kmix - en to sv translation catalogue (181 entries)

en: KMixCtrl
sv: Kmixctrl

en: kmixctrl - kmix volume save/restore utility
sv: Kmixctrl - Kmix-verktyg för att spara/återställa volymer

en: (c) 2000 by Stefan Schimanski
sv: © 2000 av Stefan Schimanski

en: Save current volumes as default
sv: Spara aktuella volymer som förinställda

en: Restore default volumes
sv: Återställ förinställda volymer

en: The soundcard containing the master device was unplugged. Changing to control %1 on card %2.
sv: Ljudkortet som innehåller huvudenheten har kopplats bort. Byter till kontroll %1 på kort %2.

en: The last soundcard was unplugged.
sv: Det sista ljudkortet har kopplats bort.

en: Audio Setup...
sv: Ljudinställning...

en: Hide Mixer Window
sv: Dölj mixerfönster

en: Configure &Channels...
sv: Anpassa &kanaler...

en: Select Master Channel...
sv: Välj huvudkanal...

en: Save volume profile 1
sv: Spara volymprofil 1

en: Save volume profile 2
sv: Spara volymprofil 2

en: Save volume profile 3
sv: Spara volymprofil 3

en: Save volume profile 4
sv: Spara volymprofil 4

en: Load volume profile 1
sv: Ladda volymprofil 1

en: Load volume profile 2
sv: Ladda volymprofil 2

en: Load volume profile 3
sv: Ladda volymprofil 3

en: Load volume profile 4
sv: Ladda volymprofil 4

en: Increase Volume
sv: Öka volym

en: Decrease Volume
sv: Minska volym

en: Mute
sv: Tysta

en: Add new view
sv: Lägg till ny vy

en: Cannot add view - GUIProfile is invalid.
sv: Kan inte lägga till vy. Det grafiska användargränssnittets profil är ogiltig.

en: Error
sv: Fel

en: Cannot add view - View already exists.
sv: Kan inte lägga till vy - vyn finns redan.

en: The helper application is either not installed or not working.
    
    %1
sv: Hjälpprogrammet är antingen inte installerat eller fungerar inte.
    
    %1

en: KMix
sv: Kmix

en: KMix - KDE's full featured mini mixer
sv: Kmix - KDE:s fulländade minimixer

en: (c) 1996-2013 The KMix Authors
sv: © 1996-2013 Kmix-upphovsmännen

en: Original author and current maintainer
sv: Ursprunglig upphovsman och nuvarande utvecklare

en: PulseAudio support
sv: Stöd för PulseAudio

en: ALSA 0.9x port
sv: Alsa 0.9x-överföring

en: Solaris support
sv: Solaris-stöd

en: Plasma Dataengine
sv: Plasma datagränssnitt

en: Temporary maintainer
sv: Tillfällig utvecklare

en: *BSD fixes
sv: *BSD-korrigeringar

en: Mute and volume preview, other fixes
sv: Tysta och förhandsvisning av volym, andra rättningar

en: Improving support for emu10k1 based soundcards
sv: Förbättrat stöd för ljudkort baserade på emu10k1

en: TerraTec DMX6Fire support
sv: Stöd för TerraTec DMX6Fire

en: Inhibits the unhiding of the KMix main window, if KMix is already running.
sv: Förhindrar att Kmix huvudfönster visas, om Kmix redan kör.

en: Starts KMix in failsafe mode.
sv: Startar Kmix i felsäkert läge.

en: Volume Control Feedback Sound
sv: Volymkontroll återmatningsljud

en: You do not have permission to access the alsa mixer device.
    Please verify if all alsa devices are properly created.
sv: Du har inte behörighet att använda Alsa-mixerenheten.
    Kontrollera att alla Alsa-enheter har skapats på ett korrekt sätt.

en: Alsa mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
sv: Alsa-mixer kan inte hittas.
    Kontrollera att ljudkortet är installerat och
    att ljudkortsdrivrutinen är laddad.

en: kmix:You do not have permission to access the mixer device.
    Please check your operating systems manual to allow the access.
sv: Kmix: Du har inte behörighet att använda mixerenheten.
    Se systemmanualen för information om hur du ska göra för att få behörighet.

en: kmix: Could not write to mixer.
sv: Kmix: Kan inte skriva till mixern.

en: kmix: Could not read from mixer.
sv: Kmix: Kan inte läsa från mixern.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and that
    the soundcard driver is loaded.
sv: Kmix: Ingen mixer hittad.
    Kontrollera att ljudkortet är installerat och
    att ljudkortsdrivrutinen är laddad.

en: kmix: Unknown error. Please report how you produced this error.
sv: Kmix: Okänt fel. Rapportera hur du fick det här felet.

en: Recording level of the microphone input.
sv: Inspelningsnivå för mikrofoningången.

en: Controls the volume of the front speakers or all speakers (depending on your soundcard model). If you use a digital output, you might need to also use other controls like ADC or DAC. For headphones, soundcards often supply a Headphone control.
sv: Kontrollerar volymen hos framhögtalarna eller alla högtalare (beroende på modell av ljudkort). Om en digital utgång används, kanske andra kontroller som ADC eller DAC måste användas. För hörlurar tillhandahåller ljudkort ofta en hörlurskontroll.

en: Most media, such as MP3s or Videos, are played back using the PCM channel. As such, the playback volume of such media is controlled by both this and the Master or Headphone channels.
sv: De flesta medier, som MP3 eller videor, spelas upp med användning av PCM-kanalen. Därigenom kontrolleras uppspelningsvolymen för sådana medier båda av den här och huvud- eller hörlurskanalen.

en: Controls the headphone volume. Some soundcards include a switch that must be manually activated to enable the headphone output.
sv: Kontrollerar hörlurarnas volym. Vissa ljudkort har en strömbrytare som måste aktiveras manuellt för att aktivera hörlursutgången.

en: Playback Streams
sv: Uppspelning av stömmar

en: Volume
sv: Volym

en: Bass
sv: Bas

en: Treble
sv: Diskant

en: Speaker
sv: Högtalare

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: CD
sv: Cd

en: Line
sv: Linje

en: IGain
sv: Införst.

en: OGain
sv: Utförst.

en: Line1
sv: Linje1

en: Line2
sv: Linje2

en: Line3
sv: Linje3

en: PhoneIn
sv: Tele in

en: PhoneOut
sv: Tele ut

en: 3D-depth
sv: 3D-djup

en: 3D-center
sv: 3D-centrum

en: unknown
sv: okänd

en: unused
sv: oanvänd

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Login as root and do a 'chmod a+rw /dev/mixer*' to allow the access.
sv: Kmix: Du har inte behörighet att använda mixerenheten.
    Logga in som root och kör "chmod a+rw /dev/mixer*" för att ändra skyddet.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using commercial OSS.
sv: Kmix: Ingen mixer hittad.
    Kontrollera att ljudkortet är installerat och
    ljudkortsdrivrutinen är laddad.
    På Linux måste du kanske använda "insmod" för att ladda drivrutinen.
    Använd "soundon" när du använder kommersiell OSS.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using OSS4 from 4front.
sv: Kmix: Ingen mixer hittad.
    Kontrollera att ljudkortet är installerat och
    ljudkortsdrivrutinen är laddad.
    På Linux måste du kanske använda 'insmod' för att ladda drivrutinen.
    Använd 'soundon' när du använder OSS4 från 4front.

en: Unknown Application
sv: Okänt program

en: Event Sounds
sv: Händelseljud

en: Playback Devices
sv: Uppspelningsenheter

en: Capture Devices
sv: Inspelningsenheter

en: Capture Streams
sv: Spela in strömmar

en: Master Volume
sv: Mastervolym

en: Internal Speaker
sv: Intern högtalare

en: Headphone
sv: Hörlur

en: Line Out
sv: Linje ut

en: Record Monitor
sv: Inspelningsövervakare

en: Line In
sv: Linje in

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Ask your system administrator to fix /dev/audioctl to allow access.
sv: Kmix: Du har inte behörighet att använda mixerenheten.
    Be din systemadministratör att korrigera /dev/audioctl för att ändra skyddet.

[ctx: Channel name]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: Channel name]
en: Right
sv: Höger

[ctx: Channel name]
en: Surround Left
sv: Surround vänster

[ctx: Channel name]
en: Surround Right
sv: Surround höger

[ctx: Channel name]
en: Side Left
sv: Vänster sida

[ctx: Channel name]
en: Side Right
sv: Höger sida

[ctx: Channel name]
en: Rear Center
sv: Center bak

[ctx: Channel name]
en: Unknown
sv: Okänt

en: All controls
sv: Alla kontroller

en: Only playback controls
sv: Bara uppspelningskontroller

en: Only capture controls
sv: Bara inspelningskontroller

en: Add View
sv: Lägg till vy

en: Select mixer:
sv: Välj mixer:

en: Current mixer
sv: Aktuell mixer

en: Select the design for the new view:
sv: Välj design för den nya vyn:

en: Mixers to show in the popup volume control:
sv: Mixrar att visa i volymkontrollpanelen:

en: Select Mixers
sv: Välj mixrar

en: Select Master Channel
sv: Välj huvudkanal

en: Current mixer:
sv: Aktuell mixer:

[ctx: @info]
en: Select the <link url="i">master volume</link> channel:
sv: Välj kanalen för <link url="i">huvudvolym</link>:

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Here you can select the master sound device (if there is more than one) and its master channel.</para><para>The master channel is the one that is affected by the system tray volume control, the volume up/down and mute global shortcut keys, and the <interface>Mute</interface> action in the system tray popup menu.</para>
sv: <para>Här kan du välja huvudljudenhet (om det finns mer än en) och dess huvudkanal.</para><para>Huvudkanalen är den som påverkas av volymkontrollen i systembrickan, de globala snabbtangenterna för volym upp/ner och tyst, och åtgärden <interface>Tyst</interface> i systembrickans sammanhangsberoende meny.</para>

en: Automatic (%1 recommendation)
sv: Automatisk (%1 rekommenderas)

en: Configure Channels
sv: Anpassa kanaler

en: Configure the visible channels. Drag icons between the lists to update.
sv: Inställning av de synliga kanalerna. Dra ikonerna mellan listorna för att uppdatera.

en: Visible channels:
sv: Synliga kanaler:

en: Available channels:
sv: Tillgängliga kanaler:

en: Move the selected channel to the visible list
sv: Flytta markerad kanal till listan över synliga kanaler

en: Move the selected channel to the available (hidden) list
sv: Flytta markerad kanal till listan över tillgängliga (dolda) kanaler

en: Show the selected channel
sv: Visa vald kanal

en: Hide the selected channel
sv: Dölj vald kanal

en: Visible channels
sv: Synliga kanaler

en: Available channels
sv: Tillgängliga kanaler

en: Volume Control
sv: Volymkontroll

en: M&ute
sv: T&yst

en: No mixer devices available
sv: Inga mixerenheter tillgängliga

en: Volume muted
sv: Volym tystad

en: Volume at %1%
sv: Volym %1 %

en: Configure
sv: Anpassa

en: General
sv: Allmänt

en: Startup
sv: Start

en: Start KMix on desktop startup
sv: Starta Kmix vid skrivbordsstart

en: Start KMix automatically when the desktop starts
sv: Starta Kmix automatiskt när skrivbordet startas

en: Autostart will not work, because the autostart file kmix_autostart.desktop is missing. Check that KMix is installed correctly.
sv: Automatisk start kan inte aktiveras, eftersom filen för automatisk start, kmix_autostart.desktop, saknas. Kontrollera att Kmix har installerats riktigt.

en: Restore previous volume settings on desktop startup
sv: Återställ föregående volyminställningar vid skrivbordsstart

en: Restore all mixer volume levels and switches to their last used settings when the desktop starts
sv: Återställ alla mixerns volymnivåer och brytare till deras senast använda inställningar när skrivbordet startas

en: The volume of PulseAudio or MPRIS2 dynamic controls will not be restored.
sv: Dynamisk kontroll av Pulseaudio eller MPRIS2 volym återställs inte.

en: &Horizontal
sv: &Horisontell

en: &Vertical
sv: &Vertikal

en: Behavior
sv: Beteende

en: Volume overdrive
sv: Övervolym

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow the volume to be raised above the recommended maximum (typically to 150%)
sv: Tillåt att volymen höjs över det rekommenderade maximala värdet (oftast 150 %)

en: Volume overdrive is only available for PulseAudio.
sv: Övervolym är bara tillgänglig för Pulseaudio.

en: %1 must be restarted for the volume overdrive setting to take effect.
sv: %1 måste startas om för att ändringen av övervolym ska få effekt.

en: Volume feedback
sv: Volymvisning

[ctx: @info:tooltip]
en: Play a sample sound when the volume changes
sv: Spela ett ljudexempel när volymen ändras

en: Volume feedback is only available when configured with Canberra.
sv: Volymåtermatning är bara tillgänglig vid inställning med Canberra.

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Set the volume step as a percentage of the volume range.</para><para>This affects changing the volume via hot keys, with the mouse wheel over the system tray icon, or moving sliders by a page step.</para><para>%1 must be restarted for this change to take effect.</para>
sv: <para>Ställ in volymsteget som procentvärde av volymintervallet.</para><para>Det påverkar ändring av volymen via snabbtangenter, med mushjulet över ikonen i systembrickan, eller flytta skjutreglagen med ett sidosteg.</para><para>%1 måste startas om för att ändringen ska få effekt.</para>

en: Volume step:
sv: Volymsteg:

en: Visual
sv: Visuell

en: Show slider &tickmarks
sv: Visa &gradering på skjutreglage

en: Show tick mark scales on sliders
sv: Visa gradering på skjutreglage

en: Show control &labels
sv: Visa kontro&llbeskrivningar

en: Show description labels for sliders
sv: Visa beskrivningar för skjutreglage

en: Show On Screen Display (&OSD)
sv: Skärmvisning (&OSD)

en: Show an on-screen indicator when changing the volume via hotkeys
sv: Visa en indikering på skärmen när volymen ändras via snabbtangenter

en: Slider orientation (main window):
sv: Skjutreglagens orientering (huvudfönster):

en: Slider orientation (system tray popup):
sv: Skjutreglagens orientering (volymkontroll i systembrickan):

en: Set the orientation of the main window control sliders
sv: Ställ in orientering av huvudfönstrets skjutreglage

en: Set the orientation of the system tray volume control sliders
sv: Ställ in orientering av systembrickans skjutreglage

en: Dock in system tray
sv: Docka i systembricka

en: Dock the mixer into the system tray. Click on it to open the popup volume control.
sv: Docka mixern i systembrickan. Klicka på den för att öppna volymkontrollpanelen.

en: The mixers that are checked here will be shown in the popup volume control.
sv: Mixrarna som markeras här visas i volymkontrollpanelen.

en: No sound devices are installed or are currently available.
sv: Inga ljudenheter är installerade eller är för närvarande tillgängliga.

en: Split Channels
sv: Dela kanaler

en: Capture
sv: Spela in

en: Use Device
sv: Använd enhet

[ctx: 1=device name, 2=control name]
en: Mute %2 on %1
sv: Tysta %2 på %1

[ctx: 1=device name, 2=control name]
en: Increase volume of %2 on %1
sv: Öka volym av %2 på %1

[ctx: 1=device name, 2=control name]
en: Decrease volume of %2 on %1
sv: Minska volym av %2 på %1

[ctx: %1=channel]
en: Capture/Uncapture %1
sv: Spela in/Sluta spela in %1

[ctx: %1=channel]
en: Mute/Unmute %1
sv: Tysta/Återställ %1

en: %1 (capture)
sv: %1 (spela in)

en: Automatic (according to category)
sv: Automatiskt (enligt kategori)

en: Channel Shortcuts...
sv: Kanalgenvägar...

en: Configure this view
sv: Anpassa vyn

en: Configure Channels...
sv: Anpassa kanaler...

en: Device Settings
sv: Enhetsinställningar

en: Show the full mixer window
sv: Visa det fullständiga mixerfönster

en: Load volume profile %1
sv: Ladda volymprofil %1

en: Nothing is playing audio.
sv: Ingenting spelar upp ljud.

en: Nothing is capturing audio.
sv: Ingenting spelar in ljud.

en: There are no capture devices.
sv: Det finns inga inspelningsenheter.

en: There are no playback devices.
sv: Det finns inga uppspelningsenheter.
