kmix - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (164 entries)

en: Hide Mixer Window
sr@ijekavianlatin: Sakrij prozor miksete

en: Configure &Channels...
sr@ijekavianlatin: Podesi &kanale...

en: Select Master Channel...
sr@ijekavianlatin: Izaberi glavni kanal...

en: Save volume profile 1
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj profil jačine 1

en: Save volume profile 2
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj profil jačine 2

en: Save volume profile 3
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj profil jačine 3

en: Save volume profile 4
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj profil jačine 4

en: Load volume profile 1
sr@ijekavianlatin: Učitaj profil jačine 1

en: Load volume profile 2
sr@ijekavianlatin: Učitaj profil jačine 2

en: Load volume profile 3
sr@ijekavianlatin: Učitaj profil jačine 3

en: Load volume profile 4
sr@ijekavianlatin: Učitaj profil jačine 4

en: Increase Volume
sr@ijekavianlatin: Povećaj jačinu

en: Decrease Volume
sr@ijekavianlatin: Smanji jačinu

en: Mute
sr@ijekavianlatin: Isključi

en: Add new view
sr@ijekavianlatin: Dodaj novi prikaz

en: Cannot add view - GUIProfile is invalid.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dodam prikaz — loš GUIProfile.

en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

en: Cannot add view - View already exists.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dodam prikaz — već postoji.

en: The soundcard containing the master device was unplugged. Changing to control %1 on card %2.
sr@ijekavianlatin: Izvučena je zvučna kartica na kojoj je glavni uređaj. Prebacujem na kontrolu %1 kartice %2.

en: The last soundcard was unplugged.
sr@ijekavianlatin: Izvučena je posljednja zvučna kartica.

en: The helper application is either not installed or not working.
    
    %1
sr@ijekavianlatin: Pomoćni program ili nije instaliran ili ne funkcioniše.
    
    %1

en: Mixer (%1)
sr@ijekavianlatin: Mikseta (%1)

en: kmixctrl - kmix volume save/restore utility
sr@ijekavianlatin: K‑mikskontrola — upisivanje i obnavljanje jačina

en: KMixCtrl
sr@ijekavianlatin: K‑mikskontrola

en: (c) 2000 by Stefan Schimanski
sr@ijekavianlatin: © 2000, Štefan Šimanski

en: Stefan Schimanski
sr@ijekavianlatin: Štefan Šimanski

en: Save current volumes as default
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj trenutne jačine kao podrazumijevane

en: Restore default volumes
sr@ijekavianlatin: Vrati na podrazumijevane jačine

en: KMix - KDE's full featured mini mixer
sr@ijekavianlatin: K‑mikseta — KDE‑ova sveobuhvatna mini mikseta

en: KMix
sr@ijekavianlatin: K‑mikseta

en: (c) 1996-2013 The KMix Authors
sr@ijekavianlatin: © 1996–2013, autori K‑miksete

en: Christian Esken
sr@ijekavianlatin: Kristijan Esken

en: Original author and current maintainer
sr@ijekavianlatin: Prvobitni autor i trenutni održavalac

en: Colin Guthrie
sr@ijekavianlatin: Kolin Gatri

en: PulseAudio support
sr@ijekavianlatin: Podrška za PulseAudio

en: Helio Chissini de Castro
sr@ijekavianlatin: Helio Ćisini de Kastro

en: ALSA 0.9x port
sr@ijekavianlatin: Prenošenje na Alsu 0.9

en: Brian Hanson
sr@ijekavianlatin: Brajan Henson

en: Solaris support
sr@ijekavianlatin: Podrška za Solaris

note: i18n("Helge Deller")      , i18n("HP/UX port"), "deller@gmx.de"); The initial support was for ALSA 0.5. The new code is not based on it IIRC. i18n("Nick Lopez")        , i18n("Initial ALSA port"), "kimo_sabe@usa.net"); Credit Policy: Authors who did a discrete part, like the Dataengine, OSD, help on
en: Igor Poboiko
sr@ijekavianlatin: Igor Pobojko

en: Plasma Dataengine
sr@ijekavianlatin: Plasma datomotor

en: Temporary maintainer
sr@ijekavianlatin: Privremeni održavalac

en: Sebestyen Zoltan
sr@ijekavianlatin: Zoltan Šebešćen

en: *BSD fixes
sr@ijekavianlatin: Ispravke za BSD

en: Lennart Augustsson
sr@ijekavianlatin: Lenart Avgustson

en: Nadeem Hasan
sr@ijekavianlatin: Nadim Hasan

en: Mute and volume preview, other fixes
sr@ijekavianlatin: Isključivanje zvuka i pregled jačina, druge ispravke

en: Erwin Mascher
sr@ijekavianlatin: Ervin Mašer

en: Improving support for emu10k1 based soundcards
sr@ijekavianlatin: Poboljšanje podrške za zvučne kartice zasnovane na EMU10k1

en: Valentin Rusu
sr@ijekavianlatin: Valanten Rizi

en: TerraTec DMX6Fire support
sr@ijekavianlatin: Podrška za TerraTecov DMX 6Fire

en: Inhibits the unhiding of the KMix main window, if KMix is already running.
sr@ijekavianlatin: Ne dozvoljava prikazivanje glavnog prozora K‑miksete, ako je K‑mikseta već u pogonu.

en: Starts KMix in failsafe mode.
sr@ijekavianlatin: Pokreće K‑mikseta u bezotkaznom režimu.

en: You do not have permission to access the alsa mixer device.
    Please verify if all alsa devices are properly created.
sr@ijekavianlatin: Nemate dozvolu da pristupite alsa uređaju miksete.
    Provjerite da li su alsa uređaji pravilno napravljeni.

en: Alsa mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
sr@ijekavianlatin: K‑mikseta: Ne mogu da nađem alsa miksetu.
    Provjerite da li je zvučna kartica instalirana
    i da li je učitan drajver za nju.

en: kmix:You do not have permission to access the mixer device.
    Please check your operating systems manual to allow the access.
sr@ijekavianlatin: K‑mikseta: Nemate dozvolu da pristupite uređaju miksete.
    Pogledajte u uputstvu operativnog sistema kako da omogućite pristup.

en: kmix: Could not write to mixer.
sr@ijekavianlatin: K‑mikseta: Ne mogu da pišem u miksetu.

en: kmix: Could not read from mixer.
sr@ijekavianlatin: K‑mikseta: Ne mogu da čitam iz miksete.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and that
    the soundcard driver is loaded.
sr@ijekavianlatin: K‑mikseta: Ne mogu da nađem miksetu.
    Provjerite da li je zvučna kartica instalirana
    i da li je učitan drajver za nju.

en: kmix: Unknown error. Please report how you produced this error.
sr@ijekavianlatin: K‑mikseta: Nepoznata greška. Molimo vas da prijavite kako ste je izazvali.

en: Recording level of the microphone input.
sr@ijekavianlatin: Nivo snimanja na ulazu mikrofona.

en: Controls the volume of the front speakers or all speakers (depending on your soundcard model). If you use a digital output, you might need to also use other controls like ADC or DAC. For headphones, soundcards often supply a Headphone control.
sr@ijekavianlatin: Upravlja jačinom prednjih ili svih zvučnika (u zavisnosti od modela zvučne kartice). Ako koristite digitalni izlaz, možda ćete morati da koristite i kontrole ADC‑a ili DAC‑a. Zvučne kartice obično daju i kontrolu za slušalice.

en: Most media, such as MP3s or Videos, are played back using the PCM channel. As such, the playback volume of such media is controlled by both this and the Master or Headphone channels.
sr@ijekavianlatin: Većina medijuma, poput MP3 numera ili filmova, pušta se preko PCM kanala. Zato se jačinom zvuka za te medijume upravlja i preko ovog i preko glavnog kanala (ili kanala za slušalice).

en: Controls the headphone volume. Some soundcards include a switch that must be manually activated to enable the headphone output.
sr@ijekavianlatin: Upravlja jačinom zvuka na slušalicama. Neke zvučne kartice imaju prekidač koji treba ručno aktivirati za izlaz na slušalice.

en: Playback Streams
sr@ijekavianlatin: tokovi puštanja

en: Volume
sr@ijekavianlatin: jačina

en: Bass
sr@ijekavianlatin: bas

en: Treble
sr@ijekavianlatin: sopran

en: Synth
sr@ijekavianlatin: sintisajzer

en: Pcm
sr@ijekavianlatin: PCM

en: Speaker
sr@ijekavianlatin: biper

en: Microphone
sr@ijekavianlatin: mikrofon

en: Line
sr@ijekavianlatin: linija

en: Mix
sr@ijekavianlatin: miks

en: Pcm2
sr@ijekavianlatin: PCM 2

en: RecMon
sr@ijekavianlatin: monitor snimanja

en: IGain
sr@ijekavianlatin: ulazno pojačanje

en: OGain
sr@ijekavianlatin: izlazno pojačanje

en: Line1
sr@ijekavianlatin: linija 1

en: Line2
sr@ijekavianlatin: linija 2

en: Line3
sr@ijekavianlatin: linija 3

en: Digital1
sr@ijekavianlatin: digitalni 1

en: Digital2
sr@ijekavianlatin: digitalni 2

en: Digital3
sr@ijekavianlatin: digitalni 3

en: PhoneIn
sr@ijekavianlatin: telefonski ulaz

en: PhoneOut
sr@ijekavianlatin: telefonski izlaz

en: Video
sr@ijekavianlatin: video

en: Radio
sr@ijekavianlatin: radio

en: Monitor
sr@ijekavianlatin: monitor

en: 3D-depth
sr@ijekavianlatin: 3D dubina

en: 3D-center
sr@ijekavianlatin: 3D centar

en: unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

en: unused
sr@ijekavianlatin: nekorišćeno

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Login as root and do a 'chmod a+rw /dev/mixer*' to allow the access.
sr@ijekavianlatin: K‑mikseta: Nemate dozvolu da pristup uređaju miksete.
    Prijavite se kao „root“ i izvršite „chmod a+rw /dev/mixer*“ da biste omogućili pristup.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using commercial OSS.
sr@ijekavianlatin: K‑mikseta: Ne mogu da nađem miksetu.
    Provjerite da li je zvučna kartica instalirana
    i da li je učitan drajver za nju.
    Pod Linuxom vam možda treba insmod da biste
    učitali drajver.
    Upotrijebite soundon ako koristite komercijalni OSS.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using OSS4 from 4front.
sr@ijekavianlatin: K‑mikseta: Ne mogu da nađem miksetu.
    Provjerite da li je zvučna kartica instalirana
    i da li je učitan drajver za nju.
    Pod Linuxom vam možda treba insmod da biste
    učitali drajver.
    Upotrijebite soundon ako koristite OSS 4 od 4Fronta.

en: Unknown Application
sr@ijekavianlatin: Nepoznat program

en: Event Sounds
sr@ijekavianlatin: Zvukovi događaja

en: Playback Devices
sr@ijekavianlatin: uređaji za puštanje

en: Capture Devices
sr@ijekavianlatin: uređaji za hvatanje

en: Capture Streams
sr@ijekavianlatin: tokovi hvatanja

en: Volume Control Feedback Sound
sr@ijekavianlatin: Odzivni zvuk kontrole jačine

en: Master Volume
sr@ijekavianlatin: glavna jačina

en: Internal Speaker
sr@ijekavianlatin: unutrašnji biper

en: Headphone
sr@ijekavianlatin: slušalice

en: Line Out
sr@ijekavianlatin: izlazna linija

en: Record Monitor
sr@ijekavianlatin: monitor snimanja

en: Line In
sr@ijekavianlatin: ulazna linija

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Ask your system administrator to fix /dev/audioctl to allow access.
sr@ijekavianlatin: K‑mikseta: Nemate dozvolu da pristupite uređaju miksete.
    Tražite sistem-administratoru da omogući pristup „/dev/audioctl“.

[ctx: Channel name]
en: Left
sr@ijekavianlatin: lijevi

[ctx: Channel name]
en: Right
sr@ijekavianlatin: desni

[ctx: Channel name]
en: Center
sr@ijekavianlatin: središnji

[ctx: Channel name]
en: Subwoofer
sr@ijekavianlatin: bas zvučnik

[ctx: Channel name]
en: Surround Left
sr@ijekavianlatin: okružujući levi

[ctx: Channel name]
en: Surround Right
sr@ijekavianlatin: okružujući desni

[ctx: Channel name]
en: Side Left
sr@ijekavianlatin: bočni lijevi

[ctx: Channel name]
en: Side Right
sr@ijekavianlatin: bočni desni

[ctx: Channel name]
en: Rear Center
sr@ijekavianlatin: zadnji središnji

en: All controls
sr@ijekavianlatin: Sve kontrole

en: Only playback controls
sr@ijekavianlatin: Samo kontrole puštanja

en: Only capture controls
sr@ijekavianlatin: Samo kontrole hvatanja

en: Add View
sr@ijekavianlatin: Dodavanje prikaza

en: Select mixer:
sr@ijekavianlatin: Mikseta:

en: Current mixer
sr@ijekavianlatin: Trenutna mikseta

en: Select the design for the new view:
sr@ijekavianlatin: Izgled novog prikaza:

en: Select Mixers
sr@ijekavianlatin: Izbor mikseta

en: Select Master Channel
sr@ijekavianlatin: Izbor glavnog kanala

en: Current mixer:
sr@ijekavianlatin: Trenutna mikseta:

en: Select the channel representing the master volume:
sr@ijekavianlatin: Kanal koji predstavlja glavnu jačinu:

en: Automatic (%1 recommendation)
sr@ijekavianlatin: automatski (preporučuje %1)

en: Configure Channels
sr@ijekavianlatin: Podešavanje kanala

en: Configure the visible channels. Drag icons between the lists to update.
sr@ijekavianlatin: Podesite vidljive kanale. Ažurirajte spiskove prevlačenjem ikonica.

en: Visible channels:
sr@ijekavianlatin: Vidljivi kanali:

en: Available channels:
sr@ijekavianlatin: Dostupni kanali:

en: Move the selected channel to the visible list
sr@ijekavianlatin: Premesti izabrani kanal na spisak vidljivih

en: Move the selected channel to the available (hidden) list
sr@ijekavianlatin: Premesti izabrani kanal na spisak dostupnih (skrivenih)

en: Show the selected channel
sr@ijekavianlatin: Prikaži izabrani kanal

en: Hide the selected channel
sr@ijekavianlatin: Sakrij izabrani kanal

en: Visible channels
sr@ijekavianlatin: Vidljivi kanali

en: Available channels
sr@ijekavianlatin: Dostupni kanali

en: Volume Control
sr@ijekavianlatin: Kontrola jačine

en: M&ute
sr@ijekavianlatin: &Isključi zvuk

en: Volume at %1%
sr@ijekavianlatin: Jačina na %1%

en: Configure
sr@ijekavianlatin: Podesi

en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

en: Startup
sr@ijekavianlatin: Pokretanje

en: &Horizontal
sr@ijekavianlatin: &Vodoravno

en: &Vertical
sr@ijekavianlatin: &Uspravno

en: Behavior
sr@ijekavianlatin: Ponašanje

en: Visual
sr@ijekavianlatin: Prikaz

en: Enable/disable tickmark scales on the sliders
sr@ijekavianlatin: Uključite ili isključite podioke na klizačima.

en: Enables/disables description labels above the sliders
sr@ijekavianlatin: Uključite ili isključite opisne etikete iznad klizača.

en: Show On Screen Display (&OSD)
sr@ijekavianlatin: Ekranski prikaz (&OSD)

en: &Hide
sr@ijekavianlatin: &Sakriveno

en: C&onfigure Shortcuts...
sr@ijekavianlatin: P&odesi prečice...

en: Capture
sr@ijekavianlatin: Hvatanje

en: Toggle Mute
sr@ijekavianlatin: Isključeno/uključeno

en: %1 (capture)
sr@ijekavianlatin: %1 (hvatanje)

en: Configure this view
sr@ijekavianlatin: Podesi ovaj prikaz

en: Device Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke uređaja

en: Show the full mixer window
sr@ijekavianlatin: Prikaži pun prozor miksete

en: Load volume profile %1
sr@ijekavianlatin: Učitaj profil jačine %1

en: Nothing is playing audio.
sr@ijekavianlatin: Ništa ne pušta audio.

en: Nothing is capturing audio.
sr@ijekavianlatin: Ništa ne hvata audio.
