kmines - en to ru translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
ru: Ширина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
ru: Высота:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
ru: Мин:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
ru: Использовать пометку «?»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
ru: Разрешить сброс KMines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
ru: Отключать ведение счёта при сбросе

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
ru: Обследовать с помощью щелчка левой кнопкой по ячейкам с цифрами

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
ru: Использовать пометку «не уверен».

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
ru: Щелчок левой кнопкой по ячейке с цифрой работает так же, как и щелчок средней кнопкой.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
ru: Ширина игрового поля.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
ru: Высота игрового поля.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
ru: Количество мин на игровом поле.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

en: KMines is a classic minesweeper game
ru: KMines - классическая игра «сапёр»

en: (c) 1996-2005, Nicolas Hadacek
    (c) 2001, Mikhail Kourinny
    (c) 2006-2007, Mauricio Piacentini
    (c) 2007, Dmitry Suzdalev
ru: (c) Nicolas Hadacek, 1996—2005
    (c) Mikhail Kourinny, 2001
    (c) Mauricio Piacentini, 2006—2007
    (c) Dmitry Suzdalev, 2007

en: Original author
ru: Автор идеи

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
ru: Реорганизация кода и поддержка SVG. Текущий сопровождающий

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
ru: Переход на фреймворк QGraphicsView. Текущий сопровождающий.

en: Smiley pixmaps
ru: Картинки-смайлики

en: Solver/Adviser
ru: Советник

en: Magic reveal mode
ru: Режим «магического» раскрытия

en: Port to use KGameRenderer
ru: Использование KGameRenderer

en: Mines: 0/0
ru: Мины: 0/0

en: Time: 00:00
ru: Время: 00:00

en: Custom
ru: Своё минное поле

en: Mines: %1/%2
ru: Мины: %1/%2

en: Reset?
ru: Сбросить?

en: Reset the Game?
ru: Сбросить игру?

en: Time: %1
ru: Время: %1

en: General
ru: Общие

en: Theme
ru: Оформление

en: Custom Game
ru: Своё поле

en: Game is paused.
ru: Игра приостановлена.

en: Congratulations! You have won!
ru: Поздравляем! Вы выиграли!

en: You have lost.
ru: Вы проиграли.
