kmines - en to nl translation catalogue (34 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
nl: Breedte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
nl: Hoogte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
nl: Mijnen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
nl: '?'-tekens gebruiken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
nl: Reset van KMines toestaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
nl: Score uitschakelen bij reset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
nl: Met linker klik op aantal cellen zoeken

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
nl: Of de vraagtekenmarkering mag worden gebruikt.

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
nl: Linker klik op een nummercel zal hetzelfde effect hebben als een middenklik.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
nl: De breedte van het speelveld.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
nl: De lengte van het speelveld.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
nl: Het aantal mijnen in het speelveld.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

en: KMines is a classic minesweeper game
nl: KMines is een klassiek mijnenvegerspel

en: Original author
nl: Oorspronkelijke auteur

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
nl: Refactorering van code en ondersteuning voor SVG. Huidige onderhouder

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
nl: Herschrijvingen voor het QGraphicsView-raamwerk. Huidige onderhouder

en: Smiley pixmaps
nl: Smiley-afbeeldingen

en: Solver/Adviser
nl: Oplosser/adviesgever

en: Magic reveal mode
nl: Automagisch onthullen

en: Port to use KGameRenderer
nl: Code geport om KGameRenderer te gebruiken

en: Mines: 0/0
nl: Mijnen: 0/0

en: Time: 00:00
nl: Tijd: 00:00

en: Custom
nl: Aangepast

en: Mines: %1/%2
nl: Mijnen: %1/%2

en: Reset?
nl: Resetten?

en: Reset the Game?
nl: Het spel resetten?

en: Time: %1
nl: Tijd: %1

en: General
nl: Algemeen

en: Theme
nl: Thema

en: Custom Game
nl: Aangepast spel

en: Game is paused.
nl: Spel gepauzeerd

en: Congratulations! You have won!
nl: Gefeliciteerd! U hebt gewonnen!

en: You have lost.
nl: U hebt verloren.
