kmines-1.0.1a - en to ro translation catalogue (33 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
ro: Lățime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
ro: Înălțime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
ro: Mine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
ro: Utilizează semne „?”

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
ro: Permite reinițializarea KMine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
ro: Dezactivează scorul la reinițializare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
ro: Explorează cu clic stâng pe celule cu număr

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
ro: Dacă marcatorul „nesigur” poate fi utilizat.

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
ro: Clicul stâng pe o celulă cu număr va avea același efect ca clicul mijlociu.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
ro: Lățimea câmpului de joc.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
ro: Înălțimea câmpului de joc.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
ro: Numărul de mine pe câmpul de joc.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: KMines is a classic minesweeper game
ro: KMines este un joc clasic de geniști

en: Original author
ro: Autor original

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
ro: Refabricare cod și suport SVG. Responsabil actual

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
ro: Rescriere pentru utilizarea platformei QGraphicsView. Responsabil actual

en: Smiley pixmaps
ro: Imaginile zâmbăreților

en: Solver/Adviser
ro: Rezolvator/sfătuitor

en: Magic reveal mode
ro: Regimul de descoperire magică

en: Port to use KGameRenderer
ro: Modificări pentru a folosi KGameRenderer

en: Mines: 0/0
ro: Mine: 0/0

en: Time: 00:00
ro: Timp: 00:00

en: Custom
ro: Personalizat

en: Mines: %1/%2
ro: Mine: %1/%2

en: Reset?
ro: Reinițializați?

en: Reset the Game?
ro: Reinițializați jocul?

en: Time: %1
ro: Timp: %1

en: Theme
ro: Tematică

en: Custom Game
ro: Joc personalizat

en: Game is paused.
ro: Jocul este întrerupt.

en: Congratulations! You have won!
ro: Felicitări! Ați câștigat!

en: You have lost.
ro: Ați pierdut.
