kmines - en to pt translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
pt: Largura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
pt: Altura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
pt: Minas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
pt: Usar as marcas '?'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
pt: Permitir o reinício do KMines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
pt: Desactivar a pontuação ao reiniciar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
pt: Explorar com o botão esquerdo nas células de números

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
pt: Permitir ou não a utilização do marcador "incerto".

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
pt: Se carregar com o botão esquerdo sobre uma célula de número terá o mesmo efeito que o botão do meio.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
pt: A largura do campo de jogo.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
pt: A altura do campo de jogo.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
pt: A quantidade de minas no campo de jogo.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

en: KMines
pt: Campo Minado

en: KMines is a classic minesweeper game
pt: O Campo Minado é o clássico jogo de busca de minas

en: Original author
pt: Autor original

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
pt: Organização do código e suporte para SVG. Manutenção actual

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
pt: Alteração para usar a plataforma do QGraphicsView. Manutenção actual

en: Smiley pixmaps
pt: Imagens da Cara Sorridente

en: Solver/Adviser
pt: Resolução/Conselhos

en: Magic reveal mode
pt: Modo de revelação mágica

en: Port to use KGameRenderer
pt: Modificações para usar o KGameRenderer

en: Mines: 0/0
pt: Minas: 0/0

en: Time: 00:00
pt: Tempo: 00:00

en: Custom
pt: Personalizado

en: Mines: %1/%2
pt: Minas: %1/%2

en: Reset?
pt: Reiniciar?

en: Reset the Game?
pt: Reiniciar o Jogo?

en: Time: %1
pt: Tempo: %1

en: General
pt: Geral

en: Theme
pt: Tema

en: Custom Game
pt: Jogo Personalizado

en: Game is paused.
pt: O jogo está em pausa.

en: Congratulations! You have won!
pt: Parabéns! Você ganhou!

en: You have lost.
pt: Você perdeu.
