kmines - en to uk translation catalogue (36 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
uk: Ширина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
uk: Висота:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mines:
uk: Міни:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseQuestionMarks)
en: Use '?' marks
uk: Використовувати позначки «?»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowKminesReset)
en: Allow KMines reset
uk: Дозволити скидання гри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableScoreOnReset)
en: Disable score on reset
uk: Вимикати ведення рахунку при скиданні

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExploreWithLeftClickOnNumberCells)
en: Explore with left click on number cells
uk: Вивчати за допомогою клацання лівою на клітинках із цифрами

note: i18n: ectx: label, entry (UseQuestionMarks), group (General)
en: Whether the "unsure" marker may be used.
uk: Чи може використовуватись помітка «невпевнений».

note: i18n: ectx: label, entry (ExploreWithLeftClickOnNumberCells), group (General)
en: Left click on a number cell will have the same effect as mid click.
uk: Клацання лівою кнопкою на клітинці із цифрою працює як клацання середньою кнопкою миші.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomWidth), group (Options)
en: The width of the playing field.
uk: Ширина поля гри.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomHeight), group (Options)
en: The height of the playing field.
uk: Висота поля гри.

note: i18n: ectx: label, entry (CustomMines), group (Options)
en: The number of mines in the playing field.
uk: Кількість мін в полі.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

en: KMines
uk: Сапер

en: KMines is a classic minesweeper game
uk: KMines — це класична гра «сапер»

en: (c) 1996-2005, Nicolas Hadacek
    (c) 2001, Mikhail Kourinny
    (c) 2006-2007, Mauricio Piacentini
    (c) 2007, Dmitry Suzdalev
uk: © Nicolas Hadacek, 1996–2005,
    © Mikhail Kourinny, 2001,
    © Mauricio Piacentini, 2006–2007,
    © Dmitry Suzdalev, 2007

en: Original author
uk: Автор програми

en: Code refactoring and SVG support. Current maintainer
uk: Зміна структури коду та підтримка SVG. Поточний відповідальний за програму

en: Rewrite to use QGraphicsView framework. Current maintainer
uk: Переписування з використанням оболонки QGraphicsView. Поточний відповідальний

en: Smiley pixmaps
uk: Малюнки посмішок

en: Solver/Adviser
uk: Порадник

en: Magic reveal mode
uk: Режим магічного відкриття

en: Port to use KGameRenderer
uk: Портування на KGameRenderer

en: Mines: 0/0
uk: Міни: 0/0

en: Time: 00:00
uk: Час: 00:00

en: Custom
uk: Нетиповий

en: Mines: %1/%2
uk: Мін: %1/%2

en: Reset?
uk: Скинути?

en: Reset the Game?
uk: Скинути гру?

en: Time: %1
uk: Час: %1

en: General
uk: Загальні

en: Theme
uk: Тема

en: Custom Game
uk: Нетипова гра

en: Game is paused.
uk: Гру призупинено.

en: Congratulations! You have won!
uk: Поздоровляємо! Ви виграли!

en: You have lost.
uk: Ви програли.
