KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
hu: Szélesség:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
hu: Magasság:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
hu: Aknák:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
hu: „?” jelek használható

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
hu: KMines visszaállításának engedélyezése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
hu: Pontozás kikapcsolása visszaállításkor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
hu: Felfedezés számcellákra bal kattintással

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
hu: Ezzel lehet a „bizonytalan” jelzők használatát engedélyezni.

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
hu: A bal kattintás hatása egy számcellára ugyanaz lesz, mint a középső kattintásé.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
hu: A játéktér szélessége.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
hu: A játéktér magassága.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
hu: Az aknák száma a játéktéren.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Alap eszköztár

en: KMines is a classic minesweeper game
hu: A KMines a jól ismert aknakereső játék egy változata

en: (c) 1996-2005, Nicolas Hadacek
    (c) 2001, Mikhail Kourinny
    (c) 2006-2007, Mauricio Piacentini
    (c) 2007, Dmitry Suzdalev
hu: (c) Nicolas Hadacek, 1996-2005.
    (c) Mikhail Kourinny, 2001.
    (c) Mauricio Piacentini, 2006-2007.
    (c) Dmitry Suzdalev, 2007.

en: Original author
hu: Eredeti szerző

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
hu: A kód átalakítása és SVG-támogatás. Jelenlegi karbantartó.

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
hu: Átirat a QGraphicsView keretrendszerre. Jelenlegi karbantartó.

en: Smiley pixmaps
hu: Smiley-képek

en: Solver/Adviser
hu: Megoldó/súgó

en: Magic reveal mode
hu: Automatikus felfedési mód

en: Port to use KGameRenderer
hu: Átírva a KGameRenderer használatára

en: Mines: 0/0
hu: Aknák: 0/0

en: Time: 00:00
hu: Idő: 00:00

en: Custom
hu: Egyedi

en: Mines: %1/%2
hu: Aknák: %1/%2

en: Reset?
hu: Visszaállítás?

en: Reset the Game?
hu: Visszaállítja a játékot?

en: Time: %1
hu: Idő: %1

en: General
hu: Általános

en: Theme
hu: Téma

en: Custom Game
hu: Egyedi játék

en: Game is paused.
hu: A játék szünetel.

en: Congratulations! You have won!
hu: Gratulálunk! Ön nyert!

en: You have lost.
hu: Ön vesztett!
