kmines - en to hi translation catalogue (28 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
hi: चौडाईः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
hi: ऊँचाईः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
hi: बम:

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
hi: खेल क्षेत्र की चौड़ाई.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
hi: खेल क्षेत्र की ऊँचाई.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
hi: खेल के मैदान में बमों की संख्या.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

en: KMines
hi: के-माइन्स

en: KMines is a classic minesweeper game
hi: के-माइन एक क्लासिक सुरंगों (धरती के भीतर छुपे बमों) को साफ करने वाला खेल है.

en: Nicolas Hadacek
hi: निकोलस हेदाक

en: Original author
hi: मूल लेखक

en: Mauricio Piacentini
hi: मारिसियो पियासेन्टिनी

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
hi: कोड रीफैक्टरिंग तथा एसवीजी समर्थन. वर्तमान मेंटेनर

en: Dmitry Suzdalev
hi: दमित्रि सुज्दालेव

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
hi: क्यूग्राफ़िक्सव्यू फ्रेमवर्क प्रयोग करने के लिए फिर से लिखा. वर्तमान मेंटेनर

en: Andreas Zehender
hi: आंद्रेयास जेहेन्दर

en: Smiley pixmaps
hi: स्माइली पिक्समेप्स

en: Mikhail Kourinny
hi: मिखाइल कुरिन्नि

en: Solver/Adviser
hi: हल करने वाला/सलाहकार

en: Thomas Capricelli
hi: थॉमस कैप्रिसेली

en: Magic reveal mode
hi: मैजिक रिवील मोड

en: Mines: 0/0
hi: बम: 0/0

en: Time: 00:00
hi: समय: 00:00

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Time: %1
hi: समय: %1

en: Theme
hi: प्रसंग

en: Custom Game
hi: मनपसंद खेल

en: You have lost.
hi: आप हार गए.
