kmix - en to he translation catalogue (55 entries)

en: kmixctrl - kmix volume save/restore utility
he: kmixctrl - kmix כלי לשמירת\טעינת עוצמות של

en: Save current volumes as default
he: שמירת העוצמות הנוכחיות בתור ברירת המחדל

en: Restore default volumes
he: שחזר עצמות קול ברירת המחדל

en: The last soundcard was unplugged.
he: כרטיס השמע האחרון נותק.

en: Hide Mixer Window
he: הסתר חלון מערבל

en: Configure &Channels...
he: הגדר את ה&ערוצים...

en: Select Master Channel...
he: בוחר ערוץ ראשי...

en: Increase Volume
he: הגבר עוצמת קול

en: Decrease Volume
he: החלש עוצמת קול

en: Mute
he: השתק

en: KMix - KDE's full featured mini mixer
he: KDE המיני־מערבל המלא של - KMix

en: Temporary maintainer
he: מתחזק זמני

en: *BSD fixes
he: תיקוני BSD*

en: Mute and volume preview, other fixes
he: השתקה ותצוגה מקדימה על העוצמה, תיקונים אחרים

en: Improving support for emu10k1 based soundcards
he: שיפר תמיכה בכרטיסי שמע מבוססים emu10k1

en: You do not have permission to access the alsa mixer device.
    Please verify if all alsa devices are properly created.
he: אין לך הרשאה לגשת אל התקן מערבל ה־alsa.
    אנא וודא כי התקני alsa נוצרו בצורה תקינה.

en: Alsa mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
he: אין אפשרות למצוא את המערבל ה־alsa.
    אנא בדוק שכרטיס הקול מותקן ושמנהל
    ההתקן של כרטיס הקול טעון.

en: kmix:You do not have permission to access the mixer device.
    Please check your operating systems manual to allow the access.
he: אין לך הרשאה לגשת אל התקן המערבל.
    עיין בספר ההדרכה של מערכת ההפעלה שלך כדי לאפשר את הגישה.

en: kmix: Could not write to mixer.
he: אין אפשרות לכתוב אל המערבל.

en: kmix: Could not read from mixer.
he: אין אפשרות לקרוא מהמערבל.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and that
    the soundcard driver is loaded.
he: אין אפשרות למצוא את המערבל.
    בדוק שכרטיס הקול מותקן ושמנהל
    ההתקן של כרטיס הקול טעון.

en: kmix: Unknown error. Please report how you produced this error.
he: שגיאה לא מוכרת. נא דווח כיצד גרמת לשגיאה זו.

en: Volume
he: עצמת קול

en: Bass
he: בס

en: Treble
he: טרבל

en: Speaker
he: רמקול

en: Microphone
he: מיקרופון

en: CD
he: תקליטור

en: Mix
he: עירבול

en: Video
he: וידאו

en: Radio
he: רדיו

en: Monitor
he: צג

en: 3D-depth
he: עומק תלת־מימדי

en: 3D-center
he: מרכז תלת־מימדי

en: unknown
he: לא ידוע

en: unused
he: לא בשימוש

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Login as root and do a 'chmod a+rw /dev/mixer*' to allow the access.
he: אין לך הרשאות לגשת אל התקן המערבל.
    היכנס בתור root ובצע "*chmod a+rw /dev/mixer" כדי לאפשר את הגישה.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using commercial OSS.
he: אין אפשרות למצוא את המערבל.
    בדוק שכרטיס הקול מותקן ושמנהל
    ההתקן של כרטיס הקול טעון.
    בלינוקס ייתכן שיהיה עליך להשתמש ב־"insmod" כדי לטעון את מנהל ההתקן.
    השתמש ב־"soundon" בעת בשימוש ב־OSS מסחרי.

en: Master Volume
he: עוצמה ראשית

en: Internal Speaker
he: רמקול פנימי

en: Headphone
he: אוזניות

en: Line Out
he: קו החוצה

en: Record Monitor
he: צג הקלטה

en: Line In
he: קו פנימה

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Ask your system administrator to fix /dev/audioctl to allow access.
he: אין לך הרשאה לגשת אל התקן המערבל.
    בקש ממנהל המערכת שלך שיתקן את dev/audioctl/ כדי לאפשר את הגישה.

en: Current mixer
he: מערבל נוכחי

en: Select Master Channel
he: בחר ערוץ ראשי

en: Current mixer:
he: מערבל נוכחי:

en: M&ute
he: ה&שתק

en: Volume at %1%
he: עצמת קול ב־%1%

en: Configure
he: הגדר

en: &Horizontal
he: &אופקי

en: &Vertical
he: &אנכי

en: Behavior
he: התנהגות

en: Device Settings
he: הגדרות התקן
