kmines - en to id translation catalogue (30 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
id: Lebar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
id: Tinggi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
id: Ranjau:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
id: Gunakan tanda tanya '?'

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
id: Apakah iya atau tidak, penanda "tak yakin" kemungkinan digunakan.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
id: Lebar pada bidang bermain.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
id: Tingginya bidang permainan.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
id: Jumlah ranjau pada bidang permainan

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

en: KMines is a classic minesweeper game
id: KMines adalah sebuah permainan minesweeper klasik

en: Original author
id: Penulis asli

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
id: Refaktoring kode dan dukungan SVG. Pemelihara saat ini

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
id: Tulis ulang untuk menggunakan kerangka kerja QGraphicsView. Pemelihara saat ini

en: Smiley pixmaps
id: Pixmaps senyum

en: Solver/Adviser
id: Pemecah solusi/Penasihat

en: Magic reveal mode
id: Mode pengungkapan sulap

en: Port to use KGameRenderer
id: Port untuk menggunakan KGameRenderer

en: Mines: 0/0
id: Ranjau: 0/0

en: Time: 00:00
id: Waktu: 00:00

en: Custom
id: Kustom

en: Mines: %1/%2
id: Ranjau: %1/%2

en: Reset?
id: Set Ulang

en: Reset the Game?
id: Set Ulang Permainan?

en: Time: %1
id: Waktu: %1

en: General
id: Umum

en: Theme
id: Tema

en: Custom Game
id: Kustom Permainan

en: Game is paused.
id: Permainan dijeda.

en: Congratulations! You have won!
id: Selamat! Kamu menang!

en: You have lost.
id: Kamu kalah.
