kmix - en to ro translation catalogue (196 entries)

en: kmixctrl - KMix volume save/restore utility
ro: kmixctrl - utilitar de salvare și restabilire a volumului KMix

en: (c) 2000 by Stefan Schimanski
ro: (c) 2000 de Stefan Schimanski

en: Save current volumes as default
ro: Salvează volumele curente ca implicite

en: Restore default volumes
ro: Reface volumele implicite

en: KMix - KDE's full featured mini mixer
ro: KMix - Mixer avansat pentru KDE

en: (c) 1996-2024 The KMix Authors
ro: (c) 1996-2024 Autorii KMix

en: Original author and current maintainer
ro: Autor original și responsabil actual

en: PulseAudio support
ro: Suport PulseAudio

en: ALSA 0.9x port
ro: Portare ALSA 0.9x

en: Solaris support
ro: Suport pentru Solaris

en: KF5 hotplugging, ALSA/OSS volume feedback, GUI improvements, KF6 port
ro: Atașare la cald KF5, reacție la volum ALSA/OSS, îmbunătățiri ale interfeței, portare la KF6

en: Plasma Dataengine
ro: Motor de date Plasma

en: Temporary maintainer
ro: Responsabil temporar

en: *BSD fixes
ro: Corectări *BSD

en: Mute and volume preview, other fixes
ro: Previzualizare volume și "tăcut", alte corecții

en: Improving support for emu10k1 based soundcards
ro: Îmbunătățirea suportului pentru plăci de sunet emuk10k1

en: TerraTec DMX6Fire support
ro: Suport TerraTec DMX6Fire

en: Sound server
ro: Server de sunet

en: Advanced Linux Sound Architecture
ro: Arhitectura Avansată de Sunet Linux

en: Inhibit showing the KMix main window, if KMix is already running.
ro: Inhibează apariția ferestrei principale KMix, dacă acesta rulează deja.

en: Start KMix in failsafe mode.
ro: Pornește KMix în regim de siguranță.

en: A list of backends to use (for testing only).
ro: O listă cu platforme de folosit (doar pentru testare).

en: name[,name...]
ro: denumire[,denumire...]

en: Enable the (experimental) multiple driver mode.
ro: Activează regimul (experimental) cu drivere multiple

en: Do not show the system tray volume control.
ro: Nu arăta controlul volumului în tava de sistem.

en: Hide Mixer Window
ro: Ascunde fereastra mixerului

en: Audio Setup...
ro: Configurare sunet…

en: Configure &Channels...
ro: Configurează &canalele...

en: Select Master Channel...
ro: Alege canalul stăpîn...

en: Save volume profile 1
ro: Salvează profil volum 1

en: Save volume profile 2
ro: Salvează profil volum 2

en: Save volume profile 3
ro: Salvează profil volum 3

en: Save volume profile 4
ro: Salvează profil volum 4

en: Load volume profile 1
ro: Încarcă profil volum 1

en: Load volume profile 2
ro: Încarcă profil volum 2

en: Load volume profile 3
ro: Încarcă profil volum 3

en: Load volume profile 4
ro: Încarcă profil volum 4

en: Increase Volume
ro: Mărește volumul

en: Decrease Volume
ro: Micșorează volumul

en: Mute
ro: Muțește

en: Add new view
ro: Adaugă vizualizare nouă

en: Cannot add view - GUIProfile is invalid.
ro: Vizualizarea nu poate fi adăugată - GUIProfile nu este valid.

en: Error
ro: Eroare

en: Cannot add view - View already exists.
ro: Vizualizarea nu poate fi adăugată - vizualizarea există deja.

en: The sound device '%1' was connected.
ro: Dispozitivul de sunet „%1” a fost conectat.

en: The sound device '%1' was disconnected.
ro: Dispozitivul de sunet „%1” a fost deconectat.

en: The current master device was disconnected. Changing master to '%1' on device '%2'.
ro: Dispozitivul principal a fost deconectat. Se face principal „%1” de pe dispozitivul „%2”.

en: The last sound device was disconnected. No sound devices are available.
ro: Ultimul dispozitiv de sunet a fost deconectat. Nu mai sunt disponibile dispozitive de sunet.

en: The helper application is either not installed or not working.
    
    %1
ro: Aplicația ajutătoare nu este instalată sau nu funcționează.
    
    %1

en: Volume Control Feedback Sound
ro: Sunet de reacție pentru controlul volumului

en: You do not have permission to access the alsa mixer device.
    Please verify if all alsa devices are properly created.
ro: kmix: Nu aveți permisiuni să accesați dispozitivul mixer ALSA.
    Vă rog să verificați dacă au fost create toate dispozitivele ALSA.

en: Alsa mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
ro: Nu am găsit mixerul ALSA.
    Verificați dacă placa de sunet este instalată și
    dacă driverul de sunet este încărcat.

en: Application Streams
ro: Fluxuri de la aplicații

en: Volume
ro: Volum

en: Bass
ro: Bași

en: Treble
ro: Înalte

en: Synth
ro: Sintetizator

en: Pcm
ro: PCM

en: Speaker
ro: Difuzor

en: Microphone
ro: Microfon

en: Line
ro: Linie

en: Mix
ro: Mixer

en: Pcm2
ro: PCM2

en: RecMon
ro: Monitor înreg.

en: IGain
ro: Amplif. I

en: OGain
ro: Amplif. O

en: Line1
ro: Linie 1

en: Line2
ro: Linie 2

en: Line3
ro: Linie 3

en: Digital1
ro: Digital 1

en: Digital2
ro: Digital 2

en: Digital3
ro: Digital 3

en: PhoneIn
ro: Intrare telefon

en: PhoneOut
ro: Ieșire telefon

en: 3D-depth
ro: Adâncime 3D

en: 3D-center
ro: Centrare 3D

en: unknown
ro: necunoscut

en: unused
ro: neutilizat

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Login as root and do a 'chmod a+rw /dev/mixer*' to allow the access.
ro: kmix: Nu aveți permisiuni să accesați dispozitivul mixer.
    Logați-vă ca 'root' și executați 'chmod a+rw /dev/mixer*'
    pentru a permite accesul.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using commercial OSS.
ro: kmix: Nu am găsit mixerul.
    Verificați dacă placa de sunet este instalată și
    dacă driverul de sunet este încărcat.
    Pe sisteme Linux trebuie să utilizați comanda 'insmod'
    pentru a încărca driver-ul.
    Utilizați 'soundon' cînd utilizați OSS comercial.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using OSS4 from 4front.
ro: kmix: Mixerul nu poate fi găsit.
    Verificați dacă placa de sunet este instalată și
    dacă driverul de sunet este încărcat.
    Pe sisteme Linux trebuie să utilizați comanda „insmod”
    pentru a încărca driverul.
    Utilizați „soundon” cînd folosiți OSS4 de la 4front.

en: Unknown Application
ro: Aplicație necunoscută

en: Event Sounds
ro: Sunetele evenimentelor

en: Playback Devices
ro: Dispozitive de redare

en: Capture Devices
ro: Dispozitive de captură

en: Playback Streams
ro: Fluxuri de redare

en: Capture Streams
ro: Fluxuri de captură

en: Server Devices
ro: Dispozitive-server

en: Master Volume
ro: Volum principal

en: Internal Speaker
ro: Difuzor intern

en: Headphone
ro: Căști

en: Line Out
ro: Linie de ieșire

en: Record Monitor
ro: Monitor înregistrare

en: Line In
ro: Linie de intrare

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Ask your system administrator to fix /dev/audioctl to allow access.
ro: kmix: Nu aveți permisiuni să accesați dispozitivul mixer.
    Cereți administratorului dumneavoastră de sistem să
    corecteze /dev/audioctl pentru a permite accesul.

en: kmix:You do not have permission to access the mixer device.
    Please check your operating systems manual to allow the access.
ro: kmix: Nu aveți permisiuni să accesați dispozitivul mixer.
    Vă rog să verificați manualul sistemului dumneavoastră de
    operare pentru a afla cum să permiteți accesul.

en: kmix: Could not write to mixer.
ro: kmix: Nu pot scrie la mixer.

en: kmix: Could not read from mixer.
ro: kmix: Nu pot citi de la mixer.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and that
    the soundcard driver is loaded.
ro: kmix: Nu am găsit mixerul.
    Verificați dacă placa de sunet este instalată și
    dacă driverul de sunet este încărcat.

en: kmix: Unknown error. Please report how you produced this error.
ro: kmix: Eroare necunoscută. Vă rog să raportați cum ați
    produs eroarea.

en: Recording level of the microphone input.
ro: Nivelul de înregistrare al intrării microfonului.

en: Controls the volume of the front speakers or all speakers (depending on your soundcard model). If you use a digital output, you might need to also use other controls like ADC or DAC. For headphones, soundcards often supply a Headphone control.
ro: Controlează volumul difuzoarelor din față sau al tuturor difuzoarelor (în dependență de modelul plăcii de sunet). Dacă folosiți o ieșire digitală, s-ar putea să trebuiască să folosiți și alte controale, cum ar fi ADC sau DAC. Pentru căști, plăcile de sunet oferă adesea un control de căști.

en: Most media, such as MP3s or Videos, are played back using the PCM channel. As such, the playback volume of such media is controlled by both this and the Master or Headphone channels.
ro: Majoritatea fișierelor multimedia, ca MP3 sau videouri, sînt redate folosind canalul PCM. De aceea, volumul de redare al acestui gen de fișiere este controlat atît de acest canal, cît și de canalele Principal sau Căști.

en: Controls the headphone volume. Some soundcards include a switch that must be manually activated to enable the headphone output.
ro: Controlează volumul căștilor. Unele plăci de sunet includ un comutator care trebuie activat manual pentru a porni ieșirea spre căști.

[ctx: Channel name]
en: Left
ro: Stâng

[ctx: Channel name]
en: Right
ro: Drept

[ctx: Channel name]
en: Center
ro: Centru

[ctx: Channel name]
en: Surround Left
ro: Spate stânga

[ctx: Channel name]
en: Surround Right
ro: Spate dreapta

[ctx: Channel name]
en: Side Left
ro: Lateral stâng

[ctx: Channel name]
en: Side Right
ro: Lateral drept

[ctx: Channel name]
en: Rear Center
ro: Spate centru

[ctx: Channel name]
en: Unknown
ro: Necunoscută

en: All controls
ro: Toate controalele

en: Only playback controls
ro: Doar controalele de redare

en: Only capture controls
ro: Doar controalele de captură

en: Add View
ro: Adaugă vizualizare

en: Select mixer:
ro: Alegeți mixerul:

en: Current mixer
ro: Mixerul curent

en: Select the design for the new view:
ro: Alegeți stilul noii vizualizări:

en: Select Master Channel
ro: Alege canalul principal

en: Current mixer:
ro: Mixerul curent:

[ctx: @info]
en: Select the <link url="i">master volume</link> channel:
ro: Alegeți canalul <link url="i">volumului principal</link>:

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Here you can select the master sound device (if there is more than one) and its master channel.</para><para>The master channel is the one that is affected by the system tray volume control, the volume up/down and mute global shortcut keys, and the <interface>Mute</interface> action in the system tray popup menu.</para>
ro: <para>Aici puteți alege dispozitivul de sunet principal (dacă sunt mai multe) și canalul principal al acestuia.</para><para>Canalul principal e cel afectat de controlul volumului din tava de sistem, scurtăturile globale de volum sus/jos și muțire, și de acțiunea <interface>Muțește</interface> a meniului contextual din tava de sistem.</para>

en: Automatic (%1 recommendation)
ro: Automat (recomandare %1)

en: Configure Channels
ro: Configurează canalele

en: Configure the visible channels. Drag icons between the lists to update.
ro: Configurare canale vizibile. Trageți pictogramele între liste pentru a actualiza.

en: Visible channels:
ro: Canale vizibile:

en: Available channels:
ro: Canale disponibile:

en: Move the selected channel to the visible list
ro: Mută canalul ales la lista vizibilă

en: Move the selected channel to the available (hidden) list
ro: Mută canalul ales la lista disponibilă (ascunsă)

en: Show the selected channel
ro: Arată canalul ales

en: Hide the selected channel
ro: Ascunde canalul ales

en: Visible channels
ro: Canale vizibile

en: Available channels
ro: Canale disponibile

en: Volume Control
ro: Control volum

en: M&ute
ro: M&ut

en: Show Mixer Window
ro: Arată fereastra mixerului

en: No mixer devices available
ro: Niciun dispozitiv de mixer disponibil

en: Volume muted
ro: Volum muțit

en: Volume at %1%
ro: Volum la %1%

en: Configure
ro: Configurează

en: General
ro: Generale

en: Startup
ro: Pornire

en: Start KMix on desktop startup
ro: Pornește KMix la pornirea biroului

en: Start KMix automatically when the desktop starts
ro: Pornește KMix automat la pornirea biroului

en: Autostart will not work, because the autostart file kmix_autostart.desktop is missing. Check that KMix is installed correctly.
ro: Pornirea automată nu va funcționa deoarece lipsește fișierul de pornire automată kmix_autostart.desktop. Verificați dacă KMix e instalat corect.

en: Restore previous volume settings on desktop startup
ro: Restabilește configurările de volum precedente la pornirea biroului

en: Restore all mixer volume levels and switches to their last used settings when the desktop starts
ro: Restabilește toate nivelurile de volum ale mixerelor și comută la ultimele configurări folosite când pornește biroul

en: The volume of PulseAudio or MPRIS2 dynamic controls will not be restored.
ro: Volumul controalelor dinamice Pulseaudio sau MPRIS2 nu va fi restabilit.

en: &Horizontal
ro: &Orizontal

en: Behavior
ro: Comportament

en: Volume overdrive
ro: Suprasolicitare volum

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow the volume to be raised above the recommended maximum (typically to 150%)
ro: Permite ridicarea volumului peste maximul recomandat (de obicei la 150%)

en: Volume overdrive is only available for PulseAudio.
ro: Suprasolicitarea volumului e disponibilă numai pentru PulseAudio.

en: %1 must be restarted for the volume overdrive setting to take effect.
ro: %1 trebuie repornit pentru ca opțiunile de suprasolicitare a volumului să intre în vigoare.

en: Volume feedback
ro: Reacție la volum

[ctx: @info:tooltip]
en: Play a sample sound when the volume changes
ro: Redă un sunet demonstrativ la schimbarea volumului

en: Volume feedback is only available when configured with Canberra.
ro: Reacția la volum e disponibilă doar când se configurează cu Canberra.

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Set the volume step as a percentage of the volume range.</para><para>This affects changing the volume via hot keys, with the mouse wheel over the system tray icon, or moving sliders by a page step.</para><para>%1 must be restarted for this change to take effect.</para>
ro: <para>Stabilește pasul volumului ca procentaj din diapazonul de volum.</para><para>Aceasta afectează schimbarea volumului cu taste fierbinți, cu rotița mausului peste pictograma din tava de sistem, sau mutarea glisorilor cu pas de o pagină.</para><para>%1 trebuie repornit pentru ca opțiunile de pas al volumului și suprasolicitare să aibă efect.</para>

en: Volume step:
ro: Pas volum:

en: Visual
ro: Vizual

en: Show slider &tickmarks
ro: Ara&tă diviziunile glisorului

en: Show tick mark scales on sliders
ro: Arată gradații pe glisori

en: Show control &labels
ro: Arată etichete&le de control

en: Show description labels for sliders
ro: Arată etichete descriptive pe glisori

en: Show On Screen Display (&OSD)
ro: Arată afișajul pe ecran (&OSD)

en: Show an on-screen indicator when changing the volume via hotkeys
ro: Arată un indicator pe ecran la schimbarea volumului prin scurtături

en: Slider orientation (main window):
ro: Orientare glisor (fereastră principală):

en: Slider orientation (system tray popup):
ro: Orientarea glisorului (meniu contextual în tava de sistem):

en: Set the orientation of the main window control sliders
ro: Stabilește orientarea glisorilor de control din fereastra principală

en: Set the orientation of the system tray volume control sliders
ro: Stabilește orientarea glisorilor de control al volumului din tava de sistem

en: Dock in system tray
ro: Andochează în tava de sistem

en: Dock the mixer into the system tray. Click on it to open the popup volume control.
ro: Andochează mixerul în tava de sistem. Apăsați pe el pentru a deschide controlul volumului.

en: Mixers to show in the popup volume control:
ro: Mixere de afișat în controlul de volum contextual:

en: Select Mixers
ro: Alegeți mixerele

en: The mixers that are checked here will be shown in the popup volume control.
ro: Mixerele bifate aici vor fi arătate în controlul volumului contextual.

en: No sound devices are installed or are currently available.
ro: Niciun dispozitiv de sunet nu e instalat sau disponibil acum.

en: Split Channels
ro: Desparte canalele

en: Capture
ro: Captură

en: Use Device
ro: Folosește dispozitivul

[ctx: 1=device name, 2=control name]
en: Mute %2 on %1
ro: Muțește %2 de pe %1

[ctx: 1=device name, 2=control name]
en: Increase volume of %2 on %1
ro: Mărește volumul %2 de pe %1

[ctx: 1=device name, 2=control name]
en: Decrease volume of %2 on %1
ro: Scade volumul %2 de pe %1

[ctx: %1=channel]
en: Capture/Uncapture %1
ro: Captează/decaptează %1

[ctx: %1=channel]
en: Mute/Unmute %1
ro: Muțește/sonorizează %1

en: %1 (capture)
ro: %1 (captură)

en: Automatic (according to category)
ro: Automat (corespunzător categoriei)

en: Channel Shortcuts...
ro: Scurtături canale...

en: Configure this view
ro: Configurează această vizualizare

en: Show the full mixer window
ro: Arată fereastra completă a mixerului

en: Load volume profile %1
ro: Încarcă profilul de volum %1

en: Nothing is playing audio.
ro: Nimic nu redă sunet.

en: Nothing is capturing audio.
ro: Nimic nu captează sunet.

en: There are no capture devices.
ro: Nu sunt dispozitive de captare.

en: There are no playback devices.
ro: Nu sunt dispozitive de redare.
