kmines - en to hne translation catalogue (33 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
hne: चौडाईः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
hne: ऊँचाईः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
hne: बम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
hne: '?' चिनहा उपयोग करव

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
hne: का "अनिस्चित" चिनहा उपयोग करे जा सकथे.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
hne: खेल छेत्र के चौड़ाई.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
hne: खेल छेत्र के ऊँचाई.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
hne: खेल के मैदान मं बमों के संख्या.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

en: KMines
hne: के-माइन्स

en: KMines is a classic minesweeper game
hne: के-माइन एक क्लासिक सुरंग (धरती के भीतर लुकाय बम) ल साफ करइया खेल हे.

en: Nicolas Hadacek
hne: निकोलस हेदाक

en: Original author
hne: मूल लेखक

en: Mauricio Piacentini
hne: मारिसियो पियासेन्टिनी

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
hne: कोड रीफैक्टरिंग अउ एसवीजी समर्थन. अभी हाल के मेंटेनर

en: Dmitry Suzdalev
hne: दमित्रि सुज्दालेव

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
hne: क्यूग्राफिक्सव्यू फ्रेमवर्क परयोग करे बर फिर से लिखिस. अभी हाल के मेंटेनर

en: Andreas Zehender
hne: आंद्रेयास जेहेन्दर

en: Smiley pixmaps
hne: स्माइली पिक्समेप्स

en: Mikhail Kourinny
hne: मिखाइल कुरिन्नि

en: Solver/Adviser
hne: हल करइया/सलाहकार

en: Thomas Capricelli
hne: थामस कैप्रिसेली

en: Magic reveal mode
hne: मैजिक रिवील मोड

en: Mines: 0/0
hne: बम: 0/0

en: Time: 00:00
hne: समय: 00:00

en: Custom
hne: मनमाफिक

en: Mines: %1/%2
hne: बम: %1/%2

en: Time: %1
hne: समय: %1

en: General
hne: सामान्य

en: Theme
hne: प्रसंग

en: Custom Game
hne: मनमाफिक खेल

en: Game is paused.
hne: खेल ठहरे हे

en: You have lost.
hne: आप हार गए.
