kmines - en to sr translation catalogue (36 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
sr: Ширина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
sr: Висина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
sr: Мине:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
sr: Знаци питања

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
sr: Може ли се користити маркер „несигурно“.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
sr: Ширина поља за игру.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
sr: Висина поља за игру.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
sr: Број мина у пољу за игру.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr: Главна трака

en: KMines is a classic minesweeper game
sr: К‑мине је класична игра миноловца

en: KMines
sr: К‑мине

en: Nicolas Hadacek
sr: Никола Хадачек

en: Original author
sr: Првобитни аутор

en: Mauricio Piacentini
sr: Мауричо Пјаћентини

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
sr: Сређивање кода и подршка за СВГ, тренутни одржавалац

en: Dmitry Suzdalev
sr: Дмитриј Суздаљев

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
sr: Писање изнова на радни оквир QGraphicsView, тренутни одржавалац

en: Andreas Zehender
sr: Андреас Цеендер

en: Smiley pixmaps
sr: Битмапе емотикона

en: Mikhail Kourinny
sr: Михаил Куриној

en: Solver/Adviser
sr: Решавач‑саветник

en: Thomas Capricelli
sr: Томас Капричели

en: Magic reveal mode
sr: Режим магичног откривања

en: Brian Croom
sr: Брајан Крум

en: Port to use KGameRenderer
sr: Пренос на KGameRenderer

en: Mines: 0/0
sr: мине: 0/0

en: Time: 00:00
sr: време: 00:00

en: Custom
sr: посебна

en: Mines: %1/%2
sr: мине: %1/%2

en: Time: %1
sr: време: %1

en: General
sr: Опште

en: Theme
sr: Тема

en: Custom Game
sr: Посебна игра

en: Game is paused.
sr: Игра је паузирана.

en: Congratulations! You have won!
sr: Честитамо! Победили сте!

en: You have lost.
sr: Изгубили сте.
