kmines - en to nn translation catalogue (42 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
nn: Breidd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
nn: Høgd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
nn: Miner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
nn: Bruk spørjeteikn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
nn: Tillat nullstilling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
nn: Ikkje registrer tidsrekordar etter nullstilling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
nn: Utforsk med venstreklikk på talceller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Place flag when mouse button is:
nn: Plasser flagg når museknappen vert:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PlaceFlagOn)
en: Released
nn: Slept

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PlaceFlagOn)
en: Pressed
nn: Trykt inn

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
nn: Vel om ruter kan markerast som «usikre».

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
nn: Venstreklikking på ei talcelle vil ha same effekt som midtklikking.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
nn: Breidda på spelebrettet.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
nn: Høgda på spelebrettet.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
nn: Talet på miner i spelebrettet.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

en: KMines
nn: KMinesveipar

en: KMines is a classic minesweeper game
nn: Eit klassisk minesveiparspel

en: (c) 1996-2005, Nicolas Hadacek
    (c) 2001, Mikhail Kourinny
    (c) 2006-2007, Mauricio Piacentini
    (c) 2007, Dmitry Suzdalev
nn: © 1996–2005 Nicolas Hadacek
    © 2001 Mikhail Kourinny
    © 2006–2007 Mauricio Piacentini
    © 2007 Dmitry Suzdalev

en: Original author
nn: Opphavsperson

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
nn: Koderydding og SVG-støtte, samt noverande vedlikehaldar.

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
nn: Skreiv om spelet til å bruka QGraphicsView, samt noverande vedlikehaldar

en: Smiley pixmaps
nn: Fjesingbilete

en: Solver/Adviser
nn: Løysar/rådgjevar

en: Magic reveal mode
nn: Magisk avdekking

en: Port to use KGameRenderer
nn: Porting til KGameRenderer

en: Mines: 0/0
nn: Miner: 0/0

en: Time: 00:00
nn: Tid: 00:00

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Mines: %1/%2
nn: Miner: %1/%2

en: Reset or start a new game?
nn: Vil du nullstilla brettet eller prøva eit nytt?

[ctx: @title:window]
en: Game Over
nn: Spelet er slutt

[ctx: @action:button]
en: New Game
nn: Nytt spel

[ctx: @action:button]
en: Reset Game
nn: Nullstill brettet

en: Start a new game?
nn: Starta eit nytt spel?

en: Time: %1
nn: Tid: %1

[ctx: @title:tab]
en: General
nn: Generelt

[ctx: @title:tab]
en: Theme
nn: Tema

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
nn: Tilpassa spel

en: Game is paused.
nn: Spelet er pausa.

en: Congratulations! You have won!
nn: Gratulerer! Du vann!

en: You have lost.
nn: Du tapte.
