kmines - en to pt_BR translation catalogue (37 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
pt_BR: Largura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
pt_BR: Altura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
pt_BR: Minas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
pt_BR: Usar '?' como marcador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
pt_BR: Permitir reinício do KMines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
pt_BR: Desativar pontuação ao reiniciar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
pt_BR: Explore com clique esquerdo no número de células

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Place flag when mouse button is:
pt_BR: Colocar a bandeira onde o botão do mouse for:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PlaceFlagOn)
en: Released
pt_BR: Solto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PlaceFlagOn)
en: Pressed
pt_BR: Pressionado

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
pt_BR: Determina se o marcador "incerto" pode ser usado.

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
pt_BR: Clique esquerdo em um número de célula terá o mesmo efeito que clique com o botão do meio.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
pt_BR: A largura do campo de jogo.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
pt_BR: A altura do campo de jogo.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
pt_BR: O número de minas no campo do jogo.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas principal

en: KMines is a classic minesweeper game
pt_BR: O KMines é um jogo clássico de localização de minas

en: Original author
pt_BR: Autor original

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
pt_BR: Reestruturação do código e suporte à SVG. Mantenedor atual

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
pt_BR: Reescreveu o código para uso da biblioteca QGraphicsView. Mantenedor atual

en: Smiley pixmaps
pt_BR: Imagens sorridentes

en: Solver/Adviser
pt_BR: Resolução e dicas

en: Magic reveal mode
pt_BR: Modo de exposição mágico

en: Port to use KGameRenderer
pt_BR: Migração para usar o KGameRenderer

en: Mines: 0/0
pt_BR: Minas: 0/0

en: Time: 00:00
pt_BR: Tempo: 00:00

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Mines: %1/%2
pt_BR: Minas: %1/%2

en: Reset the Game?
pt_BR: Reiniciar o jogo?

[ctx: @action;button]
en: Reset
pt_BR: Reiniciar

en: Time: %1
pt_BR: Tempo: %1

[ctx: @title:tab]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: @title:tab]
en: Theme
pt_BR: Tema

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
pt_BR: Jogo personalizado

en: Game is paused.
pt_BR: O jogo está pausado.

en: Congratulations! You have won!
pt_BR: Parabéns! Você ganhou!

en: You have lost.
pt_BR: Você perdeu.
