kmines - en to sk translation catalogue (40 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
sk: Šírka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
sk: Výška:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
sk: Míny:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
sk: Používať značky '?'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
sk: Povoliť reštart KMines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
sk: Zakázať skóre pri reštarte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
sk: Preskúmať ľavým tlačidlom myši na číselné bunky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Place flag when mouse button is:
sk: Umiestniť vlajku pri tlačidle myši:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PlaceFlagOn)
en: Released
sk: Uvoľnenom

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PlaceFlagOn)
en: Pressed
sk: Stlačenom

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
sk: Či je možné použiť značku "neisté".

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
sk: Kliknutie ľavým tlačidlom myši na číselnú bunku bude mať rovnaký účinok ako kliknutie stredným tlačidlom.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
sk: Šírka hracieho pola.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
sk: Výška hracieho pola.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
sk: Počet mín na hracom poli.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sk: Hlavný panel nástrojov

en: KMines is a classic minesweeper game
sk: KMines je klasická hra o hľadaní mín

en: Original author
sk: Pôvodný autor

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
sk: Optimalizácia kódu a podpora SVG. Aktuálny správca

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
sk: Prepis do frameworku QGraphicsView. Aktuálny správca

en: Smiley pixmaps
sk: Obrázky smajlíkov

en: Solver/Adviser
sk: Riešiteľ/Radca

en: Magic reveal mode
sk: Režim magického odkrývania

en: Port to use KGameRenderer
sk: Portovanie na KGameRenderer

en: Mines: 0/0
sk: Míny: 0/0

en: Time: 00:00
sk: Čas: 00:00

en: Custom
sk: Vlastné

en: Mines: %1/%2
sk: Míny: %1/%2

en: Reset or start a new game?
sk: Reštartovať hru?

[ctx: @title:window]
en: Game Over
sk: Koniec hry

[ctx: @action:button]
en: New Game
sk: Nová hra

[ctx: @action:button]
en: Reset Game
sk: Reštartovať hru?

en: Start a new game?
sk: Začať novú hru?

en: Time: %1
sk: Čas: %1

[ctx: @title:tab]
en: General
sk: Všeobecné

[ctx: @title:tab]
en: Theme
sk: Téma

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
sk: Vlastná hra

en: Game is paused.
sk: Hra je pozastavená.

en: Congratulations! You have won!
sk: Gratulujeme! Vyhrali ste!

en: You have lost.
sk: Prehrali ste.
