kmines - en to pl translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
pl: Szerokość:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
pl: Wysokość:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
pl: Miny:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
pl: Użyj znaków '?'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
pl: Zezwól na zerowanie KMin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
pl: Wyłącz wynik przy zerowaniu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
pl: Badaj naciskając lewym na komórki z liczbą

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
pl: Czy można używać znaku "wątpliwy".

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
pl: Naciśnięcie lewym na komórkę z liczbą da ten sam wynik co naciśnięcie środkowym.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
pl: Szerokość planszy.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
pl: Wysokość pola gry.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
pl: Liczba min na planszy.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pl: Główny pasek narzędzi

en: KMines
pl: Miny

en: KMines is a classic minesweeper game
pl: KMines to klasyczna wersja Sapera

en: Original author
pl: Autor pierwszej wersji

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
pl: Optymalizacja kodu i obsługa SVG. Aktualny opiekun

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
pl: Nowa wersja używająca QGraphicsView. Aktualny opiekun

en: Smiley pixmaps
pl: Obrazki Smiley

en: Solver/Adviser
pl: Rozwiązywacz/doradca

en: Magic reveal mode
pl: Tryb inteligentnego odsłaniania

en: Port to use KGameRenderer
pl: Port, który używa KGameRenderer

en: Mines: 0/0
pl: Miny: 0/0

en: Time: 00:00
pl: Czas: 00:00

en: Custom
pl: Własne

en: Mines: %1/%2
pl: Miny %1/%2

en: Reset?
pl: Wyzerować?

en: Reset the Game?
pl: Wyzerować grę?

en: Time: %1
pl: Czas: %1

en: General
pl: Ogólne

en: Theme
pl: Wystrój

en: Custom Game
pl: Gra użytkownika

en: Game is paused.
pl: Gra jest zatrzymana.

en: Congratulations! You have won!
pl: Gratulacje! Zwycięstwo!

en: You have lost.
pl: Przegrana.
