kmix - en to mk translation catalogue (64 entries)

en: (c) 2000 by Stefan Schimanski
mk: (c) 2000, Stefan Schimanski

en: Save current volumes as default
mk: Ги зачувува тековните гласности како стандардни

en: Restore default volumes
mk: Ги враќа стандардните гласности

en: KMix - KDE's full featured mini mixer
mk: KMix - комплетна мини-миксета за KDE

en: Temporary maintainer
mk: Привремен одржувач

en: *BSD fixes
mk: Поправки за *BSD

en: Mute and volume preview, other fixes
mk: Преглед на занеменост и гласност, други поправки

en: Improving support for emu10k1 based soundcards
mk: Подобрување на поддршката за звучните картички базирани врз чипот emu10k1

en: Hide Mixer Window
mk: Скриј ја миксетата

en: Configure &Channels...
mk: Конфигурирај &канали...

en: Select Master Channel...
mk: Изберете главен канал...

en: Increase Volume
mk: Зголеми гласност

en: Decrease Volume
mk: Намали гласност

en: Mute
mk: Занеми

en: You do not have permission to access the alsa mixer device.
    Please verify if all alsa devices are properly created.
mk: Немате дозвола да пристапите до уредот за миксета на alsa.
    Проверете дали сите уреди на alsa се правилно креирани.

en: Alsa mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
mk: Миксетата Alsa не е пронајдена.
    Проверете дали е инсталирана звучната картичка
    и дали е вчитан управувачот за неа.

en: Volume
mk: Гласност

en: Bass
mk: Бас

en: Treble
mk: Високи

en: Synth
mk: Синтисајзер

en: Speaker
mk: Звучник

en: Microphone
mk: Микрофон

en: Line
mk: Линиски

en: Mix
mk: Микс

en: RecMon
mk: Монитор за снимање

en: IGain
mk: Вл. засил.

en: OGain
mk: Изл. засил.

en: Line1
mk: Линиски1

en: Line2
mk: Линиски2

en: Line3
mk: Линиски3

en: Digital1
mk: Дигитален1

en: Digital2
mk: Дигитален2

en: Digital3
mk: Дигитален3

en: PhoneIn
mk: Влез за телефон

en: PhoneOut
mk: Излез за телефон

en: Video
mk: Видео

en: Radio
mk: Радио

en: Monitor
mk: Монитор

en: 3D-depth
mk: 3D-длабочина

en: 3D-center
mk: 3D-центар

en: unknown
mk: непознато

en: unused
mk: неупотребено

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Login as root and do a 'chmod a+rw /dev/mixer*' to allow the access.
mk: kmix: Немате дозвола да пристапите до уредот на миксетата.
    Најавете се како root и напишете 'chmod a+rw /dev/mixer*' за да дозволите пристап.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using commercial OSS.
mk: kmix: Миксетата не е пронајдена.
    Проверете дали е инсталирана звучната картичка
    и дали е вчитан управувачот за неа.
    На Linux можеби ќе треба да користите „insmod“ за да го вчитате управувачот.
    Користете „soundon“ кога користите комерцијален OSS.

en: Master Volume
mk: Главна гласност

en: Internal Speaker
mk: Внатрешен звучник

en: Headphone
mk: Слушалки

en: Line Out
mk: Линиски излез

en: Record Monitor
mk: Монитор на снимање

en: Line In
mk: Линиски влез

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Ask your system administrator to fix /dev/audioctl to allow access.
mk: kmix: Немате дозвола да пристапите до уредот на миксетата.
    Побарајте од вашиот системски администратор да го поправи /dev/audioctl за да имате пристап.

en: kmix:You do not have permission to access the mixer device.
    Please check your operating systems manual to allow the access.
mk: kmix:Немате дозвола за пристап до уредот за миксетата.
    Проверете го упатството на вашиот оперативен систем за да овозможите пристап.

en: kmix: Could not write to mixer.
mk: kmix: Не можам да запишам во миксетата.

en: kmix: Could not read from mixer.
mk: kmix: Не можам да прочитам од миксетата.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and that
    the soundcard driver is loaded.
mk: kmix: Миксетата не е пронајдена.
    Проверете дали е инсталирана звучната картичка
    и дали е вчитан управувачот за неа.

en: kmix: Unknown error. Please report how you produced this error.
mk: kmix: Непозната грешка. Пријавете како дојдовте до оваа грешка.

en: Current mixer
mk: Активна миксета

en: Select Master Channel
mk: Изберете главен канал

en: M&ute
mk: Зан&еми

en: Volume at %1%
mk: Гласност %1%

en: Configure
mk: Конфигурација

en: &Horizontal
mk: &Хоризонтално

en: &Vertical
mk: &Вертикално

en: Visual
mk: Визуелно
