kmines - en to sa translation catalogue (45 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
sa: विस्तार:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
sa: औनत्यम्‌:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
sa: खानिः :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
sa: उपयुञ्जताम्‌ '?' अंकाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
sa: KMines पुनः सेट् कर्तुं अनुमतिं ददातु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
sa: रीसेट् कृत्वा स्कोरं निष्क्रियं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
sa: संख्याकोष्ठकेषु वामक्लिक् कृत्वा अन्वेषणं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Place flag when mouse button is:
sa: यदा मूषकस्य बटनं भवति तदा ध्वजं स्थापयन्तु:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PlaceFlagOn)
en: Released
sa: अनावृता

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PlaceFlagOn)
en: Pressed
sa: निपीडितम्

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
sa: "अनिश्चित" चिह्नस्य उपयोगः भवितुं शक्नोति वा।

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
sa: संख्याकोष्ठके वामक्लिक् कृत्वा mid click इत्यस्य समानः प्रभावः भविष्यति ।

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
sa: क्रीडाक्षेत्रस्य विस्तारः ।

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
sa: क्रीडाक्षेत्रस्य ऊर्ध्वता ।

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
sa: क्रीडाक्षेत्रे खनिनां संख्या ।

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sa: मुख्य साधनपट्टी

en: KMines is a classic minesweeper game
sa: KMines इति एकः क्लासिकः माइनस्वीपरः क्रीडा अस्ति

en: (c) 1996-2005, Nicolas Hadacek
    (c) 2001, Mikhail Kourinny
    (c) 2006-2007, Mauricio Piacentini
    (c) 2007, Dmitry Suzdalev
sa: (ग) 1996-2005, निकोलस हाडासेक
    (ग) 2001, मिखाइल कौरिन्नी
    (ग) 2006-2007, मौरिस पियासेन्टिनी
    (ग) 2007, दिमित्री सुजदालेव

en: Nicolas Hadacek
sa: निकोलस हाडासेक्

en: Original author
sa: मूल लेखक

en: Mauricio Piacentini
sa: मौरिसिओ पियासेन्टिनी

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
sa: कोड रिफैक्टरिंग् तथा SVG समर्थनम्। वर्तमान परिपालकः

en: Dmitry Suzdalev
sa: दिमित्री सुजदालेव

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
sa: QGraphicsView framework इत्यस्य उपयोगाय पुनः लिखन्तु । वर्तमान परिपालकः

en: Andreas Zehender
sa: आन्द्रियास जेहण्डर्

en: Smiley pixmaps
sa: स्माइली पिक्समैप्स

en: Mikhail Kourinny
sa: मिखाइल कौरिन्नी

en: Solver/Adviser
sa: समाधानकर्ता/सल्लाहकार

en: Thomas Capricelli
sa: थोमस कैप्रिसेल्लि

en: Magic reveal mode
sa: जादू प्रकट मोड

en: Brian Croom
sa: ब्रायन क्रूम

en: Port to use KGameRenderer
sa: KGameRenderer इत्यस्य उपयोगाय पोर्ट्

en: Mines: 0/0
sa: खानिः ०/०

en: Time: 00:00
sa: समयः ००:०० वादनम्

en: Custom
sa: आचारः

en: Mines: %1/%2
sa: खानिः %1/%2

en: Reset the Game?
sa: क्रीडां पुनः सेट् कुर्वन्तु?

[ctx: @action;button]
en: Reset
sa: पुनः सेट् करें

en: Time: %1
sa: समयः %1

[ctx: @title:tab]
en: General
sa: सामान्य

[ctx: @title:tab]
en: Theme
sa: विषयवस्तु

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
sa: कस्टम गेम

en: Game is paused.
sa: क्रीडा विरामः भवति।

en: Congratulations! You have won!
sa: अभिनन्दनम् ! त्वं विजयं प्राप्तवान् !

en: You have lost.
sa: त्वं नष्टः असि।
