kmines - en to ja translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
ja: 幅:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
ja: 高さ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
ja: 地雷数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
ja: 不確実マーカー (?) を使う

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
ja: 不確実マーカーを使うかどうか

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
ja: プレイフィールドの幅

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
ja: プレイフィールドの高さ

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
ja: プレイフィールド中の地雷の数

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: KMines is a classic minesweeper game
ja: KMines は古典的なマインスイーパーゲームです

en: Original author
ja: オリジナルの作者

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
ja: コードのリファクタリングと SVG サポート、現在のメンテナ

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
ja: QGraphicsView フレームワークを使うように書き直し、現在のメンテナ

en: Smiley pixmaps
ja: スマイリーのピクスマップ

en: Solver/Adviser
ja: 解決請負/アドバイザー

en: Magic reveal mode
ja: マジックモード

en: Mines: 0/0
ja: 地雷数: 0/0

en: Time: 00:00
ja: タイム: 00:00

en: Custom
ja: カスタム

en: Mines: %1/%2
ja: 地雷数: %1/%2

en: Time: %1
ja: タイム: %1

en: General
ja: 全般

en: Theme
ja: テーマ

en: Custom Game
ja: カスタムゲーム

en: Game is paused.
ja: ゲームは一時停止中です。

en: Congratulations! You have won!
ja: おめでとうございます! あなたの勝ちです!

en: You have lost.
ja: あなたの負けです。
