kmix - en to pa translation catalogue (98 entries)

en: (c) 2000 by Stefan Schimanski
pa: (c) 2000 Stefan Schimanski ਵਲੋਂ

en: Save current volumes as default
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਾਲੀਅਮ ਡਿਫਾਲਟ ਦੇ ਤੌਰ 'ਤੇ ਸੰਭਾਲੋ

en: Restore default volumes
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਆਵਾਜ਼ ਮੁੜ-ਸਟੋਰ

en: KMix - KDE's full featured mini mixer
pa: KMix - KDE ਦਾ ਪੂਰੇ ਗੁਣਾਂ ਨਾਲ ਭਰਪੂਰ ਨਿੰਮਾ ਮਿਕਸਰ

en: Original author and current maintainer
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਲੇਖਕ ਅਤੇ ਮੌਜੂਦਾ ਪਰਬੰਧਕ

en: PulseAudio support
pa: ਪਲਸਆਡੀਓ ਸਹਿਯੋਗ

en: ALSA 0.9x port
pa: ALSA 0.9x ਪੋਰਟ

en: Solaris support
pa: ਸਲੋਰਸ ਪੋਰਟ

en: Plasma Dataengine
pa: ਪਲਾਜ਼ਮਾ ਡਾਟਾਇੰਜਣ

en: Temporary maintainer
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਪਰਬੰਧਕ

en: *BSD fixes
pa: *BSD ਸੁਧਾਰ

en: Mute and volume preview, other fixes
pa: ਚੁੱਪ ਅਤੇ ਵਾਲੀਅਮ ਝਲਕ, ਹੋਰ ਸੁਧਾਰ

en: Improving support for emu10k1 based soundcards
pa: emu10k1 ਅਧਾਰਿਤ ਸਾਊਂਡਕਾਰਡ ਲਈ ਸੁਧਾਰ ਕੀਤਾ

en: Hide Mixer Window
pa: ਮਿਕਸਰ ਵਿੰਡੋ ਓਹਲੇ

en: Configure &Channels...
pa: ਚੈਨਲ ਸੰਰਚਨਾ(&C)...

en: Select Master Channel...
pa: ਮਾਸਟਰ ਚੈਨਲ ਚੁਣੋ...

en: Save volume profile 1
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ 1 ਸੰਭਾਲੋ

en: Save volume profile 2
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ 2 ਸੰਭਾਲੋ

en: Save volume profile 3
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ 3 ਸੰਭਾਲੋ

en: Save volume profile 4
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ 4 ਸੰਭਾਲੋ

en: Load volume profile 1
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ 1 ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Load volume profile 2
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ 2 ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Load volume profile 3
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ 3 ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Load volume profile 4
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ 4 ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Increase Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਵਧਾਓ

en: Decrease Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਘਟਾਓ

en: Mute
pa: ਚੁੱਪ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Volume Control Feedback Sound
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਕੰਟਰੋਲ ਫੀਡਬੈਕ ਸਾਊਂਡ

en: You do not have permission to access the alsa mixer device.
    Please verify if all alsa devices are properly created.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਅਲੀਸ ਮਿਕਸਰ ਜੰਤਰ ਵਰਤਣ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।
    ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਸਭ ਅਲੀਸਾ ਜੰਤਰ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬਣਾਏ ਗਏ ਹਨ ਜੀ।

en: Alsa mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
pa: ਅਲੀਸਾ ਮਿਕਸਰ ਲੱਭਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।
    ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਸਾਊਂਡਕਾਰਡ ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ ਅਤੇ ਸਾਊਂਡਕਾਰਡ
    ਡਰਾਇਵਰ ਲੋਡ ਹੈ।

en: Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ

en: Bass
pa: ਬਾਸ

en: Speaker
pa: ਸਪੀਕਰ

en: Microphone
pa: ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ

en: Line
pa: ਲਾਇਨ

en: Mix
pa: ਮਿਕਸ

en: Line2
pa: ਲਾਇਨ2

en: Line3
pa: ਲਾਇਨ3

en: Digital1
pa: ਡਿਜ਼ੀਟਲ1

en: Digital2
pa: ਡਿਜ਼ੀਟਲ2

en: Digital3
pa: ਡਿਜ਼ੀਟਲ3

en: Video
pa: ਵੀਡਿਓ

en: Radio
pa: ਰੇਡੀਓ

en: Monitor
pa: ਮਾਨੀਟਰ

en: 3D-center
pa: 3D-ਸੈਂਟਰ

en: unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: unused
pa: ਅਣ-ਵਰਤੇ

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Login as root and do a 'chmod a+rw /dev/mixer*' to allow the access.
pa: ਕੇ-ਮਿਕਸ: ਤੁਹਾਨੂੰ ਮਿਕਸਰ ਜੰਤਰ ਵਰਤਣ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।
    ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ root ਵਾਂਗ ਲਾਗਇਨ ਕਰਕੇ 'chmod a+rw /dev/mixer*' ਚਲਾਓ।

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using commercial OSS.
pa: ਕੇਮਿਕਸ: ਮਿਕਸਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਸਕਿਆ।
    ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਕਿ ਸਾਊਂਡਕਾਰਡ ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ ਅਤੇ ਸਾਊਂਡ-ਕਾਰਡ ਡਰਾਇਵਰ ਲੋਡ
    ਹੈ।
    ਲਿਨਕਸ ਉੱਤੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਡਰਾਇਵਰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ 'insmod' ਵਰਤਣਾ ਪਵੇਗਾ।
    ਵਪਾਰਕ oss ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ 'soundon' ਭਰੋ।

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using OSS4 from 4front.
pa: ਕੇਮਿਕਸ: ਮਿਕਸਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਸਕਿਆ।
    ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਕਿ ਸਾਊਂਡਕਾਰਡ ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ ਅਤੇ ਸਾਊਂਡ-ਕਾਰਡ ਡਰਾਇਵਰ ਲੋਡ
    ਹੈ।
    ਲਿਨਕਸ ਉੱਤੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਡਰਾਇਵਰ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ 'insmod' ਵਰਤਣਾ ਪਵੇਗਾ।
    ਜਦੋਂ OSS4 ਨੂੰ 4front ਤੋਂ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ 'soundon' ਭਰੋ।

en: Unknown Application
pa: ਅਣਜਾਣ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Event Sounds
pa: ਈਵੈਂਟ ਸਾਊਂਡ

en: Playback Devices
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਜੰਤਰ

en: Capture Devices
pa: ਕੈਪਚਰ ਜੰਤਰ

en: Playback Streams
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਸਟਰੀਮ

en: Capture Streams
pa: ਕੈਪਚਰ ਸਟਰੀਮ

en: Master Volume
pa: ਮਾਸਟਰ ਵਾਲੀਅਮ

en: Internal Speaker
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਸਪੀਕਰ

en: Headphone
pa: ਹੈੱਡਫੋਨ

en: Line Out
pa: ਲਾਇਨ ਆਉਟ

en: Record Monitor
pa: ਰਿਕਾਰਡ ਮਾਨੀਟਰ

en: Line In
pa: ਲਾਇਨ-ਇਨ

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Ask your system administrator to fix /dev/audioctl to allow access.
pa: ਕੇ-ਮਿਕਸ: ਤੁਹਾਨੂੰ ਮਿਕਸਰ ਜੰਤਰ ਵਰਤਣ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।
    ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਨੂੰ /dev/audioctl ਠੀਕ ਕਰਨ ਲਈ

en: kmix:You do not have permission to access the mixer device.
    Please check your operating systems manual to allow the access.
pa: ਕੇ-ਮਿਕਸ: ਤੁਹਾਨੂੰ ਮਿਕਸਰ ਜੰਤਰ ਵਰਤਣ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।
    ਆਪਣੇ ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਡੌਕੂਮੈਂਟਾਂ ਨੂੰ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਵੇਖੋ ਜੀ।

en: kmix: Could not write to mixer.
pa: kmix: ਮਿਕਸਰ ਲਈ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: kmix: Could not read from mixer.
pa: kmix: ਮਿਕਸਰ ਤੋਂ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and that
    the soundcard driver is loaded.
pa: ਕੇ-ਮਿਕਸਰ: ਮਿਕਸਰ ਲੱਭਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।
    ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਸਾਊਂਡਕਾਰਡ ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ ਅਤੇ ਸਾਊਂਡਕਾਰਡ
    ਡਰਾਇਵਰ ਲੋਡ ਹੈ।

en: kmix: Unknown error. Please report how you produced this error.
pa: kmix: ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ ਹੈ। ਪ੍ਰਾਪਤ ਗਲਤੀ ਲਈ ਰਿਪੋਰਟ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Recording level of the microphone input.
pa: ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ ਇੰਪੁੱਟ ਦਾ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਲੈਵਲ ਹੈ।

en: Controls the headphone volume. Some soundcards include a switch that must be manually activated to enable the headphone output.
pa: ਹੈੱਡਫੋਨ ਵਾਲੀਅਮ ਕੰਟਰੋਲ ਕਰਦਾ ਹੈ। ਕੁਝ ਸਾਊਂਡਕਾਰਡ ਵਿੱਚ ਸਵਿੱਚ ਹੁੰਦੀ ਹੈ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਹੈੱਡਫੋਨ ਆਉਟਪੁੱਟ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਲਈ ਖੁਦ ਐਕਟੀਵੇਟ ਕਰਨਾ ਪੈਂਦਾ ਹੈ।

en: All controls
pa: ਸਭ ਕੰਟਰੋਲ

en: Only playback controls
pa: ਕੇਵਲ ਪਲੇਅਬੈਕ ਕੰਟਰੋਲ

en: Only capture controls
pa: ਕੇਵਲ ਕੈਪਚਰ ਕੰਟਰੋਲ

en: Add View
pa: ਝਲਕ ਸ਼ਾਮਲ

en: Select mixer:
pa: ਮਿਕਸਰ ਚੁਣੋ:

en: Current mixer
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮਿਕਸਰ

en: Select Master Channel
pa: ਮਾਸਟਰ ਚੈਨਲ ਚੁਣੋ

en: Current mixer:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮਿਕਸਰ:

en: Configure Channels
pa: ਚੈਨਲ ਸੰਰਚਨਾ

en: Show the selected channel
pa: ਚੁਣਿਆ ਚੈਨਲ ਵੇਖਾਓ

en: Hide the selected channel
pa: ਚੁਣਿਆ ਚੈਨਲ ਓਹਲੇ

en: Visible channels
pa: ਦਿੱਖ ਚੈਨਲ

en: Available channels
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਚੈਨਲ

en: Volume Control
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਕੰਟਰੋਲ

en: M&ute
pa: ਚੁੱਪ(&u)

en: Volume at %1%
pa: %1% ਉੱਤੇ ਆਵਾਜ਼

en: Configure
pa: ਸੰਰਚਨਾ

en: Startup
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤ

en: &Horizontal
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ(&H)

en: &Vertical
pa: ਵਰਟੀਕਲ(&V)

en: Behavior
pa: ਰਵੱਈਆ

en: Visual
pa: ਦਿੱਖ

en: Show On Screen Display (&OSD)
pa: ਆਨ ਸਕਰੀਨ ਡਿਸਪਲੇਅ ਵੇਖਾਓ (&OSD)

en: Select Mixers
pa: ਮਿਕਸਰ ਚੁਣੋ

en: Capture
pa: ਕੈਪਚਰ

en: %1 (capture)
pa: %1 (ਕੈਪਚਰ)

en: Load volume profile %1
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ %1 ਲੋਡ ਕਰੋ
