlaceFlagOn)
en: Released
he: משוחרר

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PlaceFlagOn)
en: Pressed
he: נלחץ

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
he: האם לאפשר שימוש בסימון „ספק”.

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
he: ללחיצה שמאלית על תא עם מספר תהיה אותה השפעה כמו לחיצה אמצעית.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
he: רוחב שטח המשחק.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
he: גובה שטח המשחק.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
he: מספר המוקשים בשטח המשחק.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
he: סרגל כלים ראשי

en: KMines is a classic minesweeper game
he: KMines הוא משחק שולה מוקשים קלסי

en: (c) 1996-2005, Nicolas Hadacek
    (c) 2001, Mikhail Kourinny
    (c) 2006-2007, Mauricio Piacentini
    (c) 2007, Dmitry Suzdalev
he: (c) 1996‏-2005, ניקולס הדייסק
    (c) 2001, מיכאיל קוריני
    (c) 2006‏-2007, מאוריציו פיאצנטיני
    (c) 2007, דמיטרי סוזדלב

en: Nicolas Hadacek
he: ניקולס הדייסק

en: Original author
he: היוצר המקורי

en: Mauricio Piacentini
he: מאוריציו פיאצנטיני

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
he: שכתוב קוד ותמיכה ב־SVG. מתחזק נוכחי

en: Dmitry Suzdalev
he: דמיטרי סוזדלב

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
he: שכתוב לשימוש בתשתית QGraphicsView. מתחזק נוכחי

en: Andreas Zehender
he: אנדראס זהדנר

en: Smiley pixmaps
he: תמונות הסמיילים

en: Mikhail Kourinny
he: מיכאיל קוריני

en: Solver/Adviser
he: פותר/יועץ

en: Thomas Capricelli
he: תומס קפריצ׳לי

en: Magic reveal mode
he: מצב חשיפה קסומה

en: Brian Croom
he: בריאן קרום

en: Port to use KGameRenderer
he: הסבה לשימוש ב־KGameRenderer

en: Mines: 0/0
he: מוקשים: 0/0

en: Time: 00:00
he: זמן: 00:00

en: Custom
he: מותאם אישית

en: Mines: %1/%2
he: מוקשים: %1/%2

en: Reset the Game?
he: לאפס את המשחק?

[ctx: @action;button]
en: Reset
he: איפוס

en: Time: %1
he: זמן: %1

[ctx: @title:tab]
en: General
he: כללי

[ctx: @title:tab]
en: Theme
he: ערכת עיצוב

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
he: משחק מותאם אישית

en: Game is paused.
he: המשחק מושהה.

en: Congratulations! You have won!
he: מזל טוב! זכית!

en: You have lost.
he: הפסדת.
