kmines - en to it translation catalogue (34 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
it: Larghezza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
it: Altezza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
it: Mine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
it: Usa il segno «?»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
it: Permetti la reimpostazione di KMines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
it: Disabilita il punteggio alla reimpostazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
it: Esplora con un clic sinistro sui numeri delle celle

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
it: Se è possibile utilizzare il segno «incerto».

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
it: Un clic sinistro sui numeri delle celle avrà lo stesso effetto di un clic centrale.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
it: La larghezza del campo di gioco.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
it: L'altezza del campo di gioco.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
it: Il numero di mine disseminate nel campo di gioco.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

en: KMines is a classic minesweeper game
it: KMines è un classico gioco di bonifica mine

en: Original author
it: Autore originale

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
it: Rifattorizzazione del codice e supporto a SVG. Responsabile attuale

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
it: Riscrittura per l'utilizzo del framework QGraphicsView. Responsabile attuale

en: Smiley pixmaps
it: Immagini sorridenti

en: Solver/Adviser
it: Solutore/consigliere

en: Magic reveal mode
it: Modalità rivelazione automatica

en: Port to use KGameRenderer
it: Modifiche per utilizzare KGameRenderer

en: Mines: 0/0
it: Mine: 0/0

en: Time: 00:00
it: Tempo: 00:00

en: Custom
it: Personalizzato

en: Mines: %1/%2
it: Mine: %1/%2

en: Reset?
it: Reimposto?

en: Reset the Game?
it: Reimposto la partita?

en: Time: %1
it: Tempo: %1

en: General
it: Generale

en: Theme
it: Tema

en: Custom Game
it: Gioco personalizzato

en: Game is paused.
it: Gioco in pausa.

en: Congratulations! You have won!
it: Bravissimo! Hai vinto!

en: You have lost.
it: Hai perso.
