kmines - en to is translation catalogue (34 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
is: Breidd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
is: Hæð:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
is: Sprengjur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
is: Virkja '?' merkið

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
is: Leyfa endurstillingu KMines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
is: Gera stig óvirk við núllstillingu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
is: Kanna með vinstrismell á talnareiti

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
is: Hvort nota má "óviss" flaggið.

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
is: Vinstrismellur á talnareiti hefur sömu áhrif og að miðjusmella.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
is: Breidd vallar.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
is: Hæð vallar.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
is: Fjöldi sprengja á vellinum.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
is: Aðaltækjaslá

en: KMines is a classic minesweeper game
is: KMines er hefðbundinn sprengjuleitarleikur

en: Original author
is: Upprunalegur höfundur

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
is: Endurskipulagning kóða og SVG stuðningur. Núverandi umsjónarmaður

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
is: Endurritun til að nota QGraphicsView kerfið. Núverandi umsjónarmaður

en: Smiley pixmaps
is: Broskalla-myndir

en: Solver/Adviser
is: Leysari/tillögur

en: Magic reveal mode
is: Sýna sprengjur sjálfvirkt

en: Port to use KGameRenderer
is: Aðlögun að KGameRenderer

en: Mines: 0/0
is: Sprengjur: 0/0

en: Time: 00:00
is: Tími: 00:00

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Mines: %1/%2
is: Sprengjur: %1/%2

en: Reset?
is: Núllstilla?

en: Reset the Game?
is: Endurstilla leikinn?

en: Time: %1
is: Tími: %1

en: General
is: Almennt

en: Theme
is: Þema

en: Custom Game
is: Sérsniðinn leikur

en: Game is paused.
is: Leikurinn er í bið.

en: Congratulations! You have won!
is: Til hamingju! Þú sigraðir!

en: You have lost.
is: Þú tapaðir.
